EIIAI1DEt1-t1IEUW5 Overdenking Zuid-Holland stelt schaatsmedallle beschikbaar Indrukwekkende optredens op solistenconcours te Steilendam De Wittenberg houdt open huis uit de Heilige Schrift HET ,^IJkVENSTER Adres: Mannencomité VALENTIJNSTOERNOOI De zonde geboren VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 13 FEBRUARI 1998 No. 6679 Blik op kerk 'y? en samenleving Ij - De macht van de media - Binnen- en buitenland - Ook in de kerken Er is in de eerste weken van het jaar al zoveel gebeurd, in binnen- en buitenland - ik signaleerde dat vorige keer ook al - dat het eigenlijk niet bij te benen is. Het ene is nog niet voorbij en verwerkt of het andere heeft zich alweer aangediend. Wat daarbij opviel, en ik debiteer daarbij niet veel nieuws, is, alweer binnen en buiten de grenzen, de activiteit van de media. Neem alleen de commotie rond om de in opspraak geraakte president van de Verenigde Staten, die met enkele dames vérgaande relaties zou hebben onderhouden. Tot in détails wordt we reldkundig gemaakt - letterlijk! - wat zich allemaal zou hebben afgespeeld. Dagelijks worden de getuigen, of die zich daarvoor uitgeven, achtervolgd door legers van journalisten en fotografen, en voortdurend worden er nieuwe onthullin gen gedaan. Maar ook het 'slachtoffer' zelf, en niet minder zijn echtgenote, ma ken handig gebruik van de publiciteit door zich te laten interviewen om te be wijzen dat het allemaal laster is... Zodat een argeloze lezer of kijker zich elke keer weer afvraagt: wie staat er nu kei hard te liegen? In ons eigen land doen zich identieke verschijnselen voor. Het geruchtmaken de artikel van de Gereformeerde domi nee L. C. van Drimmelen, waarin hij zich - ten onrechte - uitgaf voor pedo fiel, groeide uit tot een kerkelijke rel van de eerste orde, die zelfs leidde tot het af treden van het gehele moderamen. Hoe groot daarbij de invloed van de media is geweest laat zich achteraf niet meten, maar die invloed moet vooral niet wor den onderschat. Hetzelfde kan worden opgemerkt wat betreft de verwikkelingen rondom het conflict mssen minister Sorgdrager en de procureurs-generaal, en niet minder inza ke de rellen in Groningen die tenslotte hebben geleid tot het aftreden van burge meester Ouwerkerk. In beide gevallen liepen de media voorop en hadden de commentatoren hun oordeel al gevormd, voordat de politiek ook maar één uit spraak kon doen. En om een recent voorbeeld te noemen, we gaan dezelfde weg op inzake het aan staande huwelijk van Prins Maurits met Marilène van den Broek. Nauwelijks heeft het bruidspaar bij de regering een verzoek ingediend om toestenraiing voor het huwelijk of de S.G.P.-kamerleden worden geïnterviewd en hun voorzichti ge uitspraken worden meteen aangedikt om de oude controverse Rome-Reforma tie op te kloppen. En natuurlijk volgt een reactie van algemene verbazing: ,,dat zoiets in onze tijd nog mogelijk is. Het meest verontrustende vind ik dat de kerk op zo'n wereldse manier bezig is. Dat men elkaar in de samenleving en in de politiek publiekelijk afschrijft en af maakt is nog tot daar aan toe. Maar dat tussen de kerken en in de kerken niet wordt gecommuniceerd, maar alleen ge polemiseerd - dèt is benauwend! Niet eerst luisteren wat die ander gezegd of bedoeld zou kunnen hebben - nee, met een die ander, die er anders over denkt, aan de schandpaal gezet. Wie het niet met ons eens is is een scheurmaker, of een vijand van de waarheid. Waar is in de kerk(en) de gezindheid, waarover Paulus schreef aan de Filippen- zen? „Doet geen ding door twisting of ijdele eer, maar door ootmoedigheid achte de een de ander uitnemender dan zichzelf'. Met als Voorbeeld Hem Die Zich vernietigd heeft en de gestalte van een slaaf heeft aangenomen. Waarnemer In het bericht in de krant van dinsdag over het Interkerkelijk Mannencomité was het aanmeldingsadres voor de te houden Mannendag op 7 maart niet geplaatst. Het secretariaat berust bij dhr. Adrie Grootenboer, telef. 470067, fax 470068. Teveel kilo's aangekomen na de afgelo pen Kerst- en Nieuwjaarsdagen? Bang om een Valentijnskaart te sturen vanwege het (over)gewicht? Kom dan eens kijken of Badminton geen leuke bezigheid is om het overgewicht weg te werken op een gezellige manier, of om te zien of het misschien voor jou gewoon een leuke sport is om in de win termaanden te doen, op het VALEN TIJNSTOERNOOI in Sporthal De Gooye te Dirksland op zaterdag 14 februari, van 9.00 tot 17.00 uur. Op het toernooi zijn ook te vinden een stand van Flakkee Ruiming Centre, voor de benodigde kleding en schoenen en een stand met badmintonrackets, -tassen e.d. en een kleine rommelmarkt ten bate van batmintonclub Olympia. De gehele dag is er badminton te zien in de sporthal en tevens de mogelijkheid kermis te maken met de mensen die deze gezellige sport reeds beoefenen. Met veel verschillende maar muzi kaal hoogstaande optredens werd zaterdag 7 februari j.l. het 8e Meester Dekker solistenconcours te Stellendam gehouden. Aan het solistenconcours deden veel muzi kanten uit de wijde omgeving mee, wat als resultaat had dat er 35 optredens waren te beluisteren in de diverse klassen. De spits werd 's morgens om 10.00 uur afgebeten door Rogier de Jong die in de basisklasse een solo op de kleine trom ten gehore bracht. Lejan van Splunter speelde op Trombone een zeer komische "Acrobat", wat hem uiteindelijk de derde plaats opleverde. De basisklasse werd gewoimen door Marieke van Splunter uit Ouddorp, op Alt-hoorn, die vooral door de jury werd geroemd om haar mooie toon. 's Middags was de middenklasse aan de beurt. Hierin was de spanning goed merkbaar. Jasper Voorend speelde op trompet een solo die veel indruk maakte op het publiek, maar helaas leverde dit voor Jasper niet de overwin- De Wittenberg, Christelijke Hogeschool en Toerustingscentrum, houdt Open Huis op zaterdag 21 februari aanstaande. Als je geïnformeerd wilt worden over één van de opleidingen van De Witten berg in Zeist, dan ben je vanaf 10.30 uur van harte welkom voor een kop koffie. Om 10.45 uur begint een afwisselend programma met o.a. een introductieles, een rondleiding en een bijdrage van enkele (oud-)studenten over de dagoplei dingen van De Wittenberg: HBO godsdienst-pastoraal werk; een erkende opleiding voor godsdienston derwijs en kerkelijk/missionair werk. Eenjarige Bijbelschool; praktisch christen zijn in de wereld. Opleidingsjaar Zending Evangeli satie; je beroep combineren met mis sionair of diaconaal werk. Ook is het mogelijk een aag mee te lopen en zo kennis te maken met het leren en leven op De Wittenberg, met het lesprogramma, de studenten, docenten en stafleden. Bel even voor een afspraak. Adres: Krakelingweg 10, 3707 HV Zeist, Tel. 030-6924166, Fax nr. 030-6913897, Internet: http;//www.che.nl/wittenberg ning op. Die was dit jaar voor Viktor Moricz, die op zijn F.s-bas een zeer muzikaal optreden gaf. De Topklasse had een sterk deelnemers veld waarin vooraf niet echt een favoriet was aan te wijzen. Cees Jongejan speel de op de Altsaxofoon een Hongaarse Czardas zeer spectaculair en met veel overtuiging. Joey Marijs uit Goes, die later dit jaar meedoet aan de Nederlandse Kampioenschappen voor Solisten van de KNFM speelde een zeer pakkend werk voor slagwerk geheel uit zij hoofd. Hierna volgde de winnaar van het vorige solistenconcours Marieke Grootenboer, zij speelde éen Sonate van Paul Creston op Altsaxofoon, maar kon niet voorko men dat collega-saxofonist Cees Jonge jan de beker in de klasse Top in ont vangst mocht nemen. Door het hele programma heen waren er nog diverse ensembles te horen die alle maal uitkwamen in de klasse Groepen. Hierin wonnen Leon Klink en Frans van der Wende op trompet en trombone. Zij speelde een werk van de Limburgse componist Hardy Mertens getiteld Muse um. Dit moderne werk leverde hen niet alleen de beker in de afdeling groepen op maar ook de Wisselbeker voor het optre den met het hoogste aantal punten. De jury die bestond uit Leo van den Berg en Jos den Boer, waardeerde dit optreden vooral voor de wijze waarop de twee solisten het werk hadden uitgevoerd. Van beide juryleden kregen zij een tien voor interpretatie. De gehele dag werd er op zeer hoog niveau gespeeld. De uitslagen van dit concours: Basisklasse: 1Marieke van Splunter 2. Robin Voorend 3. Lejan van Splunter Middenklasse: 1Viktor Moricz 2. Jasper Voorend 3. Mirjam 't Mannetje Topklasse: 1. Cees Jongejan 2. Joey Marijs 3. Marieke Grootenboer, Jaap Jongejan en Ron Braber Groepen: 1Leon Klink en Frans van der Wende 2. Leon Klink, Patrick Bechtum en Jasper Voorend 3. Het saxofoonensemble. "En de vrouw zag, dat die boom goed was tot spijze en dat hij een lust was voor de ogen, ja een boom, die begeerlijk was om ver standig te maken; en zij nam van zijn vrucht en at; en zij gaf ook haar man met haar en hij at. (Gen. 3:6) Er zijn ontwikkelingen, die niet op zich zelf staan, maar onderdeel uitmaken van een bepaald proces. Het één heeft dan het ander tot gevolg. Op de eerste stap, die gezet is, moet een tweede volgen. En vervolgens moet er nog weer een stap gedaan worden. Er is een proces op gang gezet, dat niet te stuiten is. Zo is het geval geweest met het ontstaan van de zonde. Dat wordt in het begin (vs. 1-7) van dit Schrifthoofdstuk beschreven. Er valt lering uit te trekken voor de levens praktijk van elke dag. Ter waarschuwing en ter onderwijzing moge deze overden king van de geboorte van de zonde dan ook dienen. Door de woorden, die de slang tot haar heeft gesproken, is de vrouw anders tegen de dingen aan gaan kijken. De slang heeft twijfel in haar hart gezaaid door het stellen van een vraag. En tegen over haar weifelende en onvolledige ant woord heeft de slang een leugen ge plaatst. Listig en doortastend is deze aan val van de Boze, die van de slang gebruik heeft gemaakt, geweest. Nu de slang haar verlaten heeft, kijkt de vrouw met andere ogen naar de boom der ken nis des goeds en des kwaads. Zij ziet, dat die boom goed is. Natuurlijk is dat zo, omdat ook deze boom door God gescha pen is. En alles wat Hij heeft gemaakt is goed. Maar hier wordt bedoeld, dat zij niets aan die boom ziet, waardoor deze kwaad zou kunnen doen. Hoe zou het eten van de vrucht schadelijk kunnen zijn? Hoe zou dat ooit de dood ten gevol ge kunnen hebben? Zij denkt van niet. Zij ziet, dat de boom goed is tot spijze. Goede en voor het oog smakelijke vruch ten hangen aan deze boom. Dat is de eerste stap, die naar de zonde voert. Het zien van het verbodene. Daar is het bij de vrouw mee begonnen. En daar begint het nog altijd mee. Belangstelling voor het verbodene. Er is aandacht voor. Er wordt onderzoek naar gedaan. Men wil weten wat het eigenlijk is. En dat leidt er meestal toe, dat men ziet, dat het goed is, d.w.z. dat er toch niets kwaads in gelegen is. Zo heeft de vrouw met haar ogen de boom reeds aan geroerd. Van het oog tot het hart is een geringe afstand. Die stap is spoedig gezet. Is de boom in haar ogen begeerlijk om verstandig te maken, dan is weldra de begeerte in haar hart om van de vruchten te eten. Van bezien komt het tot begeren. De lust van de ogen wordt de lust des harten. De bekoorlijkheid van het verbo dene boeit het oog, maar in minder dan een ogenblik ook het hart. En zo komt zij ertoe om met haar hart de boom aan te roeren. De volgende stap kan dan ook niet uit blijven. Daarna de begeerlijkheid ont vangen hebbende baart zonde. Het komt tot het nemen van het verbodene. De begeerte moet bevredigd worden. Men kan niet blijven hongeren en dorsten. Wie honger heeft, moet öf sterven öf eten. Want de begeerte eist vervulling. En nu is het bij de vrouw geen lichame lijke honger geweest. Er waren trouwens bomen genoeg in de hof, waarvan zij de vruchten voor het grijpen hadden en waarvan zij mochten eten. Maar een geestelijke honger naar het verbodene heeft haar hart vervuld. Zo neemt zij van de vrucht en eet. Wordt immers de begeerte niet gedood, dan komt het tot de vervulling van de begeerte en wordt van het verbodene genomen. Door niets is de mens meer te weerhouden. Zo is de vrouw tot de daad van de zonde geko men. De zonde is geboren. Maar er volgt nog een stap. Uit de aard der zaak kan het bij de daad alleen niet blijven. Het kwade zoekt altijd slacht offers. De zonde woekert altijd voort. De zonde heeft in zich te vermenigvuldigen. Dat is door mensen niet te bedwingen. De zonde zoekt anderen mee te sleuren in het verderf en medeplichtig te maken. De vrouw geeft ook haar man van de vrucht. In plaats een hulpe voor haar man te zijn, wordt zij zijn verleidster. De vrouw, naar wie de liefde van Adam uit gaat, vleit en verleidt hem nu. En die ver leiding is voor Adam veel groter geweest dan de verleiding van de Boze voor de vrouw. Satan met zijn verleiding is min der gevaarlijk dan iemand, die men ver trouwt en liefheeft. Maar ook Adam neemt wat de vrouw hem geeft en eet van de verboden vrucht. Ook hij komt tot de daad van de zonde. In zijn hart is ook de zonde geboren. En wat is het einde? De zonde voleindigd zijnde baart de dood. Naar recht moet het met hen eindi gen in de dood en dat voor eeuwig, omdat de zonde begaan is tegen de eeu wige God. Maar de Heere heeft andere gedachten. Hij heeft van eeuwigheid gedachten des vredes gehad. Hij heeft daartoe Zijn Zoon gezonden en gegeven. De mens. die vallen zou, gaat Hij verlossen. Allen, die aan de Zoon gegeven zijn om voor hen te voldoen, moeten en zullen zalig worden, omdat God het wil. De weg ter verlossing is door Gods Zoon, Die in de volheid des tijds mens is geworden en de vloekdood des kruises is gestorven, gebaand. En door de Heilige Geest wor den zondaren op die weg gebracht en aangaande deze weg onderwezen. Ook op deze weg volgt de ene stap op de andere. Het is de weg, waarop de vrede in het hart geboren wordt en de ware rust wordt gevonden. Hoe is die weg? Het begint met het zien en ontdekken van de zonde. Schuld en smart vanwege de overtreding wordt in het hart gevonden. De mens kan zichzelf niet anders dan als schuldenaar bezien. En dat bezien leidt tot begeren. Want de schuld wordt beleden voor God en om vergeving wordt gesmeekt. Er is een hongeren en dorsten naar de gerechtig heid gekomen. Er moet recht gedaan. En dan komt het tot de daad. De Godsdaad. Want genade kan alleen van Zijn kant komen. In het dodelijkst tijdsgewricht schenkt de Heere uit vrije ontferming vergeving van zonden. Het bloed van Gods Zoon, Jezus Christus, reinigt dan van alle zonde. Ook de kwade begeerte van het boze hart wordt dan verzoend door Christus' bloed. En die genade zou den wij dan aan alle mensen willen geven. Aan een ieder wordt dat gegund. Van die genade kan niet gezwegen wor den noch met woorden noch met daden. Het komt uit. Doch niet, gelijk de mis daad, alzo is ook de genadegift, want indien door de misdaad van één, velen gestorven zijn, zo is veel meer de genade Gods, en de gave door de genade, die daar is van één mens Jezus Christus, overvloedig geweest over velen. Zo is door Goddelijke ontferming, door Christus' werk en door de onwederstan- delijke kracht van de Heilige Geest de weg, die door des mensen toedoen ten verderve was, omgebogen en veranderd in de weg ter verlossing. Dat wonder doe de Heere aan u en mij, eer de dag der zaligheid voorbij is gegaan. Dan zal ik elk, die 't heilspoor bijster is, vrijmoedig al Uw rechte wegen leren; de zondaar zal zich dan tot U bekeren, en scheppen moed uit mijn behoudenis. O God, Gij God mijns heils, vergeef mijn schuld, mijn bloedschuld toch, hoe billijk ook te doemen; dan zal mijn mond, met zangstof weer vervuld. Uw heilig recht, gepaard met goedheid, roemen. (Psalm 51:7, berijmd) Ouddorp, J. G. van Loon De provincie Zuid-Holland stelt een medaille beschikbaar voor personen die een flink aantal schaatstochten hebben gemaakt in het Groene Hart. In samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) gaat de provincie de criteria uitwerken. Dit deelde de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mevrouw J. M. Leemhuis-Stout, mee bij een bijeenkomst in het provincie huis. Tijdens die bijeenkomst kreeg mevrouw Leemhuis het eerste exemplaar van het rappot 'Knelpunten in toerschaatsroutes in Zuid-Holland' uitgereikt door de heer T. Steltepool van de KNSB. Het rapport is opgesteld in opdracht van de KNSB. Het ministerie van VROM en de provin cie Zuid-Holland hebben door een finan ciële steun het onderzoek mogelijk ge maakt. In het rapport staan knelpunten genoemd, zoals stukjes weg waar toerrij ders moeten klunen, gemalen die voor onbetrouwbaar ijs zorgen en te lage brug getjes. Een aantal knelpunten is eenvou dig op te lossen of bij nieuwe werken te voorkomen. Veel voorzieningen zijn bin nen bestaande ontwikkelingen op te los sen. Looprichels voor fauna kunnen geschikt gemaakt worden voor schaat sers, bij het opknappen van kades zijn eenvoudig uitstapplaatsen te creëren en overdraagplaatsen voor kano's kunnen schaatsers eenvoudig behulpzaam zijn om van het ijs te komen. Zuid-Holland wil zich daar voor inzetten. Met name in het Groene Hart zijn moge lijkheden te over om bij voldoende ijs- dikte mooie tochten te maken. Daarom heeft het Groene Hartteam een schaatskaart ontwikkeld met door de KNSB goedgekeurde en erkende schaats tochten. De kaart geeft inzicht in de op stapplaatsen en lengte van toertochten in het Groene Hart. Ook bezienswaardighe den, achtergrondinformatie en tips zijn op de kaart terug te vinden. De kaart is kosteloos verkrijgbaar bij de gemeentehuizen en VW-kantoren in het Groene Hart. De kaart was voor de KNSB reden het Groene Hartteam een prijs toe te kennen. De heer J. Wolf, ge deputeerde van de provincie Zuid-Hol land en voorzitter van het bestuurlijk Platform Groene Hart, nam de prijs in ontvangst. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 9 februari Dammen, afdeling 1: M. van 't Geloof - C. van Prooyen ...O - 3 C. van Welie - J. Knöps3 - O L Stolk - H. Keuvelaar3 - O G. Smits-Joh. Wolfert1 -1 Afdeling 2: M. Poortvliet- C. v. d. KroonO - 3 J. L. V. d. Groef - W. Nieuwland3 - O A. van Rossum - H. de MunckO - 3 K. de Jong - W. Stolk1 -1 D. Wolfert - W. L. Knöps- Vi J. Trommel - W. StolkO -1 H. W. A. Knöps - W. de VosO -1 J. C. de Jong - A. van RossumO -1 Het waren wonderlijke dagen geweest voor Barend Versloot. Nu eens kon hij zijn stem moeilijk in bedwang houden om het niet uit te roepen: ik leef, ik leef! Dan weer dacht hij: „Hoe had God mij kunnen redden van de eeuwige dood - ik die nog zo verslingerd ben aan het aardse leven". Hoe langer hij over alles nadacht, hoe vreemder alles voor hem werd: er was bitterheid om het verleden - als hij dit geweten had, zou hij misschien toch gestudeerd hebben - of een vrouw genomen hebben en ge leefd hebben, geleefd met een vrouw, en kinderen gehad hebben - hij dacht terug aan Emma - en toen schudde hij het hoofd van schaamte, en hij dacht aan Bergman: nooit iets bezeten te hebben moest lichter zijn dan een geliefd bezit onherroe pelijk verloren te hebben. Of niet? Hij wist het niet, hij wist niets meer tot het einde toe. Elke gedachte en elk gevoel werd halverwegen onder broken door een andere gedachte of door een te genstrijdig gevoel. Zou het nu zo moeten blijven met hem? Jarenlang gepijnigd te zijn door de ge dachte aan de dood en nu in de nog komende tijd gekweld te worden door de vreugde om het leven? Met ieder, die hij ontmoette, zou hij willen praten, maar hoe te beginnen, en wat te zeggen? Het eer ste gevolg was althans geweest, dat hij nog nooit zo zwijgzaam geweest was op een verjaardag als deze keer. En nu was daar dan plotseling Bergman versche nen en dadelijk had hij geweten: dit is de man die begrijpen en helpen kan. En nu liepen ze dan in het land en nog wist hij niet wat hij zeggen moest. Maar Bergman begon. „Waarom kwam ik als geroepen. Barend? Valt er iets te vertellen? Gijsbert zei, dat je hem gezegd had, dat jij je woord zou houden en dat hij daar ge rust op kon zijn. Het gevolg van die woorden is, dat hij ongerust is zonder te weten waarover?" „Ja, ja", zei Versloot, „dat begrijp ik nu wel. Ik was die morgen nogal in de war. Zullen we hier gaan zitten, dan zal ik het je vertellen". Bergman luisterde naar het lange verhaal. Hij keek voor zich in het heldere water van de sloot. De avond was zacht, en vredig graasde het vee. En weer was er de gedachte, die hij eens gehad had op een zaterdagmorgen in de kerk. Rondom vrede en kalme vriendelijkheid - maar het hart van de mens is bevangen van onrust. En Versloot vertelde. Bergman knikte telkens. Hij begreep. Hij begreep ook dat, wat Versloot ver zweeg. Zo moest het dus geweest zijn: Tijs van Hemert die Emma wilde hebben, en Barend Ver sloot, die van haar hield en hij, die met haar trouw de. Nu pas begreep hij de woorden, de achterdoch tige vragen, die dominee Kuilman hem stelde. Het was goed van Barend, dat hij deze dingen slechts aanduidde, zonder ze met namen te noemen. Hij zou ook zwijgen daarover. Versloot zei: „Zo zit dat, Steven. Begrijp je, dat mijn hart vol is en dat ik praten wilde?" Bergman knikte. „De begrijp het, Barend. Wie gaat er nooit gebukt onder de last van een voorgevoel? Maar dat er een belangrijk deel van het leven aan dat gevoel wordt opgeofferd, dat is erg. De wist niet dat het heiden dom zo'n taai leven had". „Heidendom?" „Ja, wat anders? Als jij aan de dood dacht, dacht je niet aan God, maar aan het donkere noodlot, dat eenmaal over je moest komen, zoals de nacht komt na de dag. Voor heidenen is de dood de nacht, maar voor ons is de dood het ingaan tot het licht, want God is het licht. En zie je nu waartoe dat ver vloekte heidendom je bracht? Om je leven te ver nietigen, om nutteloos in angsten rond te tasten. En God wil, dat wij het leven op aarde met liefde leven. God wil, dat wij genieten van zijn Schep ping. Dacht je, dat God het wroetende getob van ons begeerde? En het nog vroomheid aanzag bo vendien? Deze barre geschiedenis kan je leren, dat je niet aan de dood moet denken, maar aan het leven". Versloot stond op. „Ik moet nu eerst Gijsbert gerust gaan stellen", zei hij. „En morgenavond kom ik bij je om weer te praten. Ik kan het alles niet in één keer vertellen. De ben deze dagen blij en bedroefd tegelijk". „Dat moet zo blijven", zei Bergman. „Ik geloof, dat het dan goed is. Bedroefd om jezelf en blij om God". Ze liepen naar de boerderij. Ze naderden het erf al toen Bergman vroeg: „En wat ga je tegen Gijsbert zeggen? Ze zullen wel in de keuken zijn, want Rina zou mij komen halen". „Dat hij evengoed dit jaar op Hovenhof kan ko men. De zal wel zien waar ik blijf, een andere boer derij is er licht te vinden". „Dat zeg je niet", zei Bergman. „Dat zeg ik wel, ik beloofde het". „Als er zo licht een andere boerderij te vinden is, dan is die voor Gijsbert". „Laten we maar gaan", zei Versloot. Maar toen ze binnenkwamen, waren Gijsbert en Rina er nog niet. „Er zijn blijkbaar belangrijker zaken die hen be zighouden", lachte Bergman. „Ik zal het ze wel vertellen als ik ze zie". Gijsbert gaf de veerman een geldstuk en toen deze iets wilde teruggeven, zei hij: „Nee, ik kom straks weer terug". Hij tilde zijn fiets aan wal en reed snel van de hoge dijk af de lage polder in. Deze rechte weg moest hij affietsen en dan de derde zijweg aan zijn rechterhand opgaan. De eerste boerderij moest het zijn. Er waren een paar maanden voorbijgegaan. Het was natuurlijk een lelijke tegenvaller geweest, toen hij gehoord had van Bergman, dat oom Ba rend zelf op de boerderij zou blijven, maar hij had, toen Versloot hem zelf alles vertelde, er geen ogenblik aan gedacht op Hovenhof boer te willen worden, hoe Versloot er ook op had aangedron gen. Hij was al enige keren vergeefs op een boer derij uit geweest en nu was Jan gisteravond thiiis geweest en had gezegd, dat hij aan de overkant van de rivier een boerderij te koop wist. Gijsbert trapte stevig door. Hij was er erg benieuwd naar of hij deze keer geluk zou hebben. Zo, die boerderij moest het dus zijn. Het land leek, zo in het voorbijfietsen te zien, niet slecht. En de gebouwen, die waren oud, maar alles stond recht en zag er goed onderhouden uit. Het zou niet gek zijn, al was het hier erg eenzaam. Hij reed het erf op en stapte bij de hooiberg af. De deur van het achterhuis stond open en hij stapte biimen. Maar voor hij 'volk' kon roepen, zei een stem: „Goedenavond". Op de plaats waar 's win ters de koeien stonden, was een planken vloer ge legd en met behangen schotten was een kamer af gezet, die naar de kant van de deel geheel open was. Er stonden een tafel, enkele stoelen, een turf- kist en een kastje. In dit zomervertrek zaten een oude boer en een boerin. „Goedenavond", groette Gijsbert terug. „Ben ik hier bij Gijs de Bruin?" „Zo heet ik tenminste", zei de boer. „Ik ben Gijsbert van Kralingen uit Keswijk en ik hoorde, dat u de boerderij wilde verkopen". (wordt vervolgd) DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187)482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3