Deurwaarder Co werkzaam in de Groen 40 jaar rechtspraktijk Jan siëfielink geeft lezing in bibiiotlieelc o Met de ANWB goedkoper naar de FietsRAI 98 Januari was zacht, zonnig en vrij nat O Help mee weidevogels beschermen! Eigen bijdrage AWBZ en de verliiezingen Ramoco b.v. AA^MINNAARD ^^^VASTGOED Aanvulling bevolkingsverloop 3 Natuurbelevingscursus IVN Gerrit Rademaker 70e Jaargang VRIJDAG 20 FEBRUARI 1998 No. 6681 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Sfratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. inwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Boekhandel Vroegindeweij en de Gemeenschapsbibliotheek Middel- harnis verzorgen binnenkort weer een literaire avond: op donderdag avond 26 maart komt de auteur Jan Siebelink naar de bibliotheek. Jan Siebelink werd in 1938 geboren in Velp als een zoon van een kleine bloe- menkweker. Hij groeide op in een ortho dox protestants milieu. Na de mulo ging hij naar de Rijkskweekschool te Arnhem en daarna zat hij enkele jaren in het leger. Intussen studeerde hij schriftelijk LO Frans. Na zijn diensttijd ging hij door met de MO-studie Frans. Siebelink gaf enige tijd les op een mavo in Dieren. Nog voordat hij zijn MO-B diploma be haalde ging hij lesgeven op het Mamix- college in Ede en daar werkt hij nog steeds. In 1972 legde hij in Leiden het doctoraalexamen Frans af. Naast verha len en romans schreef hij voor de Haagse Post en Vrij Nederland artikelen over Franse literatuur. Jan Siebelink debuteerde in 1975 met de verhalenbundel Nachtschade. Hierna volgden onder meer de romans. De herfst zal schitterend zijn, En joeg de vossen door het staande koren, De over kant van de rivier, Laatste schooldag, de verhalenbundels Weerloos en Hartje zomer, de novellen Oponthoud en Ere prijs. Voor De overkant van de rivier ontving hij de F. Bordewijkprijs. Zijn meest re cente boek. Vera verscheen in 1997. Enkele persrecensies: (Over Verdwaald gezin). „Bovenal is de roman een meeslepende uitbeelding van de tragiek van het gezin dat door eigen zwakheden en onzekerheden in een dool hof is terechtgekomen". (P. M. Reinders in NRC-Handelsblad). (Over De overkant van de rivier). „Het is door een dergelijk slotakkoord, door een dergelijke literaire kunstgreep, dat Siebe link een in principe banaal verhaal, weet uit te tillen boven het niveau van zomaar een verhaal over een vrouw in de provin cie". (Frans de Rover in Vrij Nederland). Toegangskaartjes k f 7,50 zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de Gemeen schapsbibliotheek aan het Kerkepad te Middelhamis en bij de twee vestigingen van Boekhandel Vroegindeweij in Oud- dorp en Middelhamis. De avond begint om 20.00 uur, vanaf 19.45 uur is de zaal geopend. Boekhandel Vroegindeweij zal een boe kenstand verzorgen terwijl Jan Siebelink in de pauze boeken signeert. De Gemeenschapsbibliotheek heeft een uitgebreide collectie boeken van Siebe link ter beschikking zodat ieder die de lezing wil bijwonen zich goed kan voor bereiden. Van 26 febmari tot en met 1 maart wordt in de RAI te Amsterdam de FietsRAI ge houden. Geen fietsliefhebber mag deze beurs missen! Er is alles te zien over fiet sen, accessoires en fietsvakanties in eigen land en buitenland. Op de Fietsva- kantiemarkt wordt voorlichting gegeven over het bepakken van de fiets en het vervoeren van fietsen met de auto. Ook worden er lezingen gehouden over fietsvakanties. Een idee voor de voor jaarsvakantie?! ANWB-leden kunnen de entreekaartjes tevoren kopen met ledenkorting, zodat lange wachttijden aan de kassa niet nodig zijn. U kunt hiervoor o.a. terecht bij VVV/ ANWB Overflakkee, Kade 9, Middel hamis. Ingezonden: Intemaatbewoners, bijv. bewoners van Hemesseroord of een gezinsvervangend tehuis krijgen zak- en kleedgeld dat via de AWBZ-bijdrage (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten) berekening is afgeleid van hun AA W-uitkering. De laatste 20 jaar heeft vrijwel geen ver hoging plaatsgevonden. De Federatie van Ouderverenigingen (ouders van mensen met een verstandelijke handicap) maakt zich terecht sterk voor een verbe tering van de positie van deze mensen, die niet of nauwelijks voor zichzelf kun nen opkomen. Brieven die hierover geschreven zijn aan de staatssecretaris van Volksgezondheid Welzijn en Sport (Ministerie van VWS) hebben voorals nog tot nu toe geen resultaat gehad. Het heeft aandacht van mevrouw Terpstra. Wel lees ik in de Volkskrant van 14 fe bruari jl.: „Reparatie koopkracht bijna rond". De Minisier van de PvdA (Sociale Zaken) doet zijn best, maar dat 'bijna' zal tot op heden nog slaan op de mensen, die geen vuist kunnen maken. „Iedereen telt", zo lees ik op het aan plakbiljet van de PvdA. Voor de verkie zingen wel, maar niet voor de handha ving van de koopkracht, al bijna 20 jaar niet!Wij, ouders, zullen de verkiezings programma's erop nalezen, daar waar „het om mensen gaat" en in het bijzon der om mensen met een handicap: de economisch zwaksten. C. J. W. de Vries, H. J. van Beierenlaan 6, Nieuwe Tonge RENAULT-dealer Weerpraatje (door Jan Januari 1998 gedroeg zich geheel anders dan in 1997. Toen waren de eerste tien dagen van de maand record-koud en werd er op de 4de al een Elfstedentocht gehouden. Nu verliep de maand zeer zacht, zonnig en gemiddeld aan de natte kant. De louwmaand ging onstuimig van start, de jaarwisseling was daarbij op de eerste dag van het jaar op veel plaatsen streng en in de nacht zelfs zeer streng. Het weer werd in de afgelopen maand voor een groot deel beheerst door een westelijke stroming en daarmee kon vochtige en zachte lucht tot ons door dringen. In de periode 9 tot en met 13 ja nuari kromp de stroming echter tot op grote hoogte naar het zuiden en dat leverde om en nabij de 10de een bijzon der hoge temperatuur op voor de tijd van het jaar. In Oost-Maarland, gelegen in het Limburgse Maasdal, steeg het kwik op 10 januari tot maar liefst 14.4 graden en dat betekende een absoluut record voor de eerste tien dagen van januari. De eerste twintig dagen van januari waren met een gemiddelde van 6.9 graden, tegen 1.7 normaal, de op een na warmste over eenkomstige periode van de eeuw. Alleen in 1976 was het met 7.0 graden nog zachter. Uiteindelijk kwam het maandgemiddelde op ons landelijk insti- mut in De Bilt uit op 4.7 graden; normaal is 2.2 graden. Op slechts acht dagen daalde het kwik in De Bilt beneden het vriespunt, gebruikelijk gebeurt dat op veertien dagen. Naast zacht was de maand ook erg zon nig. Het landelijk gemiddelde kwam uit Versteegt) op 70 uur, tegen 44 uur normaal. De somberste plek werd Lauwersoog, daar was de warmtebron slechts 59 uur actief. Daarentegen scoorde Vlissingen 92 uur zonneschijn, alleen in januari 1954 was het daar met 108 uur nog zonniger. De Bilt noteerde 70 uur zon, tegen 47 nor maal. Op negen dagen verscheen de zon niet; gemiddeld komen er veertien dagen zonder zon voor. Met landelijk 75 mm neerslag tegen 67 normaal was de afgelopen maand een tikkeltje aan de natte kant. De maand sommen liepen uiteen van 37 mm in Oost-Maarland tot 111 mm in Hoom. De Bilt kreeg 80 mm, normaal valt daar 66 mm. Erg nat verliep 3 januari toen er over het land gemiddeld 11 mm neerslag viel. De normale hoeveelheden 'open uit een van ca 55 mm in Gelderland en het noorden van Limburg tot ongeveer 80 mm in Friesland. De landelijk hoogste temperatuur werd gemeten op 10 januari te Oost-Maarland. Het werd er 14.4 graden. Op 27 januari noteerde Woensdrecht met -9.4 graden de laagste temperatuur. En zo verliep de tweede wintermaand ook veel te zacht en inmiddels schiet februari ook al ther misch flink uit de slof in positieve zin. De winter van 1998 zal dan ook als erg zacht geschiedenis maken. Dat is geheel in strijd met eerdere verwachtingen van o.a. Duitse wetenschappers verbonden aan de Vrije Universiteit van Berlijn. Het computermodel van het KNMI had wel een te zachte winter in het voomitzicht gesteld. Goeree-Overflakkee B.V. Het in de dinsdagkrant opgenomen staat je over het bevolkingstal op Goeree- Overflakkee krijgt m.b.t. Middelhamis nog een aanvulling wat betreft het bevol kingstal per woonkem. De kem Middelhamis telde per 31 de cember vorig jaar 5896 inwoners, Som melsdijk 6440, Nieuwe Tonge 2606 en Stad aan 't Haringvliet 1476. Het staatje is vooral leuk voor de echte Sommelsdij- kers, 't is een hen vleiende wetenschap dat hun dorp meer inwoners telt dan Middelhamis, zelfs 544 meer! GOEDEREEDE D.V. zaterdag 21 febmari is het zover. Dan komt 'Chris' in 'De Ark'. Stichting 'Chris' wel te verstaan. Stichting 'Chris' zet zich in voor jongeren die problemen hebben en daar met een vertrouwensper soon over willen praten. Zaterdag zal een medewerker van Stich ting 'Chris' komen spreken over 'zelfac ceptatie'. Je zult dan horen hoe belang rijk het is om jezelf te accepteren zoals je bent. Schroom niet, kom gewoon eens naar de Open Deur. Plaats: De Ark in Goederee- de. Zaal open vanaf 19.45 uur. Tot ziens. Het Open Deur-team Landschapsbeheer Zuid-Holland zoekt nieuwe vrijwilligers en veehou ders die mee willen helpen om de wei devogelstand overeind te houden. Afgelopen jaar werkten al ruim 600 vrijwilligers samen met bijna 700 vee houders mee aan de vrijwillige weide vogelbescherming! Nieuwe vrijwilli gers krijgen een uitgebreid informatie pakket en een 'opleiding' in het veld. Grote opkomst iaaravond Dat de vrijwillige weidevogelbescher ming leeft, bleek wel uit de opkomst op de jaaravond in Reeuwijk van 17 febm ari jl. Bijna 200 vrijwilligers en boeren kregen de resultaten van de nestbescher ming in 1997 gepresenteerd. De vrijwillige weidevogelbescherming in Zuid-Holland groeide afgelopen jaar wederom: op 14.600 ha beschermden 677 veehouders en 628 vrijwilligers bijna 11.500 nesten! Ter vergelijking: in 1996 was dat 11.600 ha met 474 veehou ders en 517 vrijwilligers die 8.700 nesten beschermden. Samenwerking tussen boeren en vriiwilligers Weidevogels als kieviten, grutto's en tureluurs broeden voor het grootste deel (zo'n 80%) op gewoon boerenland. Ze staan echter onder dmk, o.a. door verste delijking en de intensievere landbouw. Modern graslandgebruik en een goede weidevogelstand kunnen echter prima samengaan. Voorwaarde is wel dat boe ren en loonwerkers bij hun voorjaars- werkzaamheden extra aandacht besteden aan de bescherming van weidevogels. Meer en meer veehouders willen dat ok wel, maar ze weten de nesten niet te vin den of hebben er geen tijd voor in het voor hen drukke voorjaar. Samenwer king met vrijwilligers, die de nesten op zoeken en markeren, kan dan uitkomst bieden. Nieuwe vrijwilligers en veehouders ledereen die van eind maart tot half juni ongeveer vijf uur per week of meer be schikbaar heeft en graag het vrije veld in trekt, kan meedoen. Van vutter tot scho lier, van carrièrevrouw tot huisman. Het bescherm ingswerk kan zowel overdag als in de (vroege) avonduren of op de za terdag plaatsvinden. De nieuwe vrijwilli- Een béétje legendarisch mag je het Middelharnisse vissersgeslacht Groen wel noemen. Vroeger had je Aren Groen, als zeevisser voor geen kleintje vervaard en helemaal naar IJsland zeilde hij voor verse vis, z'n zoons Hein en Bas, Klaas, Piet, Aren en Cor, hebben ook het zoute water geproefd, vermaarde vissers zijn ze geweest, maar in 1936 is er een Groen geboren die werd al zeeziek op het Haringvliet, gelukkig is hij toch nog goed te recht gekomen, hij werd deur waarder... deurwaarder...? Over Jacobus (Co) Groen hebben we 't, zoon van visserman Cor Groen die op de visserij als kofjekoker was begonnen, zeevisser is geweest en later riviervisser werd, zomaar op het Haringvliet, in de buurt van Middelhamis. Daar verschalk te hij bot, aal en spiering, maar de ver diensten zijn nooit hoog geweest, te wei nig eigenlijk voor een gezin met 3 zoons en 2 dochters; de zoons zijn pa dan ook niet opgevolgd in de visserij al is Henk er nog vele jaren in bezig geweest. Zoon Jacobus (Co, de deurwaarder) zou 't ook niet hebben gekund, want nog staat het hem voor ogen, hoe hij op een nacht vanaf het scheepje langs de dijk van de Van Pallandpolder is gedebar- keerd. De zeeziekte had op het nachtelij ke Haringvliet onbarmhartig toegeslagen en zo slap als een veel gebmikte vaat doek is de jonge Groen door de polder huistoe gestrompeld. „Heeft niet de mens een strijd op de aarde?" heeft hij toen uit Job 7 overpeinsd, want de kinde ren Groen waren goed Gereformeerd opgevoed en wisten de woorden uit de Schrift ook toe te passen. Misschien is in die nacht wel het plan geboren een vak te gaan leren, 't is zelfs een ambt gewor den. Niet van de een op de andere dag trouwens, daar is stevig voor geknokt, maar ook dat hadden ze geleerd, die van Groen... „Visserij is loterij", zeiden ze thuis, en vader Cor Groen had er begrip voor dat een van z'n zoons naar de technische school wilde en de ander, Co, zelfs de mulo ambieerde. De bovenmeester van de Geref. lagere school, de Bosseschool, meester Van Leeuwen, heeft zich daar zelf mee bemoeid want hij had bij de jonge Groen een redelijke mate van intelligentie waar genomen. Meester P. G. J, van Leeuwen heeft op de jonge Groen daardoor een onuitwisba re indruk gemaakt, hij stond aan het begin van z'n carrière. Exceptioneel trouwens dat een vissersjongen naar de mulo ging, zeker ook vanwege de kos ten... Moeder Groen, een Sommelsdijkse landarbeidersdochter was trouwens ziek geworden, ze leed aan t.b.c. Tijdens haar afwezigheid uit het huisje aan de Nieuw straat beredderde vader, als'ie niet naar zee was, het huishouden, hij 'kookte zelfs het zootje', een term die uit de vis serij was overgebleven, 't was geen vet pot, dat zeker niet, maar ze zijn gezond groot geworden. Fysiek gezond, maar ook geestelijk weerbaar, want vader en moeder Groen hebben hun kinderen wijze lessen meegegeven: „Als je een goeie aal hebt moet je 'm in je korf douwe", hield vader Cor Groen z'n kin deren voor en hij vond dat ze steeds „d'r eige mast overboord moesten zeilen", wijsheden die hen sommeerden steeds de eigen boontjes te doppen, zelf hun koers door het leven uit te zetten. Co dus naar de Mulo... Waar hij kon stak de jonge Groen een handje uit, niet meer te water, wel te land. Uien heeft hij gestaart, lupines ge sneden en bollen gerooid en nog denkt'ie aan de massa's zilvemitjes die hij heeft geraapt én..., met broer Henk heeft Co ook nog'es zeep verkocht, van het merk 'Henco' nog wel, met een karretje zeep trokken ze dan de deuren langs, de broer tjes Henk en Co met hun Henco zeep. Na vier jaar was er het mulo diploma. In 1952 trad hij in dienst van de Slaven- burgse Bank. In militaire dienst, die hem in 1955 onder de wapenen riep, werd Co Groen marechaussee, nee nee, geen hele kwaaie, maar wel een correcte, dat had den ze gauw in hem ontdekt. Na z'n diensttijd volgde een baan bij de Neder- lanusche Handelsmaatschappij te Den Briel, een Bank met een koloniaal verle den en aan het maandsalaris werd dan ook een pakje koffie en een pakje thee toegevoegd. Wekelijks trok de jonge Groen vanaf het Havenhoofd, daar woonde de familie Groen inmiddels, met de pont naar Hel- levoetsluis en fietsend bereikte hij dan Den Briel; geen wonder dat hij uit zag naar een werkkring op het eiland. Toen verscheen er de advertentie van deur waarder Van Kampenhout uit Sommels dijk. Nu, veertig jaar iater ziet de heer Van Kampenhout daarop temg in de uit nodiging die hij verstuurde om het 40- jarig dienst verband van dhr. Groen mee te vieren, vrijdag 6 maart vindt die plaats: „het was, schrijft hij, een in leren jas gehulde jongeman die op z'n brom mer van Havenhoofd 1 naar Voorstraat 13 te Sommelsdijk kwam". Co Groen was dat, en hij werd aangenomen per 1 maart 1958 en zo goed als onlosmakelijk zijn ze geworden, kijk maar naar de naam van het kantoor: 'Van Kampenhout Groen, deurwaarderskantoren te Briel- le en Sommelsdijk'. Inmiddels zijn ook de deurwaarders Van Nimwegen en Van Noort daaraan toegevoegd. Hij mag natuurlijk niet vrijelijk uit z'n werk praten, maar uitermate boeiend is dat geweest. Daarenboven is de heer Groen gezegend met een goede gezond heid en het deurwaarderschap heeft hem veel voldoening gegeven, vooral ten plattelande, op het eiland waar hij gebo ren is en het genabuurde Voome en Put ten, want de heer Groen is vooral deur waarder ter standplaats Brielle. Per 1 juli 1972 werd hij door de Koningin als zodanig benoemd. Ruim twintig jaar woonde de heer Groen in Den Briel en sinds 4 jaar in Dirksland. Hij en zij (dochter Sjaan van bakker Bienefelt) voelen zich 't best thuis op Flakkee: „Job kent z'n volk", zegt de heer Groen er over. Hij is 62 nu en hoopt nog een aan tal werkzame jaren te mogen hebben; nu al is z'n dankbaarheid groot het zolang te hebben mogen doen. De deurwaarder brengt mensen voor de rechter, hij begeleidt ze bij de rechter en hij legt de vonnissen ten uitvoer. Niet altijd ging dat even gemakkelijk, „maar als het recht het recht heeft" trekt men aan het kortste eind, zo is z'n ervaring. Van hen die zo'n - verdiend - vonnis aan de broek kregen deden er wel'es heel lelijk naar de deurwaarder, maar kon hij het helpen? „Als ik de ziektes had gekre gen die me in de deurwaarderspraktijk zijn toegewenst, zou ik geen 62 gewor den zijn", is dan ook z'n vaste overtui ging. De heer Groen is een beschouwend man geworden. Soms heeft'ie ook wel te doen met mensen aan wie hij een stevig von nis ten uitvoer moet leggen: ,,ook ik moet van genade leven", beseft de deur waarder dan, maar toch nog vindt hij het deurwaarders'vak' een mooi vak dat hem ongelooflijk veel variatie heeft gebracht. En... hij is Menheersenaer gebleven, nooit naast z'n schoenen gaan lopen: grote waardering voor z'n ouders klinkt door als'ie het plastisch verwoordt: „m'n ouders hebben geprobeerd m'n koffertje voor onderweg te vullen, dat hoa 'k op geen inkel station achtergelaete..." gers krijgen, naast een informatiepakket, begeleiding in het veld. Vrijwilligers en veehouders die willen meewerken aan de weidevogelbescherming zijn dus van harte welkom! Meer informatie kan, vrijblijvend, wor den opgevraagd bij: Landschapsbeheer Zuid-Holland, Post bus 558, 2800 AN Gouda, tel. (0182) 524500. Het IVN Goeree-Overflakkee organiseert in Middelhamis op drie avonden een natuurbelevingscursus (17, 24 en 31 maart). De volgende onderwerpen zullen op deze avonden aan bod komen: Strand en duinen, Flora, Vogels Op 4 april wordt de cursus afgesloten met een rondleiding in de natuur waarbij de opgedane kennis in praktijk kan wor den gebracht. Als u nog meer en bewus ter van de natuur wilt genieten, geef u dan op voor deze cursus. U kunt dit doen door middel van een van de volgende telefoonnummers: (0187) 470047 of (0187) 684147. De kosten voor de cursus bedragen 35,-. bij: Christelijk ;-.:■ Morgenavond in Onder Jongeren- A-- de Wiek: Gerrit Rade- ca/e .:v niaker. Het belooft een spetterende avond te wor- den. De avond begint om 20.00 uur. Je hoeft geen entree te betalen, er wordt wel een collecte gehou den. 21/2, 20.00 uur. Ring 57, Dirksland voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 61 1662 Verkoop na 77.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Voor de koop of verkoop van uw woning Doelinchemsestroat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 ■■il VOOR BEELD EN GELUID FOTO-yioeo-anjoM - rb>ortaqe - fotoorare fgïff^ pfflgji ffffffif OUOOOfV-We.tstrÊ.l3S~T«l.foonl01B7)6ei61s/FÊx6a3734 '^VfiÊÉfÊ^ -PrtntalKp~HageKicm172-Telefoaiil0111)4624O0 'T&WS^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1