^dvent Boer en burger of haat-liefde huünrechtse Fluit en Gitaar presentatie LI TI E Middelhamis niet aldcoord met overgang naar Zeeland zolang er geen duidelijkheid m.b.t. stadsprovincie is 'HaH' (010)2741135 KERSTCONCERT 2^^X^ K-^ Ramoco b.v. Politie 24-uurs telefoon: autoschade De V^^£^ De Christenvrouw afd. Dirksland Kerstzangavond te Dirksland Kerstviering voor de ouderen AA^MINNAARD ^^'^VASTGOED Landbouwpr aatje: Extra kerkdiensten GerefGemeenten Bestuur Stichting HDG start vuurwerltactie '97 70e Jaargang VRUDAG 12 DECEMBER 1997 No. 6662 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. ^rinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 21,75 JAARABONNEMENT 57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 '--•--•-•••-••- beschroomd gaan wij ^w> komste tegemoet 8n hooren, bevend, den heraut, 'ï)och missen het bezield gemoed 8n 't wierook, mirre en goud. j{og minder plaats dan toen voor ^J In 't ledig menschenhart, i)at hulpe zoekt, doch buiten In bange wereldsmart. Wie is er, die naar verlangt In dezen donk'ren tijd? Wie toch - die verheugd ontvangt ^Is Gij geboren zijt? Waar is de Simeon, die IJ in d'armen neemt 8n daarna sterven kan? Öe profetes, die, wachtend, 'V verneemt £n spreekt tot elk daaiipon? Wel klinken, schoone zangen overal, 't)och d'englenstem ontbreekt. Öe sten-e boven 'ÊethVems stal Verbleekt bij 't licht, dat ieder zelf ontsteekt. Immanuel, - dat ons IJw licht doorstraal! Maak Zelf ons hart bereid! 'Ê)at met IJw komst ^w vrede daal' In 't hart, dat ^J verbeidt! 'I'roosl Gij mij" Hffgina JCleisen RENAULT-dealer Zit Nederland in zijn maag met een legioen van ontredderde boeren? Veel boeren voelen zich aangeschoten wild. En wie behartigt eigenlijk nog de belangen van de boeren? Er is tussen boer en burger een haat - liefde verhouding ontstaan. Die kent alleen nog maar verliezers. Het ging de varkenshouders in ons land jarenlang voor de wind. Er was meer dan voldoende vraag naar vlees en het bui tenland prefereerde onze biggen die als uitgangsmateriaal voor een goede var kenshouderij best gedijden. Vooral in de zuidelijke provincies (veelal met kinder rijke gezinnen en arme zandgronden) rezen de meterslange varkenshokken als paddestoelen uit de grond. Fokkers en mesters vonden elkaar in een race naar een bodemloze markt voor varkensvlees. Mengvoederfabrikanten, slachterijen en financierende bankbedrijven stimuleer den de varkenscoalitie en zagen alleen maar heil in de explosief groeiende var kenshouderij. Er was nauwelijks enig besef van grenzen aan de groei. En die grenzen zijn er wel degelijk. Het kan verkeren: de intensieve veehou derij heeft een immens milieuprobleem veroorzaakt. Een moderne veehouderij heeft geleid tot een belasting van het milieu met schadelijke stoffen (stikstof, fosfaat e.d.). Het drinkwater raakt ver ontreinigd en kan slechts tegen aanzien lijke kosten geschikt worden gemaakt voor menselijke consumptie. Bovendien produceert de varkenshouderij vleesber- gen die nauwelijks meer zijn te slijten. De varkenshouderij produceert biggen voor de export (vooral naar Zuid-Euro pa) en manifesteert zich aldus als kraam kamer voor Europa. Het zijn slechts enkele 'vruchten' van een stormachtig, uit de kluiten gewassen Nederlandse var kenshouderij. Uitwassen die door de bur gers (lees samenleving) niet meer wor den gepikt. Varkenshouders komen in een kwaad daglicht te staan en worden vaak gezien als milieubelasters. Sommi ge agrariërs zijn echt geraakt en diep beledigd omdat ze niet langer als milieu crimineel door het leven willen. Vandaar ook de rigoreuze plannen om de varkens houderij ingrijpend te reorganiseren en af te slanken. Landbouwminister Van Aartsen houdt het op een kaasschaaf die elke varkens houder met een kwart van zijn veestapel kort. De nationale varkensstapel moet met ruim 4 miljoen dieren verminderen en elke boer moet een kwart van zijn veestapel inleveren. Afgezien van het feit dat zo een monstrueuze maatregel juridisch aanvechtbaar is (is dat te rijmen met het Europees gemeenschappelijk landbouwbeleid?) betekenen de plannen van Van Aartsen een kaalslag in de land bouw. Frappant is wel dat de minister brede bijval geniet van de politiek en de samenleving. Die steun geeft een extra zetje aan de haalbaarheid van de ministe- riëele snode plannen. Kat - en - muisspel. Wat heeft de varkenshouderij te bieden bij de landbouwminister? De varkens houders zijn tot nu toe niet in staat geble ken front te maken, laat staan met een deugdelijk tegenoffensief te komen. De sector blijkt niet in staat op creatieve wijze en ook niet op een effectieve manier te reageren. Boerenvoormannen gebruiken slechts stoere en afwijzende taal, maar verzuimen de zozeer gewenste remedies aan te reiken. Grappig - en eigenlijk verbazingwekkend - is het gegeven dat de varkenshouders zelf toe zijn aan verbeteringstherapieën. Hun belangenbehartigers missen de inventivi teit deze houding om te zetten in concre te plannen. Voor minister Van Aartsen is dat boerengemis het sein zijn eigen saneringsplannen door te zetten. Hij noemt het boerengekrakeel slechts cos metica zonder effect. Het kat - en - muisspel krijgt zo langza merhand bizarre afmetingen. De samen leving krijgt de indruk dat varkenshou ders geen gevoel hebben voor maat schappelijke signalen en dat deze boeren blind en doof zijn. Anderzijds voelen varkenshouders zich gekrenkt en ontred derd en zien geen enkel licht in de tunnel die alleen maar stinkt. De varkenssector voelt zich opgejaagd en blijft steken in een modderpoel van robberende partijen die allemaal hun eigen belangetjes voor op stellen. Zo komt er geen einde aan een uit de hand gelopen varkensdrama. Boer en burger begrijpen elkaar niet en de politiek heeft de vrije ruimte om het hakmes te hanteren. Een haat - liefde verhouding leidt onherroepelijk tot ver liezers en geen winnaars. De samenle ving zal een sector van economische betekenis gaan missen en de boeren zul len worden veroordeeld tot de bedelstaf Jammer genoeg is er (nog) geen genees heer die de juiste recepten (hoe pijnlijk ook) aanreikt. Tot nu toe wemelt het van zachte heelmeesters die alleen maar stin kende wonden maken. B. Schouwing. Als u meer wilt dan de laagste prijs vooraUezeherhódl leerlingen muziekschool G-O Op vrijdag 19 december a.s., aanvang 19.30 uur, is er weer een voorspeelavond van leerlingen van de regionale muziek school. De lokatie is als vanouds de grote zaal van het Diekhuus, Ben.Zand- pad 7 te Middelhamis en de toegang is gratis. Deze leerlingenavond zal voor een groot deel in het teken van het kerstfeest staan. Twintig fluitisten en twintig gitaristen brengen in allerlei combinaties een scala van kerstliederen ten gehore. Daarnaast brengt het fluitensemble een aantal jazzy bewerkingen van componist/arrangeur Bill Holcombe. Naast dit ensemble is er uiteraard ook een apart optreden van het Flakkees Gitaar Ensemble. Aan het eind van de avond voert een speciaal voor deze gelegenheid gevormd ensemble van fluitisten en gitaristen werken uit van Mozart, Giuliani en Faure. De leerlingen, de fluitdocent Cees Veer man, de gitaardocent Leo Verkerk, het bestuur en de direktie van de muziek school stellen het zeer op prijs als u deze avond wilt bijwonen. Omdat tijdens dit concert nogal wat beginnende leerlingen voor het eerste optreden, is deze avond wellicht extra aan te bevelen voor dege nen die overwegen om in de toekomst deze instrumenten te gaan bespelen. Nogmaals van harte welkom! GEMEENTE (MIDDELHARNIS 10-12 - Werd door de politie een 36 jarige bewoner uit Oosterland aangehou den nadat hij bij een bewoonster in de Oranje Nassaustraat te Middelhamis de voordeur had ingeslagen en een auto had vernield. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Vrachtauto vast in berm 10-12 Raakte door nog onbekende oor zaak omstreeks 10.00 uur een 51 jarige Duitse bestuurder van een vrachtauto, hiermee in de berm van de Magdalena- dijk te Oude Tonge. Doordat het totaal gewicht van de vrachtauto 45 ton bedroeg moest het takelbedrijf met groot materieel uitrukken. Om 14.00 uur werd de rijbaan weer geheel vrijgegeven. GEMEENTE GOEDEREEDE Vrachtauto in sloot 10-12 Was omstreeks 10.35 uur op de Plaatweg te Stellendam een 28 jarige bestuurder uit Goedereede, met zijn vrachtauto in de berm geraakt, waarna hij tegen twee bomen botste en in de sloot terecht kwam. De bestuurder is voor onderzoek per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis en kwam even later al weer naar zijn vrachtauto kijken. Het verkeer werd omgeleid en de brand weer damde de plaats van de aanrijding af in verband met lekkage van olie. Omstreeks 17.45 uur werd de rijbaan weer vrijgegeven. GEMEENTE DIRKStAND 10-12 Werd melding gedaan van het bekrassen van verschillende personen auto's welke geparkeerd stonden aan de Secr. Rooijlaan te Dirksland. DIRKSLAND - dinsdagavond 7.30 uur ds, A. M. den Boer (Bijbellezing). OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk. Middelharnis. Goeree-Overflakkee moet Zuid-Hollands blijven als de stadsprovincie onverhoopt niet door zou gaan. Dit was de mening van de bestuurders in de vergadering van de commissie Algemene Bestuursza ken die maandagavond werd gehouden. Middels twee wetten, wil de regering enerzijds de wording van de stadsprovincie Rotterdam regelen en anderzijds de overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland bewerk stelligen. Een eventuele overgang van het eiland naar de Zeeuwse provincie heeft Middelharnis echter altijd gerelateerd aan het al dan niet tot stand komen van de stadsprovincie Rotterdam. De procedure van de 'ver huizing' van het eiland wordt nu los van de vorming van de stadsprovincie door de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken voortgezet. Daardoor dreigt de koppeUng, die Middelharnis als voorwaarde stelde, verloren te gaan. Het college stelt de raad dan ook voor de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken te berichten dat deze koppeling wat Middelharnis betreft, niet losgelaten mag worden! De mening van de raad was destijds dat, indien naar verwachting -op korte of langere termijn- Dordrecht en de Hoekse Waard ook tot de stadsprovincie zouden gaan behoren, Middelhamis er geen bezwaar tegen zou hebben dat Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland zou ingedeeld worden. Het parlement heeft echter onlangs beslist dat deze gebieden niet tot de stadsprovin cie gaan behoren. Of dat op termijn wel gaat geschieden is niet duidelijk. Zolang het bestuurlijk niet duidelijk is wat de bedoe ling is met de begrenzing van de stadsprovincie, behoren er geen besluiten genomen te worden die de huidige positie van Goe ree-Overflakkee aantasten, is de mening van het college. De commissie onderschreef dit standpunt. Burgemeester Sleurink benadmkte dat er een duidelijk signaal aan de staatssecretaris afgegeven moet worden dat, wat Middelhamis betreft, er geen sprake van kan zijn dat de overgang van het eiland naar Zeeland, los gezien zou kunnen worden van het tot stand komen van de stadsprovincie. "Dat moeten we de staatssecretaris heel expliciet laten weten", benadmkte ook wethouder Slootweg. Alle frac ties konden hiermee instemmen. 1^ ISO 9002 Op D.V. 17 december a.s. willen wij onze kerstviering houden. Ds. A.M. den Boer uit Dirksland zal voor ons de kerst meditatie houden. Na de pauze zal Lies- beth Stmik uit Melissant enkele kerstlie deren ten gehore brengen. De avond begint om 19.45 uur in 'Onder de Wiek'. Gasten zijn van harte welkom! Het bestuur. Zaterdag 20 december a.s. hoopt de Chr. Gemengde Zangvereniging Sursum Corda" o. 1. v. dirigent P. H. Wessels en met begeleiding van de organist A. Wee- nink, een kerstzangavond te geven in de Ned. Herv. Kerk aan de Ring te Dirks land. Het koor zou graag samen met u de geboorte van Christus herdenken, door met elkaar de oude vertrouwde Kerstlie deren te zingen. Deze wens kan in ver vulling gaan als u 20 december komt lui steren en meezingen. Het koor zingt alleen Nederlandstalige liederen, en bovendien ligt er een mooi programmaboekje op u te wachten, waarin de volledige teksten zijn afge- dmkt, opdat u precies kan volgen wat er gezongen wordt. Er is veel samenzang ingelast, zodat ook u uw steentje kan bij dragen aan deze zangavond. Lijkt het u niet heerlijk om aan deze kerstzangavond mee te werken? Mis schien is het voor u al jaren geleden dat u een kerstzangavond bijwoonde in de kerk. Herstel die goede gewoonte dan nu weer in ere en kom samen met uw gezin luisteren en meezingen. Het koor zal u van harte welkom heten. De aanvang is 20.00 uur en de kerk zal 19.15 uur geopend zijn. Ter bestrijding van de onkosten zal een kollektc worden gehouden. OOSTFLAKKEE Op woensdag 17 december a.s. organi seert de ANBO en de Plaatselijke Com missie een kerstmiddag voor hun leden en de ouderen vanaf 55 jaar. Deze zal gehouden worden in het Infocentrum, Bemardstraat 27 te Oude Tonge. De kos ten bedragen 15,00 per persoon. De middag begint om 14.00 uur en de zaal is open vanaf 13.30 uur. Er word niet ge- Rookt, dit voor mensen die er niet tegen kunnen. Voor een goede organisatie is het wel belangrijk om u tot en met 12 december a.s. op te geven op tel.nr. 641344, mede ook gezien het aantal beperkte plaatsen wat beschikbaar is. Geeft u ook door of u suikerpatiënte bent en of u opgehaald moet worden, dit kan u gelijkertijd doen als u zich opgeeft. Wij hopen met elkaar weer een mooie voorbereiding te hebben op het komende Kerstfeest. Het bestuur van de Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg te Som melsdijk wordt met ingang van 1 januari 1998 als volgt samengesteld. Voorzitter, de heer G. Joppe te Dirksland als opvolger van de predikant-voorzitter ds. J. T. Cazander. Vice-voorzitter, de heer A.A. Quist te Oude Tonge. Secreta ris de heer C. Wielhouwer te Sommels dijk. Tot geestelijk adviseur van het bestuur is door de Stichtingsraad statu tair benoemd ds. J. T. Cazander. AKTIEÜ! -i^i- Knöps B.V. Jongerenkoor 'Con Amore' Morgen, zaterdag 13 december, hoopt het jongerenkoor 'Con Amore' uit Dirks land o.l.v. Willem-Arie den Hertog en organist Ron van Ommen hun medewer king te verlenen aan de Grote Kerstsa- menzangavond in de Ned. Hervormde kerk te Tholen. Deze avond is t.b.v. de Stichting 'In de Rechte Straat' en met name de Kerkbouw in Tongeren. Naast het koor wordt verder medewer king verleend door de in Nederland alom bekende panfluitist Matthijs Koene en de organist Pieter Heykoop uit Yerseke die de samenzang zal begeleiden. Heeft u op 18 oktober jl. ook genoten van de schitterende samenzangavond in Dirksland of was u toen niet in de gele genheid, kom dan op 13 december en zing mee in de schitterende monumenta le Ned. Hervormde kerk te Tholen Psal men en geliefde Kerstliederen. De aanvang is om 19.45 uur, de kerk is open om 19.00 uur en de entree bedraagt 5,00 per persoon. Kom en zing mee! en steun het evangeli satiewerk in Tongeren. Bureau Halt biedt deze maand aan alle scholen in de Oosterschelderegio voorlichtingsmateriaal aan over vuur werk. Basis-scholen Itrijgen het "Super Knalspel" voor groep 8, het voortgezet onderwijs behandelt in de eerste klassen de vuurwerkkrant. Bureau Halt wil jongeren daarmee wijzen op de gevaren van vuurwerk. Om de overlast voor dieren, zeer jonge en wat oudere buurtbewoners niet te groot te laten zijn is afgesproken alleen op 31 december vuurwerk af te steken. Nogal wat jongeren van 10 jaar en ouder hebben moeite om zich te houden aan deze afspraak. De politie zal in december speciaal op vuurwerk controleren: ver kooppunten worden bezocht, illegale verkopers opgespoord en met vuurwerk betrapte jongeren krijgen een verwijzing naar Halt of een forse boete. In Nederland werd tijdens de jaarwisse ling 1996/1997 voor 20 miljoen aan vuurwerk verkocht, waarvan naar schat ting 45 miljoen aan illegaal vuurwerk. 1100 mensen belandden in het zieken huis vanwege ongevallen met vuurwerk. Voor het eerst sinds vijf jaar steeg dit aantal. Op nieuwjaarsdag melden de meeste slachtoffers zich met letsel bij de polikliniek. Bij twintig procent van de gevallen waren opnieuw aangestoken weigeraars de oorzaak van het ongeval. De meeste slachtoffers zijn in de leef tijdscategorie van 10 tot 19 jaar. Met name de kick, het stoer doen of het aftasten van de grenzen maken dat ze soms de grens overgaan. Jongeren van 14 jaar en ouder kunnen het ook niet laten om al vóór 31 december vuurwerk af te steken. De kleintjes gaan op 1 janu ari de straten af op zoek naar resten vuurwerk. --•■■-•-•♦--•--••-•-■; f»" ;*C'J*:z*:',*:'j' •--••••-••- -•- •.*"j*z:*T'j*z:*z:*:'.,*: 'j*zz,*:z*: -Vi*r •"•"•--•. •--•--•--•--•- Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestract 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 voor Goeree-Overflakl<ee Verkoop Service (0187) 61 16 62 Verkoop na no uur: C. Breen, (0187) 682496 VingerlingS - 3241 EB Middelharnis-Tel. (0187) 482518 Audio - video apparatuur - Elel^trische huishoudelijke app. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakliee KEMA CERTIFICATE 36570 S| Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Accountants kANTOOR Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187) 687066/Fax6842 13 j Lid van: Juiste onder- nemersvorm? Financiële NOVAA fiscale adviezen VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAOE - FOTOQRAFIE ^^3 ^^^l^^3 itjtfj OUDDORP- Woststraat 35 - Tehfoon (0187) 6616121Fax683734 E-Prlntahop-Hogozoom 172-Telefoon (0111) 462400 Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico /ZZ^^ Middelharnis Telefoon (0187) 48 2222

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1