Nes Ammim: wonen, werken en leren in Israël KRISTAL het plan Parel voor de fruitteelt in Zuid-Holland Ariette Wagenaar naar provinciale kampioenschappen Ga eens van huis met het Ned. Rode Kruis Huberta Breederveld neemt leiding over in Akershoekcup Orgelconcert in Strijen Werk aan de winkel voor ondernemende mensen Programma fotoclub De Rarekiek Luikse markt bij p.v. 'De Combinatie' 2e Blad DINSDAG 3 FEBRUARI 1998 No. 6676 NES AMMIM imiESi NES AMMEM is een internationaal, christelijk dorp in het noorden van Israël. De bewoners zijn veelal jonge mensen, afkomstig uit ver schillende kerken die met elkaar een oecumenische geloofsgemeenschap vor men. Door er te wonen, te werken en te leren, zetten de Nes Ammimers zich in voor een levende ontmoeting met de bewoners van het land in de complexe realiteit van Israël; om te komen van vooroordeel tot begrip en respect. Voor wie dit aanspreekt: Nes Ammim is op zoek naar entiiousiaste mensen, die in dit bijzondere project hun handen uit de mouwen willen steken! NES AMMIM voorziet voor een belangrijk deel in haar eigen onderhoud door het kweken van rozen, avocado's en door het exploiteren van een 3-sterren hotel en een jeugdherberg. Er is eenvou dige woonruimte beschikbaar voor jon geren en er zijn zelfstandige woningen voor gezinnen. Veel bewoners verblijven een jaar in Nes Ammim, bijvoorbeeld na het afronden van een studie. Anderen, met name vakmensen, wonen er langer en dragen zorg voor continuïteit in het dorpsleven en de bedrijven. Voor vak mensen zijn er professionele arbeids plaatsen met de mogelijkheid om in een leidinggevende positie te worden aange steld. Momenteel wonen er ongeveer 100 mensen, met name Nederlanders, Duit sers en Zwitsers. De voertaal is Engels. Door het studieprogramma krijgt ieder een de gelegenheid kennis te mScen met het jodendom; de islam; politieke, socia le en culturele aspecten van de samenle ving; christologie en vele andere thema's die ontleend zijn aan de werkelijkheid van alledag. Er worden veel excursies georganiseerd en lezingen gehouden, waarbij de Nes Ammimers daadwerkelijk het gesprek kunnen aangaan met joodse, islamitische en christelijke sprekers. Voor al deze activiteiten zijn er dringend mensen nodig. Enthousiastelingen met een oecumenisch-kerkelijke betrokken heid en interesse in het jodendom, flexi biliteit en zelfstandigheid. Basisvoorzie ningen worden vergoed. Voor jonge gezinnen, mits vakkrachten, zijn er ook mogelijkheden. Wie zijn et nodig? - Jongeren voor het Werk- en Informa tiejaar (vanaf juU 1998). - Algemeen werkers die geschoold wil len worden in een van de Nes Ammim-bedrijven (minimaal twee jaar). Grote inzet en verantwoordelijk heidsgevoel zijn belangrijker dan vak matige achtergrond. - Vakmensen voor de volgende richtin gen: techniek (MTS/HTS-werktuig- bouwkunde, elektrotechniek, autotech niek); tuinbouw (opl. AOC/AHS); landbouw, horeca, boekhouding (MBO/HBO); A-verpleging en basis onderwijs. Wie interesse heeft voor het werk van Nes Ammim, wordt van harte aanbevo len contact op te nemen met: Nes Ammim Nederland, Hellestraat 37a, 3811 LK Amersfoort, tel. (033) 4613959. Zaterdag 31 januari vonden in de Rotterdamse Alexanderhal de regiokampioenschappen turnen dames D-niveau plaats van de regio Zuid-Holland-Zuid van de KNGB. G.V. Olympia uit Dirksland nam hieraan deel met 18 turnsters. Voor maar liefst 13 meisjes was het hun debuut op een dergelijk kampioenschap. In elk geval voor de pupillen en de jeugd. Daar komt bij dat deze meisje^ verplichte oefenstof draaien. Dat houdt in dat er andere eisen worden gesteld dan op Flakkee, zij moe ten o.a. vrije oefening turnen. Dit heeft heel wat trainingsuren gekost maar het resultaat was zeer goed. Bij de Pupillen I (geboren 1989) was Chantal v. d. Klooster de enige turnster van Olympia. Zij draaide een zeer goede wedstrijd en scoorde op elk toestel ruim voldoende. Met een totaal van 26.35 punt eindigde zij op een 7e plaats (totaal 23 deelneemsters). Bij de Pupillen II (geboren 1988) had Olympia 5 deelneemsters afgevaardigd. Het hele deelnemersveld bedroeg 38 turnsters. Ariette Wagenaar turnde super goed. Met de hoogste score op brug (9.25!) en een totaal van 32;90 eindigde zij op een 2e plaats en dat betekende een zilveren medaille. Tevens verkreeg zij hiermee een startbewijs voor de Provin ciale Kampioenschappen. Die zullen plaatsvinden op 7 maart en daar wensen we Ariette alvast veel succes! Ook de andere Pupillen II turnden een goede wedstrijd. Lenneke van Alphen eindigde op een 11e plaats met 28.55, Ilse Toes haalde 28.25 pnt. en werd 13e. Suzanne turnde 27.10 pnt. bij elkaar, goed voor een 15e plaats en Corine van Heest haalde 22.00 pnt. (31e). Bij de Jeugd (geboren '87/'86) was het de beurt aan Stephanie Klink en Mirjam 't Mannetje. Mirjam turnde een aantal onderdelen voor het eerst op een wed strijd. Dat deed zij zeer goed en ze ein digde met 29.00 pnt. op een 22e plaats in een deelnemersveld van maar liefst 60 turnsters. Stephanie haalde 30.05 en werd daarmee 11e. Door een paar onno dige fouten was dit helaas net niet ge noeg om zich te plaatsen voor de Provin ciale wedstrijd. Ook bij de junioren (geboren '85/'84/ '83) turnden een aantal debutanten. Het totaal aantal junioren bedroeg 62 waar van 7 turnsters van Olympia. Zij turnen vrije oefenstof. Maar ook hier moet aan bepaalde eisen worden voldaan die vanaf dit seizoen wel erg zwaar zijn. Op ons niveau is dat nog niet haalbaar maar er wordt hard op getraind. Marijke de Wit werd 33e met 26.10 pnt. Miranda van Alphen turnde 25.55 (40e), Anne Lok horst kwam op 24.85 pnt. (45e). Maragonda Vogelaar (24.40 pnt.) werd 49e, gelijk daarachter kwam Jannelies Phijlipsen (24.00), direct gevolgd door op de laatst? clubavond van januari wer den de trofeeën uitgereikt voor de beste foto en dia van het jaar 1997. Poke Stri- bos uit Dirksland had de jurering op zich genomen. Zijn zoektocht naar diepgang in en een verhaal achter de foto leidde tot de volgende keuze: zwart-wit: Caty Pa ter, kleur: Pons Kern en dia: Wilma Schrier. Februari telt drie clubavonden, die het volgende programma laten zien: Vrijdag 6 februari: De Zierikzeese fotograaf Bertus Bleiji komt op bezoek met onderwaterfotogra fie. Vrydag 20 februari: Bespreking eigen foto- en diawerk. Vrijdag 27 februari: Bezoek van de Fotowerkgroep Maas sluis, aan welke club De Rarekiek eerder dit seizoen een bezoek bracht. Informatie: (0187) 484271 487096 of via het mtemet: www.flakkee.net/~rare- kiek. MIDDELHARNIS - Zaterdag 7 februari a.s. organiseert postdui- venvereniging 'De Combinatie' een zogenaamde 'Luilcse Markt' in haar clubgebouw aan de Edison op het industrieterrein Oostplaat te Middelharnis. De 'Luikse Markt' staat in het teken van de duivensport met al zijn facetten en heeft als doelstelling duivenliefhebbers en andere belangstellenden bij elkaar te brengen om in een gezellige sfeer bij te praten over de duivensport. Natuurlijk kan er op de 'Luikse Markt' ook gehan deld worden. Een ieder die iets wil ver kopen wat een relatie met de duivensport heeft, wordt in de gelegenheid gesteld zijn waar aan de man te brengen tegen door hemzelf bepaalde prijzen, waarbij de opbrengst ook volledig voor de verko per is. Ook is het mogelijk duiven te koop aan te bieden. Hiervoor staan kooi tjes opgesteld waarin deze duiven kun nen worden aangeboden. Per liefhebber kunnen maximaal vijf duiven te koop worden aangeboden. Grotere aantallen alleen na overleg met de organisatie. Producten of duiven kunnen vanaf 10.00 uur worden aangeboden. Om 13.00 uur is er een demonstratie van een electronisch constateringssysteem. Om 14.30 uur is er een forum, waarin met een aantal aansprekende duivenmel kers of deskundigen kan worden gedis cussieerd over de duivensport. In dit forum hebben zitting Felix Rozendaal uit Piershil, de man met een nationale en internationale overwinning op zak. Jan Deijkers uit Roosendaal, kenner van een electronisch systeem, voorzitter F.B.Z. en organisatieman Maarten Vellekoop, duivenmelker en organisatieman met onder andere grote ervaring wanneer het lossingsverantwoordelijkheid betreft en Klaas van Dorp, de kampioen van Rot terdam met een grote K. Informatie over de 'Luikse Markt' kan verkregen worden bij J. C. Polder, tel. (0187) 484579. Oud papier-aktie Dirksland Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. Petra van Heest (23.15 pnt.). Marjolein de Wit haalde 22.60 pnt. (54e). Tot slot waren er nog Senioren, dames geboren in 1982 en eerder. Sylvia v. d. Vlugt haalde 25,95 pnt. (20e), Jessica Doom turnde 25.50 pnt. (22e) en Inge V. d. Graaf kwam op 24.00 pnt. (26e). Onder dit motto organiseert het Nederlandse Rode Kruis ook in 1998 weer speciale vakanties voor mensen, die door een handicap of een chronische ziekte niet zelfstan dig op pad kunnen. Zowel in Ne derland als in het buitenland be schikt het Rode Kruis over diverse lokaties, waar tientallen vrijwilli gers, waaronder geschoolde ver pleegkundigen klaar staan om hun gasten een onvergetelijke vakantie te bezorgen. Vorig jaar boekten meer dan zevendui zend gasten een vakantie in een van de aangepaste vakantie-oorden. De hotels Usselvliet, Valkenberg en Paardenstal en het vakantieschip J. Heiuy Dunant zijn al jarenlang bekend. Minder bekend zijn de vakanties voor jongeren. Ook is er de mogelijkheid voor een vakantie in het buitenland, zoals een eendaagse vliegreis naar een grote Europese stad en een drie daagse boottocht naar het Engelse Huil. Voor informatie of een brochure kan men terecht bij de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis: Dirksland/Melissant/Herkingen: De heer Driesprong, tel. 601674 Goedereede: De heer Lokker, tel. 493155. Middelharnisi/Stad aan 't Haringvliet: Mevr. Moelijker, tel. 485511. Nieuwe Tonge: Mevr. V. d. Doel, tel. 651937. O'plaat/Achthuizen/Den Bommel: Mevr. Ypelaar, tel. 632185. Oude Tonge: De heer Pollemans, tel. 641517 Ouddorp: De heer Hoek, tel. 681885. Stellendam: De heer Grootenboer, tel. 491948. De Samaritaan: De heer Grit, tel. 488820. Afgelopen zaterdag stond in het prachti ge zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stel lendam de tweede competitiedag van de Akershoekcup op het programma. Op deze dag werd alleen de 400 mtr. vrije slag gezwommen. Bij de dames moest koploopster Angela V. d. Nieuwendijk verstek laten gaan, zodat Huberta Breederveld zonder veel ontspanning de kop had kunnen overne men. Desondanks zette ze de diesel na wat opwarmmeters op volle toeren en had met 6.31.4 waarschijnlijk sowieso de leiding in de Akershoekcup overgeno men, met of zonder Angela v. d. Nieu wendijk. Helaas is nu wel de spanning om de eindoverwinning bij de dames weg. Huberta lijkt nu al haast onaantast baar geworden. De strijd tussen Anne-Lotte Soeteman en Klazina Tanis (aanvankelijk om de derde plaats, nu echter om de tweede) begint langzaam iets van een thriller te krijgen. Stukje bij beetje knabbelt Klazina iets van haar achterstand af en hoeft nu op de eerste volgende afstand (50 mtr. vlinder slag) nog slechts 0.2 seconde goed te maken! Beide dames dienen echter ook Helen Phijlipsen maar vooral ook Lilian Hessel goed in de gaten te houden, want ook zij zijn zeker nog niet kansloos! Bij de heren hebben zich behoorlijk wat verschuivingen voorgedaan. Leander van Splunder ontdeed zich van zijn grootste concurrent Mark Schippers, maar moest tot zijn schrik constateren dat Johan de Vogel hem nu plotseling ging bedreigen. Johan wist met een knappe 6.58.9 tot NFO, WLTO en ZHEW ondertekenen de intentieverklaring. Van links naar rechts, staand: J. Bikker, J. Kraaijeveld van Hemert, F. Groeneweg en J. G. van Haarlem; zittend: J. C. Hage, J. Boeve en J. Zevenbergen (foto Rinie Boon, Dordrecht) De Nederlandse Fruittelersorganisatie (NFO), de Westelijke Land- en T\iinbouworgamsatie (WLTO) en Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden (ZHEW) hebben op 29 januari 1998 overeenstemming bereikt over een gezamenlijke aanpak om de emissies vanuit de fruitteelt- bedrijven in Zuid-HoUand-zuid te verminderen. Dit gebeurde door de ondertekening van een intentieverklaring. Met deze intentiever klaring geven de betrokken partijen aan uitwerking te willen geven aan 'Kristal', het plan Parel voor de fruitteelt in Zuid-Holland-zuid. Deze intentieverklaring over 'Kris tal' is ondertekend in navolging van de overeenkomst die"Öe Noord- en Zuid-Hol landse waterkwaliteitsbeheerders hebben gesloten met de WLTO over het plan Parel. Het plan Parel is echter van toepassing op de akkerbouw- en de voUegrondsgroentete- lers in Noord- en Zuid-Holland. 'KnstaV 'Kristal' is het resultaat van een intensieve samenwerking tussen NFO, WLTO en ZHEW. Het plan heeft tot doel, rekening houdend met toekomstige wetgeving via praktijkgerichte oplossingen tot een betere waterkwaliteit te komen. Het een en ander betekent dat fruittelers op hun eigen bedrijf in het zuidelijk deel van Zuid-Holland zelf willen meewerken aan het terugdringen van gewasbeschermingsmiddelen en meststoffen naar het oppervlaktewater. Reductie van deze emissies is noodzakelijk om de waterkwaliteit te verbeteren. Voor het gebied Alblasserwaard en Vijfheerenlanden vergt het verbeteren van de waterkwaliteit naast 'Kristal' een apart traject. De genoemde organisaties gaan bin nenkort voor dit traject in overleg met plaatselijke en regionale overheden een oriën terend onderzoek in gang zetten. Informatiebrochure Alle fruittelers in het beheersgebied van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden zullen binnenkort een brochure thuisgestuurd krijgen waarin alle maatrege len nog eens een keer op een rij staan. ieders verbazing deze afstand te winnen en daarmee het gat met Leander sterk te verkleinen. Arjan Witte leverde ook een nette prestatie en stak daarmee Mark Schippers voorbij. Maar omdat hij zelf weer werd gepasseerd door Johan de Vogel bleef Arjan toch op de derde plaats staan. De top 5 na de tweede dag: dames: 1Huberta Breederveld302.450 2. Anne-Lotte Soeteman333.225 3. Klazina Tanis333.750 4. Lilian Hessel337.125 5. Helen Phijlipsen340.850 heren: 1Leander van Splunder320.700 2. Johan de Vogel322.625 3. Arjan Witte329.475 4. Mark Schippers336.375 5. Jeroen van Dam342.200 Komende zaterdag staat al weer de vol gende competitieronde op het program- mma. Dan worden de 50 mtr. vlinderslag en 200 mtr. vrijeslag gezwommen. Uiter aard weer in het gezellige zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stellendam. Op zaterdag 7 februari a.s. vindt er in de Grote of Sint Lambertuskerk te Strijen een belangrijk orgelconcert plaats. De zeer bekende organist Sander van Marion uit Scheveningen zal het monu mentale orgel bespelen. Sander van Marion, die in 1996 zijn 40- jarig organistenjubileum vierde, o.a. met een concert in Strijen, heeft voor zater dag 7 februari een boeiend programma samengesteld. Hij begint met een eigen compositie, nl. 'fantaisie la Basilique de Valere', een klankschildering over de Kathedraal van de Burcht Valere in Sion (Zwitserland) waar het oudste nog be speelbare orgel ter wereld staat. Verder voert Van Marion werken uit van J. S. Bach, Christian Fr. Ruppe, Jac. Bonset en de 6e orgelsonate van Felix Mendelssohn. Ook enkele improvisaties staan op het programma. Het orgelconcert begint om 20.00 uur (kerk open 19.30 uur) en de toegang is ƒ10,00 per persoon (tot 12 jaar en 65+ betalen 5,00. -31- Hij stond een poos diep adem te halen, hij voelde hoe zijn longen zich vulden en hij wist, dat hij dit niet voor het eerst in zijn leven deed. Hij dacht, toen hij voort ging, diep na. Hij werd niet afgeleid en vond wat hij zocht. Zo was het: hij stond op, at bij zijn moeder in de keuken, ging naar buiten en liep naar het landhek. En daar was het, dat hij ook de lucht inzoog. en blij was, en keek naar het land en de koeien. De lucht was hier wel, maar de koeien waren er niet. Dat kon niet. Waar het één was, moest het ander ook zijn. Hij liep verder en zag de anderen ook lopen. „Ha, ha!" lachte hij. Ze dachten zeker slim te zijn en mij alleen te laten; maar ik ben slinuner, ik heb ze toch gevonden. O, daar waren de bomen, maar ze waren bijna niet wit meer. Dat had hij nooit be grepen hoe dat kon. Dat moest hij aan haar vragen. Liep ze daar niet? Ja, dat was ze. Met grote stap pen liep hij naar haar toe. Die vreemde moest hem niet zien. Maar wat was dat nu? Kwam ze naar hem toe? Dan mocht hij toch niet weglopen. „Dag, Hannes", zei ze. „Wilde je wat tegen me zeggen?" Hij knikte, en hij spande zich in om te bedenken wat het ook weer geweest was. O ja, over de bomen. „Is de hooibouw al voorbij?" vroeg hij. „Nee, die moet nog beginnen, over vier weken denk ik", zei ze. Hij lachte eens en merkte niet, dat de vreemde zus ter zacht en vlug stond te praten. „Geloof je me niet. Hannes? vroeg ze. Hij schudde langzaam het hoofd. „Nee, we waren toch al aan de hooibouw bezig, er moest nog een paar voer gehaald worden. En nu bloeien de appelbomen wéér". „Ja", zei ze ernstig. „Nu bloeien de appelbomen wéér. Maar verleden jaar hebben ze ook gebloeid. En toen is de hooibouw geweest - ja, ja - en dat weet je toch wel. Hannes, toen ben je hier geko men". Er stond een bank, en daar zat hij op. Wanneer hij hier was gaan zitten, wist hij niet; hij had de zus ters ook niet zien verder gaan. Verleden jaar bloei den de bomen, dacht hij. En daarna was het hooi bouw. Hij had op een wagen gezeten toen Rina in de berg was. Zouden ze hem toen hier hebben ge bracht? Was hij hier dan al zó lang? Want hoe ging dat verder na de hooibouw? Hij wist niet alles en zijn hoofd begon moe te worden, hij moest op passen of hij zou op de bank in slaap vallen - maar in elk geval gingen na de hooibouw de bladeren van de bomen, o als je dan moest harken - en het ging regenen, en de koeien kwamen op stal. Dan kon je in het hooi op de deel liggen. Maar er was nog meer. Het werd koud en dan lag er sneeuw, en het water werd hard, en als hij viel deed hij zich pijn, dan ging hij maar gauw naar binnen, daar brandde de kachel. En dan - dan was er niets meer - ja, toch, dan werden de bomen wit. Zou hij al die tijd hier geweest zijn? Het was vreemd, dat hij daar niets meer van wist. En wat zou dat licht be tekend hebben, dat telkens was aan- en uitgegaan? Maar als hij hier dan al zo lang was, dan wilde hij weg. Hij moest naar huis. Hij zou het aan haar vra gen. Met de hooibouw moest hij thuis zijn en later ook, als de appels in de boomgaard geraapt moes ten worden. Dan kon hij Rina weer helpen, die moest nu natuurlijk alles alleen doen. Vrouw Van Bemmel nam een zakdoek en veegde haar tranen weg. „Dwaas mens, dat ik ben", zei ze. „Nu kom ik met een goede tijding thuis en dade lijk dat we het erf op rijden, begin ik te huilen". „O", zei Rina. „Gaat het dan werkelijk goed? Ik schrok zo toen ik u zag". „Nee, nee, het gaat goed. We konden weer zo'n beetje met hem praten, net als vroeger thuis. De verbetering is een maand geleden begonnen. Hij slaapt weer gewoon en eet gelijk met de anderen; hij wandelt in de tuinen en in het park en hij wil de zusters helpen als ze iets moeten dragen. De direc teur zei dat, als het zo bleef gaan, hij over een maand of drie weer naar huis mocht. Maar hij vond het beter, dat jij dan weg zou zijn". „We gaan toch dit jaar of volgend jaar trouwen. Dus dat is niet erg. Maar dat hij weer beter is ge worden, ik ben blij voor u en voor hem". „Ja, ja, en als het u maar goed mag gaan, als hij weer thuis is". Het was half mei. De schemering begon al over de velden te dalen toen Barend Versloot de boerderij naderde. Hij had een wandeling gemaakt door zijn land, dat hij beter kende en waaraan meer geschie denissen verbonden waren dan hij ooit gedacht had. Het levend worden van herinneringen maakt afscheid nemen tot een moeilijke bezigheid. Hij had stilgestaan bij de sloot, waaruit zijn vader hem redde door ook in het water te springen - en op de dam, waar hij van de bok van de wagen was getui meld, zijn voeten verward in het leidsel; maar het paard was stil blijven staan op het rustige bevel van vader, en zo was het brede wagenwiel, waar hij met angstige ogen naar had liggen kijken, daar het geen halve meter bij hem vandaan was, niet naderbij gekomen - en in het hooiland, waar zijn vader en hij het plan voor de studie hadden ge maakt. Zijn vader - steeds weer opnieuw. Waarom zou hij van de dagelijkse gewoonte afwij ken? Hij liep naar de melkbocht en opende het hek, opdat het vee er morgenochtend in zou kun nen gaan. Zou Gijsbert alleen moeten melken? Gijsbert. Een paar weken geleden had hij als ter loops gezegd, dat Boning in Terhaar was gestor ven en dat de boerderij verkocht zou worden. Waarop Versloot even terloops geantwoord had, dat er zeker heel wat liefhebbers voor zouden zijn. Versloot talmde nog wat bij het sluiten der schu ren, hij verzorgde Belle voor dé nacht. Toen liep hij naar de boerderij, hij keek nog eens over het erf en over het land, hij zag de nevels traag en warrig uit de sloten opstijgen. Dan sloot hij de deur, dronk koffie, wenste Jantje die om negen uur op stond welterusten. Een kwartier later kwam Gijs bert thuis, maar die ging ook dadelijk naar bed. Toen was het stil op Hovenhof. Een paar dagen na de begrafenis van zijn vader had Barend een gesprek met zijn moeder gehad. Eigenlijk kon het geen gesprek genoemd worden, want zij had gesproken en hij had geluisterd. Ze had gezegd, dat hij het wel begreep, dat er van ver der studeren niets meer kon komen. Er moest ge werkt worden, er moest verdiend worden, nog altijd was de hypotheek niet afgelost, daar zou, als alles goed ging, nog wel tien, vijftien jaar voor nodig zijn. En het zou toch mooi zijn als dat wilde gelukken; hij zou, als zij kwam te sterven, eige naar van een boerderij zijn. Of hij alles begrepen had? Ja, ja, hij had alles begrepen. Het kon hem niets meer schelen. Studeren of boer worden, het was hem eender. Somber was hij en dat bleef hij jaren. De lange winteravonden zat hij bij zijn moe der in de kamer stil voor zich uit te kijken. Het was niet hij, maar zijn moeder, die er na verloop van enkele jaren last van begon te krijgen. „Waar zit je toch altijd over te tobben?" vroeg ze. „De?" Hij had haar verwonderd aangezien. „Ik tob helemaal niet". (wordt vervolgd) 4-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3