EIUVIIDEn-tllEUWS Ook in 1998 geen eigen bijdrage voor huisarts, tandarts en verlosl(undige GROEPSLEERKRACHT Een 'super' petunia verhaal Zingen voor Israël Hoofdpijn te Lijf ZiekenfondsRaad piEPcm OF PEuims? zacmi scHiLOPno fium) HcpBaaiuM C.P.B. afd. 'Goeree' Omgaan met rugklachten Hernieuwde uitgave officiële gemeentegids van Oostflakkee Welke onderwijsgevende wil ons helpen 3e Blad VRIJDAG 23 JANUARI 1998 No. 6673 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Wij eten graag capucijners, groene erw ten en bonen. Aardappelen lijken ons dan overbodig. Vlees is zeker wel nodig voor het eiwit, maar hoe staat het met de broodnodige vitaminen, ijzergehalte enz.? Antwoord: Alle peulvruchten bevatten vrij veel zetmeel, dus met dgl. flinke porties erwten of bonen hebt u geen aardappelen nodig op uw bord. Daar u dan ook een redelijke hoeveelheid eiwit naar binnen krijgt, kunnen die peul vruchten ook een deel van uw vleesge- bruik vervangen. Dat plantaardige eiwit heeft wel een lagere voedingswaarde dan dierlijke eiwitten. Eet u geregeld kaas of ei, dan krijgt u daaruit voldoende eiwit ten. Combineer een maaltje peulvruchten liever niet met een nagerecht van melk- spijs, want dan neemt uw lichaam het ijzer uit erwten en bonen minder goed op dan wanneer u ze met groenten of vruch ten mengt. Juist omdat peulvruchten te weinig vitaminen bevatten, is het veel verstandiger er een vitaminenrijke groen te bij te eten, of fruit toe te nemen. Dan hebt u het volle profijt van het ijzerge halte in de peulvruchten. Neem niet te vaak erwten of bonen uit blik of glas, want daar is vrij veel zout aan toege voegd. En was die gedroogde bonen goed alvorens ze in de week te zetten, en kook ze dan in het weekwater, anders werpt u mèt dat water de opgeloste vita- mines^weg! oiNoon Wat zou de afkorting DINDOA van een sportclub kunnen betekenen? Antwoord: Door Inspanning Nuttig, Door Ontspanning Aangenaam. lOfllLllÜOOViÜltlPl Graag zou ik het recept van tokkelroom willen hebben omdat ik niet tegen advo caat kan omdat dit te sterk voor mij is. Antwoord: U hebt nodig 12 eieren, 400 gram suiker, liter koffieroom en 2 vanillestokjes. Haal eerst het merg (de kleine zwarte zaadjes) uit de opengesne den vanillestokjes of gebruik eenvoudig- heidshalve een pakje vanillesuiker. Scheid de 12 eierdooiers zodanig van het eiwit dat er beslist geen wit meekomt in de beslagkom. Klop de dooiers met de suiker en de vanille in de kom, terwijl die in een pan met warm water geplaatst is. Klop door tot een gelijkmatige dikke massa verkregen is. Voeg dan onder voortdurend kloppen met kleine beetjes de koffieroom eraan toe en verwarm het mengsel au bain-marie tot het goed ge bonden is. Geef uw brouwsel vooral rus tig de tijd bij die laatste handelingen. Doe de afgekoelde drank in tevoren zorgvuldig gereinigde flessen met even eens brandschone kurken en bewaar haar koel en donker. Een aangebroken fles kan men niet langer dan 5 a 8 dagen goed houden. Na onze verhuizing wonen wij op een etage met parketvloer die wel onbescha digd, maar vies en vettig is. Hoe krijgen we die schoon? Antwoord: Vermoedelijk is dat parket (te) goed onderhouden en heeft zich in de oude waslagen veel stof en ander vuil vastgezet. U kunt echter bij een woning inrichter of drogist wel een middel kopen, bijv. op basis van tri of dgl., waarmee u gemakkelijk dat vuil mèt de oude waslagen kunt verwijderen. Volg precies de gebruiksaanwijzing op. Zono dig kunt u met een (geleende of gehuur de) schuurmachine de vloer vlak schu ren. Na afloop zal het wel nodig zijn dat oude parket in de (juiste) was te zetten. Het schild van mijn roodwangwater- schildpad wordt na 17 jaar ineens zacht. Wat mankeert hem en wat is er tegen te doen? Antwoord: Uw waterschildpad is niet ziek en het dier komt blijkens uw lijst voer, vitaminen en verzorging niets te kort. Bij dit soort wordt het schild op la tere leeftijd altijd wat zachter dan de eer ste tien jaar. Op hogere leeftijd zal het schild geleidelijk weer hard worden. ItffFT GiaSHELOEÜ Als ik uit de kou in de warme kamer kom, beslaan prompt mijn brillenglazen. Af vegen helpt niet. Weet u er een middeltje tegen? Antwoord: In het koude jaargetijde kunt u uw brillenglazen 's morgens vóór u van huis gaat, schoon poetsen met één druppeltje glycerine, of anders met zo'n anti-condensdoekje voor bril of autorui ten. En daarna nawrijven met een zeem- leren lapje. Zonodig 's middags herha len. Waar kan ik ergens het Nederlands her barium vinden? Antwoord: Dat is onze beroemde tropi sche tuin in Leiden. Die heet Rijks Her barium en het is een rijk herbarium, want het Rijk bezit er bijzondere planten uit de gehele wereld. U vindt de ingang aan de Schelpenkade 6, 2313 ZT Leiden. Voor een afspraak kunt u bellen (071) 5130541. Sinds 1 januari 1997 geldt een eigen-bijdrage regeling voor ziekenfondsverzekerden. Wie in 1997 bijvoorbeeld medicijnen heeft gebruikt, een medisch specialist heeft bezocht of in een ziekenhuis heeft gelegen, weet inmiddels dat hiervoor een eigen bijdrage moet worden betaald. Het ziekenfonds verstuurt enkele keren per jaar een overzicht en een rekening met de verschuldigde eigen bijdrage(n). De eigen-bijdrageregeling geldt echter niet voor alle hulp in de gezondheidszorg. Zo geldt voor de huisarts, de tandarts en verloskundige géén eigen bijdrage. Als de tandarts een chirurgische ingreep doet van specialisti sche aard, moet wel een eigen bijdrage worden betaald. De regeling zal in 1998 op hoofdlijnen van kracht blij ven. Daarom zetten we de belangrijkste punten nog eens op een rij. Geen eigen bijdrage voor huisarts, tandarts en verloskundige Ook in 1998 kan de huisarts, tandarts en verloskundige worden bezocht zonder bij betaling. Ook is geen eigen bijdrage verschuldigd voor ziekenhuisopname in verband met zwangerschap en beval- Hng op advies van een arts. Als de huisarts een recept voorschrijft geldt alleen voor verband- of geneesmiddelen een eigen bijdrage. Wei een eigen bijdrage voor andere zorg De eigen bijdrage geldt wel voor medicijnen en verband- middelen, een bezoek aan een medisch specialist, ambulan cevervoer, paramedische hulp (zoals fysiotherapie en logo pedie), hulpmiddelen en chi rurgische tandheelkunde van specialistische aard. ledere keer dat zorg wordt gevraagd, geldt een eigen bijdrage van 20% van de kosten. Bij opna me of dagbehandeling in een ziekenhuis, of een meerdaag se opname in een revalidatie centrum geldt een vaste eigen bijdrage van 8,- per dag. Dat kan natuurlijk snel oplo pen. Daarom is voor die eigen bijdragen een maxinmmbe- drag per kalenderjaar vastge steld. De hoogte van dit maxi mumbedrag is afhankelijk van iemands persoonlijke situatie. Eigen bijdrage tot een maximum bedrag Voor de meeste ziekenfonds verzekerden geldt voor de eigen bijdragen in totaal een maximum van 200,- per kalenderjaar. Dit maxi mum geldt niet per persoon, maar voor de verzekerde èn de eventuele meever zekerden samen. Voor 65- plussers een mensen met een bepaalde uitkering geldt een maximum bedrag van 100,- per ka lenderjaar. Het ziekenfonds weet overigens altijd de hoog te van de maximum eigen bij drage die op de verzekerde van toepassing is. Eigen bijdrage(n) beta len via uw ziekenfonds Het ziekenfonds stelt de eigen bijdrage vast en stuurt perio diek een overzicht en een rekening tot het jaarmaximum is bereikt. De eigen bijdrage hoeft dus niet direct aan de zorgverlener te worden betaald, maar later aan het zie kenfonds. Hoe vaak per jaar ook gebruik wordt gemaakt van medische zorg; er hoeft nooit meer dan de maximum eigen bijdrage te worden betaald. Voor vragen over de eigen-bijdrageregeling kan natuurlijk altijd contact wor den opgenomen met het zie kenfonds. T,en s-patmencCe zondag in 1940 't Stond fraai, daar aan de Haven toen. 't 9{addaar ookialCes mee! 'Oranjeèoom', dat stond erop, want Het was een Café. 't Café, het was van JA.. 'UerscHoor, en door hem daar gebouwd; net even voor de oorlog, en het was geheel van hout. 'Maar kiurig was het, inderdaad. Ool^op een mooie stand. !Men l(eeliivan achter 't glaasje daar precies op d'over^nt. 9{et stond op een verhoging, want l(wam soms de vloed te hcog. men hield, ais 't rondom water was, de voeten echter droog. "Bezetters zinsten al heel gauw ooli^dit café te staan. Landden zij niet in "Engeland, hier echter dil^wyls aan. Zij dronl<:en daar hun Borrelde. misschien een glas met pils; want immers toch, de l(roeg6aas had toen nog voor 'el^wat zuils'! 'Want dorstig waren zij vaafiwel, al waren zij niet ti^vaad. Tot op een. fraaie zaterdag. Toen kenden zij geen maat! Zy dachten aan de 'Ofeimatniet; noch minder aan de '"Krieg 9{un 'führerwas hier ver vandaan, nog verder was de 'Sieg Maar één van hen, een 'nazi-man die heel goed drinken kpn. hij was het, die Het eerst vertrolQ zo zat als een kanon! Maar was er toen daar in 't café, dan niemand die het zag? 'Werd later in de nacht vermist; men vond hem d'andre dag. 'En dat was in de "Kaai, bij eb; daar vond men toen die guit. !}{ij was verdronken in de J(aai, en naast hem lag zijn spuit! 'Dat was een consternatie toen; het hele dorp ontsteld! Want aan de Insek-ommandant moest het geval gemeld! En woedend was die Commandant. (Dreigde met zware straf! "De ^rkenaars, terecht beducht, wachtten het angstig af! "Het z/ielgelukkjg nogal mee; de uitspraak^onbekend? Maar 't bleek^dat voor de Jferkenaars 't gevaar was afgewend. 'Waarschijniijk.werdhet afgedaan met 'dood door eigen schuld'. (De werkelijke oorzaak.6leef in duisternis gehuld! Arjaon van Herken Op woensdag 4 februari 1998 is er een grote koor- en samenzang- avond in de Hervormde kerk, Voorstraat 25 te Den Bommel. Aanvang 20.00 uur (vanaf 19.45 uur Samenzang). Toegang gratis. De Stichting Christenen voor Israël orga niseert op woensdag 4 februari 1998 in Den Bommel een koor- en samenzang- avond. Medewerking wordt verleend door Chr. Gemengde Zangvereniging 'Soli Deo Gloria' en Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' o.l.v. Paul Kievit; dameskoor 'De Lofstem' uit Den Bommel o.l.v. de heer F. H. Wessels; Adrie van den Hoek, trompet; Bart-Jaap de Bakker, orgel. Opening door ds. A. Vos, predikant te Den Bommel; spreker: ds. W. J. J. Glas houwer, voorzitter Christenen voor Israël met als thema 'Breng de Joden thuis'. Verkoop produkten uit Israël in gebouw 'Bij de Bron'. Hoofdpijn komt veel voor. De meest voorkomende hoofdpijnen zijn span ningshoofdpijn en migraine. Mensen die regelmatig hoofdpijn hebben weten hoe zeer deze klachten hun leven kuimen be heersen. Als u weet hoe uw lichaam rea geert in allerlei situaties, hoe uw dag- en eetpatroon in elkaar steekt, kunt u hoofd pijnklachten leren verminderen en voor komen. Een cursus Hoofdpijn te Lijf kan u daarbij helpen. Het doel van deze cursus is leren wat men zelf kan doen om hoofdpijn te ver minderen dan wel te voorkomen door middel van het aanleren van oefeningen, het bijhouden van een hoofdpijnboek en dergelijke. Naast de cursusleider geeft een diëtist informatie over gezonde voeding en voe ding als uitlokkende factor voor hoofd pijn. Indien nodig zal zij individuele af spraken maken om het voedingspatroon te wijzigen. De cursus bestaat uit acht wekelijkse bij eenkomsten van twee uur en een terug- kombijeenikomst 6 weken na afloop van de cursus. Kosten 170,00 voor leden van Ge zondheid Service en 260,00 voor niet-leden. Nooit eerder dan IJsheiligen in mei, plant ik één petuniaplantje in mijn keulse pot. Vorig jaar wilde ik weleens weten hoeveel bloemen er zouden bloeien uit dat ene kleine plantje, dus telde ik steeds de uitgebloeide bloemen van dit alsmaar bloeiende plantje tot 24 december, toen haalde ik de laatste bloem eraf en tot mijn grote verba zing was dit nummer 979! Misschien kom het door mijn zelfbedachte en gemaakte systeem in mijn keulse pot! Bijgaand kunt u het zien op een in de zomer gemaakte foto. A. Brinkman, Oude Tonge Het jaar 1998 ligt weer voor ons. Wat dit jaar ons brengen moge, ons geleidt des Heeren hand. Van uit deze bede hopen we ook met onze C.P.B. (Christelijke Plattelandsvrouwen Bond) verder te gaan. Daarom nodigen we u ook uit, voor onze eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar op D.V. donderdag 29 januari 1998 om 20.00 uur in verenigingsgebouw 'Oost dam', Jongkoenstraat 1Goedereede. Deze avond zal verzorgd worden door burgemeester Sinke, en het zal gaan over het reilen en zeilen in de gemeente Goe dereede. We hopen op een goede avond, en hopen u allen te mogen begroeten. Iedereen heeft wel eens last van rugpijn. Meestal gaat dat vanzelf weer over, mar sommige (ook jonge) mensen hebben zo vaak en zo intense pijn, dat ze in geen enkele stoel meer lekker zitten, er te genop zien om het huis uit te gaan of nog vervelender, uw werk niet meer kunnen doen. Toch is er lichamelijk geen oorzaak te vinden. Je vraagt je af waar die rugpijn dan toch vandaan komt en wat je eraan kan doen om de pijn te verminderenn of te voorkomen. Bent u zo iemand? Dan is de cursus 'Omgaan met rugklachten' wellicht iets vooru. U leert in 6 wekelijkse bijeenkomsten van 2 uur en 1 terugkombijeenkomst enkele maanden later, wat u zelf kunt doen om rugpijn te verminderen, dan wel te voorkomen. De cursus is bedoeld voor volwassenen die al lange tijd last hebben van lage rugpijn (a-specifiek), dus klach ten hebben die niet veroorzaakt zijn door een ziekte als bijvoorbeeld hernia, reuma en dergelijke. Onder deskundige leiding van een fysio therapeut wordt elke week aandacht be steed aan een bepaald onderwerp en wor den spierversterkende-, houdings- en ontspanningsoefeningen gedaan. Tijdens het theoretische deel wordt onder meer gesproken over de oorzaken van lage rugpijn, de invloed van omgevingsfacto ren (stress, minder gezonde levenswijze) en houding. Een gastdocent gaat in op pijn en pijnbeleving en verder komen In de periode juli/augustus 1998 ver schijnt de volledig geactualiseerde ge meentegids van Oostflakkee. De ge meentegids wordt in opdracht van het gemeentebestuur van Oostflakkee sa mengesteld. Dit gebeurt in nauwe sa menwerking met de daarin gespeciali seerde uitgeversmaatschappij Suurland- Falkplan/Holland Advertising uit Eind hoven. In de geactualiseerde gids wordt uitge breid aandacht besteed aan onder meer de gemeentelijke instellingen, de ge zondheidszorg, het onderwijs, sport, cul tuur en recreatie, sociale instellingen, kerkgenootschappen en uiteraard mid denstand en industrie. De gids wordt gratis huis-aan-huis ver spreid in de gehele gemeente Oostflak kee. Nieuwe inwoners ontvangen een gratis welkomst-exemplaar. Voor deze groep nieuwe inwoners is er een speciale rubriek opgezet. In deze rubriek 'Wel kom in Oostflakkee' kan een groot aantal bedrijven zich presenteren. Recentelijk onderzoek van het gerenom meerde marktonderzoeksbureau NIPO toont aan dat de gemeentegids door 82% van de bevolking regelmatig wordt ge raadpleegd. Ruim 75% beoordeelt de gemeentegids goed tot zeer goed als bron voor ge meentelijke informatie. Voor middenstand en industrie biedt de gemeentegids dan ook een prima moge lijkheid om zich optimaal 1 jaar lang aan alle bestaande èn nieuwe inwoners te presenteren. Voor meer informatie over advertentie mogelijkheden: bel (040) 2642127. aan de orde: het dragen van goed schoei sel, sportbeoefening en u krijgt prakti sche tips, ook aan de hand van een video. Het uitwisselen van de ervaringen van de deelnemers wordt als een belangrijk on derdeel van elke bijeenkomst gezien. Wij raden u aan om door uw huisarts te laten vaststellen dat u tot bovengenoem de groep (mensen met A-specifieke rug klachten) behoort. Kosten 140,00 voor leden van Ge zondheid Service en 225,00 voor niet-leden. Het bestuur van de School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' te Ouddorp (Goeree-Overflakkee) zoekt voor groep 3 (18 leerlingen) m.i.v. D.V. 1 mei a.s. een De benoeming geldt van 1 mei t/m 31 juli, maar verlenging is niet uitgesloten. Gegadigden dienen als meelevend lid te behoren tot de Ned. Herv. Kerk (G.B.), Ger. Gem. dan wel tot de Chr. Ger. Kerk. Ook zij die binnenkort hun studie hopen af te ronden worden uitgenodigd te solliciteren. Voor inlichtingen: P. van Oosterom, directeur, tel. (0187) 682306 (school) of (0187) 683271 (huis); A. J. Nelis, adj.-directeur, tel. (0187) 682306 (school) of (0187) 681053 (huis). Sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan de secretaris van het bestuur, de heer D. Hoek, Marijkeweg 22a, 3253 BP Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5