EIIMIDEII-IIIEUWS NIEUWE BOEKEN Verton Regenopslaginstallatie van Hani bespaart 70% op leidingwaterverbruik November was zacht, droog en vrij zonnig Een traditie in kwaliteit Sóioemn Presentatie deel twee van orgel-encyclopedie Eén op de tien Nederlanders Kerstzangavond Kerstbijeenkomst met gehandicapten B a B H B B BBBBBBBBBBBBBBBB Uitslag grote verloting P.V. De Zwaluw Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant heeft chronische reuma. 3e Blad VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 No. 6664 De Kanttekeningen van het Oude en Nieuwe Testament. Van toelichtingen voorzien door dr. CA. Tukker. Deel 1: Genesis - Koningen. Deel 2; 1 Kronie ken - Hooglied van Salomo. Deel 3: Jesaja - Maleachi. Deel 4: Mattheüs - Openbaring. Deel 5: Aantekeningen bij Kanttekeningen. Redactie: V. Tuk ker - Terlaak. Uitgeverij De Banier te Utrecht. Delen 1 t/m 4: Gebonden. Deel 5: Paperback; geïllustreerd. Totaal circa 3250 pag. Wordt geleverd in opbergcassette. Prijs 368,-; na 31 december 1997 436,-. In 1637 ver scheen de eerste uitgaaf van de zoge naamde Statenvertaling van de Bijbel. Deze 17e eeuwse Nederlandse Bijbel vertaling werd samengesteld "door last van de Hoog-mogende Heeren Staten- Generaal der Vereenigde Nederlanden" De Nationale Synode van de Gerefor meerde Kerk in den lande, die in Dor drecht samenkwam in de jaren 1618/ 1619, nam tot deze vertaling het initia tief. Opvallend is dat aan deze overzet ting van de Heilige Schrift verklaringen werden bijgevoegd in de vorm van kant tekeningen. Dat zijn dus bescheiden aan tekeningen die een plaats in de marge kregen. Het zijn "verklaringen op de duistere plaatsen met aantekeningen van de gelijkluidende teksten". Zoals menig een weet, zijn er sindsdien heel wat 'Sta tenbijbels' op de markt verschenen. Mis schien hebt u zelf ook wel zo'n statige, in leer gebonden en met koperbeslag ver zwaarde bijbeluitgaaf in uw bezit. Prach tig om zo'n antiek boek een ereplaats in uw huis te geven. Toch wil de Statenbijbel een gebruiks voorwerp zijn. Meer dan een pronkstuk. Trouwens - er zijn ook minder in het oog lopende Bijbeluitgaven verschenen, met precies dezelfde inhoud. Zo verscheen aan het begin van deze eeuw een driede lige Statenbijbel, inclusief de genoemde kanttekeningen. En onlangs kwam bij uitgeverij De Banier te Utrecht een geheel vernieuwde versie van de kantte keningen uit. Nu zonder de tekst van de Bijbel zelf. De toelichtende aantekenin gen zijn in een drietal kolommen afge drukt. De eerste geeft de trefwoorden aan waarop de kanttekeningen betrekking hebben. De tweede kolom, de belangrijk ste, levert de volledige kanttekening en de derde verklaart de begrippen van het zeventiende-eeuwse Nederlands in hedendaagse en begrijpelijke taal. Voor deze uitgave zijn de kanttekeningen uit de beste uitgaaf van de Statenbijbel gebruikt, namelijk die van de zogenaam de Ravesteynbijbel uit 1657. Voor de hand ligt de vraag of een Bijbel verklaring van meer dan 350 jaar gele den de mens op de grens van de 20e en de 21e eeuw nog wel aanspreekt. De bewerkers alsmede de uitgever zijn daar kennelijk wel van overtuigd; zij hebben immers in deze fraaie herdruk hun ener gie en kapitaal geïnvesteerd. Hun over tuiging is volgens mij geheel terecht. Ik kan me geheel vinden in wat dr. Tukker bij de presentatie van deze boeken zei: "Dat wat de Statenvertalers in vertaalde Bijbeltekst en kanttekeningen hebben aangereikt, overstijgt de tijd waarin ze zijn ontstaan." De kanttekeningen zijn tot stand gekomen door een getrouw en gelovig luisteren naar de Schriften. De Schrift zelf spreekt daarin. Het gerefor- meerde beginsel dat de Heilige Schrift haar eigen uitlegster is, heeft in deze kanttekeningen een getrouwe kroonge tuige. De kanttekenaren hebben zich niet laten verleiden tot allerlei polemische en daardoor tijdgebonden opmerkingen in hun verklaring. Nee, ze hebben eenvou dig willen luisteren naar de Schrift zelf, zonder evenwel hun gereformeerde belij denis en vroomheid te verloochenen. Behalve wanneer het de Schrift zelf betrof, hebben zij hun bronnen niet ver meld. Recent nauwkeurig onderzoek heeft echter aan het licht gebracht dat in de kanttekeningen de hele historie van (vroeg-)kerkelijke en ook Joodse bijbe- luitleg meespreekt. Er is geput uit de tra ditie van synagoge en kerk. De vroomheid van de vertalers annex kanttekenaren noemde ik al. Ik bedoel daarmee dat zij de Schriften van binnen uit kenden. Ze verstonden door de ver lichtende werking van de Heilige Geest de geestelijke betekenis van Gods Woord. Ze wisten bij ervaring [zeg: bevinding] dat het Woord van God een kracht van God tot zaligheid is, dat het 't zwaard van de Heilige Geest is, dat het een lamp voor de voet en een licht op het pad wil zijn. Om hiervan een voorbeeld te vinden, sla ik op dit moment een wil lekeurige pagina op. Het is bladzijde 125 van deel 2. En ik lees bij 2 Kronieken 32:31: dat God hem [Hizkia] verliet om hem te verzoeken..."In hun toelich ting bij deze Schriftplaats treffen de kanttekenaars m.i. precies de strekking van dit gedeelte. Want we lezen daar (in de tweede kolom): "Versta zulk een ver lating, waardoor God de Zijnen niet voor altijd verlaat, noch te enenmale, maar alleen hen voor een zekere tijd enige hulp en versterking onthoudt, niet om dezelve te doen vergaan, maar te beproeven, te vernederen en op te wek ken tot hun schuldige plicht, en andere mensen door hun exempel [voorbeeld] te onderwijzen" Dr. CA. Tukker en zijn vrouw verricht ten uitstekend werk bij de voorbereiding van dit nieuwuitgegeven standaardwerk. Deze uitgave is vooral bedoeld als hulp voor de dagelijkse bijbellezing in de gezinnen en voor de bijbelstudies - alleen of met anderen. Aparte vermelding verdient nog het apart toegevoegde boekje 'Aantekeningen bij Kanttekeningen'geschreven door dr. Tukker. Het geeft een goede historische belichting van Statenvertaling en kantte keningen. De ontstaansgeschiedenis wordt erin getekend, de invloed, de georganiseerd door 'Helpende Handen D.V. zaterdag 20 december 1997 hopen wij met de mensen met een verstandelij ke en/of lichamelijke handicap binnen de regio Flakkee/Schouwen/Tholen de ge bruikelijke kerstbijeenkomst te houden in gebouw 'Salem' van de Geref. Ge meente aan de Molenstraat 16 te Nieu- werkerk (Zld.). Aanvang half drie. Ds. C de Jongste uit Tholen hoopt dan het kerstevangelie te vertellen. Nadien is er samenzang enz. Tot slot is er de gezamenlijke brood maaltijd met alle aanwezigen. Gehandicapten met hun ouders en/of verzorg(st)er(s) van buiten de Geref. Ge meenten zijn uiteraard ook hartelijk wel kom. Weerpraatje: (door Jan Versteegt) De novembermaand van 1997 verliep aan de zachte kant. De gemiddelde et- maaltemperatuur bedroeg in De Bilt 6.7 graden. Volgens het gemiddelde uit de periode 1961-1990 zou dat 5.9 moeten zijn. Op twee dagen daalde het kwik op ons landelijk instituut beneden het vries punt en dat had zeven keer moeten ge beuren. De laagste temperatuur in De Bilt werd al meteen op de eerste dag ge scoord, toen daalde het kwik tot -1.1 graden. Op 5 november werd op het hoofdkantoor met 15.2 graden de hoog ste temperatuur van de maand in de kli- maatboeken opgenomen. Voor het grootste deel van de maand was een aflandige stroming operationeel, daardoor viel er veel te weinig neerslag. Aktieve regengebieden konden ons land nauwelijks bereiken en dat leverde ge- Zandpad 6, Middelharnis, Tel. (0187) 4847 78 Havenplein, Zierikzee, Tel. (0111) 41 24 88 BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOWr schrijvers, de bronnen, etc. Tevens zijn de portretten van de Statenvertalers/kant- tekenaren opgenomen. Een hartelijke aanbeveling voor deze kloeke serie boe ken met een gouden inhoud! Ds. G. van de Breevaart, Het eeuwige Testament. Zaterdagavondoverden kingen. Uitgeverij De Groot Goudri- aan, Kampen. Gebonden. Met portret. 311 pag. Prijs 45,-. Een kloeke bundel meditaties, bedoeld voor persoonlijke overdenking van de Heilige Schrift. Bij voorbeeld op zaterdagavond - ter voorbe reiding van de zondag. Vandaar de ondertitel. Deze bundel telt wel 62 van zulke overdenkingen. Ze zijn oorspron kelijk geschreven voor het kerkblad van de Oud Gereformeerde Gemeente van Hendrik-Ido-Ambacht. Dominee Van de Breevaart was van 1942 tot 1974 als pre dikant aan deze gemeente verbonclen. Overigens was hij in zijn kerkelijke opvatting niet nauw en strikt. Hij ging voor waar hij werd gevraagd. Mede daar door was hij een gewaardeerd prediker op tal van plaatsen in ons land. De kracht van zijn prediking - en zo ook van deze meditaties - ligt in de weergave van de weg waarin een zondig mens met God verzoend wordt. Niet buiten Gods recht om, maar desondanks uit genade, uit eeuwige ontferming. Ook de waarschu wing van hen die hiervan niet weten, ontbreekt niet. Een achttal meditaties is gewijd aan 'de geestelijke wapenrusting' (Ef. 6). JMJ K OOLTGENSPLAAT Ie prijsgevallen op lotnummer 0980 2e prijsgevallen op lotnummer 0968 3e prijsgevallen op lotnummer 1965 4e prijsgevallen op lotnummer 0550 5e prijsgevallen op lotnummer 0676 6e prijsgevallen op lotnummer 1398 7e prijsgevallen op lotnummer 1165 8e prijsgevallen op lotnummer 1609 9e prijsgevallen op lotnummer 1151 10e prijsgevallen op lotnummer 1554 middeld over het land slechts 37 mm neerslag op. Normaal moet de slacht maand 80 mm in de regenmeters krijgen. De maandsommen liepen dit keer uiteen van 16 mm in Nieuw-Beerta in oostelijk Groningen tot 65 mm in Westdorpe, gelegen in Zeeuws-Vlaanderen. De Bilt kreeg 31 mm, een tekort van 50 mm. De normale neerslaghoeveelheden variueren van 60 mm in de Achterhoek tot 100 mm in het Waddengebied en in het noorden van Limburg. Opvallend was het grote verschil met de novembermaand uit 1996. Die was juist kletsnat met op veel stations hoeveelhe den van meer dan 100 mm. Op 20 no vember werd in de ochtend het treinver keer in vooral Noord-Holland getroffen door ijzel, waardoor er overlast werd veroorzaakt aan de bovenleidingen. De zon deed het zeker niet slecht in de afgelopen maand. Gemiddeld was de warmtebron 67 uur op het weertoneel, tegen 55 uur gemiddeld. De afwijking lijkt gering, maar we moeten ons realise ren dat de zon in november steeds min der aktief kan zijn. Maastricht noteerde op de luchthaven Beek 75 uur en was daarmee het zonnigste plekje wat de KNMI-stations betreft. De vliegbasis Deelen kreeg slechts 50 uur zonneschijn en was daarmee de somberste post. Het aantal van 12 zonloze dagen kwam in De Bilt overeen met de norm. De hoogste temperatuur werd gemeten in Oost-Maarland, gelegen in het Limburg se Maasdal. Daar steeg de temperatuur op 7 november tot 15.7 graden. De laag ste temperatuur kwam op conto van de vliegbasis Twenthe. Daar daalde het kwik in de thermometerhut tot -4.7 gra den en dat was op 1 november. Naast november sloten we ook de meteo rologische herfst af. Opmerkelijk was het tekort aan neerslag, op veel plaatsen viel 100 mm te weinig. Daarentegen kregen we veel meer zonneschijn dan gebruike lijk in het seizoen. De temperatuur week weinig af van het normale gemiddelde in de herfst. Op zaterdag 20 december a.s. (morgen dus) zal in de Oostkerk te Middelburg het tweede deel van de encyclopedie 'Het Historische Or gel in Nederland' worden gepre senteerd. Het eerste exemplaar zal worden overhandigd aan de heer Van Gelder, Commissaris van de Koningin van de provincie Zee land. Het tweede deel van deze twaalfdelige publicatie over het orgelbezit van Neder land omvat, samen met deel 3 en 4, de periode 1725-1815. Naast een histori sche, technische en kunsthistorische be schrijving van de orgels, bevat deel twee een inleidend artikel van de hand van Dr. Gert Oost. Tijdens de bijeenkomst in de Oostkerk zal Prof. Dr. Ewald Kooiman een referaat houden met als titel: 'Het historische orgel en de improvisatie kunst'. Daarnaast zal de bekende orga nist Bram Beekman het De Rijckere- orgel in de Oostkerk bespelen. De encyclopedie wordt uitgegeven door de Stichting Nationaal Instituut voor de Orgelkunst (NIvO). Met deze omvangrij ke publicatie wil het NIvO een beeld ge ven van het nederlandse orgelbestand van 1479 tot circa 1971. De bijeenkomst in de Oostkerk te Mid delburg begint om 14.30 uur, de kerk is vanaf 14.00 uur geopend. De lie ronde van de schaakafdeling had een aantrekkelijke wedstrijd op het pro gramma staan, J. Santifort, regerend kampioen tegen P. Derrez de nummer 1 van dit moment. Derrez die na vorig jaar gepromoveerd te zijn, direct doorstootte naar de mooiste plaats op de ranglijst speelde behoudend met zwart en kwam op een gegeven moment zelfs een kwali teit achter te staan. Maar doordat Santi fort fouten begon te maken kreeg Derrez weer hoop. Hij won 1 pion tenig en daar na nog 1 en op het laatst won hij door een fikse misser van zijn tegenstander zelfs een volle toren. Hij won dan ook het punt en zal 1998 ingaan als de herfst- kampioen, een mooie prestatie. Groep 1: J. Santifort-P. DerrezO - 1 W. J. Tanis - M. Breen1 - O Tanis komt na een beroerde start (3x ver lies) op toeren en heeft nu 50% A. van Huizen - K. van der Wende H - H Ondanks dat Van der Wende een loper voor stond kon hij instemmen met remi se. H. Tanis - W. Breen1 - O H. Tanis voegt zich door deze prestatie bij de top 4. F. Troost - A. BaasVz - Vi Dit duel werd gespeeld met in het achter hoofd dat de verliezer op de een na laat ste plaats terecht zou komen. Voor 14- voudig kampioen Baas is dit een nieuw fenomeen. Groep 2: Doordat de competitie wat rommelig verliep vanwege enkele afmeldingen (van Doom, Grinwis en Soeteman) werd de ommezwaai gemaakt naar een soort Keizersysteem wat het aantal partijen moet verhogen en garant staat voor meer spanning. P. Breen - A. SchaeferO - 1 R. van der Wende - P. vanderNoordt1 - O E. Santifort - E. DeirezO - 1 Ook deze confrontatie tussen (vader) Santifort en (broer) Derrez werd beslist in het voordeel van Derrez. C. Wassenaar - P. SpeelmanVi - Vi R. Kickert-M. vanDammeO- 1 J. Dijkstra- K. de Ronde1 - O De strijd voor promotie naar groep 1 woedt tussen de spelers: Wassenaar, Dijkstra, de Ronde en Speelman. Dammen, uitslagen 8 december: C. Tanis - J. Visbeen3 - O Drie a vier jaar is regerend kampioen Visbeen ongeslagen geweest in de huis houdelijke competitie maar nu ging hij er een keer in. C. Mierop - J. Westhoeve1 - 1 C. Akershoek - J. van Koppen1 - 1 C. Vermeulen - A. de MikO - 3 K. Tanis - A. P. C. de Mik1 - 1 L. Moerkerk - P. van Dam1 - 1 Uitslagen 15 december: J. Westhoeve - C. Tanis1 - 1 J. Visbeen- K. Tanis3 - O M. Bruinsma-L. Moerkerk1 - 1 P. van Dam- J. Moerkerk1 - 1 J. van Koppen- A. de Mik1 - 1 A. Meijer-H. M. Floresteijn1 - 1 A. P. C. de Mik - C. MieropO - 3 Uitslagen van 15 december Afdeling 1: J. Looy - H. van HeukelenO - 2 C. Visbeen - L. Blokland1 - 1 T. Goedegebuur-B. v. d. Spaan1 - 1 H. Visbeen - A. Doom1 - 1 Afdeling 2: P. Kom - Bemadette Visbeen2 - O H. de Geus - B. GrootenboerO - 2 Mw. T. de Geus - J. Non1 - 1 I. Koppelman - M. WiegelO - 2 C. Visbeen- Mw. v. d. SlikO - 2 A. Brooshoofd - A. VisbeenO - 2 A. Visbeen- A. Brooshoofd2 - O MIDDELHARNIS - Hani bv is sinds 1951 leverancier van nieuwe en ge bruikte opslagtanks en tankcontainers. Hani bv heeft het opslagterrein in Oude Tonge en kantoor in Middelhar nis. De tanks zijn in staal, kunststof of RVS leverbaar. De inhoud van deze tanks begint bij ca. 500 liter en loopt tot ca. 300.000 liter. Gemeentepils krijgt concurrentie Eigenlijk wordt de methode al toegepast sinds de bouw van het eerste palmhutje. Alleen stak Paul Smaal, samen met Ton van de Berg, respectievelijk directeur van Hani bv en RLM Benelux b.v. het geheel in een electronisch jasje. Het gaat hier om een opslagsysteem voor regenwater hetgeen een besparing kan geven van zeventig procent op het drink- watergebruik. Met behulp van een vernuftig regel- en pijpleidingsysteem wordt het regenwater dat via de dakgoot naar beneden stroomt, naar een grote tank geloodst. Deze be vindt zich meestal onder de grasmat of in de kelder. Het 'grijze' water kan - na ge filterd te zijn - worden gebruikt voor het doorspoelen van het urinoir of het was sen van kleding of de vaat. Ook voor watervretende activiteiten als het be sproeien van de tuin of het wassen van de auto, vindt de tank zijn toepassing. Verandering Het systeem wordt hoofdzakelijk aan overheidsinstanties, autowasserettes en de energiezuinige woningbouw geleverd, maar wij willen hier verandering in bren gen, want voor ieder huis met een tuin, kelder of kruipruimte is het opvangsys teem geschikt. De prijs van de tank inclusief randappa ratuur ligt rond de drieduizend gulden. Dit betekent voor een gezin met vier per sonen, dat de investering na ongeveer tien jaar weer is terugverdiend. Maar echt om financiële besparing hoeft men het niet te doen, maar het moet ge zien worden als een investering in de toekomst. De prijs van een kuub water is al enkele jaren flink aan het stijgen en het zal niet lang meer duren voordat een groot verbruik bijna onbetaalbaar wordt. Geen subsidie Ook is er sprake van een ondasting van het milieu. Het water hoeft immers niet meer door de waterleidingbedrijven ge zuiverd te worden en ook de toevoeging van een ontsmettingsmiddel als chloor blijft uit. De waterleidingbedrijven zijn niet bijster enthousiast over de ontwikke ling. Het scheelt hen een bron van inkomsten en bovendien vreest men een vermen ging van het drinkwater met het regen water. Van de waterleidingbedrijven hoeft men dan ook geen subsidies te ver wachten. De 'vermengings-vrees' is niet terecht, want door een vernieuwing in het sys teem is er geen vermenging met het drinkwater mogelijk. Toekomst De toekomst ziet er positief uit; als het product na verloop meer in trek komt bij de consument zullen gemeenten en wa terleidingbedrijven sneller overgaan tot het verstrekken van subsidies, is de ver wachting van Paul Smaal. Door het tekort aan drinkwater is in Duitsland en Engeland de opvang van hemelwater al een aantal jaren erg popu lair en Hani bv is een van de weinige be drijven die met een dergelijke systeem op de Nederlandse markt is gekomen. Bijna één op de tien Nederlanders lijdt aan een vorm van chronische reuma. Tot deze bevinding komt TNO in het rapport 'Reuma in Nederland: De cij fers'. Naar schatting komt jaarlijks eender de van de kosten voor ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid voor reke ning van reumatische aandoeningen. Over het aantal reumapatiënten circule ren verschillende cijfers. Op verzoek van het Nationaal Reumafonds heeft arts - epidemioloog H. S. Miedema (TNO Pre ventie en Gezondheid, Leiden) beschre ven hoeveel chronische reumapatiënten ons land telt. 'Reuma' is de verzamel naam voor circa 200 aandoeningen van het houdings - en bewegingsapparaat die niet het gevolg zijn van een ongeval of blessure. Deze aandoeningen zijn glo baal onder te verdelen in ontstekingsreu ma, slijtagereuma en weke-delenreuma. Tot de eerste groep rekent men ziekten als reumatoïde artritis, de ziekte van Bechterew, jeugdreuma (JCA) en aan doeningen die zowel het bewegingsappa raat als organen kunnen aantasten (zoge naamde systeemziekten'). Slijtagereu ma, waartoe verschillende vormen van artrose behoren, wordt gekenmerkt door beschadiging van het kraakbeen. Weke-delenreuma is de aanduiding voor aandoeningen van spieren, pezen, kap sels en tussenwervelschijven, zoals fibromyalgie en lage rugpijn. De ernst van reumatische aandoeningen kan sterk uiteenlopen. Miedema heeft berekend dat er ruim 380.000 Nederlanders zijn met chroni sche vormen van onstekingsreuma, onder wie 2.800 kinderen met jeugdreu ma en 30.000 patiënten met een systeem- ziekte. Circa 650.000 mensen, vooral ouderen, consulteren jaarlijks de huisarts met klachten over slijtagereuma. Een half miljoen Nederlanders lijdt aan chro nische vormen van weke-delenreuma. Na correctie van de cijfers voor overlap (één persoon kan meerdere reumatische aan doeningen hebben) komt Miedema uit op 1,4 miljoen chronische reumapatiënten, anders gezegd: bijna één op de tien Nederlanders heeft zo'n aandoening. Het Nationaal Reumafonds is van OOLTGENSPLAAT Op D.V. dinsdag 23 december a.s. wordt er een kerstzangavond gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Ooltgensplaat. Hier aan werken o.a. mee: het in oktober op gerichte Chr. Stadskoor 'Goeree'. Stadskoor 'Goeree' is een geheel nieuw koor, wat bestaat uit een groep enthou siaste zangers, die tot doel hebben het zingen van psalmen, gezangen, hymnes, cantates, liedboekbewerkingen, evange liemotetten etc. Stadskoor 'Goeree' staat onder leiding van de bekende flakkeese dirigent Jaap de Geus. Vaste organist van dit koor is Kees van Eek, organist van de Her vormde gemeente van Ooltgensplaat en Stad a/h Haringvliet. Verder werken aan deze avond mee: Kinderkoor 'Goedereede' o.l.v. Janny Wolfert, Chr. Gem. zangvereniging 'Ju bilate' uit Ooltgensplaat o.l.v. Hannie Nispen, Chr. Gem. Zangvereniging 'Com nu met Sangh' uit Oude Tonge o.l.v. Arie van 't Geloof Meditatie wordt verzorgd door de plaatselijke predikant ds. J. B. ten Hove. Er is deze avond veel samenzang met be kende kerstliederen, Christmas carols, cantates enz. Dus u als luisteraar luistert niet alleen maar kan ook zelf heel veel meezingen. Voor Stadskoor 'Goeree' is dit het eerste 'concert' en wij nodigen u dan ook hartelijk uit om dit met ons te beleven. Allen heel hartelijk welkom! De avond begint om 19.45 uur. De kerk is open vanaf 19.00 uur. Komt allen tesa- men... mening dat reumatische aandoeningen in ons land ernstig worden onderschat, ter wijl op grond van objectieve cijfers spra ke is van een volksziekte. Niet alleen brengt reuma pijn, vermoeidheid en beperkingen in het dagelijks leven met zich mee, het leidt eveneens tot hoge col lectieve lasten. Volgens het TNO-rapport wordt jaarlijks zes tot zeven procent (3,5 miljard) van de directe medische kosten gemaakt in verband met reumatische aandoeningen. Daarnaast komt 30 tot 35 procent (17 miljard) van de uitgaven wegens ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid voor rekening van deze groep ziekten. Het Nationaal Reumafonds dringt aan op meer inspanningen van de overheid en het bedrijfsleven bij het bestrijden van reuma en de gevolgen daarvan. Daarbij zijn investeringen in onder meer wetenschappelijk onderzoek en aanpassingen van de werksituatie van reumapatiënten onontbeerlijk. Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 ||j^ Een keuze maken Is I niet moelltjkl ^'M.\ Ij superior shoes I) SCHOENMAKERS SINDS 1734 Kom eens vrijblijvend binnen kijkent Voorstraat 41Sommelsdiik Tel. (0187)482614 Fax (0187) 484520

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 11