Yoga niet onschuldig It Kon er nét in..., Pe- Kamoloon I i Behaaglijke warmte en sfeer Zendingsavond Maandthema februari 'Vergeetachtigheid' Oude turnbalk bekleed door Hameeteman f I Ingezonden ÏI gordijn- en meubelstoffen Zaterdag 7 februari 'Meester Dekker' solistenconcours in Steliendam Electronische berichtgeving van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis aan huisartsen Uitslagen damvereniging 'Denk en Zef JacoS 1 t Opleiding tot natuurgetrouw slachtoffer OSSEWEIJER familieberichten Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 30 JANUARI 1998 De wetenschappelijk verant woorde boeken over yoga stel len, dat yoga een psycho-weten- schappelijke techniek is waar mee grote veranderingen in het innerlijk leven worden bereikt. Het vindt zijn grond in de Hin- doe-mysteriën, waarin men zich concentreert op 'het zelf', de 'het', de 'absolute', de 'vage', 'ongrijpbare' god. De stichting 'Yoga Nederland' geeft de volgende definitie: "Yoga is al duizen den jaren een nooit falend systeem tot lichamelijke en geestelijke ontspanning. Yoga is de sleutel tot vrede en geluk, tot een gezond en harmonisch leven.Yoga is in wezen het geweldige totaal der din gen in het universum. Het uiteindelijke doel is harmonie, éénwording met alles, met allen; anders gezegd: éénwording met God. Het bewustzijn is niet meer aan tijd en ruimte gebonden en men ervaart deze toestand als puur geluk en volmaak te vrede../" De stichting stelt verder vast: "Bij onbe grepen toepassing kan de zegening van yoga helaas ten kwade keren." De schrijver, I. M. Spath, zegt in zijn boek 'Yoga, wegen ter bevrijding': "De schepping is uit één zaad ontsprongen, namelijk de gedachte van Brahma (oppergod van het Hindoeïsme). Met dit zaad, met deze grondgedachte der schep ping, met God dus, moeten wij ons in verbinding stellen door religie of yoga, opdat wij geen voorwerpen van schep ping blijven, maar als zelfscheppende wezens, aan de schepping deelnemen." "Waar kan dit gebeuren? Volgens de zienswijze van de Indiërs (India) en vol gens de ervaringen der 'heiligen' is er een bewustzijns-trap, die boven de nor maal-menselijke uitgaat. Yoga leert ons die te bereiken. De hoogste sport van deze trap is die van de super-mens, het genie, de halfgod", aldus Spath. Ziet u hoe yoga ons van God afzuigt en absoluut niet ongevaarlijk is? De Bijbel laat ons zien hoe het afloopt' met mensen die 'als God' willen zijn. Geestelijk is het zeker niet ongevaarlijk om deze 'oefeningen' te gaan doen, zoals de heer Lekkerkerk uit Oude Tonge ervaren heeft en hierna verslag doet in zijn brief. Laten we God alléén de eer geven en bij Hem om rust en vrede gaan, dan zullen we pas echt ervaren hoe ontspannend het is om bij DE VADER te komen en het Vaderhart van God leren kennen! Johan Crezee Ooltgensplaat Mijne heren, In 1980 kreeg ik problemen met mijn hart, waardoor ik langdurig overspannen raakte. Omdat ik een drukke werkkring had, sprak ik met de internist over mijn situatie, en hij raadde mij aan om een cursus yoga te gaan volgen. Ik las een advertentie en meldde mij en mijn vrouw aan als deelnemer. Zo lagen wij dan met nog een aantal mensen een maal per week ontspanningsoefeningen te doen, en naar het scheen, werkte het nog ook. Inmiddels waren wij beiden tot geloof gekomen, en één van de eerste bijbelstudies ging over occultisme en bij komende dingen. Na afloop ben ik naar de voorganger gegaan en vertelde hem over onze deelname aan yoga. Hij vertel de mij dat wij, door hieraan deel te nemen, ons blootstelden aan occulte machten en krachten (demonen). Yoga is ontstaan uit het hindoeïsme. Wij raakten in grote twijfel, het was toch aangeraden door een arts. Op één van de volgende dagen kwam er toch licht op deze materie. Wij moesten namelijk een nieuwe oefening leren. Deze oefening heette 'Oefening ter begroeting en aanbidding van de zon'. Dit was het antwoord wat wij zochten en kregen. Wij stopten met de cursus, het geen wij ook in de Gemeente vertelden. De daaropvolgende week werd ik ziek, zo erg dat ik .mijn werk niet meer kon doen. Na een paar dagen bedacht ik dat dit weleens met het voorafgaande ver band kon hebben en ik begon te bidden, zittend achter mijn bureau. Ik riep Jezus aan, bestrafte in Jezus' naam de demoni sche machten, en na een paar uur hoorde ik plotseling een gil, gevolgd door een enorme klap op mijn rug. Mijn kantoor was aan huis, dus ik stond op en strompelde de woonkamer binnen, en viel op de bank. Ik was er zeker van dat mijn einde gekomen was. Maar ik herstelde en 's avonds ging ik op huisbe zoek bij een lid van onze gemeente en ik vertelde wat er gebeurd was. Hij bad met ons, maar ik voelde mij de rest van de avond toch nog steeds ziek. We reden terug naar huis over de Greve- lingendam. Ter hoogte van het restaurant kreeg ik een gevoel alsof ik leegliep, wat ik ook mijn vrouw vertelde. Toen ik thuis kwam was ik beter. Ik wil een ieder, die aan yoga wil begin nen, met dit verhaal ernstig waarschu wen. Ontspanning is ook door eenvoudi ge oefeningen te leren, maar met yoga roept men krachten op, die niet beheers baar zijn en uit het oogpunt van de Bijbel doet men mee aan afgodendienst. Leest u zelf maar wat daar het gevolg van is. Wilt u hierover met mij praten, dan bent u hartelijk welkom. J. Lekkerkerk Oude Tonge Tel. (0187) 643148 al die meubels die we dezer dagen uit particulier n bezit binnen kregen, voorts: •s^ Twee nieuwe, maar uitermate decoratieve boekenkasten. «ar Twee mahonie kastjes 1840). Hollandse klepsecretaire. Beeldschone Engelse ladenkast. U vindt bij ons een rijke keus Kom gezellig langs: Zandpad 148, MIDDELHARNIS, telefoon 48 60 88 Antiek - Woondecoratie Op zaterdag 7 februari a.s. organi seert Fanfare-orkest De Hoop uit Steliendam het 8e Meester Dekker Solistenconcours. Het is eigenlijk een vervolg op het befaamde 'Delta Solistenconcours' wat vroeger werd georganiseerd. Het is ge noemd naar 'Meester Dekker'. De oud-onderwijzer, die in de jaren '50, '60 en '70 er voor zorgde dat 'De Hoop' niet door gebrek aan leden, geld en dirigent ten onder is gegaan, maar door tomeloze inzet, ook financieel, de vereniging door donkere tijden loodste. Aan het concours zullen zo'n veertig muzikanten deelnemen. De prestaties zullen worden beoordeeld door Leo van den Berg, trompettist en Jos den Boer, hoornist van de bekende Koninklijke Militaire Kapel en tevens docent aan Muziekschool 'De Deltastreek'. U kunt op dit concours luisteren naar solisten op diverse instrumenten, waarbij hele bijzondere optredens en werken te vinden zijn. De organisatie is blij met het feit dat er dit jaar weer veel deelnemers van buiten de organiserende vereniging zich hebben ingeschreven voor dit con cours. Er wordt in een viertal afdelingen opge treden: basis-, midden-, en topklasse en daarnaast natuurlijk een afdeling groe pen, voor alle optredens met meer dan één persoon. Het optreden wat wordt gehonoreerd met het hoogste aantal pun ten wint de Meester Dekker Trofee, die vorig jaar is gewonnen door Marieke Grootenboer uit Steliendam op Altsaxo foon. Tevens is er voor elke afdeling een beker beschikbaar gesteld door VG De Luifel uit Steliendam. Het solistenconcours wordt gehouden in 't Haegse Huus, Haagsestraat 4a te Stel iendam en begint om 10 uur 's morgens. De pianobegeleiding is in handen van Marjo Boom. Rond 16.00 uur wordt de uitslag bekend gemaakt. U bent natuur lijk van harte welkom op dit 8e Meester Dekker Solistenconcours. De moderne communicatiemidde len en technieken bieden de moge lijkheid om langs elektronische weg berichten te versturen resp. te ontvangen. Zo is er bijvoorbeeld het elektronisch berichtenverkeer tussen ziekenhuis en huisarts ont wikkeld. Kort samengevat werkt dat als volgt: In het ziekenhuis worden berichten die voor de huisarts bedoeld zijn, apart ge merkt, per geadresseerde gebundeld en in een elektronische postzak opgeslagen. Op gezette tijden wordt de postzak ver stuurd naar het centrum waar de verde ling plaatsvindt. In het verdelingscen trum worden de berichtenbundeltjes in de elektronische postbus van de diverse huisartsen geplaatst. Analoog aan het PTT-postkantoor kan de huisarts zijn elektronische post op elk moment van de dag ophalen en inlezen in zijn of haar computer. De elektronische berichten zijn om be grijpelijke redenen strak gereguleerd en wel via het Edifact protocol. Zo zijn er o.a. protocollen ontwikkeld voor opna me- en ontslagberichten, laboratorium uitslagen en radiologieberichten. Het grote voordeel van de beschreven ontwikkelingen is naast de bereikte tijd winst, het voorkomen van fouten. Gege vens hoeven niet meer overgeschreven te worden, vaak meerdere malen, maar komen direct in de computer van de ont vanger binnen. Het Van Weel-Bethesda ziekenhuis is aangesloten bij het Rijnmond Net, de elektronische infrastructuur en het verde lingscentrum dat in deze regio het berichtenverkeer regelt en beheerd wordt door de organisatie Life Line. In september 1997 hebben zowel het zie kenhuis als het huisartsenlaboratorium in De nieuwste haarden en kachels Een knapperend haardvuur of een stijlvolle kachel brengen sfeer en warmte in huis. Een mooie kachel of haard is daardoor een perfecte aanvulling op de centrale verwar ming om koude dagen een warme glans te geven. De meeste Nederlanders verwarmen hun huis met centrale verwarming. En hoe wel dit zeer comfortabel is, ontbreekt het vaak aan sfeer en stijl. Een extra kachel of haard is daarom zeer geliefd. Gewoon als extra warmtebron, als interieurbepa- lend element of als sfeermaker. Een knapperend haardvuur is en blijft voor veel mensen het toppunt van sfeer en warmte in de breedste zin van het woord. Maar ook eeii moderne gaskachel of juist eeni ouderwetse houtkachel geven uw huis een extra warme gloed. Wat zijn uw wensen? Het kiezen van de juiste kachel of haard valt niet mee. Er zijn tal van praktische en technische aspecten waar rekening mee moet worden gehouden. Is er bij voorbeeld een rookkanaal aanwezig? Is de kachel die u op het oog heeft wel ge schikt voor de verwarming van de ruimte waar hij geplaatst wordt? Welke brand stof kiest u? Hoeveel ruimte heeft u? Als u weet welke eisen u uiteindelijk aan de haard of kachel stelt, bent u beter in staat om een keus te maken uit het overweldi gende aanbod. In alle vormen en maten Modem, klassiek, romantisch, kleurig of juist strak. Haarden en kachels zijn er werkelijk in alle vormen, kleuren en ma ten. Multifunctioneel zijn kachels die u ook kunt gebruiken als oven of kook plaat. Een elektrische sfeerhaard is prak tisch, veilig en toch zeer sfeervol. Met een wendbare kachel kunt u in elk hoekje van de kamer van het vlammenspel ge nieten. Er zijn honderden verschillende modellen, met elk hun voors en tegens. Een goed hulpmiddel bij het kijken, kie zen en kopen is de nieuwste Welke-gids Haarden Kachels. Stap voor stap kiezen In vijf stappen biedt de Welke-gids Haar den Kachels u een duidelijk overzicht van alle mogelijkheden. Alle praktische verschillen tussen de diverse soorten haarden en kachels worden overzichte lijk beschreven. Alle technische, maar ook de financiële aspecten krijgen volop aandacht. En natuurlijk valt er in de Welke-gids Haarden Kachels ook heel veel te bladeren, de foto's helpen u ideet jes opdoen. Zonder dat u de deur uit hoeft, biedt de gids een compleet overzicht van het Ne derlandse aanbod in haarden en kachels. Want net als de andere Welke-gidsen zit het blad boordevol praktische infohnatie en nuttige tips. Welke Haarden Ka chels is dan ook een onmisbare handlei ding voor iedereen die van plan is een haard of kachel te kopen of die zich wil oriënteren op de mogelijkheden voor zijn of haar huis. De nieuwe Welke Haarden Kachels ligt vanaf nu in de tijdschriftenwinkels voor ƒ7,95. het ziekenhuis een begin gemaakt met deze elektronische vorm van berichten verkeer. Opname-, mutatie- en ontslag- berichten en uitslagen van laboratorium onderzoek worden sindsdien naar de aan gesloten huisartsen verstuurd. Zo zijn tot en met december vorig jaar al ruim dui zend elektronische berichten op deze wijze verzonden. M.i.v. dit jaar zijn de verslagen van de afdeling radiologie aan het te verzenden pakket berichten toege voegd. Voor de nabije toekomst wordt er naar gestreefd om het aantal en de soort van berichten dat verstuurd kan worden, verder uit te breiden. De daarvoor beno digde Edifact protocollen worden ont wikkeld en geïmplementeerd. De verwachting van deskundigen is dat het overgrote deel van het berichtenver keer in de gezondheidszorg langs elek tronische weg plaats gaat vinden. Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis en het huisartsenlaboratorium zijn er van over tuigt dat deze ontwikkelingen een be langrijke positieve bijdrage leveren aan de kwaliteit van de gezondheidszorg in deze regio. MELISSANT - Op uitnodiging van de vrouwenvereniging 'Draagt elkanders lasten' hoopt D.V. vrijdagavond 30 janu ari a.s. in het zaaltje van de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Beat- rixlaan te spreken drs. A. van Kranen burg, theologisch docent op Irian Jaya. de heer Van Kranenburg hoopt ook dia's te laten zien. Tevens is er een verkooptafel aanwezig, ledere belangstellende is hartelijk wel kom. Aanvang 19.30 uur. Berichten uit de Gezondheidswijzer Veel, vooral oudere, mensen maken zich wel eens zorgen over hun geheugen. Naarmate we ouder worden werkt het geheugen, net als andere delen van het lichaam wat trager. Men krijgt meer moeite met het opnemen en onthouden van informatie. Vaak wordt echter ten onrechte gedacht dat dit het begin is van dementie. Vergeetachtigheid is echter iets waar bijna iedereen wel eens last van heeft en k;an verschillende oorzaken hebben zoals bijvoorbeeld gebruik van slaap- of kal meringsmiddelen, bepaalde infectieziek tes, overspannenheid of veel piekeren. Bij dementie gaat het om een ernstige vorm van vergeetachtigheid die niet te vergelijken is met af en toe niet op een naam kunnen komen of het vergeten van een verjaardag. Voor mensen die meer over vergeetachtigheid willen weten heeft de Gezondheidswijzer Zuid-hol- landse Eilanden een informatiepakketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. In het informatiepakketje staat de wer king van het geheugen beschreven, wat mogelijke oorzaken van vergeetachtig heid kunnen zijn en een aantal tips om het geheugen te trainen. Verder vindt u informatie over dementie, de oorzaken, behandelingsmogelijkheden en hoe u kunt omgaan met iemand die dement is. De gratis informatiepakketjes kunt u telefonisch aanvragen of ophalen bij de Gezondheidswijzer in de GGD-vestiging die het dichts bij u in de buurt is: Helle- voetsluis. Oostzanddijk 26, tel. (0181) 652404; Middelharnis. Sportlaan 5, tel. (0181) 652404. Ook kunt u bij uw bibliotheek een boe- kententoonstelling over dit thema bekij ken. De gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. In de Gezondheidswijzer kunt u op het gebied van ziekte, gezondheid en gezond heidszorg folders en artikelen vinden, maar bijvoorbeeld ook adressen van patiëntenverenigingen of informatie over cursussen. Veel informatie is kosteloos te verkrijgen. Maandag 26 januari 1998 Afdeling 1: I. Mackloet-J. A. DekkerI -1 C. Polder-1. KoeseO - 3 A. Knape - H. Verolme1 -1 P. Leroy - C. SpeeI -1 Afdeling 2: M. Klink-F. NoordijkI -1 A. Krijgsman - P. van BrusselO - 3 H. Schellevis - R. Jacobs1 - I V. d. Kooij - J. LodderO - 3 Afdeling 3: J. Groenendijk - G. ZaaijerO - 3 H. Noordijk - G. M. KoeseO - 3 J. Verbiest - J. Holleman1 -1 J. A. Gebuis - T. Staal1 - 1 FAMILIEBERICHTEN Met dankbaarheid en blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje We noemen hem Jaüp Job en Cock Mijs Klaas Marleen Lucia 29 januari 1998 3256 AZ Achthuizen Vroonweg 1 Maandag 2 februari a,s. van 19,30 tot 21.30 uur wordt in de Brand weerkazerne aan de PhilipshooQes- weg 51 in Dirksland een informa tie/kennismakingsavond gehouden over de nieuwe LOTUS-slachtoffer- cursus die binnenkort in Dirksland van start gaat. De cursus wordt georganiseerd door de Lotusstudiekring 'Flakkee'. LOTUS staat voor Landelijke Opleiding tot Uit beelding van Slachtoffers. Om deel te kunnen nemen aan de nieuwe cursus 'Lotusslachtoffer' dient men in het bezit te zijn van een geldig EHBO- eenheidsdiploma en het enthousiasme daarmee meer te willen doen dan alleen maar eerste hulp te bieden. In zo'n vijftig tot zestig lessen leert een aspirant Lotus-slachtoffer acteren, gri meren, ontwerpen en ensceneren. Tij dens de cursus wordt geleerd hoe een ongevalsslachtoffer natuurgetrouw kan worden uitgebeeld en nagebootst en hoe een ongeval in scene kan worden gezet. Ook wordt de deelnemers onderwezen hoe een ontwerp kan worden gemaakt van een ongevalsopgave voor een EHBO-oefening, -lessen, -wedstrijden enz. Dit alles met het doel om mensen, die te maken hebben met eerste hulp ver lening, vertrouwd te maken met slacht offers en situaties die zij in werkelijkheid kunnen tegenkomen. Na het examen met goed gevolg te heb ben afgelegd, ontvangen de deelnemers de Lotusaantekening en mag men zich 'gediplomeerd slachtoffer' noemen. Voor informatie over de aanvangsdatum van de cursus en de kosten kan men zich wenden tot mevrouw J. Neels-Donker- sloot te Ooltgensplaat, tel. 632359, of A. Hoek te Ouddorp, tel. 681885. Vertederende gehoortekaartjes U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK Voor ik mijn ogen heb gesloten heb ik van een avontuurlijk leven genoten veel heb ik gezien, veel mocht ik beleven ik heb de berg beklommen en Uw weg gevonden. (Psalm 121) Kracht kent zijn grens. Toch nog onverwacht is overieden, onze lieve man, vader, schoonvader, zoon, broer, zwager en oom HANS TANIS echtgenoot van Engeline Hardon 21 mei 1942 t 29 januari 1998 Goedereede: Engeline Tanis-Hardon Oude Tonge: Monica en Ton Hofman Melissant: Theo en Diana Tanis Goedereede: D. Tanis-den Eerzamen Familie Tanis Familie Hardon Molenstraat 10 3252 BE Goedereede Gelegenheid tot afscheid nemen op maandag 2 februari van 15.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsweg te Ouddorp (ingang en parkeergelegenheid aan de Dorps- tienden). De dienst van Woord en Gebed is dinsdag 3 februari in voornoemde kerk, aanvang 13.30 uur, waarna aansluitend de begrafenis zal plaats hebben op de algemene begraaf plaats te Goedereede, omstreeks 14.45 uur. Ka de begrafenis is er nog gelegen heid tot condoleance in de kerk. Hans hield van bloemen Met leedwezen hebben wij kennis genomen van het overlijden van de heer J. P. TANIS voormalig raadslid van de gemeente Goedereede Van maart 1978 tot september 1978 had hij zitting in de raad van de ge meente Goedereede namens de Pro testants Christelijke Partij. Wij wensen zijn vrouw, kinderen en verdere familie alle kracht toe dit verlies te dragen. Burgemeester en wethouders van Goedereede, De burgemeester, C. Sinke. De secretaris, mr. H. Scholtens. Eilanden-Nieuws is het blad voor uw In de sporthal lag een oude balk die tijdens druk bezette uren aocr ürverse turnsters werd gebruikt. Omdat deze al wat versleten was, maar toch nog wel gebruikt werd werd gezocht naar een oplossing. Tijdens een cursus in Krimpen a/d IJssel zagen wat trainers een balk die bekleed was met een tapijt en op deze manier weer voor biina vol mee kon. Terug aangekomen weer bij de eigen les, kwam het idee om te vragen of dit misschien ook mogelijk was met de balk in de Sporthal. Het bestuur ging akkoord en Hameeteman werd benaderd. Gelukkig voor ons werd zeer positief gere ageerd en werd de balk door Hameeteman bekleed in wit met het opschrift Woningin richting Hameeteman CV aan de ene en De Kriekel aan de andere kant. In het nieuwe jaar kunnen we dan ook namens Hameeteman weer volop gebruik maken van deze balk. Fantastisch. Namens alle turnsters en trainers van Sportvereniging De Kriekel willen wij daarom Hameeteman hartelijk bedanken voor het bekleden van onze oude balk, zodat ook deze weer op een goede manier is te gebruiken. BEDANKT! -.f.- f I ONROEREND GOED Langeweg 19a 3245 KE Sommelsdijk Tel. (0187)48 73 93 Fax (0187) 48 49 09 Bemiddeling bij aan- en verkoop van uw woning of bedrijf

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2