Goedereede weer even terug in de Middeleeuwen PICABO EN DE SNUFFELATEUR Oostflakkee jaarprijs uitgereikt Ouddorpse oud papier-ophalers gaan ook na de 100.000,- door Snelschaaktoernooi in Ouddorp Pers. schaakkampioen- schappen 31 januari Voordeel(ig) voeden (vervolg van voorpagina) PvdA raadskandidaten Middelharnis Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 6 JANUARI 1998 Na vier en een half uur duisternis breek ik eindelijk door bij de Eneco (Dordt), een vriendelijke man, die er duidelijk niet gelukkig mee is dat ik hem beroeps halve (krant) door midden zaag: „Nee er is géén back-up (vervanging), geen mo gelijkheid tot terug- of overschakeling naar een ander krachtstation, ik begrijp: wij zitten op een 'appendix', een doodlo pende zijlijn. En „nee, de oorzaak is niet bekend, er wordt naar gezocht. En nee, wij weten niet hoe lang het zal duren". Ik voorzie dit stukje graag van enig slot- commentaar, straks. Want op dit moment gingen mijn ge dachten naar 't Hotel de Gouden Leeuw, waarvan ik wist, dat er vanavond veel! eters zouden zijn. „En hoe doen ze dat dan in de keuken?" was mijn vraag. Op mijn weg daarheen kom ik dochter van Joop en Toby Termaaten, Saskia, tegen met haar armen vol koffiekannen. Er zit ten zeker zestig mensen in de Leeuw. Koffiezetapparaat electrisch, dus geen koffie. Sasje zet thuis koffie met een keteltje heet water door een filtertje. In de Leeuw is 't knus met overal kaar sen. „Mag ik even in de keuken kijken? Leuk voor de krant". „Nu 't is écht leuk en heel spannend. De kok, Wim Padmos, trouw bijgestaan door Nico Nijsten, moet voor zeker zestig mensen koken, alles zit vol, twee diners losse tafels in de grote zaal, vóór zit alles vol tot en met de gelagkamer toe, 't entresol is volledig bezet. In de keuken is alles uitgevallen, alleen 't grote gasfomuis brandt. Bij 't licht van een petromaxlamp braadt Wim z'n bief stukken, champignons en aardappeltjes. Nico schuift in 't schemerlicht aan de overkant van 't fornuis iets heen en weer, 't lijken wel tongen, 't Fornuis staat vol, de magnetron viel uit voor de soep o.a. Die grote pannen staan te sudderen op een hoek. Op een andere hoek een gamel met afwaswater, 't machien viel uit, voor een zeer geduldige, laconiek lachende af- washulp Jos van Hoeven. Nee vlug gaat 't niet zo, die vorken en messen vind je leuk terug op de tast in die duistere bak met sop. Oralando Garcia, man van Sas-kia, assi sterend voor de kleine karweien in de keuken, evenals Sanne 'dOlieslager (bor den versieren, ijscoupes feestelijk opma ken, plateaux gereed maken), laat mij even gauw de koeling zien: de ijskast nu 8 °Celcius, kan nog net, de vrieskast (geïsoleerd, maar open en dicht) temp. liep al op van -15 °C tot nu -9 °C. Na 4,5 uur niet té lang meer dus. Maar de saamhorigheid onder de mensen in de keuken is groot, de stemming echt heel prima, evenals vóór, de hele organisatie loopt op rolletjes bij Joop en To; knap! Ik bel mijn verhaaltje door naar uw en mijn hoofdredacteur Grinwis. „Jammer", zeg ik, „ik heb geen 'klap'camera en 't is eigenlijk heel bijzonder wat die mensen daar presteren". ,,Ik ben al onderweg!" zegt hij. Nu, als dat geen man is met hart voor zijn vak, dan weet ik het niet meer. Als we samen aankomen in de gelagka mer van de Leeuw, heeft Matthijs Mijn- ders daar juist één van zijn clavecimbels heen getransporteerd en zit daar naar hartelust op te spelen om de Middel- Als op een wolk kwam ze aange- zweefd, het mooiste meisje van de hele streek, golvend haar, witsatijnen met paars bestikte japon en opvallend fon kelende rose schoentjes. Mijn moeder had het gehele huis grondig gekuist en wiste nog een laatste vlek weg van de salontafel in de serre, waar ze voor het eerst haar toekomstige schoondochter zou ontmoeten. De gehele morgen waren mijn zussen, mijn moeder en ik al op van de zenuwen geweest, mijn vader niet die had alleen zorg over de phitoftora infestansziekte in zijn aardappelen en het bieten-aaltje in de suikerbieten. Hij vond toch al dat zijn zoon teveel tijd opofferde aan in zijn ogen zeer onbenullige zaken als duiven- sport, voetbal en mooie meisjes. Ergens was ik wel opgelucht dat de dui ven die zaterdag waarschijnlijk door slechte weersomstandigheden niet zou den worden gelost maar de laatste berichten daarover had ik niet gehoord. Net als iedereen had ik mijn beste pak aangetrokken, alleen daaroverheen mijn ook al voor haar pas gewassen duivenjas met moeite dichtgesnoerd. „Wat heb je nou toch aan", zei ze, nadat ik ze na de eerste familiebegroeting in onze mooiste tuinstoel had neergezet. ,,0, ik moet maar even naar de buur man", zei ik, om te vragen wanneer de duiven worden teruggebracht. Op haar lieve gezichtje verschenen be denkelijke rimpeltjes maar mijn moeder trachtte haar aandacht af te leiden met een fotoboek uit mijn jeugd, terwijl ik snel wegglipte. Honderd meter verder stond de buurman in het luchtruim te turen en schreeuwde mij toe, „jo moet je niet wachten, de duiven zijn toch gelost en kunnen elk ogenblik vallen". Op dat moment zag ik drie meegegeven jonge duiven tegelijk neerstrijken. Ik stormde naar huis en naar mijn duivenhok, maar in een tJits zag ik dat de rimpeltjes tot goten waren verheven op het verschrikte gezicht van mijn lieve Picabo. Als een waanzinnige begon ik in het stro van mijn duivenkooi te graaien, naar de reeds in massa binnengevallen vogels om ze maar zo snel mogelijk in de gelukkig in de hokken gereedstaande klokken te con stateren. Ik moest in twee hokken zijn, greep in mij haast voortdurend mis en in een klok bleef het rad ook nog hangen. Ik bereikte het stadium van krankzinnig heid, smeet de duivenhokdeur open en brulde „kom me toch helpen, ik kan de vluchtduiven niet meer vinden. In een oogwenk ontwaarde ik de rose schoentjes en daarboven een zware onweersbui die elk ogenblik kon losbar sten. Toen ik tenslotte met bebloede han den de laatste duif van een gummiring had ontdaan, waggelde ik met knikkende knieën, omfloerste bliik, buikkramp, hoge nood, worstelend met het lichame lijk mestoverschot en behangen met stro- delen en pluimen naar buiten, maar 'ZIJ' was verdwenen. Achteraf bleken de duiven in de nabij heid van de hokken te zijn gelost. En niet alleen zij, maar uit het mooie mondje waar eerst zachte geluidjes kwa men, waren dit nu slangetjes geworden en alle meisjes van de streek kregen te horen dat ik een beestige duivenliefheb- ber was. Met de nieuwe electro-snuffel- ateur was mij dit nooit overkomen. Nu zit ik als blijvend vrijgezel als de duiven thuis komen in haar mooie stoel, nippend aan een glas wijn en toekijkend hoe de electrosnuffel met een snelheid van 50 duiven per minuut feilloos mijn dieren constateert. Soms kietelt de zomerzon mij in slaap maar ook dat is geen probleem. Alleen in mijn dromen zie ik haar dan naast mij zitten, elke keer als er een duif valt streelt zij mijn hand, totdat ik opeens wakker schrik en besef dat ik snel naar het modum in het duivenlokaal moet en alle beelden rondom mij vervagen zoals dat in dromen meestal het geval is. Jan Willem eeuwse sfeer te onderstrepen, tot groot vermaak van de gasten. Maar dat Mat thijs uniek was, dat wisten wij al in Goe dereede. Hij verrast ons steeds op nieuw. Onderstreept op dit eiland daarmee toch 't unieke van Goedereede. 't Onzegbare, 't steeds weer verrassende element. Mijn slotcommentaar: na zes uur min vijf minuten, om 10 voor 10 's avonds, floepde de hele toestand weer aan, bibber de biber, wat kreeg je het koud, ik belde ook wethouder Visser, die zich zeer be zorgd toonde. Welnu indien hier ooit in grijze tijden eventueel verkeerde experi menten gedaan zijn op ons onbekende gronden, verkeerde beslissingen geno men zijn over deze z.g. eindaftakking die dus doodloopt in exact deze hoek langs de Provinciale weg - waarbij elke keer weer het mankement naarstig op gespoord dient te worden, haast 'hand werk' - géén feed back, geen overscha keling mogelijk in die tussentijd, dan is er in deze tussenliggende jaren toch wel voldoende tijd geweest deze fout te her stellen, mogen wij aannemen. Vanaf 't lichtknopje, 't moment waarop tot dit merkwaardige experiment beslo ten werd tot nu: volledige afhankelijk heid van elk huishouden, elk bedrijf met honderdvoudige electrische apparatuur, schade en ongemak, gebeurde er kenne lijk niets! Eneco, wat gaan wij hier aan doen? Zou 't wellicht tevens ook niet de moeite waard zijn voor onze plaatselijke overheid, over deze zaak zijn licht eens te laten schijnen? Namens ons burgers in Goedereede, Dieke Schippers-Vaarzon Morel Mijn dank voor de zo positieve en harte lijke reacties ten aanzien van mijn Kerst verhaal! Op zaterdag 31 januari 1998 zal door Schaakvereniging Stellendam de Per soonlijke Kampioenschappen snelscha ken en sneldammen Goeree-Overflakkee 1997/1998 worden georganiseerd. Dit toernooi vindt plaats in Café Restaurant Het Wapen van Stellendam, aan de Voorstraat 2 te Stellendam. Door deze sponsor zijn tevens de prijzen beschik baar gesteld. Er wordt gespeeld in 7 ronden, volgens het Zwitsers systeem. De bedenktijd is 10 minuten per persoon per partij. Het toernooi vangt aan om 11.00 uur. Deelname staat open voor de leden van alle schaak- en damverenigingen op Goeree-Overflakkee en alle op Goeree- Overflakkee woonachtige huisschakers en huisdammers. Aan het toernooi zijn géén kosten van deelname verbonden! Aanmelding en inschrijving vanaf 10.30 uur op de toemooidag in de speelzaal. Voor nadere informatie kan contact wor den opgenomen met de voorzitter van Schaakvereniging Stellendam, de heer H. T. van Oostenbrugge, tel.nr. 493223. Uitdaging van SGS'Husar voor U! Onderwerp: Veiligheid en Politie! Spreker: Burg. Noordergraaf (Har- dinxveld-Giessendam). Tijd: D.V. vrijdag 16 januari 1998 om 19.45 uur. Plaats: Verenigingsgebouw Eben- Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. U wordt bij deze allen uitgenodigd voor deze avond. De heer Noordergraaf zal deze avond de inleiding verzorgen naar aanleiding van het onderwerp; Veilig heid en Politie. Na de pauze zal er een forumdiscussie worden gehouden. Het belooft een interessante en leerzame avond te worden aangezien het over een onderwerp gaat waar wij allen mee te maken hebben. Voorlichting over borstvoeding Als je nadenkt over het voeden van je baby, heb je een goede afweging van fei ten nodig. Graag vertellen we u de voordelen van de borstvoeding. Dit gebeurt op onze informatiebijeenkomsten, welke worden georganiseerd door leidsters van borst voedingsorganisatie La Leche League. Op woensdag 7 januari in Middelhar- nis, Oost Voorgors 119. Op dinsdag 13 januari in Ouddorp, Rustburg 44. De avonden beginnen om 20.00 uur en de kosten zijn ƒ5,- (donateurs 3,-) incl. koffie/thee. De avonden zijn bedoeld voor a.s. en borstvoedende moeders, ook de baby is hartelijk welkom. Graag tot ziens. Voor vragen of verdere informatie kunt u contact opnemen met: Carla van Gils, tel. (0187) 631716 Anneke Akershoek, tel. (0187) 682999 Wij verhuren ook de electrische kolf. Maandag 29 december werd al weer voor de 9e keer het kerstsnel- schaaktoernooi gehouden in de achterzaal van De Bonte Koe. Dit Oliebollentoernooi is toegankelijk voor (oud)leden en inwoners van Ouddorp en Goedereede en de opkomst was met 24 deelnemers goed te noemen. Onder hen bevonden zich o.a. oud-club- kampioenen Piet Westheove en Jan van Huizen. De ogen waren vooraf gericht op titelverdediger André Kastelein en Arie Baas, die al 4x eerder de Ie plaats voor zich opeiste. En hoe mooi, zo kwamen eerdergenoemden dan ook elkaar in de 5e ronde tegen. Beiden ongeslagen, zei het dat Arie Baas reeds een halfje ver speeld had. Na een mooie strijd won Baas en kwam daarmee op 4,5 punt. De 6e ronde wees Arie Baas, Pieter Ta- nis terug (1-0) en vergooide André Kas telein zijn kansen tegen Frans Troost (0- 1). Theoretisch had alleen Frans Troost nog kans om Arie van de Ie plaats te verdringen. Hij moest dan wel in de laat ste ronde van Jaap Santifort winnen en Arie Baas zou dan moeten verliezen van Willem-Jan Tanis. Het omgekeerde ge beurde echter en zo werd Baas weer de Baas. Tweede werd Jaap Santifort voor Pieter Tanis. Eindstand: 1. A. Baas6.5 29.0 27.00 2. J. Santifort5.5 27.0 21.00 3. P. Tanis5.0 31.5 19.50 4. A. Kastelein5.0 30.0 18.50 5. F. Troost5.0 29.0 17.00 Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Oostflakkee die gisteravond gehouden werd, is de Oostflakkee Jaarprijs 1997 uitgereikt. De jaarprijs is een initiatief van de ge meente Oostflakkee en aannemingsbe drijf Winkels. Elk jaar wordt deze prijs uitgereikt aan een persoon of instelling die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap van Oostflakkee. Aan de prijs is een bedrag verbonden van ƒ2.000,-. Dit jaar werd de prijs uitgereikt aan de Bommelse Stichting 'De Bommelse Vrienden'. Deze stichting is op 11 april 1994 opgericht met als doel de belangen van de jeugd in Den Bommel te beharti gen. Om de jeugd zoveel mogelijk mee te laten denken en handelen is er een jeugdadviesraad ingesteld. Zij ondersteu nen het bestuur, waarvan de heer E. Groeneveld uit Den Bommel voorzitter is. Eén van hun eerste prioriteiten was een speelveld voor de jeugd vanaf 12 jaar en ouder. Het is inmiddels gerealiseerd. Verder organiseren zij diverse activitei ten voor de jeugd zoals playbackavon- den, disco etc. 6. C. Wassenaar4.5 23.5 12.25 7. W.J. Tanis4.0 31.0 14.50 8. M.Breen4.0 28.5 14.75 9. H. Tanis4.0 28.0 14.00 10. K.v.d. Wende....4.0 27.5 14.50 11. J. van Huizen4.0 26.0 12.00 12. P. Derrez4.0 26.0 11.75 13. R.Kickert3.0 25.0 7.50 14. A. van Huizen3.0 24.0 7.00 15. E. Derrez3.0 22.5 6.00 17. W. vanGeelen....3.0 21.5 6.00 18. P.Breen3.0 21.5 3.50 19. P. Westhoeve3.0 21.0 6.00 20. E. Santifort2.5 21.5 5.25 21. P. Speelman2.0 18.5 2.00 22. L Dijkstra2.0 17.0 1.00 23. P. V. d. Noordt....l.O 18.0 0.00 24. J. P. Westhoeve ..0.00 18.5 0,00 De jury heeft een aantal redenen gehad om de jaarprijs aan 'De Bommelse Vrienden' toe te kennen. Allereerst is de prijs bedoeld als aanmoediging voor ver dere activiteiten van en door de Bommel se Vrienden. Deze activiteiten worden druk bezocht. De verantwoordelijkheid voor de activiteiten ligt voor een groot deel bij de jeugd en zij hebben bewezen hier goed mee om te kunnen gaan. Voor de oprichting van de Stichting heerste er grote verveling onder de jeugd in Den Bommel, wat zich wel eens kon uiten in baldadigheid. Die is zichtbaar verminderd. Het gemeentebestuur stelt met de toeken ning van de prijs de Stichting als voor beeld. Zij hoopt dat in de overige dorps kernen het idee van een dergelijke stich ting overgenomen gaat worden. De kandidatenlijst van de Partij van de Arbeid is als volgt samengesteld: 1Ary Tiggelman Sommelsdijk 2. Willem Hooiman Middelharnis 3. Aiuieke Trompper-van Kan Sommelsdijk 4. Bert Kleingeld Middelharnis 5. Jaap Willem Eijkenduijn, Nieuwe Tonge 6. Jans Hoving Sommelsdijk 7. Leen Jordaan Middelharnis 8. Hannie Vermeuten Nw. Tonge 9. Piet Tiggelman Stad 10. LeoHanenberg Nw. Tonge 11Noor Damen-de Koning Middelharnis 12. Cees Veerman Middelharnis 13. Jan de Jong Nw. Tonge 14. Jan Trompper Sommelsdijk 15. Huub van der Veer Sommelsdijk 16. Jan Lodder Sommelsdijk 17. Maart Zweerus Nw. Tonge 18. Henk van Heemst Sommelsdijk 19. Rietje Koole Middelharnis De hele karavaan van oud papierinza- melauto's uit Ouddorp was zaterdag middag, keurig in 't gelid, op het plein van de Kon. Beatrix-school tot stil stand gekomen, terwijl chauffeurs en de begeleiders in de school tegen de neergutsende regen schuilden. Gelukkig was het geen narrige werkon derbreking die het hele gezelschap daar bijeen bracht, het ophaal werk was 's mor gens in alle opgewektheid doorgegaan en voltooid alsof er geen druppeltje aan de lucht was geweest; gezamenlijk had de ploeg zoveel oud papier opgehaald dat het beoogde doel, het passeren van de honderdduizend guldengrens inderdaad, en ruimschoots, werd overschreden. Bijeengekomen in de gemeenschaps ruimte van de school waaraan de oud papier-opbrengst maandelijks toevalt, heeft Cor Roon namens de 'Coördinatie Oud Papier' een hartelijk dankwoord gesproken voor de bereidheid waarop nu al 4,5 jaar gerekend mag worden. Voor de jongeren geldt dat, ook voor meerdere ouderen en zeker ook voor de eigenaars die auto's en aanhangers beschikbaar stellen. O.a. de bedrijfsauto van Onder- houds-timmerbedrijf K. Meijer, van Tuincentrum Hovenier Voogd, van de v.o.f. Van Splunder, van Nelis Groenpro jecten, van Zeevisbedrijf Grinwis, van Klooster bouwbedrijf en de grote wagen van Klein metalen en oud papier uit Zwartewaal. Bij het passeren van de grens waren er bloemen voor al die medewerking. Geweldige inzet Nadat schooldirecteur Van Oosterom uit handen van de heer Klein, de koper van het oud papier, de weegbrief ontvangen had dankte ook hij alle medewerkers hartelijk voor de 'geweldige' inzet zoals die keer op keer wordt betoond. De burger, de werkge legenheid, het milieu en... de school wor den een geweldige dienst bewezen en de heer Van Oosterom hoopt natuuriijk dat het zo blijven zal, 't kan eigenlijk niet meer anders, „als jullie zouden stoppen heeft de school een probleem van ƒ20.000,- per jaar", legde hij uit. „Doorgaan!" was der halve het motto en dat nemen alle betrok kenen zich dan ook voor! 'Gouden Leeuw' kok Wim Padmos heeft deze avond het haast onmogelijke gepresteerd, voor zóveel gaasten kokkerellen in 't nét niet pikkedonker Het wagenpark op 't gebruik waarvan maandelijks een beroep gedaan mag worden Directeur Van Oosterom (r) ontvangt de weegbrief waarmee de 100.000 - aan opbrengst werd gepasseerd van de heer Klein. In 't midden Cor van Ours

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2