Gouden speld voor 'gouden' EHBO'er Peet Zoon NIEUWS uit de kerken Brood 'breekt' het vet Good Luck pakt belangrijke punten Gespreksgroep voor a.s. ouders Spannende finale Akershoekcup Nieuwe Volkswagen Golf Cabriolet Bejaardenmiddag CVB Huurdersvereniging oneens met uitspraak B W Middelharnis Gebr. de Waal Voorjaarsconcert 'Vooruit' Oude Tonge Reconstructie Bokweg-Molenweg Dirksland in country-style! Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 17 FEBRUARI 1998 Toen, vorig jaar, de Dirkslandse Peet Zoon door tweemaal een herseninfarct werd getroffen leek dat het eind te zullen betekenen van z'n lange verbondenheid aan de EHBO-ver- eniging, maar Peet revalideert uitstekend en gisteravond was hij als vanouds aanwezig op de toen gehouden jaarver gadering. Zelfs had vcwrzitter Jan du Pree een extra agendapunt ingelast t.w. 'huldiging van een heel grote jubilaris', zo staat de heer Zoon met z'n vijftig EHBO-jaren geboekstaafd. „Een manne tje van weinig woorden van veel daden", legde voorzitter Du Pree uit voor wie hem misschien niet kennen zou. Het was haast aan de hand van z'n vader (toenmalig mede oprichter en voorzitter) geweest dat dhr. Zoon in 1946 z'n en tree bij de Vereniging maakte. Hij slaagde voor het diploma maar dat kon hem pas worden verstrekt wanneer hij 16 was en zo gebeurde dat in 1947. De heer Zoon was toen het jongste-, nu behoort hij tot de oudste leden. Samen met de anderen heeft hij er hard aan gewerkt om de prijzenkast te vullen en die siert nog immer de oefenruimte in het Victoriagebouw. Voor Peet was er als tastbaar blijk van waardering een fraaie dasspeld, voor mevrouw Zoon een mooi boeket bloemen. Namens de Kring en EHBO Nederland werd ook door de heer Klaas Birkhoff uit Ooltgensplaat een gelukwens uitgesproken en, als prachtig cadeau een gouden speld met diamant opge speld. MIDDELHARNIS - Zaterdag 14 februari y/as VIOS uit Numans- dorp de tegenstander van Good Luck. Voor Good Luck was dit een belangrijke wedstrijd om de pun ten in Middelharnis te houden. Good Luck startte vrij goed, maar had wel wat pech bij de afronding van enkele kansen. Na twee minuten kon door een combinatie tussen Petra van der Valk en Nico Overduin, Petra van achter de korf inschieten. Enkele minuten later kon Nico Overduin een vrije kans aan Marcel Kievit geven en deze ook benutten, 2-0. Good Luck zette goed door en door een combinatie tussen Dineke Sprong en Cor Bom, kon Cor van afstand inschieten. Pas na een kwartier kon VIOS, in de vorm van een strafworp, hun eerste doel punt maken. Maar een minuut later ge beurde ditzelfde aan de zijde van Good Luck, doordat een doorloopbal van Nico Overduin, na aangeven van Petra van der Valk, onreglementair werd geblokt, 5-1. VIOS scoorde van afstand de 5-2. Nog geen 30 seconden later gaf Dineke Sprong een doorloopbal aan Leon de Bonte, die voor de 6-2 zorgde. Net voor rust kwam VIOS nog met een gelukkig balletje tot 6-3. Na rust had Good Luck nog steeds wat moeite met de afronding en had ook vele kansen op de 7-3, maar toch was het VIOS dat de 6-4 maakte. De 7-4 kwam, doordat Leon de Bonte, Heidi Kamerling een doorloopbal aan kon geven. VIOS kreeg een stip mee en tekende de 7-5 aan. De bal werd bij Marjon Soeteman uit de handen getikt, zodat zij geen door loopbal aan Nico Overduin kon geven. Vanzelfsprekend werd dit bestraft met een strafworp. Even later gaf Marjon Soeteman de assist aan Marcel Kievit, die zo met een afstandschot de 9-5 maakte. VIOS kwam met een afstand schot terug tot 9-6, maar enkele minuten later werd het aangeven van een door loopbal van Cor Bom aan Dineke Sprong OUDDORP De gespreksgroep is bedoeld voor aan staande ouders die meer willen weten over zwangerschap, bevalling en de pe riode daarna. De deelnemers kunnen zelf aangeven welke onderwerpen zij graag behandeld zouden zien. Enkele voorbeel den: bevalling, borst- en flesvoeding, huilen, werken en een baby. Er zullen veel nuttige tips worden gegeven en er varingen kunnen worden uitgewisseld. De gespreksgroep wordt gegeven: Plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Dirkdoensweg 33 te Ouddorp. Data: woensdag 4, 11, 18en 25 maart 1998. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: 2,50 per persoon. Informatie en aanmelden bij Gezondheid Service, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. belemmerd werd, zodat deze werd be straft met een strafworp en dus van 2,5 meter door Leon de Bonte werd afge rond. VIOS kreeg ook een strafworp, zodat het scorebord op 10-7 werd gezet. Good Luck bleef moeite hebben met het afmaken van de kansen en tien minuten voor tijd kwamen Marja van Splunter en Steven Vogelaar voor Marjon Soeteman en Nico Overduin in het veld. Door een combinatie tussen Steven Vogelaar en Marja van Splunter, gaf deze laatste, na een lange aanval, de assist aan Marcel Kievit, die de 11-7 aantekende. Vlak voor tijd gaf Heidi Kamerling, Cor Bom een doorloopbal aan, zodat deze de eind stand op 12-7 kon bepalen. Good Luck had deze dag vooral veel pech met de afronding van de vele kan sen, maar het doel van coach Ben Vis, de twee belangrijke punten thuis houden, was toch wel geslaagd. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De CVB afdeling Middelharnis/Som- melsdijk nodigt u uit op D.V. dinsdag middag 24 februari 14.30 uur in 'De Hoeksteen'. Deze middag wordt ver zorgd door de heer Adr. Katsman uit Wolphaartsdijk met een diaklankbeeld over Veere. Voor vervoer kunt u bellen naar mevr. Beket, tel. 482811. Burgemeester en wethouders van Mid delharnis hebben het bezwaarschrift van de Huurdersvereniging omtrent de wijze waarop huurwoningen getaxeerd zijn niet ontvankelijk verklaard. Als reden voerden B W aan, dat de huurdersver- ereniging geen huurder is. De huurdersvereniging acht zich gerech tigd namens haar leden bezwaar te ma ken. Zij is namelijk een vereniging met volledige rechtsbevoegdheid, die op grond van haar statuten onder meer tot doel heeft de belangen van de betrokken huurders te behartigen. De vereniging wordt door de niet-ontvankelijkverkla- ring rechtstreeks in haar belangen getrof fen. De huurdersvereniging heeft aan B W verzocht de niet-ontvankelijkheidsver- klaring in te trekken en de huurdersver eniging de gelegenheid te geven haar be zwaren mondeling toe te lichten. Drukkerij cF 4' /-„^////...v.<. r c^' ..-^ Daar waar bij de dames de strijd om de hoogste eer gestreden was, zorgde de laatste dag toch nog voor een aantal ver rassingen. Klaziena Tanis had na drie dagen een voorsprong van ruim 9 secon den op Helen Phylipsen. Deze laatste wil echter niet opgeven en begon aan een zeer spannende inhaalrace, waarin zij tij dens de eerste afstand 8,6 seconden af snoepte van haar achterstand. De wissel slag gaf ook weer winst die uiteindelijk resulteerde in een voorsprong van 1.4 seconden in de eindstand. De overige deelneemsters deden uiter aard ook verwoede pogingen om nog een plaatsje op te schuiven, echter alles bleef zoals het was. Bij de heren was de strijd om de eerste drie plaatsen nog niet gestreden. Daar boven kon er eigenlijk niets gebeuren. Van Johan de Vogel was bekend dat hij goed was op de vrije slag, Arjan Witte is sterk, terwijl Leander van Splunder te boek staat als een slimme zwemmer. Tijdens de race op de 100 meter vrije slag toonde Johan zich meester en ver grootte zijn voorsprong, terwijl Arjan te sterk was voor Leander die genoegen moest nemen met de derde plaats. Bij aanvang van de laatste afstand, de 100 meter wisselslag, waren de verschillen niet zo groot dat er geen verschuiving meer mogelijk was. Tijdens een bloedstollende race waarin Arjan 13 seconden moest goedmaken op Johan en Leander 2.6 seconden op Arjan achterstond, zwommen zij alle drie alsof ze door een beest achterna werden geze ten. Met name Arjan leek vastbesloten om op deze laatste afstand alsnog het goud te pakken. Met flinke voorsprong op zijn twee be lagers ging hij de laatste 25 meter in. In de eerste drie banen groeide zijn voor sprong reeds. Zou het dan toch gaan luk ken. Onder luide aanmoedigingen van de vele toeschouwers zette Arjan alles op alles en probeerde Leander aan te klam pen. Echter Johan wist te voorkomen dat de voorsprong nog groter werd en be hield zijn eerste plaats in het eindklasse ment. Waar Huberta Breederveld met een verschil van ruim 71 seconden de eerste plaats opeiste, moest Johan de Vogel genoegen nemen met een voor sprong van iets minder dan 7 seconden. De volledige eindstanden van deze afle vering van de Akershoekcup zijn: Dames: 1. Huberta Breederveld654.250 pnt. 2. Helen Phylipsen725.800 pnt. 3. Klaziena Tanis727.200 pnt. 4. Annelotte Soeteman756.725 pnt. 5. Lilian Hessel766.225 pnt. 6. Alischa Hokke781.400 pnt. 7. Karola Hameeteman873.450 pnt. Heren: 1. Johan de Vogel706.775 pnt. 2. Arjan Witte713.725 pnt. 3. Leander van Splunder723.550 pnt. 4. Jeroen van Dam751.000 pnt. 5. Abraham de Ronde823.675 pnt. 6. Willian Hansen843.150 pnt. 7. Wijnand de Ronde872.475 pnt. 8. Jeroen Aleman920.000 pnt. Op 7 maart a.s. hoopt Fanfare-Or kest 'Vooruit' een concertavond te verzorgen in de Grutterswei te Oude Tonge dat wordt uitgevoerd o.l.v. Jurgen Nab. Het Leerlingen- orkest staat o.l.v. André Leer. Het geheel zal in het teken staan van echte Fanfaremuziek, ook marsen zullen op het programma voorkomen. Werken als Folks Dances, Amsterdam Harbour en niet te vergeten Pentagram en Introduction Modem Beat met als solist Leonard Braber op schuiftrombone beloven een spektakel. Het orkest zal ook samen met het Leeriingenorkest, dat straks gaat doorstromen naar het grote orkest. Zeker de moeite waard om uw eigen orkest aan het werk te zien. Het ge heel zal met echte computerbeelden wor den begeleid. Kortom echt Vooruit in beeld en geluid. Houdt u dus 7 maart a.s. vrij voor Voor uit. De aanvang is 20.00 uur en de toe gang is gratis. De donateurs ontvangen allen een uitnodiging. Mede dankzij onze Hoofdsponsor Trencon Vuurvast BV en de vele adverteerders is het voor ons mogelijk om dit weer te verwezenlijken. Heeft u belangstelling om lid te worden en een instrument te bespelen, dat kan o.a. op Trombone, Euphonium, Es Bas, Bes Bas. Ook op Trompet en Bugel is plaatsing mogelijk. Voor informatie: tel. (0187) 64 20 20. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuweroord-Noordsche Schut Th. W. H. van der Heijden te Heinenoord; te Nunspeet (wijk 6) W. van den Bom te Rijssen; te Nieuwleusen (Rehoboth) C. M. Buijs te Kesteren; te Zwijndrecht P. H. van Trigt te Wapenveld. Aangenomen naar Wezep (wijk 2) J. het Lam te Dirks- land; naar Oldebroek (wijk II) J. C. van Trigt te Goudriaan en Ottoland die be dankte voor Harmeien en voor Wad- dinxveen. Bedankt voor Lekkerkerk (deelgemeente Het Venster) P. van der Kraan te Bleskens- graaf. GEREF. KERKEN Beroepen te Leerdam drs. L. A. Burggraaff te Bar- neveld, die dit beroep heeft aangeno men; te Rotterdam (pastoraat oude wij ken) (part-üme) W. Lob, kandidaat al daar, die dit beroep heeft aangenomen; te Lelystad (part-time) als ziekenhuispre dikant drs. A. van der Leij, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aange nomen; Beroepbaarstelling drs. A. van der Leij, kandidaat te Am sterdam; W. Lob, kandidaat te Rotter dam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Putten T. Schutte te Wetsinge- Sauwerd; te Tiel i.c.m. Zaltbommel A. Souman te Hoek. Bedankt voor Enschede-Noord (2e pred. plaats) M. H. Oosterhuis te Hattem. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Amersfoort F. Gerkema te Groningen. Bedankt voor Oegstgeest en Amersfoort drs. F. Gerkema te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dokkum dr. G. C. den Her tog te Leiden. Aangenomen naar Huizen G. van Roekei te Nieuw- Vennep; naar Leeuwarden drs. R. W. J. Soeters te 's-Gravendeel. Bedankt voor Vlaardingen R. Kok te Sliedrecht (Eben-Haëzerkerk). Beroepen te Krimpen aan den Ussel en te Elspeet G. J. van Aalst te Ridderkerk; te Gouds waard G. Mouw te De Valk-Wekerom. Beroepen te Chilliwack (Canada) J. Roos te Opheusden. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Kampen D. Monster te Bar- neveld. OUDDORP Wanneer Goerees' gemeenteraad in z'n vergadering van a.s. donderdagavond het gevraagde krediet van 352.000,- be schikbaar stelt zullen de werkzaamhe- denn t.b.v. de reconstructie van Bokweg en Molenweg binnenkort kunnen begin nen. Aan weerszijden van deze wegen zullen goten worden aangelegd. Ook zal de aansluiting van de Bokweg op de Molenweg worden aangepast waarbij het de bedoeling is de verkeers stroom voortaan meer richting Dirk doensweg te leiden. Het verkeer vanaf de Bokweg zal het verkeer op de Molenweg dan voorrang dienen te gaan verlenen. 'Heden snert met katenspek en rogge brood'. Deze vertrouwde tekst is weer op de zwarte borden verschenen waar op in menig eetcafé het menu met krijgt wordt geschreven. Soms wordt ook bruinebonensoep aangeboden en uiensoep. Als dat drietal in trek is, krijgt Nederland weer visioenen van ijsmeesters en de brug van Bartlehiem. Het zijn zware soepen. Ze staan in de maag. En het is een raadsel waarom de erwtensoep snert wordt genoemd. Vol gens het etymologisch woordenboek is dat Fries voor dunne soep. Over dat raad sel zal de gemiddelde snerteter zich het hoofd niet breken, als hij zijn rijkgevulde erwtensoep lepelt. Bij soep hoort brood. Dat is al eeuwen het geval. Brood 'breekt' het vet. Boven dien is het prettig voor de mond ter af wisseling van de vloeibare soep een ste vige hap brood te verwerken. In zuiniger tijden dan de onze zal de gewone man er geen ogenblik aan hebben gedacht oud brood weg te gooien. Als je het in je soep sopte, was het immers goed te eten. Bij zware soep hoort een wat zwaardere broodsoort. Dat is brood waarin een bepaald percentage rogge is verwerkt. Dus komt bijvoorbeeld meergranenbrood in aanmerking. En natuurlijk roggebrood. Maar welk roggebrood, want dat heb je in soorten. Die zijn heel verschillend. Het Brabantse en Limburgse roggebrood verschillen van receptuur en bereidings wijze van de soorten roggebrood uit Noord-Nederland. Het zuidelijke rogge brood vergt bijvoorbeeld een baktijd van anderhalf uur. Maar het Friese en Gro ningse roggebrood moet achttien uur in de oven doorbrengen. Door fermentatie van de rogge krijgt het noordelijke rog gebrood een wat zoete smaak. Het zuide lijke roggebrood is minder zoet en wat droger van smaak. Kenners vinden het Brabantse en Limburgse roggebrood daardoor beter passen bij winterse soep dan de Friese en Groningse varianten. Maar in feite lenen alle zware soorten volkorenbrood zich als begeleider van winterse soep. Er is nog meer keus mogelijk: Oberiiin- der. Dat is een vrij lichte broodsoort met een percentage rogge in het recept. De smaak is iets zuur door toevoeging van melkzuur aan het deeg. Juist bij een nogal vette soep smaakt dat uitstekend. Dat geldt ook voor de verschillende soor ten desembrood. Die zijn te koop in na tuurvoedingswinkels en bij een toene mend aantal bakkers. Net als de Oberlan- der is de smaak licht zurig. Dat past voortreffelijk bij een hartig gerecht als wintersoep. Nog zwaarder dan een maaltijdsoep is ragout, die traditiegetrouw met zacht wit brood wordt geserveerd of in een bakje of een envelop van korstdeeg. Behalve bij zware soepen wordt ook bij lichtere soepen brood gegeten. De be roemde Franse vissoep bouillabaisse wordt altijd met brood gegeten. Vaak is dat wit stokbrood, maar ook bmin stok brood past hier uitstekend bij. Het brood bij deze soep wordt bestreken met rouil- le, een mengsel van fijngewreven rode pepers, knoflook, olijfolie en eidooiers. Een andere klassieke combinatie uit Frankrijk is pot-au-feu, een stevige soep met vlees en groenten. Daarin wordt lek ker met grof (boeren)brood gesopt. Soms wordt deze soep ook in een diep bord met grove stukken brood geschonken. Uiensoep is eigenlijk geen echte winter soep. Als je soepen rangschikt naar zwaarte, is uiensoep de overgang naar de lichte soepen. En bij lichte soepen wil een stukje stokbrood er wel in. Bij uien soep zou je stokbrood met kaas kunnen geven met het oog op het 'gewicht' van het gerecht. Meestal wordt het brood dan bestrooid met geraspte kaas en in de soep gelegd. Daarna gaat het geheel even onder de hete grill. De echte lichte soepen komen goed tot hun recht in het gezelschap van een croissant of stengels van bladerdeeg. Maandag 2 maart houdt de Oranjevereni ging Dirksland haar jaarvergadering. Op de agenda staat: - Notulen jaarvergadering 1997. - Jaarverslag 1997. - Jaarrekening 1997. - Programma 1998. - Verkiezing nieuwe bestuur. - Machtiging tussentijds benoemen van bestuursleden. - Aftreden huidige bestuur. - Versiering en verlichting Dirksland. Zoals altijd rekent de Oranjevereniging Dirksland op een enorme opkomst. De jaarvergadering vindt plaats in het ver enigingsgebouw 'De Schakel' in Dirks land. Aanvang 19.30 uur. I.v.m. de 'Straat-versierwedstrijd' en voor de jeugd de 'versierde fietsen/skel- ter-wedstrijd', deelt het bestuur van de Oranjevereniging Dirksland mee, dat het thema van dit jaar is: 'Dirksland in Country Style'. Natuurlijk staat ook 30 april, Koninginnedag 1998, de hele dag in het teken van het landelijke leven. Wereldprimeur op de Autosalon in Geneve Na de invoering van de nieuwe Volks wagen Golf in december 1997, presen teert Volkswagen op de Autosalon in Geneve (5-15 maart 1998) de nieuwe Volkswagen Golf Cabriolet. Door een complete restyling beschikt de nieuwe cabriolet nu over veel herkenbare ele menten van de nieuwe Volkswagen Golf. Aan de voorkant van de nieuwe Golf Ca briolet vallen de innovatieve dubbele kop lampen op, die achter helder ongeribbeld glas zijn geplaatst. Mistlampen en knip perlichten zijn eveneens in deze eenheid geïntegreerd en zorgen voor een techni sche en innovatieve uitstraling. Ook de achterkant vertoont een duidelijke gelijke nis met de nieuwe Volkswagen Golf. Het uitrusüngsniveau van de nieuwe Volkswagen Golf Cabriolet is eveneens gewijzigd. De nieuwe Golf Cabriolet is eveneens gewijzigd. De nieuwe Golf Ca briolet wordt standaard geleverd in een Trendline-uitvoering. Daarnaast is er tegen meerprijs de luxueuze Highline- uitvoering leverbaar. Airbag voor be stuurder en voorpassagier zijn voor iede re Golf Cabriolet standaard, evenals schijfremmen vóór en achter. De nieuwe Volkswagen Golf Cabriolet is verkrijgbaar in combinatie met drie ver schillende benzinemotoren en twee direct ingespoten turbodieselmotoren met een vermogen vanaf 55 kW/75 pk tot en met 85 kW/115 pk. De nieuwste editie van de Golf Cabriolet is vanaf mei 1998 leverbaar op de Neder landse markt. Prijzen zijn op dit moment nog niet bekend. Dhr. Birkhqff speldt de heer Zoon de gouden speld op Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)482729 Fax (0187) 48 57 36 5j> GEREF. GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN IN NED.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2