(010) 2741135 Raad Oostflakkee helpt mee aan renovatie Poolse brug Uit de iiistorie van Dirksland en Herkingen Open avond bij Vocaal Ensemble l'i^'2_ (\-Q Politie zet reg.onderzoel( naar criminaliteit en veiligheid voort Kerkdiensten Geref. Gemeenten Joods arts spreekt in Numansdorp JUL^MINNAARD ^^^VASTGOED Aparte avond met GS over Nota Koersbepaling Juwelier Tanis en Oogpunt Optiek samen! Aangepaste kerkdienst Ouderen- en alleenstaandenmiddag 70e Jaargang No. 6670 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Van maandag 12 tot uiterlijk zaterdag 31 januari 1998 wordt in opdracht van de politie Rotterdam-Rijnmond het telefo nisch onderzoek naar criminaliteit en veiligheid in onze regio opnieuw uitge voerd. Gedurende deze weken worden 4160 inwoners van het Rijnmond-gebied van 15 jaar en ouder telefonisch over deze onderwerpen geïnterviewd. Daarnaast wordt aan hen een oordeel gevraagd over het functioneren van de politie. Het doel van dit onderzoek - de Regio nale Politiemonitor geheten - is onder meer het in kaart brengen welk deel van de bevolking slachtoffer is geworden van criminaliteit. Ook levert het onderzoek belangrijke informatie op voor de politie, justitie en voor het openbaar bestuur over de behoefte aan veiligheid. Deze informatie wordt gebruikt om de dienst verlening aan de burgers in de regio te verbeteren en om de ontwikkeling van de veiligheid te volgen. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door Research voor Beleid BV, zal in de hele regio Rotterdam-Rijnmond plaats vinden. OUDDORP - De dienst van heden avond, waarin zou voorgaan ds. J. Beens gaat NIET door. In plaats daarvan wordt een preek uitge zonden door de kerktelefoon. MELISSANT - woensdagavond 19.30 uur ds. A. J. Gunst van Benthuizen. DIRKSLAND - heden (dinsdag) avond 19.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbel lezing). OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 19.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's- Gravenpolder. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vrouw onwel Op 9 januari was omstreeks 11.15 uur een 40-jarige inwoonster uit Sommels dijk, op de Oost Krakeelstraat te Som melsdijk, voor haar woning onwel ge worden. Het bleek te gaan om een aanval van epilepsie. Ze werd ter plaatse behan deld door een arts. Aanrijding met letsel Op 10 januari reden een 16-jarige inwo ner uit Sirjansland en een 20-jarige in woner uit Sommelsdijk op hun bromfiet sen achter elkaar op de Staverweg te Sommelsdijk. Doordat een van hen te krachtig remde was een aanrijding niet te voorkomen. De beide bestuurders raak ten ten val, waarbij de bewoner uit Sir jansland gewond raakte. Hij werd ter plaatse door de GGD behandeld. Bromfiets ingenomen Op 11 januari reed om 00.45 uur een 17- jarige inwoner uit Dirksland op zijn bromfiets over de Langeweg te Middel hamis. Geconstateerd werd dat hij reed met een snelheid van 80 kilometer per uur. De bromfiets werd ingenomen voor nader technisch onderzoek en de bestuur der kreeg een proces-verbaal. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Op 9 januari werd aangifte gedaan van de vernieling van een autoband. De auto, eigendom van een 20-jarige inwoner van Oostflakkee, had geparkeerd gestaan op de Zuid Achterweg te Ooltgensplaat. De band is vermoedelijk met een mes lekge- stoken. Namens de gezamenlijke Kerk Israël- commissie van de Gereformeerde en de Hervormde Kerk spreekt op D.V. woens dagavond 21 januari, aanvang 20.00 uur, in 'De Voorhof', Torenstraat 16: drs. Wolfgang Kotek, Joods arts te Rotter dam, over: 'De Waarheid bezitten of zoeken?' De heer Kotek is geboren in 1930. In no vember 1938 (de maand van de 'Kristall- nacht') vluchtten zijn ouders en hij naar Nederland. Tijdens de bezetting werd hij bij 14 verschillende pleeggezinnen ondergebracht. In die tijd heeft hij het christendom 'van binnenuit' leren ken nen. Na de oorlog en na zijn studie ves tigde de heer Kotek zich als huisarts in Rotterdam. Daarnaast was hij ook werk zaam als bedrijfsarts. De heer Kotek is lid van de Joodse Ge meente Rotterdam, maar spreekt op per soonlijke titel. Hij is een warm pleitbe zorger van contacten tussen Joden en christenen. MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK Bijeenkomst 'De Christenvrouw' Wij hopen de eerste vergadering in het nieuwe jaar te houden op D.V. woensdag 14 januari in 'De Hoeksteen'. Spreker voor deze avond is notaris C. N. Schu ring, met als onderwerp: 'Het werkter rein van de notaris'. De avond begint om 19.45 uur. Gasten zijn hartelijk welkom. Goeree-Overflakkee B.V. De raad van Oostflakkee vergaderde afgelopen donderdag en daarom was dat wat uitzonderlijk omdat alle flak- keese raadsleden aanwezig werden verondersteld op de - door de Provin cie belegde - informatie- en discussie avond over de Nota Koersbepaling herziening Streekplan Zuid-Holland Zuid. Die avond, in 't Prieel te Middel- harnis, was overigens goed bezet, maar Oostflakkees' bestuurders schitterden er door afwezigheid. Evenwel krijgen ze een herkansing, zo is met Gedeputeerde Wolf afgesproken. De raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt deed daar de raad mededeling van. De Gedeputeerde is gevoelig gebleken voor het Oostflakeese argument dat de Provin cie de tijdsplanning voor de bijeenkomst niet erg gunstig heeft gekozen temeer omdat de bekendmaking ervan in de overvolle kerst- en/of nieuwjaarsedities niet is opgevallen, er 'een beetje tussen was geraakt'. De Gedeputeerde komt maandag 19 januari van 19.00 tot 21.00 uur in het gemeentekantoor te Oude Tonge voor een informatie-avond zoals die in het Prieel heeft plaatsgehad. De raad en het publiek kunnen op die avond alsnog hun zegje doen. Brug voor Polen Nederlanders zijn zowel bruggenbouwers als kooplui, maar die eigenschappen zijn niet van toepassing als het gaat om het herstel-project bruggen bij het Poolse Konradow. Vorig jaar is-, of zijn die bruggen bij een watersnood vernield en achter het herstelproject schuilt geen enkele commerciële bedoeling. Goeree- Overflakkee biedt er noodhulp ter grootte van 55.000,- op te brengen door de vier eilandgemeenten waarvan de raad van Oostflakkee als eerste positief reageerde. Dat 'samen-doen' vindt de heer P. Hein tjes een goede zaak, misschien is de kiem voor een vervolg daarop hiermee wel gelegd, hoopt de heer Heintjes. De hele raad was trouwens positief „op Flakkee weten we hoe ingrijpend de ge volgen van een watersnood kunnen zijn", zo zag de heer Breeman op 1 februari 1953 terug. De hulp mag dan wat laat op gang komen, beter laat dan nooit", besliste de SGP vertegenwoordiger. De raad zal zeker op de hoogte worden gehouden van de vordering van het hulp project en 't is niet zo dat er zomaar een cheque zal worden gestuurd. Dat gebeurt pas nadat de bruggen weer in goeie staat zijn teruggebracht, ze dienen ter ontslui ting van rond Konradow gelegen land bouwgronden. Het project is door een Poolse ambassade aanbevolen. Burgemeester Van Pelt gaat er van uit dat het project zal slagen en alvast dankte hij, namens de bevolking van Konradow de gemeenteraad van z'n medewerking. De drie overige Flakkeese burgemeesters zullen hun gemeenteraden eenzelfde medewerking vragen zoals de raad van Oostflakkee die geeft, 1,25 per inwoner als éénmalige hulp-bijdrage. De voorzit ter leek niet ongevoelig voor de sugges tie permanent een noodhulp-pot(je) be schikbaar te houden. De brandweer De vergoedingsregeling voor vrijwilli gers bij de gemeentelijke brandweer werd aangepast. Het bleek de raad eens te meer dat een brandweerman zich zeker niet door de vergoeding van 495,- per jaar zal laten leiden: „een brandweerman doet het om het doel, niet om de verdien ste", begreep de raad en begreep ook de raadsvoorzitter: „bedankt brandweer!" liet hij dan ook horen. De ondercomman dant ontvangt ƒ5.300,- en de comman dant 8.765,- per jaar. Gemeentelijk rioleringsplan De raad kreeg het eindelijk, na vijf jaar, gereedgekomen gemeentelijk Riolerings plan 1998-2002 voorgelegd. Het moge lang hebben geduurd, maar B&W intro duceerde het plan als te zijn van hoge kwalitatieve waarde en van practische bruikbaarheid. De raad moest nog maar niet denken aan het kostenplaatje, want het gaat zeker om 'formidabele bedragen' schatte de heer v.d. Mast in. Weth. Andries kon in z'n beantwoording niet anders dan die vrees bevestigen. De rioolrechten zullen aan zienlijk moeten worden verhoogd. Overigens is al een reserve aangelegd die, uit de algemene middelen, met ƒ270.000,- per jaar wordt gevoed en er komt jaarlijks 3.6 ton uit de zgn. verfij ningsregeling, 't Was alleen de heer P. V. d. Ree die die kleine lettertjes lezen kon en op slag was de raad geïnteres seerd in de naam van z'n opticien, „want ik moet écht een andere bril", had mevr. Van Dijke al vastgesteld. Het plan zal in fases worden uitgevoerd, het gaat om kwaliteitsverbetering en onderhoud van de riolering binnen de bebouwde kommen en aanleg en het tref fen van maatregelen buiten de bebouwde kommen, allemaal afgeleid van de nieu we eisen in de milieuwetgeving. Die ver biedt o.a. dat vanaf het jaar 2000, met een uitloper tot 2005 nog ongezuiverd op het oppervlaktewater te lozen. Dat bete kent dat ook overstorten zullen moeten worden aangepast. Herindelingsplannen De raad heeft er zich behoorlijk over opgewonden voor de zoveelste keer met herinrichtingsplannen - van met name Staatssecretaris Binnenlandse Zaken mevr. v. d. Vondervoort - te worden ge confronteerd en daarover, bij wijze van inspraak, een mening te worden ge vraagd. De Staatssecretaris houdt staande dat de vorming van de Stadsprovincie Rotterdam en de daarmee samenhangen de overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland, per 1 januari 2000 effectief zullen zijn. De raad vindt en hoopt dat de Provinciale herindeling geheel afgeblazen wordt. „Wij zijn het in ieder geval spuugzat", mokte mevr. Van Rossum (CDA),en woorden van gelijke strekking bezigde mevr. Van Dijke. „Pregnant", zo foeterde de heer v. d. Ree over de onverzettelijkheid van de Staats secretaris, terwijl die zelfs door de Eerste Kamer is teruggefloten. De Senaat doet op 22 januari uitspraak hoe met de Interimwet zal worden omge gaan. De raad zal de Staatssecretaris laten weten dat zij geen enkele reden aanwezig acht om Goeree-Overflakkee naar de Provincie Zeeland over te laten gaan als er geen stadsprovincie Rotterdam komt. Indien het definitief vast zou komen te staan dat er een stadsprovincie komt zal Oostflakkee zich niet tegen het Provin ciale herindelingsplan verzetten, maar ook dan zal Oostflakkee niet 'bijster enthousiast' zijn. Grutterswei Een krediet van 18.000,- werd gevo- teerd voor het instellen van een onder zoek naar de onderhoudstoestand van het accomodatiecomplex 'De Grutterswei' te Oude Tonge. De heer C. L. M. de Wit (CDA) begreep het over een terugkerend probleem te hebben. Destijds heeft hij, als wethouder, dan wel de eerste steen voor het gebouw gelegd, maar het gebouw is „bouwkundig enigs zins een vergissing" vond nu de heer de Wit, de 'eerste steen' is trouwens lelijk beklad, wist hij. In het jaar 2000 zal, conform de meerja- renbegroting, een bedrag van 1.5 miljoen aan het onderhoud worden besteed. Sinds 1938 zijn de brillen van juwelier Tanis een begrip in Ouddorp en omstre ken. Sinds dat jaar sleep Jan Tanis (toen nog met de hand) de glazen in de bril van menige eilander. Hij droeg in 1973 de fakkel over aan zijn zoon Wijnand, die door zijn vakman schap in de horlogerie, juwelen en optiek de goede naam van zijn vader op Goeree continueerde. De tijden veranderden, de technieken verbeterden en de eisen die aande optiek gesteld werden, werden ook steeds hoger. Ook op het gebied van monturen veranderde veel. Was de bril vroeger een noodzakelijk kwaad, tegenwoordig is het een mode artikel en dankzij de ruime keuze uit fraaie en lichte monturen is er voor iedereen een geschikte bril te verkrijgen. Ook juwelier Tanis ging in die ontwikke lingen mee en bezorgde menigeen weer een helder zicht. In augustus 1996 vestigde Oogpunt Optiek zich aan de Stationsweg in Oud dorp. Een modern geoutilleerd bedrijf waar men terecht kon voor een modieuze bril, contactlenzen en een vakkundige oogmeting. In die anderhalf jaar is ook Oogpunt Optiek een begrip geworden in Ouddorp en omgeving. Sinds 1 januari 1998 hebben Juwelier W. Tanis en Oogpunt Optiek de krachten ge bundeld op het gebied van oogmeting, brillen en contactlenzen. Voor sieraden, klokken en horloges is het vertrouwde adres als vanouds aan de Hazersweg 1 te Ouddorp. Voor brillen, contactlenzen en gratis oogmeting kan iedereen voortaan terecht aan de Stationsweg 5 te Ouddorp. Oogpunt Optiek geeft ter gelegenheid van dit heuglijke feit gedurende de hele maand januari 25% korting op een com plete bril (montuur glazen). Op zondag 18 januari 1998 is er weer een interkerkelijke kerkdienst voor ver standelijk gehandicapten in de Ned. Her vormde kerk te Dirksland, waarin hoopt voor te gaan ds. J. het Lam. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwe zigheid wordt op prijs gesteld. OOLTGENSPLAAT - De eerste Oude ren- en alleenstaandenmiddag van dit jaar zal D.V. gehouden worden donder dag 15 januari 1998 om 2.30 uur in 'Elt- hato'. De heer Slootweg uit Middelhar- nis is bereid gevonden om het een en ander te komen vertellen over Augusti- nus. Ds. J. B. ten Hove hoopt de medita tie te verzorgen. Allen weer hartelijk welkom. Voor ver voer: P. Mans, tel. 631336. Pamela Domselaar en Sanne Kraaijeveld succesvol op Nederlands Kampioenschap volleybal voor distriktsteams MIDDELHARNIS/NIJMEGEN - Vol leybalvereniging Intermezzo blijft een kweekvijver voor jeugdig volleybalta lent. Elk jaar spelen er wel jongens en meisjes mee in de vertegenwoordigende teams van het distrikt. Verschillenden waren ook succesvol, jaren geleden wer den de volleybal spelende broers Hans en Bert Korteling Nederlands kampioen, twee jaar geleden mochten Joan Pieter Kraaijeveld en Alexander Robijn aan deze roem proeven. Dit jaar speelden Pamela Domselaar en Sanne Kraaijeveld bij de meisjes mee en dezelfde Joan Pie ter Kraaijeveld bij de jongens. Allen voor de laatste keer, want volgend jaar zijn ze te oud om mee te mogen doen. De distriktteams trainen en spelen een jaar via een voorronde en eindronde om het Nederlands kampioenschap. De vol leybaltalenten spelen daarnaast gewoon bij hun of haar vereniging. Al met al een jaar wat grotendeels draait om volleybal. Het is een leuk jaar geweest voor de drie Intermezzoërs. Alledrie bereikten de eindronde in Nijmegen. Joan Pieter kon zijn succes niet herhalen. In de verlie- zersronde werden ze winnaar met zijn team dus een vijfde plaats. Pamela en Sanne hadden meer succes in het team van het grootste distrikt (17) in Neder land. Ze behaalden de bronzen plak. Dit jaar was het de laatste keer dat er dikstriktkampioenschappen waren. Vol gend jaar zijn er veel minder distrikten omdat Nederland in enkele regio's op gedeeld wordt qua volleybal. Of er nog om een Nederlands Kampioenschap ge streden zal worden is nog maar de vraag. 'Het vruchtbaar Dirksland is zeer oud; Legt aangenaam, zindelijk, wel bebouwd, 't Dorp heeft daarbij tot nut een Haven, Die dorp- en veld- lings winst doen staaven'. Die wat bewaart die heeft wat en het zal daarom zijn dat er zoveel verzame laars zijn. Ze zijn er op vele gebieden, ook op het terrein van krantenknipsels en het noteren van persoonlijke herin neringen. Daaraan danken we dat meerdere histo rische gegevens bewaard zijn gebleven. En wanneer deze gedrukt en gebundeld worden gaan ze zeker niet verloren. Dit is het resultaat van de zojuist ver schenen bundel over twee dorpen. Vanaf het ontstaan van de zoutnering 1276 worden tot heden vele gebeurte nissen behandeld op velerlei terrein. Maatschappelijk- en kerkelijk, enz. Het is een zéér uitgebreide verzameling waarbij de bekende familie's niet ont breken: Rooij, van Weel, Zaaijer, Poortvliet, Walraven, Kleinod, de Graaf, Holleman, Bosschieter. Enkele predikanten worden ook ge noemd, o.m. A. Makkenze, C. Piene- man, J. Bel, P. Huët, van deze laatste het volgende: Huët preekte over het badwater Siloam dat lx beroerd werd door een engel en waarbij één kranke genezen werd. Huët vervolgt: Daarte genover staat de vriendelijke vraag van den Heere Jezus: wilt gij gezond wor den? Waarop ik tot mijn toehoorders zeide: Gij moogt, moet, kunt gelooven. De ontsteltenis bij zijn toehoorders was groot! Ook wordt Joh. v. d. Kemp gememo reerd, bekend om zijn 53 preken over de Heidelberger Catechismus. Hiervan zijn meer dan 20 herdrukken versche nen. Over Herkingen het volgende: Herkingen dat gij hier ziet staan is klein - brengt weinig voordeel aan - Het heeft door 't water veel geleden En zuchtte vaak door tegenheden - Dit dorp werd zelfs herdijkt - zijn oord brengt meekrap en ook graanen voort. Ook over dit dorp een verzameling van krantenknipsels, school, kerk, maat schappelijk leven, verkeer, landbouw, visserij, schout Jan Deugt, burgemees ter, de Vlieger, de Molen, de Visbank. Het voert te ver alle onderwerpen te bespreken, maar één wil ik er vermel den: de veren. In 1814 wordt de weg over Dirksland naar Herkingen een maritieme weg ge noemd. Vanaf den Briel, via Hellevoet- sluis naar Zierikzee. Dit hield verband met de Herkingse veren op Bruinisse, Sint Annaland, Brouwershaven en ook op Rotterdam en Dordt, die er een verlengstuk van was. Het water was eigendom van de grafe- lijkheden, was dan ook voor 900,- 's jaars belast, wanneer men aan veren denkt, denkt men aan f am. Verschoor. Gelukkig heeft de verzamelaar/schrij ver van dit boek dezelfde gedachten- gang gehad als Arjoan van Herken in zijn gedicht' Herken (zonder) zeil' in de laatste regels: Laat het zeil niet langer liggen en beschimmelen in een hoek Kunnen wij 't niet meer gebruiken (want u las reeds, 't is te klein) Misschien dat ze in t streekmuseum er wel blij mee zullen zijn. Want zo in de loop der jaren maakte het geschiedenis En voor ons een rust te weten, dat het 'zeil' daar veilig is: Wij zijn de gever van het boek dan ook dankbaar dat hij één exemplaar aan het museum schonk waar het veilig is! U begrijpt inmiddels wel wie de schrij ver en gever is: de heer J. L. Struik te Heino. Het fraai uitgevoerde boek in ringband is te bestellen bij zijn zoon, de heer M. J. Struik, de Rietlanden, Kraaieveld 31, 7827 JN Emmen. Prijs 20,- verzendkosten. A.J.K. Vrijdag Ie paal Everdinapolder A.s. vrijdagmiddag hoopt weth. mevr. Van Eek (Ruimtelijke Ordening) van Middelhamis de eerste paal te slaan voor de te bouwen woningen in de Everdina polder te Sommelsdijk. Op 16 januari organiseert het vocaal ensemble 'a Prima Vista' een open avond. Deze avond worden kleinere stukken gezongen die in één repetitie ingestudeerd kunnen worden. Bedoeld voor iedereen die eventueel belangstel ling heeft om op dit koor te komen. De avond is gratis, en vindt plaats in de de Katholieke kerk van Middelhamis, (aan de Langeweg, naast de Rabo bank). De avond begint om 19.00 uur, en duurt tot 21.00 uur, maar u kunt ook een gedeelte van de repetitie komen. U kunt zich hiervoor opgeven, maar u mag ook gewoon binnenstap pen. Het koor Zoals de naam van het ensemble al aan geeft ('a prima vista') is het streven om zo snel mogelijk de muziek van blad te kunnen zingen. Het koor heeft dan ook een vrij hoog studie tempo, daarvoor is het dus wel vereist dat u enige kennis van het notenschrift bezit. Doordat het koor vrij klein is, is er een ontspannen sfeer. Concerten Het is onze bedoeling oin zeer regelma tig aan de (Triplum)-concerten mee te werken, in de cyclus "Bach en anti- Bach", waardoor steeds binnen afzienba re tijd naar een doel gewerkt wordt. De concerten vinden plaats in aantrekkelijke lokaties op Flakkee en in de fraaie Jaco- buskerk van Renesse. Het repertoire is voornamelijk klassiek, van 16e eeuws tot 20ste eeuws. Eén van de volgende concerten zal zijn 'van Bach tot de Beatles': orgelwerken van Bach worden afgewisseld met meer stemmige Beatles-songs. Verder heeft het koor zojuist het motet 'Jesu meine Freude' van J. S.Bach uitgevoerd. Het ensemble wordt geleid door Sietse van Wijgerden. Van de vaste deelnemers van het koor wordt er een vrijwillige bij drage gevraagd, de kosten zijn zo laag mogelijk gehouden, per keer ongeveer ƒ1.50. Er wordt namelijk alleen een hoge inzet van de koorleden verwacht. Voor eventuele opgave voor de open avond, of voor andere informatie kunt u bellen: Sietse van Wijgerden: 0187 - 601605. Alle belangstellenden hartelijk welkom! Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overflaickee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraaf 32-34,3241 AA A^iddelharnis Tel. (0187)482606 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VBEO - STUDIO - REPOnTAQE - FOTOQRAnE ^^3 ^^3 CQp OUOOORP- WMWnét 35 - Tehfoon (OIBT) 6816121Fmx 683734 RENESSe-Prtntshop-Hogttzoom 172-Tëleifoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1