Véigniting 13 X 18 cm DEPRESSIES NIEUWE BOEKEN MiniADi Airqpiv JllliUillil"illl I liil Bouwplannen op begraafplaats NH-kerk te Dirksland steciits "f V llilt OP UW iooisii «oiiiüi VG de Luifel S FAMILIEBERICHTEN Integer en recht door zee Tot ons groot verdriet is onverwacht heengegaan mijn geliefde man, onze unieke vader, schoonva der en lieve opa JOHANNES WILLEM DE GEUS (verzetsnaam Jan Par) 1919 1998 Amemuiden: Jannie de Geus-Witvliet Zoetermeer: SaritadeGeus Robert Griep Amsterdam: FerideGeus Noortje Bijvoets Amstelveen: EcodeGeus Anneke van Benthem Hanna Paul 4341 JA Amemuiden, 15 januari 1998 Korenbloemlaan 30 Mijn man, onze vader is opgebaard in het Rouw centrum 'Middelburg', Buitenhovelaan 1 te Mid delburg, alwaar gelegenheid is afscheid te nemen op zaterdag 17 januari van 14.00 tot 15.00 uur. De herdenkingsbijeenkomst zal gehouden worden op maandag 19 januari om 13.00 uur in de zaal 'Onder de Wiek', Ring 57 te Dirksland, waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenis zal plaats vinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de zaal 'Onder de Wiek'. Met droefheid geven wij u kennis, dat de Heere op 15 januari plotseling uit onze familiekring heeft weggenomen, onze geliefde broer, zwager en oom JOHANNES WILLEM DE GEUS echtgenoot van J. Witvliet op de leeftijd van 78 jaar. Wij wensen Janny, kinderen en kleinkinderen Gods ondersteuning toe in deze moeilijke dagen. Vlaardingen: J. A. Markus-de Geus Den Haag: A. Keulemans-de Geus J. F. Keulemans Ridderkerk: D. Witvliet-de Geus C. M. Witvliet kinderen en kleinkinderen januari 1998 Met leedwezen geven wij u kennis van het overlij den van onze beste zwager en oom JOHANNES WILLEM DE GEUS ecbtgenoet van J. Witvliet in de ouderdom van 78 jaar. Middelhamis: C. Witvliet Sommelsdijk: A. Witvliet Dirksland: D. M. Vellekoop-Witvliet Oude Tonge: M. Hartog-Witvliet neven en nichten 15 januari 1998 DANKBETUIGING Met bovenal mijn dank aan God wil ik langs deze weg iedereen bedanken voor de vele kaarten, bloemen, fruit en de bezoekjes die ik mocht ont vangen tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis te Dirksland en bij mijn thuiskomst. En ook ouderling Koppelaar die mij een bezoek bracht. Heel hartelijk dank ook aan het verplegend perso neel van afd. 1 en aan de doktoren voor de goede en fijne verzorging. mej. C. van Zielst Prinsesselaan 7, Sommelsdijk DANKBETUIGING Daar het ons onmogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor de zeer vele blijken van medeleven die wij van u zowel persoonlijk als schriftelijk mochten ontvangen, tijdens de ziekte en na het overlijden en bij de begrafenis van mijn geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder GRIETAVANLOON- VAN DER GROEF betuigen wij een ieder langs deze weg onze welge meende darJc. In het bijzonder dank aan ds. A. M. den Boer en kerkeraad voor de pastorale begeleiding en het lei den van de rouwdienst en de heer Van Wagenin- gen voor de korrekte begeleiding en verzorging van de begrafenis. S. van Loon kinderen, klein- en achterkleinkinderen Middelhamis, januari 1998 Doetinchemsestraat 6 Wij willen langs deze weg iedereen bedanken voor het medeleven en de belangstelling die wij moch ten ontvangen na het overlijden van onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder JANNETJE NEELTJE ROON weduwe van Jacob Haameete In het bijzonder de doktoren, verplegend personeel van ziekenhuis 'Bethesda', dominee en kerkeraad. Eveneens bedanken wij Uitvaartverzorging Kievit voor de uitstekende wijze waarop zij de begrafenis hebben verzorgd. Uit aller naam: Kinderen, klein-en achterkleinkinderen Mehssant, januari 1998 Geref. Kerk Melissant A.s. zondag hoopt om 9.30 uur ds. A. Ferwerda uit Zuidland voor te gaan. KLEUREN FOTO'S Giro 18181 NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Gebr. de Waal 1 i Ds. D. Heemskerk, En om Uw gunst en waarheid saam. Een prekenserie over de Dordtse Leerregels. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Gebonden. 461 pag. Prijs ƒ49,95. Vanaf 1 feb '98 ƒ59,95. De Dordtse Kerkorde bevat een bepaling dat wekelijks uit de Heidelbergse Cate chismus gepreekt dient te worden. In de gemeenten die zich willen houden aan de Heilige Schrift en de gereformeerde belijdenis van de kerk wordt daaraan doorgaans ook trouw de hand gehouden. Sedert enkele tientallen jaren wordt hier en daar ook de inhoud van de Dordtse Leerregels als preekstof gebruikt. Dat is dan wel niet naar de letter maar zeker wel in de geest van de Dordte Kerkorde. Dit jongste en (zo mag men wel zeggen: het meest rijpe) van onze belijdenisge schriften leent zich uitstekend om in de leerdiensten aan de gemeente uit te leg- gen. Niet alleen om de leer aangaande verkiezing en verzoening, verdorvenheid en roeping, bekering en volharding - scherp in te prenten, maar ook om de pastorale betekenis van dit alles aan het hart van de mensen te leggen. De inhoud van de Leerregels biedt daartoe volop aanleiding. Over de inhoud van de Canones van Dordrecht zijn meer of minder recent goede boeken uitgegeven. Om er twee te noemen: Om 't eeuwig welbehagen (1974) van ds. C. den Boer en de driede lige serie De troost der verkiezing (1991) van wijlen ds. L. Vroegindeweij. Het nu uitgekomen boek van ds. D. Heemskerk is in die zin bijzonder dat het de weerga ve biedt van een 37-tal preken. De schrij ver is als predikant verbonden aan de Hervormde gemeente van Garderen. Daarvóór diende hij onder meer de gemeente van Ouddorp. Deze preken zijn ooit uitgesproken vanaf de kansel van Nieuwleusen. De titel En om Uw gunst en waarheid saam wil aangeven waaron het ten diepste gaat: de gunst van de Heere als de grond van de zalig heid èn de waarheid, geopenbaard in het Woord der zaligheid. Ik kan de inhoud van dit boek van harte aanbevelen. Het gaat om de dingen die volkomen zeker- heid hebben, de fundamenten van de leer die door de dienst van de Heilige Geest aan de kerk der eeuwen zijn overgele verd en in Dordt getrouw zijn beleden: de verdorvenheid van de mens, de onvoorwaardelijke verkiezing, de parti culiere verzoening, de onwederstandelij- ke genade en de volharding van de heili gen. Het is de leer die naar de godzalig heid is. De preken van ds. Heemskerk kenmerken zich door helderheid en even wichtigheid. De eenzijdigheid van Gods soevereine genade wordt even sterk en krachtig benadrukt als de welmenend- heid van de prediking van het evangelie. En tevens ontmaskert hij de vleselijke redeneringen van de zondaar diè niet buigen wil onder de kracht van het Woord. De leer der Waarheid - ze wordt weliswaar door de wereld bespot, door de hypocrieten misbruikt en door dwaal- geesten bestreden, maar de bruid van Christus bemint en verdedigt haar als een niet genoeg te waarderen schat. H. Hille, Als een vogel uit een boom geschoten. Leven en werk van ds, P. Zandt. Uitgeverij Den Hertog te Hou ten. Gebonden. Geïllustreerd. 293 pag. Prijs ƒ39,50. Ook op Flakkee is hij enkele malen beroepen geweest, te weten in 1908 te Ouddorp en in 1920 te Nieu we Tonge. Ik heb het over dominee Pie- ter Zandt - zo'n twintig jaar lang Her vormd predikant in actieve dienst en daarna meer dan 35 jaar lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Zijn naam is nog wel bekend, met name in staatkundig-gereformeerde kring. Maar zovelen zijn er niet die veel over hem weten te vertellen - over zijn Groningse achtergrond, over zijn houding in het kerkelijk leven van die dagen, over zijn plaats naast ds. G.H. Kersten, over zijn andere functies als gemeenteraadslid te Delft en staten in Zuid-Holland, etc. In al die lacunes voorziet dit rijk geïllustreer de boek. De schrijver is een vaardig publicist betreffende de kleine kerkge schiedenis. Veel bronnenmateriaal heeft hij voor dit boek moeten opsporen en doorvorsen. Vele tientallen bladzijden zijn gewijd aan de zogenaamde Delftse hervormde kerkstrijd in het midden van deze eeuw. Het is niet altijd verheffend wat beschre ven wordt. Hoewel de beschrijving plaatsvindt min of meer vanuit de optiek van ds. Zandt, is toch wel zoveel duide lijk dat diens onbuigzaamheid en opko men (ook) voor zaken van de tweede of nog verdere orde de dingen af en toe (onnodig?) op scherp hebben gesteld. Maar onmiskenbaar is dat de hoofdper soon door en door gereformeerd was en dat hij de bevinding der heiligen kende. Opmerkelijk is ds. Zandt zelfs op het laatst van zijn leven niet tot terugtreding uit zijn functies bereid was. "Wat zal er dan van de partij worden?", aldus zijn weerwoord. Na zijn overlijden in 1961 werd ir. C.N. van Dis de fractieleider van de S.G.P. in de Tweede Kamer. Dit alles en nog veel meer is in dit vlot- lezende en keurig verzorgde boek beschreven. J. Bout en N. J. Spaan, Een gerijpte korenschoof. Het leven van Thomas Halyburton. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. Geïllustreerd. 234 pag. Prijs ƒ37,50. Na hun boek over Matthew Henry Een getuige van het Licht hebben de dames J. Bout en N.J. Spaan opnieuw een studie over een Brit se oudvader het licht doen zien. Nu over Thomas Halyburton (overleden 1712), dus een tijdgenoot van Henry. Halybur ton was een Schots prediker die van grote betekenis is geweest voor het gees telijk leven en de theologische ontwikke ling van zijn dagen. Oud is hij niet geworden. Hij was nog maar 38 jaar toen hij op zijn sterfbed getuigde: "Ik ben als een korenschoof die ten volle rijp is om ingezameld te worden in de schuur" Aan deze ontroerende uitspraak is de titel van deze mooie biografie ontleend. Het hart van dit boek ligt voor mij in de weergave van zijn geestelijke worstelin gen, blijkens zijn eigen aantekeningen. Overeenkomstig diens eigen wens is Halyburton nabij de universiteit van St. Andrews begraven naast het graf van Samuel Rutherford. Zo rust hun beider stof gebroederlijk op de ultieme komst van hun oudste Broeder. 2 B Hugo Binning, Ettelijke gronden van de Christelijke Religie. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 389 pag. Prijs ƒ39,50. Deze uiteenzetting van de Christelijke leer heeft van de schrijver als ondertitel meegekregen: duidelijk aangetoond en vooral op de praktijk toe gepast" Dat geeft bondig de tweevoudi ge kracht van dit standaardwerk aan. Het is een duidelijk en helder overzicht van de leer der Schriften. Patrick Gillespie, een tijdgenoot van Binning, getuigt ervan dat "de fundamentele stukken van de Christelijke godsdienst en de grote verborgenheden van het geloof verhan deld zijn met de grootste evangelische eenvoudigheid en helderste klaarheid". De onderwerpen die men in een gerefor meerde dogmatiek zoekt, zijn ook hier te vinden, bijv. het gezag van de Heilige Schrift, de deugden van God, de Godde lijke Drieëenheid, de verborgenheid van de predestinatie, de voorzienigheid, de erfzonde, etc. Het tweede kenmerk van deze geloofsleer is haar praktisch karak ter, gericht als ze is op de praktijk van de godzaligheid. Het is af en toe of Binning de Heidelbergse Catechismus heeft gekend (wat maar de vraag is). Op diver se plaatsen is een zin te lezen als: "laat ons nu hieruit enige troost trekken..." of: "och, of wij het nut hiervan opmerk ten...", etc. In dit boek is mede opgenomen een uit- (Ingezonden) In een op 6 januari jl. gehouden commissievergadering besloot de Commissie Ruimtelijke Ordening van de gemeente Dirksland het colle ge van B&W positief te adviseren aangaande de bouwaanvraag van bakkerij De Visser te Dirksland. De commissie was hierin overigens niet unaniem: de heer Kalle stemde als enige tegen. Uit ethische- en overwe gingen van cultuurhistorische aard achtte hij bebouwing op de achter de Voorstraat gelegen begraa^laats onge wenst en adviseert derhalve naar alter natieven te zoeken. Maar 1 tegen 5 is te weinig, en dus komt realisering van de plannen weer een stapje dichterbij, hetgeen verontrustend is, immers: De bouwplannen zijn in strijd met de wet op de lijkbezorging: Suggesties, dat de begraafplaats zou zijn geruimd, blijken tot nu toe onge grond. Met het verwijderen van boom stronken zijn destijds weliswaar stoffe lijke resten opgeroerd; achter de bak kerij heeft een olietank gelegen; maar dat de begraafplaats geruimd is, heeft tot op heden niemand aangetoond; bebouwing is derhalve niet toegestaan. De bouwplannen zijn in strijd met het door B&W gevoerde beleid inza ke begraafplaatsen: Ik citeer een brief van B&W d.d. 2-9- 1996: ,,In overeenstemming met de wens van de gemeenteraad willen wij uiterst zorgvuldig omgaan met de laat ste rustplaats van de overledenen. Dit blijkt ook uit de aanleg van enkele nieuwe begraafplaatsen in de gemeen te..." De bouwplannen zijn in strijd met het cultuurhistorisch beleid, dat de gemeente Dirksland nastreeft: Tot nu toe achtten B&W het onge wenst, dat de bebouwing oprukt naar de kerk. Tevens sluit het ingediende bouw plan niet aan bij de architectuur en uit straling van kerk en begraaiplaats. Voornoemde commissievergadering zal niet de geschiedenis ingaan als voor beeld van zorgvuldige b)esIuitvorming: op de aangedragen bedenkingen en adviezen werd niet of nauwelijks gere ageerd, bijvoorbeeld: „Er is geen sprake van uitbreiding van een bestaande bakkerij, de broodbak kerij uit Sommelsdijk verhuist naar Dirksland, het gaat dus om nieuwe activiteiten" was één van de bedenkin gen waarover de commissie zich niet uitliet. Op verzoek van B&W werd o.a. door de Rijkdienst voor Monumentenzorg advies uitgebracht; dit advies werd evenwel door de commissie gene geerd! Commissielid Robijn adviseerde de bouwlocatie te ruimen, volgens hem liggen er geen stoffelijke resten, doch door te ruimen kan negatieve publici teit worden voorkomen Commis sielid Leeflang, ook als kerkbestuurder bekend met de begraafplaats, was toch van mening dat het ruimen de begraaf plaats teveel zou kunnen verstoren. Een duidelijk standpunt over al dan niet ruimen werd door de commissie echter niet ingenomen. Zoals gezegd, besloot de commissie met 5 stemmen vóór en 1 tegen, posi tief te adviseren inzake de bouwplan nen. De verdere verrichtingen van ons ge meentebestuur zien velen dan ook met belangstelling tegemoet. Met dank voor plaatsing, J. Verbiest, Dirksland Uitslagen damvereniging 'Denk en Zef Maandag 12 januari 1998 Afdeling 1: P. Leroy-J. A. van Hoorn3 - 0. J. van Hoorn - C. Polder3 - O Afdeling 2: A. Krijgsman-A. Verolme1 -1 J. Lodder-H. Schellevis3 - O Afdeling 3: J. Holleman - J. A. Gebuis1 -1 G. M. Koese - T. Staal3 - O H. Noordijk-J. GroenendijkI - 1 G. Zaaijer - J. A. Nipius3 - O voerige levensbeschrijving van Binning, samengesteld door de vertaler Jacobus Koelman. Ook Binning is, na enkele jaren hoogleraar te zijn geweest (hij in Glasgow), op heel vroege leeftijd overle den. Zesentwintig jaar oud werd hij maar. Ook van hem een woord, gespro ken op zijn sterfbed: "In deze haven (n.l. van de rust die er voor Gods kinderen overblijft) zal ik binnenkort aanlanden. Op die grond en in die stad zal ik eeuwig leven, waar ik Christus zal zien, zoals Hij is, en ik zal Hem gelijk zijn. Dit is de langverwachte gelukzaligheid die ik nu tegenzie en tot welker hoop ik wederge boren ben door de opstanding van Jezus Christus uit de doden" Woorden van Calvijn. 45 korte medi taties. Uitgeverij Den Hertog te Hou ten. Paperback. 48 pag. Prijs 6,90. In dit handzaam uitgegeven boekje zijn enkele tientallen fragmenten uit Calvijns Verklaring van de Psalmen gebundeld. Ze lenen zich heel goed voor persoonlij ke overdenking. Calvijn was een Schrift geleerde van formaat. De rijkdom van zijn gedachten, ontleend aan de Heilige Schrift, worden hier in pasmunt uitgege ven. Te verkrijgen voor enkele luttele guldens. Verlos mij. Lichtdragersserie. Uitge verij Den Hertog te Houten. Paper back. 48 pag. Prijs ƒ6,25. In eenzelfde formaat is dit deeltje van de zogenaamde Lichtdragersserie uitgegeven. 45 over denkingen, ontleend aan de geschriften van predikers uit vroeger dagen. De noem er enkelen: Samuel Rutherford, Willem Teellinck, John Owen en Theodorus van der Groe. Een mooi weggeefboekje. Dr. H. F. Kohlbrugge, Jezus en de zondares. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. 48 pag. Prijs ƒ6,90. Het formaat van dit boekje is gelijk aan dat van de twee vorige. Hier zijn drie preken van Kohlbrugge n.a.v. Lukas 7:36-50 samengebracht. Het is een goed initiatief van Den Hertog om tel kens weer publicaties van Kohlbrugge in zijn fonds op te nemen. Na bijna ander halve eeuw zijn deze preken nog tinte lend fris en blijvend actueel. Neem en lees! Thomas Watson, Alle dingen ten goede. Uitgeverij Den Hertog te Hou ten. Paperback. 130 pag. Prijs ƒ21,50. Al eerder bracht uitgeverij Den Hertog geschriften van Thomas Watson op de markt. Ik denk aan De waarachtige bekering en De Zaligsprekingen. Fijn dat er kennelijk vraag naar deze boeken is. Watson was een 17e eeuws predikant in Londen. Hij behoorde voluit tot de puri teinse beweging. Daartoe worden die predikers gerekend dat opkwamen voor de gereformeerde leer, een bijbelse bevinding, een heilig leven en een gere formeerde kerkinrichting. Watsons geschriften zijn bij uitstek praktikaal, dat wil zeggen opkomend uit en gericht op de praktijk van het geestelijk leven. De stijl waarin hij schrijft, is aantrekkelijk. Hij maakt veelvuldig gebruik van beel den en illustraties. In dit boek verklaart hij de inhoud van Romeinen 8:28: 'En wij weten dat degenen die God liefheb ben, alle dingen medewerken ten goede Ook in zijn eigen leven wist Wats on wat lijden en beproeving was. Dat klinkt door in de doorleefde verwoording van dit boek. De vertaling is van mw. G.H.C. Pas-Donker te Waddinxveen. Ds. W. van Gorsel, Verlost uit het diensthuis. Negen overdenkingen over Exodus 3 - 20. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. 82 pag. Prijs 9,95. In de loop der jaren zijn er heel wat boekjes met overdenkingen van de hand van ds. Van Gorsel verschenen. Aan die rij meditatieboekjes is er onlangs weer één toegevoegd. Nu naar aanleiding van enkele hoofdstukken uit het tweede boek van Mozes. De uittocht van Israël uit Egypte en de doortocht door de Rode Zee, de strijd tegen Ama- lek en de verbondssluiting bij de Sinaï komen in negen meditaties aan de orde. Ds. Van Gorsel legt de desbetreffende Schriftgedeelten op eenvoudige wijze uit en geeft lijnen aan naar de lezer toe. De geestelijke lessen die hij trekt, zijn direct aan de overdachte stof onüeend. Dit alles niet los van Gods openbaring in Christus Jezus, wiens Naam de enige is waardoor zondaren behouden worden. Van Hem was de middelaar Mozes immers een treffend type. Aanbevolen! Ds. D. J. Budding, Levensproblemen in Bijbels licht. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. 136 pag. Prijs ƒ21,50. Eén van de rubrieken in het reformatorisch familieblad Terdege heet Pastoraal bekeken. Deze rubriek wordt gevuld door predikanten die daartoe door de redactie worden uitgenodigd. Gedu rende enkele maanden achtereen gaan zij in op geestelijke problemen en vragen die zij waarschijnlijk in hun pastorale praktijk tegenkomen. Al eerder ver scheen een selectie van deze artikelen in boekvorm. Dit boekje is een tweede bun deling. Enkele onderwerpen die ter spra ke komen zijn: de zaterdagavondbeste ding, het Heilige Avondmaal, valse schaamte, omgaan met kinderloosheid en het afstaan van organen. De schrijver, ds. D.J. Budding, is Hervormd predikant te Waarder. im Oranjeplein 8a, 3251 XE Stellendam Tel(0187) 49 12 85, Fax.: (0187) 49 14 33 Kantoorartikelen Tijdschriften Wenskaarten Boeken Tabak I Snoep Kadoartikelen Conflicten op het werk of tliuis, zakken voor een examen. Gevolg: een sombere bui! Meestal gaat het vanzelf over, soms wordt het erger. Men komt nergens meer toe, kan niet meer genieten, voelt zich wan hopig. I,even is dan een hel. ^^ic^uresvooru. Be\otschnit.^ Po.sibiis ')10;i, :i-)02JC; L'lrt-clu. Tflftoon (030) 297 11 97 '«-•'«-••«■••^•«■•'«■•■«-•-»*-*^*->rf te Sommelsdijk heeft een ruime sortering kaarten voor: geboorte verloving huwelijk jubileum «sï«?^ dankbetuiging of andere voor u belangrijke gebeurtenissen GEBR. DE WAAL Langeweg 13 - Sommelsdijk Tel. (0187)48 27 29 t Hoenderdljk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 I Een keuze maken is *'j) een Keuze maiten _-. -a Kom eens viijblijvend binnen kijken! BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Voorstraat 41Sommelsdijk Tel. (0187)482614 Fax (0187) 484520

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 11