EIIAIIDEII-rilEIJWS Schotejil uitslagen recordwedstrijd borstcrawl Raad Oostflakkee sympathiseert sterk met invoering Minimabeleid Nuttige winst voor dames 2 Intermezzo Nieuwe orgelserie in de Singelkerk! Muziek op schoot Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' uit Ouddorp Vlees zonder antibiotica 2.1 procent loonsverhoging voor deel van het winkelpersoneel Actie dierenbescherming Bingo bij PV De Zwaluw VERVOLGVERHAAL ummmm 2e Blad DINSDAG 17 FEBRUARI 1998 No. 6680 Zaterdag 14 februari heeft z.c. De Schotejil in sportcomplex De Staver te Middelharnis de jaarlijkse recordwed strijd borstcrawl gehouden. Opnieuw werden vele persoonlijke records ver beterd. Op het programma stonden 25 m, 50 m, 100 m en 200 m borstcrawl afhankelijk van leeftijd. Bij de meisjes onder 14 jaar zwom Wil- lemijn Veltman zowel op de 100 m als de 200 m borstcrawl een dik persoonlijk record. Op de 100 m was haar tijd 1.07.6, slechts 0.3 seconde verwijderd van het clubrecord. Op de 200 m was haar tijd 2.31.0. Jolanda Welleman verbeterde haar tijd op dit nummer tot 2.48.7. De 12-jarige Rianne Noordijk wist even eens tot twee keer toe haar tijd te verbe teren. Eerst zwom zij de 100 m in een tijd van 1.14.8 en later de 200 m in 2.48.7. De even oude Irene van Mourik zwom op de 100 m een p.r. van 1.27.3. In de leeftijd bij de meisjes onder 12 jaar waren de onderlinge verschillen gering. Op de 50 m was het Iris Oostdijk die een p.r. van 0.34.5 neerzette, terwijl Anja de Gelder een p.r.-tijd van 0.34.8 zwom. Op de 100 m zwom Eliza Weeda met 1.39.9 ruim 7 seconden van haar tijd af. Eveline Hagoort zwom een p.r. van 1.34.6. Ook onder de 10 jaar werden dikke recors gezwommen. Annemarie Polder zwom ruim 7 seconden van haar tijd af en Kelly Kap zelfs 14 seconden. Rhiana van Kempen en Nadieh de Groot zwom men persoonlijke records. Nadieh de Groot zwom 0.53.8 op de 50 m. Rhiana van Kempen zwom 0.47.1 op de 50 m en 1.54.6 op de 100 m. Bij de heren waren de verschillen even eens erg klein. Op de 100 m zwom Arjan Blok een tijd van 1.00.4 Tweede werd Stefan Langbroek in een tijd van 1.00.7, terwijl Addie Vroegindeweij met 1.01.9 derde werd. Leander Noordijk viel met een tegenvallende 1.02.0 buiten de prij zen. Op de 20 m was het al net zo. Stefan Langbroek werd hier eerste in een tijd van 2.19.7. Tweede werd Leander Noordijk met 2.20.0 en Addie Vroegin deweij derde in 2.20.6. Bij de jongens onder 16 jaar zwom Mi- chiel de Gelder op de 200 m met een tijd van 2.23.7 naar een p.r. en de eerste plaats. Maarten Nieuwstraten verbeterde zijn tijd op de 100 m naar 1.05.9 en op de 200 m naar 2.29.6. Onder de 14 jaar zwom Matthijs Weeda eerst een p.r. op de 100 m in 1.13.6, en later nog eens op de 200 m in 2.48.3. Mark Verwijs verbe terde eveneens zijn beide borstcrawl- nummers. De 100 m ging in 1.15.0 en de 200 m in 2.53.5. Bij de jongens onder 12 jaar was het wederom dringen geblazen. Op de 50 m moest zelfs om de 3e plaats gekampt worden tussen Thijs Tromper, Willem Joppe en Arthur Stolk. Uiteinde lijk was Thijs Tromper met 0.38.4 de snelste van de drie. Opmerkelijke p.r.'s waren er ook nog voor Niels Kamerling (0.42.9), Piet-Jan van Zoest (0.36.5), Sander Knook (0.36.1) en Peter Schaap (0.44.4). Op de 100 m was het vooral Piet-Jan van Zoest die goed voor de dag kwam met zijn tijd van 1.24.0. Bij de jongens onder 10 jaar wist Ted de Jager tot twee keer toe als eerste te eindi gen. Vooral de 100 m borstcrawl ging uitstekend in een tijd van 1.34.9. Bij de jongens onder 8 jaar werden op de 25 m p.r.'s gezwommen door William Weeda (0.23.0), Bart Joppe (0.31.3) en Corwin Prinsen (0.43.0). De snelsten 'over all' waren dit keer: Meisjes: Sanne Tieleman 25 m 0.31.4 - onder 8 jaar; Rhiana van Kempen 50 m 09.47.1 - onder 10 jaar; Rhiana van Kempen 100 m 1.54.6 - onder 10 jaar; Iris Oostdijk 50 m 0.34.5 - onder 12 jaar; Anja de Gelder 100 m 1.21.1 - onder 12 jaar; Willemijn Veltman 100 m 1.07.6 - onder 14 jaar; Willemijn Veltman 200 m 2.31.0 - onder 14 jaar; Danielle Hagoort 100 m 1.11.2 - onder 16 jaar; Danielle Hagoort 2— m 2.44.7 - onder 16 jaar; Nicolien Rurenga 100 m 1.15.0 - Dames; Jantine Slinger 200 m 2.45.3 - Dames. Jongens: Wiliam Weeda 25 m 0.23.0 - onder 8 jaar; Ted de Jager 50 m 0.40.0 - onder 10 jaar; Ted de Jager 100 m 1.34.9 - onder 10 jaar; Sander Knook 50 m 0.36.1 - onder 12 jaar; Piet-Jan van Zoest 100 m 1.24.0 - onder 12 jaar; Matthijs Weeda 100 m 1.13.6 - onder 14 jaar; Matthijs Weeda 200 m 2.48.3 - onder 14 jaar; Michiel de Gelder 100 m L01.9 - onder 16 jaar; Michiel de Gelder 200 m 2.23.7 - onder 16 jaar; Arjan Blok 100 m 1.00.4 - Heren; Stefan Langbroek 200 m 2.19.7 - Heren. Uitslagen 9 februari 1998 Schaken, RSB Afgelopen maandag kwam De Pionier uit Hellevoetsluis op bezoek. De 5e ronde voor de Rotterdamse schaakbond stond op het programma. De opdracht van teamleider Tanis van de sch^ers uit Ouddorp was eenvoudig en luidde: win nen! En het ging ook niet slecht in het begin met een remise van Kastelein en winst voor Van der Wende. Daarna speelde Van Geelen een solide remise en leek een gelopen koers te worden. Te meer omdat Tanis een stuk voor stond (tegen 2 pionnen) en ook Derrez een stuk meer had. De resterende partijen stonden ongeveer gelijk. Maar Derrez begon materiaal in te leveren en ook Tanis zag zich genood zaakt om terug te trekken. Het ging zelfs zover dat hij verloor. Derrez kwam even eens in een verloren stelling terecht maar hij had het ongelofelijke geluk dat zijn tegenstander hem PAT zette. Ondertussen won Breen en verloor Baas. De stand op dat moment was gelijk en het hing af van de laatste partij. Gelukkig voor Santifort investeerde zijn tegenstan der veel tijd, mede omdat hij een minde re stelling had. Hij gaf dan ook op van wege tijdnood. Daarmee kwam de eind stand op 4,5-3,5 voor Ouddorp. Door dit resultaat blijft Ontspanning meedingen om promotie naar een hogere klasse. Persoonlijke uitslagen: 1. L Santifort1 2. A. Kasteleinrem. 3. P. Derrezrem. 4. W. Breen1 5. A. BaasO 6. W. van Geelenrem. 7. W. L TanisO 8. K. van der Wende1 Schaken, groep 2 C. Wassenaar - K. de Ronderem. P. Breen - J. Dijkstrarem. R. van der Wende - P. Speelman1 - O P. van der Noordt - E. DerrezO - 1 E. van Lamoen - E. SantifortO - 1 W. V. d. Meijden - M. van Damme ..1-0 Vanaf deze week kunt u bij een steeds grotere groep slagers varkensvlees van VOLCO VLEES uit Breda kopen. Var kensvlees van uitstekende kwaliteit. Maar het unieke van VOLCO VLEES is dat het gegarandeerd vrij is van residuen van antibiotica. Ieder varken, dat als VOLCO VLEES wordt verkocht, is on derzocht op de aanwezigheid van deze stoffen. Het concept VOLCO VLEES helpt mee aan het voorkomen van resis tentie van bacteriën voor antibiotica. Speciaal aanbevolen voor medicijnge bruikers. De slagers, die VOLCO VLEES verko pen, zijn herkenbaar aan een raamsticker met daarop in witte letters de tekst WIJ VERKOPEN VOLCO VLEES. ledere maand verandert de kleur van de sticker. Voor de maand februari 1998 is de kleur blauw. En op elke sticker staat de geldig- heidsmaand. Dit om fraude te voorko men. In principe kan iedere slager in Neder land VOLCO VLEES verkopen. Vraag er dus om bij uw slager. Daar kunt u ook een gratis VOLCO VLEES informatie folder krijgen. Of u belt de VOLCO VLEES informatielijn. Voor meer infor matie over VOLCO VLEES maar ook voor het dichtst bijzijnde verkooppunt van VOLCO VLEES. Het nummer van de informatielijn is (0900) 4040444. De lonen in de Verordening Arbeids voorwaarden Detailhandel (VAD) gaan per 1 april 1998 met 2,1 procent om hoog. Branche-organisaties die geen eigen CAO hebben afgesloten hebben hierover met FNV Bondgenoten (voorheen FNV Dienstenbond) en de Dienstenbond CNV overeenstemming bereikt. Het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel (HBD) heeft de wijzigingen formeel be krachtigd en opgenomen in de VAD. Voor het merendeel van het winkelper soneel gelden branche-CAO's of be- drijfs-CAO's. De VAD geldt voor werk nemers in de detailhandel op wie géén CAO van toepassing is. Het gaat dan om bijvoorbeeld medewerkers in winkels die de volgende artikelen verkopen: dieren en dierenbenodigdheden, fotografische artikelen, CD's en grammofoonplaten, juwelen, parfumerie-artikelen, sportarti kelen, tabaksartikelen, vis, wild en ge vogelte, tweedehands-goederen, leder waren en reisartikelen, verf en behang, ijzerwaren en gereedschap. Ook mede werkers in de ambulante handel vallen onder de VAD, indien voor hen geen CAO van toepassing is. Dierenbescherming afdeling Voorne- Putten en Goeree-Overflakkte houdt weer, in samenwerking met welwillende dierenartsen, een drie weken (2 maart t/m 20 maart) durende castratie/sterilisa tie-actie. Dit levert de consument een korting op van 30,- per kat. Voor meer informatie kunt u bellen (0181) 627444 tussen 10.00 en 16.00 uur. Dammen, groep 1 K. Tanis - P. van Dam3 - O J. Visbeen - C. Tanis3 - O H. M. Roresteijn - J. MoerkerkO - 3 M. Bruinsma - J. Westhoeve3 - O Dammen, groep 2 A. Meijer-J. van KoppenO - 3 C. Mierop - C. Akershoek3 - O A. de Mik - A. P. C. de Mik0-3 De dammers zijn na de Ie ronde in 2 groepen verdeeld en de strijd is gelijk losgebarsten. Wie zei dat dammen vaak uitloopt op remise? 't Was natuurlijk niet van weelde dat de raad van Oostflakkee in z'n ver gadering van donderdagavond de Nota Minimabeleid vaststelde. Die Nota voorziet er in wat extra's toe te kunnen stoppen aan hen die b.v. financieel onmachtig zijn naar behoren aan het Sociaal culturele leven deel te nemen, zeg maar, de groep die 'stille armoe' lijdt. Ook aan hen dus voor wie het onmoge lijk is niet verplichte schoolactiviteiten van hun kinderen te kunnen betalen, hen wier wasmachine stuk ging terwijl er geen cent reserve is of wier huisdier een medische behandeling nodig heeft waar geen geld voor is. Men hoeft geen bij standstrekkende te zijn om voor die hel pende hand in aanmerking te komen, wel moet men, bij aanvrage z'n onvermogen de omstandigheden aan kunnen tonen. De raad die donderdagavond zeer bijzon der sympathiseerde met invoering van de Nota ziet een nadere uitwerking tege moet. In de Nota wordt gesproken over betaling van medische hulp aan een huis dier, maar dat zal dan geen luxe paard kunnen zijn, „geen renpaard", zei dhr. V. d. Ree. De raad hecht vooral aan een goeie voor lichting en zeker gaat die volgen. Secre tarie-ambtenaar Jacqueline Wielaard zal dat waarschijnlijk worden gevraagd, in de toelichting aan de raad heeft zij zich ook al in helderheid onderscheiden, zozeer dat wethouder Maliepaard de Nota een 'ongemeen helder stuk' noem de. Sommige raadsleden struikelden nog over elkaar toen ze aan 't beschouwen sloegen, dhr. v. d. Ree bijvoorbeeld over dhr. Heintjes toen de laatste wat uitwijd- de over bijstandverlening aan de een en aan de ander, gewoon wat a l'improvice, zonder namen noemen, maar zelfs dat vond dhr. v. d. Ree al een flagrante schending van de absolute integriteit die omtrent de verlening van bijstand gebo den is. De Nota is er en wordt nader uitgewerkt zodat ze dit jaar waarschijnlijk nog een halfjaar effectief zal zijn. „Het CDA verkiezingsprogramma is er uitstekend in verwoord", stelde dhr. C. L. M. de Wit vergenoegd vast, waarop elk van de fracties zich heeft beijverd z'n sociale gezicht te verklaren. Stout geweest Het Stichtingsbestuur van Verenigings gebouw 'Bommelstee' is nogal stout ge weest. Zonder overleg met de gemeente is een bedrag van 38.983,72 besteed aan o.a. onderhoud van het gebouw en de aanschaf van vitrines, een nieuwe vaat wasser en nieuwe kleding voor de bedie ning, een en ander ter gelegenheid van de ontvangst van gasten bij de onthulling van het nieuwe standbeeld van Ollie B. Bommel. Het bestuur is op de gemaakte fouten ge wezen waarmee het probleem niet was opgelost, dat kon alleen de raad met vers trekking van het krediet. De raad besloot daartoe, zij het wat mor rend. De boodschap is vooral dat het niet meer voor mag komen, zo zei o.a. mevr. Van Rossum, overige besturen mogen er derhalve geen vrijbrief in zien. Nogal mild dacht dhr. De Vries (VLO) erover, immers was het merendeel van de kosten gemaakt om de gemeente te pro moten, maar dhr. v. d. Mast (PvdA) vond dat geen afdoend excuus: „elke burger kan wel vinden dat'ie de Gemeente moet promoten om vervolgens de rekening daarvan aan de Gemeente aan te bieden". Overigens wordt het Bommelsteebestuur, minus het gemaakte schoonheidsfoutje, zeer gewaardeerd en daar heeft de raad evenzeer blijk van gegeven. Daar was ieder het over eens dat geen overbodige zaken zijn aangeschaft, 't is allemaal best nodig geweest maar 't had tijdig besproken moeten worden. „De uitgaven zijn willens en wetens gedaan, zonder overleg", stelde de raadsvoorz. burgemeester Van Pelt vast, maar ach, het falen van het bestuur werd met de mantel der liefde bedekt, éénmalig, zo werd verzekerd. Bodemsanering Nóg zo'n tegenvaller is de noodzaak de bodem van een deel van het recreatiepark De Ventjager te Ooltgensplaat te saneren. Daar, op de Steigerdijk, heeft de tram baan gelopen in de grond waarvan een ernstige vervuiling is vastgesteld, het kost ver door de honderdduizend gulden. De raad vond het wat onbegrijpelijke dat de sanering niet is toegepast toen de tramlijn verdween, maar mevr. Van Ros sum heeft het de bestuurders van toen niet al te euvel geduid: „het begrip mi lieu was toen nog niet uitgevonden". Een bedrag van 163.545,- werd beschikbaar gesteld. 4% De raad deed nog al mopperig over het voorstel de tarieven uit de legesverorde- ning met gemiddeld 4% te verhogen, on danks het voornemen jaarlijks met een verhoging van 2% te volstaan. Hangende een onderzoek was dat vorig jaar nagelaten waarom nu een inhaalslag werd gepleegd, zo legde de raadsvoorz. uit, volstrekt conform de legesverorde- ning, vond hij. De raad ging akkoord, de VLO deed dat morrend, zij is geen voorstander van automatische indexering, liever houdt ze de kostenontwikkeling in de hand. Ontslag Per 16 februari werd ontslag verleend aan de directeur van de Openbare basis school de Regenboog te Ooltgensplaat, dhr. H. G. Boekholt. Het enige wat daar over werd meegedeeld is dat er tussen het gemeentebestuur en de directeur een onoverbrugbaar verschil van mening is ontstaan. Heren 1 redt het niet tegen Vovero BRIELLE - Dames 2 van volleybalver eniging Intermezzo had een goed week end. Het team van trainer/coach Bert van de Weert haalde twee punten weg uit Brielle door met 1 -3 te winnen van het plaatselijke Volley Voome. Heren 1 kon in Rozenburg even een vuist maken in de derde set tegen Vovero, maar verloor kansloos met 3-0. Het dames 2 team van Intermezzo is vooral een team voor aanstormend talent met wat ervaren krachten erbij. Tot nu toe presteerde het team niet volgens ver wachting, er wordt goed getraind en ver schillende speelsters zullen er zeker wel komen, maar aan het begin van het sei zoen had men zeker niet gedacht dat het moeilijk zou zijn om punten bij elkaar te vergaren. De wedstrijd van afgelopen zaterdag was daarop een uitzondering. Vrij gemakkelijk werd gewonnen on danks een valse start in de eerste set. Volley Voome had een belabberde servi ce en bij Intermezzo was dit juist een sterk wapen. Sanne Kraayeveld maakte een goeie invalbeurt. Het tweede heren-recreantenteam speel de in Brielle tegen een team van de oude werkgever van trainer Jaap Lodder: Pak- tank. Het team van aanvoerder Ruud de Beer stond weer snel buiten. In een half uur werd met 0-3 gewonnen. Bij de jeugd lijkt meisjes A probleem loos op het kampioenschap af te steven en. Volley Voome 1 werd met 0-3 ver slagen. Overige uitslagen Holy 1 - Jongens C3 -O Volley Voome 1 - Meisjes C3 - O Volley Voome 1 - Jongens AO - 3 Volley Voome 3 - Heren 22 - 2 Volley Voome 4 - Dames 32 - 2 RIDDERKERK - Zaterdag 21 febmari a.s. is de start van een serie van vijf or gelconcerten in de Singelkerk. Als een rode draad zal in 1998 op elk van de vijf concerten een van de beroemde concer to's van J. S. Bach op het programma staan. Organisten van wereldfaam of aanko mende veelbelovende talenten treden op in de oude dorpskerk van Ridderkerk. 21 februari a.s. zal Anton Doornhein het eerste concert geven met een boeiend en afwisselend programma: enkele wer ken van Bach, waaronder Concerto nr. 2 in a moll, maar ook werken van Saint- Saëns (Prélude et fugue nr. 3) en Vieme (carillon de Westminster). Anton Doomhein studeerde aan de con servatoria in Rotterdam en Parijs en wist reeds enkele prijzen in de wacht te sle pen. Inmiddels zijn er ook CD's van hem verschenen. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Allemaal van harte welkom! MIDDELHARNIS een gezellige cursus voor ouder en kind De cursus bestaat uit 10 lessen van een half uur en wordt gegeven door een do cente van het conservatorium met een speciale opleiding. Tijdens de cursus wordt niet alleen gezongen maar ook ge speeld. Kringspelletjes, bewegen, luiste ren, improviseren, dansen en muziek maken met speelgoed en muziekinstru menten komen allemaal aan de orde. ledere les wordt er een nieuw liedje of spelletje behandeld. Door grote verschil len in ontwikkeling tijdens de eerste kin derjaren wordt de cursus gegeven voor 4 leeftijdsgroepen. Plaats: Het Diekhuus, Beneden Zand pad 7 te Middelharnis. Data: woensdag 4,11,18, 25 maart, 1, 8, 15, 22, 29 april en 6 mei 1998. Tijd: 's morgens (afhankelijk van de leeftijd van het kind). Kosten: 67,50 voor leden en 110,- voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Gezondheid Service, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 20 februari is er weer een bingo bij P.V. De Zwaluw aan de Dorpsweg 2 te Ooltgensplaat. U bent allen van harte welkom. Koffie gratis. Aanvang 20.00 uur. -35- „Zo, zo", zei de boerin. „Nou, ga er bij zitten. We zouden juist gaan koffie drin ken. Moet ik jou ook maar inschenken?" „Graag, ik heb dorst gekregen". „Gijsbert van Kralingen, zei je?" vroeg de boer. Gijsbert knikte. „Toch niet een zoon van Hein van Kra lingen? Wel? Dus van Hein van Kralin gen, die met Katrien Versloot is getrouwd? Wel, wel, vrouw, hoor je dat. En je moeder. „Mijn moeder is verleden jaar overleden", zei Gijsbert. „Mens", schrok de boerin. „Het is toch niet waar? Is die Katrien Versloot ook al dood?" „Ja, en toen is kort daarna mijn zuster op de boer derij ingetrouwd en nu zoek ik een andere". „Dat begrijp ik", zei de boer. „Waren jullie met zijn tweeën?" „Nee, met zijn drieën. Mijn oudste broer is een paar jaar geleden getrouwd, hij woont in Aalte- ren". „En met wie is die getrouwd?" „Met Antje Boenders". „Toch niet een dochter van dikke Bart Boenders?" „Ja, toch wel". „Zo, dan zit je broer er niet slecht voor. Want die Bart is net zo rijk als hij dik is. En hij heeft maar één dochter". Gijsbert dacht zuchtend: ik zal maar gaan opbiech ten, eerder krijg ik toch geen antwoord. En hij ver telde, dat hij met Rina Bergman ging trouwen. Nee, daar hebben jullie nooit van gehoord; ook een enige dochter. Nee, die jongens van Hein van Kralingen zijn zo gek nog niet, die weten wel wat ze doen. En Barend Versloot boert nog alleen. Nee, of die er warm in zit, weet hij zo niet, zeg dat wel. Wat een mens krijgt, is meegenomen; dat is zo, een erfenis kan mee- en tegenvallen. Gijsbert meende te bespeuren, dat ze voor dit ogenblik verzadigd waren en daarom vroeg hij snel: „Als het waar is, dat u de boerderij verkoopt, zou ik graag iets horen over de grootte en over de prijs". Gijsbert nam de kop koffie, die vrouw De Bruin weer had ingeschonken, van de tafel. „Ja, dat is nou jammer", zei De Bruin. „Ik zou je graag alles vertellen natuurlijk, maar laat ik nou vanmiddag net de boerderij verkocht hebben". Vrouw De Bruin schonk erg hete koffie, vond Gijsbert. Hij blies eens en vroeg: „En wist u dat straks ook al toen ik binnenkwam?" Maar de boer keek hem zo onthutst aan, dat hij maar opstond en zei: „We hebben in elk geval prettig zitten praten. Bedankt voor de gezellige avond". „Ja, het wordt tijd voor je", zei de boer. „Er dreigt een lelijke onweersbui". Gijsbert reed weg. Hij schold op de oude boer, maar toen hij de dreigende lucht zag, boog hij zich voorover. Voor de bui losbarstte, moest hij de lange, eenzame polderweg af zijn. De bui kwam vlug opzetten en telkens ratelde de donder wijd uit over het vlakke land. De veerman, die Gijsbert op de dijk zag verschijnen, wenkte met zijn hand en samen stonden ze in een kleine schuur toen de regen begon neer te gutsen. Het was een ogenblik noodweer. Bliksem die fel neerschoot, donder met galmend geluid, regen die stroomde en wind die loeiend om de schuur floot. Ze stonden samen voor een klein raam en keken zwijgend toe. De bui dreef snel verder. Het onweer werd minder en plotseling hield de regen op. Maar de wind bleef aanhouden. „Zou het gaan?" vroeg Gijsbert. Hij keek naar het wild bewogen water van de rivier. „Of is het beter nog even te wachten?" „Het kan wel", zei de veerman. „Als je tenminste niet bang uitgevallen bent". „Voomit dan maar". Ze liepen naar buiten. Gijsbert pakte zijn fiets en samen gingen ze naar de wal, waar de roeiboot aan zijn ketting lag te mkken. „Hé", zei Gijsbert. „Wat voor een naam heeft je roeiboot? Et? Wat betekent dat?" De veerman antwoordde niet, maar greep een roei- spaan. „Straks stond je achter in de boot en toen kon je het niet zien. Lees nu maar wat er op de voorkant staat geschilderd". „Ora", zei Gijsbert. De veerman nam de andere riem. „Labora", stond er. „Er zijn mensen, die het een vreemde naam voor een roeiboot vinden", zei de veerman. „Jij ook? Het water is nu te wild, anders zou ik het je laten zien. Als ik met 'ora' alleen zou roeien, zou ik in een cirkel ronddraaien en mijn doel, de overkant, nooit bereiken. En als ik het alleen met 'labora' deed, bereikte ik evenmin iets. Maar gebruik ik beide roeispanen tegelijk, dan schiet de boot naar de overkant, zoals je straks gezien hebt. In een vaartuig dat 'et' heet en het bidden en werken ver bindt, mag je vertrouwen stellen. En je mag bo vendien geloven, dat je op deze wijze een doel be reikt, dat goed is. Stap je in?" Gijsbert tilde zijn fiets in de boot en ging op aanra den van de veerman zitten. De ketting werd losge gooid en de tocht begon. De wind en de stroom grepen de boot, maar plotseling voelde Gijsbert, dat twee sterke handen de riemen hanteerden. Het water was grauw en wild, het schuimde en trok kolkend om de boot heen. Maar rustig, en zonder eenmaal achterom te zien, deed de veerman zijn werk. En zo bereikten ze de steiger aan de over kant. Gijsbert bedankte de man voor het overzetten en voor de les die hij ontvangen had. ,.Ik geloof, dat die precies op tijd kwam. Ik was nogal boos op iemand, maar nu weet ik bij wie ik de fout moet zoeken". Toen Barend Versloot het erf van Het Einde opfietste, ontmoette hij Lambert, de daggel der, die met zijn blauwe melkbusje naar huis ging. „Goedenavond", zei Versloot, terwijl hij van zijn fiets sprong, „kun je me zeggen of vrouw Damstee een paar pinken te koop heeft?" „Ik weet het niet. Er lopen er een stuk of acht, maar of ze er een paar wil opruimen, zul je haar zelf moeten vragen". „Bedisselt ze die zaken dan altijd zelf?" „Ja, dacht je, dat ze dat aan mij overliet?" Lambert lachte en liep door. Hij zei nog: „Ze ging net het achterhuis in". Versloot zette zijn fiets tegen de hooiberg. Hij liep de deel op en zag vrouw Damstee bij het fomuis staan. Ze tilde een klein keteltje kokend water van het vuur en dekte het gat af met een paar ringen en een zwart plaatje. „Vrouw Damstee". Ze keek mstig zijn kant op en vroeg: „Barend Ver sloot?" „Ja, ik hoorde, dat je een paar pinken te koop had". „Van wie hoorde je dat?" „Van Balder". „Het is zo, ik heb er aan zes genoeg nu het gras begint te minderen met de droogte, en er lopen er acht". „Zou ik ze kunnen zien?" „Natuurlijk. Eerst even de koffie opgieten". (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3