"We gaan onze wegen niet met obstakels verminken'' Unieke kunst- en muziek expositie in Zeeland Start uitbreiding awzi Goedereede De brand is geblust Geslaagd voorjaars- concert Vooruit! yiAirc SS Opening nieuwe Bruna- winkei met Postkantoor Bezwaren bouwplannen begraafplaats NH-kerk te Dirksland ^1^'^' 'aterschap Goeree-Overflakkee: Arbeidsongeval, man gedood Lampionoptocht Sommelsdijk MINNAARD VASTGOED Zangmiddag voor en met gehandicapten 70e Jaargang DINSDAG 17 MAART 1998 No. 6688 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS ystratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. xJ. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Goeree-Overflakkee lijkt niet te hoeven vrezen dat het waterschap Goeree-Overflakkee, beheerder van 440 km wegen, z'n deelname aan het project 'Goeree-Overflak kee duurzaam veilig' zal vertalen in de plaatsing van een woud van bor den en de aanleg van talloze fysieke obstakels langs en in haar wegen. "We gaan niet al onze mooie wegen verminken", heeft de heer Th. L. Jacobs, heemraad watergangen en wegen de Verenigde Vergadering vrijdagmiddag gerustgesteld. Invoering van snelheidsbegrenzing tot 60 km is een belangrijk onderdeel van het project, maar nog wordt in groter verband gestudeerd op toepassing van eenduidig heid in de markering. Weliswaar heeft het waterschap 250 km weg voor 60 km begrenzing aangemeld, maar in de meer- jarenbegroting lijkt voorshands met niet meer dan 50 kilometer weg rekening te worden gehouden, zodat niet te hard van stapel zal worden gelopen. "Het is voor ons geen hobby, maar een noodzaad', ver klaarde heemraad Jacobs dan ook. De Verenigde Vergadering maakte ken baar in de eventuele aanwijzing tot 60 km- weg, via de commissie WWW, gekend te willen worden. Instemmend werd gere ageerd op de suggestie te beginnen met een proefproject, de Langeweg van Nieu we Tonge naar Oude Tonge, een duidelij ke risicoweg waarop zich langzaam ver keer en ook fietsers bevinden. Weliswaar zijn ongelukken daar tot dusver uitgeble ven, "maar we bouwen ook niet een gemaal pas nadat de polder is ondergelo pen", vergeleek heemraad Jacobs. Ook de verbinding Dirksland-Herkingen lijkt geheel of gedeeltelijk voor 60 km begren zing in aanmerking te zullen komen en zo staan er meer suggesties te boek, onder andere de Noorddijk te Dirksland, de Vroonweg, Philipshoofjesweg, de Welle- strijpsedijk, de St. Pietersweg bij Batte- noord, de Oudelandsedijk, de Kranendijk, de Schaapsweg, en andere. De Verenigde Vergadering ziet wel de noodzaak in dat het veiliger moet, maar het gaat de leden te ver om niet anders dan de weg de schuld te geven; er zal van de weggebruiker een mentaliteitsverande ring nodig zijn. "Ik ben bang dat er heel wat obstakels zullen gaan ontstaan maar als we geen beleid ontwikkelen om het weggedrag en overtredingen te controle ren dan zal het allemaal geen succes heb ben", voorziet de heer P. C. H. Noorder meer. Zo is hij er beducht voor dat op recreatiewegen de snelheid wordt beperkt terwijl die wegen ook door niet-recreatie- verkeer worden gebruikt, verkeer dat dik wijls wél bezig is en geen tijd kan verlie zen. "Laat hen die niks te doen hebben maar eens goed uitkijken." Hoofdingeland mevrouw Both vond dat dikwijls de snelheid debet is aan ongeluk ken en hoofdingeland J. H. Kalle pleitte ervoor niet al te gemakkelijk en niet al te vlug maatregelen vast te stellen. Hij had wel eens meegemaakt dat dure voorzie ningen weer teruggedraaid moesten wor den... Aangetoond is dat 92% van de ongeluk ken te herleiden is tot het menselijk gedrag, 8% van de ongelukken heeft een technische oorzaak en een deel van die 8% is aan de weg toe te schrijven. Waarmee de heer A. v.d. Wende ervoor pleitte eerst aan te sturen op beïnvloeding van het weggedrag en pas als dat niet lukt - dure - maatregelen en toepassingen te plegen. De Verenigde Vergadering heeft het wegenbeheersplan overigens vastgesteld. Droge voeten In zijn openingswoord heeft dijkgraaf Goekoop tevreden vastgesteld dat het ook in de afgelopen natte periode gelukt is dro ge voeten te houden. De maand maart was bijzonder nat en alle pompen hebben op maximale capaciteit gewerkt. Alle gema len op één na hebben zonder machinist gewerkt, via het bewakingssysteem gecontroleerd door één wachtsman. In augustus/september zal er bij het Flaau- we Werk en de vuurtoren te Ouddorp een zandsuppletie met één miljoen kubieke meter plaatsvin^'.en, duin en strand hebben daar de mataiV, j'aren tot 40 meter prijs moeten geven. - De ruilverkaveling, die in 1981 werd aan genomen, nadert haar voltooiing. Op 29 mei aanstaande zal te Oude Tonge de offi ciële acte gepasseerd worden, ledereen zal dan officieel eigenaar worden van de nieuw toegewezen kavels. We mogen concluderen - aldus dijkgraaf Goekoop - dat deze verkaveling Goeree-Overflakkee een nieuw gezicht heeft gegeven. Grote percelen, nieuwe boerderijen, ook fietspa den door aangelegde bossen. Sloten met piasbermen en natuurvriendelijke oevers. En als een van de laatste in het oog sprin gende handeling: aanplant van veel jonge bomen met een redelijk ruime variëteit. Oranjeplein 8a in Stellendam Meer gemak voor de klant. Dat biedt de combinatie van Bruna-win- kel en postkantoor aan het Oranje plein 8a in Stellendam. Vandaag, dinsdag 17 maart, zwaaien de deu ren feestelijk open en kan het pu bliek kennis maken met deze over zichtelijke gemakswinkel. De klant vindt hier het complete Bruna-as- sortiment en een groot aantal post kantoordiensten en -producten on der één dak. Producten en diensten Wie de nieuwe Bruna-winkel binnenloopt ziet het meteen. Een overzichtelijk inge deelde winkel met het vertrouwde Bruna- assortiment: boeken, tijdschriften, strips, dagbladen, papier- en schrijfwaren, cd- roms, wenskaarten en cadeau-ideeën. Als. onderdeel van het uitgebreide boekenaan bod staan de best verkopende boeken pro minent gepresenteerd in de 'Top 15'. Bij de open postkantoorbalie in de winkel kan de klant terecht voor alle basisdien sten van het postkantoor; zoals het kopen van postzegels, telefoonkaarten, strippen kaarten of Boncadeau; voor het opnemen en storten van geld of het openen van een girorekening; voor verpakken en verzen den, voor kopiëren en faxen. Nieuwe media Dat Bruna met de tijd mee gaat blijkt ondermeer uit de Bruna-site op internet (www.bruna.nl) en het Info.point. Info. point is een informatiezuils waarop de klant door middel van een gebruikers vriendelijk aanraakscherm ('touch-schreen') allerlei informatie kan vinden over boe ken en cd-roms. Ook kan men artikelen via Info.point bestellen, zodat ze binnen een week in de winkel opgehaald kunnen worden. Op dit moment geldt dit voor Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden begint deze week met grond werkzaamheden voor de uitbreiding van de afvalwaterzuiveringsinstallatie (awzi) aan de Teuntjesweg te Goedereede. Het betreft een uitbreiding van de capaciteit van 22.000 inwonerequivalenten (i.e.) naar 35.000 i.e. Eén i.e. is ongeveer gelijk aan de hoeveelheid afvalwater van één persoon per dag. Deze werkzaamheden maken deel uit van een totaalplan om het afvalwater van de hele gemeente Goedereede op een goede manier af te voeren en te behandelen. Meer toeristen, meer bedrijven en meer inwoners veroorzaakten de afgelopen jaren meer verontreinigd rioolwater, voor al tijdens de zomermaanden. Het afvalwa ter van Havenhoofd en Deltahaven gaat dan ook naar de awzi. De awzi aan de Blauwe Distelstraat (Havenhoofd) gaat vervolgens buiten bedrijf. Het zuiveringsschap verwacht met alle werkzaamheden gereed te zijn omstreeks het voorjaar van 1999. Het gezuiverde afvalwater van de gemeente Goedereede op de Haven van Goeree voldoet dan aan de strenge wettelijke eisen. De totale kos ten van het gehele project inclusief de uit breiding van de awzi zijn zo'n 20 miljoen gulden. 80.000 Nederiandstalige boektitels, 4.000 Engelstalige boektitels en 2.500 cd-rom titels. De opening van de nieuwe Bruna-winkel gaat uiteraard gepaard met een aantal leuke openingsaanbiedingen. In Ouddorp: Zaterdagmorgen vond op de Klepperweg een arbeidsongeval plaats waarbij een 54-jarige inwoner uit Ouddorp om het leven kwam. Het slachtoffer was in opdracht van de beheerder van een daar gevestigd bunga lowpark behulpzaam bij het omzagen van bomen. Vermoedelijk kreeg de man bij het omvallen van een van de bomen een tak op zijn hoofd, waarna hij ter plaatse overleed. Niemand van de aanwezige getuigen heeft het ongeluk zien gebeuren. De arbeidsinspectie stelt, samen met de poli tie, een nader onderzoek in. Inmiddels is duidelijk geworden dat het slachtoffer achterover is gevallen toen hij door een tak werd geraakt. Bij die val, op een stenen plateau, blijkt hij zijn nek te hebben gebroken. Speeltuinver. 'De F lipjes' Het bestuur van speeltuinvereniging 'De Flipjes' is verheugd met deze slogan u, namens alle kinderen, te kunnen bedanken voor uw financiële of materiële bijdrage, om de speeltuin van de ondergang te red den. De geheel gerenoveerde speeltuin zal weer geopend zijn op woensdag 1 april vanaf 13.00 uur en op vrijdag 3 april even eens vanaf 13.00 uur. Op zaterdag 4 april vanaf 10.00 uur hou den we voor iedereen, zowel jong als oud, een OPEN DAG. Op deze dag staat de koffie voor u klaar en de toegang is dan natuurlijk gratis. Voor de kinderen is er een ijsje gratis. Voorlopig zal de speeltuin geopend zijn op de woensdag- en vrijdagmiddag vanaf 13.00 uur, en op zaterdag vanaf 10.00 uur; of op aanvraag via telefoonnummer (0187) 681816 of 681014. Tot ziens in de speeltuin!! Ingezonden: Enige tijd geleden berichtte ik op deze pagina's over de mogelijkheid bezwaren tegen de voorgenomen bouwplannen in te dienen bij de Provinciale Kerkverga dering en de Provinciale Commissie Be zwaren en Geschillen. Naar aanleiding van ingediende bezwa ren verzocht deze commissie het College van Kerkvoogden Hervormde Gemeente Dirksland, korteweg 'het kerkbestuur', om nadere informatie. In haar antwoord aan de Commissie Be zwaren en Geschillen gaat het kerkbe stuur echter nogal flexibel om met de waarheid! Hiervan enkele voorbeelden: Het kerkbestuur stelt, „dat de ruimte achter de bakkerij buiten het gezichts veld ligt en dat de geplande bebouwing niet de aandacht zal trekken". Dit is per tinent onjuist, tenzij het kerkgebouw voortaan slechts door blinden wordt be zocht. Volgens het kerkbestuur hebben geraad pleegde rijksdiensten, zoals Monumen tenzorg, geen bezwaar gemaakt. Ook dit is onjuist! Monumentenzorg maakt al leen dan geen bezwaar, als de architec tuur van de bouwplannen wordt aange past. Van zo'n aanpassing is echter geen sprake! Het kerkbestuur: „Het feit dat de grond rond de kerk in het verleden als begraaf plaats fungeerde heeft in onze besluitvor ming geen prominente plaats ingeno men". Ook nu worden de feiten weer verdraaid: het is immers nog steeds een begraafplaats! Het kerkbestuur schermt met het feit, dat destijds bij het opgraven van een olie tank geen stoffelijke resten zijn aange troffen. Volgens mij zegt dit niet zo veel, maar doet vragen rijzen over wat zich in het verleden heeft afgespeeld: een brand- stoftank, begraven op het kerkhof, met toestemming van het kerkbestuur. Al eerder zond het gemeentebestuur van Dirksland dergelijke informatie richting Provinciehuis; het lijkt in eerste instantie merkwaardig, dat het college van kerk voogden soortgelijke, onjuiste, bericht geving hanteert. Deze houding kan wel licht worden verklaard uit het feit, dat voorzitter Leeflang ais gemeenteraadslid instemde met de bouwplannen? Wie zal het zeggen? Samenvattend: de door het kerkbestuur verstrekte informatie is onjuist, mislei dend en staat een zorgvuldige besluitvor ming op provinciaal kerkelijk niveau in de weg. J. Verbiest, Dirksland THOLEN-STAD - Op vrijdag 27 en zaterdag 28 maart zal in de zaak van Peter Wildeman Muziek aan de Volt- straat een unieke schilderijenexpositie plaatsvinden. Deze expositie wordt georganiseerd met drie vermaarde kunst schilders, te weten Albert Wessels en Henk Roosink, beiden uit ,Rijssen, en Teun Bakker uit Urk. Tijdens de expositie zal musi cus Peter Wildeman (tevens eigenaar van de zaak) van tijd tot tijd kleine orgel-demonstraties geven. De drie kunstschilders hebben zich - naast opleiding op de kunstacademie en zelfontplooing - allen gespecialiseerd. luist de specialisatie op bepaalde gebieden geeft de expositie een uniek karakter. Teun Bakker Afkomstig uit Urk kan het niet missen dat Bakker de specialist is op het gebied van zeegezichten. Bakker is zelf schipper en vis ser geweest voor wie schepen en zee geen geheimen hebben. Zijn slogan is dan ook: "Mijn kunst bestaat eruit om leven in de zee te krijgen en een ziel in elk schip dat je schildert". Voor de talrijke vissers en schippers in het Zeeuwse gewest zal het een genot betekenen deze schilder aan het werk te zien. Naast zijn olieverfschilderijen slaan ook zijn aquarellen erg aan. Een puur genot voor liefhebbers van de zee. Henk Roosink Tijdens zijn opleiding op de kunstacademie is bij Henk Roosink de liefde ontstaan voor het schilderen van dieren en landschap pen. Uit zijn werk spreekt de levensechtheid. Zijn aquarellen kalender heeft veel bijgedragen aan de naambekendheid van deze kunstenaar. Zijn liefde voor dieren is teven waarneembaar in het boetseerwerk van dieren. Tijdens de expositie kunt u de mooie gegoten beeldjes hiervan bewonderen. Roosink exposeert zijn werk regelmatig door geheel Nederland. Albert Wessels Kunstschilder Albert Wessels is een naam die velen bekend in de oren klinkt. En dat niet alleen in eigen land maar zeker ook in het buitenland. Zijn werk is veelzijdig. De eerste buitenland se expositie vond plaats te Attendom en vandaar ontstond ook zijn band met Dillenburg. Liefde voor historie en het Oranjehuis deed een speciale band ontstaan met het stadsbestuur van Dil lenburg in welke stad veel van zijn werk te zien is. Van het stads bestuur ontving hij dan ook een hoge onderscheiding uitgereikt door de burgemeester van Dillenburg. Ook oud-burgemeester van leruzalem behoort tot de bewonderaars van Wessels wer ken. Zijn specialisme is duidelijk de natuur: bloemen en land schappen. Verdere bekendheid verwierf Wessels door opdrach ten van de John Bunyan Stichting om schilderijen te maken, waarvan de afdrukken bestemd waren voor illustraties van Bunyans boeken welke over de gehele wereld verspreid worden als evangelisatiemiddel. Voor het publieke een unieke gelegen heid om deze schilder aan het werk te zien. Speciale actie Tijdens de spectaculaire expositiedagen zal de muziekwinkel worden omgetoverd in een feestelijke schilderijengalerie met het accent op zeevissers en de stad Tholen. De drie kunstenaars bieden de mogelijkheid om iets van de klant naar eigen wens te schilderen. Als u bijvoorbeeld schipper bent dan kunt u uw kot ter op volle zee of in de thuishaven te laten schilderen. Of het ouderlijk huis voor uw dochter in Canada of de dorpskerk als afscheidscadeau voor uw predikant, etc. Als er scherpe foto's worden geleverd dan wordt er ook in opdracht geschilderd en. de actieprijzen zullen u meevallen. Unieke combinatie De prachtige - meest olieverf- schilderijen worden ook tijdens deze expositiedagen geboren. U kunt de schilders allen aan het werk zien. Zij staan u te woord en u kunt over hun kunst praten. Tijdens de pauzes wordt er een kleine muziekdemonstratie gegeven. Noem de combinatie maar gerust uniek. Kunst en muziek in Zeeland. Openingstijden De expositie is geopend op vrijdag 27 maart van 13.30 tot 20.30 uur en zaterdag 28 maart van 10.00 tot 17.00 uur. Noteert u dit alvast in uw agenda. Adres: Voltstraat 8, Tholen. Telefonische inlichtingen: (0166) 604228/602911. Iedereen is van harte welkom!! OUDE TONGE - Zaterdag 7 maart 1998 vond het jaarlijks terugkerend voorjaarsconcert van Fanfare-or kest Vooruit plaats in de Grutters wei. Dit jaar was niet bewust geko zen voor een thema: het doel was om een gevarieerd programma te presenteren. Het orkest staat mo menteel onder leiding van interim dirigent Jurgen Nab. Onder leiding van deze jonge dynamische dirigent werd voor de pauze een wat seri euzer programma afgewerkt. De reacties uit het publiek waren veelbelovend: veel mensen genoten van werken als Sequen sen, Pentagram en Folk Dances. Na de pauze werd de spits afgebeten door het leerlingenorkest onder leiding van André Leer. Na een gezamenlijk optreden met het orkest werden de heren Jan Veen- stra en Henk Braber naar voren geroepen. Er werd begonnen met een huldiging toen twee heren uit het grijze verleden binnen kwamen en met veel kabaal dit onderdeel overnamen. De twee heren, gehuld in ouderwetse kleding en voorzien van oude brillen legden de nadruk op de kwaliteit van het opgebouwde orkest. Van een klei ne 3e afdelingsdorpsfanfare tot een jong, modem Fanfare-orkest. Zeker door toedoen van Henk Braber die na 18 jaar het voorzitterschap overdraagt is dit gelukt, bijgestaan door penning meester Jan Veenstra die eveneens het kasboek overdraagt en is Vooruit gewor den wat het nu is. Na de pauze werd een lichter repertoire gespeeld: o.a. Manhattan Skyline, Indiana Jones, BackDraft en Introduction and Modem Beat met trombonesolist Leonard Braber. We kunnen terugzien op een ge slaagd voorjaarsconcert. Heeft u spijt dat u niet geweest bent? Kom dan 9 mei naar de Grutterswei. Dan is er een gezamenlijk concert met Fanfare orkest Wilhelmina uit Numansdorp. We zien u graag op onze volgende con certen. Op vrijdag 20 maart organiseert 'De Zwa luw' weer een lampionoptocht door de wijk. Onder begeleiding van 'Sempre Crescendo'. We verzamelen om ongeveer 19.15 uur en om 19.30 uur gaan we lopen. Het kost niets, maar je moet zelf wel een lampion meebrengen. Heb je geen lampion? Ze zijn te koop bij 'Speeldorado', Binnenweg 7, v/h De Wigwam. Tot ziens. De Zwaluw, Sperwer 5, Sommelsdijk Goeree-Overflakkee B.V. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van 'Helpende Handen', gehandicapten zorg van de Gereformeerde Gemeenten, nodigt alle mensen met een verstandelijke en/of lichamelijke handicap uit voor een zangmiddag op D.V. zaterdag 21 maart 1998 in de 'Rehobothkerk' aan de Hoog- aarsstraat 2 te Tholen. Het Thoolse Mannenkoor 'Rehoboth' zal dan een aantal liederen ten gehore bren gen, terwijl met de gehandicapten zal wor den gezongen. Ook is er samenzang. Na afloop is er voor iedereen gratis koffie, thee of frisdrank. Voor de doelgroep van deze middag is er nog een kleine attentie. Gehandicapten van buiten de Gerefor meerde Gemeenten nodigen wij eveneens uit om met hun ouder(s) en/of ver- zorg(st)er(s) naar Tholen te komen, ledere belangstellende, jong of oud, is hartelijk welkom! Komt u ook? VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - amjWO - BEPORTAOE - FOTOORAFIE DM ICZI (=1 CZI CZl c^ ci3izzicjcziizjcm[nicj| OUDOORP-WMblTHt 35 - TcMbon (DTA^ SaT6I2Fu683734 -PnWshop-Wopazoom ï72-T«*ifoon (DïïïJ«2400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetindiemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhornis Tel. (0187) 48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1