EIÜVI1DEI1-niEmi/S AANMELDING MINAS VOOR AKKERBOUWBEDRIJVEN TAALPRAATJE NIEUWS uit de kerken Paarden in bestrating vereeuwigd Nederland is de tentoonstelling Yoor 1 februari 1998 aanmelden 20 jaar archeologisch onderzoek Hoekse Waard 3e Blad VRIJDAG 16 JANUARI 1998 No. 6671 In september 1997 hebben alle landbouwbedrijven met een mest- nummer een uitgebreide set bro chures ontvangen over MINAS. Uit die brochures blijkt duidelijk dat ook akkerbouvi^bedrijven er goed aan doen, uiterüjk voor 1 februari 1998, aan te geven voor welk aan gifte-systeem zij kiezen. Meldt men zich niet tijdig aan, dan neemt Bureau Heffingen aan dat over 1998 een forfaitaire aangifte zal worden gedaan. Aan akker bouwbedrijven met weinig of geen vee wordt geadviseerd toch altijd een keuze te maken. Welk aangifte-systeem kiezen? Van de vier keuzemogelijkheden zijn er voor akkerbouwbedrijven met weinig of geen eigen vee feitelijk slechts twee keu zes relevant. De keuze voor de beperkt vrijgestelde aangifte of voor de vrijwillig verfijnde aangifte. In het algemeen kan worden gesteld dat akkerbouwbedrijven het beste kunnen opteren voor de vrijwillig verfijnde aan gifte. De akkerbouwer kan dan flexibel inspe len op het verwachte overschot aan dier lijke mest, dat als gevolg van de MINAS-wetgeving tegen zeer lage prij zen (danwei met toebetaling) mogelijk op de markt gebracht zal worden. Deze keuze houdt overigens niet in dat men over 1998 ook daadwerkelijk een verfijnde aangifte moet indienen. Indien gedurende het komende jaar blijkt dat een dergelijke aangifte geen zin heeft of niet nodig is of zelfs ongunstig is, dan kan men tot 31 maart 1999 besluiten om hiervan af te zien. Men kan dan een beperkte aangifte doen. Men dient vóór deze datum cont-^^ct op te nemen met Bureau Heffingen. Overigens mogen de bedrijven die voor de verfijnde vrijwilli ge aangiften hebben geopteerd alleen bemonsterde, gewogen en geanalyseerde mest aanvoeren. Indien akkerbouwbedrijven bewust wei nig of geen organische mest aianvoeren en daarnaast weinig of geen vee hebben en het waarschijnlijk is dat in 1998 en latere jaren hierin geen grote wijzigingen zullen optreden, kunnen deze beter opte ren voor de beperkte vrijstelling. Advies keuze aangifte Bij Westelijke Accountantskantoren Del- taland te Middelhamis kunnen akkerbou wers voor het jaar 1998 op een eenvou dig formulier de verwachte aanvoer van mineralen uit kunstmest en organische mest invullen. Ook de afvoer via gewas sen kan hierop worden ingevuld. Aan de hand van deze gegevens wordt dan gead viseerd voor welk aangifte-systeem het beste gekozen kan worden. Opbouw stikstof-saldo Indien het akkerbouwbedrijf de eerste jaren onder de verliesnorm blijft, bestaat de mogelijkheid een stikstof-saldo op te bouwen. Met dit stikstof-saldo kan via een verrekeningssysteem heffingen wor den voorkomen of beperkt, wanneer in een toekomstig jaar het mineralenverlies uit stikstof boven de verliesnorm uitkomt. Dit is alleen maar mogelijk indien men de vrijwillig verfijnde aangifte doet. Aan de hand van het ingeleverde invulformu- lier is het accountantskantoor gelijktijdig in staat een globale prognose op te stellen voor de jaren 1998 t/m 2008. Daarmee kan voor de akkerbouwer de vraag wor den beantwoord of het opbouwen van een stikstof-saldo zinvol is. Geen formulier ontvangen I wijziging keuze Indien de akkerbouwer van Bureau Heffingen geen formulier "Aanmelding MINAS 1998" heeft ontvangen, dan wordt geadviseerd dit formulier zo spoedig mogelijk aan te vragen. Voorzover achter af blijkt dat aanvoer- en veriiesnormen zijn overschreden, wordt afgerekend op basis van de in het algemeen nadeliger for faitaire aangifte. Het telefoonnummer van Bureau Heffingen te Assen is 0592 - 311685. Wanneer de aanmelding reeds is inge diend en de akkerbouwer wenst zijn keuze te wijzigen, dan is dit tot 1 februari a.s. nog mogelijk. De wijziging kan op voor noemd telefoonnummer worden doorge ven. Vraag echter wel om toezending van een bewijs van de wijziging van de keuze. Kort dag Indien akkerbouwers hun mineralensitu- atie in kaart zouden willen laten brengen, dan kunnen ze contact opnemen met de heer B. Klootwijk van Westelijke Accountantskantoren Deltaland, telefoon 0187 - 48 65 65. Omdat de tijd tot 1 februari aanstaande nog maar kort is, is het raadzaam hem zo snel mogelijk te benaderen. HAK Het woord hak heeft ook enkele andere betekenissen, maar we beperken ons eerst tot de benaming voor het lichaams deel. Oorspronkelijk was de naam hiel in zwang, afkomstig uit het Fries. Nog voorkomend in de zegswijze 'zijn hielen lichten voor op de vlucht slaan of er snel vandoor gaan. Zo ook 'wieken aan de hielen krijgen' in dezelfde betekenis. Verder 'op iemands hielen passen'. Ont leend aan de Bijbel (Psalm 56, vers 7). Dat betekende iemand nauwlettend na gaan. Pas later werd hak in vele delen van ons land het gangbare woord, hoe wel beide woorden in verschillende spreekwoorden en zegswijzen naast el kaar voorkomen, zoals in 'iemand liever op de hakken (hielen) dan op de tenen zien'. Tegenwoordig verouderd en ge heel vervangen door iemand liever zien gaan dan komen. Zo ook in 'iemand op de hakken (hielen) treden' of 'op de hak ken (hielen) zitten'. Letterlijk iemand van zeer dichtbij vol gen, achterna zitten. Figuurlijk door vra gen en opmerkingen het iemand geducht lastig maken. Vandaar ook iemand een persoon of een zaak op de hakken zen den, het hem moeilijk maken door meestal ongewenste controle. Vergelijk iemand achter de broek of achter de vod den zitten. Opmerkelijk is dat het hieltje aan een kous of sok nooit is vervangen door hakje. Andere zegswijzen luiden 'de hakken los hebben' voor niet meer aan huis gebon den zijn, vrij om te gaan en te staan waar men wil. En 'iemand de hakken laten zien' in de betekenis van zich uit de voe ten maken, er ijlings van door gaan. In Drenthe zei men daarvoor 'hak op teen nemen'. De uitdrukking 'de hakken op de wal ha len' betekende letteriijk de zeevaart vaar wel zeggen, teruggaan naar de wal. Fi- guuriijk: zijn woord breken. In Groningen kende men de uitdrukking 'niet veel om de hakken hebben'. Af komstig van weinig om 't lijf hebben. Met andere woorden niet veel te bedui den hebben Bij uitbreiding betekende dat schaars in zijn slappe was zitten, weinig geld heb ben. Letteriijk zo arm zijn, dat men bijna geen kleren heeft om aan te trekken. Zo iemand wordt maar al te vaak 'op de hak genomen', voor de gek gehouden, beet genomen. Een grappige manier om aan te geven dat men iemand moeilijk te spreken kan krij gen luidde 'men kan hem met geen pols- stok aan de hakken komen'. Met de bij gedachte hij is zo voornaam en ver waand, dat hij geen omgang wenst met zijn minderen. Als hij voor je uitloopt kan je hem zelfs met een lange polsstok niet bereiken. Geen wonder dat zo'n ver waande kwast uitnodigde hem 'een hak' te zetten'. Iemand onaangenaam bejege nen, een hatelijkheid te slikken geven. Een oude naam voor krijgertje of tikker tje spelen luidde 'hakje lopen'. De voor ganger zo dicht mogelijk benaderen dat je de hakken kan raken. 'De zelen op de hakken nemen' werd ge zegd van paarden, die op hol sloegen. Bij uitbreiding met betrekking tot mensen, met de noorderzon vertrekken. De hak is eveneens een belangrijk onder deel van de schoen. Die betekenis bracht de bekende zegswijze voort 'alles aan zijn laars lappen'. Dat wil zeggen ergens totaal onverschillig voor zijn. Vooral ge zegd met betrekking tot gedane en niet nagekomen beloften. De vroegere platte hakken hebben in veel gevallen plaats moeten maken voor de hoge hakken, tot de naaldhakken toe. Dat ontlokte de Engelsman Morley de uit spraak 'hoge hakken zijn uitgevonden door een vrouw, die op haar voorhoofd was gekust'. Een geheel andere betekenis is die van boomtak, een soort van haak, een mik. Vergelijk de haak waaraan vroeger een katapult werd gemaakt. Vandaar de uit drukking 'van de hak op de tak sprin gen'. Telkens van het ene op het andere onderwerp van gesprek overgaan, wis pelturig zijn. Het is een vergelijking met vogels, die letterlijk van de ene boomtak op de andere springen. Zeer bekend is het spreekwoord 'waar gehakt wordt vallen spaanders'. Afkom stig van het werkwoord houthakken. Fi guurlijk gebruikt om een onvermijdelijk gevolg aan te duiden. Vroeger gebezigd met betrekking tot een gevecht, waarbij doden en gewonden vielen. Zo kende men in Vlaanderen hetzelfde spreekwoord met 'gekapt'. De betekenis was dan om goede sier te maken is veel geld nodig. Hiervan is afgeleid de zegs wijze 'het hakt erin' voor die uitgave veroorzaakt een flink gat in de beurs. Van de samenstellingen noemen we slechts het hakblok, een dik stuk hout om boomstammen en brandhout te kloven, maar meer nog bekend geworden in sla gerijen om vlees uit te benen en te be werken. Ie lezing De Motte winterseizoen, 20 januari a.s. Jente van den Bosch van de Stichting Oudheidkundig Bodemonderzoek Hoek se Waard (S.O.B.) is voorzitter van de buurvereniging van De Motte. Het beeld dat de laatste 20 jaar daar is ontstaan van de Prehistorie, Romeinse Tijd en de Middeleeuwen is opzienbarend te noe men. Van den Bosch zal aan de hand van dia's de diverse bewoningsfasen toelichten. Ook gebruikte methoden en technieken die de S.O.B, toepast komen aan bod. Een boeiend relaas over een bloeiende groep (amateur)archeologen aan de over zijde van het Haringvliet. Aanvang 20.00 uur in De Doele, St. Joris Doelstraat 32, Sommelsdijk. Autobedrijf Jan van Dijk NED. HERV. KERK Beroepen te Dronrijp R. M. den Hertog, kandidaat te Apeldoorn; te Capelle aan den IJssel (wijk west) P. Molenaar te Scherpenzeel (Gld.); te Harmeien J. C. van Trigt te Goudriaan en Ottoland; te Lunteren C. J. P. van der Bas te Putten; te Reeuwijk Joh. van Holten te Zalk-Veecaten; te Monster A. D. Goijert te Bunschoten. Aangenomen naar Klooster-Ter Apel mevr. A. J. Bremmer, kandidaat te 's-Gravenhage. Bedankt voor Nieuwleusen (Rehoboth) M. van Kooten te Montfoort. Beroepbaar W. H. Slob, Anna Paulownastraat 40a, 9725 JT Groningen, tel. (050) 5272754. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Centrum (part-time) drs. L. Grosheide te Castrolanda (Braz.), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Zwijndrecht-Groote Lindt drs. L. Donkersloot te Ridderkerk; naar Aalten (beiden part-time) drs. W. A. Andela en drs. M. A. Andela-Hofstede te Renkum en Heelsum (beide part-time) (verbeterd bericht). Beroepbaarstelling H. Z. Scheltens-Ritzema, Oranjestraat 29,6741 CV Lunteren, tel. (0318) 482723. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Bruchterveld J. J. Meijer, kandidaat te Zwolle. :j. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Doesburg en Doetinchem en Nijme gen N. Ribbers te Gorinchem. Bedankt voor Heerde C. Westerink te Baam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Scheveningen R. Boogaard te Lei derdorp; voor Rotterdam-Zuid, voor Nieuwerkerk (Zld.) en voor Krimpen aan den IJssel M. Karens te Werkendam; voor Leerdam P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; voor Naald wijk W. Visscher te Amersfoort; voor Poortugaal en voor Rotterdam-IJssel- monde G. Mouw te De Valk-Wekerom; voor Terwolde-De Vecht J. Karels te Oudemirdum. Jeugdcontact Ouddorp Hallo jongelui, D.V. zaterdag 17 januari is de eerste Jeugdcontactavond van het nieuwe jaar 1998. Deze avond zal de heer W. G. van Dorp onze gast zijn. Hij hoopt ons wat over 'Alternatieve geneeswijzen' te vertellen. Wil je graag meer hierover weten? Kom dan naar verenigingsgebouw Eben Haë- zer aan de Preekhillaan 3 te Ouddorp. Het belooft een interessante en gezellige avond te worden. Alle jeugd vanaf 16 jaar is van harte wel kom. De avond begint om 19.45 uur, maar om 19.15 uur staat de koffie/limo nade al klaar. Tot ziens. De JCC Ouddorp De volgende Jeugdcontactavond is op D.V. 14 febmari 1998. Onderweip: Or gaandonatie. Spreekster: mevr. Hoek- van Kooten. Noteren jullie deze datum alvast in je agenda? Toen, jaren geleden, aan het Polders- weegje in Dirksland 'GeldershoP ge bouwd moest worden zag het er daar heel anders uit dan tegenwoordig. Het Poldersweegje was, en de naam zegt het eigenlijk al, een landelijk polder weggetje met aan één kant de ruime open polder en aan de andere zijde kleinere landbouwbedrijfjes zoals dat vroeger heette. Dat waren dan meestal klelnlandbouwers die met de 'landar- beiderswet van 1918' het recht kregen een eigen bedoening te bouwen en land te verkrijgen om hun toen nog slechte omstandigheden te verbeteren en pro- dukten te verbouwen en te verkopen. Het Poldersweegje gaat aan het eind over in, naar rechts, de Tuinstraat en in het verlengde de Philipshoofjesweg, waar van oudsher boerderijen gestaan hebben, die net als de oude woningen een bepaal de allure uitstralen. Welgelegen 'Welgelegen' was een 'jongere' boerderij die daar stond, ongeveer op de drie sprong van de genoemde wegen en aan de voorzijde dus uitkijkend op het kerk hof. Deze 'welgelegen' boerderij was het goed onderhouden eigendom van de fa milie Grootenboer waarvan de eerste steen werd gelegd op 25 oktober 1900 door M. Grootenboer Hz. De naam 'welgelegen' werd vaak voor boerderijen gebezigd en P. A. de Genes- tet dichtte dan ook: Welgelegen 'kNoem mijn huis, vol huwelijkszegen, kinderliefde en moedermin. Somtijds lachend: 'Welgelegen' Maar die schets heeft droeven zin. Welgelegen? Woont gij buiten? Of is 't uitzicht dan zo schoon op uw stadje, door de ruiten? Neen, doch weet ge waar ik woon? Vlak bij 't Kerkhof; al de doden moeten steeds mijn huis voorbij en verkonden stille boden: Heden ik en morgen gij. 't Is wel vrolijk, zelfs bij tijden al te vrolijk, veel te druk kunnen de epikages rijden langs mijn woning vol geluk. 'k Zucht dan vaak ook; stille vrinden neem zo 't kan, de boodschap mee. dat ik graag bij mijn beminden nog wat blijven wou in vrêê. Vlak bij het Kerkhof, maar twee schreden en ge zijt er gauw en goed waar ge lang om heen kunt treden maar toch eindelijk rusten moet Vlak bij het Kerkhof, maar één stapje en ik sta er aanstonds voor. Komt mijn tijd voor het laatste stapje 'k heb geen rijtuig nodig hoor. Het leek dus wel of de Genestet dit speci aal voor deze boerderij had gedicht. Op dit boerderijtje, dat zo wei-gelegen was in het Dirkslandse polder-landschap, hebben enkele geslachten Grootenboer mimschoots hun sporen nagelaten. Jammer genoeg moest het echter plaats ma-ken voor Gel dershof en moest een andere lokatie voor een nieuwe 'boerderij ge-vonden worden. Paarden In de tijd dat de 'oude' boerderij aan het Poldersweegje nog in vol bedrijf was, zag men de liefhebberij van de bewoners in de weitjes rondom deze landbouwerij waar het paard van oudsher een plaats in nam. Toen de moedeme rationele apparatuur al lang in gebruik was, bij de familie Groo tenboer de liefde voor het paard nog zo diep geworteld dat bij het 500-jarig be staan van Middelhamis Bert Grootenboer met de zgn. gelderse- of veerwagen reed en met zijn klederdrach met bolhoed toonde, hoe het in vroeger dagen ging. De paardjes die op Welgelegen werden gefokt waren tot het laatst van het be staan van de boerderij, een leuke stoffe ring in de weitjes aan het Poldersweegje. Helaas verdwenen met de boerderij ook deze landelijke tafereeltjes uit het Dirks landse landschap. (Roodzand bleek toen de enige nog te zijn die het oude zware trekpaard trouw gebleven was!) Nieuwe boerderij Op de nieuwe lokatie van de boerderij aan de Oudelandsedijk tussen Dirksland en Nieuwe Tonge, werd alles zo functio neel gebouwd dat er geen plaats meer was voor paarden die op de oude boerde rij nog hun oude stallen hadden. Stallen in de nieuw gebouwde loodsen komen niet meer voor; het gerij moet er een plaats vinden, de traktor onderdak en verder geen poes-pas. Nog wat opslag plaats voor landbouwprodukten en klaar is kees. Toch was de liefde voor de edele vier voeter zo diep 'ingesleten' dat ook op de nieuwe moderne boerderij er steeds meer ging herinneren aan de oude boerderij. Aan het credo van de landbouwer „...en de boer, hij ploegde voort!" werd gestalte gegeven door een oude wentelploeg in de voortuin. Paarden worden in de landbouw al lang niet meer als trekdier gebruikt maar de jonge Grootenboer heeft dat verduidelijkt op een manier die men 'in steen vereeu wigd' zou kunnen noemen. De originele gevelsteen uit het afgebro ken 'Welgelegen' kreeg een ere-plaats op de nieuwe lokatie, zowel als de gedenk steen van de eerste-steen-legging in okto ber 1900 en toen Grootenboer stopte als landbouwer en 'de zeis aan de wilgen hing' werd de oude liefde nog meer ge koesterd. De gevelsteen, nu in de nieuwe woning van Grootenboer ingemetseld vermeldt de tekst: De eerste steene van dit huys zijn gelegt door Herbert Herbertse Grootenboer en Dirk Adrianusz Grootenboer op den 27 mey 1816. Naast 'den dam' van de nieuwe boerderij werd het oude 'Welgelegen' in een muurtje gemetseld en met het zelfde let tertype werd de naam boven de schuif deuren van de nieuwe loods gezet want natuurlijk heet het ook daar weer 'Wel gelegen' te zijn. Toen 'de wurft' opnieuw bestraat moest worden werd het idee geboren om daar wat sierwerk in aan te brengen en ja hoor, dat moesten natuurlijk paarden worden. Zodoende werd de schilderende schrij ver. Van der Sluys gevraagd om daar invulling aan te geven en rekening hou dend met vertekening werden in perspec tief twee steigerende paarden in het straatwerk uitgebeeld door de vaardige handen van Kees de Munck. Op de hekken, van fraai smeedwerk, werden door dezelfde kunstenaar nog twee springende ruiters afgebeeld, een ruiter en een amazone, die nog eens extra benadrukken waar de liefde van de be woner van 'Welgelegen' naar uit gaat. Tweehonderd jaar Rijkswaterstaat Het is 24 mei 1998 precies tweehon derd jaar geleden dat het centraal ge zag 'al hetgeen tot deszelfs waterstaat betrekkelijk is' opdroeg aan een apar te rijksdienst. Twee eeuwen later zorgt Rijkswaterstaat, uitgegroeid tot vooral de uitvoerende dienst van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, nog steeds voor droge voeten en voldoende en schoon water, maar ook voor goede en veilige wegen en vaarwegen. Het tweehonderd jarige bestaan van Rijkswaterstaat is een goede aanleiding om het Nederlandse publiek te laten zien wat de veelomvattende werkzaamheden en producten van deze rijksdienst in het verleden, heden en toekomst zijn. Onder het motto: 'Kijk eens met andere ogen naar Nederland' zal Rijkswaterstaat dit jaar iedereen de gelegenheid geven vele waterstaatskundige bouwwerken (kunst werken) van dichtbij en achter de scher men te bekijken. Twee eeuwen werken aan de leefbaar heid en bereikbaarheid heeft duizenden kunstwerken opgeleverd. Kunstwerken die het gezicht van Nederland, ook we reldwijd, in hoge mate hebben bepaald en in de toekomst zullen bepalen. Voor veel Nederlanders zijn de meeste waterstaatsobjecten een vanzelfsprekend gegeven, zonder dat er bij stil gestaan wordt waarom en hoe het tot stand is ge komen. Onder andere tijdens de landelij ke fietsdag op 9 mei worden vele objec ten opengesteld voor het publiek, zoals de Van Brienenoordbrug (ruimte contra gewicht), stuwen en sluizen in de Maas, Noordtunnel (bedieningsgebouw H.I. Ambacht), verkeerscentrale De wijkde Blik in Velsen. Uit een recent opinie-onderzoek over Rijkswaterstaat onder de bevolking, ho ger opgeleide civiel technici en functio nele relaties blijkt dat 98 procent van de respondenten Rijkswaterstaat van naam kent, maar minder goed op de hoogte is van de breedte van het werkveld. Negen tig procent van de ondervraagden vindt de kerntaken van Rijkswaterstaat van be lang voor de samenleving. Van de taken op het gebied van zorg voor snel- en vaarwegen vindt men de kwaliteit van de snelweg het meest van belang voor de samenleving, daarna maatregelen om files te voorkomen; iets minder mensen vinden het inpassen van snel- en vaarwegen in natuur en land schap belangrijk. Het beveiligen van het land tegen overstromingen wordt door iedereen van belang voor de samenleving gevonden; het zelfde geldt voor taken op het gebied van verkeersveiligheid. Ook de zorg voor het oppervlaktewater wordt heel belangrijk gevonden: iedereen vindt het voorkomen en bestrijden van veront reiniging van oppervlaktewater van be lang. Rijkswaterstaat wordt gezien als een des kundige en belangrijke organisatie, maar minder open en toegankelijk. Een groot aantal mensen geeft aan te willen partici peren bij het nadenken over de gevolgen van plannen voor infrastructurele wer ken. De belangstelling voor het bezoeken van Rijkswaterstaatprojecten is groot. Meer dan driekwart van de ondervraag den heeft wel eens een specifiek groot project van Rijkswaterstaat bezocht. Rijkswaterstaat grijpt het 200-jarige jubi leum vooral aan om aan een breed pu bliek te laten zien wat de organisatie doet. „Het is goed om als organisarie verantwoording af te leggen. Veel voor zieningen vinden we allemaal vanzelf sprekend. Maar de projecten grijpen vaak diep in op het leven van de burgers. Ik vind het een goede zaak dat de mensen mondiger zijn geworden en mee willen praten. Want het is niet altijd vanzelf sprekend dat we het goede proberen op te lossen. Buitenstaanders kijken met een onbevangen blik en komen soms met eenvoudige oplossingen die ook toerei kend zijn. Bewust buitenstaanders in de keuken laten kijken is goed voor de or ganisatie. Externe prikkels kunnen voor de creativiteit van de organisatie zeer po sitief werken", aldus Directeur-Generaal Rijkswaterstaat, ir. G. Blom. Naast de openstelling van vele kunstwer ken zal de Stichting Weten in samenwer king met Rijkswaterstaat landelijke en regionale activiteiten organiseren, vooral gericht op scholieren en studenten. In het kader van het jubileumjaar is Rijkswater staat hoofdsponsor van de Stichting We ten. Deze stichting heeft tot doel het po pulariseren van wetenschap en techniek, met name gericht op jongeren. In het voorjaar worden Regionale Tech- niekdagen georganiseerd in samenwerking met universiteiten, hoge scholen, bedrijven en instellingen. In oktober wordt de lande lijke Wetenschap Techniekweek ge houden waarbij de Tweede Heinenoord- tunnel een belangrijke rol zal spelen. In de loop van het jaar verschijnen twee boeken over Rijkswaterstaat. 'Rijkswa terstaat 200 jaar', een wetenschappelijke uitgave over de geschiedenis van Rijks waterstaat en 'Nat en Droog', een pu- blieksboek, passend bij het motto: 'Kijk eens met andere ogen naar Nederland' waarin op toegankelijke wijze het hoe en waarom van vele waterstaatsobjecten duidelijk wordt. Het hoogtepunt van de viering van 200 jaar Rijkwaterstaat vormt een feestelijke jubileumbijeen komst op 4 juni 1998. In november wordt een internationale conferentie onder de naam 'Sustainable Develop ment of Deltas georganiseerd. Vorige week ontving Directeur-Generaal Blom een eredoctoraat van de Techni sche Universiteit Delft. Het bestuur van de faculteit Civiele Techniek en Geowe- tenschappen meent dat toekenning van een eredoctoraat aan Blom niet alleen een hommage is aan 'een zeer vooraan staand ingenieur'maar ook moet worden gezien als eerbetoon aan de tweehonderd jarige Rijkswaterstaat OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld 19 Kelvinweg 13 Tel. (0181) 413777 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5