1^^ Schipper Accountants OAZMm Februari: wintergroene varens Herdenkingszangavond watersnoodramp 1953 NIEUWE BOEKEN NIEUWS s^ Assistent Accountant m/v Informatie en sollicitatie /X uit de kerken "Kpffü-praaije na de /(^rli^ienst. Tuin Groen: Er is altijd iets moois te doen! Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp Defiinctie: Gevraagd wordt: Slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! Plant van de maand: Polystichum aculeatum HHËEËÏÏÏÏEEESESEES Biz. 2 EILANDEN-MEUWS VRIJDAG 23 JANUARI 1998 ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS GOES - TEHMEU7EN - THOLEN - VlJ'j'SINrjEfi - MiDDELHARNI'; - ZlERlKZEE - OUD-BIJERLAND Schipper Accountants behoort met 180 medewerkers en 7 vestigingen tot één van de toonaangevende accountants- en belastingadvieskantoren in zuidwest Nederland. Binnen de organisatie is er een intensieve samenwerking tussen accountants, belastingadviseurs, juristen en organisatie-adviseurs. Door deze samenwer king van specialisten kan adequaat worden ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen en kan een optimale dienst verlening worden aangeboden. Voor de regio Zuid-Hoüancise eilanden (Middelharnis) is de volgende functie vacant: U verzorgt op een breed terrein de administratieve dieastverlening en advisering van cliënten. Hoofdzakdijk werkt u volledig administraties uit tot jaarrekeningen. U rapporteert rechtstreeks aon de relotie- beheerder. Q een afgeronde opleiding HEAO-BE, SPD of vergdijkbare opleiding; Q oontoonbare werkervaring, met name met het uitwerken van jaarrekeningen; een flexibele, klantgerichte instdling; 0 het vermogen zdfstandig te kunnen werken. Bij voorkeur woonachtig in de regio. Geboden wordt: Q een veelzijdige en verantwoorddijke functie; Q een prettige werkomgeving met ruimte voor dgen initiatief; Q goede arbeidsvoorwaarden. Heeft u interesse in deze uitdagende en afwisselende functie? Riclit dan uw sollicitatiebrief met cv. voor 7 februari a.s. aan OM. Advies, afdeling Werving Selectie, Postbas 8, 4460 AA te Goes. Aanvullende informatie wordt u graag verstrekt door de heer J.B.P van Horssen, Schipper Accountants, telefoonnr. 0187-4866SS. PERSONEELSMANAGEMENT - MANAGEMENTZORQSYSTEMEN OPLEiDlMG Kt TRAINING - BEDRIJFSOVERNAME EM -OVERDRACHT ARBEIDSRECHT EN SOCIALE ZEKERHEID - AUTOMATISERING BEDRIJFSADVISERING Schermerhormtraat 2, Postbus 8, 4460 AA Goes Tel. (0113) 239450, Fox (0113) 23947S. E-mailinfo@0(iz.iil. htlp.7/wmv.0(i2.nl ASBEIOSeEMIDOELINGSVERGUNNING 9 10 0 16 9(66 je gezien datje buurman heet de ^er^dienst zat te sCapenF IHe VTOuiVi die zo mooi zingen kan, zal constant vrees 'Cijk te gapen! O-kt was trouwens aardig èezet ondanl{s de hitte, vondje niet? Zeg, heb jij er ook^op gelet datje veetlichte kUding ziet? Zag je die abnormale hoed van dat mens, helemaal voorin? Xn.hoorde ik.het toch welgoed? Zette je zoon steeds te vroeg in? Och, 't zvas wel een aardige preelq 'f^was af en toe zelfs aangedaan! Uvtaar toch.die ander, vorige weekj. daar had je eigenlij l^meer aan. Wat toen de tekst was? 'lilVeet 't niet meer. 't Qing, dacht i^, over 'Daniël. "Kjinjij ook^niet tegen dit weer? ikfilijf straks thuis, dat weet ikjweli Ms 't zo benauwd is in de k^rk^ kan ikjne niet goed concentreren. TLn och.is 't werkelijk.Qods werkj, dan kan ^ij me ook^thuis hefferen. Uit: Jane van Pelt-Zwerus, Koningsliederen. Uitgeverij J. de Koning, Ridderkerk. Paperback. 46 pag. Prijs 9,95. Uitslagen 19 januari Schaken, groep 1: A. Baas - M. Breen1 - O A. Kasteleijn - K. van der Wende ...rem. Schaken, groep 2: E. Santifort - R. van der WendeO - 1 K. de Ronde - P. van der Noordt1 - O P. Speelman - W. van der Meijden ..1-0 E. van Lamoen - R. Kicken1 - O P. Breen - M. van Damme1 - O E. Derrez - J. DijkstraO - 1 Schaken, RSB Er werd voor de wedstrijd tegen Spijke- nisse vooruit gespeeld aan 2 borden. Deze werden beide gewonnen door de bezoekende partij. De resterende 6 spe lers van Ouddorp staat de moeilijke taak om a.s. vrijdag toch nog een overwin ning tot stand te brengen. Dammen: C. Akershoek - H. M. FloresteijnO - 3 J. Westhoeve - A. de Mik3 - O M. Bruinsma - C. Mierop1 - 1 J. Moerkerk - J. VisbeenO - 3 K. Tanis - C. Vermeulen3 - O L. Moerkerk - J. van Koppen3 - O A. Meijer - A. P. C. de Mik1 - 1 Een wintertuin waarin veel te zien valt vraagt om groenblijvende planten. Meestal denk je dan aan hees ters, maar er zijn ook verschillende varensoorten die 's winters hun blad houden. In deze maand is dat heel welkom, zeker als je ze combineert met vroeg bloeien de bolgewassen. Die komen immers veel mooier uit tegen een groene achtergrond, en er zijn nu eenmaal niet zoveel lage planten die hun blad behouden. Deze soort met zijn prachtig glanzend, donkergroen blad heeft een Nederlandse naam, Naaldvaren en komt op enkele plekken in ons land voor. Hij heeft behaarde bladstelen van 20 cm lang met daarboven het tweemaal ingesneden ('geveerd') blad, dat tot 80 cm lang is. De bladveertjes - zo heten de deelblaadjes bij varens - zijn sterk gekarteld en eindigen in een naaldje. Het is een gemakkelijke plant: Op iedere schaduwrijke plek met een humeuze grondsoort kan hij groeien. Zelfs op droge zandgrond doet hij het goed, mar een flinke hoeveelheid goede kompost is dan wenselijk. De Naaldvaren wordt van oudsher ook als kamerplant gebruikt, maar is alleen geschikt voor on-verwarm de, vorstvrije ruimten met veel licht. Bijvoorbeeld in een serre. De wilde vorm van Polystichum setiferum, de Zachte Naald- varen, kan een hoogte van 80 cm bereiken. Spectaculair is het moment van uitlopen wanneer de jonge bladeren als witte bol letjes uitrollen. De bladeren zijn door hun stevigheid goed te verwerken in boeketten of bloemwerk. Er worden veel ver schillende vormen gekweekt, die allemaal zeer fijn, soms drie voudig ingesneden blad hebben. Het zijn planten die je heel goed in potten op een beschaduwd terras kunt zetten, waar ze een mysterieuze sfeer oproepen. 'Herrenhausen' is een vorm met een brede, vlakke groeiwijze die tot 1 meter in doorsnee en 40 cm hoog kan worden. Het blad is driemaal geveerd. Grappig zijn de broedbollen in de bladoksels waaruit zich kleine plantjes ontwikkelen. De kleinste vorm van Polystichum setiferum is 'Congestum', die niet hoger wordt dan 20 cm. De blaadjes van de lichtgroe ne veren overlappen elkaar enigszins. Mooi in een rotstuin! Polypodium vulgare of Eikvaren komt in Nederland vrij veel voor. Het is de varen die men ook op boomstronken ziet groei en, met vrij kort (tot 30 cm lang) enkelgeveerd blad. Ook wor den ze gezien in de duinen, in droge houtwallen en muurtjes. Bij de strengste vorst blijft het blad nog groen. De nieuwe bla deren komen pas aan het begin van de zomer uit. Polypodium interjectum heeft een iets sieriijker vorm, doordat het blad lan ger is (tot 40 cm), heeft smallere, spitse blaadjes en loopt in de nazomer uit. De eikvarens zijn bodembedekkende varens voor zowel schaduwrijke als ook zonnige, droge standplaatsen. Naaldvaren, ook geschild voor drogere plaatsen Blechnum spicant is de enige inheemse soort van een ge slacht dat hoofdzakelijk uit subtropische en tropische boomva- rens bestaat. Sommige soorten worden regelmatig als kamer plant aangeboden. Zijn bijzondere vorm heeft aan Blechnum spicant zijn Nederlands naam Dubbelloof gegeven. Het ge wone blad, dat leerachtig en donkergroen is, glanst enigszins en ligt vrijwel horizontaal. Op een gegeven moment verschij nen de sporendragende bladen, die heel verrassend rechtop staan en tot 40 cm hoog worden. De veertjes ervan zijn veel smaller. Een heel mooie soort, die zowel op zeer donkere als ook in zonnige plaatsen groeit mits de bodem voldoende voch tig is. Dubbelloof is daardoor zowel ideaal voor een vochtige stadstuin die voortdurend in de schaduw van het huis ligt als mede langs de rand van de vijver in de zon. Vaak weten de eigenaars niet zo goed wat ze met een dergelijke tuin aan moe ten, maar met deze en andere varens is er iets heel speciaals van te maken! Dit jaar is het precies 45 jaar gele den dat de watersnoodramp plaats vond in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953. Voor velen staat de datum 1 februari nog in het geheugen gegrift. Om daar op waardige wijze aandacht aan te schenken, heeft het ons goed ge dacht om op D.V. zaterdag 31 ja nuari 1998 een herdenkingszang avond te organiseren in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. De avond begint om 19.45 uur en de toe gangsprijs is 5,-. De kollekte die deze avond gehouden zal worden is bestemd voor Stichting Ontmoeting, welke hulp verleent aan dak- en thuislozen. Me dunkt, een beter doel is bijna niet denk baar, als we zien hoe velen 45 jaar gele den ook dak- en thuisloos geraakt zijn. We willen aanstaande dinsdag een korte toelichting geven op het programma. In deze krant vindt u de namen van de medewerkers aan deze avond, met daar bij een korte beschrijving. Medewerkenden zijn: De heer A. Duys- ter uit Krabbendijke hoopt een herden kingsrede te houden. De heer Duyster is expediteur bij het RD. De heer Andries, loco-burgemeester van de gemeente Oostflakkee, hoopt ook nog een korte toespraak te houden. Muzikale medewerking verleent het Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Frans Kor net met Michel de Wit aan het orgel. Het Dirkslands Mannenkoor gaat uit van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland en bestaat dit jaar 15 jaar. Het telt ruim 120 leden en staat sinds een paar jaar onder leiding van Frans Kornet. De organist van het koor is Michel de Wit, welke in 1972 in Goes is geboren. Op 9-jarige leeftijd ontving hij zijn eerste orgellessen. Hij heeft gestudeerd aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag en is sinds 1991 als organist verbonden aan het Dirkslands Mannenkoor. Ook de bekende en gelukkig van alle blaam gezuiverde bas-bariton Pieter Vis hoopt mee te werken aan deze avond. Hij begon zijn zangersloopbaan als de Rot terdamse jongenssopraan. Op 12-jarige leeftijd zong hij als solist bij het Rotter dams Jongenskoor. Als bariton-solist verleende hij zijn medewerking aan uiteenlopende concer ten met gerenommeerde koren waar ik u alleen de Poolse Nagtegalen van noem. In dit voorjaar verschijnen van hem met zijn Petros Psaris Leeriingen-ensemble twee bijzondere CD's, te weten: Joodse Synagoge Gezangen en Jiddische volks liederen uit de Ghetto- en Concentratie kampen ten tijde van de Holocaust 1940- 1945. Deze audio-produktie staat in het teken van 50 jaar onafhankelijkheid van de staat Israël en de omstandigheden waaronder de opstand in het Ghetto van Warschau 55 jaar geleden plaatsvond. Ook het in korte tijd bekend geworden duo Lennert Knops, organist en Marius van der Valk, tenorsolist hopen deze avond mee te werken. Ook van hen nog een korte biografie. De tenor, Marius van der Valk, zong als kind al graag. Rond het orgel thuis en plaatselijke koren. Vanaf 1997 heeft hij zangles genoten bij de bekende alt Reina- ta Heemskerk en sinds kort ontvangt hij gastlessen bij de tenorsolist Johan Baay. De organist Lennert Knops is nog maar 15 jaar en inmiddels geen onbekende meer in onze omstreken. Reeds op jeug dige leeftijd werd zijn belangstelling ge wekt voor het orgel. Zodoende ontving hij op 7-jarige leeftijd al orgelles bij Jaap Hollaar. Hij ontvangt nu les van Martien de Vogel. Al enkele malen deed hij mee aan orgelconcoursen en vorig jaar kwam zijn Ie CD van de pers. Op 31 januari kunt u hem voor 35,- kopen bij de ver- kooptafel. Voor verdere informatie verwijzen we u naar de krant van aanstaande dinsdag. Nu kunt u alvast deze avond vrij houden. Jong en oud, hartelijk welkom! J. van het Goor, Leesbare brieven. Dagboek bij de brieven uit het Nieuwe Testament. Uitgeverij Boekencentrum, Zoetermeer. Gebonden. 385 pag. Prijs ƒ34,90. Al eerder verschenen bij Boe kencentrum dagboeken van opzet en lay out als het onderhavige: Elke dag een psalm en Gods weg met mensen, beide onder redactie van drs. M. van Campen. In dit meditatief dagboek willen de auteurs de brieven van het Nieuwe Tes tament dichter bij de mensen brengen. Zij hebben daarbij in eerste instantie de jonge mensen in de gemeente op het oog. Aan het eind van elke dagoverdenking is een vraag of opmerking opgenomen die wil aanzetten tot gesprek en/of bezin ning. Aan dit boek werkten o.m. de vol gende Hervormde predikanten mee: W. van den Bom, R. W. van Mourik, C. B. Stam en J. J. Verhaar. Dr. J. Hoek, Nabij de toekomst. Uitge verij Boekencentrum, Zoetermeer. Paperback. 111 pag. Prijs ƒ21,50. Dit boek is het tweede dat dr. J. Hoek - staf functionaris van de Hervormde Gerefor meerde Jeugd Bond - over 'de laatste dingen' schreef. Er is een innige samen hang tussen beide. Het eerste. Voorbij de dood, gaat in op de persoonlijke toe komst; dit tweede behandelt de toekomst van wereld en kosmos. Zulks aan de hand van de Bijbelse gegevens dienaan gaande. Ten aanzien van Israël belijdt de schrijver Gods trouw die Zijn oude ver bondsvolk nog niet losliet. „Tal van be loften liggen nog te wachten op de ver vulling in de toekomst. Die staan nog uit. In de hoofdstukken waar hij het laatste oordeel aan de orde stelt, ont houdt dr. Hoek zijn lezers niet de be klemmende bijbelse realiteit van de tweeërlei oogst en de tweeërlei bestem ming. ,,Dat is de bijbelse radicaliteit. Maar in Christus is ruimte tot be houd voor de grootste zondaar" Michael Dieterich, Ontspannen leven. Omgaan met stress en spanningen. Uitgeverij Boekencentrum, Zoeter meer, Paperback. 143 pag. Prijs 24,90. De schrijver is hoogleraar Psy chotherapie te Maagdenburg en tevens directeur van het Instituut voor Psycho logie en Pastoraat te Freudenstadt (Did.). Hij tekent stress als kwaal van deze tijd. Het ritme van het moderne leven gaat bij menigeen ten koste van de lichamelijke en mentale gezondheid. Maar hij blijft niet bijorzaken en symptomen staan. Hij laat de zo nodige ontspanning zien in het licht van de Bijbel en van de historie. Mogelijke therapeutische hulpmiddelen komen vervolgens aan de orde. Verras send is de plaats die de schrijver geeft aan de christelijke meditatie. Dr. G. W. Marchal, Luisteren met het hart. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 72 pag. Prijs ƒ13,50. In zijn Woord vooraf brengt de schrijver, die Hervormd predikant is, het label van His Masters Voice in herinne ring: een hondje, de oren gespitst bij een grote hoorn waaruit kennelijk de stem van de meester te horen is. Zo ziet hij ook zijn eigen taak als prediker, naar eigen zeggen 'het meest bescheiden baantje dat denkbaar is'. Het gehoorde 'verhaal' mag doorgegeven worden aan anderen. Als vrucht van het dubbele lui steren, naar de Meester en naar de men sen, is dit boekje ontstaan: schetsen uit de pastorale praktijk. Jack Cavanaugh, Naar het Beloofde Land. Uit het Engels vertaald door Roelof Posthuma. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. 310 pag. Prijs 39,90. Dit is het twee de deel in de serie Afrikaans Verbond. De lezer wordt meegenomen naar Zuid- Afrika, en wel het Afrika van de negen tiende eeuw. De Kaapstadkolonie staat in die dagen onder Brits gezag. De verhou ding van de Boeren, kolonisten van Ne- deriandse afkomst, tot de Britse macht hebbers is vol van spanning. Daarnaast zijn er de voortdurende conflicten met de Afrikaanse autochtonen, in dit geval de Xhosa-stam. Deze roman schetst de be levenissen, gevaren en ontberingen van het gezin van Christiaan van der Kemp gedurende de lange en barre trektocht naar een nieuw territorium. Jozef Argaman, Top Secret. Acties van de Israëlische geheime dienst. Deel 2. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. Geïllustreerd. 320 pag. Prijs ƒ39,90. Een dikke, geïl lustreerde paperback over acties van de geheime dienst van Israël. Niemand min der dan Benjamin Netanjahoe schrijft over dit boek: Jozef Argamans boek ont hult onbekende episoden uit het Israëli sche militaire verleden. Het betreft veel al huiveringwekkende acties die van doorslaggevend belang waren voor Is raels veiligheid. Dit boek biedt de lezer een duidelijk beeld van de doortastende en vindingrijke wijze waarop het Israëli sche leger het land beschermde in turbu lente tijden. NED. HERV. KERK Beroepen te Stellendam G. J. Hiensch te Delft; te Wezep (wijk 2) J. het Lam te Dirksland; te Oldebroek (wijk 2) J. C. van Trigt te Goudriaan en Ottoland; te Herwijnen F J. Stam te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Haren (Gr.) J. J. Schreuder te Zwijn- drecht. :i: NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spakenburg P. Busstra te Zwolle (II); te Hattem H. van der Velde kandidaat te Wezep; te Sliedrecht G. Zwarts te Amsterdam-Centrum. fyj Een kouze maken is niet moeilljkl j^' A'^ Kom eens vrijblijvend binner) kijken! BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Voorstraat 41Sommelsdijk l^ Tel. (0187) 482614 |pfl Fax (0187) 4S4520 Steven Wise, Als een trein voorbij komt. Roman. Uitgeverij Boekencen trum, Zoetermeer. Paperback. 264 pag. Prijs 34,90. De achtergrond van deze Amerikaanse roman is de Tweede Wereldoorlog alsmede de oorlog in Korea. Maar ook op de voorgrond spelen zich in de menselijke relaties allerlei conflicten af. Hoofdpersoon is de kleine, gehandicapte Annabella Allen. In een weg van geloof en zelfopoffering weet ze Jewell Cole, de jongen die voor galg en rad dreigt op te groeien, op het goede spoor te brengen. Maar het offer is groot. Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 Rose Vincent, De zon en het rad. Ro man. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Paperback. 320 pag. Prijs ƒ39,90. Dit is niet zomaar een roman. Terecht ontving het van de uitgever een stijlvolle lay-out. Als in het Frankrijk van 1685 het Edict van Nantes wordt herroepen, is het gedaan met de redelijke rust van de Hugenoten, de Franse prote stanten. Ze worden vogelvrij verklaard. Voor hen volgt er een vreselijke tijd van vervolgingen en gewelddadigheden. Louyse de Servezanne is een jong meisje dat in deze sfeer opgroeit. Ze wordt tegen de zin van haar ouders in een klooster geplaatst. Dit boek volgt haar moeizame weg. Het is gebaseerd op tal van bronnen uit die tijd. Beroepbaarstelling H. van der Velde, p/a Wolthuisweg 26a, 8091 EB Wezep, tel. (038) 3769719. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden drs. R. W. J. Soeters te 's-Gravendeel; te Huizen G. van Roekei te Nieuw-Vennep. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen-Zuid A. B. van der Heiden te Utrecht, die bedankte voor Middelburg- Zuid. Bedankt voor 's-Gravenzande J. Karels te Oude- mirdum; voor Gouda en voor Middelhar nis M. Karens te Werkendam; voor Me- hskerke W. Visscher te Amersfoort; voor Berkenwoude G. J. van Aalst te Ridder kerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 8