Raad Oostflakkee niet blij te maken met sigaar uit eigen doos JPI Demonstratie De foto... Middelharnis' arcliivaris is bepaald geen stoffig type Geen Reformatorische Basisschool in Dirksland hmbrechtse rlonimemaH Uitslag wegstreper voor de jeugd Nieuwe informatie- en Accommodatiegids van VW Ouddorp aan Zee Datum 9e Omloop van Goeree-Overflakkee Jongelui, en andere belangstellenden, Kalebasmanneljes en dreutels A. J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Mannenkoor 'Rehoboth' Klaaswaal Heeft uw huis een geschiedenis? JUL^MINNAARD ^^^VASTGOED VRIJDAG 23 JANUARI 1998 No. 6673 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Die extra informatie-avond die G.S. - zeg maar Gedeputeerde Wolf in per soon - Oostflakkees' bestuurders over de Nota Koersbepaling Herziening Streekplan Zuid Holland Zuid hebben vergund lieeft - maandagavond - geen opzienbarend nieuws gebracht; de raad is er derhalve niet zoveel wijzer van geworden. Eigenlijk was dat de teneur van de te leurgestelde opmerking van de heer J. v. d. Mast. Graag had hij gewild dat de Gede-puteerde met rooie oortjes had geluisterd naar wat de raad te zeggen had, inaar veel meer benadrukte de Gedeputeerde hoe de Provincie het zich gedacht heeft; „u zegt maar steeds wat de Provincie ervan vindt", mokte daarom de heer v. d. Mast, maar dat mocht uit de Nota Koersbepaling al bekend worden verondersteld. Maar toch! „Wanneer we de klassieke manier van streekplannen maken hadden gevolgd dan was u als gemeente pas later aan bod gekomen", repliceerde de heer Wolf, en de raad moest begrijpen dat GS willen stipuleren wat hun inzet is. Gedeputeerde Wolf heeft gelijk ook maar gezegd dat de Provincie de 'absolu te' bedoeling heeft het geluidssportcen trum toch op de Hellegatplaten te vesti gen, ook al heeft de raad van Oostflakkee zich daar vierkant tegen verklaard. De sfeer heeft er overigens niet onder ge leden, de Gedeputeerde en de raad ken nen elkaar al wat langer. Hij kon de raadsleden dan ook bij name en zelfs bij de voornaam noemen, overblijfsel uit de periode - april tot december 1994 - dat de heer Wolf waarnemend burgemeester van Oostflakkee was. bimiddels spreken Gedeputeerde en het raadscollege een ietwat andere taal, zo bleek maandag avond. De raad zou graag wat royaler bouwen, maar de Gedeputeerde benadert zo'n wens met wat minder enthousiasme: „Het bouwen van meer huizen is niet een toverformule om tot groter leefbaarheid te komen", is de heer Wolf's redenering, er behoren in een gemeenschap andere potenties te zijn die de leefbaarheid gaande houden. G.S. zet daarom in op het streven Goeree-Overflakkee een open gebied te houden. „U hebt hir nog de ruimte en weest u maar blij dat u die hebt", zo legde de Gedeputeerde de Oostflakkeeërs voor. De Provincie pro beert ook de groei van de mobiliteit te beperken, want Goeree-Overflakkee zou er niet mee gediend zijn om 'ongebrei deld' woningen te bouwen die door fo renzen zouden worden ingenomen, vindt de Gedeputeerde, maar geen van de raadsleden zou ook een ongebreidelde uitbreiding voorstaan. Die kwalificatie had de heer Wolf zélf ingevoerd. „Het gaat óns erom wat adem te hou den", legde weth. Andries uit, er moeten mogelijkheden blijven als inwoner hier woongelegenheid te kiezen, nodig ook om de kernen een economisch draagvlak te geven. Oostflakkees' bestuurders laten zich ook al niet meer blij maken met een dooie mus, of... zei burgemeester Van Pelt, „met een sigaar uit eigen doos", want zó wordt de mededeling van de heer Wolf ervaren dat hij voor 'zeer speciale geval len' een portie contingent achter de hand houdt. Liever zouden de bestuurders wensen dat hun roep om een groter bouwcontingent door het Provinciaal be stuur serieus wordt genomen. De raadsleden konden ook niet zo uit de voeten met de gedachte die de heer Wolf elders aan de hand was gedaan. Bij het verdichten van de bebouwing in de be bouwde kommen, zou misschien minder contingent in rekening kunnen worden gebracht dan bij bouw in het open gebied het geval zou zijn. Het lijkt een optie die nadere studie ver dient. De Gedeputeerde leek zelfs gevoe lig voor de mogelijkheid in leeggekomen agrarische bedrijfsgebouwen wooneen heden onder te brengen maar daarover te filosoferen was misschien 'off the re cord* bedoeld, misschien zelfs helemaal niet bedoeld... Op 22 januari 1998 heeft de Raad van State zijn uitspraak inzake de ingestel de beroepen door de gemeente Dirksland en het bestuur van de basisschool 'Prins Maurits' te Dirksland tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland openbaar gemaakt. De Raad van State heeft de beroepen gegrond verklaard en de positieve uit spraak d.d. 23 november 1995 van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vernietigd. Tevens is het beroep van het schoolbestuur van de Vereniging voor Christelijk basisonderwijs op Reformatorische Grondslag te Dirksland tegen het raadsbesluit van 26 september 1991 ongegrond verklaard. De motivering c.q. de overwegingen van de Raad van State om de beroepen gegrond te verklaren zijn nog niet bekend. Tegen de uitspraak van de Raad van State is geen beroep mogelijk. Jaarlijks brengt VVV Ouddorp aan Zee een informatie- en accommodatiegids uit. Het is een ideale gids voor de vakan- tiegast maar tevens interessant voor de plaatselijke bevolking. In deze gids staat namelijk niet alleen informatie over ac commodaties zoals bungalows, caravans, campings, groepsaccommodatie en mini- campings, maar eveneens over de evene menten van 1998, een toeristisch ABC van deze omgeving, informatie over at tracties en bezienswaardigheden, restau rants en lokale ondememers. Ook vindt u in de gids een puzzel, waarmee een VVV-geschenkenbon van 25,- is te winnen. Deze gids, boordevol informatie kost 3,50 en is in Ouddorp te koop bij VVV Ouddorp aan Zee, Boeken-Rookartikelen Vroegindeweij, Albert Heijn en in de Fotoshop bij de Cl OOG. In Middelhamis is de gids te verkrijgen bij VVV/ ANWB Overflakkee. De 9e Omloop van Goeree-Overflakkee vindt dit jaar plaats op 28 en 29 augus tus. Deelnemers aan de Omloop van 1997 ontvangen automatisch inschrijf formulieren. Geïnteresseerden kunnen zich schriftelijk aanmelden bij het secre tariaat, postbus 107, 3257 ZJ Ooltgens- plaat. Begin maart zullen de inschrijffor mulieren worden verzonden. Ook in het pas begonnen jaar willen we als SGP-jongerengroep Fl^ee weer een aantal interessante avonden beleggen. De eerste bijeenkomst van het nieuwe jaar zal worden gehouden op D.V. 30 ja nuari in de zaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Christiaan de Vrie- slaan 40 te Middelhamis. Deze avond begint om 19.30 uur. Na een kort huishoudelijk gedeelte en nadat we afscheid hebben genomen van ons bestuurslid Koos Goedegebuur, zal drs. A. A. van der Schans komen spre ken over het onderwerp: 'De visie van de SGP op de economische en sociale as pecten van de samenleving in het verle den en nu. In de tijd waarin de economie steeds be langrijker wordt en waarin de sociale uit keringen telkens opnieuw ter discussie staan, is het belangrijk om te weten hoe de SGP tegenover deze zaken staat, zeker nu de verkiezingen weer voor de deur staan. Er is wel eens gezegd dat de SGP de christelijke VVD is. Is dat zo? Meerdere vragen zouden te stellen zijn. Zoals altijd is iedereen, dus ook vrienden en vriendinnen, van harte welkom. We hopen op een gezellige en leerzame avond. voortüUszeiteirhéidi Zaterdag 24 januari a.s. is er weer een demonstratie in de winkel bij Van der KAMP aan de Westdijk in Middelharnis. Veronie Rens komt tussen 13.30 en 16.30 uur laten zien hoe je zelf hele leuke 'natuurmens jes' kunt maken van Creall-therm. Een klei die in de keukenoven ge bakken kan worden. Dreutels zijn blij, lief, charmant, ondeu gend, leergierig en ondernemend en spe len in de vrije natuur en met wat de na tuur aan materialen te bieden heeft. De basis voor een dreutel wordt ge vormd door ijzerdraad en aluminiumfo lie. Daarna ga je de dreutel 'maken' met crealtherm klei. Kalebasmannetjes worden gemaakt met als basis een gedroogde kalebas. Hierop wordt een gezichtje gemaakt en worden er armen en benen aangezet. Veronie Rens geeft in haar woonplaats Tholen al enkele jaren les in het maken van Dreutels en Kalebasmannetjes. Als blijkt dat er voldoende belangstelling is, is zij bereid ook in Middelhamis een cur sus te verzorgen. Kom zaterdagmiddag 24 januari tussen 13.30 en 16.30 uur even kijken in de winkel bij v. d. KAMP in Middelhamis, misschien raak je wel verliefd op deze koddige mannetjes en vrouwtjes en ga je ze zelf ook maken. De in de dinsdagkrant afgedrukte foto waarover we informatie vroegen is door lezers uit Oude Tonge herkend als te dateren uit de periode tussen 1916 en 1922. Het betreft inderdaad een school klas van de RK lagere school. De onder wijzer links is meester H. J. Meijer, ge boortig uit Wageningen. Op de bovenste rij leerlingen staat wijlen landbouwer Giel Pollemans met 3 zus sen, wat het aannemelijk maakt dat de hele schoolpopulatie gefotografeerd werd. De vlag zal er waarschijnlijk niet voor worden uit gestoken, maar het zal toch een mooi en historisch moment zijn wanneer het deel van Middelharnis' gemeente-archief dat nu nog in het Rijksarchief wordt bewaard Middelharnis' poorten wordt bin nengereden. Jan Both zal dan archivaris zijn en hem wacht de schone taak het in ontvangst te nemen; de Overheid mag van een zorgvuldige bewaring verzekerd zijn. In zijn febmarivergadering zal Middelhamis' gemeenteraad over de benoeming van de heer Both tot gemeente-archivaris beslissen. Een geschikter kandidaat lijkt nauwelijks denk baar; de heer Both is al sinds eind 1985 archiefmedewerker en in de archivering zó'n Pietje Precies gebleken dat z'n ordenende hand niet meer gemist kan worden, hoeft ook niet als het aan de° heer Both ligt want zeer ongaarne zou hij z'n werkplek verlaten. Hij vindt dat hij meer dan menig ander met de toekomst be zig is, een vaststelling die ook die inzender ten antwoord dient die de artikelen van de heer Both maar stoffig zei te vinden. Uit het archief diept de heer Both bij herhaling wetenswaardigheden op waarvan hij kleurige krantenartike len maakt waarin het verleden haast tot leven wordt gewekt. De heer Both verdiepte zich al in de Middelhamisse archie ven toen hij z'n studie volgde aan de Rijksarchiefschool te Den Haag. Tot dan had het hem niet eens voorgestaan zich in de richting te bekwamen, z'n toekomst leek aanvankelijk in de bouwkunde te liggen. Vakantiewerk ten gemeentehui ze waar vader Both gemeentebode was heeft daar verande ring in gebracht. Z'n interesse in de geschiedenis van z'n geboortedorp is daar zéker niet vreemd aan geweest. Geen 'stoffig' mens dus, Middelhamis' aanstaande gemeen te-archivaris. Dagelijks houdt hij het 'lopend' archief bij wat betekent dat dat dan ook dagelijks groter en uitgebreider wordt, maar hij zal tot in een verre toekomst geprezen wor den door hen die in Middelhamis' historie zijn geïnteres seerd, al zijn er beperkingen in de toegankelijkheid. De bescheiden over geboortes zijn pas na 100 jaar openbaar, die over overlijdens na 50 jaar, over huwelijken pas na 75 jaar. Speurders naar familiebetrekkingen kurmen in die gevallen beter te rade bij het bureau voor de genealogie. In de archiefmimte, waarin de temperatuur en de luchtvoch tigheid worden bewaakt bewaart de heer Both Middelhamis' geschreven verleden. Het oudste is het Memorieboek van de R.K. kerk van Middelhamis d.d. 1480 dat na de Reformatie bij de gemeente terecht is gekomen. Menheer Pastoor heeft z'n aantekeningen met prachtige tekeningen verluchtigd, kunststukjes op zich! Het gemeente-archief dat vertelt over rechten en plichten van de burgers en dat het waarom van genomen beslissingen onthult wordt veelvuldig geraadpleegd. Het oude schrift dat haast niemand ontcijferen kan laat zich door de heer Both moeiteloos lezen, hij geeft er zelfs cursussen in. Liever is hem dat dan al die nieuwigheid die door de computer wordt uitgebraakt. Geef hem wat tastbaars in handen. Voorlopig is de heer Both daar wel zoet mee want het archief moet nodig geïnventariseerd, zo wil het de Archief wet en zo wil het de heer Both. Wie trouwens informatie nodig heeft schrome niet hem te raadplegen, 'even een belle tje' is z'n enige voorwaarde om iemand entree te verlenen. Sinds begin dit jaar is bovengenoemd mannenkoor, dat uitgaat van de Gere formeerde Gemeente van Klaaswaal e.o., van start gegaan. Gelijk al de eerste avond waren er zo'n 40 enthousiaste mannen naar de Ger. Gem. van Klaas waal gekomen om daar o.l.v. Jos Lock de psalmen in te studeren. De repetitie-avond wordt gehouden op maandagavond en er kunnen nog steeds mannen naar Klaaswaal komen om ons te versterken. Vooral Ie tenoren en bas sen zijn welkom! Maar zingt u of jij een andere partij, dan kunnen we je ook nog best gebruiken! De komende week repeteren we voor 1 keer op dinsdag. De week daarop is er geen repetitie-avond, en daarna zingen we, onder voorbehoud, elke maandag avond van 20.00 tot 22.00 uur in het ver enigingsgebouw van de Ger. Gem. te Klaaswaal. Alle mannen vanaf 16 jaar zijn hartelijk welkom op D.V. dinsdagavond 27 janu ari om de aloude psalmen en bekende geestelijke liederen in te studeren. Ook als je 1 SVi jaar bent mag je komen. Moge de Heere Zijn zegen aan deze avonden verbinden is onze hartelijke wens en bede! Als je geen vervoer hebt en je hebt toch zin om lid te worden bel dan even naar (0187) 652291, dan kun je/u altijd mee rijden. Er is een toenemende belangstelling van eigenaren/bewoners voor de geschiede nis van hun woning. In de meeste geval len zijn gegevens over huizen van vóór 1900 niet gemakkelijk te vinden bij de gemeente. Wat betreft Dirksland beschikt de Stich ting Genealogisch Centrum Goeree- Overflakkee over informatie m.b.t. de bebouwing van het oude gedeelte van het dorp. Deze informatie heeft voornamelijk be trekking op woningen uit de periode van 1730 tot 1830. In een aantal gevallen gaat de informatie temg tot rond 1600. Wie hiervoor belangstelling heeft kan zich voor nadere inlichtingen wenden tot het Genealogisch Centmm Goeree-Over flakkee, 'Het feijne kwartier'. Achter dorp 7 te Dirksland. Openingstijden van 'Het feijne kwartier' zijn: Ie en 3e zaterdag van de maand (behalve juli en augustus) van 10.00 tot 16.00 uur. Secretariaat: tel. (0187) 601904. In het Kerstnummer d.d. 23 decem ber heeft de jeugd van 6 tot 12 jaar een zgn. 'wegstreper' puzzel aange troffen aan de oplossing waarvan velen hebben deelgenomen. Dezer dagen hebben we de winnaar- tjes uit de grote stapel oplossingen aangewezen. De eerste prijs van 50,- bleek voor Arja Maliepaard uit Ouddorp; de 2e prijs, 25,- voor Arjan Buth uit Middelharnis en de 3e prijs, 15,- voor Leanne Kamp uit Mid delhamis. De prijzen worden hen dezer dagen toegestuurd. Adm. Eilanden Nieuws - een persoonlijk en vakkundig advies - breed assortiment - verrassend lage prijzen - snel en gratis thuisbezorgd - de mogelijkheid van 6 jaar garantie - EIGEN LANDELIJK ERKENDE REPARATIE DIENST Vingeriing3 - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187) 482518 I als de service optimaal moet zijn Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187)611553 Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Jan Both, bijna gemeente-archivaris van Middelharnis. Archivaris te zijn is ten gemeentehuize trouwens de enige Junctie voor de vervulling waarvan een diploma is vereist. Er lijkt op de schappen alvast ruimte vrijgelaten om het archiefgedeelte uit het Rijksarchief te kunnen bergen VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^^01 ^^3^^H a czi IZ3 C3 c^ ^^j OUDDORP-VVéstetrsof 35 - TflMbon <DT«77 SarfiTZ Fox 683734 RENESSE-Pr1ntshop-Ht)gezoom 172-Tehfoon 0111)4€24aO Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uiv v^oning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tei. (0187)48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1