Partnerschapregistratie en ambtenaren van de bui^^erlijlce stand R.P.F. Middelliarnis presenteert zich Seeisboem prijswinnaar bij Karels Autoservice Wilgen knotten in Oostflaickee Groei Bloei Zendingsavond De nacht van Sommerdiek Herdenkingszang- avond Oude Tonge Raad Dirksland AA^MINNAARD ^^^VASTGOED Zang- en orgelavond in Goes nm UUil organiseert een lezing over Rozen Kerkdiensten Ger. Gem. Zr. Gorissen overleden DINSDAG 27 JANUARI 1998 No. 6674 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Naast gewone ambtenaren in gemeen tedienst fungeren ook in Dirlcsland anderen als ambtenaar van de burger lijke stand. Tot de laatste categorie, de bijzondere ambtenaren van de burger lijke stand, behoren raadsleden en ver tegenwoordigers van diverse politieke partijen. Zij zyn als ambtenaar van de burgerlijke stand door de rechter beë digd. Voor de Dirkslandse SGP en RPF bleek de partnerschapregistratie een moeilijk punt. En: hoe moet het met de ambtenaren van de burgerlijk- se stand van SGP en RPF huize? Wettelijk opgelegd Perl januari 1998 zijn gemeenten ver plicht partnerschappen te registreren. Daarom was het voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders in de raadsvergadering van 22 januari om voor het registreren van partnerschappen dezelfde leges te heffen als voor het vol trekken van huwelijken. De raad ging met de voorgestelde tarie ven voor partnerschapregistratie akkoord, maar de heer Koningswoud vroeg namens de SGP aandacht voor de positie van de ambtenaar van de burgerlijke stand van SGP huize. De huidige bijzon dere ambtenaren van de burgerlijke stand zijn niet verplicht partnerschappen te registreren, de toekomstige wel. Graag zag de SGP een uitzondering voor die bijzondere ambtenaren van de burgerlijke stand die principiële bezwaren hebben tegen het registreren van partnerschap pen. Als de bijzondere ambtenaren zon der meer verplicht zijn partnerschappen te registreren, zou dat betekenen dat ze uitgesloten worden van het voltrekken van "gewone huwelijken", betoogde de heer Koningswoud. "Of u daar nog eens over wilt denken" vroeg hij de raads voorzitter, burgemeester Boonstra. De heer Boonstra zei dat eerst onder zocht moet worden wat een bijzondere ambtenaar bij zijn beëdiging verklaart en welke vrijheidsgraden daarmee geboden worden. Aantasting De heer Leeflang (RPF) zei dat de RPF principiële bezwaren heeft tegen het gere gistreerd partnerschap. "Want het is een aantasting van het door God ingestelde monogame huwelijk". Ook de heer Leef lang vond dat ambtenaren met principiële bezwaren niet verplicht zouden moeten zijn mee te werken aan partoerschapregis- tratie wegens gewetensbezwaren. Hij zei te beseffen dat het om een rijksregeling ging, maar de regeling deed hem pijn. Het deed de heer Van Prooije. Gemeentebelangen pijn de SGP en de RPF zo te horen praten: "De kouwe ril lingen lopen over mijn rug. Straks zijn er twee soorten burgers in Dirksland: de ene soort wordt behandeld door ambtenaar A en de andere door ambtenaar B. Namens de fractie Gemeentebelangen neem ik hier ver afstand van". De fracties van PvdA, VVD en CDA deden er het zwijgen toe. Provinciale herindeling De gemeenteraad moest wederom een standpunt innemen over de door staatsse cretaris Van de Vondervoort gewenste overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland. Het standpunt van het college van B en V.- c'..-dc meerderheid van de raad bleek niet gewijzigd: Geen provin ciale herindeling van Goeree-Overflak kee, ongeacht het wel of niet tot stand komen van de stadsprovincie Rotterdam, zoals die nu is gepland. Alleen de SGP is voorstander van indeling van Goeree- Overflakkee bij Zeeland, wanneer de stadprovincie Rotterdam doorgaat. Wan neer er geen stadsprovincie Rotterdam komt ziet de SGP geen enkele reden tot overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland. In zijn algemeenheid gaf de gemeente raad te kennen het herindelingsgedoe een beetje zat te zijn. De heer Koningswoud vroeg zich af of het standpunt van de gemeente Dirksland ook maar enig gewicht in de Haagse schaal zou leggen. Burgemeester Boonstra vond het de ver antwoordelijkheid van de raad serieus met het Dirkslandse standpunt om te gaan. Wat de hogere overheid er verder mee doet is de verantwoordelijkheid van die overheid. De heer Van Prooijen had van het laatste geen hoge pet op en was in zijn veront waardiging poëtisch geworden: "Alleen omdat Van de Vondervoort wil scoren moeten wij bij Zeeland gaan horen gelukkig gebruiken wij nog ons verstand de staatssecretaris raakt wal noch kant Laat ze eerst 'Rotterdam' maar 'doen' dat redt ze toch niet voor haar pensioen" De heer Robijn (PvdA) verklaarde zich minder ludiek, maar evenzeer voorstan der van het collegestandpunt als de heer Van Prooijen. Ook de VVD zei bij monde van de heer Driesprong het volle dig met het College van B en W eens te zijn. Dat was ook het standpunt van CDA en RPF. Waardering VOOR Molenstichting Meer waardering was er voor de Molen stichting op Goeree-Overflakkee. De raad ging akkoord met een subsidiever hoging, voor aankoop van molen De Zwaan in Ouddorp en voor onderhoud van de molens die al in het bezit zijn van de Molenstichting. Uit een oogpunt van bestuurlijke zuiver heid nam burgemeester Boonstra niet deel aan de behandeling van dit agenda punt, gelet op zijn betrokkenheid bij de Molenstichting. Vrijdag 30 januari is het weer zover, dan klinkt om 20.00 uur het startschot voor de Nachtmarathon in De Staver te Som melsdijk. Dit evenement wordt georgani seerd door zwemclub 'De Schotejil' en er zullen 15 ploegen deelnemen. De bedoeling is dat elke ploeg gedurende 12 uren zoveel mogelijk meters zwemt. Een ploeg bestaat uit 8 zwemmers m/v en er moet steeds één zwemmer in het water liggen. Natuurlijk is iedereen de hele nacht welkom om de zwemmers aan te moedigen. Entree voor het publiek bedraagt ƒ1,50. Kinderen t/m 12 jaar zijn gratis. Het einde is zaterdag 31 januari om 8.00 uur. Zaterdag 31 januari a.s. is er weer een actiedag van de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree- Overflakkee. Deze actiedag wordt geor ganiseerd door de werkgroep terreinbe heer van de vereniging. De actiedagen betreffen voornamelijk landschapsonder- houd aan natuurelementen op het eiland. Wanneer er geen onderhoud aan deze natuurelementen gebeurd, zullen deze voor het eiland kuimen verdwijnen. De activiteiten van deze dag zijn in NIEUWE TONGE - Het klinkt als een prijs bij een opgelopen autoschade als je de associatie zou leggen met het auto- schadebedrijf maar niets is minder waar. Seeisboem, zo heette de reclamecampag ne 1997 van Volvo Nederland om zo veel mogelijk Volvo's in de markt te zet ten. Medewerkers van de landelijke dealers konden zogenaamde Seelsboem-tips in leveren in de vorm van een aan hen uit gereikt bonnenboekje. Elke bon die inge leverd werd was voorzien van de naam van de potentiële klant en een nummer wat weer als lotnummer fungeerde. Er vielen in deze campagneperiode verschil lende prijzen bij Karels autoservice in Nieuwe Tonge. Maar donderdag 22 januari kwam de ver rassende prijs. Een geheel verzorgde ACHTDAAGSE REIS naar Athene waaronder een minicruise van vier da gen. Een afgevaardigde van Volvo Ne derland bracht dit verheugende nieuws voor Gert Nelis, technisch medewerker bij Karels autoservice. Zeer wel verdiend, want in totaal werden maar liefst zo'n 60 tips ingeleverd. Dit heeft geresulteerd in een uitnodiging tot het bijwonen van een afsluitende feest avond in februari voor alle medewerkers van het bedrijf met hun partners. Oostflakkee. De helft van de 180 knot- wilgen aan de Krammerweg tussen Oude Tonge en Ooltgensplaat zijn aan een knotbeurt toe. Op deze actiedag van de vereniging kun nen we weer veel hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen, met name de inwoners van Midden- en Oostflakkee, kunnen ons daar a.s. zaterdag bij helpen. We verzamelen om 8.15 uur aan de Krammerdijk. De werkzaamheden duren tot ongeveer 12.30 uur. Handgereedschap en motorzaag zijn be perkt aanwezig, wie in bezit is van goed gereedschap moet dit zeker meenemen. Zoals gebruikelijk zal het afkomende openhaardhout onder de helpers worden verkocht voor 10,- per m\ De Krammerdijk is te bereiken via de provincialeweg N59 richting Ooltgens plaat, na dierenpension Ons Eiland de eerste weg rechts, de Kranendijk op, einde weg rechts. De Krammerdijk is de eerste weg links. Verdere inlichtingen kunt u krijgen onder tel. 485566 of 484156. Goeree-Overflakkee B.V. Op D.V. 21 februari 1998, aanvang 19.30 uur, wordt de jaarlijkse 'Februari' zang- en orgelavond gehouden in de Sionkerk van de Ger. Gem. aan de Loui se de Colignylaan te Goes. Opening door ds. G. J. N. Moens. Een groot samensteld jongerenkoor van meer dan 150 personen, bestaande uit de jon gerenkoren 'Cantilena' uit Werkendam, 'Deo Juvante' uit Geldermalsen, en 'Con Forza' uit Poederooyen o.l.v. Henriëtte van Maelsaeke, op het orgel begeleid door Anton de Raad; en maimenkoor 'De Lofzang' uit Goes o.l.v. Johan de Ridder verlenen hun medewerking. Het programma vermeldt daarnaast veel samenzang van zowel psalmen in de be rijming van 1773 en in de berijming van P. Datheen. De bekende organist Bert Elbertsen uit Ede hoopt het mannenkoor De RPF Middelhamis heeft zich zaterdagmorgen als zelf standige partij gepresenteerd, z'n programma bekend ge maakt en z'n kandidaten voorgesteld. De partij gaat met vertrouwen de raadsverkiezing op woensdag 4 maart tege moet. Ze doet dat voor het eerst los van de 'zuster'partij-SGP met welke al sinds meerdere raadsperiodes een combinatie werd gevormd. Aan het besluit van de RPF z'n eigen weg te gaan ligt overigens geen enkel conflict ten grondslag maar 'de tijd was er rijp voor', zo laat RPF-voorzitter de heer A. Stolk weten. Het was om praktische redenen dat met de SGP werd samengewerkt en om praktische redenen gaat men voortaan gescheiden. De RPF zou geen haar welgevallige lijstverdeling hebben kun nen bereiken waarom tot zelfstandigheid is besloten, opdat de kiezer spreke. De RPF voormannen menen voldoende signalen te hebben ontvangen om de zelfstandigheid succesvol binnen te kunnen gaan. Er wordt op twee zetels gerekend en zelfs zouden het er 3 kunnen zijn. In het program, gepresenteerd onder het motto 'Rechtvaardig beleid, betrouwbaar bestuur', worden de eerste 3 raadskandidaten dan ook voorgesteld: nr. 1 de heer C. Hameeteman, zittend raadslid; 2 de heer Joh. van Oostenbrug ge te Middelhamis en 3 André Lugtenburg te Sommelsdijk. Zoals u in de krant van vrijdag j.l. al hebt kunnen lezen, is er aan staande zaterdagavond 31 januari een zangavond ter herinnering aan de watersnoodramp van 1953. De avond vfordt gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge en vangt aan om 19.45 uur. Toegang ƒ5,- en collecte t.b.v. stichting Ont moeting. Medewerking wordt verleend door: Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Frans Kornet en Michel de Wit, orgel; Pieter Vis, bas-bariton; Marius van der Valk, tenor; Lennert Knops, orgel. Nu iets over het programma. U kunt genieten van zowel orgelspel als koor- en solozang, maar er is in het pro gramma ook veel plaats ingeruimd voor samenzang. Het Dirkslands Mannenkoor hoopt als introïtus, samen met de bas- bariton, het bekende lied 'O liefde Gods' te zingen. U kunt beide solisten beluiste ren in het lied 'Fluist'ring der hope' en het mannenkoor zingt verder o.a. nog 'De storm' van J. Zwanepol. Pieter Vis is solistisch nog te beluisteren in o.a. het lied 'Behoedt mij dag en nacht' (zo is mijn Zeeland), en u kunt samen met de tenorsolist nog zingen het bekende refrein van 'Tel uw zegeningen. Ook onze jonge vriend Lennert Knops (15 jaar) kunt u solistisch nog beluisteren in een improvisatie over bekende 'storm'-liederen met aansluitend samen zang van (hoe kan het anders?) 'Ruwe stormen mogen woeden'. Aan het eind van de avond is er nog solo- en samenzang van het lied 'Blijf met mij. Heer'. Er wordt u deze avond een sober, maar stijlvol programma aan geboden, welke helemaal, ook in de toe spraak van de heer Duyster, in het teken staat van de ramp. Alle reden voor u en voor jullie, jongelui, om naar Oude Tonge te komen. Na afloop wordt u in Diakonia nog een kop koffie aangeboden en bent u in de gelegenheid de verkooptafel te bezoeken, met daarop onder ander de cd 'Aan Gods hand' van Lennert en Marius. Van Pieter Vis is er een hoorspel-cd verkrijgbaar, welke in het teken staat van de ramp. Koninklijke Maatschappij TYiinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee en de samenzang te begeleiden en tevens enkele orgelimprovisaties te spelen. Toegang vrij. LET OP: parkeren niet toegestaan op de L. de Colignylaan (aan de voorzijde van de kerk), voldoende parkeerruimte in andere straten bij de kerk. De lezing vindt plaats op dinsdag 10 fe bruari 1998, aanvang 20.00 uur in het verenigingsgebouw Oostdam te Goede- reede. De spreekster is mevrouw Elsie de Raedt, zij levert advies voor restauratie van oude tuinen, corrigeert bestaande tuinen en maakt verwaarloosde waarde volle rozelaars weer vitaal. Verder is zij spreekster op menig internationaal con gres (in 1997 te Cambridge op het Inter national Heritage Rose Congress en ook was zij gids op het wereldcongres van Rozenverenigingen). In de zomer van 1996 verscheen haar boek 'Rozen van de lage landen... Rozen van bij ons'. In mei verscheen haar eau de parfum 'Roses of Flanders' op de markt. Maar naast schrijven, lesgeven, ontwer pen en reizen, zit ze vooral met de han den in de aarde om te zaaien, te wieden, te snoeien en te planten in haar eigen tuin 'Rozenvliet' te Wilrijk. U begrijpt dat wij bijzonder trots zijn haar te mogen ontvangen. Wij raden u zeker aan deze avond niet te missen! Het onderwerp van de lezing op deze avond: De Verzorging van de Roos en haar Functie in de Tuin. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur student C. van Krimpen uit Nieuw Beijerland. DIRKSLAND - hedenavond (dinsdag) 7.30 uur ds. A. M. den Boer (bijbelle zing). OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. G. J. van Aalst uit Rid derkerk. Zr. Gorissen, dat kromgebogen stok oude dametje dat, bijna negentig jaar oud, nog maandelijks Dirks lands raadsvergadering bijwoonde en daar heel spits toeluisterde of er misschien iets over het zwembad werd gezegd, ze is niet meer. Donderdagavond nog had ze de raadsvergadering bijgewoond, had bode Teun Meijer haar het gebruike lijke kopje koffie geserveerd en Krijn Kastelein, de chef Alg. Zaken ter secretarie, had haar na afloop van de vergadering naar haar logeer adres 'Geldershof' gereden, al die privileges genoot ze, want ze was een frêle stukje folklore, heel beve- rig en heel gebogen was ze gewor den, zr. Gorissen die in het verleden fysiek een sterke vrouw moet zijn geweest, want tientallen jaren heeft ze de Dirkslandse bevolking als wijkverpleegster gediend. Bijzonder heeft ze zich ook inge spannen voor de bouw van het zwembad en opnieuw beklom ze vorig jaar de barricades toen twijfels over het voortbestaan van het zwem bad haar steeds onheilspellender toe hebben geklonken. Nadat ambtenaar Krijn Kastelein haar donderdagavond, na de raads vergadering naar 'Geldershof' bracht, waar ze na een staaroperatie een aantal weken zou logeren, is ze daar later op de avond ten val geko men. Welverzorgd is ze naar bed ge bracht, maar in de loop van de nacht is ze zomaar weggegleden. Zr. Gorissen is niet meer, weerbaar was ze geweest en tenslotte was ze heel erg kwetsbaar. In haar eigen huisje op Kralingen is ze niet meer terug mogen keren. Morgen, woens dag, wordt haar stoffelijk overschot te Rotterdam gecremeerd. MELISSANT - Op uitnodiging van de vrouwenvereniging 'Draagt elkanders lasten' hoopt D.V. vrijdagavond 30 janu ari a.s. in het zaaltje van de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Beat- rixlaan te spreken drs. A. van Kranen burg, theologisch docent op Irian Jaya. de heer Van Kranenburg hoopt ook dia's te laten zien. Tevens is er een verkooptafel aanwezig, ledere belangstellende is hartelijk wel kom. Aanvang 19.30 uur. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 De kansrijke RPF kandidaten, v.l.n.r. de heer Van Oostenbrugge, de heer Hameeteman en de heer Lugtenburg VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VCEO - srUDW - REPORTAQE FOTOaFIAFIE czn en C3 izj un en jzn en en OUDOORP-WssMnut 35 - TaMbon (Ora^ 68T6Ï2/Fu 683734 f?EMESSE - ftfnts/Kip - Högszoom T 72 - TaMbcn (D7 TJ 462400 |^^3 P^^ ^^O j en en I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1