^Vrouw kan in waterschap grotere rou spelen' Hoofdïngelanden zijn geen makke schapen Ue weet nooit wat je te wachten staat' Over het waterschap gesproken... Geen politieke partijen Agrarische achtergrond Durven veranderen Ouderlijk huis Zeventig polders Spannende momenten Boeiende opgave Spinnenwebben en zandzakken Slok op een borrel Toekomst van water en weg op agenda Moeten de oevers van Goeree-Overflakkee natuurvriendelijk worden ingericht? Komen er definitief meer voegen waar een maximum snelheid van 60 kilometer per uur gaat gelden? Twee van de vele vragen die tijdens de Verenigde Vergadering op 13 maart aan de orde komen wanneer het gebiedsgerichte plan en het wegenbeheersplan voor Goeree-Overflakkee worden behandeld. Vanaf 14.00 uur kunt u zien en horen hoe de hoofdingelanden erover denken in het waterschapshuis oen de Dwarsweg 40 in Middelhornis. Een goede gelegenheid om eens nader kennis te maken met de mensen die u vertegenwoordigen. David Goekoop (55) is dijkgraaf van beroep. Hij is met andere woorden de kapitein op het schip dot waterschap Goeree-Over flakkee heet. Als geen ander is hij ervan overtuigd dat het schap vanwege zijn functie tussen de mensen moet staan: "Voeling houden met de samenleving is het belangrijkste dat er is." Een gesprek met een geboren en getogen Goereeër over een unieke organisatie. De nieuv/e gemeente raden zijn nog maar net gekozen of de media richten het vizier alweer op de parlementsverkie zingen. Deze ruime aandacht staat in schril contrast met het aantal bijdragen over de v/aterschappen. Ook daar bepaalt de bevolking langs democratische weg de samenstelling van het Een dijkgraaf lijkt in sommige opzichten op een burgemeester. Benoemd door de Kroon is hij als voorzitter van het college van dijkgraaf en heemraden (vergelijkbaar met het college van burgemeester en wethouders) bestuurlijk verantwoordelijk voor een vijftigkoppige professionele organisatie. Daarnaast zit hij de democratisch gekozen Verenigde Vergadering voor, dat het waterschapsbestuur controleert (vergelijkbaar met de gemeenteraad). Gezeten aan een vergadertafel in het eigentijdse waterschapshuis ziet de dijkgraaf naast over eenkomsten ook een belangrijk bestuurlijk verschil tussen hem en de burgervader; "Onze Verenigde Vergadering kent geen politieke partijen. Dat vergt een andere voorzittersrol. De afgevaardigden zitten er namelijk op persoonlijke titel." Wie deelneemt aan de waterschaps verkiezingen kiest dus uit een aantal namen. De Verenigde Vergadering telt dertig leden, ofwel hoofdinge landen, die tot drie categorieën behoren. De groep 'ongebouwd' is met twaalf vertegenwoordigers aanwezig. De dijkgraaf legt uit: "Zij hebben bijna allemaal een agrarische achtergrond. Op het land waar zij werken staat geen bouwwerk; vandaar de term 'ongebouwd'." Oorspronke lijk bestond het waterschap louter uit deze groep. "Inmiddels is dat door alle maatschappelijke ontwikkelingen veranderd. De agrariërs maken niet meer alleen de dienst uit in het waterschap", constateert hij. bestuur. In aanloop naar de eerstvolgende verkiezingen van de hoofdingelanden van het waterschap Goeree- Overflakkee in 1999 verschijnt in deze krant daarom ter nadere kennis making ieder kwartaal een speciale pagina. Een blad zijde die de bijzondere functies van het water schap belicht. Met nieuws, interviews, achtergronden en opmerkelijke uit spraken van mensen die dagelijks met deze organisalie te maken hebben. Mensen zoals u. Nadat de twaalf leden tellende categorie 'gebouwd' erbij kwam, is die van 'ingezetenen' toegevoegd met daarin zes personen. Tot 'gebouwd' horen eigenaren van huizen of andere bouw werken, terwijl het bij ingezetenen bijvoorbeeld om huurders gaat. "En dot heeft dus olies te maken met onze wens om voeling te houden met de samenleving. Dan moet je meegroeien, durven veranderen en flexibel zijn", betoogt de dijkgraaf terwijl zijn pieper een volgende afspraak aankondigt. "Daarom kunnen vrouwen een grotere rol gaan spelen in het waterschap. Van de dertig hoofdingelanden zijn er slechts twee vrouwelijk. Mijn doel is aanzienlijk meer." De interesse voor zijn huidige werk werd vroeg gewekt. Als klein kereltje keek hij altijd nieuwsgie rig om de hoek als er aan de deur van het ouderlijk huis werd geklopt en hef bezoek om de di/kgroof vroeg. "Dat mijn vader dijkgraaf was, vond ik zo bijzonder. Mensen die binnenliepen met briefjes om te laten tekenen." De fantasie was geprikkeld, de eerste stap op weg naar het hoogste ambt binnen het waterschap was gezet. Later ontdekte hij wat het werk bij het schap pas echt aantrekkelijk maakt: "De veelzijdigheid vind ik heerlijk, ledere dag is weer anders. Niet gek natuurlijk als je naast het regelen van het waterpeil ook verantwoordelijk bent voor wegen, verkeer, milieu, watergangen en bomen tot zelfs dijken aan toe". Zoveel taken kan een bestuurder nooit alleen af. Vandaar dat de hoofdingelanden uit hun midden vijf heemroden kiezen, net zoals gemeenteraads leden wethouders aanwijzen. De heemraad heeft een portefeuille met daarin een aantal beleids taken die uiteenlopen van ruilverkaveling tot waterkering. Het is al weer 33 jaar geleden dat de dijkgraaf zijn loopbaan begon als heemraad: "Destijds had je hier nog zo'n zeventig polders vrijwel allemaal met een eigen bestuur. Pas in 1981 zijn we samengegaan in het huidige waterschap". Als vijftien jaar later met zijn benoeming tot dijkgraaf de kroon op zijn werk wordt gezet, breken spannende momenten aan. "Die eerste Verenigde Vergadering zal ik nooit vergeten. Er ging toen van alles door mijn hoofd, stikzenuw- achtig werd ik ervan. Ineens kwamen alle vragen recht op mij af, op alles en iedereen moest ik alert zijn, er moesten beslissingen worden genomen. Tegelijkertijd wilde ik tussen de mensen blijven staan en mezelf niet op een voetstuk ploatsen", herinnert de dijkgraaf zich. Woorden die hij tot op de dag van vandaag in de praktijk probeert te brengen. Gerrit Joppe (63) is hoofdingeland uit de categorie 'ingezetenen' en verte genwoordigt in die hoedanigheid de inwoners van Goeree-Overflakkee. Dat het schap niet dagelijks in het nieuws is, beschouwt hij als een goed teken: "Wat wij vooral doen is beleid controleren en daarbij zoeken wij altijd naar overeen stemming. Gelukkig wel." Dat laatste blijkt journalistiek kennelijk minder interessant dan de soms hoogoplopende meningsverschillen die bijvoorbeeld in de politiek voorkomen. Het is echter een misvatting te concluderen dat hoofdingelanden zich 'dus' laten leiden als makke schapen. De Verenigde Vergadering kijkt vier keer per jaar of het dagelijks werk dat de dijkgraaf en de heemraden verrichten volgens afspraak verloopt. "Net als een gemeenteraadslid hebben wij het recht om eventueel zelf met voorstellen te komen. Zo werd een paar jaargeleden duidelijk dat het waterschap het kustbeheer over ging nemen. Op mijn voorstel is besloten dat die overname ons geen extra geld mocht kosten en dus niet tot een verhoging van de waterschapsomslag mocht leiden. De lasten voorde burger wegen nu eenmaal zwaar mee in elke beslissing die wij nemen." Naast het verdedigen van de belangen van de achterban moeten er ook bruggen worden gebouwd, want waar meerdere belangen in het spel zijn, wordt vaak gestreden om voorrang. Hij weet dat als geen ander: "Milieuverbetering is een kwestie waar het waterschap samen met het zuiveringsschap hard aan werkt. Daarbij kiezen we voor een aanpak die is afgestemd op het gebied dat voor verbetering vatbaar is, een methode die overigens in de komende vergade ring op de agenda staat. Hoe snel de verbetering bereikt moet zijn is een belangrijke vraag, opnieuw vanwege de kosten voor de burger, want vaak geldt hoe sneller hoe duurder. Maar wat hierbij zeker zo'n grote rol speelt zijn de belangen van de agrariër en de natuurbescher mer. De eerste moet begrijpen dat er bijvoorbeeld grenzen zijn bij het gebruik van bestrijdings middelen, terwijl de laatste moet snappen dat een boer ook zijn boterham wil verdienen. Onder deze omstandigheden maakt een hoofdingeland keuzes en dat is een boeiende opgave." Zo'n vijftig eilanders verdienen hun brood bij het waterschap. Sommigen van hen doen dat ook bij nacht en ontij. Zij draaien wachtdiensten want iemand moet immers een oogje in het zeil houden en ingrijpen als het eiland onder water dreigt te lopen. Jaap Bezuijen (44) is zo iemand. Als werktuigkundige is hij dagelijks in de weer om het water op peil te houden. "Je weet nooit wat je te wach ten staat", antwoordt hij spontaan op de vraag wat daar zo leuk aan is. 5 maart 1998 Goeree-Overflakkee telt circa twintig hoofd gemalen en tien automatische stuwen met verder verschillende inlaatpompen, een inlaatsluis en een spuisluis. Dat is de apparatuur waarmee de werktuigkundige en zijn collega's de hoeveelheid water in de sloten regelen: "Heel soms is het dweilen met de kraan open. Wat wil je ook al's er zoals een paar jaar geleden een bui voorbijtrekt die eventjes 1 56 millimeter, zeg maar twee vuisten dik, neerslag achterlaat. Als je dan bedenkt dat wij 14 millimeter per dag weg kunnen pompen... Niet dat er in zo'n geval acuut overstromingsgevaar is, maar als bijvoorbeeld aardappels te lang nat staan, gaan ze rotten. Dat heb je dan wel in je achterhoofd". "Plotseling kan zich van alles voordoen. Je hoort een raar geluid en voor je het weet ben je met duikers op zoek naar een stuk hout dot een pomp dwarszit. Die onvoorspelbaarheid vind ik prachtig", legt hij enthousiast uit. Andere voorbeelden van onverwachte gebeurtenissen schudt hij moeiteloos uit zijn mouw. Van spinnen webben met condens die kortsluiting veroorzaken tot zandzakken tegen het onderlopen van de kelder van een gemaal; hij heeft het allemoal meegemaakt. Zijn baan is echter meer dan een spannend jongensboek. Technische ontwikkelingen volgt hij op de voet want ook het waterschap kent een uitgebreide automatisering. Een goed voorbeeld hiervan is de zogeheten krooshekreiniger die automatisch vuil venwtjderd als dat de instroom voneen gemaal verspert. Bewust omgaan met energie is eert ander aspect waar hij in zijn functie nadrukkelijk rekersing mee houdt. "Wij loten de gemalen bijvoorbeeld zovee) mogelijk op nachtstroom lopen. Dat scheelt een slok op een borrel wanneer de burgerde rekening gepresen teerd krijgt. Ik moet alleen wat vaker mijn bed uit als er storing optreedt", lacht hij tot siot.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 11