LITIE (010)2741135 Introduktie ABN/AMRO Eurotop 100 Garantie Fond Gebr. De Waal Politie 24-uurs telefoon: 3e Trekkinglijst 1997 Programma fotoclub De Rarekiek Schaakvereniging De Zwarte Pion Zeeuwse Vlegel eierkoeken en roomboterkoekjes Nog even en ze komen er weer aan, de tentoonstellingen met hun glorie voor de winnaars en de teleurstelling voor diegenen die vergeefs dachten dat hun koe een haas zou vangen. Zegt het resultaat op zo'n gezellige postduiven- show iets over de kwaliteit van een postduif, neen, wel iets over hun bouw, hun schoonheid en niet te vergeten hun conditie. Zelfs een diep karkas kan men bij winterdag met een flinke hoeveelheid zwaar voer en rust tot een platboomvaartuig maken. Is er dan niet op kwaliteit van een duif te keuren? Een oud-keurmeester die op dit gebied op een grote reeks successen kan bogen, zei daarop het volgende: Ja, dat is mogelijk, maar... men maakt zich in de eerste plaats staatsvijand nr. 1 van de lan delijke postduivenorganisatie die de groep van keurmeesters onder haar vanen heeft. Bovendien moet men beschikken over een perfecte lichaamsconditie, om een duif intuïtief te beoordelen moet men ze namelijk zelf uit het mandje halen ook al zijn ze driehoog opgestapeld, verder bijzonder goede ogen zonder hulpmidde len en fijngevoelige handen, alsmede een fotografisch geheugen. Ooit eens in uw jeugd het spelletje 'me mory' gespeeld, als u daar goed in was en u hebt verder bovengenoemde eigen schappen, ga dan keuren op kwaliteit. Na de eerste duizend duiven in handen te hebben gehad, begint u er een beetje slag van te krijgen en zich te herinneren dat u achter in het lokaal aan de linkerzijde, het zusje van de duif, die u nu in handen hebt, ook 9y2 punt hebt gegeven. We spreken van een kwart eeuw geleden, toen we zelf zo'n 20 jaar met duiven heb ben gespeeld. Eerst leerden we het boek je 'Hoe we ze keuren' van Jan Aerts en Louis Vermeijen geheel uit het hoofd. Vervolgens volgden we een cursus dui- venkeuren bij een zeer omstreden revolu tionair keurder, vermoedelijk Helling- werf geheten, die alle standaard aan zijn laars lapte en geheel eigen theorieën over ogen, spieren en vleugels had ontwik keld. Hij gaf les met de duiven erbij en toonde ons de diverse variaties tot verve lens toe. We toetsten dit later op eigen hok en kwamen tot de ontdekking, mis schien was hij getikt, ook al was hij een vriend van de eveneens revolutionaire heelmeester Moerman, er zit toch wel wat in. Voortbordurend op de gedachte dat het eerste motor aangedreven vleu- geltuig van de heer Lilienthal wel neer- storte maar dat de Gebroeders Wright na bestudering en verbetering als eersten met een vliegtuig de oceaan overstaken, ontwierpen we een eigen keurkaartje met de onderwerpen: oog, pluim, spieren, bouv,', intuïtie. Of de kop nu zo plat was als een dubbel tje, of de duif een gebroken of werkpen had, of een krom borstbeen interesseerde ons niet, het ging om de kracht die het oog uitstraalde en de soepelheid van pluim en spieren. Verder openden we bij elke duif de bek om de keel te inspecte ren. Deze gaf niet alleen de conditie aan van de duif waardoor ze wel of niet juist te beoordelen was, maar tevens gaf het aanwijzingen of we te maken hadden met een fondduif, zodat dit gegeven bij ze kerheid op het keuringskaartje kon wor den vermeld. Voor wat betreft het oog waren we het sterkst in het keuren van staalogers en vergisten ons zelden in een kampioen midfond, donkere of bonte ogen gaven meer problemen, daarentegen waren we vooral voor de kweek, weg van zgn. ster ogen, veelvuldig voorkomend in het vroegere 'delbarras'. Het keuringskaartje ging van 8 tot 10 (tien durfden we ook geven, waarom zou ooit niet iets vol maakt zijn). We gebruikten acht grada ties, verheven tot een standaardcijfer dan liep je van 80 tot 100. De praktijk wees uit dat een keurmeester slechts tot acht verschillen juist kan keuren bij gezonde duiven. Op advies van een weleer vermaard keur der Cappie de Groot uit Dordrecht, ver meden we het woord 'soep' op het keur kaartje, maar boden bij zo'n afkeurings- waardig exemplaar, de eigenaar een bete re duif aan van eigen soort. 'Kappie' zei, zet maar op het kaartje 'duif met fijne wil', hij bromde er dan achter ,,die zou ik opeten" maar dat vv-as alleen bestemd voor de keurhelper. Duivenkeuren is ook een deel psycholo gie, de liefhebber bespelen. In 1960 hebben we de gegevens vastge legd hoe we ze keurden, een mengeling van meningen van toenmalige specialis ten, gekruid met eigen ervaring. Een hele waslijst voor een keurmeester, maar de praktijk valt mee. Oog en keel Des te kleiner de pupil, des te scherper het gezichtsvermogen; (waarschijnlijk beter oriëntatievermogen) (betrouwbare duif, prima kweek), oogrand speelt geen enkele rol, slechts raskenmerk; bindvlies slechts gedeeltelijk zichtbaar, moet ge zond zijn; regenboogvlies ontleent zijn kleur aan pigment en bloed (hoe sterker gepigmenteerd, hoe sterker het oog, soms hoe temperamentvoller het lijkt de sphinxter is een spier die via het netvlies op lichtreflexen reageert (waarschijnlijk is snelle reaktie, samentrekken tot een naaldpunt waardemeter voor de duif). We schreven doorgaans op het kaartje 'bij goede liefhebber kampioen': grote pupil, rasverzwakking, onregelma tiger; oog goed in kas liggend, kweekwaarde; losliggend oog, minder regelmatige duif; nijdige ogen, meer bij vitesse dan bij fond; één enkele kleur regenboogvlies-fond; witoger, waarbij rood bijna zwart, mistig en duister weer; sterk gepigmenteerde staalogers wijst op snelheid; fondduif vaak minder temperamentvolle ogen; losse ogen zonder temperament veroor delen; pigmentvlekken ouderdomsverschijnsel, wel vaak bij duivinnen met goede staat van dienst; vreemde blik, fondtypen, slechtweerdui- ven, schuw; doffe ogen, duiven zijn niet gezond; groot keelgat meestal funest; luchtspleet open wijst naar vorm; blauwtongen spelen geen rol op prestatie; fondduiven houden doorgaans tong plat. of tong steekt diep in de bek; bleke bekken, duiven zijn wegens condi tiegebrek niet te beoordelen. Pluim Korte voorarm en weinig broek wijst op vitesse; lange voorarm, uitspringende broek wijst op fond; veel broek, prima kweektype; lange slagpennen wijst doorgaans op vitesse; springvleugel, laatste vier pennen sprin gen uit, kopvliegers midfond; rijke pluim, goede kweek (noppen ras- kenmerk, vaak bij goede duiven); harde pluim-verval, stropennen - liever niet uit kweken; des te meer verschil tussen broek en slag- pennen, des te meer vitesse; sleet als nieuwe pennen matter zijn dan oude; laatste vier pennen liefst bij gestrekte vleugel openingen vertonen; bij trekken van slag mag tussen lichaam en broek geen gat ontstaan; gestrekte typen, zwaluwvleugel, een- dagsfond; kortere typen-trage fond; brede pennen graag gezien, blijft rasken merk; afplattingen van veertjes in de vleugel, goed volksmondkenmerk; staart omhoog-veroordelen; staart omlaag-fondtype; te zachte pluim en minder vlees is ver keerd. Spieren Voorarm stevig en dik, stevige spieren vitesse en midfond; soepele spieren ook in de stuit, fond; oudere duiven krijgen slappe spieren, moeilijk te onderscheiden van soepele spieren; harde spieren nooit fond; strijkplanken winnen geen prijzen; veel bonen en erwten voederen geeft los sere spieren; mais en gerst voederen hardere spieren; met vingertoppen voelen naar spieren langs het borstbeen, met duim stuit be proeven; bij twijfel duif vasthouden met poten tegen 't lichaam, geeft zich dan beter, alsdan kop en hals niet aanraken. Bouw Liefst middelmaat, maar er zijn ook grote en kleine kampioenen; borstbeen gaarne dik en geel; wit borstbeen brozer, vlugger versleten, komt ook voor bij ovemachttypen; stuitbeentjes licht gesloten; van twee evengrote duiven is de zwaarste meestal de beste; borstkam geen mes, vooral voor de kweek geen uitzonderlijk diepe; borstbeen moet lang zijn en naar voren gericht. Intuïtie Feeling die niet is aan te leren; vooraf langs de kooitjes lopen; duif is reeds half gekeurd als hij in de hand wordt genomen; is geestelijk slopend omdat men steeds in een flits administratief en fotografisch geheugen moet raadplegen. We hebben deze keuringen zo'n vijf tien jaar volgehouden en kregen daar na nog vele smeekbeden om te komen keuren, maar kan men de standaard tot 80 jaar volhouden, om te keuren, op kwaliteit moet men stoppen bij vijf tig jaar omdat ogen, lichaams- en geestkracht dit gebieden. Jan Willem GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding met ree Op 6 januari reed een 30-jarige inwoon ster van Ouddorp met haar auto op de Vrijheidsweg te Ouddorp. Zij zag van links een ree de weg oversteken en week naar rechts uit. De ree zag toch kans een deuk in het linkerportier te koppen en vervolgde hierop zijn weg. Vernieling abri's Op 6 januari werd aangifte gedaan van de vernieling van ruiten van de abri's op de provincialeweg te Goedereede en de Vrijheidsweg te Ouddorp. Totale schade ƒ2.400,-. Vernieling fiets Op 6 januari werd aangifte gedaan door een 55-jarige inwoner uit Ouddorp. Van zijn fiets waren de beide banden, ver moedelijk met een mes, lekgestoken. GEMEENTE MIDDELHARNIS Op 6 januari werd aangifte gedaan van de diefstal van een schrikapparaat met tijdklok en gastles uit een weiland aan de Oostmoersedijk te Stad aan 't Haring vliet. Poging inbraak woning Op 6 januari is tussen 13.00 en 14.30 uur getracht in te breken in een woning aan de Halsjuk te Sommelsdijk. De dader(s) hebben getracht de voordeur nabij het slot te forceren, doch dit is niet gelukt. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Vernieling ruiten woningen In de Spuistraat te Middelhamis zijn in de nacht van 6 januari van twee huizen ruiten vernield, vermoedelijk door het ingooien van die ruiten met een bloem pot. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Op 6 januari werd van een auto van een 38-jarige inwoner uit Ooltgensplaat, welke geparkeerd stond aan de Wilhel minastraat te Ooltgensplaat het raam van het linkervoorportier vernield. Bestel Uw bij Drukkerij Langeweg 13, SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS OPHALEN OUD PAPIER Door de Commissie 'Oud Papier N.H. Gem.' zal morgenochtend, zaterdag, weer oud papier worden opgehaald. U wordt gevraagd het tijdig gereed te zet ten. Hartelijk dank daarvoor. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. QOERENKOOLKViaai Mijn vriendin kreeg darmklachten. De specialist zei, dat haar darm is verwond door het eten van boerenkool. Hoe kan dat? Antwoord: De darmen van sommige mensen zijn erg gevoelig voor het grof gekrulde stugge blad van verse boeren kool. Wie al een zwakke darmwand had, kreeg daardoor wel eens een kleine darmbloeding. Voor hen kunt u beter de fijnere geblancheerde of voorgekookte boerenkool uit de diepvries nemen. Voor de smaak moet er toch wel vorst over heen gegaan zijn. Kiest u toch voor de verse kool, kook die dan na het schoon maken voor kleine kinderen en mensen die aan dit euvel (kunnen) lijden, min stens 2% uur. VERfiEGENO nOttE9 Ik kreeg een pakje terug omdat het ge schreven adres was doorgelopen in de regen. Hoe voorkom ik dat 't wéér on leesbaar wordt? Antwoord: Plak er na het drogen van de inkt zelfklevend en doorzichtig plakband overheen. Het water kan de letters dan niet meer bereiken. MOEOEitUm UERHOUOINGEN De zonen van één moeder hebben twee vaders en de zonen van één vader heb ben twee moeders - en hebben dus de zelfde achternaam. Kun je in beide ge vallen van broers of halfbroers spreken? Antwoord: In beide gevallen zijn zij halfbroers, het hebben van dezelfde fa milienaam doet niet ter zake. VEüoamuEN vLOoiEm Is het waar, dat je vlooien van een hond kunt doden, door het dier te laten zwem men? Antwoord: Het is een aardig bedacht advies, maar kennelijk van leken op zoö logisch gebied, want de hond heeft er niets aan. De vlooien klemmen zich bij een onderdompeling stevig aan hun gast heer vast en trekken zich niet veel aan van dat natte bad. Wel kunt u dit onge dierte, dat na afloop wat versuft is en minder snel wegspringt, gemakkelijker vangen als u uw hond flink kamt. Als zijn vacht het toelaat, moet dat met een fijne kam of stofkam gebeuren. En het moet ook regelmatig worden herhaald, want elke hond loopt buiten vlooien op door 't contact met andere dieren. Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes GïniGE plunten Ik wil de siertuin bij ons nieuwe huis goed inrichten, maar hoorde dat bepaal de planten giftig zijn. Kunt u - met het oog op de kinderen - vertellen, welke bomen en heesters ik beslist niet moet kiezen uit bijgaand lijstje? En hoe kan 't dat vogels wel allerlei besjes eten? Antwoord: U kunt uw kinderen 't beste van jongs-af-aan bijbrengen, nóóit van onbekende bomen en struiken te snoe pen, want er zijn véél giftige sierplanten in tuinen en plantsoenen. Niet alleen de bladeren en de peulen, de twijgen (en zelfs de wortels) van de gouden regen zijn levensgevaarlijk, maar bijv. ook enkele prunussoorten, als de Amerikaan se en de Virginische vogelkers. Verder het zg. peperboompje, de kardinaals muts, een acacia, de rhododendron (de Rh. catawbiensen en Rh. ponticum zijn zelfs dodelijk voor koeien!), en de be kende venijnboom (Taxus baccata) die even giftig is voor een aantal dieren. We noemden nog niet de boksdoom (Lycium halmifolium), plus de gevaarlijke onkrui den als Reuzenberenklauw, die sommige mensen als spontaan opgekomen planten in hun siertuinen koesteren zonder te beseffen wat zij een kinderleven kunnen aandoen... We kunnen in dit korte be stek helaas niet volledig zijn, maar de vogels dan, die graag van de besjes eten? Die vogels zijn immuun voor dergelijke plantengiften. Ze verspreiden de zaden met hun ontlasting. Als kwekers hun bo men en struiken aanprijzen, wordt over die giftigheid helaas meestal gezwegen. En in de meeste tuin- en kamerplanten boeken wordt er weinig over geschreven. Zelfs voor de geregeld zéér giftige drup pels loslatende dieffenbachia wordt zel den gewaarschuwd. Vaak staat er een box bij de vensterbank en kan een peuter zó de gevaarlijke bladeren pakken en in de mond steken! van de december-aktie ondernemersver. Dirksland 1 min. boodschappen: J. C. Droger, Acacia 45, Dirksland. 1 min. boodschappen: Fam. Van Driel, B. C. Zaayerlaan 5, Dirksland. 100,-: W. Bestman, Peuterdijk 39, Herkingen. 75,-: A. de Bruin, Julianaweg 10, Melissant; Fam. Keuvelaar, Pr. Bern- hardlaan 37, Dirksland. 50,-: D. Vijfhuizen, Emmalaan 15, Dirksland; D. Mierop, Onderlangs 8, Herkingen. 25,-: L. in 't Veld, Wernerlaan 51, Dirksland; P. Bazen, Nieuwstraat 6, Her kingen; A. Keizer, Binnenweg 55, Melis sant; J. V. d. Velde, Bosdreef, 23, Dirks land; M. Acke, Austinplein 12, Herkin gen. 15,-: J. A. Wondergem, Molenzicht 11Dirksland; A. Nagtegaal, Bemhard- straat 7, Melissant; Fam. Karels, Verdi- laan 16, Dirksland; M. A. Nieuwland, Schelpenpad 6, Dirksland; A. Westdorp, Stationsweg, Dirksland. GOTWILF FliCHER CO'i Onlangs werd op de Duitse televisie een programma uitgezonden van Gotthilf Fischer en zijn koren. Omdat ik dit heel mooi vond zou ik een CD hiervan willen kopen. Waar kan ik die kopen? Antwoord: Een enkele keer wordt de muziek van een televisieprogramma op CD gezet. Jammer voor u is in dit geval dit helaas niet gebeurd. Er zijn echter genoeg CD's van Gotthilf Fischer en zijn koren in de muziekwinkels te koop waar u van genietenn kunt! ABN/AMRO heeft woensdag 7 januari een geheel nieuw garantie fonds geïntroduceerd, het ABN/ AMRO Eurotop 100 Garantie Fonds. Dit is het eerste fonds in een reeks van nieuwe beleggingsfond sen waarmee de bank anticipeert op de aanstaande invoering van de euro. Het ABN/AMRO Eurotop 100 garantie Fonds biedt deelne mers de mogelijkheid te profiteren van koersstijgingen op diverse Europese aandelenbeurzen, terwijl het risico beperkt blijft. Bijzondere eigenschappen van het fonds zijn een minimale garantiewaarde van NLG 100,- een reset in mei 1998 en twee klikmomenten in de periode daarna. De behaalde koersresulta ten zijn geheel belastingvrij voor particuliere deelnemers. De uitgif teprijs bedraagt NLG 112,90 per participatie. Reset in mei 1998 Begin mei 1998 zullen de Europese lei ders beslissen welke landen mogen deel nemen aan de euro. Als de koers van de Eurotop 100-index voorafgaand aan 2 roei 1998 lager is dan de startkoers in januari, dan geldt deze lagere koers ver der als uitgangspunt voor het bepalen van het rendement in de resterende loop tijd van het fonds. Een eventueel positief rendement in de periode van januari tot 2 mei 1998 wordt dan vastgezet met een 'bonusklik'. Minimale garantiewaard VAN NLG 100, De beleggingen van het ABN/AMR Eurotop 100 Garantie Fonds zijn geric op het halen van de minimale garantie waarde aan het einde van de looptijd va, 6 jaar plus een rendement dat gelijk aan 0,9 maal de procentuele stijging va de Eurotop 100-index. Deze index bc staat uit de 100 meest liquide Europcs aandelen die samen de algemene trend, op de belangrijkste Europese beurze aangeven. Om ook na 2 mei 1998 koerswinst veili te stellen heeft het ABN/ AMRO Euro top 100 Garantie Fonds twee klikmo menten. Wanneer de Euro-top 1 OO-Index een stij ging van 15% of 40% heeft behaal wordt het op dat moment behaalde ren dement vastgeklikt. Als startpunt voor deze kliks geldt d koers van de Eurotop 100-index in de 5 beursdagen voorafgaand aan 2 mei U Inschrijving De inschrijving op het ABN/AMRO Eurotop 100 Garantiefonds staat open vanaf woensdag 7 januari tot uiteriijk 21 januari. Het voor inschrijving beschikba re aantal participaties is beperkt, waar door de inschrijving vervroegd kan wor den gesloten. Na sluiting van de inschrij ving is deelname aan het fonds niet meer mogelijk. Wel is beperkt tussentijdse uittreding toegestaan. Het prospectus is vanaf woensdag 7 januari verkrijgbaar bij alle kantoren van de ABN AMRO in Neder land. Januari is traditioneel de maand waarin de resultaten worden gepresenteerd van de enige onderlinge wedstrijd die de Rarekiek kent: de verkiezing van de beste foto en dia van het vorige jaar. Sinds 1980 wordt deze wedstrijd het ene jaar gejureerd door een fotograaf en het andere door een beeldend kunstenaar. In deze 18de editie is de beurt aan een beel dend kunstenaar. Op 23 januari wordt bekend wie van de 17 inzenders een van de drie trofeeën, gemaakt door Mei Dale, een jaar lang een mooie plekje mag ge ven. Het programma van de maand januari ziet er als volgt uit: Vrijdag 9 januari: Bespreking van eigen foto- en diawerk. Vrijdag 23 januari: Bespreking ingele verd werk voor de beste foto en dia van het jaar 1997 en uitreiking van de tro feeën voor de winnaars. Infonnatie: (0187) 484271 487096. MIDDELHARNIS Kersttoernooi In december vorig jaar werd het traditio nele Kersttoernooi afgewerkt. Acht ron den Zwitsers verspreid over twee avon den met 20 minuten bedenktijd per per soon per partij. Ruud van Hooff werd ongenaakbaar winnaar met IVi punt uit 8 partijen. Op de voet gevolgd door Mi chael van der Waal met 7 punten en Ivo Lagendijk met 6^2 punt. De verrassing werd verzorgd door Koert Wijnands. Hij werd vierde met 5 punten, weliswaar evenveel punten als Henk Taaie en Mar tin Verolme verzamelden, maar de te genstanders van Koert waren sterker, zodat hij meer weerstandpunten behaal de. Knap werk werd ook verricht door Harry van de Velde. Hij deed alleen de tweede avond mee en scoorde 4 uit 4. De volledige eindstand volgt hieronder: Pnt. WP SB-score 1. R. van Hooff 7.5 40.5 37.00 2. M.H.R. V. d. Waal 7.0 39.0 32.00 3. I, Lagendijk 6.5 36.0 25.00 4. K.W. Wijnands 5.0 40.0 19.75 5. H, Taaie 5.0 37,5 18.50 6. M. Verolme 5.0 37.0 18.25 7. T.C.vanProoijen 4.5 36.5 13.25 8. G.J.H. V. Genderen 4.5 345 16.25 9. A.L.Mourik 4.0 33.5 14.00 E.Verbeek 40 33.5 1400 12. A. A. Khaneshir 40 32.5 11.50 13. J. C. van de Velde 4.0 31.0 19.00 14. C. Groenendijk 40 28.5 12.75 15. J. Boeter 40 26.5 10.00 16. F. Meiaard 3.5 23,5 4.50 17. J.L, Minnaar 3.0 340 10,00 18. L.C.Stmik 3,0 27,0 400 19. R.Wolters 3,0 26,0 3,50 20. W,I,Feeman 2.5 33.5 18.00 21. PLesuis/ Cl. Verbiest 2.5 29,0 6,00 22. M,Lv,d,WaaI 2,0 33,0 13,50 23. C,J,Smit 1.5 29,0 12,00 24 R van de Wetering 1.0 28.0 0.00 25. Ad. Visser 1.0 25.0 6,25 26, W, ViUerius 0.0 28,5 0,00 Huishoudelijke competitie (5 januari 1998) Groep 1: R. van Hooff- W. I. Peeman1 - O G. J. H. van Genderen - A. L. Mourik1 - O J. C. van de Velde - M. Verolme ...V2 - Vi Groep 2: H. Taaie - M. L. van der WaalVi - Vi T. C. V. Prooijen - A. A. Khaneshir..O - 1 in 1998 opweg naar de consument via Sandee Van Broeli Services Met ingang van het nieuwe jaar start de Zeeuwse Vlegel een samenwerking met Sandee Van Broek Services uit Kamperland voor de distributie van Zeeuwse Vlegel eierkoeken en roomboter koekjes naar zo'n 200 winkels in Zeeland en daarbuiten. Dit zal de verkrijgbaarheid van deze Zeeuw se Vlegelproducten aanmerkelijk verbeteren. Sandee Van Broek Services is een jong bedrijf, onder andere gespeciali seerd in de verkoop van vers gebrande noten onder de naam 'Klasse Noten'. De twee nieuwe Zeeuwse Vlegel banket- produkten die het afgelopen jaar zijn ont wikkeld passen prima in het product assortiment van Sandee Van Broek. Door een frequente belevering van de winkels heeft de consument gegaran deerd een vers product. De Zeeuwse Vlegel en Sandee Van Broek zijn ervan overtuigd dat er goede kansen liggen voor winkeliers met de verkoop van Zeeuwse produkten. De consument staat steeds meer open voor producten die zich onderscheiden in smaak, herkomst en productiewijze. Vooral toeristen kiezen bewust voor streekproducten wanneer ze in de zomer maanden een bezoek aan Zeeland bren gen. Winkeliers zouden hier veel meer op in kunnen spelen dan nu nog het geval is. Het Bureau voor Toerisme Zeeland pro moot de Zeeuwse Vlegel eierkoeken tij dens de opening van de Vakantiebeurs te Utrecht die deze week van start gaat. Streekproducten moeten wel echt een relatie met de streek hebben, bijvoor beeld doordat belangrijke grondstoffen voor het product van betere kwaliteit zijn dan elders het geval is. Zo is Zeeuwse tarwe van oudsher een begrip, omdat in onze provincie door de vele zonuren en vruchtbare zeeklei tarwe van uitstekende kwaliteit groeit. De tarwe voor de Zeeuwse Vlegelpro ducten wordt ook nog eens milieuvrien delijk geteeld en ambachtelijk gemalen op Zeeuwse windmolens. Bij Banketbakkerij De Cock te Hulst en Nipius Banket te Ouddorp wordt het Zeeuwse Vlegel volkorenmeel verwerkt tot eierkoeken en roomboterkoekjes. SOMMELSDIJK Wijkver. 'De Zwaluw' Dinsdag 20 januari is er bij wijkvereni- ging 'De Zwaluiw' weer een crea-avond. Deze keer gaan we een mosdier maken en dat gebeurt natuurlijk onder deskndi- ge begeleiding van Jo en Jo. De kosten hiervoor zijn 32,50 inclusief materiaal en een kopje koffie. U kunt zich hiervoor opgeven bij E. Breure, tel. 483701 of bij A. Knape, tel. 485945. Deze avond begint om 19.30 uur. Tot ziens bij 'De Zwaluw', Sperwer 5, Sommelsdijk. Ant. Visser-M. Bom1 -O Groep 3: C, Groenendijk - C, I. VerbiestO - 1 Ad. Visser- W. Villerius1 - O J. Noordijk - J. Flint1 - O B. Loosjes - F. Meiaard1 - O F. V. d. Wetering - K. W. Wijnands .1-0 Hoe we ze keurden? Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee '«■/'t,^ 11. Ant. Visser 4.0 33.5 12.25

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 10