i Wie schrijft er mee van en over Flakkee? B. VAN ECK en Zn. I. RAS Fam. V. d. Ketterij Goed, beter... Mitsubishi Van Splunter een geweldig en bovenal gezond 1998 toe Er was es een ventje uut Stad lenefeWs een rustig, gezond en een vredig 1998 Joh. van Dijk Lokaal Ouderenwerk •Middelharnis' "DE BAES IN HUUS" een voorspoedig 1998 toe een gezegend 1998 en medewerkers DINSDAG 30 DECEMBER 1997 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 D'n lesten tied schrik je nog al 's op van al h't zinloaze geweld, as je de krangte ope slaet, steeds weer dat zelf de, in.... mit al die donkere daegen voor kerst, wor je daer niet vrolijker van, toch? De vorige kear hac'k een paer voorval len verteld van hoe vaoders in moeders mit hun kroast omgae, daer kwam netuurlijk reactie op, want iederean dienkt dat t'n goewd doet, of niet? Laete we 't zo zaage, naer beste weten... of toch niet, want as h't zo zou weze dat iederean mar naer eige goewddunken an de slag is, jae.. dan dienk 'k dat 'r een probleem onstaet! Jaeren geleje was ik mit m'n oudste dochter bie tante Neeltje, ze was toen ruum honderd jaer in nog goewd bie d'n tied. Zongder h't te vraegen kreeg ik verschillende wieze raedgeviengen gepresenteerd om m'n gezin op te voe den, earst keek ik 'r een beetje vreemd van op, mar al gauw kreeg ik in de gaten hoe wies ze was, ze beklaegde de jonge maansen van dezen tied, want die hadde geen opvoedieng genote, "Ze wete niet waer de grens leit in ze groeije op as bolsjewieken,!" zei ze, "In dat komt deur de ouwers, want die hao geen tied voor hun jong, ze hao't veuls te druk mit de welvaert!" "Jae mar tante..!" zei ik, D'n tied veran dert, in de jongelui oak!" De jon gelui!? welneant m'n kind! Ze binne nog net as vroeger oor!" Ze wachtte effentjes in gieng d'r 's goewd voor zitte, d'r gerimpelde hangden lagge op d'r schoot, hangden die al veul gedae hao, hangden van honderd jaer! Eigelijk antiek, toch? Wat hadde die hangden al wel of niet gedae! 'Za'k joe 's wat vertelle?" d'r pientere bruine oagen zongder bril! keke me indriengend an in ze zei, "Maansen biime net as koeijen in de jonge maan sen binne net as kalvers" ze wachtte even in begon te vertellen. "D'r was 's een boer die had een groate flienke weije, goewd ofgeheind mit draed in paelen, dat was noadig, want aorres zouwe ze wegloape in soms een ongelok overkomme, in die weije liepe koeien in kalvers, ze hadde vollop de ruumte oor, mar toch konne ze h't niet laete om over d'n draed te vreten, daer was h't schienbaer lekkerder? Al ver schillende kearen had dien boer z'n eige daer an geërgerd, want de hei- nieng gieng scheef hange in de paelen kepot! H't gevolg was dat de kalvers uutbrakke, d'n eanen in de sloat in een aoren verdwaeld! Weet je wat, docht de boer, ik maeke de weije greater... dan zal't wel over weze, dus op een dag verzette hie de heinieng zodat de weije flienk greater wier. Nae ienkele weken, toen ze't gewend warre, herhaelde zich hetzelfde pro bleem, ze hienge weer over d'n draed. douwe in rekke, zodat alles weer dreig de kepot te gaen, zo gieng h't nog een paer kear tot die boer h't zat was, weet je wat ik doewe, ik haele heal de hei nieng weg, dan hoa ze vollop de ruum te, dan bin'k van dat uutbreken of! ...ze zalle wel in de buurt bluve dienk'k. De boer dee alzo in weet je wat h't gevolg was?" Ze keek me vraegend an, "Dat za'k je zaage, de boer had geen kudde koeijen mear, nee... mar een groep wilde dolle dieren, ze renden overal heen want ze warre de heinieng kwiet waer ze veilig achter warre!" "Mo'j nog een bakje?" vroeg ze d'r geliek achteran. "Hei 'm'n goewd beg- repe?... h't was niet de schuld van die koeijen in kalvers dat ze verwilderden, nee... die boer had de heinieng niet weg motte haele!"... Daer zat ik dan, de les was duudelijk, wel je kinders de ruumte geve, mar de grenzen handhaeve! Noe weer al jaeren laeter dienk 'k nog steeds an die woorden, ze had geliek, absoluut geliek! Die koeijen warre eigelijk de baes, die brochte die boer tot z'n daed in plaes van aores om. As je d'r over naedienkt gebeurt dat steeds om je heen, zelfs al bie heal jonge kinders. Meschien bin ik wel hopeloas ouwer- wes, mar soms dienk 'k wel's, "Mit alle geleardheid worre we steeds dwae- zer!" Waerom zieje sommige vaoders in moeders niet dat ze verkeard bezig binne? Dat ze een generatie kweke die absoluut geen rekenieng houdt mit een aore, geen respect voor 't leven in zeker geen gezag wille erkenne dan allean hun eige gezag, hoe klein ze oak binne! Sommige moeders staen bie ielk kikje van hun kind boven de wiege om voor al te reageren op de wil van h't kleine 'baesje', want hie of heur wil d'r uut, ze wil drienke, lekker op schoot bie moeder! De moeder heit d'r van alles voor over om h't liefje naer de zin te maeken, in zo wordt naer mien meanieng de baes geleid dat niet de moeder de tied in regel vaststelt, nee... h't kind is de baes, die gaet beschikke over de tied van de moeder, wat die wil, dat gebeurt, aores brulle ze moord in brand! Dan vraeg ik m'n eieg wel 's of, "Wie is hier de baes in huus?" Laeter zie je die ouwers terug op een cursus van slecht etende kinders of ze wille niet slaepe of ze binne onhandel- baer op schole, kenne mar moeilijk gezag anneme! Dan mot alles achterof biegesteld worre, mar regere is vooruut kieke, toch? Of niet? Dat bedoelde tante Neeltje van der Heyden-Wolfert! Boer laat je niet dwienge deur je koeijen in vaoders in moeders bluuf baes in eige huus! Een tiedje geleje kreeg 'r een jonge moeder mit twea jongetjes visite van een kennis, die kennis had een klein meisje bie d'r, al gauw was h't hom meles, want h't meisje mocht naargens ankomme, ze was al een paer kear om vaore gedouwd in een volgende kear stak ean van die veintjes z'n twea vin gers in de oogjes van h't meisje. De moeder van h't meisje dee d'r beklag bie de moeder van de jongetjes, in weet je wat die toen zei? "Joe dochter tje mot mear voor d'r eige opkomme, da's beter voor laeter!" Verbaesd schodde ik m'n hoad, die moeder draoit de zaek precies om! Die veintjes warre wel drie jaer ouwer as h't meisje in die motte leare dat ze van een aore of motte bluve, toch? Een hortje laeter wier h't aarme kind weer gemolesteerd, waerop de moeder saeme mit h't meisje de weunieng ver liet, terwijl de moeder van de jongetjes verontwaerdigd zei, "Het binne ongze kinders, we voede ze op ze as wiele dienke dat h't goewd is!" "k Doche bie m'n eige, meschien wordt hier noe wel de basis geleid van zinloas geweld, want jonge geleard is oud gedae, as ze niet jong leare om een aore te respecte ren, hoe zal dat dan laeter weze? Hoe dikwijls gebeurt h't niet dat jonge moeders bie mekaore op visite gae, ze neme hun pasgeborene mee in zitte dan een heale ochend mit hun riekdom in een soort schortezak op d'r buuk. De discussie gaet dan soms over de kinders mit problemen, hoe komt dat? Nou ze binne h't d'r gauw over eans, de oarzaek komt van buutenof, in den kleinen mar mee bungele in de schorte zak. Op een moment wordt die h't zat in voor de tweade kear binnen ander half ure, wordt de trui omhoag gehese in lebbere mar, op d'r wenken bediend! Dan dienk 'k "Waerom leid dat aarme kind niet lekker knusjes in z'n wiegje, inplaes van tussen al dat gekles in geroak?" Dat zou toch veul beter weze voor dat kind? Op een kear vroeg ik an zo'n moeder waerom ze dat zo dee, in ze zei earlijk "Ik vindt het zo fijn en ik geniet er zo van!" dat IK zat me niet lekker, want wat zou zo'n kind d'r van vinde? Je zoekt toch als moeder h't beste voor je kind! Mar dit was niet h't beste oor, dienk 'k! Laeter kieke ze d'r van op as de 'kroanprins' moeilijkheden geeft op schole omdat 'n niet wil luustere naar de juffrouw, nee allicht! Hie 's van jongsof gewend dat 'r naer 'm geluus- terd wordt in z'n zin kriegt in op z/n wenken bediend! Wat bin ik weer ouwerwes an h't doe- wen, vin je oak niet? As ze weer wat groater gegroeid binne, krieg je weer aore moeilijkheden, hoe gae je daer dan weer mee om, verzette van de paelen? Wat kan wel in wat kan niet? Daer had ik een tiedje geleje een inte ressant gesprek over in een opgroeiend gezin, meschien mag ik daerover een aore kear nog wat van vertelle? De groewte uut Dirksland, Joh.WoIfert Bij de wisseling des jaars wensen wij familie, vrienden en clientèle een voorspoedig nieuwjaar. Rijwielhandel Westdijk 56 - Westdijk 33 - MIDDELHARNIS Telefoon (0187) 48 20 60 en 48 30 35 Uw adres voor Fietsen, Accessoires, Onderdelen en Reparaties Langewegl66 Tel. (0187) 48 23 92 MIDDELHARNIS wensen cliënten, vrienden en bekenden SCHILDERSBEDRIJF Schoolstraat 9 3241 CT Middelhamis wenst familie, clientèle, vrienden en bekenden een voorspoedig 1998 Telefoon (0187) 48 23 46 Stichting Bejaardenwerk 'Middelhamis' Bejaardenvereniging Nieuwe Tonge Bejaarden comitee Stad aan 't Haringvliet Beshiur en personeelsleden, vrijwilligers en docenten wensen alle ouderen (ook die we nog niet kennen) wenst familie, vrienden en bekenden Steeneweg 53 MIDDELHARNIS een gezond en voors-poecCig 1998 toe Sperwer 2a 3245 DK Sommeisdijk Tel. (0187)4825 37 Leasing Financiering Inruil Reparatie (ool< ruiten) ANWB gekeurde occasions MITSUBISHI MOTORS DJrektie en medewerkers wensen u Veel sprookjes beginne mit, er was eens, zo oak dit verhael over een ven tje uut Stad an 't Haeringvliet. Van de Ruijter is bekend dat z'n jongens- liart ondraegeluke smart leed, as 'n over 't vaaren docht. Dat mannetje daer in Stad doctit er oak zo over as un om un schrepel in een riek docht, daer had un un hekel an. Hie kwam zowat van schole (de ge- weune schole) in hie had z'n vaoder al bezig gezieje mit een schrepel de hae- ren op 't haertuug in 't schuurtje. Hie docht die is vast al voor mien om in 't land te gaen waarken. Deurleare dat kon niet, dat stieng vast, mar naer 't land daer zag 't ventje uut Stad geen droag broad in. Mar 't kwam wel uut, hie most mee om te leren voor 'klute- specialist'. Dat mot ik zieje te ont vluchten docht een bie z'n eige, kost wat kost, er uut mot ik. In waarempel 't kwam voor mekaor. Noe was er op Stad een man die déé in klompen, je kent ze nog wel, van die kleintjes, schippersklompen, vrouwe klompen, boerenklompen, klompen mit leertjes of lere kappen inz. Noe haelende die handelaer die klom pen in Braebant, ze waze dan nog niet glad geschuurd in niet gelakt. Dat deje ze in Stad, dan kon je er meer an winne natuurlijk. In die man die zocht een handige joon om die klom pen te schuren in te vaarven. Dat kwam dat ventje uut Stad te weten in hie er op an. As 't mogt van z'n vaoder in moe der dan kon 'n komme schuure in as 't gieng, vaarve. Hie sproeng een gat in de locht, want het mocht van thuus. Ze hadde al lange gemerkt dat het voor 't land niks wier, hie liet een vuulte groeje om in 't nae- jaer z'n fiets tegen te kanne zetten. Nee dat wier niks. Zo komme we dan noe deze joon in een ketelpakje tegen, hie wordt een kwastebederver bie de klom- peboer van Stad. Die klompeboer zag wel wat in dit scharrelaertje, daer zit een handelsman in docht een bie z'n eige, in hie rook winst in een klompehandel langs de deure. Dat gieng natuurlijk nie zomar van de enen dag op de ander, nee dat niet, mar het is er wel van gekomme. Ik kan hier natuurlijk geen verslag van jaeren van maeke, mar... we gaen voarder as we dit mannetje tegen komme op een bak- fiets mit klompen in klompschoentjes. Hie had al vlug een leuke klantenk- rieng opgebouwd. Hie most er wel hard voor waarke, kilometers trappe, soms tegen wind in mit wintersweer mar alles beter voend 'n as naer 't land. Noe docht z'n moeder dat 'n hoagmoe- dig wier, omdat 'n niet meer in z'n ketelpak op pad wouw. Eindelijk had een een paer centen bie mekaore, in vroeg moeder mag ik een nieuwe broek koape? Dat gieng niet deur, in toen wier 't Stadtenaertje ondeugend in... hie kocht een ribbroek op eige houtje. Uuteindelijk vond z'n moeder 'm toen toch oak wel leuk staen bie d'r zeune. Zo gienge de jaeren deur, hie gieng graeg zienge op de ziengschole saeme mit z'n broers in oak wel zussen. De zaeken liepe steeds beter in er kwam een gemotoriseerde driewielige auto, om op pad te gaen, dan konne ze vaorder komme. Hie had noe oak een kammeroad, een hele piet, een echte lolbroek, in saeme ha ze hard gewaarkt in oak wel gelache. 't Mannetje uut Stad had er wel kiek op... hie kon je twee lienkse klompen laete passé in dan het gevoel geve dat, zo'as 'n zei, lekker zatte. Da's koap- manskunst of niet? Laeter kwamme er schoenen bie in dat was de toekomst voor 't Stadtenaertje. Toen 'n laeter, jaeren laeter, zoendags in kaarke zat kon 'n hoare as er een vrouwe binnen kwam of ze schoenen an had van hie of niet! We gaen vaarder in de jaeren, hie komt overal, oak op HAARKEN. Er binne schoenen bie gekomme in noe is het een VW-bus geworre, waer 'n mee op pad is. Hie komt oak in de Zeestraete in dat is fout, daer struukelt 'n over z'n eige bêênen. Hie komt er één tegen van 't vrouwelijk geslacht. Noe kon een goed verkoape, mar.noe most 't ven tje uut Stad probere om voordelig dit zangeresje an d'n haek te slaen. Het is gelukt in hie kreeg er nog meer omzet deur bie de familie. De zaeken gienge steeds naer wens, mar... er kwam een probleem om d'n hoek kieke. Stad lag niet bie de meule van Haarken, in hie wouw wel twêê kêêr komme om alvast te wennen an 't grietje uut ZEESTRAETE dat is te be- griepen. Op de fiets kwam 't ventje uut Stad prompt vrieje op Haarken. Mar ooo die winter in die haegel in die wind in die gladde weg. In dan nog een probleem, liefde is blind, oak wat de klokke be treft. Hie most op tied thuus weze, dan leek een wel een wielrenner zo snaar- kenden dan over d'n Stadsendiek. Toen is het weer voorgekomme dat die joon weer z'n eige zin dee, hie kwam geweun laeter thuus, mar.dat is best meegevalle oor. Jae, in niet alleen op Stad had je de poppen an 't dansen, nee oak op Haarken. 't Mog niet te laete worre om ofscheid te nemen in 't schuurhuus, want dan kloppende a.s. schoanvaoder op de mure in was 't ofnokke geblaeze. Weer gienge de lange jaeren verbie, klompen worre minder gedrooge in de handel in schoenen komt op gang. 't Stadtenaertje is noe een man an 't wor- ren in komt op Haarken te weunen. In de 'straete'. Daer had je toen de pléé nog an de sloatkante, in liepe de rotten over je tenen as je 's aevens laete nog naer de pléé most. Hie gieng nog steeds zienge in had een stemme om U tegen te zagen. Toen gieng een er over dienke om voor z'n eige te beginnen. Oei dat was noe net niet wat z'n vrouwlief noe direct wou, mar.het is er wel van gekomme. Hie is in Stellendam terecht gekomme in daer hao 't ventje uut Stad in 't vrouw tje uut Haarken hard motte waarke om de zaek op te bouwen. Dat was een groate overgang voor heur, want om noe zomar een wienkel te gaen doewe in nog kinders verzurge in eten te koken in een huus biehouwe, dat was een hele anpak. Hie bleef langs de weg mit de bus in dat was netuurlijk wel noadig, dat snap je. Laeter is 'n nog een kear verhuusd naer een andere wienkel, weer groaeter, weer meer werk, mar wel meer omzet. Het is niet altied op rozen gegaen oor, nee nee het heit oak wel gesturmd in z'n leven, in niet zomar oak. Oendertussen wier het oak méér in méér knokken in de schoenhandel, er binne veul groate zaeken op Flakkee biegekomme, maaaaar de schoenen van het ventje uut Stad bleve toch zeer ge wild. Noe is 't ventje al opa, noe zieje ze zitte, opoe uut de Zeestraete in opa uut Stad mit ter kleinkinders op 't schoad- je. Van zun eige kinders is t'r gêên die in d'n handel wou, dus géén opvolger. In de gezoendheid laet niet meer toe dat ze nog langer in de schoenwienkel kanne bluve, dus er is gestopt, dat is een zwaere dobber in d'r leven, mar, ze binne nog saeme in da's veul waerd. Zo ha ik noe dus weer es wat op z'n Flakkees of Haarkuns neergeschreven, het is lang geleje, mar jae, het EN heit tegenwoordig een vaste schriever, dus wat zal ik. Misschien komt er nog wel es wat as de red. het wil oor, ofwachte mar. Zo is er weer een man van de weg ver- dwene, hie was wel geweldig gezieje in, wat een gemak, schoenen passé an taefel, da's voorbie. In klompen zie je haest niet meer. Een ienkelieng nog voor in 't hof. Hier an 't Gelderspad hoar ik er nog wel es een paer kinders op voorbie komme, dat klienkt dan echt weer ouwerwes. Noe vernam ik dat er op Stellendam (Goeree) nog een wethouwer mot weze die oak nog klompen an heit. As 'n er noe mar kit- tug heit gekocht bie de klompenboer dan kan 'n d'r nog tegen. Lezers, we stoppe, ik wens 't ventje van Stad mit 't meisje uut Haarken nog veul zegen toe in dat ze nog lange saeme magge weze. Je kan ze nog wel tegenkomme, niet meer mit klompen of schoenen mar allebeije op een Spartanjet. Had 'n die vroeger mar gehad om van Stad naer j Haarken te kommen om te vriejen. j STOFFEL J Patisserie - Tearoom willen u bedanken dat wij u het afgelopen jaar van dienst hebben mogen zijn. In deze gehaaste tijden wensen wij u Ben. Zandpad 15a 3241 GA MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 11