Een zeumerse fietstocht Zonder grote mensen hebben deze kleine mensen niets. H^?pA f1^N?< Zo'n heel klein veugellje z Kandidatenlijst SGP gemeente Oostflakkee Terugblik Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS „Maarge gaet 't beure; dan gaen we de eerste groate fietstocht van wel vuuftig kilometer maeke. Ongze schitterende karretjes, groatendeêls gekregen van ongze, wel is waer onstrante, mar toch wel lieve kinderen, mosten op een gepaste wieze ingehuldigd worre", had Bas al inkele weken an mekoare tegen z'n vrouw Arjaentje gezeid! Als oefening hadde ze al een minke ritjes deur Ouddurp gemaekt. „'t Is t'r een prachtege naetuur, mar die wilde braem- plokkers doewe soms net of ze niet bie Flakkee hoare. Ze binne niet kwaed, oak niet nieuwsgierig, mar 't bluve apparte duunknieken. Oak rond Dirksland, Flakkee's Lichtstad, hadde ze meerdere keren gepeddeld. „Daer weune aerdege maansen, „dat mot ik eerlek bekenne,^mar d'r loape d;r oak nogal wat rond mit een stieve nikke; die hoa een allure teblet in geslikt, mit soms een jaerenlange naewerking". Gelokkig is daer zienderoagen verande- rieng in gekomme, in wel als gevolg van de goeë invloed van de omriengende dur- pen. Mar noe zouwe wiele de sprong waege, in het moaie Braebantse land gaen verkenne! 't Eerste aande zou deur de auto over brugd worre. We hadde in 't begin van de weke in Me- neerse een hangdege ofgepriesde fietsed- raeger voor achterop de auto op de kop getikt; dus wat dat betreft was t'r niks meer in de wege. ,,Zeit Bas", vroeg Arjaentje 's aeves tevoren, „zitte die karretjes noe wel goed vastgebonde of mot ik het soms nog nae- kieke?" „Maans, maans toch, joe mot je eige niet mit mannezaeken bemoeie, joe dienkt zeker, dat een vutter healemaele uutge- ransjeerd is, mar ik bin waerempel nog wel in staet om een velo vast te binden". „Mar joe vrouwe, hei joe al een soorte- ment eêrstehulp doaze klaer staen?" Kae- rel jaet Bas, 'k Binne bie zo'n hommele- spaat geweest, in die heit mien pleisters in zalve tegen zaelpiene in olie tegen kuutkrampe meegegeve". „Laet noe je beentjes mar wappere in je zaedeltje mar kreune", zei t'n nog. Weet je, wat we eigenlek oak nog moste meeneme. Bas? Zo'n groate ouwerwesse begoasjedrae- ger, je weet wel, die je voor op de fiets kan vasthaeke. Herinner joe je nog Bas, dat Joap van Kriene vroeger mit z'n Klo- asje voorop de begoasjedraeger al wiebe lend naer 't land koerste? Of dat ik dat weet, mar 't staet me oak heel goed voor, dat Kloasje toen een heel leuk dieng was in Joap een jonge, sterke vent. In dat gaet op moed in dat ried lucht! Joa Bas, dat is allemaele wel waer, mar als ik noe moe wiere of wat overkwam, dan zou zo'n dieng toch een uutkomst weze in was ik uut t'n brand. Joa, joe uut, mar ik in den brand, je mot die jeugdgrillen noe ongderhand mar es opgeve, want ik zieë m'n eige al karre mit twee hongderd pond voorop deur Braebants dreven. Bovendien wiere we voorpagina nieuws in het Braebans Dagblad. Mar noe wat oares, Arjaentje, hoe staet 't mit de stikzak? Want je mot mar rekene, dat zo'n tocht veul van een maans vergt, in je weet wat buurman vorige week nog zei: „D'r mot spek voor 't gereêl zitte". Dat is waer manlief, mar ik hoa gedocht om maarge ongze sportieve prestoasie te laete volge deur een heêrleke maeltied in zo'n oerknus bosrestorant. Niet gek bekeke, m'n lekkerbekkie, in mit deze heêrleke vooruutzichten doke de beide echtelieden even laeter in bed. D'n oaren ochtend gienge de oagluukjes al vroeg ope, daer de zunne z'n lichtspel al vroeg begon. „Kom op meid, overaande, in geliek het goeë voorbeeld gevend, sprong hie als een dartel veulen uut bed. Arjaentje, die nog an 't ontdoaën was, keek verbeisterd toe. ,,Je heit toch geen tik van de meule gehad", vroeg ze fijntjes? Mar tenslotte had oak z'n wederhelft d'r beentjes buten bed gestoke in stong naetuurlek nog een hort voor de spiegel te droaien. Ze had een luchtig jurkgevalletje angetrokke, want het beloofde waarm te worren. In juust dat prachtige weer in die strae- lende zunne brocht oak al heel snel vrouwlief in een jolige stemming. Ik komme d'r an, riep ze jongemeisjes- achtig in even laeter schove ze achter een mok dampende thee in een flienke staepel boterhammen. Eerst wier er voor deze dag om een zegen gevraegd. Monter stap ten ze even laeter naer buten in zwoai- den uutbundig naer de nieuwsgierege buren. Een hortje laeter deed Bas de knoerpende deuren van wat hie een garage noemde, open. „Je mot buten mar instappe, schattebout, want binnen is het wat rommeleg". Je bedoeld zeker, dat het in dat hok van joe een gigantische chaos is, was heur weer woord. Het vuufdehands mobierl gleed roak uut- braekend de openbaere weg op in reed bienae buurvrouw van de sokke. Lompe vaant, raesde ze, ken je niet uut- kieke, je ken amper mit de kruwaegen rieë, laet staen mit een auto. 't Is mar gelokkig, dat we gisteraevends alles al gelaeë hoa,, want als ik al luuste- rend naer ongze snel angebrande, mar oak vlug biegedroaide buurvrouw, most inpakke, stonge we hier over een ure nog. „Rieë", zei Arjaentje, in de teer houwe, want buurvrouw is t'r niet zovoare naest. Vrolek toeterend, in een roakgerdien ach- terlaetend liet Bas de koppelienigspedo- ale veuls te schoe opkomme in vloog Ar jaentje haest deur 't dek. Je zal 't wel noait leêre, ze konne beter joe jaerleks keure inplekke van de auto. Tsjonge, tsjonge, wat een vaant. Bas zweeg wieselek in de slee gleed grom-zoevend ove rde weg. Even voor het Hellegatsplein stopte Bas om te kie ken of de karretjes nog goed vast zatte. Je kan je eige niet voorstelle, dat het hier vroeger op het waeter zo ieselek ge spookt heit. Mar as je noe naer de kante van de Plaete kiekt, dan zieë onze oagen een stikj nae- tuurschoan, dat z'n weergae niet heit. Wat is het hier ontzettend moai, je wordt t'r stille van. Mot je die veugels, ieder op z'n eige wieze zien foerasjeren; mit op de achtergrond de heckrunderen in de fjor- depaerdjes. In dat prachtege risse groen van de schorren, deursneë deur ondiepe vleien mit op de achtergrond de vanzelf opgeschote bossaasjes. Hier past alleeên mar diepe eerbied. Al keuvelend in genietend reden ze even later het Braebantse land binnen in nae een dik ure rieë kwamme ze op de plekke an, waer de krachttoer most beginne. Bas zette een soort gevechtspetje op in riep mit veul bravoer: „Lat ze noe mar komme". Arjaentje deed niet voor 'm ongder; alleen zette ze een soort fleurig rabarber- blaedje op t'r hoad in riep striedlustig; hier binne ze!" In zo stegen de moedige oudstrijders op hun iezeren rossen in peddelden genie tend onder een heêrlek hollands zunnetje deur een oer Braebants landschap. „Kiek daer 's", schreêuw-zwoaide Ar jaentje mit een moaiende aarmbeweging, „wat een moaie blommetuun!" Manlief keek steigerend opzieë, mar of z'n fiets niet meekeek of tegen de draed was, dat weet t'n niet meer, mar hie hob belde naest het fietspad, dook over het stuur in maekte een noadlanding in d'n baarm. Mit een mond vol gras in in ieder oare een pienksterblomme keek hie loddereg in geschrokke, plat op 't gatje naer z'n vrouwe, die, toen ze zag dat Baslief prak tisch healemaele heel was, proeste van de lache. „Noe ziê ik twee blommetuunen", gierde ze! Bas gromde. Gelokkeg had de tweê- wieler geen schrammetje, terwijl Bas luchjes biegepleisterd most worre. 't Eên in ander kon oak noe de pret niet drukke, in nae inkele uren van ontspanne fietsen deur Braebants moaie naetuur zagge ze een prachtig piknik plekje. In toen begonne ze de stikzak uut te pak ken. Voor ieder 10 boterhammen mit spek in hamme, wat eitjes in een paer plakken zoete koeke in worstebroadjes. In dan neme we over een ure nog een bakje leut uut de thermos mit een tom poesje in dan nog een appel voor de lijn. „Ik dienke, als we dat alles naer binnen slaen, we 't leste aantje wel kenne krupe", zei Bas. We ete zuvel Bas, dat we in ieder geval nog ruumte genog hoa voor de waarme maeltied in dat bosgevalletje. Mar ze wouwe net beginne mit bikken, toen d'r een vervaerlek gegrom klonk. Arjaentje sprong geschrokke overaande, waerbie de boterhammen deur het gras rollende in bralde: „Kom op Bas, dat is zo'n pitboel-monster", in gieng an d'n hael. Bas wout nog even stoer bluve staen, mar toen hie de blikkerende tanden van de gevaerleke hond zag, nam hie oak de kui- erlatten. Vanof een flienke ofstand warre ze de knarsetandende toeschouwers van een waere honde smulpartij. „Wat een ieselek monster", zei Bas, ik zal...! Hoe je eige noe mar rustig, anders begint t'n oak nog an de fietsen, zei een bibbe rende Arjaentje. Gelokkeg had het beest genog an de etenswaeren in toen prakties alles op was, gieng hie op z'n gemakje op huus an. Mappa Mondo is een huis van het Nederlandse Rode Kruis in de bossen van Wezep. Er verblijven ernstig zieke kinderen die niet lang meer te leven hebben. In Mappa Mondo kan per jaar aan circa 50 kinderen gegeven worden waar ze recht op hebben; een menswaardig bestaan. Daar kunnen ze soms even hun ziekte vergeten. Met name omdat ze alle aandacht en liefde krijgen die ze verdienen. Sommige kinderen zijn er tijdelijk, omdat de ouders of verzorgers de zorg op dat moment niet meer aankunnen. Maar er zijn ook kinderen die niemand meer hebben. Die kinderen blijven in Mappa Mondo tot op het moment van overlijden. Natuurlijk worden deze kinderen dag en nacht met de grootst mogelijke zorg omringd. Een uitgebreid team, bestaande uit vaste kinderver pleegkundigen en vrijwilligers, is hiervoor verant woordelijk. En dat verdient niet alleen respect, maar ook steun. Help ons om hen te kunnen helpen. U kunt een bijdrage overmaken op giro nummer 4426 van het Nederlandse Rode Kruis t.n.v. Mappa Mondo. Want de tijd dat zij er nog zijn, willen wij ze alle warmte geven. m H Z m D m r Z D IA m O D m C „In ieder geval komme we noe mit een goeie eetlust bie dat eetpaleis an", zei Arjaentje wrang. In als we nog motte krupe is dat omdat we bienae flauw valle van d'n honger". Naedat ze zo een stuitje in het gras zit tend nog wat naegepraet hadde over dit biezonder aevontuur, lokte de naetuur weer in gienge ze bekomme van de schrik mit nieuwe moed op pad. Deur de schrik warre ze van de koers ge- raekt in gieng de tocht toch wel aarg lange dure. De kopjes gienge steeds meer hange, in Bas leek op 't leste net een bok, die ieder een in alles op de horens wou neme. Bo vendien kreeg Arjaentje een pienlek ach terste in reed de leste kilometers wipgat- tend. Laete we de kaerte nog es even pakke in kieke of we niet een naantje kenne of- snieë. Gelokkeg, dat gieng. Even laeter zagge ze, mit t'r tonge op t vestje de auto opdaege in slaekten ze een soort indianegehuul. Arjaentje streek bienae de zeilen, in Bas most mit odeklonje redding brienge. Ze warre bekof, mar nae een hortje kwamme de krachten terug, knorden de maegen bienae hoarbaer in gienge ze mit frisse moed op het flakbie gelege resto- rant an. Naedat ze d'r eige ontsmoezeld hadde, voelden ze zich weer aerdeg fit. Ze hadde meraekelse honger in het lag voor de hand, dat ze 'm es goed zouë raeke. Ze zochten een gezelleg hoektaefeltje uut. Een aerdeg medammeke nam de be- stellieng op in toen ze inkele menuten geschreven had, vroeg ze, of het honge- rege echtpaer niet an dat zespersoons tae- feltje wouë gaen zitte. Dan hedde ge meer ruumte in kan ik alle etenswaeren een plekje geve". DINSDAG 30 DECEMBER 1997 Oude Tonge Ooltgensplaat Oude Tonge Ooltgensplaat Oude Tonge Ooltgensplaat Ooltgensplaat Oude Tonge Ooltgensplaat Oude Tonge Ooltgensplaat Oude Tonge Oude Tonge Ooltgensplaat 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. C. Breeman A. T. van Gurp A. Houweling T. F. Okker H. Knops J. H. van Dam J. Butijn L. Holleman LBal W. v. d. Sluijs C. J. Bos D. M. P. V. d. Sluijs W. Grootenboer M. C. Meyer Het meiske begon an te slepen in d'r oagen rolde bienae uut t'r hoad, toen ze de smulpartij anzag. Bas vertelde het honde-aevontuur an het meisje in toen kreeg ze wat meer begrip voor hun biezondere eetlust, mar toch.I Naedat ze heêrlek gegete in lekker uutge- rust warre, gienge ze naedat alles weer ingelaeë in vastgesnoerd was mit een butengeweun voldaen gevoel op huus an. Voordat ze 's aeves allebeië als een blok in slaep viele, zei Bas nog: „De hoa noait gewete, dat zo'n doadgeweun fietstochtje een maans zoveul voldoenieng kan geve. In toen d'n oaren ochtend, datzelfde zun netje weer z'n lichtspel begon, knipper den wel de fietsjes schalks naer het zun netje, mar ronkten Bas in Arjaentje nog inkele uurtjes rusteg deur! Melissant G. Struuk In gedachten hoor ik al het overbeken de 'Uren, dagen, maanden, jaren' klienke in kerk en kroeg. Nog even in m'n binne weer 365 daegen ouwer ge- worre. Jae in as je dan oak al mee gaet doewe mit praete over vroeger, dan bin je as vanzelf niet zo piepjong meer. Dan komme d'r van die ouwe herinne- riengen van ongder het kaelende kuufje. Zo wazze m'n op 5 december, op vrie- dagaevend dus, in Menheerse in daer was het bladstille. Niet normaal, dat kom je noait tegen, op een vriedagaevend, mar noe wel. Een vriejen aevend voor Sin- terklaos, hoe bestaet het. Noe kan ik as oud-wienkelier dat wel snappe oor. Wiele op Haarken hadde koapaevend mit Sinterklaos, in weet je wat je dan ver kocht? een vergete boodschap of een pakje shag of een reep sukelaode. Dat kostende alles. Mar normaal is 't niet, dat mo'k zaage as ik naer vroeger kieke. Ik weet nog dat er geen wienkels- luuting was. As wienkelier had je ielk ure noadig om te kanne bestaen. Je was slaof van je eige, echt waer. 's Zaeter- dagsaevends bvb dan gienge de klanten eerst om de koffie bie vrienden en dan is het wel geweest dat om half twaoleve de leste klant kwam. In die most je dan na tuurlijk overal an helpe, alles opzoeke in op de wienkelbank zette in opschrieve, alles apart mit de pries t'r achter in uut het hoad optelle. Wat wazze mun blieje toen er overeenge- komme wier om wienkelsluting in te voeren. In noe wille ze die klokke weer terugzette, jae zelfs op zoendag ope. Maansen dat is een ramp in niet aores, zeker voor de kleine joengens. In noe zitte we weer an 't einde van 1997. Je maarkt het overal an. De blaeren binne van de boamen, de groend is nat in alles is somberder an 't worren. Het is een voorbode van de winter, mar oak een teken voor oens allemaele. In noe is het zo, as een blad van een boam valt, dan maark je al weer al nieuw leven voor 't voorjaer, er bluuft een klein knop je achter dat wiest op vaardergaent leven. Mar, bie de ouwe maansen (oak wel joenge) is het anders, dat knopje wordt gemist, het takje loapt niet zoo vlug meer uut, as het nog uutloapt. In ervan staet in den Biebel je kent in vindt z'n standplek ke niet meer. Dat kan je om je heen gewaer worre, overal. 'k Bluve bie mun eige, waer stieng de wienkel? Waer de schure van Wittekoek? die recht tegenover oens stieng. Vul het zelf mar an. As wiele hier in de omgeving kieke bie de ouwetjes in Geldershof of in Meneer- se in de Samaritaan waer we, noe al weer al 10 jaer geleje vriewillegerswaark deje mit mun vrouwe in schoanzus, dan zag je het zoo goed, wat het zaage wil dat de tied zoo vlug verbie snelt. Uren, daegen, maanden jaren, je zag ze verbie snelle. In noe doen we hier weer al 7 jaer vrie willegerswaark in dan zie je oak de ouwe Herkenezen komme in gaen. UREN, DAGEN, MAANDEN, JAREN! Jae, ze gaen as een schaduw heen. Mar wat een moai waark om de ouwe maan sen die vroeger klant bie oens in bie vao- der in bie opa warre geweest, te kanne helpen. Och ja, ze hao 't goed hier mar ze motte wel even wenne oor. In 't begin voele ze d'r eige opgeslote in eenzaem al is het dat je elke dag bie d'r komt. Een oud bekend lieftallig oud-Herke- neesje die zei tegen m'n: „Stoffeltje, ik wouw dat ik een heel klein veugeltje was, zo'n duunslupertje". Ik zaage, in wat dan? Dan gieng ik even op Haarken kieke, bie de meisen, was ter antwoord. Uren, dagen, maanden, jaren vliegen als een schaduw heen. Kiek es terug lezers wat is er veul gebeurd, hoeveul oengelukken oak op Flakkee waer joenge maansen bie om- kwamme. Hoeveul maansen zo mar in ienkele maenden weg. Wat een moeilijke daegen komme d'r noe weer voor de ach tergeblevenen. Uren, dagen, maanden, jaren vliegen als een schaduw heen. Toch is t'r oak veul gebeurd dat dank- baerheid oproept. Kiek us naer de zurg die gegeve wordt in de tehuzen. Wat wordt er veul gedaen, oak an anderande re bezigheid. Verlede weke hielpe m'n nog bie het pannekoeken eten hier in de zael van Geldershof. De oagen in de kwibben bloenke van genoegen. Panne- koeken mit spek in strope of mit stikjes appel in oak ge weune. Dan komme de toengen los over toen ze zelf nog panne- koeken konne bakke, van die dikke vette, mit veul strope. Lezer dan geniet je, as je een bliej ge zicht ziet bie die maansen die zo ontiege lijk aarm binne geweest. Uren, dagen, maanden, jaren, ja ze vliegen heen. Je mot niet vergete wat er oak gebeurd is in 't verbieje jaer, hoeveul kaemers binne van beweuner veranderd. Staen we daer bie stille, dan komme de vraegen op. Wat zal 1998 brienge. Hoeveul van die maan sen (wiele inbegrepe) zalle in 1998 weg genome worre? As je dan voor een kaemer staet waer iemand net in 't ziekenhuus gebrocht is of ziek is of.net komme weune is? Uren, dagen, maanden, jaren vliegen als een schaduw heen. Zo stond ik zelf eens voor een kaemer- deur van een ver familielid dat overleden was in ha daer een gedicht over gemaekt, waerbie ik docht, jae zo is het, zo gaet het zo komt het. Ik zal het ofdrukke in lees het dan mar. Het getuugt van vallend blad, van maenden, jaren die heengienge. Een lege kamer VLUG EROP AF TOT DAT??? Met dit wil ik besluute in wense alle lezers, alle die bie 't Eilanden Nieuws binne, alle zusters, hulpen, vrijwilli- gers(sters), keukenpersoneel, technische dienst, het baliepersoneel en directie, be stuur en alle andere die ik soms vergeet, een gezegend 1998 toe. De bewoners wens ik (en mijn vrouw na- tuuriijk, die hoort er zeker bij) eveneens een gezegend nieuwjaar toe. Groetjes, Stoffel en deze keer ookJannie! Ik^sta voor de deur van l^amer bwtt (0) ntgtn, het naamplaatje spreel(t me aan. "Binnen, in het midden van de l^amer, blijf il<iingedachun staan "Kaaizyn de wanden, leeg is het raam, daar stond haar stoel, doorheeft haar Bedgestaan. Alleen een schaduw op de grond, herinnert aan haar kommzrvol bestaan. y^t is stil in de (garner, geen ^lagelijfigeroep, geen huilerige stem wordt vernomen. !Help o zuster, help zuster, zuster lipm vlug, dit alles is achter de rug. "Eindeloos met een schier eindeloosgeuld, is hier liefdeswerkjvennild. 't l^erzorgen van vader, moeder, zwager en broer, is hier aan haar teruggedaan. "De kamer is leeg, helder en schoon, wachtend op zoie? WelfimensenlQnd zal nu haarplaats weer vullen? Zo gaat de een en kpmt de ander de spanning blijft er in. Straks gaat de pieper, en Trien leest weer af kiimer twee (0) negen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 18