EHAriDEI-niEüWS Voorlichtingsavond over relatie voeding/jgezondheid Zorg om oude schuren THEMA-DAG NIEUWS uit de kerken Jaarvergadering Koninklijke Scliippersvereniging Schuttevaer Zorg om de veiligheid prangt burg. Sleurink van Middelharnis PREDIKBEURTEN Gelukkig geen rascisten bij raadsverkiezingen De Zeemanspot in actie voor GO 55 Contactbijeenkomst voor gehandicapten Nationaal Reumafonds opent binnenkort landelijk Reuma Informatie Centrum Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant In Ouddorp: ingezonden Zondag 11 januari 1998 afd. Goeree-Overflakkee Burg. Van Pelt in Nieuwjaarstoespraak: Vooraankondiging: 3e Blad VRIJDAG 9 JANUARI 1998 No. 6669 Op maandag 19 januari 1998 zal er in Ouddorp een voorlichtingsavond gege ven worden over de relatie tussen voe ding en gezondheid of ziekte. Dat daartussen een duidelijk verband ligt komt de laatste tijd steeds meer in de belangstelling te staan. In de natuurge neeskunde staat al jaren vast dat er een duidelijk verband bestaat tussen gezondheid of ziekte en wat mensen eten en drinken. Thans echter komt men ook van medisch-wetenschappe- lijke zijde met deze signalen. En voor al daardoor is het begrip 'voeding' in een nieuw daglicht komen te staan. Als de zorg voor een gezond lichaam in belangrijke mate bepaald wordt door de voeding, komt onze eigen invloed op ziekte en gezondheid veel dichter bij huis te staan dan wij ooit vermoed den. Immers, onze voeding bepalen we zelf. Veel meer hierover kunt u beluisteren in een lezing die op maandagavond 19 januari 1998 in Ouddorp gegeven zal worden door de heer J. M. Bergsma, na- tuurgeneeskundige te Tilburg. De heer Bergsma is in Nederland een autoriteit op het gebied van natuurge neeskunde. Op Goeree-Overflakkee is hij voor velen geen onbekende. Meerdere malen heeft hij er lezingen gegeven over zijn vakgebied en verschillenden hebben naar aanleiding daarvan de weg naar zijn uitgebreide praktijk in Tilburg gevonden. De therapie, waarmee velen in zijn prak tijk met veel resultaat van chronische en hardnekkige problemen afkwamen, be staat voor een groot deel uit phyto-thera- peutica en voedingssupplementen. Phy- to-therapeutica zijn bijv. tincturen, tabletten of capcules die bereid zijn van geneeskrachtige planten en kruiden of delen daarvan. In wezen vallen phyto-therapeutica onder de noemer voeding, zij het niet direct onder de voeding die wij dagelijks ge wend zijn tot ons te nemen. Van occulte trekken of raakvlakken daarmee is dus geen sprake. Als voeding van zo'n grote invloed blijkt te zijn op onze gezondheid of ziekte is het wellicht ook duidelijk waarom veel patiënten middelijkerwijs met zo veel resultaat de praktijk van de heer Bergsma weer konden verlaten. Im mers, voedingssupplementen en phyto- therapeutica zijn niet anders dan (hoog waardige) voedingsproducten. Daarbij komt nog het belangrijke voordeel dat deze middelen zonder problemen of risi co's naast geneesmiddelen van de regu liere arts gebruikt kunnen worden. Het is altijd weer opvallend dat stellin gen, gebaseerd op vele tientallen jaren praktijkervaring, niet geaccepteerd doch slechts gedoogd worden als deze (nog) niet op wetenschappelijke wijze zijn aan getoond. Zodra echter van wetenschap pelijke zijde signalen komen over de zelfde zaken (die reeds jaren bekend wa ren op grond van onderzoek volgens een andere formule dan de wetenschappelij ke), blijkt dat in de algemene opinie het serieus nemen van dergelijke zaken wel als 'legaal' gezien kan worden. In de tus sentijd echter werd aan velen verzwegen of onthouden waar men veel baat - of zelfs meer dan dat - bij gehad kon heb ben. Dit geldt in bijzondere zin wel van de zorg voor gezondheid en ziekte. Daarom ziet de organisatie van de voor lichtingsavond te Ouddorp het als haar taak om meer bekendheid te geven aan een geneeswijze die natuurlijk en onschadelijk is en die binnen ieders hand bereik ligt. De lezing van de heer Bergsma zal zeer nuttig zijn voor degenen die (ai lang) te maken hebben met gezondheidsproble men en die voor genezing wellicht al vele wegen bewandeld hebben. Maar ook in geval van een goede gezondheid is het nuttig om op deze voorlichtingsavond het oor te luister te leggen. In de eerste plaats om te zien hoe we voor het behoud van een goede gezondheid moeten en kunnen waken. En in de tweede plaats omdat een kennismaking met natuurge neeskunde en natuurlijke middelen voor velen zeer interessant en leerzaam, en voor sommigen zelfs een ware ontdek king blijkt te zijn. Na de lezing is er de gelegenheid tot het stellen van diverse (gezondheids) vragen en kunt u de heer Bergsma persoonlijk spreken over meer diepgaande of per soonlijke kwesties. Daarom is een ieder van harte welkom op deze voorlichtingsavond, maandagavond 19 januari 1998 in multi-functioneel gebouw 'Dorpstienden', Dorpstienden 4 te Ouddorp. Aanvang 20.00 uur. Entree, koffie en thee zijn uiteraard gratis. Dirksland, J. Villerius Er is de afgelopen dertig, veertig jaar een ware kaalslag gepleegd op het monu mentale welzijn van ons dorp. Vooral verschillende college's van B&W wel of niet in samenwerking met de gemeente raden, wisten op een vaak snelle en doel treffende manier onze dorpen in een ver nieuwingscyclus te verwikkelen, en daar bij werd gevoelloos en in mijn ogen zelfs meedogenloos omgesprongen met het absolute cultuurgoed van onze dorpen. Nu is de vraag wanneer is iets monumen taal, wanneer kunnen we iets waardevols noemen, zo waardevol zelfs dat we het moeten behouden, conserveren voor ons nageslacht? De gemiddelde burger zal weinig geïnte resseerd zijn in deze vragen, het leeft dan ook niet zo onder de bevolking, ook niet als verkiezings-item. Toch zijn de men sen vaak veel minder cultuurloos op dit punt dan dat ik het u nu voorstel, alleen moet je de mensen er op wijzen, je moet ze als het ware uit een schulp halen, en dat is vaak nodig ook, want we hebben de massa nodig om de bestuursorganen te beïnvloeden, zodat catastrofale beslui ten voorkomen kunnen worden, of in af gezwakte versies tot uitvoering gebracht zullen worden. Maar ondanks al deze mooie woorden, is het bar en boos gesteld met het histori sche cultuurgoed in onze dorpen, gaten- kads en zelfs erger dan dat en ondanks flauwe beloften van de gemeenten, die inmiddels ook wel in zien dat ze in het verleden de dorpen op dit punt zwaar hebben toegetakeld, gaat het proces van liquidatie van het historische dorpsge zicht gestaag door, soms door oorzaken waar we machteloos tegenover staan, maar al te vaak ook doordat het een uit gesproken beleidsdoelstelling van de ge meente is. Nu vernam ik een aantal maanden gele den dat de gemeente Middelharnis een beleid wil gaan voeren, dat een positieve uitwerking zou hebben op de resterende landbouwschuren van onze dorpen. Want die oude landbouwschuren geven zowel binnen als buiten het dorp het juiste his torische beeld weer. Omdat we niet veel schuren meer hebben, vond ik dat bericht als muziek in de oren klinken. Maar inmiddels mag een ieder vernemen dat het treurige schouwspel van het ver dwijnen van o.a. oude schuren is voort gezet. De toonaangevende landbouw- schuur op de Oostdijk van Middelharnis ging na een hevige brand ten gronde, (cr- wijl die 7 jaar geleden op een vakkundi ge wijze was gerestaureerd, vorii.'!.' weck Dinsdag 6 januari was de eurokotter GO 55 half in het SI ijkgat toen er een op de grond liggende draad in de schroef terecht kwam. Een in de buurt zijnde col lega wilde dit schip op sleeptouw nemen en het de haven van Stellendam binnen brengen, maar de sleepverbinding brak. Om 16.10 uur werd toen via de kust- wachtpost Ouddorp de bemanning van de Stellendamse reddingboot De Zee manspot opgeroepen. In korte tijd waren zij ter plaatse, namen het schip op sleep touw en brachten het de haven van Stel lendam binnen. Daar stonden duikers reeds gereed om het euvel te verhelpen. Op dezelfde tijd was de reddingboot uit Burgsluis, de Graaf van Byland met een soortgelijk karwei bezig. Het betrof hier een mosselkotter uit Yerseke, die in de haven van Colijnsplaat werd binnenge bracht. Het bestuur van de afd. Flakkee/Schou- wen/'ThoIen van 'Helpende Handen' ge handicaptenzorg der Geref. Gemeenten nodigt alle gehandicapten, dus ook van buiten de Geref. Gemeenten, uit voor het bezoeken van de contactbijeenkomst op D.V. zaterdag 10 januari 1998 in ge bouw 'Salem' bij de kerk van de Geref. Gemeente aan de Molenstraat 16 te Nieuwerkerk. Aanvang kwart over twee. Zoals gebruikelijk vermeld het program ma: opening, vertellen van een Bijbels verhaal, feliciteren van degenen die de afgelopen m.aand jarig zijn geweest (met een presentje), pauze, met gratis koffie of thee of frisdrank. Ter afwisseling krijgen we na de pauze een echte postbode op bezoek, die zal vertellen en laten zien wat er zo bij de posterijen gebeurt. De bijeenkomst wordt om plm. kwart over vier beëindigd. Ouders, begeleid(st)er(s) van gehandi capten verzoeken wij deze middag vrij te houden. U bent allen van hartelijk wel kom! nog brandde de indrukwekkende schuur van de familie Buth in Sommelsdijk af. En wat de denkbeeldige emmer over doet lopen, is het gerucht dat de gemeente plannen heeft om de landbouwschuur van bouwbedrijf Groen aan de Achter weg in Sommelsdijk te slopen, om plaats te maken voor woningbouw. Bedrogen komen we dus uit met zo'n ge meente en inplaats van een daad te stel len bij de beloften om dit zg. cultuurgoed van historisch waarden op een verant woorde wijze te behouden en onderhou den, is de enige bijdrage van de gemeen te ten aanzien van het historisch erfgoed, het schrijven van onze gemeente-archi varis in het Eilanden Nieuws. Nu daar mogen we best wel van genie ten, en het is vaak zeer interessant om de stukken te lezen, maar we zouden er meer aan hebben wanneer de gemeente daadwerkelijk de historische waarden zou gaan beschermen, zodat de mensen ook visueel ervan kunnen genieten en niet alleen via een of ander stoffig ar chief. En dan ook nog iets over de laksheid van de bevolking. Een vliegveld brengt het hele edand in rep en roer en terecht, we zouden er niet aan moeten denken dat dit gerealiseerd zou worden. Maar is het niet zo dat zulke ingrijpende veranderingen op het gebied van dorpsgezichten ook een schok teweeg zou moeten brengen bij de bevolking, lokaal, maar soms ook in breder verband. We vinden het uitein delijk wel erg jammer en zonde als er oude gebouwen definitief van het toneel dreigen te verdwijnen, maar ja, om er iets tegen te doen, dat kost ons blijkbaar te veel moeite, we laten het al gauw aan anderen over en kiezen de weg van de minste weerstand en dat is de afwachten de houding. Al moeten we dit beseffen, weg is weg. Bij deze roep ik de gemeente dan ook op om eens een verantwoordelijke houding aan te nemen en de kleine restanten van ons oude dorp een definitieve bescherm- status te geven, ik denk dan aan het tot stand komen van het plan beschermd dorpsgezicht, wat al zo lang op zich laat wachten. Ook een oproep naar de bevolking toe, het gemeentelijke bestuur staat onder dc- mocratics toezicht, ken ook daarin uw verantwoording en wees als bevolking wat moer samcnhorig, er zijn verschillen de organisaties die onze historische oud heden proberen te lichartigcn. ondersteun (Ic/c vcrcnigingctt. Want noL'iiiaals: vvcl' is weg. J. V. (I. Slik. Middelharnis DIRKSLAND Op D.V. zaterdag 31 januari 1998 is er ia het verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' een thema-dag voor vrouwen. Deze dag wordt georganiseerd door de werkgroep koffie-ochtend Dirksland en gaat uit van de Ned. Herv. Gemeente te Dirksland. Spreekster op de dag is Tonneke Bijker uit Almere. Het thema zal zijn: Leren geloven met je hoofd en met je hart. Wij hopen dat u deze zaterdag vrij kunt maken voor een opbouwende en bemoe digende dag. U kunt zich opgeven door even te bellen naar: Marjan Zoutendijk, tel. 603165 (opgave voor 22 januari). Wij zien uit naar uw komst op deze dag. Werkgroep kojfle-ochtend Dirksland NED. HERV. KERK Bedankt voor Scherpenisse N. P. J. Kleiberg te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoorn (part-time) drs. M. Th. van der Sijs te Weesp, die dit beroep heeft aan genomen; te Capelle aan den IJssel drs. M. Koster te Leimuiden, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Vianen drs. A. van Vliet te Bame- v^'''- GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Grijpskerk i.c.m. Niezijl drs. D. de Jong, kandidaat te Kampen. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Oegstgeest drs. F. Gerkema te Gronin gen; te Doorn G. J. Zwarts te Amster dam-Centrum. ;J, CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Surhuistervecn J. Nutma te Umuidcn. Aangenomen naar Papcndrecht S. B. van der Mcuien te Nieuw-Amsterdam. 'K -1» GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Arnhem en te Riiland-Bath A. B, van der Heiden te Utrecht, die bedankte voor Kapclle-Biczciingc. voor Amster dam en voor Boskoop. Bedankt vi)or Rijsscn-Zuid W. Visschcr te Amers foort; voor Zoctcrmccr en Wcstkapelle C. A. van Dieren te Stolwijk: voor Rot- terdam-Alexandcrpoidcr M. Karens ic Werkendam; voor luikhiii/.cn P. Mulder te Capelle aan den [.Issei-Middeiwafe ring; voor Klaas\v;ial en voor Wolp haarlsdijk (i. Mouw !c De Valk Weker om, (,i:l<l:lGI'.Mll.NTES i\ \t-!> Henn'pi-ti ie rernei./eii J. I\< (r )phe;i->i!e(i OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. G. van Loon, bedie ning Heilige Doop en 18.30 uur kand. J. Joppe, Rouveen. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. J. Joppe en 18.30 uur ds. R, Veldman. Woensdag 14 i?am- ari, Dorpskerk: 19.30 uur kand. P. den Ouden, Lekkerkerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. I. J. Bijlsma - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Sroink en 18.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. R. van Kooten, SoGSt STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. Veldman en 18.00 uur ds. J. G. van Loon (bevestiging ambts dragers) - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. (her)- bevestiging ambtsdragers - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. Kroeze (doop- dienst) en 17.00 uur ds. J. Kroeze - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv, Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur stu dent C. Neele. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom, bevestiging ambtsdragers en 18.00 uur ds. H. Verheul, Amersfoort - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. H. Verheul, Amersfoort - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. S. Tiel-Vorstman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal (doopdienst). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, (her)bevestiging ambtsdragers en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur (H.A.) en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 en 16.45 uur ds. H. van Dijken. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. F. Kaars, Papendrecht en 18.00 uur kand. A. Snoek, Putten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur stu dent C. Neele, Krimpen a.d. IJssel. Op maandag 29 december 1997 heeft de afdeling Goeree-Overflakkee haar jaarvergadering gehouden te Oude Tonge. Aanwezig waren 22 leden. Het was de 101e vergadering, de eerste na de honderdjaarviering van vorig jaar, die bij de aanwezigen een voortreffelij ke indruk heeft achtergelaten. Maar we staan niet stil en gaan op naar het volgende lustrum. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. Boogaard. Hij vraagt de vergadering enkele ogenblik ken stil te staan bij het overlijden van onze oud-voorzitter en erelid de heer Mr L. J. den Hollander Sr. Ook het overlij den van de heer D. van 't Hoff en me vrouw Keijzer-Molengraaf wordt in deze nagedachtenis betrokken. Vervolgens spreekt de voorzitter zijn jaarrede uit, waarvan de strekking als volgt is: Het bestuur van de afdeling Goeree-Overflakkee is zeer tevreden met de nieuw benoemde voorzitter van de K.S.V. 'Schuttevaer', de heer Prof. dr J. C. Terlouw, die voor onze vereniging van duidelijke invloed kan zijn in Den Haag en Brussel. Verder staat onze voorzitter stil bij de in onze ogen matige begroting van Verkeer en Waterstaat waarin de kleinere vaarwe gen er maar matig vanaf komen. Ook fu sies van afdelingen binnen Schuttevaer worden belicht, maar onze afdeling blijft, zolang we een goed bestuur en gezonde financiën hebben, als een zelfstandige afdeling doorgaan. De secretaris behandelt de notulen. Er wordt stilgestaan bij alle veranderingen op de Waal met de marifoon-kanalen die naar het idee van veel leden geen goede regelingen hebben opgeleverd. Onze afdeling heeft dit jaar een jubilaris in het midden: De heer Cor Struik is al 40 jaar lid en aangezien dat het een pres tatie is die aandacht verdiend wordt de heer Struik het speldje van 40 jaar lid op de revers gespeld en bedankt de voorzit ter hem voor zijn trouwe lidmaatschap. De financiën komen aan de orde, waaruit eens te meer blijkt dat onze afdeling nog tot in lengte van dagen zelfstandig kan blijven functioneren. De heer H. J. Hartog wordt bedankt voor zijn financieel beheer van de afdeling. Na dit punt zijn er de bestuursverkiezin- gen waarbij de heer Hartog aftredend is, maar gelukkig voor onze afdeling nog 4 jaar de penningen wil blijven beheren. Hij wordt met applaus van de leden her kozen. Daarna komen er weer de gebruikelijke voorstellen uit de zaal, die verandering en verbetering voor de varende leden zouden moeten opleveren. De Waal met zijn marifoonperikelen komen weer aan bod. Ook ligplaatsen in het Rotterdamse Europoortgebied zijn een punt van zorg. Zo zijn er nog wel een 10-tal andere voorstellen, zodat de secretaris weer vol doende werk heeft om te zorgen dat alles op de juiste plaats terecht komt. Met de rondvraag passeren nog enkele havens van het eiland de revue, zoals de buitenhaven van Middelharnis waar er volgens de leden niet optimaal wordt omgesprongen met de ligplaatsen van de binnenvaart. Er zouden best enkele lig plaatsen gecreëerd kunnen worden sim pel door het slaan van enkele palen en een steiger, maar het heeft nogal wat voeten in de aarde of liever gezegd in het water voor zoiets gerealiseerd kan wor den. Het bestuur vraagt aan de heer M. Oo- mens of hij als een soort ambassadeur van de vereniging zou willen optreden, bijv. door het bezoeken van speciale ver gaderingen en het landelijk congres van Schuttevaer. De heer Oomens geeft te kennen dat hij dat wel op zich wil nemen. De voorzitter sluit daarna de vergadering en wenst iedereen een voorspoedig 1998 en goede reizen in het nieuwe jaar. Secretaris L. J. Bouwens OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen, bevestiging ambts dragers en 18.00 uur ds. J. C. Schuur man, Alblasserdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Burger, v.m. bevestiging ambtsdra gers - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. De zorg om aller veiligheid heeft maandagavond deel uitgemaakt van de Nieuwjaarsrede die burgemeester mevr. Sleurink van Middelharnis op de toen gehouden Nieuwjaarsreceptie heeft afgestoken. Nauwelijks hoefde ze haar publiek de gang, de foyer en de raadzaal van het ge meentehuis meer dan vol-, nog over de paraatheid van de brandweerploegen in te lichten, maar meer doelde zij op 'moeilijk verklaarbare en ongrijpbare elementen, met name agressie', het lan delijk verschijnsel dat niet aan Middel harnis voorbijgaat, voornamelijk ten ge volge van alcoholgebruik en drugsge bruik, ,,ook wij worden in toenemende mate geconfronteerd m.et deze mindere kanten van de samenleving", aldus bur gemeester Sleurink. Het enige dat de ge meente daartegen kan doen is voorwaar denscheppend bezig zijn, in o.a. het be vorderen van goed onderwijs en het op richten en instandhouden van allerhande voorzieningen, maar er zal, zo weet mevr. Sleurink, meer nodig zijn om de jeugd een perspectief te bieden zodat zonder al te veel strubbelingen de weg naar de volwassenheid kunnen betreden waarvoor de burgemeester de primaire verantwoordelijkheid bij de ouders legde. De veiligheid die dient te worden be waakt heeft ook betrekking op het ver keer, waarom op een breed front wordt gewerkt aan het bevorderen van de - ver- keers - veiligheid. Alleen al de inwoners van de gemeente Middelharnis hebben samen ruim 6500 auto's! Middelharnis telde per 1 januari 16.412 inwoners, 85 minder dan aan het begin van vorig jaar. In de loop van 1997 over leden 223 personen en werden 197 baby's geboren, er vertrokken 621 perso nen en 562 kwamen de gemeente binnen, zelfs lanceerde mevr. Sleurink wat cijfers op het leefpeil van Middelharnis' inwo ners. In Stad, Middelharnis en Sommelsdijk ligt het gemiddeld besteedbaar inkomen per gezin onder de ƒ30.000,-. In de nieuwbouw te Middelharnis wordt tot ƒ31.000,- verdiend, in de nieuwbouw van Sommelsdijk en Nieuwe Tonge ligt het inkomen gemiddeld boven de ƒ31.000,-. Overigens wenste mevr. Sleurink haar dorpelingen vooral een gezond 1998 toe. Rianne Boogerman, de voorlichter van de gemeente Oostflakkee, zal wel een exemplaar van de Nieuwjaarsrede van burgemeester Van Pelt naar Den Haag hebben gestuurd; Oostflakkees burge meester zal er zeker aan hechten dat z'n woorden aldaar bekend zullen worden... „Diep en diep" moet 'Den Haag' zich schamen, vindt de burgemeester, omdat het al jaren geleden begonnen 'gesol en gedol' met de eilandgemeenten over een eventuele Provinciale herindeling nog steeds voortduurt. In de Nieuwjaarstoe spraken 95, 96 en 97 heeft de heer Van Pelt een spoedige ontknoping in het vooruitzicht gesteld, maar aan 't begin van 1998 bekroop hem andermaal het deja-vu gevoel, het al eens te hebben meegemaakt. De vorming van de Stadsprovincie Rot terdam lijkt opnieuw ter discussie te staan, schijnt soms weer helemaal van de baan te zijn, en al hoeft daar niets ver keerds in ic zitten, het expansie-pro bleem voor Rotterdam blijft onopgelost en zal zich binnen niel :ii te lange lijd toch weer laten aeklen. Het de|M UI üevoel waarop de heer V'an Peil in /'il hesehouwiiig ■^lee^l^ prelu 'leerde ^eMt ciii la.u met \"oi de sie meentelijke financiën, want lang is het geleden dat de ontwikkeling die zich voordeed zal zijn meegemaakt, de lasten voor de burgers zijn nl. verlaagd, de OZB met 4% en de afvalstoffenheffing met 100,- geen deja-vu dus op dit ge bied. In het komend jaar zal het nodige gaan veranderen in gemeente- en landsbe stuur. De gemeenteraad zal met 2 zetels tot 15 worden uitgebreid en op 6 mei volgt de Tweede Kamer verkiezing. „Ongelooflijk blij" verklaarde zich bur gemeester Van Pelt met het feit dat geen rascistische, zogeheten ultra rechtse par tijen aan de raadsverkiezing in Oostflak kee deel zullen nemen. Wel zal dat het geval zijn bij de Tweede Kamerverkie zing, wat burgemeester Van Pelt doet hopen zullen vanuit Oostflakkee op die partijen geen stemmen worden uitge bracht. Zonder stemmen kunnen zij onmogelijk onze democratie bijsturen naar hün gcdachtengocd". Ooit hebben ze dat wel kunnen doen en we welen allemaal waartoe dal geleid heeft. Laten wc, zo hoopte de heer Van l'cit, ook wat dit betreft, uilh(illing van tic deinoeratisehc gedachte niet het deja- vu uew>el hoeven te krijjicii. leder wei\l een üoeil en vooral iie/oiul loOiS toeiie \\eiisl. G. den Hartogh en 18.00 uur ds. P. C. Koster. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bevesti ging ambtsdragers - Ger. Kerk 10.45 uur ds. G. den Hartogh en 18.00 uur dr. J. Vlaardingerbroek. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove, be vestiging ambtsdragers - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. J. Smouter en 18.30uurds. H. Out. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartogh - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Het Nationaal Reumafonds opent op 16 februari 1998 het landelijk Reuma Informatie Centrum (RIC), waar iedereen persoonlijk of tele fonisch terecht kan met vragen over reuma en reumabestrijding. Het RIC wordt gevestigd in het Jan van Breemen Instituut, cen trum voor reuma en revalidatie, Jan van Breemenstraat 2 te Am sterdam. Het Informatiecentrum is op werkdagen geopend van 09.00 tot 17.00 uur en is telefonisch bereikbaar van 10.00 tot 16.00 uur. Belangstellenden kunnen des gewenst ook via fax of Internet met het RIC contact opnemen. Tevens kan men ter plaatse terecht voor informatie en voorlichtingsmateriaal of voor het boe ken van aangepaste vakantiereizen. Bo vendien worden aan de balie kleine hulp middelen voor reumapatiënten verkocht. Het nieuwe RIC is een uitbreiding van het momenteel in het Jan van Breemen Instituut gevestigde Reuma Advies en Informatie Centrum Amsterdam (RA.ICA). Het RAICA heeft een regionale functie en wordt uitgebouwd om vanaf half februari als professioneel landelijk voor lichtingscentrum van het Nationaal Reu mafonds te kunnen opereren. Specifieke patiëntenvoorlichting - door patiënten voor patiënten - zal worden verzorgd door de Reumapatiëntenbond. Uitslagen van 5 januari 1998 Afdeling 1: A. het Jonk - J. LooyO - 2 B. v. d. Spaan - T. GoedegebuurO - 2 Afdeling 2: B. Visbeen-C. Visbeen1 - 1 A. Brooshoofd - J. KoppelmanO - 2 A. Visbeen - T. de Geus2 - O E. v. d. Slik - H. de GeusO - 2 M. Wiegel - P. KomO - 2 Non - B. (irootcnboer1 - I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9