Grevefmgenschap probeert niet betaalde parkeerboetes alsnog te innen De koks van de S.W.O. zijn bijna taclitig UIT DE HISTORIE van Goedereede en Stellendam Culinair 'aêrpel'-feslijn LITIE kievit warmte S0SÏ<^^ Omloop van Menheerse 1998 VERKOOPDAG (010) 2741135 Vooral Duitsers blijken nalatig ^ÖV5 !l){3&> Foto Blankers g^i OUDDORP 'Winterse maaltijden' blijven in trek Jaarvei^adering CPB afd. 'Goeree' AJL^MINNAARD VASTGOED karels, ICISO9002 autoschade 1% café-avond Politie 24-uurs telefoon: 70e Jaargang VRIJDAG 13 FEBRUARI 1998 No. 6679 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS :atie: Langeweg 13, Sommelsdijk, Tel. (0187) 482629. _Jnwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 5H CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00/JAARABONNEMENT ƒ58- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Met nogal wat wrevel heeft de Raad van Bestuur van het Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen woens dagmiddag ingestemd met verlening van een bijdrage van ƒ25.000,- aan Rijkswaterstaat in de kosten van het opruimen van de illegale puinstort bij Battenoord. Rijkswaterstaat draagt de kosten daarvan die op één miljoen worden geschat; het puin was veront reinigd. Middelhamis' vertegenwoordiger dhr. A. van Alphen (als vervanger van mevr. Van Eck-Knape) achtte de aanwezigheid van verontreinigd puin een 'ongrijpbaar fenomeen' te zijn, waarom hij de vraag liet gelden of het puin dat er al ettelijke jaren ligt metterdaad nóg vervuilend werkte. Directeur dhr. Lodders meende dat inder daad het geval te zijn, waarom Rijkswa terstaat zich voor de keus geplaatst zag, óf het puin op locatie duurzaam 'in te pakken' óf het te verwijderen. Omdat beide opties even kostbaar zouden zijn is voor verwijdering gekozen. De aansprakelijken zullen niet tot bet aling van de hoge kosten kuimen worden gedwongen, de transporteur is failliet en de Watersportvereniging die zich aldus naast de vaargeul een strekdam verwierf is klein en weinig kapitaalkrachtig. Na een gevoerde juridische procedure waarin zelfs de Landsadvocaat betrokken is geweest, heeft RWS in arren moede besloten zelf de kosten van verwijdering te dragen. Parkeergeld Aan Grevelingendam en Brouwersdam wordt, via geplaatste parkeermeters, par keergeld geheven en dat heeft vorig jaar een 'verheugende' opbrengst gehad, zelfs ƒ350.000,- maar dat is een bruto bedrag. De onkostenpost bedraagt ƒ200.000,- het netto resultaat bedroeg vorig jaar 130.910,-. Omdat niet alle bonnen zijn betaald - er werden 1676 naheffingen uitgeschreven, is over vorig jaar nog 40.492,50 te vor deren, voor het merendeel van Duitse vakantiegangers die de onder de miten- wisser aangetroffen bon niet spoorslags hebben betaald. Van hen lieten 488 ge- verbaliseerden dat na. Hun kenteken is nagevraagd, maar nu al is duidelijk dat er 34 oninbaar zullen zijn, 242 Nederlan ders en 135 Belgen lieten betaling tot dusver achterwege. Totaal oninbaar zijn de aan Fransen en o.a. Italianen gegeven boetes omdat zelfs hun identiteit niet kan worden achter haald. In Duitsland is dat evenmin gemakkelijk, ook niet goedkoop, maar met ingang van (eind) vorig jaar is dat beter geregeld zodat directeur Lodders veronderstelt dat 80% nog wel te achter halen en te innen zal zijn. De aanmanin gen zijn pas eind vorig jaar verzonden en inmiddels komt al geld biimen, méér in elk geval dan de gemeenten op de kop van Schouwen die er nauwelijks in sla gen niet betaalde boetes alsnog te innen, zeker niet van de Duitse vakantiegan gers. Overigens kennen meerdere kustge- meenten en de steden Rotterdam en Am sterdam hetzelfde probleem. Liggeld-tarieven Er wordt een Watersportadviescommis sie ingesteld ten behoeve van een gestructureerd overleg met de Water sportverenigingen en -bedrijven rond de Grevelingen over het functioneren en de financiering van de watersportvoorzie ningen in het gebied. Voor het komend seizoen zullen dezelfde tarieven gelden als vorig jaar. Een sei zoenkaart kost voor passanten 80,-; een seizoenkaart vaste ligplaats 60,-; een 7-dagen kaart 20,- maar 30,- wanneer die bij controle moet worden gekocht. Minder snelheid Door de directeur werd mededeling gedaan van de verminderde vaarsnel- heid van 20 naar 15 km in de betonde vaargeulen. De verminderde snelheid zal al in het a.s. vaarseizoen van kracht zijn. Kwaliteitsverbetering Zowel aan het surfgebied Kabbelaars- bank als aan het strand Grevelingendam zullen kwaliteitsverbeteringen worden toegepast. De toegangsweg naar en rond de surfplas zal met asfalt worden ver hard. Tot dusver bestond de verharding uit slakken welke verharding veel stof opwierp wanneer zich daarover verkeer bewoog. Het stof kwam neer op zonnen de bezoekers zozeer dat kleding en voed sel ernstig werden vervuild. Bij het strand Grevelingendam is nabij de aanzienlijk vergrote surfplas een zand- rug opgeworpen die het zicht belemmert tussen de verblijfsplaats op de oever en de parkeerplaats. Een deel van de oever capaciteit wordt kennelijk daarom niet benut. De heuvel blijft waar die ligt, maar de parkeergelegenheid zal dichter bij de oever worden gebracht. Voor de realise ring van beide verbeteringen werd een krediet van 331.500,- beschikbaar ge steld, voor de aankoop van 2 parkeerau tomaten werd 30.000,- gevoteerd. Het Schap heeft al 22 parkeerautomaten in bedrijf, waarvan 10 bij de Brouwersdam en 12 aan de Grevelingendam waar de slagboominstallatie door parkeerautoma ten werd vervangen. instaüatiebedrijf Op donderdag 30 april a.s. organiseert Vc INTERMEZZO voor de 23e maal de OMLOOP van MENHEERSE. Het parkours met een totale lengte van 7,5 km is als volgt: Start De Staver, Lan geweg oversteken, Rottenburgseweg, Molenweg, Oudelandsedijk, Oostdijk, Kade MH, Vingerüng, Wilhelminabrug, Sasdijk, Kade SD, Westdijk, Oudeland sedijk (fietspad), Molenweg, Staverse- weg (parallelweg-fietspad), finish De Staver. Mogelijk wordt het parkours alsnog aan gepast, indien hierover met de midden standsvereniging van Middelhamis over eenstemming wordt bereikt. De start van de wedstrijd- en de presta tieloop staat gepland op 10.55 uur. Evenals voorgaande jaren staat de wed strijd wederom open voor rolstoel-atle ten. De wedstrijdlimiet is voor de senioren gesteld op 35 minuten en voor de overi ge deelnemers op 40 minuten. In elke categorie (dames, junioren, senio ren, adspiranten en veteranen) zijn een aantal fraaie bekers beschikbaar gesteld. Tevens ontvangt iedere deelnemer een finishfoto en een medaille. De limiet voor de prestatieloop bedraagt 60 minuten. ledere deelnemer ontvangt een herinne ringsvaantje. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door Piet Bal, tel. (0187) 485571. n^SQi^^^B Normaliter wordt in het piepkleine keukentje van het Dienstencentrum te Oude Tonge geen hogere kookkunst beoefend, maar dinsdagochtend moet dat wel degelijk het geval zijn geweest! 't Liep tegen twaalven dat we er weggingen en toen al rook het er heel bijzonder... .naar een heerlijke witlofstamppot, naar vorstelijke ballen gehakt en naar verrukkelijke toetjes, niet bereid door een meesterkok, maar door drie 79-jarige amateur-koks, onder leiding van een kordaat vrouwspersoon, mevr. de Boed- Vroegindeweij, een supervrijwilligster. Ook de koks zijn vrijwilligers, de heren B. Mosselman en C. Gebuis, als oud- landbouwers en de heer Joop Forman die in z'n werkzame leven marktkoopman is geweest. Eén zijn ze als 't om de bereiding van een 'winterse maaltijd' gaat, een zes jaar ge leden verwerkelijkt initiatief van de Stichting Welzijnswerk Ouderen Oostflakkee, sinds kort de S.W.O.met één O omdat de Stichting niet meer alleen ten dienste van de ouderen werkt. Zodra de R in de maand komt verzorgt de Stichting elke maand zo'n winterse maaltijd, altijd vanwege het gemak, een stamppot, van juun en peen, van boerenkool, witlof. zuurkool of andijvie, voor een bedragje van zes gulden. De witiofstamppot van dinsdag ging vergezeld van een lekkere gehaktbal, spekjes en een eitje. Het toetje was als van ouds van de hand van mevr. De Boed die er altijd wat smakelijks van weet te maken, ze gaan altijd op, haar vruchtengries met bitterkoekjes of griesmeelpudding met bessensap. Aan 't eind van het seizoen wordt met ijs toe besloten. De deel nemers, meestal goed twintig, zien dan alweer uit naar het volgend seizoen want 't is niet alleen smakelijk, 't is ook buitengewoon gezellig om samen te smikkelen. De meeste van de deelnemers zijn alleenstaand, vandaar. De 'koks' genieten evenzeer van hun verrichtingen. Toen ze er vijfjaar geleden mee begoimen hebben ze kookles van mevr. Bum gehad. Daarvoor, zeggen ze, „wisten we niet eens 't verschil tussen koffie water en theewater, maar allengs hebben ze zich heel wat vaardigheid eigen gemaakt. De tafel wordt keurig gedekt en het papier servet wordt handig gevouwen. De S.W.O. zou er niet graag mee stoppen al is het dan ook niet commercieel aantrekkelijk, het heeft zoveel andere charmes, ook trouwens in Achthuizen en in Den Bommel. Op D.V. donderdag 19 februari a.s. hopen we onze jaarvergadering te houden. Aanvang 19.30 uur in ver enigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede. Zoals gebruikelijk op de Jaarvergade ring, volgt eerst het huishoudelijk ge deelte en daarna gaan we gezellig gour metten. Wie van u niet van het gourmetten ge bruik wilt maken kan alsnog bellen naar mevr. Tanis, tel. 491586, maar wel graag vóór 16 februari. U kunt zich ook nog opgeven als u de vorige vergadering ver hinderd was en u alsnog deze avond wilt bijwonen. Ook graag vóór 16 februari. Daar deze avond al heel erg gevuld is, zijn we als bestuur besloten om het pro gramma wat te wijzigen. De heer Aantjes uit Giessenburg zou deze avond voor ons vullen, maar de avond is nu naar een andere datum ver schoven. Nu zal mevr. Diepenhorst uit Melissant tijdens het eten ons weer voorzien met haar prachtige verhalen en sketjes op z'n Flakkees gezeid. We wensen een ieder een hele fijne avond. Goeree-Overflakkee B.V. Om over de stede Goede Reede te schrijven is niet zo moeilijk, gezien de vele publicaties welke in de loop der jaren over de enige stad op Goeree- Overflakkee verschenen zijn. Meerdere boeken zijn- en kunnen gevuld worden met de rijke geschiedenis van deze plaats. Over het bloeitijdperk in de 15e en 16e eeuw heeft Van Dam opgenomen: Goeree, Uw Stad is schoon en kostelijck van huusen Uw vaart bestaat ook meest in menigte van buysen Waarmee ghij af en aen nu uyt, dan weder in Doorploegt het rechte veld Met voorspoet en gewin ook sendt g'uw schepen uyt Naar oosten en naar West. Een kleine stukje van de lofzang welke opgenomen is in het hierbij nieuw uitge komen boek van dhr. J. L. Struik. Op 36 pagina's (A4'tjes) treffen we een bloemlezing aan die het aanschaffen van dit boek zeker waard is. Het neemt ons niet alleen mee door de historie - zijn mooie huizen - en de Ro meinse opgravingen. We maken ook kennis met de Goereeërs: Paus Adrianus VI, beurtschipper Van Gelder, fa. Van Heest, fam. den Eerzamen enz. Belangrijke feiten als restauratie van de toren, de beroemde stranding van een schip met portwijn in 1918, de Gouden Leeuw, meester Snijder, een gemeente raad die gekozen was als personen (die moeten we niet - die en die zijn hele goeie, dus niet op kleur maar is hij goed voor Goeree?) Zo kun je doorgaan om er hier en daar wat uit te lichten. We zouden te kort doen aan het jongste dorp: Stellendam wanneer we door zou den gaan over 'onze stad'. Het is bijzonder wat dhr. Straik hierover verzameld heeft. Stellegors - de statendam in 1751 gelegd, waardoor de 2 eilanden een vaste verbinding kregen. Dan volgt de stich ting van de kerk der Herv. gemeente, de Afscheiding (interessante gegevens), de school, muziekkorps 'De Hoop', meester Van Donge. Hoe verder men leest, hoe boeiender het wordt met Het Meester Snijder College, school voor transport- en zeevaart, de red dingsboot en hun bemanning, o.m. de De Jagers, Van Seters, Brinkman, Grootenboer, De Blok enz. Kortom een fraai verslag van meerdere reddingsoperaties. Veel aandacht voor de Haven, de Visafslag, Maaskantdok, de Ramp 1953. Ook bij de beschrijving van dit Vissers dorp moet ik me beperken. Er zijn 30 bladzijden aan gewijd. Beide plaatsen verlucht met 65 foto's. Ook dit boek ontvingen wij voor het Streekmuseum waarvoor hartelijk dank. Bestelling aan: de heer M. J. Struik, de Rietlanden, Kraaieveld 31,7827 JN Emmen. Prijs 20,- verzendkosten. AJ.K. Zijn jullie het niet vergeten? Morgenavond culinair 'aêrpel'-festijn in 'De Hoeksteen' aan de Ring in Middelhamis. Er wordt van alles met de aardappel gedaan. Wedden dat je met je ogen staat te knipperen! Geef je nog snel vóór morgen op, bij Simone (tel. 483526) of bij Annewien (tel. 483140). De avond begint om 7 uur. De kosten zijn 5,- per persoon. MELISSANT - D.V. dinsdag 17 febraari a.s. hoopt de Hervormde vrouwenvereni ging 'Tabitha' een verkoopdag te houden. Er is weer heel veel te koop: mooie hand werken, houtsnijwerk. Mevr. Stuurman uit Nieuw Lekkerland zal met crea-spullen aanwezig zijn, zoals handwerkpakketten, wol, truien, enz. U bent welkom van half 11 tot 4 uur in het Verenigingsgebouw 'de Poort', Voorstraat 15. Er staat gratis koffie voor u klaar, dus graag tot ziens. steliik Chrisfelijk Jongeren- café y Er staan deze week en volgende week een aantal dingen op het pro- gramma die we even aan ■^y jullie door willen geven: Allereerst natuurlijk morgen weer een gezellige Verder is er vanavond in 'Onder de Wiek' een avond van 'Naar House'. Het belooft een zeer interessante avond te worden. Deze avond wordt niet georganiseerd door Gajus, maar je bent wel van harte uitgeno digd. Tenslotte willen we je alvast vertellen dat er volgende week door het GAJUS-team een Christelijke Goochelaar is uitgenodigd. Volgende week in deze krant meer gege vens. - 14/2 19.30 Kaai 2, Dirksland GEMEENTE GOEDEREEDE Op 11 februari werd aangifte gedaan van vemieling door een 24-jarige inwoner uit Middelhamis. Hij had zijn auto gepar keerd op het Korenbloempad te Stellendam en bij zijn terugkomst bleek dat er over de auto heen gelopen was, de achtermitwisser en de rechterbuitenspie- gel waren krom gebogen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE op 11 februari reed de bestuurder van een auto over de Nieuwstraat te Oude Tonge. Bij controle bleek de bestuurder nog geen 18 jaar te zijn en dus ook geen rijbewijs te hebben. Ook bleek de auto niet verzekerd en APK gekeurd te zijn. Tevens had de auto 3 gladde banden. De man werd aangehouden en de auto werd in beslag genomen. Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Dijkstel weg 19a Telefoon/Fax (0187) 68 14 16 - b.g.g'. 68 34 38 VOOR BEEUD EN GELUID FOTO - VIDEO SrUfMO - RB>OHTAOE - rarOORARE 2UA cn C3 c izzi OÜDOORP RENESSE- 35-T»M>onf>187)6ai612/Fwc 683734 HoatzoomlTZ-Ttlefoon (0111) 4^400 De stamppot nadert z'n voltooiing; v.l.n.r. dhr. Forman met de ballen gehakt (zeker géén balie'tjes'dhr. Mosselman met de eieren, mevr. de Boed met haar toetjes („niet dat spul uut een pak") en dhr. Gebuis met de koekepan met spekjes, haute cuisine, allemaal Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 KEMA CERTIFICATE 36570 |;- Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Rotterdam-Rlinmond centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1