Is Goeree-Overflakkee veilig? democratie Met name de verkeersveiligheid laat nog te wensen over DIERENOPVANG Goeree-Overflakkee Lokale partijen verbrokkelen Jeugdige vernielers PREDIKBEURTEN De Zonnebloem gaat leden werven Ziekenverzorging Thuis CSM suikerbieten- prijs 1997: 125,25 per ton Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRLTDAG 27 FEBRUARI 1998 Het forum bestond naast de voorzitter, burgemeester van Pelt in het midden, uit (v.l.n.r.) C. van Nieuwkoop, M. Wagenaar,J. v.d. Mast en ATiggelman. Oude-Tonge. Tijdens een discussie avond, die afgelopen woensdag avond door de gezamenlijke PvdA fracties van het eiland in de Grut terswei werd georganiseerd, heeft het thema 'Veilig Goeree-Overflak kee' centraal gestaan. Hoewel het begrip veiligheid door verschillen de sprekers breed werd belicht, bleek toch, dat met name de veilig heid in het verkeer, de Flakkeese burger over het algemeen de groot ste zorgen baart. "Er wordt hard gewerkt om de vele onveilige ver keerssituaties aan te pakken", aldus de heer Van de Mast, voor zitter van de verkeerscommissie van het I.S.G.O. In 1986 maakte de overheid haar beleids doelstelling bekend, dat er in het jaar 2000 sprake zou moeten zijn, van een vermindering van 25% verkeersslacht offers. Begin jaren negentig richtte men op het eiland de Regionale projectgroep verkeersveiligheid Goeree-Overflakkee op. Deze ging vol enthousiasme van start en zette diverse acties op touw en het leek er werkelijk op, dat men succes boekte. Een evaluatie in 1995 wees ech ter het tegendeel uit. In plaats van een vermindering richting de gestelde 25%, bleek het aantal slachtoffers vermeerderd te zijn met maar liefst 44%. Van de Mast: "Het was voor een ieder, die zich inspande om de verkeersonveiligheid terug te brengen, een enorme kater!" Overtuigd van de bittere noodzaak om de zaak op het eiland grondig aan te pak ken, klopte men aan bij de provincie en niet tevergeefs. Naar voorbeeld van het Westland, besloot de provinciale over heid om ook op Goeree-Overflakkee een zogenaamd gebiedsgericht project op te starten. Mits er vanuit de regionale over heden een zelfde bedrag op tafel zou worden gelegd, werd er 500.000,- beschikbaar gesteld. Inmiddels zijn er al verschillende resultaten geboekt. Mid dels een samenwerkingsovereenkomst, die eind vorig jaar werd getekend door de verschillende wegbeheerders, wordt er nu gericht gewerkt aan een verkeers veiliger wegennet op het eiland. De samenwerking werpt volgens Van de Mast zijn vruchten reeds af. Een teken dat de inspanningen van de laatste jaren beloond worden, zag hij wel in de ver snelde aanleg van de omleiding om Stel- lendam, die aanvankelijk pas voor 2003 gepland stond. Ook het aanpakken van het stuk provinciale weg tussen Stellen- dam en Goedereede, kan gezien worden als een bewijs dat de overheid ernst maakt met het aanpakken van de onvei ligheid in het wegermet. De rijbanen van deze weg worden gescheiden, volgens het duurzaam veilig principe. "De ver keersveiligheid is een zaak, waar alles aan gedaan moet worden", beklemtoon de Van de Mast. Stadsachtig gedrag Wethouder Tiggelman van de gemeente Middelharnis behandelde een ander onderdeel van de (on)veiligheid. Evenals het verkeer, staat ook de sociale veilig heid hoog op de politieke agenda. Ook op het eiland dient dit aspect nauwlet tend in de gaten gehouden worden. Immers is het een feit, dat er een veran deringsproces op het platteland heeft plaats gehad. Van een vrij besloten gemeenschap, met een grote sociale con trole, kan men vandaag de dag een steeds groter 'stadsachtig' gedrag waarnemen. Oude structuren zijn weggevallen. We leven in een moderne maatschappij. Helaas is de sociale veiligheid er niet beter op geworden. Al kan er niet altijd gesteld worden dat het onveiliger gewor den is dan voorheen, het is een feit dat de burgers zich wel een stuk onveiliger zijn gaan voelen. Situaties, zoals onder meer slechte verlichting van wegen en achter paden en het hebben van veel groen in een wijk, spelen dikwijls een belangrijke rol en kunnen het gevoel van onveilig heid sterk verhogen, hoewel op deze plaatsen misschien in werkelijkheid nooit een misdrijf plaats vindt. Over het algemeen genomen is de criminaliteit de laatste jaren enorm toegenomen, wat onrustbarend is. Tiggelman pleitte er voor om zich gezamenlijk in te zetten voor een grotere sociale veiligheid. Het gevoel van onveiligheid moet weggeno men worden! Vaak kan dat voor een niet onbelangrijk deel bereikt worden, door het aanbrengen van betere verlichting op donkere plaatsen, het zorgvuldig situeren van groenvoorzieningen, etc. Bij het inrichten en aanleggen van nieuwbouw wijken dient men met deze zaken terdege rekening te houden. Hij zag hier ook een taak liggen voor de woningbouwvereni gingen, die als verhuurders van wonin gen ook verantwoordelijk zijn voor de woonomgeving. Goeree-Overflakkee is veilig Het hoofd van de basiseenheid Goeree- Overflakkee, de heer C. van Nieuwkoop, wees erop, dat uit de cijfers is af te lezen dat het met de veiligheid op het eiland gelukkig goed gaat. Zo is o.a. het aantal woninginbraken sterk afgenomen in ver gelijking met voorgaande jaren. De meest recente cijfers van het afgelopen jaar tonen aan, dat het op Goeree-Over flakkee goed toeven is. Slechts op enkele punten, waarvan de verkeersveiligheid er één is, scoort het gebied slecht. Ondanks deze positieve cijfers, blijkt uit onder zoeken, dat de bevolking zich ten opzichte van voorgaande jaren onveiliger is gaan voelen. Bovendien is het volgens Van Nieuwkoop vanzelfsprekend, dat de negatieve aspecten van de huidige maat schappij niet bij het Haringvliet ophou den. Ook op het eiland worden hennep kwekerijen ontmanteld en is er drugs overlast. De politiechef betreurt het, dat het huidi ge systeem van toedeling van het aantal politieagenten, hoofdzakelijk rekening houdt met het aantal incidenten wat in een gebied plaats vindt. Dat in een lande lijk gebied als het onze, de agenten een grote oppervlakte moeten bestrijken en daarom ook langer onderweg zijn dan in een stedelijk gebied om ergens ter plaat se te komen, wordt niet meegewogen. Dat is de oorzaak dat het regelmatig lang duurt alvorens de politie ter plaatse is. Er wordt creatief gezocht naar oplossingen daarvoor, maar het blijft een groot pro bleem. Er zouden meer agenten moeten komen. Meer blauw op straat zou posi tief werken op het veiligheidsgevoel van de burgers. "ledere burger zou aanspraak moeten kunnen maken op dezelfde poli tiediensten," aldus Van Nieuwkoop; of men nu in de stad of op het platteland woont. De onveiligheid kan door allerlei maatre gelen bestreden worden. Er wordt echter pas een grote stap in de goede richting gezet, waimeer een ieder zijn eigen ver antwoordelijkheden neemt in het streven naar een vergroting van de veiligheid. Basisrecht "Veiligheid zou een basisrecht moeten zijn", benadrukte mevrouw Wagenaar, lid van de 2^ kamerfractie van de PvdA. Evenals Van Nieuwkoop wees zij erop, dat de overheid daar wel veel aan kan doen, maar dat het ook de verantwoorde lijkheid is van ons allen, om ons in te zetten voor een vergroting van de veilig heid. Juist op het gebied waar het gaat om een stuk normvervaging, kan de poli tiek weinig doen, was haar mening. Dat moet bij de mensen zelf vandaan komen. Met voorbeelden gaf ze aan hoe eenvou dig mensen elkaar van dienst kunnen zijn bij het vergroten van de veiligheid. Ze dacht daarbij aan het helpen van oudere mensen bij het oversteken van een druk ke weg. Een totale strafbaarheid van alcohol in het verkeer, zou het aantal ongevallen sterk kunnen verminderen. Onderzocht zou ook kunnen worden, of een vermindering van de maximumsnel- heden een positief effect zou kunnen hebben. Op het sociaal vlak noemde ze als voor beeld een gezin, waarin het niet goed gaat en de kinderen in een bijzonder slechte situatie leven. De onderwijzers op school zouden alert moeten zijn op het gedrag van de leerlingen en in moe ten grijpen als ze dergelijke situaties ver moeden. Ook buren kunnen een grote rol spelen in het aanpakken van deze mis standen. Wanneer men niets doet, heb ben de kinderen het bijzonder slecht in zo'n gezin en geeft dat dikwijls weer problemen als ze ouder worden, veelal met criminaliteit tot gevolg. De PvdA pleit voor meer blauw op straat en graag zag men tevens meer 'lik op stukbeleid'. Verkeer Uit de vragen, die op de inleiders afge vuurd werden, kwam duidelijk naar voren, dat de verkeersonveiligheid één van'de zaken is, waar de burger het meest over in zit. Dat is overigens geen wonder, want regelmatig gebeuren er -soms heel ernstige- ongevallen. Aan dacht werd gevraagd voor de vaak dras sige bermen langs doorgaande wegen. Door dijkgraaf Jacobs van het Water schap werd uitgelegd, dat het niet altijd even makkelijk is daar een afdoende oplossing voor te vinden. Het strooien van veel grind in de berm is niet aanbe velingswaardig, daar dit dikwijls op de weg terechtkomt, schade veroorzaakt aan voertuigen, waarna de schadeclaims bij de wegbeheerder terechtkomen. In onderzoek is nu een verharding met kun stof, waarvan de tijd zal moeten leren of dit dé oplossing is. Ongevallen, die naar aanleiding van gevaarlijke situaties op en langs de weg zijn geschied, zijn door gaans voor de politie reden om de weg beheerder van deze zaak op de hoogte te brengen, aldus Van Nieuwkoop. Naar aanleiding van vragen over de bezetting van politiebureaus in elke kern, gaf hij aan dat het plezierig zou zijn om daaraan te voldoen, maar dat dit, bij een gelijk blijvend aantal beschikbare agenten, ten koste zou gaan van het die aantal dat de straat op kan. Hij wees erop, dat de poli tie met de beschikbare middelen, heel breed streeft naar een zo groot mogelijke veiligheid. Te denken valt in dezen aan het verlenen van een zogenaamd kwali teitsmerk, dat verleent wordt bij nieuw bouwplannen indien men aan de veilig heidseisen, die daarvoor staan, voldoet. Ook op scholen is men actief, middels het schooladoptieplan 'Doe effe nor maal', waarin de jeugd wordt geconfron teerd met de minder goede zaken in deze samenleving en hoe men daarmee om kan gaan. Ook het buurtgebonden werk staat hoog in het vaandel bij de politie en blijkt goed te werken. Centraal stond deze avond, dat het werken aan een grote mate van veiligheid, een zaak is waar ieder een bij betrokken is en de inzet van iedereen bij gewenst is! Regionale jongerenavond 'De Verborgen Bron' Op D.V. zaterdagavond 28 februari organi seert district Flakkee van de Jeugdbond van de Gereformeerde Gemeenten een avond voor alle jongeren boven de zestien jaar. De heer J. H. Mauritz komt spreken over China en Cambodja. Deze avond zal plaatsvinden in het vereni gingsgebouw van de Geref. Gemeente te Middelharnis, Chr. de Vrieslaan 40. Aan vang half acht. Iedereen hartelijk welkom! Gevonden katten GOEDEREEDE: zwart-witte poes; groot, loopt al een poos rond in de buurt van het Geuzepad. STELLENDAM: gecyperd-grijze kater; witte bef, witte buik, witte poten, heeft wat korstjes op de rug. Vermist OOLTGENSPLAAT: rood-witte kater gec; voorkant wit, rood rond ogen. OOLTGENSPLAAT: donkere oude poes; heeft een wit vlekje op de kop, witte bef en wit aan de voetjes; donkere streep over de rug. Inlichtingen: (0187) 651887. Dick Stellingwerf (RPF): "De groei van de lokale partijen is zeer ongewenst", aldus RPF- kamerlid Dick Stellingwerf. "In tegenstelling tot landelijk werkende partijen hebben zij geen integrale politieke visie en komen ze niet toe aan een samenhangende aanpak van politieke vraagstukken. "Het is nu eenmaal zo dat politieke proble men niet alleen op gemeentelijk niveau spelen, maar ook provinci aal en landelijk niveau". Dit stelde Stellingwerf tijdens een spreekbeurt voor zijn partij in Goederee de. Volgens de RPF-pariementariër, die zelf jarenlang ervaring heeft als raadslid en wethouder te Ede, zijn lokale partijen in wezen belangenpartijen. "Daarbij komt dat lokale partijen veelal zijn ont staan uit onvrede. En onvrede is een slechte basis voor constructieve politiek. Bovendien valt te vrezen dat het bestuur steeds verder versplintert en verbrokkelt als gevolg van de huidige wildgroei aan lokale partijen." Stellingwerf riep alle bijbelgetrouwe christenen die zich aangesproken voelen door de 'oecumene van het hart' op dit ook bij de gemeenteraadsverkiezingen te tonen. Via een stem op de kleine christe lijke partijen. "Lokale belangenpartijen missen immers een levensbeschouwelij ke basis." Na de pauze brak de discussie los over de plannen voor een tweede Maasvlakte en de ideeën over een vliegveld daarin. De 4 RPF-lijsttrekkers, Gert-Jan v. d. Valk van Oost-Flakkee, Cor Hameete- man van Middelharnis, Dick Leeflang van Dirksland en Sjors Moerkerk van Goedereede vormden een pannel om de streekgebonden vragen te beantwoorden. Dhr. Hameeteman brak in de discussie een lans voor verdere samenwerking tus sen de kiesverenigingen en de raadsleden om zo bij de regionale vraagstukken eilandelijk hetzelfde standpunt te ver woorden, zodat voor de burger een hel der bestuur ontstaat. Woensdag zijn door de politie 2 jongens aangehouden ter zake vernieling, een 16- jarige uit Oude-Tonge en een 13-jarige uit Oostflakkee. Zij trokken bermpaaltjes uit de grond op de Oudelandsedijk bij het viaduct over de rijksweg A59. De meeste paaltjes werden in de sloot gegooid en één paaltje kwam op de rij baan van de Rijksweg terecht. Beide jon gens werden aangehouden en tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Zondag 1 maart 1998 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Woensdag 4 maart, Dorpskerk: 19.30 uur ds. J. G van Loon - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Zaadstra en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. D. Boers en 18.30 uur ds. A. M. Langhout. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. M. J. Paul en 18.30 uur ds. F. Hoek, Hendrik Ido Ambacht. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Visser, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster (kinderdienst) en 18.30 uur mw. B. J. Koppenaal-van Putten. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra, Driesum - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur (bed. H. Avondmaal) en 17.00 uur ds. A. S. Rienstra, Scheveningen - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen en 18.00 uur ds. C. Oorschot, Zwijndrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur (dankzegging) ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander (bed. H. Avondmaal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mw. ds. R. J. Boeijenga-Alders - Herv. 'Exo dus' Gem. 10.00 uur ds. A. Toom- stra, Rotterdam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets (bed. H. Doop) en 18.00 uur ds. K. ten Klooster - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. den Butter en 18.00 uur student A. A. Egas - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. G. H. Schouten, Hoorn - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lees dienst en 14.30 uur ds. M. Heemskerk - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br.H.Wulffraat. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 De Nationale Vereniging 'de Zon nebloem' houdt van 9 tot en met 13 maart een grote ledenwerfactie in Oost-Flakkee. Alle inwoners van Achthuizen, Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge ontvangen rond 6 maart een brief in de bus met in het kort wat informatie over de Zonnebloem. Enkele dagen later worden alle niet-leden gebeld met de vraag of zij voor 18,-- per jaar lid willen worden. Mevrouw van Vugt, voorzitter van de Zonne bloem afdeling Oost Flakkee hoopt dat de actie een groot succes wordt. "Een groot gedeelte van de opbrengst gaat rechtstreeks naar het Zonnebloemwerk in de dorpen. Met het geld kunnen we ons werk nog meer gestalte geven en verder uitbreiden." De Zonnebloem zet zich in voor langdu rig zieken, lichamelijk gehandicapten en lichamelijk hulpbehoevende ouderen, waarbij het menselijk contact centraal staat. De Vereniging, ooit begonnen als een radioprogramma is uitgegroeid tot een beweging met meer dan 34.500 vrij willigers en ruim 1450 plaatselijke afde lingen. Menselijk contact Direct na de oorlog startte Alex van Wayenburg bij de KRO een serie radio programma's, speciaal bestemd voor zie ken. Met dit radioziekenbezoek stond van Wayenburg aan de wieg van de hui dige Zonnebloem. Het radioprogramma werd erg populair en er bleek zo'n grote behoefte te zijn aan bezoek aan langdu rig zieken, dat van Wayenburg en de zij nen in 1949 de huidige vereniging de Zonnebloem oprichtten. In 1964 is hier uit de huidige Nationale Vereniging 'de Zonnebloem' ontstaan. Het menselijk contact, het op bezoek gaan bij zieken en gehandicapten, stond centraal. Dit bezoekwerk is ook nu nog het fundament, de basis van de vereni ging. De Zonnebloem probeert te voor komen dat langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende oude ren in een sociaal isolemant raken. Iets wat vaak voorkomt bij mensen die moei lijk of zelfs helemaal niet meer van huis kunnen. 900.000 bezoeken In de ruim 1450 afdelingen van de Zon nebloem zijn circa 34.500 vrijwilligers actief in het bezoekwerk. Jaarlijks leggen zij in totaal 900.000 bezoeken af. Mevrouw van Vugt "Geen spectaculair werk misschien, maar wel belangrijk. Zieken en gehandicapten deel laten nemen aan het maatschappelijk leven, laten merken dat zij er ook bijhoren. Daar gaat het om". Activiteiten Naast het regelmatig bezoek, organiseert de Zonnebloem diverse andere activitei ten voor zieken en gehandicapten. Het bekendst zijn de vakanries, met ruim 6200 deelnemers. Landvakanties, maar ook hotelbootreizen met het eigen schip 'MPS de Zonne bloem'. Jaarlijks maakt dit volledig aan gepaste schip 35 reizen over de Rijn naar Duitsland, (de bekende Rijnreizen), maar ook enkele in Nederland. Verder organiseert de Zonnebloem onder meer dagboottochten, winkeldagen, ont spanningsbijeenkomsten met optredens van bekende artiesten. De Zonnebloemafdeling Oost-Flakkee organiseert jaarlijks een aantal activitei ten voor mensen uit de doelgroep. "Belangrijk bij die activiteiten is vooral het onderlinge contact", zegt mevr. van Vugt "Veel langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende oude ren komen bijna nooit het huis uit. Er zijn voor hen ook nauwelijks mogelijk heden om er zelfstandig op uit te gaan." Ledenwerfactie De Oost Flakkeese Zonnebloem hoopt tussen 9 en 13 maart veel nieuwe leden te werven. "Zij vormen onze belangrijk ste inkomstenbron. Wij kunnen met dat geld weer mee doen voor de zieken en gehandicapten in onze stad." Toch is her werven van veel nieuwe leden niet het enige doel van de leden werfactie. "Wij hopen dat ook een aantal nieuwe vrijwilligers zich zullen aanmel den. We kunnen best een aantal enthou siaste mensen gebruiken, tot nu toe beperkt het Zonnebloem werk zich gro tendeels tot Oude Tonge, maar we zou den het erg prettig vinden ook in de andere dorpen van Oost Flakkee Zonne bloem activiteiten van de grond te tillen. Ook kan het zijn dat we via de actie zie ken en gehandicapte mensen op het spoor komen die graag van de diensten van de vereniging gebruik willen maken. Dat kan natuurlijk ook", aldus mevr. van Vugt. Zij voegt eraan toe dat de Zonne bloem er voor iedereen is, ongeacht levensbeschouwing. Voor meer informatie kan men contact opnemen met mevrouw Kauffman 642530 of mevrouw Kersten-Legierse 641419. NIEUWE TONGE - In ieder gezin is wel eens een zieke. Gelukkig is dat meestal niet ernstig en van korte duur. Het wordt anders wanneer iemand ern stig ziek is en langdurig aan bed is gekluisterd. Men kan in zo'n geval reke nen op professionele (verpleegkundige) hulp aan huis. Maar voor de directe ver zorger verandert er ook iets. De verzor ging kan soms bepaalde technieken ver eisen en is vaak intensief. U zult merken dat er voor de verzorging meer kennis en handigheid nodig is dan u verwacht. De cursus Ziekenverzorging Thuis is bedoeld om u technische en prakdsche vaardigheden te leren om de zieke tehuis te verzorgen. De cursus wordt gegeven door een wijkverpleegkundige. Plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Kerkring 17 te Nieuwe Tonge Data: dinsdag 7, 14, 21, 28 april, 12 en 19 mei 1998 Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: 25,- voor leden en 35,- voor niet-leden van het kruiswerk. Informade en aanmelden bij Zorg en Welzijn Groep, maandag t^m vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uur op telefoonnum mer (0181) 626226. uur dr. C. A. v.d. Sluijs, Rotterdam en 18.00 uur ds. W. Verboom, Bleskens- graaf- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. Mesu, Nieuw- en St. Joost- land en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw, Veenendaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Vlaardinger- broek, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur (dankzegging H. Avondmaal) ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Vollmüller en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur en 18.00 uur ds. J. v.d. Ketterij, Zwartebroek - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. W. Venema, Vinkeveen en 18.00 uur ds. Francke, Zuid- Beijerland. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. Kooij, Barendrecht. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. W. Baan, Dordrecht. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. CSM Suiker bv betaalt haar telers, na overleg met de Nederlandse Bieten Federatie, over de in cam pagne 1997 geleverde bieten een meerjarige contractprijs uit van 125,25 per ton BMS bieten. Voor de C-bieten betaalt CSM 49,25 per ton. Deze prijzen zijn excl. btw en zijn gebaseerd op bieten met 16% suiker en 88,5 Wl-punten. In deze prijzen zijn de inkomsten uit de certificaten van aandelen CSM die de telers hebben, buiten be schouwing gelaten. Afhankelijk van het moment van instappen en de mate van deelname, kan het voordeel van deze certificaten van aandelen voor de telers oplopen tot 5,- tot 7,50 per ton geleverde bieten. Converteerbare obligaties Akkerbouwers die voor CSM bieten telen, kunnen per 10-jarig bietencontract (leveringsplicht 40 ton, leveringsrecht 60 ton) zes converteerbare obligaties kopen met een nominale waarde van 100,- per stuk. CSM financiert deze renteloos. Een converteerbare obligatie kent een looptijd van vijfjaar. Bij de uitgifte ervan wordt een conversiekoers vastge steld. De teler kan zijn obligatie omzetten in Certificaten van aandelen CSM. Vanaf dat moment neemt de teler deel in het kapitaal van CSM nv en profiteert hij van de waardestijging van de CSM-aan- delen en het dividend. De afgelopen 23 jaar steeg de koers van certificaten aandelen CSM met een fac tor 14 ofwel een gemiddelde stijging van 12,2% per jaar. Campagnegemiddelde 1997 Het campagnegemiddelde lag bij CSM Suiker in 1997 op 16,02% suiker en 88,5 Wl-punten, wat resulteert in een gemid delde prijs voor BMS-bieten van 125,47. De standaard suikergehaltever rekeningen bedragen voor BMS-bieten 10,82 en voor C-bieten 3,98 per pro cent gehalte. De standaard Wl-verreke- ning ten opzichte van het campagnege- middelde wordt verrekend met 1,52 per punt WI voor BMS bieten en 0,56 per Wl-punt voor C-bieten. EERSTE WOENSDAG VAN DE MAAND: van 21.30 tot 22.00 uur in Remonstrantse Kerk Sommelsdijk: Interkerkelijk Avondgebed.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2