Opel Astra: 50 kilometer verder op een brandstoftank ONVERGETELIJKE AVONDEN GESLOTEN AFWEZIG Rabobank Middelharnis financiert eerste huurwoning en wensen u een gezond en gelukkig 1998 toe V.O.F. Aardappelhandel Aleman - Ouddorp Mooijawtj, T. V. d. Doel Mevr. D. Westhoeve-Tanis Mevr. K. Tanis-'t Mannetje een heelgeiuki:j£ nieumjaar DINSDAG 30 DECEMBER 1997 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 Opel Astra '98 stapt vrijwel geheel over op 16-kleppen motoren De volgend jaar te introduceren Opel Astra is in alle opzichten een geheel nieuwe auto. Zo is er voor de opvolger van de populairste auto van ons land een ingrijpend verbeterde motorenlijn ontwik keld. Opel heeft enkele jaren gele den aangekondigd het gemiddeld verbruik van zijn complete vloot voor het jaar 2005 met zo'n 25 pro cent terug te zullen dringen. De nieuwe Astra zal daarbij een hoofd rol spelen. Hierbij valt op dat op één na alle Astra's met ingang van de nieuwe generatie wor den geleverd met 16-kleppen motoren. Inclusief de dieselversie. Onder de Astra-motorkap is een drietal nieuwe motoren te vinden. Naast de verbeterde rij-éigenschappen is de vernieuwing op diverse andere gebie den te merken. Zowel milieutechnisch als vanuit een standpunt van kostenbe sparing betekenen de nieuwe krachtbron nen wederom een fikse stap vooruit. Over alle motoren gemeten, is de nieuwe modellenlijn namelijk ongeveer 6 pro cent zuiniger. In meer tastbare termen uitgedrukt, betekent het dat de gemiddel de '98 Astra op een tank brandstof rond de 50 kilometer verder kan rijden. Zodat het voordeel in de dagelijkse praktijk heel goed merkbaar is. Ook Astra met revolutionaire 2.0 Dl 16V dieselmotor De meest economische krachtbron voor de nieuwe Astra is de dieselversie. Met een verbruik van 5.7 liter op 100 kilome ter heeft hij een actieradius van ruim 900 kilometer. Nauwelijks verwonderlijk als we weten dat hij wordt aangedreven door de revolutionaire 2.0 liter ECOTEC Dl 16V turbodiesel, die we ook al kennen van de Vectra. Hij is goed voor 60 kW/ 82 pk. Overigens is het gebruik van een direct ingespoten diesel met 16-kleppen techniek in deze klasse een primeur. De sterke viercilinder is niet alleen zake lijk zuinig, maar staat ook borg voor heel vlotte prestaties. Zo haalt de Astra 2.0 Dl 16V een topsnelheid van 175 kilometer per uur en springt hij in niim 14 secon den van stilstand naar 100 kilometer per uur. Zijn souplesse is opmerkelijk. Zodat de Dl 16V desgewenst heel schakellui kan worden gereden. Met een trekkracht van 185 Nm bij 1.800 toeren heeft hij daarvoor ook alles in huis Uitgebreide lijn motoren In ons land begint de Astra-lijn met aan gepaste versies van de 1.6-litermotor en de 1.6-liter ECOTEC, zoals we die alle bei ook kennen uit de Opel Vectra. Dat onderstreept overigens het volwassen karakter van de nieuwe Astra-generatie. De 1.6 levert 55 kW/75 pk, is enorm soe pel en springt ook in de Astra heel zuinig met de benzine om. Overigens is de nieuwe basis krachtbron al heel vlot. Zijn topsnelheid is 170 kilometer per uur. De 1.6 ECOTEC levert dankzij de 16-kleppen techniek nog betere presta ties. Hij is goed voor 74 kW/100 pk en een topsnelheid van 188 kilomeer per uur. Wie nog hogere eisen stelt, kan terecht bij de nieuw ontwikkelde 1.8-liter ECO TEC krachtbron. Zoals zijn naam al aan geeft, is ook die uitgerust met directe ontsteking en zestienkleppen techniek. De 1.8-16V staat borg voor uitstekende prestaties. Hij levert 85 kW/115 pk en een imposante trekkracht van 170 Nm bij 3.400 toeren. De verbluffende souplesse van de nieu we 1.8 ECOTEC wordt misschien noig het best geïllustreerd door zijn geweldige vlakke koppelgrafiek. Over het hele gebied tussen 2.200 en 5.300 toeren is 90 procent of meer van de maximale trek kracht beschikbaar. Veelbelovend voor de vele caravanners in ons land. Die kracht is onder andere terug te voeren op zijn fraaie variabele inlaatsysteem. Ove rigens staan ook de topprestaties op een zeer hoog niveau. Zo laat de Astra 1.8- 16V versie een topsnelheid van 200 kilo meter per uur voor zich noteren. De nieuwe motor is opvallend licht en heeft door allerlei nieuwe technieken een zeer geringe draaiweerstand. Samen met het lage gewicht en high-tech construc ties als een zeer compact hybride motor- management en een onderhoudsvrij ont stekingssysteem levert dat een laag ver bruik op. Gemiddeld komt hij aan 7,8 liter op 100 kilometer. Terwijl de huidi ge versie 8,2 liter op 100 kilometer ver bruikt. Een aanzienlijke vooruitgang dus. Ook van het tweeliter benzine front valt nieuws te melden. Er is namelijk een nog comfortabeler versie ontwikkeld van de 2.0-liter ECOTEC. Die is namelijk uitge rust met een dubbele balansas. Een sys teem dat zowel het geluid als de trillin gen van de motor uiterst efficiënt dempt. Zodat de motor in het gebruik bijna aan doet als een zescilinder. De prestaties zijn gelijk gebleven: 100 kW/136 pk. Daarmee haalt de Astra ove rigens een imposante top van 208 kilo meter per uur. Zijn forse trekkracht van 188 Nm bij 3.400 toeren spreekt boekde len over de kracht en bijvoorbeeld de trekeigenschappen van deze Astra. Nieuwe 1.2 liter benzinemotor (nog) niet in Nederland Binnen de mondiale aanpak van Opel mikt ook de nieuwe Astra op een groot aantal verschillende markten. Een van de drie nieuwe krachtbronnen is speciaal ontwikkeld voor een aantal specifieke landen waar de inhoud van de krachtbron een grote rol speelt. Bijvoorbeeld belas tingtechnisch. Daarom is een geheel nieuwe 1.2 liter zestienkleppenmotor ontwikkeld. Let wel: die zal in ons land vooralsnog niet gevoerd worden. Toch is hij vanwege zijn geavanceerde techniek zeker het bekijken waard. In feite hebben we het over een direct fami lielid van de driecilinder die kort geleden in de Opel Corsa werd gelanceerd. Maar dan uiteraard met een cilinder meer. De nieuwe 1.2-liter viercilinder levert met zij 48 kW/65 pk zelfs betere prestaties dan de huidige 1.4-litermotor (44 kW/60 pk). En springt bovendien extreem zui nig met zijn brandstof om. Tot 20 procent zuiniger Gemiddeld verbruikt de 1.2 liter ECO TEC motor 6,1 liter op 100 kilometer. Omgerekend 1 liter op 16,4 kilometer. Ten opzichte van de eerder genoemde 1.4-motor een vooruitgang van maar liefst 20 procent. Die enorme stap is een voudig te verklaren. De 1.2-literversie is namelijk specifiek ontwikkeld als com pacte en lichte krachtbron. En dus niet als een 'verkleinde versie' van een grote re viercilinder. Dat komt zijn rendement zeer ten goede. De 1.2 liter motor beschikt net als de 1.0 liter Corsa driecilinder over twee boven liggende nokkenassen, vier kleppen per cilinder, een afzonderlijke bobine voor elke cilinder (ook wel directe ontsteking genoemd) en een uiterst verfijnd multi point inspuitsysteem. Op alle motoren, behalve 1,2-16V, is een 4-traps automaat leverbaar, dus ook op de 2.0 Dl 16V. School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' te Ouddorp Op zaterdag 3 januari hopen wij van de 'Kon. Beatrix'-school weer oud papier op te halen. Zet u s.v.p. uw papier goed verpakt, in bundels van maximaal 10 kg., gereed. De opgave van de opbrengst over de maand december is helaas nog niet ontvangen. SOMMELSDIJK OPHALEN OUD PAPIER Zaterdag 3 januari komen de leden van het Mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs vanaf 9 uur. Wilt u het gebundeld langs de straat zetten. Oud papier-aktie Dirksland Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten (geen karton). Bij voorbaat dank, namens de vrijwilligers. wenst familie, vrienden en kennissen een gezegend en een gezond nieuwjaar Vliedberglaan 2, 3253 VT Ouddorp Tel. (0187)68 13 59 Hartelijk dank voor alle ontvangen Kerst- en Nieuwjaarswensen, wederkerig wensen wij fami lie, vrienden en kennissen een gezegend 1998 toe. J. van Wageningen L. van Wageningen-Scherpenisse 31 december 1997 Burg. Sterkplein 15, 3244 BA Nieuwe Tonge wenst familie, vrienden en bekenden Blzet 123 2671 XT Naaldwijk Mevr. L. van Groningen-Spee wenst familie, vrienden en bekenden een voorspoedig nhuzujaar Tijdelijk adres: 'Geldershof', logeerkamer 140 Poldersweegje 2, 3247 KE Dirksland Aan het eind van het jaar danken wij u voor het vertrouwen en de aangename samenwerking IVIa^r-ij keiweg Va^, Ouddorp De vijf Kerstconcerten die 'Deo Cante- mus' samen met gastkoren uit Alblas- serdam en Zwijndrecht in de Doelen ten gehore bracht, stonden onder het thema "Komt allen tezamen". En dat thema liep door heel het programma heen. Het begon bij het Kerstgebeuren en liep uit op 'de nieuwe morgen'. Ook dit jaar waren de 10.000 kaarten in een ommezien van tijd uitverkocht. Ze kwamen van overal, de mensen, die tijdens de samenzang wel móesten zin gen, ook al hadden ze dat nog nooit eerder gedaan; de mensen, die adem loos luisterden naar alles wat aan zang en muziek gebracht werd. "Dat was nu echt klasse", hoorde ik iemand na afloop van het concert zeg gen. En dat was het ook. Het is dan ook best te begrijpen, dat het concert in diverse andere landen wordt uitge zonden. En daarbij noemen we dan allereerst de dirigent, Cor de Haan, die op een unieke wijze kans zag, zowel het orkest als de 550 zangers dermate te inspireren, dat er op vijf avonden aan muzikale talenten uitkwam wat erin zat. Wat moet er aan zo'n avond voor een dirigent een voorbe reiding voorafgegaan zijn, denk je dan! Vol bewondering waren we ook voor de pianist. Jan Mulder, die met zijn vingers over de toetsen van de vleugel vloog, zonder ook maar een keer mis te slaan en dan moest hij zo nu en dan ook nog een bladzij omslaan. En dat geldt ook voor de organist, André de Jager. Onder het begeleiden van de koren en de samenzang was hij constant bezig met registreren. Ook dat verliep feilloos. En dan was er het orkest van Marco Bons. Indrukwekkend was het als je al die strijkstokken bij de violen in hetzelf de tempo en op precies gelijke wijze op en neer zag gaan. Vooral tijdens het razend snel gespeelde 'Great and Glo rious' van Hay dn viel dat op. Het was dit keer een wat ander program ma dan we gewend waren. Voor de pauze stonden er diverse nieuwe stukken op het programma, na de pauze kwamen er een paar liederen bij, die al bij vorige concerten een hoogtepunt vormden. Margaret Roest - wat heeft deze sopraan een stem! - kreeg terecht een wat grotere rol toebedeeld dan in vorige jaren. Zij vormde met Sander Heutinck, de bas- bariton, een fantastisch geheel, wat ondermeer tot uitdrukking kwam bij de Aria nr. 29 uit het Weihnachtsoratorium van J.S.B ach en bij de Internationale Kerstfantasie van André de Jager, met Kerstliederen uit Engeland, Polen, Frankrijk, Roemenë, Oostenrijk, Frank rijk, Engeland en Nederland. Maar ook bij andere liederen zongen ze, nu eens alleen, dan weer samen met de 550 zangers. En als Margaret dan die noten op ongekende hoogte zong, dan klonk haar stem soms nog boven de koren uit. Prachtig klonk de Kerstcantate van Koos Bons, afwisselend gezongen door de mannen en de vrouwen, het laatste stuk gezamenlijk, telkens afgewisseld met enkele regels, die de sopraan zong. Met aan het eind dat machtige slot, waarbij alle registers nog eens werden openge trokken. Het was ook duidelijk dat de dirigent alle aandacht had besteed aan het uitspreken van de woorden. Je kon letterlijk ver staan wat er gezongen werd. Zelf componeerde hij de 'Transworld Christmas', een stuk dat ons meenam van Nederland naar Duitsland, Sicilië, Cata- lonië, Engeland, Polen, Amerika om tenslotte weer in Nederland te eindi gen. Daarbij werden bekende melodieën afgewisseld door minder bekende liede ren. En de solisten, de koren en alle ins trumenten speelden er afzonderlijk of samen een rol bij. Erg gevoelvol werd het 'Stille nacht' van Gruber gezongen door de koren, die begeleid werden door de vleugel en het orkest, waarbij de dwarsfluiten domi neerden. Jammer dat er na afloop toch weer zonodig geapplaudisseerd moest worden, ondanks het verzoek van de voorzitter dat niet te doen. Werd er in het verleden regelmatig een medley van kerstliederen gespeeld door het orgel met de vleugel samen, nu voer den de piano en het orkest een rustig gespeelde bewerking uit van Jan Mulder, getiteld "What Child is this?". Erg mooi! Hoogtepunten waren het 'Sanctus' van Gounod en de "Christmas Choral' van Camp Kirkland. Iedereen werkte hieraan mee. Nergens hoorde je een partij apart, het een ging in het ander op. Enkele malen zong ook het publiek mee. Zo werd vlak voor het eind door de koren en de toehoorders het 'Ere zij God' aangeheven. In het slotwoord wees de wnd. voorzitter erop, dat het 'Ere zij God' het wezenlijke van het Kerstfeest is. "U was hier niet vrijblijvend, U kreeg een boodschap mee", zo sprak hij. Het deed weldadig aan dat bij enkele lie deren de naam van Arie Pronk en Jan van Weelden op het programma vermeld stonden, de mannen, die als grondleggers van deze avonden vroeger op het podium stonden en achter het orgel zaten. Het slotlied "Herders in het veld van Ephrata", dat door iedereen gezongen werd, vlak voor het publiek de grote Doelenzaal verliet, was een ander dan we gewend waren. Een goed idee! Kortom: een onvergetelijke avond! Het is meer dan de moeite waard om het Kerstdoelenconcert 1997 te bestellen, ook al geeft een CD of cassette de werkelijk heid nooit helemaal echt weer. Wie resp. 22,50 of 40,- stort op giro rekening 16.15.368 t.n.v. Deo Cantemus te Rotterdam krijgt de cassette of CD. thuis gestuurd. En wie belangstelling heeft voor het con cert "Rotterdam zingt van Hem", waarbij bekende, graag gehoorde en gezongen liederen op het programma staan, doet er goed aan donderdag, 23 april 1998 maar vast in de agende te noteren. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij de heer A. Voogt, Hobbemaplein 15, 3262 VB Oud- Beijerland. GER. GEM. HERKIKGEN Verbeterde opgave OUDEJAARSDIENST: half 3 ds. A. M. den Boer. NIEUWJAARSOCHTEND: leesdienst. Vissersdijk 69 3241 EC IVliddelharnis S (0187) 483028 Wij zijn wegens vakantie tot en met dinsdag 13 januari huisarts te Melissant van vrijdag 9 t/m 17 januari Waarneming voor spoedgevallen: voor patiënten met de letter A t/m L: door dr. S. Broek, tel. 60 12 62 Mt/mZ: door dr. H. C. Graaf land, tel. 60 12 27 Vanaf nu is er een telefoonlijn voor spoed gevallen beschikbaar, nr.: 60 99 52. Dit dient alleen gebruikt te worden als de normale praktijklijn nr. 60 17 52 bezet is. Tevens willen wij u hartelijk danken voor de ontvangen kerst- en nieuwjaarswensen; hier bij ook u een gezond en voorspoedig 1998 toegewenst. Medewerkers hulsartsenpraktijk T. v. d. Doel Maandag 29 december jl. was het dan zover! Nog net voor de jaarwisseling financierde Rabobank Middelharnis de eerste door Woningbouwvereniging Middelharnis verkochte huurwoning. De familie Van Oostenbrugge uit Som- melsdijk ziet het jaar 1998 dan ook met vertrouwen tegemoet nu hun huurwo ning in eigendom is overgedragen. De Rabobank wilde deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbij laten gaan en ver raste de familie Van Oostenbrugge met een mooi boeket en een leuke attentie. Directeur W. A. Coremans was er best wat trots op, dat de Rabobank bewust als financier was uitgekozen. Niet toevallig, maar omdat de adviseurs van de Rabobank een op de persoonlijke situatie toegesne den advies hadden uitgebracht. De familie Van Oostenbrugge werd dan ook met deze keuze gefeliciteerd en hen werd voor de toekomst veel woongenot toegewenst. De hypotheekadviseurs van de Rabobank Middelharnis werden eveneens gefelici teerd omdat zij in staat zijn zich naar bui ten te profileren als een deskundige en betrouwbare partner. Een partner die tegen marktconforme voorwaarden, op snelle wijze, een op de persoonlijke situ atie toegesneden financieringsadvies kunnen uitbrengen. Ervaren adviseurs die goed op de hoogte zijn van de diverse hypotheekvormen en rekening houden met de fiscale aspecten. Adviseurs die niet alleen tijdens kantooruren aanwezig zijn, maar ook in de avonduren en op de zaterdagmorgen beschikbaar zijn. De hypotheekadviseurs hebben drukke maanden achter de rug. Augustus 1997 gaf de ledenraad van de Woningbouw vereniging Middelharnis groen licht om tot verkoop over te gaan. Het Ministerie van VROM en de gemeente Middelhar nis gingen eveneens met de verkoop aan de huurders akkoord. De Rabobank Mid delharnis, vanouds de plaatselijke bank met een groot marktaandeel in de wo ningfinanciering, belegde in oktober een openbare informatie-avond. Op de infor matiebijeenkomst in De Staver waren ook de plaatselijke notarissen aanwezig zodat veel relevante informatie kon wor den uitgewisseld. Ongetwijfeld zullen nog vele potentiële kopers het voorbeeld van de familie Van Oostenbrugge volgen. De hypotheekad viseurs van de Rabobank Middelharnis zijn er klaar voor en zullen u graag in 1998 van dienst zijn met hun deskundige adviezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 23