Kustbeheer bij het Waterschap: "Ei^ interessant en zeer belangrijk" Damver. 'Denk En Zet' Elf eerste prijzen in 1997 (010) 2741135 Kerstconcert in Ouddorp Dijkgraaf Goekoop: "De cirkel is eindelijk weer rond'' Politie 24-uurs telefoon: Dam- en schaakver. "Ontspanning" Sterke vermindering stankoverlast verwacht Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS Het is het het jaar 1768 geweest, tweehonderd en negenentwintig jaar geleden, dat de Staten van Holland en van West Vriesland het liustbeheer bij Goeree en Ouddorp van de polders overnamen en het is gisteren geweest, 11 december 1997, dat door Rijkswaterstaat dat kustbeheer weer werd geretourneerd. Met een symbolische handdruk en een gerust hart heeft plaatsvervangend directeur- generaal Prins van Rijkswaterstaat die zorg dijkgraaf Goekoop van het Waterschap Goeree Overflakkee weer in handen gegeven. De heer Goekoop heeft het moment als historisch ervaren en de verantwoorde lijkheid graag geaccepteerd, met de tevreden vaststelling dat de (onderhouds) cirkel eindelijk weer rond is. Maar het Waterschap moet er anderzijds van uit gaan dat een duin net is als een kind, het vraagt voortdurend aandacht, is wispelt urig en het kost altijd geld. Die waar schuwing paste overigens in een act die werd opgevoerd door een type dat zich als voorzitter van het Hansje Brinker Genootschap presenteerde. Hansje was het ventje dat een dijkdoorbraak voor kwam door zijn duim in het ontstane gat te stoppen. De duim op sterk water werd de heer Goekoop als relikwie aangebo den... Om de kustverdediging in goede conditie te houden zal er groter inspanning nodig zijn, maar het Waterschap is er klaar voor, heeft er ook een afkoopsom van 16,9 miljoen gulden voor ontvangen. Ook de provincie verleent een jaarlijkse subsidie. De overdracht, die overigens al per 1 januari van dit jaar van kracht werd, werd door de symbolische handeling bekrachtigd tijdens een bijeenkomst in het voormalige bedieningsgebouw aan de voet van de Haringvlietsluizen, van waaraf zich een fraai uitzicht op ook het nieuwe werkgebied van het Waterschap presenteerde, stof te over om het histori sche moment met toepasselijke woorden te onderstrepen. Ir. H. M. Schroten, hoofddirecteur Rijks waterstaat directie Zuid-Holland, schatte het in zijn toespraak zelfs 280 jaar gele den dat voornoemde Staten het kustbe heer hadden overgenomen. Doorbraken bedreigden het voortbestaan van het eiland, omdat voor herstel plaatselijk geen geld was. Dik vierduizend gulden 's jaars betaalde het gebied voor de genoten zorg, maar in 1988 stond de groep Natte Waterstaatswerken op met het advies aan de Overheid het kustbe heer tot de hoofdsystemen te beperken. Nu de overdracht een feit werd, trekt de overheid zich niet geheel terug maar zal voor handhaving van de kustlijn verant woordelijk blijven. Onder andere houdt dat uitvoering van zandsuppleties in warmeer het strand teveel af zou nemen. Normaliter gebeurt dat door ophoging van het strand, maar bezien wordt of aanvulling van de onderwateroever voor Goerees kust ook mogelijk zou zijn; het lijkt overigens met zoveel stromingen nauwelijks waarschijnlijk. Ook over het Slijkgat heeft ir. Schroten gesproken en ook daarover bracht hij niet het nieuws dat Goeree graag zou hebben gehoord. Het geul blijkt erg sen- dimenterend, wat betekent dat het bij verdieping snel weer met zand vol zou lopen. Een waarschijnlijker oplossing zou zijn het geul te verplaatsen. Ook de mogelijkheid dat het spuiregiem gewijzigd zal worden werd door ir. Schroten bezien. Zeker geen radicale afwijzing uit zijn mond, veel meer denkt hij mee met de genoemde opties waarvan zelfs met die die zout water tot aan de ingang van het Spui zou brengen gere kend moet worden, niet echter zonder dat de zoetwatertvoorziening zoals die nu geldt blijvend verzekerd zal zijn, liet de heer Schroten weten. Historie Ir. D. Goekoop, dijkgraaf van het Water schap Goeree-Overflakkee, wist zich in het bedieningsgebouw op een gedenk waardige en historische plaats, midden in de kraan van Rijn en Maas. Het Water schap is voor z'n nieuwe taak gereed: "Het lijkt ons met de ontvangen midde len te lukken", liet de dijkgraaf weten, zuinig maar niet armoedig. "Met eenvou dige middelen willen we een mooie zee wering houden." Méér historie beleefde de heer Goekoop toen hij de naam van een van zijn voor vaders David Goekoop noemde als de man die het bestond het met de Staten eens te worden over de jaarlijks te beta len'schot'van 4035,95. Nu verheugde hij zich erover dat zijn voorganger, dijkgraaf Van Kampenhout, zich tegenover de commissie-Brokx zo onverzettelijk had getoond bij het bespreken van een afkoopsom en zelfs de garantie op een vaste jaarlijkse subsi die van de provincie. Rijkswaterstaat weet de zorg voor de kust bij het Waterschap in goede handen en dijkgraaf Goekoop heeft daarin gerustgesteld. De duinen zullen goed -, en zelfs mooi gehouden worden, beloof de hij. Zelfs gaan zijn gedachten uit naar camouflage, met zand uit het Slijkgat, van de bitumendijk bij het Flaauwe Werk, om er een duin van te maken dat voor het nageslacht, samen met de voor delta, van natuurwetenschappelijke waarde zal kunnen zijn. Ook dijkgraaf Goekoop tekende bij deze gelegenheid geen heftig verzet aan tegen de gedachte zout water in het Haringvliet te laten. De dijken kunnen grotere getij- verschillen hebben, maar alvast drong hij aan dat verlies van zoet inlaatwater zal worden gecompenseerd zodat daarover blijvend zal kunnen worden beschikt. De bekrachtiging van de overdracht ("in vol vertrouwen", zei de plaatsvervan gend directeur-generaal van Rijkswaters taat) ging met het uitwisselen van vrien delijkheden gepaard. Er werd een fraaie aquarel aangeboden van het kustgebied, gemaakt door Matthijs Mijnders en aan de heer Prins de befaamde waterschaps karaf. Rotterdam-Rijnmond GEMEENTE OOSTFLAKKEE Auto uit de bocht Dinsdag j.l. reed een 20-jarige inwoner uit Dirksland met zijn Mercedes-busje op de Langeweg te Ooltgensplaat. In de bocht nabij de carpoolplaats vloog hij vermoedelijk door een te hoge snelheid uit de bocht en kwam op zijn zijkant tot stilstand tegen een boom. GEMEENTE MIDDELHARNIS Aanrijding Dinsdag reed een 20-jarige inwoonster uit Middelharnis met haar auto op de Waterweg in de richting van de haven te Middelharnis. Vanaf de Waterweg reed ze naar beneden. Door het natte wegdek en het remmen begon de auto te slinge ren en botste tegen een aldaar staande boom, waarna de auto ook nog tegen een daar geparkeerde auto botste. Inbraak Ingebroken werd er in een winkelpand aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. De dader(s) verschafte(n) zich de toegang via het dak. Er werd niets vermist. In dee kantine van een sportvereniging aan de Vrouwtjesweg te Stad aan 't Ha ringvliet werd ingebroken. Er werd een aantal automaten opengebroken. Een klein bedrag aan geld werd ontvreemd. GEMEENTE DIRKSLAND Aanrijding Op de Molendijk te Herkingen vond een aanrijding plaats. Op de kruising West- dijk-Zuiddijk-Molendijk lag veel modder op de weg. Een 23-jarige inwoner uit Sommelsdijk geraakte hierdoor in de slip en reed in de berm tegen een betonpaal. GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding met ree Een inwoner uit Goedereede reed op de Mr. Snijderweg te Stellendam tegen een ree op. Het gevolg was een dode ree en schade aan het voertuig. Op D.V. zaterdag 20 december a.s. hoopt de christelijke gemengde zangvereniging 'Hart en Stem' uit Ouddorp haar kerst concert uit te voeren in het m.f.g. 'Dorp- stienden' te Ouddorp in zaal A^ en niet zoals voorgaande jaren in de sporthal. Ook het kinderkoor 'Jong Begonnen' en het jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem' uit Ouddorp zullen aan deze avond meewer ken. De koren worden begeleid door Johan van Broekhoven op de piano en een ko- perkwartet. Zij zullen gewone kerstliede ren en enkele kerstcantate's van Koos Bons en Piet Kiel ten gehore brengen. De algehele leiding is in handen van de dirigent Jan Bezuijen. Deze avond begint om 19.30 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Uitslagen 8 december In Ouddorp moest het Ie team van "Ont spanning" aantreden tegen het 2e team van de "Penning" uit Rozenburg. Oud dorp was vooraf favoriet ondat ze reeds 2x gewonnen had dit seizoen terwijl Rozenburg niet verder was gekomen dan 1 gelijkspel. Maar door absentie van A. C. Baas en een huishoudelijke partij tus sen M. Breen en A.J. Kastelein kon Oud dorp niet haar beste team opstellen. Het bleek een gelijk opgaande strijd te zijn met wisselende kansen waarbij "Ont spanning" steeds de beste papieren had. Het werd 4 - 4. Persoonlijke uitslagen: 1. J. Santifort1 2. W. T. Breen 3. P. A. DerrezO 4. W. H. M. van GeelenO 5. W. J. TanisO 6. K. van der WendeVi 7. H. TanisO 8. A. van Huizen1 Huishoudelijk groep 1: M. Breen - A. J. KasteleinO -1 De heer Kastelein heeft door deze over winning de aansluiting bij de top 3 gevonden. Als hij zijn resterende 2 inhaalpartijen wint dan zal hij op de 2e plaats uitkomen. groep 2: P. Speelman-R. van der Wende1 - O Nieuwkomer Speelman is een aanwinst voor de vereniging. Met verzorgd spel zorgt hij voor heel wat leed bij zijn tegenstanders. Ditmaal was jeugdspeler Van der Wende het slachtoffer. P. Breen - R. A. L. KickertO -1 K. de Ronde - C. Wassenaar1 - O Door deze overwinning bezet de heer de Ronde nu de Ie plaats voor de heer Was senaar. J. Dijkstra - P. van der Noordt1 - O Een open partij met wisselende kansen OOLTGENSPLAAT Opbrengst kollekte - Dhr. Birkhoff uit Ooltgensplaat had de opbrenst van de diabetes-kollekte al direct na de gehouden kollekte doorge geven, maar publikatie is - buiten zijn schuld - uitgebleven. Daarom alsnog de vermelding dat in Ooltgensplaat het mooie bedrag van 2228,55 werd gekol- lekteerd; hartelijk dank daarvoor! Gebr. de Waal Drukkerij waarbij de klasse van oud-kampioen Dijkstra de doorslag gaf. M. M. van Damme - W. van der Meijden1 - O A. Schaefer - E. DerrezO - 1 Na een matige start begint Derrez (inder daad de broer van...) zijn punten te pak ken. DAMMEN: J. Westhoeve - J. Moerkerk3 - O C. Vermeulen - C. TanisO - 3 M. Bruinsma - A. P. C. de Mik1 -1 P. van Dam - A. de Mik1 -1 L. Moerkerk - C. Akershoek1 - 1 K. Tanis - J. van Koppen3 - O A. Meijer - C. Mierop1 - 1 Uitslagen van 8 december Afdeling 1 J. van Hoorn - P. Leroy0"^ J. A. van Hoorn - C. PolderM Afdeling 2 R. Jacobs - A. Verolme0"3 J. v.d. Kooij - H. Schellevis3-0 Afdeling 3 H. Noordijk - T. Staal3-0 G. Zaaijer-J. A. Gebuis1-1 J. A. Nipius-J. Verbiest1-1 G. M. Koese - J. Holleman3-0 Stand per 1 december Afdeling 1 1. C.Spee10-21 2. H. Koese8-18 3. J. Koese6-9 4. H. Verolme6-9 5. P. Leroy4-8 6. J. A. Dekker8-8 7. J. Mackloet7-7 8. J. A. van Hoorn6-6 9. J. van Hoorn6-6 10. C. Polder9-5 11. A. Knape8-3 Afdeling 2 1. A. Verolme8-12 2. P. van Brussel8-12 3. A. Krijgsman9-10 4. J. Lodder8-9 5. M. Klink7-8 6. J. v.d. Kooij7-8 7. W. Vroegindeweij6-7 8. H. Schellevis8-7 9. F. Noordijk8-6 10. R. Jacobs5-2 Afdeling 3 1. G. Zaaijer9-18 2. H. Noordijk9-13 3. J. Verbiest9-12 4. G. M. Koese5-11 5. J.A. Gebuis10-10 6. T. Staal8-6 7. J. Groenendijk3-4 8. J. Holleman5-5 9. J. Nipius7-3 VRLTDAG 12 DECEMBER 1997 MIDDELHARNIS. De varkensmeste- rij van de firma A. Genugten brengt de gemoederen van de bevolking van Middelharnis/Sommelsdijk nogal eens in beroering. De penetrante geur die zich van tijd tot tijd over delen van deze woonkernen verspreidt, is verre van aangenaam te noemen. Op de maandagavond gehouden vergadering van de commissie Algemene Bestuurs zaken deelde wethouder Slootweg ech ter mede, dat het bedrijf deze maand een zgn. biowasser laat aanbrengen. Volgens de leverancier van dit appa raat moet dit tot een zeer aanzienlijke reductie van de stankoverlast leiden. De stank wordt naar alle waarschijnlijk heid niet zozeer veroorzaakt door de vele varkens die in de mesterij vertoeven, maar door de fabricage van varkensvoer die op het bedrijf plaats vindt. De stank die regelmatig delen van Middelharnis en Sommelsdijk in zijn greep houdt, leidde de laatste jaren tot een aanzienlij ke klachtenstroom. Al deze klachten worden nauwkeurig door het ISGO gere gistreerd en door de gemeente serieus bekeken. Middelharnis vindt de toestand al lange tijd onaanvaardbaar. Op drin gend advies van de gemeente en na intensieve overleg heeft de firma Genug ten besloten een biowasser te plaatsen. Dit apparaat zal de geur die vrijkomt bij het fabriceren van varkensvoer zodanig filteren, dat het zal leiden tot een aan zienlijke vermindering van de stankpro blemen. Mocht de biowasser echter niet blijken te voldoen, dan zal er een andere oplossing moeten komen. De gemeente voert in deze kwestie nauw overieg met de Rijksinspectie voor Volksgezondheid en Milieu en tracht er alles aan te doen om een afdoende oplossing voor de stankoverlast te bewerkstelligen. Als men ergens gezellig over duiven wil kouten, ga dan eens naar de Comb. Leijs en Zn. te Ossendrecht. Gastvrij heid is daar het hoogste gemeengoed en over duiven komt men er nooit uit gepraat. Men vindt te hunnen huize Fransen, Belgen en uit alle provincies Nederlandse duivenliefhebbers en ook daarheen zijn al vele leijscracks verd wenen en maakten zijn vogels van Utrecht tot Parijs kampioenen. Vooral in 1997 is de combinatie bijzon der in het nieuws geweest door hun elf overwinningen in groter en kleiner ver band. Vooral schitterden zij op de een- dagsfond en fond, waarbij ze verschillen de malen in de eerste tien op teletext ver schenen. In het gehucht "Calfven" gelegen in het huidige Woensdrecht, waarin alle omlig gende gemeenten als Ossendrecht, Putte, Hoogerheide en Huijbergen thans onder één burgervader ressorteren, verblijven de oude en nieuwe kampioenen van dit vlugge en sterke ras. Lieflijk gelegen aan de hoogste heuvel in Brabant staat een groot aantal gezellig ingerichte hokken, netjes bijgehouden door de ex-bouwmeester Jean Baprist Leijs, die volop tijd heeft voor zijn gevleugelde kolonie, want na het vol tooien van vele meesterbouwwerken in Oostenrijk, Duitsland, België, Zuidhol land en Zeeland, is hij door een ernstig auto-ongeluk dusdanig invalide geraakt dat hij niet meer kan deelnemen aan het arbeidsproces. Het zal de duiven een zorg zijn dat hij ze zo nu en dan met grote pijn moet inmanden of voer geven. Van zijn echtgenote en zoon-compagnon Erik (nergens nog beter dan bij moeders pappot) heeft hij alle steun, maar welk gezinslid zou niet van duiven gaan hou den als ze jaarlijks zoveel fraaie prijzen naar huis brengen. Is het vakmanschap of helpt vrouwe For tune een handje mee? De eerstgeteken- den zitten bijna altijd als eerste in de klok en dat kan bovengenoemde dame toch niet beïnvloeden. Leijs is al tiental len jaren bezig steeds maar het ras te ver beteren en ook al heeft hij zelf topvlie- gers, toch beproeft hij voortdurend nieu we rassen van liefhebbers die aan de weg timmeren. Laatstelijk was dit voor de midfond de van Belgische oorsprong ras- sprinters van Marteijn uit Amemuiden, voor de fond importeerde hij de kracht patsers van Schoenmaker uit Amsterdam en van plaatsgenoot Bernard de Nijs. Bij de perfecte verzorging gaat de voor liefde uit naar veel vitaminen en een zeer gevarieerde mengeling met toetjes uit de tuin. In de 85 tellende luchtklievers te Hoogerheide moet hij zich meten met fondspecialisten, eendagsfondfenomen, midfond, vitesse en jonge duivenspecia- listen. Zijn administratieve aktiviteit stond jaren op een laag pitje, door de dagelijkse omgang kende hij ze allen uit zijn hoofd, maar de vele kopers die regelmatig aan de telefoon zijn, eisen papieren. Het computergebeuren, een klusje voor zoon Erik, is niet langer te negeren. Met de jonge duiven is het wat minder dan voorgaande jaren, toen hij daarmee toonaangevend was. Er zijn twee redenen voor aan te geven, hij hirict teveel op twee gedachten, wel of niet consequent verduisteren en er lopen meer pure fondjongen op het hok. Enerzijds is er de wetenschap dat men zonder verduisteren met jongen niet meer meekan, het is de klapschaats voor jonge duiven, anderzijds toch de angst voor de nadelige invloed op de vogels in de toekomst. De combinatie is een schoolvoorbeeld van liefhebbers die er niet van buiten kunnen om in het seizoen een week niet met duiven te spelen. De echte liefhebber speelt op alle vluchten van begin tot einde van het programma. Men moet dan wel snelle rakkers en echte fondbeulen hebben. Zo'n allround hok vindt u in de Ossendrechtse dreven, waar afgelopen jaar de volgende elf eer ste prijzen werden behaald. Ie Argenton ver. 249 d. 2e Argenton ZUF 3006 d. 3e Argenton Brabant 2000 11304d. 2e Argenton ZNB 14767 d. Ie La Souterraine ver. 268 d. 2e La Souterraine ZUF 2553 d. Ie Orleans ver. 386 d. Ie Limoges ver. 243 d. 6e Limoges ZUF 2322 d. Ie Bordeaux ver. 125 d. Ie Bordeaux ZUF 1285 d. Ie St. Quentin ver. 1133 jd. Ie 2e St. Ghislain ver. 1020 jd. Ie Menen ver. 1155 nvld. 3e generaal ver. 86 leden. 3e generaal ZUF aangewezen en onaangewezen 850 leden. Na de overdracht voltrokken zich wat vriendelijkheden. Links de plaatsvervangend directeur ö-.>it/-.-.: Kijkswaterstaat, ir. Prins; vervolgens ing. D. Goekoop, de dijkgraafen rechts medewerkers van Rijkswaterstaat dienstkring Haringvliet, die met hun fraaie outfit een link legden met de tijd dat het kustbeheer uit handen werd gegeven. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)482729 Fax (0187) 48 57 36 Verlovingskaarten Geboortekaarten Jubileumkaarten Trouwkaarten Visitekaartjes Enveloppen Briefpapier Brochures Fakturen Boeken Folders Posters

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2