van 't Geloof en Wolfert heeft de intentie om flinlc door te groeien De Gooye goed op dreef tijdens tweekamp Verkïezingskrant Middelharnis Spider Lock Wielklem compact, sterk en gemakkelijk te monteren Oud Papier Herkingen Vakantiebungalow EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 27 FEBRUARI 1998 Kees van 't Geloof (39) en Piet Wolfert (36) uit Dirksland hadden tot vorig jaar eigenlijk niks met elkaar, 't Zijn geen bloed- of aanverwan ten, er was alleen het dorpsgenootschap, maar daarnaast was er nóg een band die hen naar elkaar trok. Elk van hen was, voor eigen reke ning, witlofteler, met alle inspanning van dien, maar daar is, per juli vorig jaar verandering, zeg maar verbetering in gekomen. Per die datum werd witlofkwekerij van 't Geloof en Wolfert een feit, gevestigd langs de Onwaardsedijk, zichtbaar vanaf de Provincialeweg langs de watertoren. Het samengaan was voor de beide zelfstandigen een hele stap, maar 't heeft hen geen moment berouwd, integendeel. Ze werken nu in één bedrijf zó voor beeldig samen dat de Agrarische PR commissie die zich ten doel stelt de burger een blik te geven in het land- en tuinbouwleven en de fruitteelt op Goe- ree-Overflakkee hen in dit artikel met trots presenteert. De som van één plus één blijkt in hun geval niet twee, maar zelfs drie te zijn, zóveel profijt heeft het samengaan hen al opgeleverd. Gedeelde vreugd is dubbele vreugd geworden en gedeelde smart is halve smart. Vreugd hadden ze vorig jaar toen de zaken "steengoed" gingen, een beetje smart hebben ze nu nu 't minder goed gaat, nu van de kostprijs van 1,70 per kilo maar een gulden terug komt, maar ze weten dat zo'n dip zich aan 't begin van elk jaar herhaalt; 't komt wel weer goed, weten ze samen en ze zorgen ook nu dat hun product smetteloos is, letterlijk elke vorm van toetsing kan doorstaan, kwaliteitswitlof dus. Het idee om zich in één bedrijf te ver enigen komt van Kees van 't Geloof. Hij had in de bebouwde kom z'n wit- loflcwekerij waarvan hij wist dat die te klein was om tot in lengte van dagen voort te kunnen bestaan om hem een boterham te leveren, maar uitbrei dingsmogelijkheden ontbraken zodat aan de gewenste schaalvergroting geen gevolg kon worden gegeven, niet op z'n eentje tenminste. Maar Kees en Piet, ze konden "goed met elkaar over weg", Kees koelde z'n wortels in het bedrijf van Piet, zo wisten ze van eikaars bestaan en van de inspanning waarmee ze zich dat bestaan verwier ven. Te zwaar voor één man, wisten ze beiden, qua fysieke belasting, qua investering en ook sociaal gezien zijn ze er sinds het nieuwe bedrijf bijzonder op vooruit gegaan. Nu genieten de partners en hun gezinnen om de week een vrij week-end, nu hoeft niet meer elke dag tot in de late uren te worden gewerkt: "We doen het nu heel wat makkelijker", beamen de partners die vroeger elke week zo'n tachtig uur in hun bedrijf bezig waren. Nu stoppen ze om 5 uur, maar behalve eikaars inzet hebben ze zeventien men sen aan 't werk. Vooral is hun samen werking, op fifty-fifty basis, op ver trouwen gebaseerd. "We hebben alles tot in den treuren besproken", en heel goeie afspraken gemaakt",zeggen ze beiden. Ze willen hun bedrijf laten groeien naar het trekken van 60 ha wit- lofwortelen per jaar; momenteel heb ben ze de helft bereikt en leveren ze per week zo'n vijftieduizend kilo wit lof aan de Greenery in Barendrecht. Mooi verpakt in fleurige dozen waarop niet meer de afkomst-, maar slechts het telersnummer laat weten uit welk bedrijf de witlof komt. Het produkt wordt door de fa. Peeman naar de Greenery getransporteerd, daar hebben de ondernemers geen omkijken naar. Vroegerzolang praten ze alweer terug, toen kweekten ze al wat witlof, nog op turf, en er kwam altijd wel wat van terecht, maar nu ze meespelen in de eredivisie, nu hebben ze witlof als een wat grillige juffrouw leren kennen, een juffrouw die de allerbeste behande ling en de meest uitgebreide zorg behoeft maar de kweker dan ook met de beste kwaliteit beloont. Pas dan is er met witlof een boterham te verdienen en daar gaan ze voor, deze onderne mers, een heel jaar lang, niet op lauwe ren rustend maar flink aanpakkend om het "de Juffrouw" naar de zin te maken. Witlof ontspruit op de witlofwortel of -pen die op de akkers worden geteeld en vanaf begin oktober tot half novem ber worden gerooid. Bij de keus van witlofwortelen hebben de heren van 't Geloof en Wolfert - met het advies van de Teeltbegeleiders - al hun uiterste zorg laten gelden, want de grond waar in ze groeien moest qua kalinorm en stikstofgehalte geschikt zijn, ook de afslibbaarheid van de grond en de aard van de voorvruchten, de drainering van de grond en de zaaiafstand speelden een rol in de kwaliteit van de wortel. Eenmaal geoogst en in orde bevonden worden de van derden betrokken wor tels rond de Kerst in het eigen bedrijf opgeslagen en ingevroren tot 1,5 graad onder nul om er voortaan, tot aan de nieuwe oogst, waarvan ze weten dat ook die weer de eerste kwaliteit zal vertegenwoordigen, steeds naar behoefte een portie van te gebruiken. Watercultuur De beide ondernemers kennen nog de vroegere teeltmethodes, maar hun nieuwe bedrijf is op aqua-cultuur gericht. Daartoe worden wortels in trekbakken geplaatst, in die bakken wordt water, verrijkt met voedingsstof fen, ingevoerd waarop de wortel zo gedijt dat zich al gauw haar wortels gaan vormen. De bakken worden in cellen geplaatst, zodanig dat één cel een oppervlakte van 400 m^ bevat. Er zijn 4 van die cel len beschikbaar. Wanneer goed van zuurstof en meststof voorzien groeit in 21 a 22 dagen een prachtige malse wit lof'struik" Voor het welslagen van de teelt is het oog des meesters onontbeer lijk, maar meesters in hun vak zijn de ondernemers inmiddels wel geworden. "We denken zoetjesaan in witlof' zo zien ze op hun telersleven dat zoveel confortabeler geworden is sinds ze er niet meer alleen-, maar samen voor staan. Vroeger had je in Dirksland trouwens zo'n dertig witlofbedrijfjes, maar daar zijn er nog maar een hand vol van overgeschoten, ook dat van de heren van 't Geloof en Wolfert die zich hebben voorgenomen het net iets beter te doen dan de anderen, net wat beter tegen een net wat minder kostprijs dan de anderen. En ze hebben durven investeren, er is nu al 1600 m^ bebouwde oppervlakte en om nog gro ter te groeien zal dat nog verder wor den uitgebreid. De beide ondernemers hebben zo hun wensen, ook wensen die ze niet beïn vloeden kunnen, want waarom eet de Nederlander niet méér witlof, vragen ze zich af. Alle promotie heeft in de consumptie nog maar weinig verbe terd. De meeste "Chicorei aus Hol land" wordt naar Duitsland uitgevoerd. In de eigen gezinnen wordt zeker één-, maar dikwijls tweemaal per week wit lof gegeten, heerlijk met ham en kaas. Nederland produceert zo'n 20 a 25% van de Europese behoefte, gevolgd door België en de produktie van Frank rijk vult de rest van de Europese behoefte aan. Op Frankrijk hebben de Nederlandse witlofkwekers het niet zo begrepen. Franse witlofkwekers verkn allen de prijs, vinden ze. Jawel, de heren van 't Geloof en Wolf ert doen het makkelijker sinds ze hun bedrijven concentreerden, ze vertrou wen elkaar volledig en zijn van eikaars vakmanschap overtuigd, maar natuur lijk hebben ze ook hun zorgen want zelfs is de witlof deze week doorge draaid en dat brengt geen brood op de plank. Toch klagen ze niet al zou het beter kunnen, zelfs zijn ze voornemens bij hun bedrijf elk een bedrijfswoning te bouwen want nu rijden ze zich "wezenloos" naar hun woningen in 't dorp terwijl hun wortelen, hun "juf- frouwtjes", niet zonder toezicht kun nen. Ze willen er graag vlakbij zijn, want er moet zoveel in de gaten gehou den worden dat het gemakkelijk is als je vlakbij ze woont. Zó staan de trekbakken in de cellen, in het donker, maar goed van water en zuurstof voorzien. Afgelopen zaterdag vond de twee de ontmoeting plaats tussen de Schotejil en De Gooye in hun jaar lijkse tweekamp. Traditiegetrouw werden ook nu de sporters in de gelegenheid gesteld om afstanden te zwenunen die tijdens de compe tities weinig aan bod komen of om een limiet te zwemmen voor de diverse kampioenschappen. Uit het brede deelnemersveld en dus het grote aanbod van prestaties een selektie van de meest opvallende resultaten. Jeroen Zoon had op de 100 meter vlin derslag een vliegende start: 1.44.6. Was zijn tijd, bijna twee seconden sneller dan zijn oude PR. Hij zette deze snelle lijn voort op de 100 meter vrij door 3 secon den sneller te eindigen in een nieuw PR van 1.20.1. Op de 100 meter vlinderslag dacht ook Johan van Driel goede zaken te doen door ruim 5 seconden sneller te zwemmen dan zijn beste tijd, helaas voor hem werd hij gediskwalificeerd wegens een technische zwemfout. Jeroen Vroegindeweij knabbelde 0,8 sec. af van zijn tijd op de 50 meter rugslag (44,6) terwijl ook de 50 meter school succesvol was: 50.2 tegen 51.9 oude tijd. Op deze laatste slag was er ook succes voor Ronald Broeders, en hoe: 47.1 bete kende 4.6 seconde sneller dan zijn oude PR. Dat Ronald momenteel een sterke progressie doormaakt werd ook duidelijk op de 200 meter vrije slag: 2.41.5 bete kende 8.5 seconde sneller. Voor Iromy Ramalho was het de eerste keer dat zij de 200 meter vrije slag zwom, zij finishte in een verdienstelijke tijd van 2.55.4. Sandra v. d. Voordt tikte ruim twee seconden sneller aan op de 100 meter vrije slag 117.5). Klasse apart Een klasse apart waren deze dag de vol gende prestaties Lieske v. d. Polder zwom haar een week eerder op de Nederlandse kampioenschappen gezwommen tijd op de 50 meter rug de geschiedenisboeken in: zij haalde 0.2 sec. van haar tijd af en finishte in 0.33.3. Theo Jan Tanis deed trainer Jaap Vel- gersdijk en zichzelf verbaasd staan op de 100 meter vrije slag, hij tikte aan in een nieuw PR van 53.1 (oude tijd 53.6). De collega's, links Kees van 't Geloof, rechts Piet Wolfert, met resp. in de hand een witlofwortel zoals die in de trekbak wordt gezet en een wortel na 21 dagen, dan al met een pracht witlof erop. De onderstaande politieke partijen in de gemeente Middelharnis hechten eraan het volgende nog eens nadrukkelijk uit te spreken. De gezamenlijke verkiezingskrant, uitge bracht in de gemeente Middelharnis, wordt betaald door de deelnemende par tijen. Elke deelnemende partij betaalt haar deel. De gemeente heeft geen enkele invloed gehad op de inhoud van de verschillende pagina's, maar verstrekt algemene infor matie betreffende de verkiezingen en doet een beroep om vooral te gaan stem men. Het doel van de verkiezingskrant was en is nog steeds een bewaarkrant waarin de verschillende partijen zich uit spreken over het te voeren beleid. Opdat de kiezer op 4 maart in staat is een bewuste keuze te maken. VVD, RPF, SGP, VDB '78, CDA, PvdA (Lijst Hoogzand heeft aan de verkiezingskrant niet deel willen nemen, red.) Ju^weliers - opticiens (wo)' Zandpad 2-4. 3241 GX Middelharnis Register Vakbekwaam Opticien Kwaliteit en service onder een dak. .\fzien op de lange afstanden. Hoewel zij beiden momenteel weinig meer kunnen trainen starten Erik en Frank Franzen toch op de 400 meter wis selslag, een loodzwaar nummer. Tech nisch was het allemaal niet meer perfect maar hun tijden konden er mee door doordat beiden slechts enkele seconden boven hun PR zwommen. Voor de dames stond de 800 meter vrije slag op het programma. De 32 banen in zwem bad De Staver werden er afgelegd door Maartje de Jong (11.59.0). Jamie Visser ook 11.59.0 na een spaimende strijd met Maartje, Annelies Kievit (11.25.2), Jenny Jongejan (10.49.9) en Lieske v. d. Polder (10.39.6). Voor Jamie en Maartje betekende hun tijd een verbetering van hun PR met ruim een halve minuut, Jenny bleef 6 sec. boven haar PR terwijl Lieske en Annelies deze lange afstand voor de eerste maal zwommen. Alles overziend werd er door de ZV De Gooye goed gepresteerd deze middag. Op zaterdagmorgen 28 februari a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? De vorige keer werd er 5.280 kg opgehaald. Bij voorbaat dank voor uw medewerking! TE HUUR Frankrijk, Charente 950 km vanaf Rotterdam 750-p.w. all in Info-fold. (0181)410444 De nieuwe Spider Lock wielklem heeft bijzondere kenmerken. De nieuwe wielklem, die op de markt wordt gebracht door InnoEssentials Interna tionals B.V. te CapeUe a.d. IJssel, is gebruiksvriendeUjk, licht in gewicht, compact van uitvoering, gemakkelijk te monteren en biedt een effectieve bescherming tegen diefstal, vandalisme, vernieling e.d. De Spider Lock is V.LP.-T.N.O. goedgekeurd. Dit houdt in dat TNO de wielklem heeft getest en goedgekeurd overeenkomstig het keuringsvoorschrift Mechanische Beveiligmg Caravans/Aanhangers, dat wordt uitgegeven het Verzekeraars Instituut voor Preventie. De Spider Lock bestaat slechts uit drie onderdelen en wel over twee U-vormiee annen van gehard staal die scharnierend zijn verbonden aan de kern (klok), waarin een s ot is ondergebracht en een - eveneens U-vormige - losse ann die in het slot wordt gestoken. Deze behuizing schermt ook de wielbouten af om te voorkomen dat band heeïf" onbevoegden kunnen worden losgedraaid. De armen grijpen om de Door de kern wordt een stalen pen aangebracht die in de velg past en die voorkomt dat de wielklem m de lengtenchtmg wordt verwijderd. De pen wordt geleverd in drie lengtes om in de verschillende bandbreedtes te kunnen voorzien De gehele constructie van de Spider Lock is gepatenteerd De compacte uitvoering en het lichte gewicht van de wielklem zijn vooral van belang fö 'S??' ^^^b.y V" 'f dvermogen in de regel beperkingen opleggen De Spider Lock wielklem kan behalve op caravans en aai^angwagens ook worden iTrSa^^iri S? 'h P^,'■^«"^"^^g^^^ ^-d. De wielklem is oSder andere reeds iSftSe'ledn"ïm"'^ gespecialiseerde caravandealers en InnoEssentials Intemarional biedt afnemers van de wielklem een extra uitgebreide garantie. Deze garantie dekt m geval van diefstal het eisen risico (mlx\mll^\ f 250,00) van de diefstalverzekering voor getrokken voeïuf^'n en vooi^dSj iJ de gratis verstrekking van een nieuwe Spider Lock vuui^ici uamuij De Spider Lock wielklem wordt geleverd in twee uitvoeringen en wel tvne SL 175 voor banden t.m. 175/13" en type SL 205 voor banden vTnnf/u" tl 205/15" Biz. 2 WITLOFKWEKERIJ 18VO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 4