2^^a «v 2> m Visifiijnomzet minder dan vorig jaar maar 1998 biedt goed perspectief Goedereede weer even terug in de Middeleeuwen Kanovaarder in de problemen Postduivenshow in De Staver (010)2741135 Vuurtoren Ouddorp en KNRM in 1997 Informatie-avond Nota Koersbepaling Streekplan Zuid-Holland Zuid JUL^MINNAARD ^^^VASTGOED Politie 24-uurs telefoon: VW's Goeree-Overflakkee in eigen stand op Vakantiebeurs Utrecht Eneco: hoe vaak nog? Staatssecretaris Tommei op jaarvergadering van Huurdersver. Middelharnis? 70e Jaargang DINSDAG 6 JANUARI 1998 No. 6668 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktieeji^iBiBisttatie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hci0fare^^igjg?^.j7^'llwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Donderdag januari in Sommelsdijk Op donderdag 8 januari om 20.00 uur is er in Recreatiecentrum De Staver, Olym- piaweg 32 in Sommelsdijk, een informa tie-avond ove rde Nota Koersbepaling Streekplan Zuid-Holland Zuid. Tijdens de eerste informatie-avond in september is afgesproken om op Goeree-Overflak- kee een tweede bijeenkomst te houden. Gedeputeerde J. Wolf is voorzitter van deze avond. Van 1 september tot 1 november 1997 lag de Nota Koersbepaling Herziening Streekplan Zuid-Holland Zuid ter inzage. Deze nota is de eerste stap in de proce dure tot herziening van het streekplan. De nota is een informeel discussiestuk en dient als basis voor voorlichting, overleg en discussie voordat het ontwerp-streek- plan tot stand komt. Het herziene streek plan wordt in 1999 vastgesteld en geldt tot 2010. De herziening van het streekplan Zuid- Holland Zuid zal mede zijn gebaseerd op deelgebiedsplannen van de regio's Drechtsteden, Hoeksche Waard en Goe- ree-Overflakkee. Op zaterdagmiddag werd de bemanning van de reddingboot Griend voor de eer ste keer dit jaar door de kustwacht post Ouddorp opgepiept. Op het Grevelingen- meer was een kanovaarder in problemen geraakt. Deze watersporter was samen met nog twee kanovaarders in de omge ving van de Hompelvoet aan het varen toen hij, ten gevolge van de harde wind, uit zijn kano geraakte. Het lukte hem niet om weer in de kano te komen. Tijdens de zoekactie werd hij ongedeerd aangetroffen bij de vogelobservatiepost op de Punt. Zijn kano werd gevonden op de dijk bij Ouddorp. Tijdens de zoekac tie was de wind ZW 8-9. Voor alle ze kerheid was ook de ambulance gewaar schuwd. Gelukkig bleek die niet nodig te zijn. Zaterdag 10 januari organiseert P.V. de Combinatie haar jaarlijkse tentoonstel ling in de vorm van een hokkenshow in het recreatiecomplex De Staver te Mid delhamis. Door de leden wordt een vier tal duiven ingezet welke op vliegwaarde worden gekeurd door keurmeester Piet van den Burg uit Maasland. De zaal is voor belangstellenden geo pend op zaterdagavond vanaf 19.00 uur. Via het rad van avontuur bestaat de mo gelijkheid mooie prijzen te winnen. Voorts is er om 10.00 uur een bonnen- verkoop voor jonge duiven geschonken door sterk spelende liefhebbers. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Op 3 januari bleek dat er in de nacht van oud op nieuw een schaftwagen van een bedrijf uit Heinkenszand in de brand was gestoken. De wagen stond geparkeerd op het parkeerterrein aan het einde van de Steigerdijk. GEMEENTE DIRKSLAND Op 3 januari werd er vanaf het parkeer terrein aan de B. C. Zaaijerlaan een Mer cedes bestelbus, kleur wit en voorzien van het kenteken BS-32-KB gestolen. Een vrijwilliger van de stichting Thun- derbird sprak op 4 januari een 23-jarige inwoner uit Sommelsdijk aan op zijn rij- gedrag op de Philipshoofjesweg te Dirksland. Dit liep uit op een handge meen waarbij rake klappen vielen. Pro ces-verbaal zal worden opgemaakt. GEMEENTE GOEDEREEDE Op 4 januari werd er ingebroken in een personenauto. Volkswagen Passat, kleur blauw, aan de Vrijheidsweg te Ouddorp. Uit de auto werd een handtas met waar depapieren ontvreemd. Op de Damweg te Stellendam kwam op 4 januari een inwoner uit Sommelsdijk WV Ouddorp en VVV/ ANWB Overflakkee hebben een gezamenlij ke stand op de Vakantie beurs in Utrecht, waarin zij promotie maken voor Goeree-Overflakkee als vakantie-eiland. Er zijn op de beurs zo'n 1500 exposan ten uit 100 landen aanwezig. De Vakan tiebeurs 1998 in de Jaarbeurs te Utrecht is geopend van 7 t/m 11 januari tussen 9.30 en 17.30 uur. Op donderdag en vrij dag zelfs tot 21.00 uur. Meer informatie bij de VVV's Ouddorp: tel. 681789 en Overflakkee: tel. 484870. met zijn auto in aanvaring met een ree. Het dier moest het met de dood bekopen en de eigenaar van de personenauto met veel schade. GEMEENTE MIDDELHARNIS Op 3 januari werden er op het terrein van een bedrijf aan de Huygens een 9-tal containers opengebroken. Men kon niets van zijn gading vinden. Derhalve werd er niets ontvreemd. Aan de St. Pietersweg te Battenoord brandde op 5 januari door onbekende oorzaak een caravan uit. De brandweer van Nieuwe Tonge nam het bluswerk voor haar rekening. Op 4 januari werd er ingebroken in een woning aan de Lauwerijnstraat te Nieu we Tonge. Bij thuiskomst troffen de be woners de woning vanaf de binnenzijde afgesloten aan. In de woning bleek alles doorzocht te zijn en diverse sieraden te zijn ontvreemd. Meer dan een 'goed, voorspoedig en gezegend' 1998 kunnen Goerees' vissers zich nauwelijks wensen; zaterdagmorgen werd het hen door burg. Sinke toegevoegd, op de Nieuwjaarsbijeenkomst die in restaurage 'de Zeemeeuw' te Stellendam gehouden werd. Met tevredenheid werd daar teruggekeken op het afgelopen Jaar terwijl het pas begonnen jaar alle perspectief in zich draagt. „Zeker niet slecht" noemde burg. Sinke het voorbije 1997; weliswaar werd minder schol en tong gevangen, maar de vis bracht een goede prijs op; nog in het najaar werd de quota bijgesteld maar dat betekende, volgens de heer Sinke, dat 'het water tot karnemelk moest wor den gevaren' om de toegestane hoeveelheid nog op te vissen. Daarom zou het een zegen zijn als het quotum voor een langere termijn vast zou staan, maar de bur gemeester wist dat verlangen een utopie te zijn. Wel was de gamalenprijs gestagneerd, zodanig zelfs dat de visserij zelf een aanvoerbeperking heeft inge steld; het 'heerlijke schaaldiertje' doet het derhalve minder goed en te vrezen is dat de crisis nog voort zal duren. De visafslag heeft een omzet van rond de 75.5 miljoen gehaald, 7.5 miljoen minder dan vorig jaar, de omzet van 1997 is van het niveau 1994; de jaren daarop zijn' goed verlopen en de heer Sinke hoopt dat dat na nu ook weer het geval zal zijn, want het is aan de visserij om de uitdaging aan te gaan. De uitdaging ook nadat in vijf jaar tijd de toegestane vangsten met 40% verminderd werden; daartegenover staat een toenemende vraag naar verse vis, temeer aan de visafslagen de taak hun positie veilig te stellen en Burgemeester Sinke deelde aan de winnaars de prijzen uit zich te profileren als organisators van de markt die een breed pakket verse vis vraagt. Wanneer de visafslagen daarin onvoldoende voorzien zal de handel andere wegen zoeken", „de Visafslag die dan niet meer (door de handel) gezien wordt, is definitief weg", zo waar schuwde de burgemeester, maar hij vreest niet dat dat Goerees' Visafslag zal overkomen, zoals het vissers volk van Urk zich, zelfs de aangelegde dijk ten spijt, veerkrachtig heeft getoond, zo verwacht de heer Sinke dat ook zijn Goereese vissersvolk zal laten zien durf en doorzettingsvermogen te hebben en deze prachtige bedrijfstak waard te zijn. Op de gemeente zal daarin steeds gerekend mogen worden, ook al zal binnenkort de privatisering van de Visafslag een feit zijn. Wederkerig zal op de vissers gerekend moeten kunnen worden, want 't zal niet zo zijn dat de Nederlandse visserij de Noordzee nog veel langer als zijn zee zal kunnen beschouwen, straks zul len er ook Spanjaarden komen vissen, maar anderzijds liggen dan ook de Spaanse wateren voor de Nederlan ders open. „Het nieuwe jaar heeft z'n zorgen maar ook z'n moge lijkheden", voorzag de heer Sinke en hij wekte de sec tor op die mogelijkheden niet onbenut te laten. Zomer 1998 zal Goerees' vloot weer schitteren op de dan te houden Vlaggetjesdag, in combinatie met de Nederlandse Zeevisserijdag. De datum van de te hou den Vlaggetjesdag zal nog nader bekend worden gemaakt. Prijsuitreiking Ook dit jaar heeft burg. Sinke zich van de schone taak gekweten de prijzen uit te reiken voor de best verzorg de vis en garnalen in het jaar 1997. De aangevoerde partijen werden wekelijks beoordeeld door een des kundige jury bestaande uit vertegenwoordigers van de handel, de agent van het Produktschap, en de voorman van de vissorteerders. Men lette met name op de vers heid (geur en consistentie), verzorging (vulling van de kisten, hoeveelheid ijs) en de behandeling (strippen, spoelen). De bevindingen werden uitgedrukt in een cij fer van I t/m 10. Het gemiddelde van alle beoordelin gen over 1995 bepaalde het uiteindelijke resultaat. Het motorvermogen van de vaartuigen is in belangrij ke mate mede bepalend voor de conditie van de aange voerde vis. De volgende categorieën werden onderscheiden: 1. Garnalen van kotters met een motorvermogen tot 300 pk. 2. Vis van kotters met een vermogen tot 600 pk. 3. Vis van kotters met een motorvermogen boven 600 pk. De winnaars in de eerste categorie zijn: 3. De SL 16 van VoF Costerus met7,95 punten 2. De GO 27 van J. van den Berg met8,13 punten 1. De GO 57 van A. Stouten met8,37 punten De winnaars in de tweede categorie zijn: 3. De TH 25 van 1. Deurloo met8,02 punten 2. De OD 15 van Zeevisserijbedr. OD 15 ..8,03 punten 1. DeYE 193 van W. Sinke met8,15 punten De winnaars in de derde categorie zijn: 3. De GO 23 van J. de Vogel met7,99 punten 2. De GO 8 van A. Redert met8,10 punten 1De OD 50 van Visserijbedr. A. Klijn Zn. met8,30 punten Toen de stroom uitviel en alle muziek verstomde was er, bij kaarslicht, Matthijs Mijnders met z'n clayecimbel Zo simpel is deze handeling nu bijna eind deze eeuw, dat wij er nauwelijks nog bij stilstaan: je drukt op een knopje en er is licht. Knopjes hier, knopjes daar: zeeën van licht. Ons voedsel wordt ge koeld en ingevroren bewaard. Behagelijk verwarmd scharen wij ons niet langer om de huiselijke haard maar om het kijkkast- je, bron van ons amusement. Druk op de knop: een kop koffie daarbij. Jawel, dat dacht u, maar dan moet je toch niet in Goedereede wonen. Want van al deze geneugten zijn wij allerminst zeker. Waar wij helaas maar al te zeker van zijn, dat is de grote regelmaat waarmee wij in 't pikkeduister komen te zitten, plus de totale uitval van al onze electri- sche apparatuur. Als 't dan ook weer ge ruime tijd duurt, hetgeen gebruikelijk is, betekent dat 's zomers de bedorven in houd van koelkast en/of vrieskast, 's winters de penetrante kou, die langzaam in je kleren kruipt. Niet elk huis heeft een open haard. Het is zaterdag 3 januari, 5 minuten voor vier. Pats, alle licht weg, alle apparaten stoppen hun zachte geruis of gebrom; de wasmachine stopt, verschrikt midden in een draai. O néé hè, nou niet wéér! Nog even en in de Pieterstraat en op de markt - en elders achteraf - floepen de straat lantarens aan. Dacht u. Nou, in Goede reede niet hoor op dit uur. De duisternis daalt als een deken over het stadje neer, hier en daar gloort een flakkerend lichtje achter de ramen, we zijn weer terug in de Middeleeuwen. De grote vraag is altijd: hoe lang? De Eneco geeft voorlopig slechts tuut-tuut-tuut als uitleg. Mijn echtgenoot Kees begint de kandelabers bij elkaar te zoeken om de kaarsen in te zetten en snijdt de pitten van de olielam pen bij. Gooit de turfbak vast vol hout voor 't vuur. Op donderdag 15 januari belegt Huurdersvereniging Middelharnis (HVM) haar eerste jaarvergade ring in het Prieel van sporthal De Staver, Olympiaweg 32 te Som melsdijk. Aanvang 19.30 uur. De HVM, die sinds haar oprichting een stormachtige groei doormaakte, nodigt al haar leden uit om deze vergadering bij te wonen. Kortgeleden was de HVM nog in het nieuws met haar bezwaren tegen de On- roemed Zaak Belasting (OZB). De HVM streeft er onder andere naar bij zaken, die voor huurders van belang zijn in een vroegtijdig stadium betrokken te worden bij het gemeentelijk beleid op het gebied van de volkshuisvesting. Zo kunnen reacties achteraf voorkomen worden. Als vertegenwoordiger van bijna 1600 huurders meent de HVM het volste recht te hebben op inspraak bij het gemeente lijk volkshuisvestingsbeleid. De HVM nodigde staatssecretaris Tom mei uit om in de jaarvergadering het onderwerp volkshuisvesting en de rol van de huurdersvereniging daarbij, te be handelen. De staatssecretaris kon tot nu toe nog niet toezeggen, dat hij de uitnodiging aanvaardt. Indien de heer Tommei verhinderd is, dan zal de inspecteur voor de volkshuis vesting Zuid-Holland hem vervangen. De huurdersvereniging verwacht een grote belangstelling van haar leden. In mijn altijd gerede fantasie zie ik Kom mer de 'laarzen'knecht de pitten van de lampen bijsnijden voor de oude heer Koos Goekoop, die woonde in dit huis. Let wel, 't was begin deze eeuw. De Eneco is dol op historische films, begrijp ik nu. In dit liuis brandden er beneden vier kachels, aan weerskanten van de gang één, één in de opkamer, een hout- fornuis met briketten in de keuken. Wij hadden er drie brandend, zo'n dertig jaar geleden. En één boven als we in 't bad moesten. Hoe zou oom Koos het gevon den hebben als in zijn huis in 1998 alle kachels pats! in één keer uitvielen?? Hij zou terug willen naar 1900! Wat een spookverhaal. Nu daar zijn we dus nu, alleen: Oom Koos is dood en wij? Springlevend, maar afhankelijk van hele series apparaten en een energiemaatschappij, die geregeld de kachel met ons aanmaakt. Nietwaar? Buurman vertrekt met vrouw en klein meisje van 1 jaar uit zijn koude huisje naar Stellendam, logeren bij de ouders. Stellendam? Is daar dan licht? Ja! Oud dorp? Ja! Middelharnis? Ja! Zelfs de Koningspleisterplaats heeft licht. Een speurtocht levert op: Goedereede, kern en buitenwijken, Oostdijkse weg. Haven hoofd, dat tracee zit zonder. Mooi afge paald, 't zet je aan het denken. En dan wil ik altijd graag 't fijne eromheen weten. (vervolg op binnenzijde van dit blad) In de vuurtoren in de duinen bij Ouddorp is een post gevestigd van de Kustwacht. Zij dient als oor en oog voor de redding boten van de Koninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij Uiteraard zijn er nog meer taken, die zij te vervullen heeft, maar in het afgelopen jaar heeft zij in verband met het boven staande vele malen de mannen van de reddingboten moeten oproepen voor een noodgeval op het water. De 'Griend' van Ouddorp moest 52 maal uitrukken, de 'Zeemanspot' in Stellendam 58 maal en de 'John Stegers' in Stellendam 28 maal. Bij deze totaal 138 tochten werd 15 maal hulp verleend aan de beroepsvisserij, 11 maal aan de sportvisserij, 62 maal aan motor- en zeiljachten, 16 maal aan surf ers en voor het overige aan diversen. Bij deze tochten werden 274 personen, twee honden en een poes veilig aan de wal gebracht. Toch is er sprake van een rede lijk rustig jaar. In 1996 werden er 165 tochten uitge voerd, 27 meer dan dit jaar. Het blijkt overigens uit de genoemde cijfers over duidelijk dat de boten van de redding maatschappij een belangrijk en noodza kelijk werk verrichten. Een ieder die op welke manier dan ook met het water te maken heeft, of geïnte resseerd is in het werk van de reddingbo ten, zou dan ook donateur van de KNRM moeten zijn. Als u dat nog niet bent, kunt u zich alsnog opgeven bij het hoofdkan toor in IJmuiden, telefoon (0255) 520501, of bij de pr-functionarissen W. van Sighem, telefoon (0187) 493237 of J, van Wezel, telefoon (0187) 491663. f Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 «f Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VDEO - «TUDIO - REPORTAGE - FOTOORAFIE f^ffif flffj^jf WJ!]g C=l C=l C=l C=l OUDOfWP-Wmstatnatas T^htoon (0187)681612/Fax B83734 ^jffÊÊm^ E-Prtntshop-Hogazoom172'T9h(oon(0111)4624M ^ECB^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1