Dirksland heeft z'n eigen 'marché aux puces' A.b u een mooie bank zoekt gordijn- en bekledingsstoffen OUDE HERINNERINGEN Fietsen met de ANWB Kerkdiensten Ger. Gemeenten Volvo S40 en Volvo V40 groot verkoopsucces STORTBAK Pokon 2-in-l groen met gazon- en kalkvoeding Fietsrecreant veriangt naar stilte Gevonden en vermiste DIEREN Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 24 FEBRUARI 1998 Zoals het echte, het grote Parijs z'n 'marches aux puces' kent, zo kent ook het Flakkeese klein- Parijs, het dorp Dirksland, het fenomeen van de vlooienmarkt. Zaterdag jongstleden werd er in 'De Gooye' weer een gehouden en a 3,50 heb ben we er een poosje rondgekeken. Alleen maar gekeken, niks gekocht, omdat niets ons bege ren vermocht te wekken, maar dat geldt zeker niet voor iedereen. En denk vooral niet dat de bezoekers van een vlooienmarkt over één kam te scheren zijn, letterlijk uit alle sociale klassen komen ze voort, van de onvermogen den die echt op de kleintjes moeten letten - en dat via de vlooienmarkt praktiseren - tot hen die maandelijks een aanzienlijk gagement op hun rekening krijgen bijgeschre- is 't maar goed dat u niet naar de wintersport ging. Wij bieden enkele stiowmodellen aan - nieuw en van Inoge kwaliteit tegen zeer interessante prijzen. Voorts mooie antieke meubels en een pracht-collectie ven. Dat hebben de bezoekers gemeen, dat ze jagen op het kopersgeluk. Sporthal 'De Gooye' biedt die gelegenheid en je ziet mensen heel gelukkig vertrekken met een van de prulletjes die in veelvoud op de kramen zijn uitgestald. Bedenk maar wat, het is er. Aangevoerd door handelaren en flakkeese burgers die het wel leuk vinden op zo'n vlooienmarkt hun overtollige spul aan de man of vrouw te brengen. Wie weet lukt het. Een mevrouw - 16 jaar woonde ze in Australië en heerlijk vindt ze zo'n vlooienmarkt - kocht een halsketting en een echtpaar bekeek een klokje onder een glazen stolp, je vindt het op Dirkslands 'marché aux puces', een beetje wonderlijk wereldje, waar kennelijke velen de charme van inzien. Het zag er keurig uit, dat mag gezegd en het rook er anders dan in België, niet naar hamburgers en patattekes. Ufe r^jfV\O\O0ï\ Antiek-Woondecoratie Zandpad 148, MIDDELHARNIS, telefoon 48 60 88 Met de gloednieuwe brochure 'Fietsarrangementen' en het tijd schrift 'Fietsen '98' geeft de ANWB het startsein voor een zomerseizoen vol fietsplezier. In de ANWB-brochure 'Fietsarrange menten' staat een keur aan volledig ver zorgde vakanties in Nederland. ANWB- leden die houden van onbekommerd fiet sen, kunnen kiezen uit rondreizen en arrangementen op één adres. Er is keuze uit verblijf in hotels, bungalows en op campings in het hele land. De honderd pagina's dikke gids, samengesteld door professionals van reisorganisatie Vrij Uit en VVV Vakanties, geeft ook tips over de voorbereiding, accessoires en evene menten. Alleen leden van de ANWB kunnen de arrangementen boeken. De brochure is verkrijgbaar bij de ANWB- vestigingen. Het blad Fietsen '98 staat boordevol ver halen, ideeën en tips over plezier op twee wielen. Artikelen met tests van fietsen, 'hotspots' waar je pannenkoeken kunt eten en beschrijvingen van routes vullen in totaal 148 pagina's. Het blad ligt vanaf 26 februari bij de boekhandels en de ANWB-vestigingen en kost 12,50. OUDDORP - woensdagavond 19.30 uur ds. G. J. Baan van Lisse. DIRKSLAND - dinsdagavond (heden) 19.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbel lezing). HERKINGEN - woensdagavond 19.30 uur ds. F. Harinck van Nieuwerkerk a/d IJssel (bev. ambtsdragers). Meer dan 10.000 exemplaren in 1997 Volvo heeft in 1997 meer dan 10.000 exemplaren van de Volvo S40 en Volvo V40 verkocht. De order voor het 10.000e exemplaar werd in november reeds genoteerd. Het ging om een Volvo V40 2.0 T met de nieuwe lagedruk turbomo tor. Over heel 1997 zijn er 11.200 Volvo's S40 en V40 verkocht. De Volvo V40 is daarbij het meest populaire, want daar van werden er 7.500 verkocht, terwijl 3.700 kopers de Volvo S40 kozen. De Volvo S40 en Volvo V40 zetten daarmee het succes, dat de reeks in 1996 behaalde, voort. De gestage uitbreiding van het gamma zorgt voor een nog altijd groeiende interesse in de Volvo S40 en Volvo V40. In 1997 werden aan het motorenprogramma drie nieuwe versies toegevoegd: een 1.9 liter turbodiesel, de 200 pk sterke T4-benzinemotor en een 1.6 liter benzineversie voor de Volvo S40. Ook in 1998 zal Volvo het motorengam ma blijven uitbreiden, om te beginnen met een 2.0 liter lagedruk turbomotor. Er is al een Volvo S40 1.6 vanaf 43.900,-. Gevonden STAD AVH HARINGVLIET: rood gecy- perde kater; buik en bef wit. Vermist GOLTGENSPLAAT: rood/witte kater; gecastreerd; voorkant wit met rood rond de ogen; Timmy. SOMMELSDIJK: blauw/grijze poes; 10 jaar, is geen raskat maar lijkt op een Karthuizer. OUDE TONGE: grijs gecyperde kater; gecastreerd, witte neus, witte bef, vier kleine witte voetjes; draagt een wit hals bandje. TE KOOP Breston NB4 2 m bodem 1987 met haspel Tel. (0187) 486281 Fietsers die voor hun plezier een tochtje maken, zoeken in de eerste plaats stilte. Ook belangrijk zijn een mooie omgeving en mogelijk heden om te fietsen in natuurgebie den. Dat blijkt uit het onderzoek 'Indicatoren voor recreatieve kwaliteiten' van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Het onderzoek werd uitge voerd omdat het ministerie de kwaliteit van recreatieve voorzieningen wil verbe teren. In het verleden dacht men dat het vooral belangrijk was dat er veel fietspaden kwamen. Om er zeker van te zijn dat die voorzieningen wel gewaardeerd worden, is fietsers nu eerst gevraagd wat zij belangrijk vinden. Bovendien bleek dat recreatieve fietsers een grote voorkeur hebben voor bos-, heide- en duingebie den en liever geen rumoer van (auto-)ver- keer horen. Minder belangrijk vinden de ondervraagden de verharding van het wegdek en de aanwezigheid van gemar keerde routes. Pokon Chrysal introduceert de Pokon 2-in-l groen gazonset®, met gazon- en kalkvoeding. Het is een compleet behan delingspakket dat een goede basis vormt voor het behoud van een mooi, gezond en sterk gazon zonder mos, onkruid of lelijke plekken. U kunt met de behandeling beginnen in februari door de kalk uit de gazonset over het gazon te strooien. Pokon kalk voeding is een vrijwel reukloze kalk- meststof, die de zuurgraaf van de bodem op het juiste peil brengt en houdt. Het zorgt voor een luchtige bodemstructuur en een gezond bodemleven. Hierdoor kunnen de graswortels de voedingsstof fen uit de bodem beter opnemen. Boven dien vermindert het de kans op mosgroei in het gazon. Voor het beste restultaat herhaalt u dit nog eens in het najaar. Vanaf april begint het gras flink te groei en, dus vanaf die periode heeft uw gazon extra voeding nodig. De gazonvoeding uit de 2-in-l groen gazonset® bevast naast fosfor en kalium een hoge concen tratie stikstof, de belangrijkste voedings stof voor het gazon. Stikstof activeert de groei, stimuleert de vorming van nieuwe grasscheuten en geeft het gazon een hel dergroene kleur. Een gedeelte van deze stikstof is snelwerkend: al na een paar dagen is het effect duidelijk zichtbaar. De langzaam vrijkomende stikstof (in de vorm van ureumformaldehyde) garan deert een langdurige werking. Naast de Pokon 2-in-l groen gazonset® met gazon- en kalkvoeding, is er ook een Pokon 2-in-l groen gazonset® met gazonvoeding en een mosbestrijder. De Pokon 2-in-l groen gazonset® met gazon- en kalkvoeding kost 22,95 en is verkrijgbaar in een doos van 3,5 kg voor 25 ml Pokon heeft al verschillende minerale gazonverzorgingsproducten in haar assortiment. In alle verpakkingen van de Pokon minerale gazonproducten zit voortaan een gazonstappenplan. Naast de minerale lijn heeft Pokon ook nog biolo gische producten en een aantal langdurig werkende meststoffen (Pokon multicote). Oude herinneringen, dat is lang geleden dat ik daar over schreef. Ik denk wel van minstens een jaar geleden. Ik ben nu eenmaal niet zo'n schrijver dat ik elke dag volop stof heb om over te schrijven. En dat ik nu weer over oude herinneringen ga schrijven is de schuld van David Hoogzand, of beter gezegd, van zijn prachtboek 'Op goede gronden'. Iemand bracht het voor mij mee, en onder het lezen heb ik verschillende keren gedacht: ja, zo is het inderdaad geweest en zo heb ik het ook meege maakt. Voor de jongere generatie zal dit boek wellicht niet zo dui delijk zijn, want zij kennen het landleven alleen maar van overlevering, of, om het wat minder deftig te zeggen, van horen zeggen. Maar als je de dingen zelf vroeger zo beleefd hebt, kijk, dan komt het een beetje anders over. Ook komen dan de verschillende personen weer in gedach ten die daarbij betrokken waren. De heer Hoogzand begint zijn boek met een beschrijving over de vogels, en ik vind het jammer dat hij daarover niet een mooier plaatje kan kleuren. Ik zal niet proberen om een deskundige beschrij ving te geven van de verschillende vogelsoorten, want daar bij zinkt mijn kennis bij die van de heer Hoogzand ver in het niet! Wel wil ik ook opmerken dat hier ook de vogel stand als zwaluwen enzovoort, drastisch is geslonken. Mijns inziens meest door het vele spuiten met vergif. Het zijn hier alleen de kraaien (de zwarte, want bonte kraai en zijn hier onbekend) en de spreeuwen (hier sterlings genoemd) die zich goed weten te handhaven. Toen we tien jaar geleden hier kwamen wonen waren er in de zomer hele zwermen zwaluwen. De laatste zomer waren het er maar enkele tientallen. Mijn landarbeidersloopbaan begon in de dertiger jaren. Eerste met koeiewachten, maar dat werd al dadelijk een fiasco. Toen hier en daar eens een paar dagen 'juunbollen' snijden en peezaad. want geregeld werk had je toen nog niet. En in de nazomer bij de commissionairs, bonken rapen en kisten dragen. In de zomer kochten de commissionairs de aardappels te velde, zogenaamd in de roest. Reeds in juli werd met delven begonnen in veilingkisten, en dan werden ze onder het delven in vier soorten gesorteerd. Ieder paar delvers had twee kisten tussen hen in staan. In de voorste kist gingen dan de mooieste aardappels, in de twee de kist de zogenaamde drielingen en in die tweede kist stond dan ook nog een emmer voor de kriel. De bonken, de grove aardappels, gooide men dan achter de kisten op de grond en die werden dan door jongens opgeraapt, die dan tevens moesten zorgen dat er ook voor de 'venters' lege kis ten bij de hand waren. Waren er veel bonken, dan was het bonken rapen een slecht werk. Waren de aardappels maar klein, dan had je het wat gemakkelijker, maar dan kreeg je wel rap een ander baantje opgedragen van de voorman, die achter de kroo liep. Na de aardappels of soms wel gelijktijdig, kwamen de koei- epeen en als jongens moest je die dan achter de delvers afhakken in de mand en dan de zak in en naar de kaai ver voerd waar ze in de pakhuizen gebaald werden. Ik heb het ook wel een enkele keer meegemaakt dat ze in het land direct in de baal gingen, maar dat werd dan alleen gedaan in de zomer, wanneer het weer gunstig was. In Dirksland noemden ze de wortels koeiepeen, in Nieuwe Tonge heetten het paarde-peen. Twee verschillende namen voor eenzelfde product. Wat Dirksland betreft waren dit voor de arbeiders de druk ste maanden van het jaar, van juli tot en met oktober, en de rest van het jaar was het stempelen of werkverschaffing. Dit betreft dan de 30-er jaren. Dat waren moeilijke jaren, niet alleen voor de arbeidersbe volking, maar ook voor de middenstand, zoals de winke liers. Ga zelf maar na. Een werkloze met drie of vier kinde ren trok 7 8 gulden steun per week. Ik herinner mij nog iemand (ik zal zijn naam achterwege laten) die eind juli aan de slag kon en toen had hij 37, ja, zeven-en-dertig, volle weken gestempeld. Dan is de koopkracht niet erg hoog, denk ik. Maar in die drie of vier maanden was er voor ieder een dan werk en dikwijls werden er dan nog veel aangeno men van andere plaatsen uit de omgeving van Dirksland. In mijn jongelingsjaren waren er verschillende commissio nairs in Dirksland die allemaal hun pakhuizen op de Kaai hadden. Ik noem dan Daan Vermeulen, Jaasje de Ruiter, Henk Oversier, D. Mijnders en A. v.d. Hoek. Daar kwamen er later nog een paar bij en de ouderen verdwenen. Maar het was in die maanden een heel drukte in Dirksland die tot in de wintermaanden duurde. Verder kwam daar dan nog de suikerbietencampagne bij, maar dat ging niet via de com missionairs. Nog iemand die het toen ook druk had, en soms nauwelijks tijd om te eten, was de weger. De wagens stonden soms in een rij op 't Schulppad om de weegbrug op te rijden en gewogen te worden en later de lege wagen met lege zakken en de tarra weer terug. Bekende wegers waren in die tijd Joh. de Man en P. Slui. Het is nu alles verieden tijd! Omdat je als jongen niet altijd vast werk had, ging je in de zomer aardappels lezen of tarwe of erwten, soms deed je wat op en soms niet veel. Een buitenkansje was het als een boerenknecht het aardappelland aan het eggen was en je dan achter de 'eie' op mocht lezen, maar dat kwam niet zo veel voor, want die raapte de knechts meestal zelf op of hun kin deren. Een paar maal heb ik het gedaan om de helft. Een rondje voor de knecht en een rondje voor jezelf en dan was de dag toch goed. Tarwe heb ik niet veel opgelezen, maar anderen weer wel. Zo herinner ik mij nog dat er eens iemand bij het dorsma- chien kwam met een vracht 'leesaren'. En toen bleek er in één van de zakken een grote bolleket te zitten! Dat was een hele consternatie en flinke schade aan de dorsmachine, en hij was ineens uitgedorst! Ook in dit geval zal ik geen namen vermelden, hoewel ik nog zeer goed weet wie het vrachtje toebehoorde, en ook wie de eigenaar van de dors machine was. Maar ik maak me sterk dat er nog wel oude ren zijn die zich dit nog heriimeren kunnen. Om nu nog even op de landarbeid terug te komen, in mijn eerste jaren dat ik naar het land ging, gingen we 's morgens om half vijf van de Kaai en 's avonds weer om half vijf was het dank 'boldert'. De dagen waren dus wel lang. Sommigen maakten daar een grapje over, en zeiden: 'Je zou eigenlijk halverwege de dag een ansichtkaart naar huis moeten sturen, want je zou uit de keqnis groeien". Weer anderen deden hun beklag in het land om dat 'grootje' hem bij zijn thuiskomst begroette met de woorden "Bei je daer noe al!" Later werden de dagen korter naar gelang het najaar werd en men nog in het aardedonker van huis ging. Ook werden de werkdagen verkort, mede door de invloed van de landar beidersbonden en er contracten werden opgesteld die ook de werktijden regelden. Wel gold dit in het begin meest voor de arbeiders bij de boeren, maar later gingen de com missionairs daar toch ook zo'n beetje mee mee. En dan denk ik wel eens aan het oude versje van 'Hoe genoeg'lijk vliet het leven. Des genisten landman heen'. Maar die dit geschreven heeft, die heeft nog nooit geen sui kerpeen gedolven met een nat najaar in de zware klei of vlas geplukt op een snikhete dag met een hoop stekels erin! Kortom: hij heeft niet de minste 'sjoeche' gehad van het landwerk. Een ander baantje dat je al jong kon leren, is uien plukken en snijden. De heer Hoogzand schrijft in zijn boek ook nog over 'Juun om den dorden' en ook nog over de lapjes grond van 'kleingrondbezit' of zoals het ook veel genoemd werd 'errebeiersland'. Ook mijn vader had een lapje nabij de stee van Bosschieter, bij de Dirkslanders als zodanig nog wel bekend. De grote schuur is in 1936 verbrand. Maar in de crisisjaren moest precies worden opgegeven hoeveel je er voor gemaakt had en dat bedrag werd even precies op de steun ingehouden. Was het wonder dat er onder de losse arbeiders weinig animo was voor dorde juun? Om de uien aan de put te krijgen bracht ook weer een hoop werk mee. Zo'n juunpit afdekken was min of meer vakwerk wat je niet iedere 'harlesjaster' kon toevertrouwen. Sommigen die niet al te zeker van zichzelf waren, zetten stekjes om den boom (bodem) te leggen en zeker te wezen dat hij mooi recht kwam te liggen. Dan het stro uitgespreid twee lagen met de aren naar elkaar toe, zodat ze elkaar raakten en dan een laagje middenover Wat ook veel gedaan werd, was de onderbodem gelegd met droog aardappelloof wanneer dat voorhanden was of als er met voldoende stro aanwezig was. Vanzelf moesten de uien goed droog zijn om ze aan de put te brengen en hiervoor gold de regel dat het pas goed was als de vellen over het land waaiden. Verder kwam het ook veel voor dat de uien aan de put in de roest werden verkocht. Nu ja, wat 'roesten' is zullen de meeste lezers wel weten, dat is de hele put verkopen voor een overeengekomen bedrag. Zo is er heel wat over het landleven van vroeger te schrij ven. Ook de gewoonten op verschillende doipen lopen soms uiteen. In Dirksland bijvoorbeeld gingen we met 'een helen- dag brood naar het land, dat wil zeggen voor 's morgens om 8 uur en s middags 12 uur. In Nieuwe Tonge echter aten we om 8 uur in het land, maar voor de middagpot gin gen we naar huis; dat is half twaalf uit het land naar huis en om 1 uur weer terug tot half 5. Half in een kwartiertje 'opkijken'. We mogen dankbaar zijn dat er niet zoveel armoede It Zr "'"^F"' ^^1 "°8 ^el stille armoede zijn, maar aan de andere kant betreur ik het met David Hoogzand dat er toch veel gezelligheid en mooie verioren gegaan is door de ver doorgevoerde mechanisatie^ i^nS^r'n ^i"^" naar aanlei ding van Op goede gronden' nog wel een paar verhaaltjes 't schoft deden we meer m. Met vriendelijke groeten, S.Bal 101-8920 Broadway Street Chilliwack B.C. V2P5WK CANADA

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2