EIUVIIDEII-mEÜWS Knipperlichtjes voor leerlingen groep 7 en 8 Kerstconcerten Alle orgelwerken van J.S.Bach "Ons Koor" en "One More Voice" VESPER CONCERT MET GREGORIAANS EN START-UITVOERING: Heren 1 Intermezzo kansloos tegen W Kwiek Huldiging CNV-leden Amnesty International schrijft voor de vrijlating van Qin Hubao 2e Blad DINSDAG 9 DECEMBER 1997 No. 6661 MIDDELHARNIS - In het kader van het gebiedsgericht verkeersvei- ligheidsproject 'Goeree-Overflak- kee verkeersveilig' worden door de Regionale Stuurgroep en het Pro jectteam Verkeersveiligheid Goe- ree-Overflakkee (RPVGO) diverse acties opgezet. Een van de acties is de fietsverlichtingsactie 1997/1998 voor de leerlingen van groep 7 en 8 in het basisonderwijs. Zij hebben allemaal een knipperlichtje met batterijtje gfekregen, waardoor zij als fietser, ook als ze stilstaan, beter zichtbaar zijn in het verkeer. Zichtbaarheid in het verkeer is voor iedereen belangrijk! Zwakke groep Uit ervaring en uit cijfers blijkt dat de verkeerssituatie op Goeree-Overflakkee onveilig is. Een zwakke groep in het ver keer zin daarbij de jongeren en ook de fietserse. Dagelijks fietsen grote groepen leerlingen over kleine en grotere afstan den op het eiland van en naar school. Na de fietsverlichtingsactie van vorig jaar, die gericht was op de leerlingen in het voortgezet onderwijs, heeft het RPVGO zich voor de fietsverlichtingsactie 1997/1998 gericht op de oudste leerlihn- gen in het basisonderwijs. In het kader van deze actie zijn inmiddels 1270 licht jes over de scholen verspreid. Zichtbaarheid In de winter wordt het vroeg donker en niet overal is voldoende straatverlichting aanwezig. Zowel binnen als buiten de bebouwde kom is zichtbaarheid zeker dan erg belangrijk. Het aan de leerlingen van groep 7 en 8 uitgedeelte knipper lichtje kan aan de kleding bevestigd wor den. Met een druk op een knopje wordt het lichtje, dat werkt op batterijen, aan- en uitgezet. Dat betekent dat het lichtje blijft knipperen als de kinderen stilstaan met de fiets. Zij blijven zichtbaar voor het overige verkeer. De standaardverlich ting aan de fiets zelf is bij stilstand uit en doet de fietser ondergaan in de duister nis. Ook voor anderen Omdat de jeugd in het verkeer een zwak ke groep vormt zijn de lichtjes uitge deeld via de scholen. De ervaringen met de lichtjes zijn erg goed. Het lichtje kan echter ook gebruikt worden door andere gezinsleden en ook bij andere activitei ten, bijvoorbeeld bij het sporten of bij Het Mannenkoor "Ons Koor" uit Middelharnis en het Christelijk Vp-caal Encemble "One More Voice" organiseren gezamenlijk hun beide kerstconcer ten. Op vrijdagavond 19 december a.s. is het mannenkoor te gast tijdens het kerstconcert van "One More Voice" in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp. Op maandagavond 22 december a.s. werken de leden van "One More Voice" mee aan het concert van "Ons Koor" in de "Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart" R.K. kerk te Middelharnis. Het is niet voor het eerst dat beide koren bovengenoemd evenement organiseren. Het contact werd reeds vroeg in het bestaan van "One More Voice" gelegd, door diri gent Willem Chr. Meyboom, dirigent van beide koren. Op het programmalijstje van "Ons Koor" prijken dit jaar veel mooie kerstliederen. U kunt o.a. luisteren naar Jésus chez les Bretons in een bewerking van Jos Besselink, een Kerstlied van Bernard Diamant, Hoe leit dit Kindeke hier inde kou in een bewer king van Willem Chr. Meyboom, Stille Nacht van Franz Gruber, enz. enz. "One More Voice" brengt naast bekende kerstliederen o.a. het "Gloria" uit de Missa Brevis van Giovanni Da Palestina (dit lied was laatst het verplichte werk tijdens het Nederlands Korenfestival in Rotterdam), Wie schön singt uns die Engelschar van Comelis Feundt, Magnificat Dimittis van George Dyson. Ook de inmiddels op ons eiland bekende organist AÏidries Stam verleent weer zijn medewerking. Naast het begeleiden van de beide koren, brengt hij een mooie orgelso lo ten gehore. Natuurlijk is bij het samenstellen van deze concerten ook aan u gedacht. Op uw pro grammalijstje staan maar liefst 4 bekende kerstsamenzangliederen die u zelf en/of afwisselend met de koren zingt. Halverwege het concert is er gelegenheid om onder het genot van een kopje koffie of thee gezellig samen te zijn met de leden van de beide koren. De concerten beginnen beiden om 20.00 uur. het uitlaten van de hond. Een reflecteren de band en licht gekleurde kleding ver hoogt in deze gevallen ook de zichtbaar heid. Wie van ver al zichtbaar is, voor komt een schrikreactie bij andere ver- keersdeelnemers met alle gevolgen van dien. En iedereen wil elke dag graag weer veilig thuis komen. Gebiedsgericht verkeersvei- ligheidsproject Met de verkeersveiligheid op Goeree- Overflakkee is het slecht gesteld. Om met vereende krachten de verkeersonvei ligheid in de regio te verbeteren is door de provipcie Zuid-Holland, de vier gemeenten en het Waterschap Goeree- Overflakkee als zes van de zeven wegbe heerders in deze regio een meerjarig gebeidsgericht verkeersveiligheidspro- ject 'Goeree-Overflakkee verkeersveilig' opgzet. Aan dit project nemen naast de gemeenten, het waterschap en de provin cie, onder andere ook Rijkswaterstaat en de politie deel. Samen gaan zij zich inspannen om op diverse fronten, even tueel gelijktijdig de verkeersveiligheid op Goeree-Overflakkee te verbeteren. Aan de hand van projecten op het gebied van infrastructuur, maar ook op het gebied van verkeerseducatie, voorlich ting en handhaving worden diverse knel punten onder de loep genomen een aan gepakt. De binnen het project nagestreefde doel stellingen zijn neergelegd in een samen werkingsovereenkomst. Deze overeen komst wordt op vrijdagochtend 12 december a.s. in Stellendam officieel door alle partners ondertekend. Op dezelfde dag vindt 's middags de start- handeling voor de Omleiding Stellendam plaats. Daarmee begint een nieuwe fase in het werken aan de regionale verkeers veiligheid. 12 december 1997 is voor Goeree-Overflakkee in die zin eigenlijk best een belangrijke dag. De Regionale Stuurgroep en het Project team Verkeersveiligheid Goeree-Over flakkee houden u van de acties en de ont- wikkeligen op de hoogte. SOMMELSDIJK - Slechts 13 punten wist het eerste herenvolleybalteam van Intermezzo te scoren tegen VV Kwiek (gecoacht door een oude bekende van Intermezzo: Tony van Breda) uit Brui- nisse. Het team van coach/trainer Piet Bal lijkt in de eerste klasse nog niet echt z'n draai te kunnen vinden. Binnengekomen van uit de tweede klasse via de achterdeur is het nivo van de tegenstanders nog te hoog. Wat versterkingen voor het team zou goed zijn. Jongstleden zaterdag in de Staver werd dit bevestigd in de streek- derby. Alleen in de tweede set werd tegenstand geboden tot de stand 7-7, hierna nam Kwiek het weer over. Robert van Lenten, vorig jaar nog Intermezzo 1 en zijn medespelers namen via de set standen 3-15, 7-15 en 3-15 verdiend de punten mee naar Bruinisse. Heren 2 deed het beter. Tegen het Maas- sluise MVC 3 werd na verlies in de eer ste set sportief revanche genomen. Door o.a. een goeie service van Eddy van der Sluys werden de drie hieropvolgende sets verdiend gewonnen. Dames 1 en tegenstandster Switch '89 verdeelden de punten. Er had meer in kunnen zitten voor Intermezzo maar de 2-2 was uiteindelijk een juiste afspiege ling van de wedstrijd. Bij de jeugd wist het jongens BI team onder begeleiding van coach Danielle Mastenbroek op spectaculaire wijze te winnen van MVC. De overige uitslagen: Heren recrea - Merenwijk 23-0 meijesAl - MVC 1 3-0 Meisjes Cl - DVO 1 0-3 Dames 2 - MVC 1 0-3 Meisjes BI - Rijnmond 22-2 Dames 3 - MVC 3 0-3 Op 13 december organiseert TRIPLUM een vesper concert dat begint op een 'nieuwe' tijd, namelijk om 19.00 uur. De tri- plum-concerten zullen een nieuwe aanpak krijgen die meer op het moderne publiek is toegespitst. Het concert zal niet alleen vroeg beginnen, maar ook om ongeveer 20.15 afgelopen zijn. Er is geen pauze, maar 'na afloop praten over muziek' met daarbij een drankje, of, wanneer men wil, kan men meteen nog de rest van de zaterdagavond verder benutten. Het concert is een unieke gelegenheid waarin verschillende bijzondere aspecten naar voren zullen komen. Met dit concert wordt namelijk het start-schot gegeven van de uitvoering van alle orgelwerken van J.S.Bach. Een ambitieus project van Siet- se van Wijgerden, die na de uitvoering van alle orgelwerken van CFranck nu dit project gaat starten. De Bach-cyclus heeft de titel "BACH EN ANTI-BACH" meegekregen. Verder werkt aan dit concert mee het st.Willibrordus-koor onder lei ding van Theo Faber uit Zierikzee. Zij zullen de spirituele gre goriaanse zang uit de Middeleeuwen tot leven wekken. Hier naast zal een eerste optreden zijn van het nieuwe koor 'A Prima Vista' onder leiding van Sietse van Wijgerden. Dit koor zal het motet 'Jesu, meine Freude' van Bach uitvoeren. Iets wat niemand had kunnen voorspellen was dat het Gregori aans weer populair zou worden, het bezoekers aantal is dan ook het grootst geweest bij het Triplum-concert toen de vorige keer, twee jaar geleden nu, het koor medewerking verleende. Het koor zal onder meer het zeer beroemde "Te Deum" en het "Magnigficat" vertolken, daarnaast liederen uit de tijd van het kerkelijk jaar, waarbij soms orgelbewerkingen zijn gezocht van J.S.Bach waarvan de melodie afstamt van het Gregori aans. Het is uniek dat het Gregoriaans koor nog zeer regelmatig in de liturgie zingt, een praxis die we in de meeste Katholieke kerken in Nederland helaas zijn kwijtgeraakt. Daarom schreef de collumnist Mar van der Veer een aantal jaren geleden dat de mannen van dit koor vertroeteld moeten worden vanwege hun unieke inzet. De dirigent, Theo Faber is opgegroeid in een omgeving waar dagelijkshet gregoriaans te horen was, hij is verder organist van de Katholieke kerk van Zierikzee. Het is niet verwonderlijk dat Sietse van Wijgerden alle orgel werken van Bach wil gaan uitvoeren gezien het muzikaal zeer 'rijke oeuvre' van deze muziek. Eigenlijk zou elke organist wel alle orgelwerken van hem willen spelen. Zowel emotioneel als. intellectueel zijn de werken van Bach van een onuitputtelijke rijkdom. Niet voor niets dat vele grote componisten dit ook erkenden, en dat nu bijvoorbeeld Ton Koopman alle Cantate's van Bach opneemt op CD. In het concert zal ook de beroemde Toccata en Fuga in d kl.t. worden uitgevoerd. Elk volgend concert zal worden begonnen met een komische korte variatie op de openingsmaten van dit zeer beruchte stuk. Het project zal ook gekenmerkt worden door afwisseling en contrasten, vandaar de titel, "Bach en anti- Bach". In de planning ligt een Bach-dag, waarin niet alleen vele werken op orgel zullen gespeeld worden, maar waarbij ook allerlei andere instrumentalisten en vocalisten, tussen de orgelprogramma's door werken van Bach zullen spelen. Ver der gaat Sietse van Wijgerden in Renesse vanaf februari 1998, waar hij organist is, op de eerste zondag van de maand steeds Bach na de kerkdienst spelen. Programma's met een liturgi sche verwijzing, die in verband zullen staan met de dienst ervoor. Dit zullen 'inloop-concerten' worden. Het koor 'A Prima Vista' wil als het even kan zoals de naam aangeeft muziek zo van blad zingen. Zodoende heeft het koor een hoog studietempo. Zij gaan het motet "Jesu, meine Freu de" uitvoeren, een zeer rijk en intensief werk. Voor mensen die belangstelling hebben om eventueel op dit koor te komen is dit de gelegenheid om te komen luisteren. Aanvang vesper-concert: 19.00 (tot 20.15). Toegang: f6,- resp. f4,- cjp, 65-1-, jongeren t.m. 18 jr. plaats: r.k.k. te Middelharnis. Info: 0187-601 605. Op woensdagavond 3 dec. is er in de Melishof te Melissant een avond georga niseerd door het CNV regiobesmur Goe ree-Overflakkee. De avond werd geo pend om 20.00 uur door dhr. J. Tieks. Hij heet iedereen hartelijk welkom op deze eerste jubilarissen-avond. Na het lezen van Ps. 82 ging hij voor in gebed. Na zijn openingswoorden geeft hij het woord aan Erik Koers. Hij is regio-bestuurder van de CNV vervoers- bond. Erik Koers licht toe dat de CNV vakorganisatie er is om de verschraling van de maatschappij tegen te gaan. De vakorganisatie is niet alleen meer belangrijk voor op de werkvloer. Ook de bemoeienis met de maatschappij is van groot belang. We zien dat de overheid zich steeds meer terugtrekt, de mensen moeten het steeds meer zelf gaan doen. Ook banen zijn niet meer voor het leven. Er vindt een selektie plaats op ziektever zuim, ouderdom, scholing, enz. Daarom moet getracht worden om de werknemer weerbaarder en wendbaarder te maken op de arbeidsmarkt. Na deze inleiding werd er een pauze gehouden. Op deze avond waren drie jubilarissen aanwezig, zij werden door Erik Koers de versierselen opgespeld. Ook kregen zij hun oorkonde. De leden die deze avond Iedere maand komen 4 van de 10 leden van de werkgroep Goeree-Overflakkee, van Amnesty International bij elkaar om brieven, kaarten of faxen te sturen naar China. Zij doen dit al sinds juni 1995. Doel is de vrijlating te bewerkstelligen van dhr. Qin Hubao, die in 1989 werd gearresteerd omdat hij samen met ande ren een kritisch artikel over de Commu nistische Partij had verspreid. gehuldigd zijn: dhr. C. Maliepaard, 40 jaar lid van de CNV ivb, dhr. C. Schol, 40 jaar lid van de CNV ivb, en dhr. W. B. Moyses 25 jaar lid van de CNV vvb. Ook voor hun aanwezige vrouwen was gezorgd. Zij kregen een boeket prachtige bloemen. Erik Koers bedankt de leden dat zij de bond al zo lang trouw bleven. Hij zei dat het lidmaatschap van de bond als een huwelijk kan worden gezien, we zijn er voor elkaar met raad en daad. Na een gezellig hapje en drankje besluit dhr. Tieks de vergadering. Hij werd veroordeeld tot 10 jaar gevan genisstraf.... Amnesty beschouwt hem als een 'gewe tensgevangene' (gevangene die wordt vastgehouden vanwege zijn politieke voorkeur, godsdienst, huidskleur of taal, die geen geweld heeft gebruikt of gepro pageerd). De brieven, kaarten of faxen gaan naar de gevangenisdirecteur, politici en de Chinese ambassade. Ondanks hun inzet, is er nog nooit een reactie op gekomen. Toch gaan ze door, want gewetensgevan genen die zijn vrijgelaten vertellen soms dat ze beter behandeld werden, en soms eerder vrijgelaten dankzij dergelijke akties. Het is vaak een zaak van lange adem, maarschrijven helpt! Voor meer informatie over de werkgroep G.O. van Amnesty International: Cor Joppe, tel. 0187-601212. Hij bedankte de leden voor hun aanwe zigheid. Ook Erik Koers werd dank gezegd voor zijn uitvoerig relaas. Dhr. J. Sandee sloot met dankgebed waarna de leden nog een drankje konden nuttigen. We mogen terug zien op een gezellige en leerzame avond. Het CNV-regiobestuur P.S.: De algemene ledenvergadering is gepland op 9 maart 1998. -16- De klok tikte en er was regelmatig het heldere geluid van een druppel, die van de pomp in het water van de pompbak viel. Het begon te schemeren, de dichte linden voor het raam hielden het late licht, dat over de velden hing, tegen. „Ik weet niet wat ik doen moet", zei Van Kralingen. „Anders regelde Katrien die dingen allemaal". „Natuurlijk", zei Versloot. „Ze leek precies op mijn moeder. Wat is er?" „Tijs van Hemert wil, dat Stijntje en Willem gaan trouwen en bij mij op de boerderij blijven. Katrien zou dat niet gewild hebben, denk ik". „Tijs van Hemert kan goed rekenen, een beetje te goed". „Willem lijkt meer op zijn moeder". „Gelukkig voor hem en voor jou en voor Stijntje". „Ja". „Heeft Gijsbert al trouwplannen?" „Nee. Hij is nog nooit met Rina bij ons geweest". „Vind je het goed, dat hij met haar gaat?" Van Kralingen keek Versloot even verbaasd aan. „Daar heb ik nog niet over nagedacht", zei hij. „Wat denk je, zou Katrien het goedgevonden heb ben?" Rustig antwoordde Versloot: „Ik heb het haar zelf verteld van Gijsbert en Rina. Ze heeft tegen mij niet gezegd, dat ze het niet wilde. Als ze er met jou niet over gepraat heeft, kun je daar gerust op zijn". „Ik geloof, dat Rina een goeie boerin zal worden", zei Van Kralingen. „Vrouw Van Bemmel prijst haar erg. Nu Katrien weg is, zou jij Stijntje zeker graag thuis houden. Als Gijsbert toch nog niet gaat trouwen zou ik zeggen, laat Willem bij jullie inkomen. Voor Gijs bert wordt later wel een boerderij gevonden. Ik moet er eerst nog eens over denken, morgenavond kom ik bij je. Was Gijsbert thuis?" „Nee, hij was naar het dorp, naar Rina". Nadat Van Kralingeii vertrokken was, stond Ver sloot op. Hij liep naar buiten en ging op de bank voor de boerderij zitten. Toen Gijsbert een half uur later voorbij fietste, riep hij hem. „Je vader is vanavond hier geweest". „Om er over te praten wie er op de boerderij moet komen? Hij weet nog steeds niet wat hij moet doen. Wat hebt u tegen hem gezegd?" „Ik zou morgenavond bij hem komen, want ik wilde eerst met jou praten. Hoe denk jij er over?" „O, ik vind het goed, dat Willem op de boerderij komt. Ik bedoel dat ik het nu goedvind. Toen Tijs van Hemert er een week geleden, op de avond dat die geschiedenis met Hannes van Bemmel zich af speelde, voor het eerst over kwam praten, was ik woedend. Ik had er van te voren nooit lang over nagedacht, wie er op de boerderij zou komen, en als ik er aan dacht zelfstandig te worden, stelde ik me toch altijd een andere hofstee voor, zo maar, zonder enige nauwkeurigheid. Doch toen dat gekke wezen van een Tijs van Hemert, dat alleen maar uiterlijke, en dan nog geen volledige over eenkomst met een normaal mens bezit, plompver loren de boerderij voor Willem opeiste, omdat Willem zo'n goeie jongen en nog betere boer was en natuurlijk vooral omdat het voor vader verre weg de beste oplossing zou zijn, daar vader wel wist, wat hij aan Stijntje had, en anders maar moest afwachten wie er de baas in huis zou wor den, al vertrouwde hij wel, dat Gijsbert (dit zei hij met een zo zoet lachje, dat zijn pruim hem van schrik bijna in de keel schoot) een goeie keus zou doen, daar wezen de geruchten wel op - ja, toen begon ik er werkelijk over na te denken. Vóór ik die avond iets kon zeggen, - de tweestrijd tussen mijn woede en lachlust was nog niet beslist - kwam Rina mij weghalen. Later is Van Hemert nog een keer geweest, maar toen was ik gelukkig niet thuis. Gelukkig - want ik had dan zeker din gen gezegd, die voor Willem en Stijntje niet pret tig geweest zouden zijn, en waarvan ik nu spijt zou hebben. Het was bovendien overbodig geweest, want toen ik er met Rina over sprak en het een en ander vertelde, weigerde ze, nu of later, op de boerderij te komen". „Waarom?" „Dat wilde ze niet zeggen. Maar ik begrijp het wel". „Ik denk, dat ik het ook begrijp. Je krijgt een beste vrouw, Gijsbert. Een zekere trots heeft meer waar de in het leven dan het bezit van wat geld. Heb je er zelf geen spijt van, dat je niet op Welgelegen kunt komen?" „Spijt? Voor vader is dit de beste oplossing. Spijt heb ik alleen als ik aan Tijs van Hemert denk". „Dat is niet nodig. Je kunt er op rekenen, dat alles goed beschreven zal worden. Het zoete lachje van Tijs zal nog wel eens zuur worden voor Willem getrouwd is". „Dan kan de pruim weer terugschieten". „Weetje watje moet doen, Gijsbert? Praat er mor gen met je vader over". „Dat was ik al van plan. Ik had graag gewild, dat ze nog één of twee jaar gewacht hadden met trou wen. Want als Willem bij ons inkomt, wil ik er zo gauw mogelijk uit. Ik zal er moeilijk tegen kunnen als Willem ook eens baas wil zijn. En er is trou wens geen werk ook voor twee jonge kerels. Maar dat zal allemaal wel in orde komen. O ja, dat is waar ook. Hoe wist u het zo gauw van Rina en mij, dat u het nog aan moeder hebt kunnen zeg gen?" Versloot vertelde het. ,,Maar ik wist natuurlijk niet, dat je moeder er nog niets van gehoord had. Heeft ze er nog over gesproken?" „Openlijk eigenlijk niet", zei Gijsbert, en hij ver telde alles. Tot zijn geruststelling zei Versloot: ,,Goed, jongen, goed gedaan". Want soms werd Gijsbert nog geplaagd door een bijgelovige vrees, dat op een huwelijk, gesloten tegen de wil van de overleden moeder, geen zegen kon rusten. Versloot bleef, nadat Gijsbert weggereden was, nog zitten. „Jong", dacht hij. „Gijs bert is jong. Als het de ene boerderij niet is, zal het de andere wel worden. Als er op Welge legen geen werk meer is, dan zoek je het ergens anders. Hij ziet de moeilijkheden wel, maar hij lacht er wat om en vergeet ze weer. Hij zal zijn doel wel bereiken. Hij heeft Rina en als het nodig is, zal ik hem ook helpen. Hij gaat zijn weg door het leven op een zuiverder wijze beginnen dan ik deed. De bleef altijd alleen, en dat was niet goed. Nog een klein jaar. Hij zuchtte en stond op. Het dorre blad aan zijn voeten ritselde zacht. Het was een stille, zachte avond in de nazomer. De bomen stonden nog zwaar in het blad. Maar toch waren er reeds blade ren, bruin en dor, neergevallen. Er was geen macht om dat te keren, als de zomer voorbij was. Wat dor is, valt. Hij ging naar binnen. Jan Versloot, de vader van Barend, was geen rijke boer geweest, en hij zou het nooit worden ook, was de regelmatig weerkerende klacht van zijn vrouw geweest. Toen hij jong was, had hij willen studeren, maar zijn ouders, met hun grote gezin, hadden er geen kans voor gezien de studie te bekostigen. (wordt vervolgd) ',!:-«!!■ -'^f|||l||ji

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5