9{ieuTVJaarsiuens Ouddorpse papierophalers gaan zaterdag de honderdduizendgrens voorbij in Middelhamis en Sommelsdijlt iicmemnuMil 31^^ fV^ De Vrijes Brits gas voor Cerestar Tweede Kamer verwerpt vliegveld op Flakkee 2^ gemeente ---------------------------- ^DIRKSLRND AA^MINNAARD 70e Jaargang DINSDAG 30 DECEMBER 1997 No. 6666 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. HoflfëT€3aEtSD^r^€ilinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 't 'Uertedenjaar heeft, ouden stram, geUefcC tot dat het nieuiüe l<:%vain, maar 't nicww is schaars een da£geboren, of 't heeft alree dien dag verloren. Wat raad? 't "Ln helpt niet 'hou 'gezeid, u/ij zijn op weg naar d'eeuwigheidl 'Dus opgepast en niet tot morgen verzet van voor uw zieC te zorgen! Zoo zaleCI<iuur, eik^dag, eikjaar eens jong en oud zijn aitegaar. 'Lens oud zijn, maar tog jong geèCeven en stervensvrij in 't ander [even, dit wenschte il<:ji en mij en al, die, jong of oud, dit lezen zal! (het woordje 'hou' is uit de visserij en betekent zoveel als halt, stop, ho) NOVAA Vorige week is een contract getekend tussen DELTA Nutsbedrijven en Cere star voor de langdurige levering van Brits gas. DELTA gaat dit gas via de Inter- connector - de pijpleiding tussen het Engelse Bacton en het Belgische Zee- brugge - importeren. Cerestar betrekt nu nog gas van de Gasunie. De levering start op 1 januari 1999. Bovenstaand gedichtje is nagelaten door de Middelhamisser oud-visserman Jacob Taaie; hij leefde van 1859 tot 1928. In de avond van zijn leven was het stil rondom hem geworden, maar hij vond verstrooiing in het schrijven van diepzin nige gedichten waarvan ons er een ter plaatsing werd aangeboden. De heer Taaie las veel in de Bijbel. Daar over liet hij na: „Het 26ste hoofdstulc van de Handelingen der Apostelen is mij liet mooiste uit den ganschen Bijbel. En: „Het schoonste lioofdstuk uit den ganschen Bijbel vind ik den 22ste psalm. Allen die zich vleien met ijdel gepoch over hun volmaaktheid, moeten het 6de hoofdstuk van Mattéüs lezen. De gansche mensheid zou goed doen, het 6de hoofd stuk van Lukas te lezen van het 20ste vers tot het einde" o o a De Tweede Kamer heeft er zich vorige week over uitgesproken dat geen nieuw luchtvaartterrein op Goeree-Overflakkee enJof in de Hoekse Waard dient te wor den aangelegd. De gemeente Rotterdam zou de kleine luchtvaart graag van haar airport Rotterdam hebben verwijderd, maar de Kamer heeft vorige week laten weten dat 'de kleine luchtvaart en de daarmee samenhangende overlast in principe dient te worden ingeperkt en niet behoort te worden verplaatst'. Door RPF-vertegenwoordiger Stelling werf was medio oktober een motie van deze strekking ingediend die nu door de Kamer is aangenomen. Een mooi bericht aan het eind van het jaar waarvan bijna de helft door de luchtvaartperikelen ver troebeld is geweest. Goeree-Overflakkee B.V. Bij het geldwisselen laatje 't soms maar zitten, zo'n laat ste stuivertje, maar allicht is er iemand die opmerkt dat het 't begin van de honderdduizend had kunnen zijn! Theorie naar 't lijkt, maar in Ouddorp is het waar ge worden, daar heeft zelfs een stapeltje oude kranten aan 't begin van zo'n kapitaal gestaan...! De begunstigde is de plaatselijke school met de Bijbel 'Ko ningin Beatrix'. Sinds medio 1993 heeft die uit de opbrengst van oud papier de somma van (bijna) honderdduizend gulden ontvangen, een gedenkwaardige grens die zaterdag 3 januari zal worden overschreden. Een eervolle vemielding die dag voor Cor Roon, Leun Tanis, Klaas Meijer, Peter Aleman en hun hulpen die elke eerste zaterdag van de maand het opha len voor hun rekening nemen, en voor Riet Both die samen met Janet v. d. Linde al die dagen voor de koffie zorgt. Gangmaker van het lucratieve oud papier-verhaal is Klaas Meijer, die in mei 1993 werd benaderd door de heer Van Oosterom, de directeur van de Kon. Beatrixschool. Chris van Koppen ging toen stoppen met z'n papierinzameling voor de GZB en hij bracht de heer Van Oosterom op het idee, die vond Klaas Meijer bereid de schouders er onder te zetten. Klaas hoefde niet zolang te zoeken, slechts 'wat tele foontjes' te plegen, om een club helpers te mobiliseren. En nóg, dik vier jaar later is er aan helpers geen gebrek. Ouders laten er zich voor inschakelen en de jeugd laat zich ook niet onbetuigd. De inspaiming van de ouderen blijft onbeloond, de jeugdigen krijgen een zakje snoep na afloop van de inspannende ophaalochtend waarbij Ouddorp in zes ophaal- sectoren is verdeeld. In vijf ervan rijden busjes met aanhan ger (2 volwassenen en enkele jongeren) maar in de grootste rijdt chauffeur Leun Tanis met de vrachtwagen (4 volwasse nen) van de afnemer, papier- en metalenhandel Klein uit Zwartewaal. Leun brengt die wagen zaterdagsmiddags nog op stal in Zwartewaal en hij is het langdurigst bezig, maar ook wat hem betreft wordt het allemaal graag gedaan. Ouddorps burgers hebben hun oud papier altijd royaal gege ven, wel'es tot 34 ton op één zaterdag, tegenwoordig be draagt de opbrengst van 10 tot 14 ton per maand wat een bedrag van zo'n tweeduizend gulden oplevert. Daarvan exploiteert de school haar 18e, niet door de Overheid be kostigde lokaal en er kunnen nog andere leuke dingen van worden gedaan, voor de ophalers in elk geval de prikkel om onverdroten dóór te gaan, ook nadat a.s. zaterdag de op brengst van honderdduizend gulden wordt overschreden. De organisatie van de ophaalrondes berust sinds maart dit jaar bij Cor Roon; evenals mede-teamlid Klaas Meijer maakt hij deel uit van het schoolbestuur. De vier van het 'coördinerend team' kunnen smakelijk over hun maandelijkse acties verhalen. Gelukkig is er nooit iets mis gegaan en zijn er nooit ongelukken gebeurd. Wel merk waardige gebeurtenissen zoals van die bejaarde Ouddorper die zich na het ophalen van vier containers meldde met de mededeling dat'ie persoonlijk z'n gehoorapparaat had mee gegeven, of het verhaal van de mevrouw die haar ringetje vermoedde in één van de containers, maar hoorapparaat of ringetje zijn nooit meer teruggevonden. Zaterdag 3 januari de 51e ophaaldag, waarop de grens van een ton overschreden wordt, 't Was in 1993 een voorzichtig begin maar 't is heel snel gaan groeien, zeggen de ophalers ervan. De allereerste bus waarmee ze die zaterdag in mei 1993 reden werd trouwens door de politie van de weg ge haald, zóveel ontbrak eraan, maar er wordt nu met goed ma terieel gereden. De opbrengst is redelijk gewis, de gemeente geeft in elk geval een gegarandeerd bedrag van 70,- per ton en met z'n allen zijn die gauw bij elkaar verzameld. Zaterdagmiddag 3 januari bij het passeren van de honderd duizend gulden grens wordt met enig ceremonieel de bewus te weegbrug aan schooldirecteur Van Oosterom overhan digd, 't Is de vraag of Riet Both ook dan voor koffie zorgt, er staat alle helpers van nu en toen misschien een feestelijker dronk te wachten. De brandweerploegen van Middelhamis en Sommels dijk hebben vorige week een gedenkwaardige week beleefd, een waarin ze twee kapitale branden bestre den hebben. Voor de spuitgasten is het dit jaar dan ook een allerminst rustige Kerst geweest. 't Begon in de kerstnacht, de nacht van woensdag op donder dag toen rond twee uur brand werd gemeld bij Offerhaus Wa tersport aan de West Havendijk te Middelhamis. Daar staan tientallen jachten voor de winter op de wal in één waarvan zich een explosie heeft voorgedaan. Die werd waargenomen door personeel van een bewakingsbedrijf dat in de omgeving surveilleerde. Vier polyesther jachten zijn totaal afgebrand en ook heeft de loods schade opgelopen. Hoe groot de schade is is nog niet duidelijk, doordat de eigenaar in Frankrijk verblijft. De blus- ploegen van Middelhamis en Sommelsdijk hebben samen het blussen ter hand genomen en er vooral voor gezorgd dat aan het vuur niet nog meer jachten ten prooi zijn gevallen; dat had makkelijk gekund omdat de jachten er zij aan zij staan. Kapitale landbouw schuur afgebrand Zaterdagavond is de kapitale landbouwschuur van de fam. Buth aan het Kortewegje te Sommelsdijk totaal afgebrand. Naar de oorzaak daarvan is zondag, door de technische recher che, een onderzoek ingesteld. De schuur, anderhalve eeuw oud, was niet meer als landbouw schuur in gebruik, maar bood o.a. plaats aan een caravan, een auto, spul voor de jaarmarkt van de Ned. Herv. kerk en een partij open haardhout, al het genoemde is totaal verbrand. Om het openhaard hout te blussen moest zelfs een deel van de gwv^l vjuiver worden gehaald. De brandweer van Sommelsdijk werd geassisteerd door de ploegen van Middelhamis en van Nieuwe Tonge. De ploeg van Middelhamis was voor een foutieve melding uit- gemkt. Een inwoner van Middelhamis had bij het zien van de rode vlammengloed verondersteld, en gemeld, dat de Techni sche School in brand stond. De ploeg van Middelhamis die er tevergeefs zocht kon gelijk door naar Sommelsdijk. Daar stond al gelijk na de melding, rond zeven uur, de schuur in lichterlaaie. Er heeft zich kort na het uitbreken van de brand een explosie voorgedaan die zelfs tot op het parkeerterrein van de Rabobank geparkeerd staande auto's door neerkomende dakpannen-scherven beschadigd heeft. De brandweer heeft aan bluswater geen gebrek gehad, dat was voldoende beschikbaar uit de geboorde putten bij Refugium, Vita Nova en het vroegere politiebureau aan de Hoflaan. Het woonhuis van de boerderij is gespaard gebleven; de bewoon ster ervan is in haar rolstoel, door de brandweer geëvacueerd. De schuur achter de naastgelegen woning van de fam. Prof. van Hoepen, waarvan de bovenverdieping na de brand van enkele jaren geleden als kantoorraimte dient, heeft aanzienlijke water schade opgelopen. Doordat drie kunststoffen dakramen door de hitte gesprongen waren is veel bluswater binnengekomen. De brandweer van Sommelsdijk is, als laatste, rond twee uur 's nachts ingemkt. Het vuur leek toen totaal gesmoord, maar 's ochtends moest toch nog worden nageblust. AccOUNTANTskANTOOR Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187) 687066/Fax684213 Lid van: Wij wensen u een gezegend en voorspoedig 1998 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VK>EO - STUDK) - RB>ORTAaE FOTOORAnE CD en czi en c^ ^^^^P^ [ZJ IZ3 E=] CZ3 OUDDORP- Weststraat 35 - T«hhon (018?) 6816121 Fax 683T34 'Printahop-Hog^oom 172 - Talefoon (0111)462400 In verband met de jaarwisseling zal op woensdag 7 januari in liet gemeen- teliuis van Dirksland een nieuwjaarsbijeenkomst worden gehouden. Tijdens deze informele bijeenkomst kunt u zowel persoonlijk als in groeps verband uw nieuwjaarswensen uitwisselen met het gemeentebestuur. U bent daar dan ook van harte welkom. Voor deze ontmoeting is het volgende programma opgesteld: Vanaf 19.30 uur is er gelegenheid tot het uitwisselen van nieuwjaarswensen. Rond 20.00 uur zal de burgemeester de nieuwjaarstoespraak houden. Rond 20.30 uur zullen leden van het Ensemble Eeuwkant onder de titel 'Bie Maortje om 'n bakje' openhartig spreken over het afgelopen jaar, met medewerking van Maartje van Melissant. 30 december 1997 Voor de koop of verkoop van uw woning DoetinchemsesttQot 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Twee zware branden De enorme ravage van de verbrande jachten De schuur stond al gauw in lichterlaaie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1