EmvriDEn-niEmi/s Begin nu met de actie 'Zuinig stoken, zuinig aan' Overdenking I I I I I I I I I I I I I I I 1 I 1 I I I I I I I I I I I I I I Engelse Adventsliederen uit de Heilige Schrift Win een sauna-arrangement voor 2 personen I Maak kans op sauna-arrangement voor 2 personen Gezondheid Service biedt totaalpakket voor Tuinonderhoud "Festival of Lessons and Carols" André van Vliet in de Singelkerk in Ridderkerk Oefenen Kerst-Sing-ln Kerstviering 'Van Vrouw tot Vrouw' - Oud papier - flakkee verhuizingen b.v. De lofzang van Elizabet 1 VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRUDAG 12 DECEMBER 1997 No. 6662 Doet u al mee aan de actie 'Zuinig sto ken, zuinig aan'? U weet wel, die actie waarmee u kunt besparen op uw ener gierekening en tegelijk een steentje kunt bijdragen aan een beter milieu De actie is een gratis service van uw energiebedrijf en deze krant. Wie deelneemt aan de actie 'Zuinig sto ken, zuinig aan' krijgt inzicht in z'n energieverbruik en gaat bewuster om met energie. De ruim 1 miljoen Nederlanders die elk jaar meedoen, besparen gemid deld 5% op hun energieverbruik. Dat scheelt hen zo'n 75,- op de jaarlijkse energiekosten. Dit is een gemiddelde, dus het kan goed dat u meer bespaart. Vooral met de nog steeds stijgende ener gieheffing van de overheid is het de moeite waard om mee te doen aan de actie. De spaarkaart is hierbij een handig hulpmiddel. Hebt u geen spaarkaart? Neem dan contact op met uw energiebe drijf; daar ligt een kaart voor u klaar. U KUNT NOG STEEDS BEGINNEN De actie van dit seizoen is gestart op 3 november, maar u kunt nog steeds begin nen. Elke maandagochtend kijkt u even in de meterkast en noteert u op de spaar kaart de standen van uw gas- en electrici- teitsmeter. Dat doet u tot en met 30 maart 1998. Met de meterstanden bere kent u uw weekverbruik. Het weekver- bruik gas vergelijkt u met het streefver- bruik, dat u wekelijks vindt in een spe ciale tabel in deze krant. Deze tabel staat ook op pagina 516 van Teletekst (via Nederland 1, 2 of 3) en op Internet http://www.eneco.nl. Wanneer uw eigen verbruik lager is dan het streefverbruik, bespaart u energie en geld. Beschouw het als een uitdaging en probeer steeds onder het streefverbruik uit te komen! Het streefverbruik voor elektriciteit staat niet in de krant. Dit verbruik kunt u zelf van week tot week vergelijken. Uiteraard wordt het verbruik voor verlichting hoger naarmate de dagen korter worden. Andere streefcijfers Deed u al eerder mee aan de actie? Let dan op: vanaf de komende actie wordt een nieuwe, verbeterde berekeningsme thode gebruikt voor de streefcijfers. Hierdoor kunnen de streefcijfers in zeer koude perioden wat hoger, en bij zacht weer wat lager uitvallen dan u gewend bent. Houdt er rekening mee dat daar door de cijfers niet vergelijkbaar zijn met die van voorgaande jaren. Energiediskette Met de energiediskette kunt u de actie ook op de computer volgen. Deze diskette bevat een gemakkelijk programma voor het invullen van uw meterstanden, en tal van energiebesparingstips. Met handige grafiekjes kunt u de ontwikkeling van uw energieverbruik volgen. U kunt de energiediskette bestellen door ƒ11,95 (MS-DOS, 3% inch) of 16,95 (Windows 3.11 en 95, HD-diskette 1.44 Mb) over te maken op gironummer 214859 van ENECO Dordrecht, met ver melding van 'Actie Zuinig Stoken'. De verzendkosten zijn inbegrepen. Doe mee aan de rebuswedstrijd In deze krant vindt u een rebuswedstrijd van de actie 'Zuinig stoken, zuinig aan'. Doe mee en maak kans op een sauna arrangement voor twee personen ter waarde van 250,- of één van de tien bioscoopbonnen van 75,-. Let ook elke maand op de nieuwe rebus; er komen er nog drie. Zelfs voor de grootste tuinliefhebber kan het onderhouden van de eigen tuin soms een probleem worden. Dit kan zijn van wege lichamelijke klachten, te weinig tijd of korte dan wel langdurige afwezig heid. Gezondheid Service weet nu dat in al die gevallen Weiplaat groenvoorzie ning u een handje kan helpen. Dat gebeurt op vakkundige wijze en tegen een redelijke prijs. Weiplaat groenvoorziening is gespeciali seerd in tuinonderhoud, -ontwerp en - aanleg. Men komt langs voor het knip pen van een heg of het maaien van het gras, wellicht alleen tijdens de vakantie of gedurende het hele jaar. Maar ook het winterklaar maken van de tuin behoort tot de mogelijkheden. Er wordt altijd vrijblijvend en vooraf prijsopgave gedaan. Als u lid bent van Gezondheid Service hebt u recht op extra voordeel. Tijdens de maanden november tot en met februari ontvangt u 10% ledenkorting op najaarsonderhoud. Daarbij ontvangen alle Gezondheid Service-leden nog eens een groenattentie als de klus geklaard is. We kunnen ons voorstellen dat u over dit alles graag iets meer wilt weten. Bel dan met gezondheid Service, tel. (0181) 626226. Er wordt u een folder met aan vullende informatie over tuinonderhoud op maat met onder andere bijbehorende richtprijzen toegestuurd. Gezondheid Service en Welplaat Groen voorziening zijn graag tot uw dienst. Op zondagavond 21 december 1997 zingt de EXODUS-cantorij een zoge naamd: Een concert van traditionele Engelse Adventsliederen, voorzien van Neder landse teksten om in samenzang met de gemeente en met lezingen het einde van de Adventstijd en de komst van "het Licht" te bezingen. Deze samenzang vindt plaats in de Exo- duskerk. Dorpsweg 97, Sommelsdijk waar u van harte welkom bent. De dienst vangt aan om 19.30 uur. Medewerking verlenen: De Exodus-Can- torij o.l.v. Aletta Kwant. Voorganger: Ds. Jack Verwaal Organist: Jacques Wildemans Lectoren: Angelique Baars, Peter Visser. Het van den Heuvel-orgel in de Singel kerk is 25 jaar. Heeft u het jubileumcon cert gemist? Dan heeft u nu een herkan sing. Om alvast in de kerststemming te komen geeft de bekende André van Vliet een concert op zaterdag 13 december a.s. De toegang is gratis. Het concert begint om 20.00 uur. André speelt werken van o.a. Bach, Guilmant, Grison, Jan Bonefaas en van hemzelf. Natuurlijk is er ook samenzang. André studeerde af aan het Utrechts con servatorium en geeft concerten in binnen en buitenland. Hij is ook als dirigent en pianist aktief. U komt toch ook? Allamaal van harte welkom! In tegenstelling tot eerdere berichten wil muziekvereniging Amicitia te Dirksland u uitnodigen om op maandag 15 decem ber 1997 te oefenen in haar verenigings gebouw aan de Nijverheidsweg 3 te Dirksland. Kunt u op deze avond niet dan bent u natuurlijk welkom op woens dag 17 december 1997 in de Vroonlande en/of op vrijdag 19 december 1997 in de Schakel in Dirksland. Graag tot ziens. Op D.V. woensdag 17 december a.s. hopen we weer samen met de vrouwen uit en buiten onze gemeente het jaarlijk se kerstfeest te vieren. Voor deze morgen hebben we als gastspreker ds. A. M. Langhout uitgenodigd. Wie hem kent weet dat hij boeiend kan vertellen. Naast de meditatie en het kerstverhaal zullen we weer veel met elkaar zingen. Het pro gramma begint om 9.30 uur en zal om ongeveer 11.30 uur eindigen. Wij, als kerngroep van 'Vrouw tot Vrouw' ver wachten veel van deze morgen. In de hal is een verkoping van handwerkartikelen, CD's en boeken. Vanaf 9.00 uur staat de koffie klaar en staat het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstienden 3 te Ouddorp voor u open. Na afloop is er gelegenheid om na te pra ten en om elkaar te 'ontmoeten' onder het genot van een kopje koffie of warme chocolademelk, heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden, geen nood, er is kinderopvang aanwezig. Zegt het voort en neemt u ook uw vrien dinnen, kennissen, familie, buren enz. mee. Komt allen tezamen! De kerngroep 'Van Vrouw tot Vrouw' MIDDELHARNIS De papierophalers namens de commissie "oud papier" van de Ned. Herv. Gemeente hopen morgenochtend, zater dag, in Middelharnis weer langs te komen om oud papier dat u gereed hebt gezet op te halen ten bate van het Jeugd werk van de Gemeente. Hartelijk dank ervoor. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. "En van waar komt mij dit, dat de moeder mijns Heeren tot mij komt? (Lukas 1 43) Is het u wel eens opgevallen dat ook Elizabet gezongen heeft? Elizabet blijft meestal wat op de achtergrond, maar in Lukas 1 is zij degene die als eerste de lofzang heeft ingezet. Bij wie de blijdschap over Gods genade zich een uitweg zocht. Want - daar heeft ze van gezongen. Niet van het kind dat ze zelf verwachtte. Niet van het wonder dat zij op haar oude dag nog moeder zou worden. Neen, van dat andere Kind, de komende Zaligmaker. Elizabet heeft haar lofzang gezongen op het moment dat ze bezoek kreeg van een jonger nichtje, Maria uit Nazareth. Toen werd ze vervuld met de Heilige Geest en stroomden de woorden uit de mond. De Geest heeft het Zó geleid dat de beide a.s. moeders elkaar ontmoeten. Ze mogen samen iets beleven van de gemeenschap der heiligen. Let u op Gods zorg voor Maria. In haar omgeving zal ze veel onbegrip ontmoeten. En dan het wonder dat ze op een stille wenk van de engel naar het Zuiden trekt en dat Elizabet bij haar aankomst alles al blijkt te weten. De Geest is a.h.w. voor Maria uitgereisd. Het lijkt wel alsof Elizabet getuige geweest is van het bezoek van de engel. Opgetogen begroet ze Maria als de gezegende onder de vrouwen, omdat ze de moeder des Heeren mag zijn. "Mijns Heeren", zegt Elizabet. Vindt u dat geen wonder? Elizabet krijgt hier ten diepste de Zaligmaker Zelf op bezoek. Voorspel van het Kerstfeest. Nee, Elizabet ziet er nog niets van. Maar ze gelooft het en ze belijdt het nog niet geboren leven als haar Heere! Deze oude moeder in Israël is er ondersteboven van. ZE zegt: "Vanwaar komt mij dit?". Ja, zegt dat wel Elizabet, vanwaar? Waar ligt de bron? Waar is de afzender? Nu, Die is in de hemel. Maria's bezoek is een geschenk van Boven en heeft alles te maken met Gods welbehagen. Met Zijn verkiezende liefde waarmee zondige mensen worden bezocht. Hij is bewogen met een verloren mensengeslacht dat op de rand van de ondergang balanceert. God baant Zich een weg naar mensen zoals wij. Elizabet kan getuigen; van waar? Ze kan het niet op. De ontmoeting met de Zaligmaker wekt verwondering. Vooral omdat God het heel persoonlijk toe laat gaan. "Tot mij" zegt Elizabet. "Tot mij". Dat is het hele evangelie in 2 woorden, in een notendop. Elizabet komt niet tot Hem. En wij evenmin. Het gaat van de Heere uit. Dat is het rijke van het evangelie. Het kan voor ieder mens, hoe gebonden ook. Omdat Hij het is. Die komt. Wie zit er gebonden? Wie kan niet bij Hem komen? Van wie zijn de armen te kort en de benen verlamd? Wie heeft er geen verwachting voor de komende Kerstdagen? Geen nood. Hij komt tot u. In het gewaad van Zijn Woord. Om uw schuld te verzoenen. En om de last van de zonde over te nemen. "Geef maar aan Mij. IK weet er weg mee. Ik draag uw zonden weg tot op het vloekhout van Golgotha", zegt de Heere. Waar u dat verstaat, daar wordt de ver wondering bij u geboren. Over dat "van waar" en dat "tot mij". Je hebt helaas zoveel mensen bij wie je dat mist. Het is zo verstandelijk, zo beredeneerd. Het klopt allemaal zo precies. Het klopt veel te mooi. Zij zijn een zondaar. Jezus is de Zaligmaker. En dus is het in orde. Ja maar, wacht u eens even. Zo gaat dat niet, zo koel en zo zakelijk. Als het zo bij u ligt, dan is het te vrezen dat u de Zaligmaker nog niet kent. Zo is de gena de een rekensom geworden. Maar dan hebt u Hem nog nooit ontmoet. Want waar u Hem ontmoet, gaat u onderstebo ven van verwondering. Want het wonder van de genade is juist dat het niet klopt en dat het toch waar is. Dat leert u, als uw ogen opengaan voor uw zondenood. Dat u zo verloren ligt, dat u uzelf niet kunt redden en dat het van de andere kant, van Gods kant moet komen èn komt! Dan leert u het met Elizabet mee zingen: "vanwaar?". Hij tot mij ellendi ge. Tot mij, die het niet verdient. Tot mij, wetsovertreder. Tot mij, verloren zon daar. Midden in mijn nood zoekt Hij mij op". Zo breekt de verwondering zich baan. Laten we in deze weken vurig bidden, om straks verrast en verwonderd het Kerstfeest te mogen vieren. Dan zal het oude evangelie weer nieuw zijn. Alsof we het voor de Ie keer in ons leven horen. Van dit evangelie moeten we het hebben, willen we met God verzoend zijn. Zo mag er op kosten van de Heere worden gezongen: "Lof zij de God van Israël, De Heer' Die aan Zijn erjvolk dacht En door Zijn liefderijk bestel verlossing heeft teweeggebracht" (Lofz. van Zacharias: 1) i Is) Rebus actie 'Zuinig stoken, zuinig aan' Het wordt steeds kouder, de wind bijt soms nijdig en over twee weken begint officieel de winter. Jammer genoeg moeten we het voorlopig zonder wamr zonnetje stellen. Wat is er dan lekkerder dan je te koesteren in de warmte van de sauna; daar knap je weer helemaal van op. Doe daarom mee aan deze rebuswedstrijd en maak kans op een sauna-arrangement voor twee personen ter waarde van ƒ250,- in Mediterrana Hammam in Rotterdam, of win één van de tien bioscoopbonnen van 75,-. Los de rebus op en maak de zin op een originele manier af in maximaal 15 woorden. Schrijf de oplossing op een briefkaart en stuur deze vóór zaterdag 20 december 1997 naar: ENECO Actie 'Zuinig stoken, zuinig aan' Afd. BDE Postbus 9625, 3007 4P ROTTERDAM Prijswinnaars krijgen begin december persoonlijk bericht. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Ook als u deze keer niet wint, komen er nieuwe kansen: over vier weken vindt u in deze krant de volgende rebus van de actie 'Zuinig stoken, zuinig aan'. De wirmaars van de rebus op de spaarkaart zijn: R. Schou ten, Vianen (schaatsen); B. Duiverman, Voorburg; J. H. van Emst, Spijkenisse; G. van Tiel, Rotterdam; F. Hartog, Rotterdam; H. Abma-v.d. Burgh, Vlaardingen; J. Boot, Lisse; R. Booms, Leiderdorp; J. Potjes-Vergeer, Zoeter- meer; J. Busman, Rijswijk en C. van Laar, Den Haag (boekenbonnen). De winnaars van de vorige rebus in deze krant zijn: T. Mulder, Voorschoten (fleecetrui); A. Koeleman-v.d. Berg, Ter Aar; J. van Woerkum, Schiedam; H. v.d. Jagt, Delft; G. C. M. Fresco, Wateringen; W. Schriek, Barendrecht; A. Ideler, Nieuw-Beijerland; L. Turk, Rotterdam; M. E. Goedhart, Den Haag; E. van Mil, Den Haag; R. van 't Hoog, Sliedrecht (Theater Concertbonnen). -77- Jan was boerenknecht geworden en later met Geertrui getrouwd. Hij had Hoven- hof gekocht, hoewel hij nauwelijks vol doende geld bezat om het vee en alle gereedschappen, die nodig waren voor het bedrijf, aan te schaffen. Maar hij was dan toch boer en hij had gewerkt en ple zier gehad in zijn arbeid, hij hield van het vee en hij volgde met liefde de gang van de natuur. En in de lange winteravonden las hij in de boeken, die hij heimelijk kocht als hij in de stad de markt bezocht. Als Geetrui hem die avonden soms misprijzend aankeek, was dit niet omdat ze de urenlange stilte niet kon verdragen, maar omdat het lezen van boeken niet meehielp om het doel te bereiken, dat zij zich in het leven gesteld had. Geertrui wist hoe groot de hypotheek was, die op de boerderij rustte. Het was een ondraaglijk zware last, maar als zij zuinig leefden en hard werkten, kon er elk jaar een stukje van de schuld afgeknab- beld worden. In de loop der jaren had Jan Versloot er zich bij neergelegd, dat de hypotheek het leven op de boer derij beheerste. De hypotheek schreef voor, dwong, tyranniseerde. In een somber jaar, waarin het slechte weer de hooioogst gedeeltelijk deed mislukken en een ziekte onder het vee de melkop- brengst halveerde, hadden de gesprekken met Geertrui beklemmend gecirkeld om de onmoge lijkheid om iets van de schuld af te lossen. Het was toen geweest, dat Jan Versloot in een helder ziend ogenblik gedacht had, dat de hypotheek Geertrui's afgod was, en dat zij, gelijk met haar eindeloos verfoeide en aangebeden god, zou ster ven. Hun eerste kindje, een meisje, dat Katrien ge noemd werd en dat een jaar nadat zij hun intrek op de boerderij genomen hadden geboren werd, was lang alleen gebleven. Pas toen Katrien de school verliet en de plaats van de stoepmeid had ingeno men, werd Barend verwacht. De gelukkigste jaren in het leven van Jan Versloot waren begonnen toen Barend de school zou verlaten en de meester op een avond de boerderij was binnengestapt en gezegd had: die jongen moet doorleren. Jan Ver sloot had blij geknikt, maar Geertrui had scherp geantwoord, dat het niet kon. „Er staat geschreven, vrouw Versloot", had mees ter haar tegengesproken, „dat een mens met zijn talenten moet woekeren". „Dat kun je nergens beter doen dan op een boerde rij", luidde het antwoord van moeder Geertrui. Daar was het voorlopig bij gebleven en de boerin had, toen Barend van school kwam en er een jaar lang nergens over gepraat werd, gemeend de over winning te hebben behaald, wat ze trouwens van zelfsprekend vond. In die tijd was Katrien ge trouwd met Hein van Kralingen en hoewel Geer trui er trots op was, dat haar dochter trouwde met een jonge boer, die een boerderij als Welgelegen zijn vrije eigendom kon noemen, het was haar toch aan het hart gegaan, want nu moest er weer een dure stoepmeid worden aangenomen. Het bleef echter bijzonder goed gaan met de boerderij. En alles zou goed zijn blijven gaan, dacht de boerin jaren later nog, als Jan Versloot niet op een avond, toen ze met zijn drieën in de keuken zaten, plotse ling gezegd had: „Vrouw, Barend en ik hebben er lang en breed over gepraat. Het gaat goed met de hofstee, we hebben een beste meid, ik zal zelf weer wat harder aanpakken, en dan kan Barend met september naar een school in de stad. Hij wil het erg graag, en ik niet minder". Moeder Geertrui had al haar overredingswapenen in het vuur gebracht, van vriendelijk, meelijwek kend gefluister - even onderstreept door een niet al te heimelijk weggepinkte traan - tot een furieus geratel, om ten slotte veertien dagen wit en strak en sprakeloos door het huis te gaan. Maar ditmaal had Jan Versloot sterk gestaan, omdat hij nu de mogelijkheden zag om in zijn zoon het ideaal van zijn eigen jongensjaren te bereiken. Barend had zich in zijn schooljaren in niets van de andere dorpsjongens onderscheiden, behalve dan dat hij steeds onbetwist eerste van de klas was ge weest. Hij had meegedaan met slootje springen en met het lopen over te dun ijs, hij was een paar maal bijna verdronken, en voor hij van school kwam, kon hij al melken. Niemand had ooit ont dekt wat het vreemde was in het gedachtenleven van Barend Versloot, omdat hij er nooit met iemand over sprak. En toch begon het al toen hij nog jong was. Het overkwam hem soms, dat zich een paar woorden in zijn hoofd vastzetten over iets wat later gebeu ren zou. Hij was acht jaar toen hij eens in een schuur stond t ekijken naar de kalveren, die in dat voorjaar waren geboren. Hij streelde hun mooie kopjes en liet ze sabbelen op zijn vingers. En ineens hoorde hij in zich een paar woorden zich losmaken: die roodbonte gaat gauw dood. Er was geen stem die het zei, zijn mond was gesloten. Hij dacht het ook eigenlijk niet, die woorden waren er zo maar, vanzelf en ineens, ergens in hem. O, het was vreemd, want het roodbonte kalf stond niet bij hem, het stond ergens tussen de kalveren in met stoterige bewegingen van de kop uit de zeuning te drinken zoals alle andere kalveren. ,,Ik moet toch eens opletten of het uitkomt", had hij gedacht. Een week lang was hij dagelijks her haalde malen naar de schuur gegaan, maar er was niets gebeurd en hij wist niet of hij nu blij was of teleurgesteld. Tot zijn vader drie dagen later uit het land thuiskwam en vertelde, dat een der kalve ren, die gisteren voor het eerst in de wei waren ge jaagd, verdronken was. „Welk?" had Barend met een strak gezicht gevraagd. „Het roodbonte". „Dat wilde nooit bij me staan", had Barend ge zegd. Toen was hij naar buiten gegaan, naar het land. Het was dan toch uitgekomen, maar hij had zich door 'welk?' te vragen niet verraden. Hij zag, toen hij bleek op het hek zat, de andere kalveren met scheve, dwaze sprongen door de wei rennen en hij had gedacht: „Dat doen kalveren dus, spelen en springen als er een van hen verdronken is". Hij had enkele soortgelijke gevallen daarna be leefd zonder dat iemand er erg in had. Dat er een naam voor bestond, en dat dus andere mensen het zelfde ook wel eens hadden meegemaakt hoorde hj op een avond, dat er over gevoelens gesproken werd. Er was een oude boer bij geweest en die had gezegd, dat een mens zich niet aan dergelijke din gen mocht overgeven, omdat de toekomst rustte in Gods trouwe Vaderhand. Het had plechtig geklon ken, en alle mensen, die in de kamer zaten, hadden met strakke gezichten instemmend geknikt, maar Barend had het niet helemaal begrepen, al vond hij, dat je die oude boer wel geloven kon. Op de eerste september was hij het hek uitgestapt, een nieuwe tas gevuld met nieuwe boeken onder de arm. Hij zou naar het dorp lopen en van daar met de stoomtram naar de stad rijden. En toen waren daar plotseling, terwijl hij nog eenmaal zwaaide naar zijn vader die in een schuurdeur stond, weer enkele woorden in hem gevallen: wel beginnen, maar niet voltooien. Slechts één keer in zijn leven - maar dat zou nog vele, vele jaren duren - is hij heviger ontsteld geweest dan toen. „Wat moet ik doen", dacht hij, „moet ik terugke ren en alles aan vader zeggen? (wordt vervolgd) ^BtKBilDE Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland V^mZSS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel, (0186) 613624 Nieuwerkerk a. d. Ussel Ds. M. B. V. d. Akker BIBJBiBiBIBigiBEIBIBiBJBiBlBiaBJBlBIBJBEMBlBIBlBlBMBlBIBIBIBlBIBIBIBJB^^ IBJBlBMBJBlBIBJBMBlBIBIBMBIBlBMBMBJBlBMBIBIBIBiBlBIBlBlBMBlBIBIBJBIBlBiBM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3