OPEN DAG VERKOOP Pionierswerk van Godsdienstonderwijzer Bouwman te Stellendam op plaquette herdacht ^S2>^6 Regionale zendingsavond Ernstig ongeluli op Rijlisweg tlomeetenuui Onderhandelingen privatisering sportcomplex Dirksland stilgelegd Zeven familieleden na brand naar ziekenhuis AA^^MINNAARD ^^«^YASTGOED Haven Ooltgensplaat behoeft baggerbeurt Avondtmusyck in Ouddorps Museum Winterse maaltijd in Ooltgensplaat t.b.v. hulpactie aan bewoners in Cambodja en Cliina 70e Jaargang DINSDAG 10 MAART 1998 No. 6686 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Op 3 maart heeft 's avonds in het gemeentehuis van Dirksland een bespreking plaats gevonden tussen Laco International BV enerzijds en vertegenwoordigers van de Stich ting Zwembad, de wethouders van financiën en van welzijn met hun ambtelijke ondersteuning en de adviseur van het gemeentebestuur, Marktplan Adviesgroep, ander zijds. Onderwerp van de bespreking waren de concept-voorstellen van Laco Interna tional BV met betrekking tot de privati sering van het sportcomplex De Gooye. Deze voorstellen bevatte de reactie van Laco International BV op het zogenoem de bidbook dat door het college is opge steld met betrekking tot de privatisering van het sportcomplex. Een belangrijk uitgangspunt in dit bidbook is dat de jaarlijkse bijdrage die de gemeente be reid is te betalen het bedrag van 400.000 niet mag overschrijden. Na indringende bespreking is duidelijk geworden dat de financiële konsekwen- ties van een acceptatie van de voorstellen van Laco International BV, beduidend verder gaan dan de door het college vast gestelde randvoorwaarden. Het verschil ligt ergens tussen de een en twee ton per jaar. Ook is duidelijk geworden dat de voor stellen van Laco International BV als realistisch beschouwd moeten worden. Belangrijke redenen voor de grote ver schillen tussen de uitgangspunten van het bidbook en de voorstielen van Laco International BV zijn het achterstallig onderhoud en noodzakelijke vervangin gen. De onderhandelaars van het gemeentebe stuur en de Stichting Zwembad achtten het op dat momeru niet raadzaam om met Laco International BV verder te gaan. Eerst moest in hun ogen gewacht worden op een duidelijke uitspraak van het college en de gemeenteraad. Afgesproken is dat Marktplan Advies groep voor het einde van de volgende week haar eindconclusies naar het colle ge toezendt. Dan kan het college op 17 maart zijn standpunt bepalen en kunnen daarna de geëigende commissies advies uitbrengen en kan de gemeenteraad een weloverwogen beslissing nemen. OOLTGENSPLAAT - Op D.V. donderdagavond 12 maart zal de jaarlijkse regionale zendingsavond in Ooltgensplaat worden gehou den. Uitgenodigd is de heer Bert Haanschoten met zijn echtgenote om namens de GZB zijn ervaringen uit Afrika in woord en beeld aan ons door te geven. De heer Haanschoten heeft eerst als 'ker- kenwerker' in Kenya (Pokot) ervaring opgedaan. Daarna is hij, samen met zijn vrouw, als 'bruggenbouwer' betrokken geweest bij de ontwikkeling van scholen en kerken en bij het opleiden van leraren in Oeganda. Het belooft een interessante avond te worden voor jong en oud. Voor de pauze worden dia's vertoond, waarbij ook de jeugd vanaf 9 jaar hartelijk welkom is. Na de pauze zal er wat dieper worden ingegaan op het zendingswerk in Afrika. De avond begint om 19.30 uur in Elthato en zal door ds. J. B. ten Hove worden afgesloten. Iedereen is hartelijk welkom. In de nacht van zondag op maandag, rond half 4, is de brandweer van Ouddorp uit gerukt voor een brand in een bungalow op Port Zélande. Daarin verbleven zeven fa milieleden onder wie een baby van 2 maanden. Niemand is gewond geraakt, wel zijn ze alle zeven naar het ziekenhuis te Dirksland (5) en te Zierikzee (2) over gebracht omdat ze veel rook binnen had den gekregen. Ter plekke werd hen, ook de baby, zuurstof toegediend. De brand lijkt te zijn ontstaan toen een zit bank in het woongedeelte met vuur in aan raking is gekomen. Iedereen sliep toen zich dat uitbreidde en de bungalow vol rook zette. Een van de slapenden is daar door wakker geworden en heeft toen snel alarm geslagen. Zij die op de bovenver dieping sliepen zijn via een raam naar bui ten gesprongen. Er zijn 3 ambulances en een speciale zuurstofwagen in actie ge weest. Vrijdagavond 6 maart jl. om ongeveer 17.30 uur vond er een ernstig ongeval plaats op de N59 tussen de Schaapsweg en het Hellegatsplein. Hierbij waren een per sonenauto, bestuurd door een 31-jarige inwoner van Sommelsdijk en drie vracht wagens betrokken. Het ongeluk ontstond toen de personen wagen op de weghelft voor het tegemoet komend verkeer terecht kwam. Een van de vrachtwagens, een trekker met oplegger met daarop een kraan, stond niet tijdig stil en klapte op een daarvoor rijdende trekker met oplegger. De chauffeur kwam in zijn cabine bekneld te zitten. De brandweer van Den Bommel werd gealarmeerd en deze h^.eft ter assistentie ook het korps van Ooltgensplaat ter plaatse laten komen. Vanwege het vermoeden van het ambu lancepersoneel dat de chauffeur ernstig rugletsel had moest er zeer voorzichtig te werk worden gegaan. Rond 18.45 uur was de chauffeur bevrijd en kon worden afge voerd naar het Zuiderziekenhuis te Rot terdam. De passagier van de personenauto werd eveneens per ambulance afgevoerd. Ze zijn later op de avond naar huis ge bracht. Het heeft tot 23.00 uur geduurd voor de weg vrij was van al het zware materieel wat bij het ongeval was betrokken. Er ont stonden ook diverse files. visserij-opleidingen Sclieepvaart en Transport College Het Scheepvaart en Transport College organiseert op de visserijschool Deltaha- ven 4 in Stellendam op zaterdag 21 maart van 10.00 tot 14.00 uur een open dag. Tij dens deze open dag is informatie te ver krijgen over de twee verschillende be- roepsopleidmgen voor de visserij en kan worden kennis gemaakt met de docenten, de leermiddelen en de praktijklokalen van de visserijschool. Met name het praktijk lokaal visserijkunde met demonstratie netten maken, de visserijsimulator en de machinekamer zijn een bezoek meer dan waard. De twee beroepsopleidingen voor de vis serij verschillen in opleidingsduur, ge wenste vooropleiding en de te behalen vaarbevoegdheid. Voor de SW V is een VBO/MAVO diploma noodzakelijk. De opleiding duurt drie jaar. Met het diploma kan een vaarbevoegdheid worden verkre gen voor Schipper op schepen tot 45 meter met beperkt vaargebied of voor Stuurman/ Scheepswerktuigkundige op schepen met onbeperkt vaargebied. Voor de SW VI opleiding is geen diploma noodzakelijk. De opleiding duurt twee jaar. Met het diploma kan een vaarbe voegdheid worden verkregen voor Schip per op schepen kleiner dan 24 meter met een beperkt vaargebied, of als Stuurman/ Scheepswerktuigkundige met onbeperkt vaargebied. Alle gediplomeerden van de visserij school kunnen zeker zijn van een baan. Er is zeer regelmatig vraag naar nieuwe bemanningsleden voor de plaatselijke vis- serijvloot. Landelijk maakt het Produkt- schap Vis zich zelfs ernstig zorgen omdat een groot tekort wordt verwacht aan be manningsleden voor de visserij. Er is dus alle reden om juist nu kennis te maken met de mogelijkheden die de vis serijschool biedt. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met de visserijschool op tele foonnummer: (0187) 491968. Goeree-Overflakkee B.V. Concert 'Nacht van de Muziek' De leerlingen van Christelijke Scholenge meenschap 'Prins Maurits' in Middelhar- nis hopen tijdens de 24-uur durende mu- ziekmarathon op donderdag 12 maart, een concert te verzorgen in de aula van de school. Deze muziekmarathon is een van de vele acties die gehouden wordt ten bate van de muzikale reis naar Roemenië. Het pro gramma van dit concert is heel divers. Verschillende instrumentalisten zullen hun kunnen laten horen. Bovendien zal de Finale van het songfes tival gehouden worden, een vervolg op de voorronde van 's middags. Ubent van harte uitgenodigd op dit concert. Aanvang 19.30 uur. Toegangsprijs 2,50. In z'n vergadering van a.s. donderdag avond zal de gemeenteraad worden voor gesteld een krediet van 343.800,- te voteren voor het laten uitbaggeren van de haven van Ooltgensplaat. In het In vesteringsprogramma is voor dat karwei 120.000,- opgenomen, maar dat is verre ontoereikend gebleken mede als gevolg van nieuwe voorwaarden in de milieuwetgeving. Dat heeft het ook moeilijk gemaakt een beschikbare en redelijk betaalbare stort plaats voor het slib te vinden. Nu alle bedragen bekend zijn moet het College de raad met deze financiële te genvaller confronteren, want uitstel van het baggerwerk is niet langer verant woord om de haven te kunnen blijven gebruiken. De Watersportvereniging zal een bijdrage van 17.000,- leveren. Op zaterdag 14 maart zal er in Mu seum 'Ouddorps Raad- en Polder huis' een clavecymbel-concert wor den gegeven door Pieter Tanis. De organisatie is in handen van Mu seum 'Ouddorps Raad- en Polder huis'. Het concert begint om 20.15 uur. Het museum gaat open om 19.45 uur. Het concert wordt geopend met muziek van de Franse barokcomponist Francois Couperin, zijn Onzième Orde wordt uit gevoerd. Hierna wordt van de minder bekende componist Alexander Voormo- len de Suite de Clavecin uit 1921 ten geho re gebracht. Na de pauze wordt de Passa- caglia ungherese (december 1978) van György Ligeti uitgevoerd. Besloten wordt met de Partita no. 4 BWV 828 van de grootmeester Johann Sebastian Bach. De toegang tot dit concert bedraagt in-clu- sief een kopje koffie 6,-. Kaarten voor dit concert zijn uitsluitend verkrijgbaar via VVV (Ouddorp (telefo nisch reserveren 0187-681789). Dinsdag 17 maart wordt er een winterse maaltijd georganiseerd in 't Centrum in Ooltgensplaat. Er staat erwtensoep op het menu. U kunt zich aanmelden bij mevr. Huijer, tel. 631676. De maaltijd begint om 12.00 uur. De kosten bedragen 6,- per persoon. Kerkdiensten Ger. Gemeenten STAD aan 't HARINGVLIET - don derdagavond 19.30 uur ds. M. Mond- ria van Waardenburg. OUDE TONGE-donderdagavond 19.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk. OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 19.30 uur ds. A. F. Honkoop van Wageningen. Na een bloedige binnenlandse strijd waar bij zeker 1,5 miljoen mensen in Cambod ja om het leven werden gebracht en het land totaal ontwricht werd, is op het ge bied van gezondheidszorg en onderwijs dringend hulp noodzakelijk. In China heerst grote armoede, vooral op veel plaatsen op het platte land, gevolg van het totalitaire regiem, waardoor veel mensen, die hiervoor niet wensen te buigen, in zeer zorgvoUe omstandigheden leven. Medi sche hulp en bestrijding van de armoede zijn dringend noodzakelijk. Vooral chris tenen hebben een zeer moeilijk bestaan. De Jeugdbond van de Gereformeerde Ge meenten houdt een landelijke hulpactie, die plaatselijk wordt gecoördineerd. Wat kunt u kopen? Een greep. Chinese thee en waaiers, Cam bodjaanse sjaals, handgeschilderde an sichtkaarten, zelfgemaakte advocaat, ei gengebakken cake e.d., aardappelen, roomsoesjes, eieren, snoep, stroopwafels, enzovoort. Diverse wenskaarten, mooie, goedkope vertelcassettes voor de kinde ren, m.c.'s en cd.'s met koorzang, kin- derbockjes enzovoort. Alles tegen redelij ke, niet te hoge prijzen. Ook zijn er attracties voor de kinderen. En geniet ook van een versgebakken loem pia! Wethouder Visser (l) zou de onthulling hebben gepleegd, De Ned. Herv. Godsdienstonderwijzer dhr. W. Bouw man, die van 1922-1955 de Herv. Gemeente van Stel lendam heeft gediend, zou 't nooit van zichzelf hebben gezegd een bijzonder mens te zijn, maar met veel over tuiging hebben anderen dat gedaan, tot zelfs vrijdag- 'iiüadag te zijner nagedachtenis in Stellendam een pla quette werd onthuld! Dhr. Bouwman was behalve theologisch-, ook technisch ge schoold toen hij in 1922 introk in de Stellendamse Herv. pasto rie. Een onaanzienlijk dorpje was het nog waarvan de achttien honderd inwoners zich uit landbouw en visserij een karig be staan verwierven. Met garnalen pellen vulden veel huismoeders het inkomen aan, 's avonds bij het licht van de olielamp. „Een volkje dat ver achterliep...", zo riep - vrijdagmiddag - wethouder Visser in herinnering, „het armste en het geringste van het hele eiland. Godsdienstonderwijzer Bouwman verkondigde niet alleen het Woord, hij heeft ook de handen uit de mouwen gestoken. In 1923 werd onder zijn leiding de kerk verbouwd en hij zorgde voor een lichtagregaat die op donkere avonden de kerkruimte met electrisch licht vulde. Hij kende het gebruik van stroomop- wekkers uit zijn vroegere werkkring, een scheepsreparatiebe- drijf in Alphen aan de Rijn. „De verbazing was groot, wie in de kerk kwam bewonderde ook het nieuwe licht en gauw rees het verlangen om die ontwikke ling ook de woningen binnen te brengen", zo liep wethouder Visser de toen gevolgde ontwikkeling na. Er werd een coöpera tie opgericht en een centrale gebouwd van waaruit in 1926 zelfs 650 woningen werden aangesloten, Stellendam was het eerste geëlectrificeerde dorp op Goeree-Overflakkee. De stroom kost te 40 cent per kWh, maar het verbruik was gering, Stellendam leefde op en, zei de heer Visser: „ieder kwam kijken naar het wonder dat hier in Stellendam gebeurde!" De rest van Goeree- Overflakkee zou in de volgende jaren ook van electriciteit wor den voorzien, waartoe de heer P. D. Sieling het voortouw heeft genomen. De actie van de eerwaarde heer Bouwman die Stellendam zo maar hij liet de eer graag aan de vier zussen Bouwman veel vooruitgang heeft gebracht zou misschien in de vergetel heid zijn geraakt, ware het niet dat Jan Both, de gemeente-archi varis van Middelhamis, die weer naar voren haalde in een arti kel over de industriële monumenten op Goeree-Overflakkee. Hij publiceerde dat in ons blad, vorig jaar 14 november, en het bracht de heer Visser op de gedachte dat er een blijvend aan denken moest komen aan deze verkondiger van het Licht en de brenger van het licht, in Stellendam. Bij de Eneco vond dat een goed gehoor en vrijdagmiddag waren het de vier dochters van het gezin Bouwman, Saar, Jana, Lo en Ada, die de plaquette onthulden. Die is bevestigd aan de gevel van de centrale aan de Mr. Iman Caustraat. 't Was er waaierig en koud, maar in het Haegse Huus kwam het gezelschap weer gauw op verhaal, kwamen de tongen ook los, van de Eneco rayondirecteur die elk van de dochters Bouwman een mooi boeket bloemen en, als nostalgisch aandenken, een boekje over de Emgo aanbood. Namens de kerkenraad sprak de heer B. L. Noorthoek over de nog lang niet vergeten prediker, een eenvoudig man met grote gaven wiens verkondiging velen tot zegen is geweest. Hij bracht de gemeente Stellendam licht, dat wel'es storing ondervond en hij sprak hen over het Licht dat de gelovigen nooit in de steek laat. Willem Meijer, oud-Emgo-monteur en een van de schoonzoons van wijlen de heer Bouwman, hij sprak het dankwoord dat zwa ger Thijs van Dongen zou hebben gesproken, maar door hart problemen was die verhinderd aanwezig te zijn. De kinderen Bouwman stellen het bijzonder op prijs dat het tot een blijven de herinnering is gekomen. Vader Bouwman was bijzonder gehecht geweest aan Stellen dam, waar hij voor 2 jaar was aangenomen, maar hij bleef er 33 jaar. Hij heeft er 3185 keer het Woord bediend en was bewogen over zowel het geestelijk als het maatschappelijk welzijn van zijn gemeentenaren. De heer Bouwman overleed eind 1968. Een afsluitend woord werd door burgemeester Sinke gesproken, met grote waardering over de technicus die zich geestelijk ver diept had en zo'n historische beslissing heeft genomen. Nadat de Encco-vlag was verwijderd was de plaquette aldus te lezen. De centrale: In 1926 werd op initiatief van de heer W. Bouwman, Godsdienstonderwijzer van de Ned. Herv. kerk te Stellendam, de Coöperatieve gelijkstroomcentrale gesticht. Vanuit dit gebouw vond in dat jaar de eerste stroomlevering op het eiland Goeree-Overflakkee plaats. De centrale heeft gewerkt tot 1930. Dit gebouw doet nog steeds dienst als transformatorstation Bezoek en steun deze verkoopactie! De verkoop is D.V. zaterdag 14 maart a.s. van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 14.30 uur in het winkeltje aan de Nieuw- straat 15 te Stad aan 't HiTringvlict. SOMMELSDIJK In de vacamre ds. Mulder is door de Herv. gemeente alhier een beroep uitgebracht op ds. G. C. Kunz te Papendrecht. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOOFUnE 1=1 czi nn nn c^ czi Ezu cm cz] c=i CZ2 czD c=3 nn I OUDDORP - kVMötTBtf 35 - Tstofoon (0187) MT6J2 Fm 683734 RENESSE - Printahop - Hogazoom 173 - Ttlafoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1