Nieuwe Tonge heel gelukkig met nieuw 'Ons Dorpshuis' Fam. Van Zielst nam van Oranje Nassauscnool Ach lieve tijd - Zeeland Weth. Tiggelman: „Geniet er met volle teugen van'' LEDENWERFACTIE NPV Jeugddienst Exoduskerk 25 januari Oecumenische werkgroep Con Amore zingt in Zierikzee „Eilanden-nieuws" Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 16 JANUARI 1998 Nieuwe Tonges kinderkoor oJ.v. Nelleke Bruggeman-de Bonte heeft gistermiddag het nieuwe 'Ons Dorpshuis' ingezongen. In één van hun liedjes werd bezongen hoe alles verandert en zo was het ook 'Ons Dorpshuis' vergaan. Het oude, dat z'n bestaan als weeshuis was begonnen, werd afgedankt en voor het nieuwe werd vorig jaar 10 juli de eerste steen gelegd. Wat óók veranderde was dat de tot dusver beherende Stichting Dorps gemeenschap zich woensdagavond ophief om plaats te maken voor de nieuwe Stichting 'Ons Dorpshuis' die er zich voor in gaat zetten de prachtige nieuwe accomodatie zo goed mogelijk te exploiteren. Aan belangstelling lijkt geen gebrek, Nieuwe Tonge heeft een bloeiend verenigingsleven. Al die ge bruikers hebben gisteravond hun vreugd over het gereed komen van het nieuwe gebouw omstandig laten horen en 's middags had eerste steenlegger Jan Huysen (82) de waarde van het gebouw óók al benadmkt. „Beseft u toch vooral dat de ge-meente in het nieuwe gebouw een grote investering heeft ge-pleegd, zorg dat het niet verkeerd is besteed", riep hij als burger en oud-bestuurder op. Zelfs 43 jaar lang is de heer Huysen bestuurslid van de Stichting Dorpsgemeenschap geweest. Het nieuwe gebouw is er niet maar zó gekomen. B en W hebben daar ten gemeentehuize danig over gebrain- stonned, heeft weth. Tiggelman ver zekerd; aan hem was deze middag de eer en het genoegen de opening te verrichten. Maar al te goed wist hij van de 'klaagzangen' die vanuit Nieuwe Tonge over het oude gebouw waren gehoord. Aan renovatie werd gedacht maar 't is toch nieuwbouw geworden. Er moest overlegd worden met de Dorpsgroep Nieuwe Tonge die in de Tuinstraat een gebouwtje exploiteerde o.m. ten behoeve van de kindercrèche en het oude gebouw werd door het conciërge-echtpaar Lia en Andries Bruggeman bewoond.maar zelfs zij hebben loyaal meegewerkt zoals ze als beheerders al 43 jaar lang hadden gedaan. Als het spreken kon.. „Als het oude Dorpshuis eens had knnen spreken", heeft weth. Tiggelman in z'n openingswoorden gemijmerd, want vrijwel alles heeft zich in 'Ons Dorpshuis' voltrokken, zéker vreugde en verdriet en het hele verenigings leven heeft er z'n geschiedenis geschreven. Voor de vroegere gemeen schappen waren de dorpshuizen heel belangrijk; het lijkt de heer Tiggelman dat ze voor de huidige samenleving van nog gróter waarde zijn, want vooral nu bestaat er behoefte aan onderling contact tot het leggen waar van het dorpshuis hét aangewezen middel is, „het is een voorziening waar de gemeenschap elkaar ontmoet", propageerde de heer Tiggelman. Niet zo verwonderlijk daarom, vond hij, dat het gemeentebestuur zich de gehoorde 'klaagzang' uit Nieuwe Tonge ter harte had genomen. Weth. Tiggelman heeft het de gemeenschap graag in gebruik gegeven. Het oude gebouw, toen de slopershamer al geheven was Lieverdjes van het kinderkoor dat het gebouw heeft open'gezongen' Nieuw bestuur De nieuwe ontstane Stichting 'Ons Dorpshuis' heeft een gedeeltelijk nieuw bestuur. Voorzitter is de heer Bert Plooy, secretaris is mevr. Janny Vermaas (v/h bestuurder van de Dorps groep), ook Jennie Meinster was bestuurslid van de Dorpsgroep, Greet Bakker en Jan Kransse waren lid van het bestuur van de Stichting Dorps gemeenschap, Leny Mackloet (v/h bejaardenopvang) en Peter Gebraad (voorz. 'Apollo') zijn als lid van Stichting 'Ons Dorpshuis' toegetreden. De Peuterspeelzaal 'de Hertenkamp' is uit de Tuinstraat naar het nieuwe 'Ons Dorpshuis' overgekomen. Met z'n allen op het podium, onder het gehoor van weth. Tiggelman (r). Van links naar rechts: Henk Brooshoofd, oud-voorz. van de Stichting Dorpsgemeenschap; de nieuwe voorzitter van Stichting 'Ons Dorpshuis' Bert Plooy; vervolgens mevr. Vermaas; Lia Bruggeman en de nieuwe schoonhoudsters mevr. Schuurman en mevr. Bruggeman door afdeling Goeree-Overflakkee De Nederlandse Patiënten Vereni ging (NPV) is onlangs gestart met een ledenwerfactie. De NPV bestaat vanaf 1982 en heeft 65.000 leden. Om als algemene patiënten organisatie nog beter de belangen te kunnen behartigen van ieder die om hulp vraagt, zijn meer leden nodig, vandaar de ledenwerfactie onder het motto: 'Principieel en Praktisch'. Het christelijk uitgangspunt van de NPV is de beschermwaardigheid van het men selijk leven. Ieder mens mag er zijn: oud, jong, in staat zijn wensen kanbaar te maken of niet (meer). De NPV brengt dit principe in de praktijk door de inzet van de afdelingen (een luisterend oor, vrij willige thuiszorg, voorlichting) en de mogelijkheden die het landelijk bureau in Veenendaal biedt. Zo is het sinds enige tijd mogelijk het NPV-Consultatie- punt voor medisch-ethische vragen rond om het levenseinde te bellen; 0318- 547878 (24 uur per dag). Voor andere vragen of problemen van patiënten kan contact opgenomen worden met het bureau belangenbehartiging van de NPV: 0318-547888. Als afdeling Goeree-Overflakkee onder schrijven we het belang van een groeien de NPV-achterban. Een groeiend leden tal betekent meer invloed en inspraak bij verzekeraars, zorginstellingen en lande lijke, provinciale en lokale overheden. Iedereen die achter de doelstelling van de NPV staat en nog geen lid is, kan nu mee helpen de vereniging te versterken. Onze afdeling heeft op dit moment ruim 800 leden. Als afdeling streven wij naar de 1000 leden. Het normale lidmaatschap bedraagt 15 gulden per jaar. Voor jeugdleden, stu denten, 65-plussers en tweede leden in een gezin is er een speciale regeling: het tientjeslidmaatschap 10,- per jaar). U kunt zich als lid opgeven bij de NPV via het volgende adres: Secretariaat NPV Goeree-Overflakkee, Boezemweg 26, 3247 BB Dirksland, tel. 0187- 602365. Ook kunt u daar meer informatie vragen en (gratis) de brochure 'Wat heeft de Nederlandse Patiënten Vereniging u te bieden'? verkrijgen. U kunt ook contact opnemen met het landelijk bureau van de NPV, tel: 0318- 547888. met country gospel duo A. G. en Kate Op 25 januari a.s. is onze eerste jeugd dienst van 1998. Het thema van deze dienst is: Waar vind je HET! Ds. J. Verwaal probeert samen met ons een antwoord te vinden op deze vraag met uitroeptekens. Het country gospel duo A. G. en Kata kunnen we deze morgen voor het eerst in de regio Goeree-Overflakkee beluisteren. Ze treden veel op in het buitenland, o.a. in Engeland en Amerika, maar zondag 25 januari is een bezoek aan de Exodus kerk om 10 uur 's ochtends al ver genoeg om van dit duo te genieten. Laat deze unieke kans je niet ontgaan, tot ziens in de Exoduskerk. Mooie woorden zijn gesproken door voorz. Plooy en door Piet Gebraad die de sprekers heeft aangekondigd en aan weth. Tiggelman een mooie foto collage heeft aangeboden. Gesproken werd o.a. door mevr. Barth van het architectenburo Topos, mede namens hoofdaannemer Kroon uit Den Bommel. Ze liet niet onvermeld dat ze in Nieuwe Tonge zo uitstekend heeft kunnen werken. Van de mooie luchten boven Flakkee had ze intens genoten en de benadering was open en eerlijk geweest, ieder had een grote be trokkenheid getoond en dat had veel arbeidsvreugd gegeven, „'t Is een stukje van mezelf geworden", zei zelfs de heer Huysen, en Nieuwe Tonge wordt gevraagd het prachtige nieuwe gebouw zó te bezitten en er zó zuinig op te zijn. Het openingsceremonieel leek wat geïmproviseerd, een binnengebeuren waarvoor gekozen was toen de regen 's morgens overvloedig neergutste, maar 's middags was het toch weer droog geworden. Op het podium gingen o.a. schoonmaakartikelen, een naambord, een voorzittershamer en sleutels van hand tot hand. De totale Stichtingskosten van het nieuwe gebouw hebben 1.991.000,- bedragen. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! NIEUWE TONGE - Na 28 jaar de Oranje Nassauschool te Nieuwe Tonge schoongemaakt te hebben houden de heer en mevrouw Van Zielst het voor gezien. Met ingang van 1 januari 1998 hebben zij het werk overgedragen aan mevrouw Van Nieuwaal. Het was een hele tijd en toch is het om gevlogen, aldus mevrouw Van Zielst. Ja, ze hebben er velen zien komen en ook weer zien gaan. Hard werken, dat was het, maar ze hebben het met liefde ge daan. Naast het schoonmaken van de school was fam. Van Zielst in voorgaande jaren ook betrokken bij de schoolkamporgani satie: ze waren dan van de partij om te koken. Woensdag, de 1 e schoolkampdag: altoos gehakt! Heerlijk vonden de leer lingen het! Vele jaren verzorgden ze ook de bakjes koffie voor het schoolbestuur. Als me vrouw Van Zielst een erg goede bui had (en dat kwam regelmatig voor) dan bracht ze om zo'n uur of 10 ook nog een lekker frikadelletje of kroketje. Heeriijk vonden de bestuursleden dat! Daarna konden we er met z'n allen weer uren tegen. Op vrijdagmiddag 9 januari hebben de leerlingen samen met het bestuur en per soneel afscheid van fam. Van Zielst ge nomen. Voorzitter Bijdevaate dankte de fam. Van Zielst hartelijk voor alle arbeid en sprak de wens uit dat ze nog lange tijd van hun rust mogen genieten. Er bestaat een goede band met de kinde ren, kleinkinderen en verdere familie. We hopen, aldus de voorzitter, dat u nog vele jaren van de onderlinge band in de familie zult mogen genieten. Verder wenste hij hen nog vele genoegelijke 'fietsuurtjes' toe. Nadat er het een en ander was uitgereikt door de kinderen en het bestuur hebben de aanwezigen de scheidende familie nog toegezongen: 'Dat 's Heeren zegen op u daal'. Daarna besloot de voorzitter het samenzijn met dankgebed. Week van gebed voor de eenheid van de kerken (18-25 jan. 1998) In bovenstaand kader hopen we op woensdag 21 januari a.s. een limrgische viering te houden. Plaats: R.K. kerk aan de Langeweg te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. Ueriederende gehooriekaartjes U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK D.V. zaterdag 17 januari zingt het Chr. Jongerenkoor 'Con Amore' o.l.v. Wil- lem-Arie den Hertog in de grote kerk van Zierikzee. Het jongerenkoor werkt deze avond samen mede bekende organist Peter Wil deman voor de stichting Ontmoeting. Er zal deze avond een veelzijdig pro gramma ten gehore worden gebracht met afwisselend koorzang, samenzang en improvisaties, dus beslist de moeite waard om naar Zierikzee te komen! De avond begint om 20.00 uur en de toe gang bedraagt voor volwassenen ƒ7,50 en kinderen t/m 12 jaar 5,00. Iedereen is hartelijk welkom! Aflevering 16: Twintig eeuwen Zeeland heeft door de eeuwen heen altijd kunstenaars getrokken: door het bijzondere licht, door het schilderach tige karakter van de provincie, door tradities die hier langer dan elders werden gekoesterd. 'De provincie trekt tot op de dag van vandaag nog altijd kunstenaars aan die zich door Zeeland laten inspiren', luidt dan ook de laatste zin van de zojuist versche nen nieuwe aflevering van 'Ach Lieve Tijd Zeeland'. De kunstenaarskolonie rondom Jan Toorop die in Domburg neerstreek komt vanzelfsprekend uit gebreid in woord en beeld aan bod. Maar ook Zeeuwen passeren de revue. Pastoor Jacobus Pieterszoon van Water- dunen bijvoorbeeld is de eerste die we tegenkomen. Na jaren werk voltooide hij in 1321 het overschrijven van de Rijmbijbel van Jacob van Maeriant. Naar alle waarschijnlijkheid had de katholieke Kerk hem hiertoe opdracht gegeven. In de Middeleeuwen gaf de Kerk vele am bachtslieden opdrachten: metselaars, tim merlieden, zilversmeden, houtsnijders enzovoort waren bij de bouw en versie ring van kerken betrokken. De bouw van een kerk kon vele tientallen jaren duren. Rombout Keldermans - een van de tel gen uit de Mechelse familie die voor vele imposante bouwwerken in Zeeland zorg de - tekende wat het 'Zierikzcesche Wonder' had moeten worden, maar de bouw is nooit voltooid. Een andere beroemde Zeeuw die aan de orde komt is Willem, de schrijver van Van den Vos Reynaerdc. Veel meer ilan zijn voornaam is er niet van hem hekorul. Eigenlijk alleen dat hij waarschijnlijk monnik was en dat hij hel land van Hulst goed moet hebben"gekend. De be schrijving van het landschap in dit be roemde dierenverhaal wijst daarop. Zeeuwen en hun kunstenaars Veel van wat de kerken in de loop der tijden hadden laten vervaardigen werd geruïneerd tijdens de Beeldenstorm die in de zomer van 1566 uitbrak. De Op stand die vervolgens uitbrak tegen de Spaanse koning Filips II was er de oor zaak van dat vele ambachtslieden en kunstenaars uit de Zuidelijke Nederian- den naar Zeeland vluchtten. Steden als Middelburg, Vlissingen en Veere kwa men daardoor tot bloei. Inmiddels waren de overheid en de bur gerij de opdrachtgevers voor kunstenaars geworden. Niet langer waren het religieuze taferelen die schilders vastlegden, maar stillevens, bloemstukken, portretten en landschap pen. Van al deze schilderijen zijn in de afle vering mooie voorbeelden te zien. Via de kroniekschrijvers Van Boxhom en Smallegange, de beeldhouwer Rombout Verhulst, het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, de schil ders Bourjé en Koekkoek, de dichters Bellamy, Betje Wolff en Jacob Cats belanden we in de 19e eeuw. En dan komt Jan Toorop dus in beeld, naar Zeeland gehaald door zijn vriend generaal Drabbe. Na de Eerste Wereldooriog was het met de bloei van Domburg gedaan en het kunstleven verplaatste zich vooral naar Veere. Verisme - een eindeloos heimwee naar Veere, dat je bekruipt als je er een maal bent geweest - krijgt dan ook icrechi ile nodige aandacht op de laatste pagina van deze zeer verzorgde afleve ring. 1)0 volgentlc aflevering van 'Ach Lieve Tijd - /celand' heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun armen en zie ken' en verschijnt medio februari.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2