Beschrijving van het geslacht Sandifort/Santifort Komm&Gaan Uitreiking reanimatiepoppen EHBO Maaskant Shipyards Discussie-avond PvdA Bouwplannen op begraafplaats NH-kerk te Dirksland Brandweer commandanten botsen U zorgt dat uw klanten met een gerust hart zaken kunnen doen 5 mei t/m 19 mei a.s. flakkee verhuizingen b.v. OPHALEN OUD PAPIER Nederlandse bond van plattelandsvrouwen afd. Goedereede-Ouddorp Het CDA komt naar u toe! Rabobank t Stichting Shaare Zedek t EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 13 FEBRUARI 1998 Als het nog even zo door gaat gaat de Goereese fami lie Van Heest nog als een sciirij versfamilie de ge schiedenis in. Nog vorige week berichtten we over weer een pennevrucht van Frans van Heest, deze week lanceert broer Hubert z'n boek 'Komen Gaan', een genealogische beschrijving van het Oud- dorpse geslacht Sandifort/Santifort. Moeder Adri- aantje van Heest stamde uit de familie Sandifort, aan haar is het boek dan ook opgedragen. Zo 'pront' mevr. Van Heest is geweest, zo keurig ook het boek dat mede te harer nagedachtenis is geschreven. Zoon Hubert moet er een kluif aan hebben gehad, maar hij heeft niet ver saagd wegwijs te worden uit al die Sandi-, en Santiforten; het boek waar hij echt trots op mag zijn ligt voor 39,50 bij de boekhandel voor ieder die er benieuwd naar is hoe 't zo ge komen is, met die Sandi- en Santiforten, al is de heer Van Heest daar zelf ook niet helemaal uit gekomen hoe 't nou kwam dat in 1847 de toen geboren Jacob Comeliszoon als Santifort werd ingeschreven. Hij gewon zonen en dochteren, allemaal Santiforten. In zijn voorwoord geeft de heer Van Heest als mogelijke ver klaring voor 't gebruik van de t in plaats van de d dat dat zou kunnen zijn ontstaan door een foutieve aangifte, een gebrekki ge, onduidelijke schrijfwijze, een niet goed begrepen dialecti sche uitspraak of iets dergelijks, hoe het ook zij, mét de geboorte van Jacob waren er behalve Sandiforten ook Santi forten in Ouddorp. De heer Van Heest is er in geslaagd z'n fraaie boek, waarvan de kaft met het familiewapen is gesierd, niet een droge opsom ming te doen zijn. Hij heeft het gelardeerd met foto's en de weergave van oude documenten. Eén daarvan is de huwelijks- acte van Hubert Sandifort d.d. 18937, terwijl zijn naam als Santifort wordt vermeld. Een lezenswaardig document is het geworden, met wetens waardigheden van meerdere genoemde, zoals van ds. Gerardus Sandifort die in 1757 in 's-Gravenhage overleed. Hij was een getrouw en onbesproken Leeraer der Nederduitsche Hervorm de Gemeente geweest. De oorsprong van het geslacht Sandi fort moet gezocht worden in het Noorse stadje Sandefjord van waaruit in het jaar 860 Vikingen op strooptocht gingen naar Engeland. Al in 1286 komen in het Engelse stadje York de namen Sandeford en Sandiford voor. Zo'n Engelse Sandifort, Eduard was z'n naam, is omstreeks 1575 naar Ouddorp gekomen, mogelijk als geloofsvluchteling, misschien als militair, maar misschien gewoon om den brode al was Westvoome maar een klein, moeilijk te bereiken eilandje, omgeven door water en slikken. Het boek wordt uitgegeven door uitgeverij C. van Koppen b.v. te Ouddorp. Op woensdag 25 februari a.s. orga niseren de PvdA-afdelingen van Goeree-Overflakkee een discussie avond over veiligheid. Geen nieuw thema, maar wel een thema dat veel discussie oproept de laatste tijd. Vroeger was rustig en veilig wonen in dorpen en steden (bijna) vanzelfspre kend. Aimo 1998 voelen veel mensen zich niet langer veilig meer op straat, zelfs niet in hun eigen woning. Hoe komt het dat in een tijd van betrek kelijke welvaart de agressiviteit toe neemt en het verschil tussen mijn en dijn vervaagt? Een misstand constateren is niet zo moeilijk, een oplossing vinden is veel lastiger. Een aantal inleiders zal deze avond hun visie over veiligheid geven. De inleiders zijn: - Peter van Heemst, Tweede Kamerlid PvdA (o.a. Justitie en Binnenlandse Zaken). - Arie Tiggelman, wethouder te Mid- delhamis (sociale veiligheid). - Jan v. d. Mast, voorzitter Verkeers- commissie Goeree-Overflakkee (ver keersveiligheid). - Frans v. d. Bruggen, inspecteur poli tie, basiseenheid Goeree-Overflakkee. - Kees van Nieuwkoop, commissaris politie, basiseenheid Goeree-Over flakkee. Discussieleider tijdens deze avond is burgemeester A. J. C. van Pelt van Oost- flakkee. Niet alleen de inleiders kunnen hun visie over veiligheid geven, ook van de luiste raars wordt een actieve deelname ver wacht. Het probleem is te complex om 'even' op te lossen, maar gezamenlijk kan wellicht een stap in de goede rich ting gezet worden. Ook bestaat de moge lijkheid om vooraf schriftelijke vragen in te dienen. De avond wordt gehouden in De Grut terswei, Willemstraat 14 te Oude Tonge en begint om 19.30 uur. De zaal is om 19.00 uur geopend. Indien u nog vragen hebt, kunt u contact opnemen met Nelly van Dijke, tel. (0187) 641809. U bent van harte wel kom. Ingezonden: Stand van zaken De besluitvorming rond bovenge noemd onderwerp ligt inmiddels op provinciaal niveau; B W van Dirks land hebben bij het provinciebestuur een zgn. 'verklaring van geen be zwaar' aangevraagd. Zo'n verklaring is in dit geval nodig om bouwvergun ning te verlenen. Bij de aanvraag zit ten tal van stukken: tekeningen, advie zen van verschillende Rijksdiensten, de door diverse burgers aangedragen bedenkingen, maar ook het commen taar van B&W hierop: de zgn. weer legging. Dit laatste stuk bevat diverse passages, welke voor mij reden waren het provinciebestuur nog maar eens te schrijven. Ter wille van de beknoptheid geef ik een tweetal voorbeelden: volgens B&W doen de bouwplannen geen afbreuk aan de cultuurhistorische omgeving, i.e. het kerkgebouw en begraafplaats. „Vanaf de Voorstraat zie je er niets van", zo wordt gesteld. Dat klopt, vanaf de maan ook niet trouwens, maar voor de kerkgangers zal het geplande bouwwerk niet aan het gezicht onttrokken zijn. Ook zou volgens B&W de Wet op de Lijkbezorging niet van toepassing zijn: sinds plm. 1796 is rond de kerk niet meer begraven, de wet is van 1869. Overledenen van vóór die tijd genieten blijkbaar minder respect. Een aspekt wat tot nu toe onvoldoende aandacht kreeg in deze affaire, betreft de positie van raadslid Leeflang. De heer Leeflang - hij stemde in met de bouw plannen - maakt namelijk ook deel uit van het kerkbestuur van de NH-kerk, eigenaar en dus verkoper van de grond, waarop de bebouwing is gepland. Mag iemand in zo'n geval zijn stem wel uit brengen, of is dit in strijd met de wet? Dit wordt momenteel onderzocht. Van zelfsprekend is het provinciebestuur ook hierop geattendeerd. Voorts heeft een aantal personen protest aangetekend bij het Provinciaal Bureau voor de Nederlands Hervormde Kerk; belangrijke besluiten van lokale kerkbe sturen worden normaliter aan dit bureau ter goedkeuring voorgelegd. Indien u ook behoefte heeft te reageren, dit kan nog steeds op de volgende adres sen: Provinciehuis: College GS Zuid-Holland Dienst Ruimte en Groen, afdeling Ruimtelijk Beheer Postbus 90602, 2509 LP Den Haag Provinciaal Kerkbestuur: de Provinciale Commissie Bezwaren en Geschillen Galgkade 3, 3130 AG Vlaardingen Met dank voor plaatsing, J. Verbiest, Dirksland Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren MIDDELHARNIS Morgenochtend wordt door de commis sie oud papier van de Ned. Hervormde gemeente weer oud papier opgehaald. U wordt gevraagd het tijdig en graag een beetje geordend, buiten te zetten. De op brengst is bestemd voor het jeugdwerk van de Hervormde gemeente. In de Fortuinweg, de weg tussen Melis sant en Stellendam is gistermiddag tegen vijven een botsing gebeurd waarbij 5 auto's betrokken waren. Ze reden achter elkaar richting Melissant toen de voorste, afgeleid door een naderende politiewa gen met blauw zwaailicht, met z'n rech- terwiel in de berm raakte en stopte. De hele reeks auto's reed vervolgens achter op elkaar, nr. 4 bestuurd door Dirkslands brandweercommandant Dirk Jan Bestman, toen hij van achter een tik kreeg van nr. 5, bestuurd door Middel- harnis' brandweercommandant Leen Jordaan. Ze hadden een commandanten- overleg in Spijkenisse bijgewoond. Via de portofoon werd ambulancehulp inge roepen voor een bestuurster die nek- klachten had, maar het ongeluk bleek toch met - zij het aanzienlijke - materie- De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afd. Goedereede/Ouddorp houdt op woensdag 18 februari haar jaar vergadering gevolgd met de inmiddels traditionele potermaaltijd. Het is altijd een van de drukst bezochte en gezellige avond van het seizoen. Wij nodigen U dan ook van harte uit op: Woensdag 18 februari in Oostdam. Aanvang 19.30 uur. Deze avond is uitsluitend voor leden. Op donderdag 19 februari (in het Tref punt te Stad aan 't Haringvliet) en op -dinsdag 24 februari (in Vita Nova te Sommelsdijk) zullen de CDA (kandi- daat)-raadsleden zich presenteren. Zij zullen trachten u duidelijk te maken wat u van het CDA voor de komende raads periode kunt verwachten. Ook kunt u bepaalde, voor u relevante, zaken onder de aandacht brengen van de CDA vertegenwoordigers in de nieuwe raad. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. Ie schade te zijn afgelopen. Enkele wagens raakten totall loss. Donderdag 5 februari jl. hebben de drie EHBO-verenigingen uit de ge meente Oostflakkee elk een nieuwe reanimatiepop ontvangen. De pop, ge naamd Resuscing Anne, werd uitge reikt door wethouder Rob Malie paard. De overdracht van de poppen geschiedde tijdens een door de EHBO-vereniging Oude Tonge georganiseerde avond. Een aantal EHBO-leden speelden een onge luk na, waarbij, ter demonstratie, eerste hulp verleend werd op de nieuwe pop. Na deze demonstratie sprak wethouder Maliepaard zijn grote waardering uit voor het vele vrijwillige werk dat de EHBO'ers verrichten. „Er moet voor ge-zorgd worden dat de leden hun werk (van hobby is bijna niet meer te spreken, volgens de wethouder) goed kunnen blijven verrichten, en daar is goed instrumentarium een vereiste voor". Volgens de wethouder was dit dan ook de reden waarom de Raad geen enkel moment aarzelde om het krediet voor aanschaf van drie nieuwe poppen te verlenen. Na afloop van zijn toespraak kregen drie vertegenwoordigers van de EHBO-bestu- ren hun poppen uit handen van Rob Ma liepaard. De aanwezige leden van de verenigingen konden deze avond het door hun geleer de ook nog in praktijk brengen. Er waren diverse (Lotus) slachtoffers aanwezig, die dringend hulp nodig had den. Deze slachtoffers bekeken kritisch of zij wel goed geholpen werden. Uit de evaluatie achteraf bleek dat de slachtoffers er allemaal heelhuids door heen gekomen waren, dankzij de deskun dige hulp van de EHBO-leden. Verzekeringsadviseur m/v Schouwen-Zierikzee o.l.v. A. W. de Ronde ervaren all-round monteur-bankwerker en een aankomend metaaldraaier Biz. 2 >jipi4tapx gïshidhit ssMfiJHisrr ^dWJWJKï tktat HabertJ. «BH*st De geharnaste arm uit het wapen duidt op krijgsmansstand, de korenschoven op het bezit van landbouwgronden. v,^ VBMJIZBiS Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland N^RKBCE ^f^;;g^;)^|f2i88 VeTTor8T)720016 Tel (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 Zakelijke klanten hebben op diverse terreinen behoefte aan financieel advies. Daarom gaan we bij Rabobank Schouwen-Zierikzee een samenwerking in de breedte met hen aan. Met als doel een langetermijnrekitie. Bij zo'n persoonHjke aanpak wordt het contact in eerste instantie onder houden door een relatiebeheerder, die het hele scala aan financiële producten overziet. Wanneer echter het onderwerp verzekeringen ter sprake komt, zal hij vaak een specialist van de bank bij de zaken betrekken. Als verzekeringsadviseur werkt u dus voor een groot aantal zakelijke klanten. Veelal relaties in het midden- en grootbedrijf die te maken hebben met risico's die om maatwerk oplossingen vragen. In nauw overleg met de relatie beheerder, als degene die de klant door en door kent, inventariseert u de risico's en v/eet u een overtuigend verzekeringsadvies uit te brengen. Uw specialistische kennis en erva ring integreert u moeiteloos in een allfinanz-aanpak. Door een actieve, initiatiefrijke opstelling weet u con crete verkoopresultaten te boeken. De afhandeling en schadebemidde ling zijn bij u in goede handen. Het uitbouwen van het aandeel dat onze bank in de zakelijke verzeke- ringsmarkt heeft, is een opdracht die aansluit bij uw eigen ambities. Binnen de bank draagt u uw verze keringskennis actief uit. Collega's kunnen met hun eventuele vragen altijd bij u terecht. Omgekeerd kunt ook u rekenen op collegiale ondersteuning. Als basis voor deze functie denken we aan een hbo-denk- en -werk niveau en vaktechnische opleidingen zoals Assurantie-B of -A. Om uw kennis up-to-date te houden beschikt u bij de Rabobank over prima faciliteiten. We gaan ervan uit dat u actief wilt investeren in uw eigen professionaliteit. Als een van Nederlands grootste werkge vers biedt de Rabobank uiteraard interessante doorgroeimogelijk heden. Deze worden nog verder vergroot door de dynamiek in de markt en in de organisatie. Bent u geïnteresseerd? Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer L.W. van der Waal, onderdirecteur Bedrijven, telefoon (Of 11) 41 85 50. Stuur uw sollicitatie met cv. binnen 14 dagen naar Rabobank Schouwen-Zierikzee, t.a.v. de heer G.B. Beltman, directeur. Postbus 28, 4300 AA Zierikzee. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f Op onze 15-daagse reis in de mooiste tijd van het jaar voor een aantrekkelijke prijs zijn nog enkele plaatsen beschikbaar: 2.49Sj~ (vragen naar reis nr. 6) Voor de snelle beslissers Is er ook nog plaats op onze 11 -daagse reis van 13 april t/m 23 april 1.999- De reissom Is inclusief volledig pension, verzekeringen, luchthavenbelasting en SRG-bijdrage! Voor informatie en/of aanmelden bellen met: (0187) 49 14 04 of (06) 53616170. bezoekt Israël in het Jaar waarin herdacht wordt dat deze staat 50 jaarm0:tmimr^.;: Een bezoek'aaniiet gelijl<namige ziel<en- huis in Jeruzalem vormt eveneens een hoogtepunt van deze reis. scheepswerven - machinefabrieken - dokken - reparatie - llerenbouw Stellendam - Bruinisse MAASKANT SCHIPYARDS is een gerenommeerd bedrijf dat zich toelegt op de bouw en reparatie van voornamelijk visserijschepen en machinebouw. Wij streven naar een optimale dienstverlening, kwaliteit, flexibiliteit en vakmanschap. Voor onze vestiging te Bruinisse zijn wij op zoek naar een Wij vragen voor de Ie functie: - zelfstandig kunnen werken - minimaal 4 jaar ervaring als monteur-bankwerker - opleiding LTS-B aangevuld met vakopleiding - enige kennis pneumatiek en hydrauliek strekt tot aanbeveling. Voor de 2e functie vragen wij: - opleiding LTS-B eventueel praktijkopleiding draaien - enthousiasme om zich bovengenoemde eisen eigen te maken. Wij bieden: - afwisselend werk - ruimte voor eigen initiatief - opleidingsmogelijkheden - goede primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden. Wij venwachten uw schriftelijke sollicitatie met CV. graag binnen 14 dagen Maaskant Shipyards, Postbus 12,3250 AA Stellendam, afd. personeelszalcen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2