Radio ROGOS verzorgt Kerst- en Nieuwjaarsgroeten BRANDwondenlVIEESTER- diploma uitgereikt go GOS H.v. 'Krammer' HDG tuis omroep. OoenÏt"rsl::itl",r roS mlfal^^rT''''''^ radio-uitzending speciaal bestemd voor onze bewone. n Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 12 DECEMBER 1997 Met een oorverdovend lawaai stijgen de ganzen op Op een morgen in de tweede helft van november kijken we uit over de zuidelijke Slikken van Flakkee. De laatste dagen is het veelal van dat typische novemberweer geweest; grijze luchten met van tijd tot tijd een miezerig regentje. Vanmorgen is het echter prachtig weer. Wel is de lucht gevuld met sluierbewolking, maar de zon heeft daar gelukkig geen enkele moeite mee. De Fjordenpaarden draven in het nog natte gras rond. De tiental len Heckrunderen die in onze nabijheid zijn, heffen nieuwsgierig hun ruige koppen op als beheerder Henk de Kok het toegangshek tot de Slikken achter zich op slot doet. Ze kennen hem én zijn landrover, zodat ze even later rustig doorgaan met het grazen. In de verte horen we het gekakel van duizenden gan zen. We staan bij de afrastering langs het pad dat vanaf de buitendijlc bij Melissant tot aan het strandje aan de Grevelingen loopt. Terwijl de Kok het hek sluit dwaalt onze blik over het landschap heen. Wie, mijmeren we stilletjes bij onszelf, zal niet bij het noemen van De Slikken van Flakkee aan de enorme weidsheid van het landschap denken. Grenzend aan de Grevelingen strekken de zuidelijke Slikken, met een opper vlakte van 700 ha, zich uit vanaf de bui tendijk bij Melissant tot onder Herkin gen. De breedte van het terrein varieert van 800 meter tot 2,5 kilometer. Diege nen die er bekend zijn, zien als het ware in gedachten de kudden imposante Heck runderen op de eindeloze grasvlakte gra zen. Ook de Fjordenpaarden zijn vanwe ge hun sierlijke voorkomen bij velen geliefd. Wie zich echter meer verdiept in wat er allemaal op deze slikken leeft, komt in aanraking met talloze vogelsoor ten, zoogdieren en planten. Het zoge naamde zanddepot ter hoogte van Melis sant vormt eigenlijk de scheiding tussen de zuidelijke- en noordelijke Slikken. Het noordelijk deel eindigt aan de bui tendijk ter hoogte het stadje Goedereede en beslaat zo'n 800 ha. Hier vindt een Honderden watervogels foerageren langs de oever voor Nederland unieke, spontane bosont wikkeling plaats. Vanwege de hoorbare aanwezigheid van de vele ganzen, zullen we deze morgen het zuidelijk deel van het natuurgebied bezoeken. Ontwikkeling Met een slakkengangetje rijden we rich ting Herkingen. De slikken zijn hier en daar drassig, zodat al gauw de vierwiel- aandrijving er aan te pas moet komen. Aan de horizon rechts van ons glinstert het diep blauwe water van de Grevelin gen. Aan onze linkerkant verheft zich de buitendijk in het landschap. Voor ons ligt een enorme vlakte. Om ons heen lopen de Heckrunderen. De zon zorgt er voor dat de Slikken zich van hun meest vriendelijke kant laten zien. Voor de afsluiting van de Grevelingen was dit gebied een kale vlakte. Het zoute water spoelde regelmatig bij hoogwater over grote delen van de slikken heen. Begin zeventiger jaren kwam er een einde aan de open verbinding van de Grevelingen met de Noordzee. Het water bleef wel zout, maar de getijdenbewe ging verdween. Om de oevers te bescher men tegen afkalving, werd op ruim 200 meter evenwijdig aan de kust een strek dam aangelegd. De oever zelf werd voor zien van schelpen. Om verstuivingen op de kale open zandvlakte tegen te gaan, zaaide men de drooggevallen slikken gedeeltelijk in. Voor de inrichting van het gebied werd een duidelijke keuze gemaakt. Op de noordelijke slikken mocht de natuur haar eigen gang gaan. Het zuidelijke deel moest daarentegen een open landschap blijven en gaan die nen als broed- en foerageergebied voor met name weidevogels. Zonder enige vorm van begrazing zou, door de groei van alledei struiken en bomen, de slik ken binnen enkele jaren tot een bosge- bied veranderd zijn. Staatsbosbeheer, die het gehele terrein beheert, besloot tot een intensieve begrazing met Heckrunderen en Fjordenpaarden. Beide dieren passen goed in een dergelijk terrein en kunnen het gehele jaar in de openlucht doorbren gen. Middels deze vorm van begrazing wordt de grasmat kort gehouden en opkomende boompjes en struikgewas krijgen geen kans zich te ontwikkelen. Wie echter denkt dat op de zuidelijke slikken alleen maar gras en hier en daar wat struweel groeit, slaat de plank volle dig mis. Allerlei grassen, mossen en planten hebben zich in de loop der jaren op de kale vlakte van destijds ontwik keld. Niet zonder trots vertelt de Kok dat er zowaar drie soorten orchideeën voor komen; namelijk de rietorchis, de vlees- kleunge orchis en de moeraswespenor- chis. Ook het duizendguldenkruid wordt er gevonden. In de herfst raakt men onder de indruk van de prachtige kleur schakeringen van het zeekraal dat nabij de oever van de Grevelingen groeit. Her en der verspreid in het landschap staan groepjes duindooms en andere struiken. Drassig Op diverse plaatsen in het terrein marke ren de wat dieper liggende geulen de oude kreekstructuren die ooit de slikken doorsneden. Nadat de getijdenbeweging in de Grevelingen verdween, verioren deze wateriopen hun functie. Vanaf de Grevelingen tot aan de buitendijk loopt het terrein slechts heel langzaam op. Bij stormachtige wind uit westelijke richtin gen lopen delen van de slikken vandaag de dag dan ook nog steeds onder water. Daarnaast zorgen de regens in herfst en winter dat het gehele terrein behooriijk drassig kan zijn. De natte structuur van het landschap schept de condities voor een ideaal weidevogelgebied. Het is dan ook geen wonder dat talloze vogels de Slikken van Flakkee met een bezoek ver eren. Vanaf het vroege voorjaar kan men vanaf de buitendijk, of vanaf het pad naar het strandje, genieten van de buite lende kieviten. Scholeksters lopen dik wijls heel bedrijvig rond en pikken om zich heen naar voedsel. Prachtig klinkt het grutto, grutto, grutto.op een vroe ge voorjaarsmorgen. Ook de tureluur laat zich bewonderen. Aan de oever van de Grevelingen foerageren honderden vogels, zoals de strand- en bontbekple- vier, visdief, dwergstem, bergeend en andere eendachtigen. Ook aan kleinere vogelsoorten ontbreekt het niet. De win ter is echter in aantocht. Vele vogels zijn vertrokken naar warmere delen van de wereld. Ganzen We hoorden het al van verre, maar nu we met de auto dichterbij komen wordt het lawaai alsmaar sterker. Even later zien we onze 'wintergasten'. Op een gegeven moment stopt de Kok en zet hij de motor stil. Duizenden brandganzen scharrelen hun 'kostje' bij elkaar. Steeds hoor je enkele ganzen roepen. "Dat zijn de wakers", zegt de beheerder. "Als zij alar meren, gaat de hele vlucht op de wie ken". De witte koppen van de ganzen schitteren in het stralende zonnetje. Het gezicht contrasteert nog sterker door de zwarte hals en borst die deze vogels ken merkt. Plotseling lijkt het wel of er een vliegtuig gaat opstijgen. Een oorverdo vend gekakel klinkt om ons heen. De lucht ziet zwart van de ganzen. In een ongeordende vlucht zwermen ze een paar honderd meter van ons vandaan om dan weer neer te strijken. Als de zaak wat tot rust is gekomen rijden we verder. Dit beeld herhaalt zich nog enkele keren deze morgen. De ganzen grazen voorna melijk op de strook grasland onder aan de buitendijk. De grasmat is hier van een zeer goede kwaliteit. De runderen en paarden hadden dat ook in de gaten en prefereerden dit malse gras boven het geen ze op de rest van de slikken konden nuttigen. Wil men echter een verruiging van de Slikken voorkomen, dan moeten de grazers zich over het gehele gebied verspreiden. Staatsbosbeheer besloot in te grijpen en liet een 5,5 kilometer lang raster aanbrengen. De ongeveer 150 ha grasland is middels poorten van ruim 20 meter wel open te stellen voor de runde ren en paarden. Dit wordt gedaan in strenge winters als blijkt dat de rest van het gebied niet kan voldoen aan de vraag naar voedsel. Deze maatregel conflicteert op dat moment niet met het bezoek van ganzen aan het terrein, daar deze bij een dergelijke koude verder in zuidelijke richting trekken. Later in de morgen staan we aan de oever van de Grevelingen. Voor ons kab belt het blauwe water van het Grevelin- genmeer in het lichte briesje. De zilte geur van het water prikkelt onze zintui gen. De drassige oever is zover we kun nen zien bedekt met schelpen. Allerlei soorten vogels stappen bedrijvig langs de wateriijn op zoek naar voedsel in de weke bodem. Een eindje van ons van daan koestert een aantal Heckrunderen zich in het novemberzonnetje. In de verte horen we de ganzen nog steeds te keer gaan. Een vlucht watervogels gaat op de vleugels en scheert over het water heen. Even is de lucht om ons heen gevuld met vogels. Een honderd meter verder strijken ze weer neer. Veel te gauw start de Kok de motor; we moeten hoognodig naar huis. Ongemerkt is het tegen twaalven geworden. I Henk Koppelaar De uitslag van de zoutwaterviswedstrijd van hengelaarsvereniging 'Krammer' gehouden op 6 december. Ook dit jaar wil RADIO ROGOS, de omroep voor het verzorgingshuis 'De Goede Ree', de bejaardenhuisvesting 'Het Oudeland' en het verpleeghuis 'De Samaritaan', de bevolking van het eiland Goeree-Overflakkee in de gelegenheid stellen een kerst- of nieuwjaarswens aan te bieden. 1 2 3 3 5 T.v.d.Poel35 cm C. v.d. Welle29 cm A. Bruinsma27 cm J. Kieviet sr27 cm J. Kieviet jr19 cm De overige deelnemers behaalden geen vangstresultaat. De volgende wedstrijd is de surprise wedstrijd op 13 december, waarvoor de inschrijfdatum is verstreken. Afhalen wedstrijdkaarten bij Café Zaaier te Mid- delhamis van 8.30 tot 9.30 uur; vissen van 10.30 tot 14.30 uur in de haven van Middelhamis. Nadere informatie over de wedstrijden bij: T. v.d. Poel, H. J. van Beierenlaan 15, 3244 XH Nieuwe Tonge, tel. (0187) 652492; voor lidmaatschappen: J. Kie viet, Oudelandsedijk 33, 3245 ZG Som- melsdijk, tel. 485375. Het is gebleken dat een warm en meele vend gebaar door middel van een groet, door onze bewoners bijzonder wordt ge- Z^'^i^^tol °- *^-"-n or^ze bewo- welkom nieuwjaarswensen voor het personeel zijn van harte Kerstprogramma wordt uitgezonden op Ie en 2e Kerstdag- meuwjaarsprogramma wordt uitgezonden op nieuwjaarsdlg, 2 en 3 ^ZZ::^:^^^^^^^^^^ °P ^^"- voor .njd.ga9tonb^naar U kunt ook telefonische reageren: (0187) 488200 of 484986. BON Onlangs hebben leerlingen van de School met de Bijbel te Sommels- dijk het project 'Vermijden en Bestrijden' van de Nederlandse Brandwonden Stichting afgerond. Zij deden dat door deel te nemen aan het examen dat een consulente van de Nederlandse Brandwonden Stichting kwam afnemen. 'Vermijden en Bestrijden', speciaal ont wikkeld voor leeriingen van de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs, wil kinde ren zich bewust laten worden van het risico brandwonden op te lopen. Daarnaast wordt in het lespakket duide lijk de nadruk gelegd op wat men moet doen als er toch sprake is van een brand wondongeval. De lessen werden gegeven door kaderin- structrice Atie Hollaar, geassisteerd door Tiny Blok. De leeriingen die het BRANDwonden- MEESTER-diploma: Karin Bakelaar, Quintus Blok, Erwin Blom, Hetty den Breejen, Diana van Dijk, Andrea van Driel, Hanneke Drooger, Wulfert van Duijn, Mark van Eesteren, Erwin Grootenboer, Eline de Haan, Eveline Hagoort, Cor Jansen, Jan Arie de Jong, Niels Joppe, Willem Joppe, Willem Kieviet, Eric Koppelaar Annehes Koppenaal, Peter Koudstaal,' Jeroen van der Laan, Rianne Mulder Manette van de Nieuwendijk, Hanneke Nieuwland, Dennie van Nimwegen, Paula van Nimwegen, Johannes Nipius! MIDDELHARNIS Naam: Adres: Woonplaats: Vraagt een plaat aan voor: Uit het gestelde dubbeltal, ds. J. Karels uit Oudemirdum en ds. M. Karens uit Werkendam, werd op de gehouden ledenvergadering van de Geref. Gemeen te een beroep uitgebracht op ds. M. Karens. adres: Johnny van Rees, Jan Rottier, Mieke van der Slik, Gerrit Terreehorst, Ellen Ver wijs, Mark Verwijs, Sara Vogelaar, Niels Volwerk, Martin Vroegindeweij, Renda van der Vlugt, Jorina Wittekoek, Roy Ytsma. De plaat is bestemd voor Kerst-/Oud- Eventuele Kerst-Nieuwjaarsgroet: en Nieuw-uitzendingen Muzikale keus: Reservekeus: ROGOS, KONINGIN JUUANAWEG 59, 3245 KA SOMMELSDIJK T^ «- ;'*'^- buizenden qanzen bezoeken de Slikken Van flakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6