Miniatuur G.0.8 heeft proef gevaren Kans op diefstal fors kleiner met startonderbreker Uw auto toch gestolen, wat nu? Nationale Autodiefstal Infolijn Regionale enquête over behoefte aan buitenschoolse opvang Sticker die dieven afschrikt Dam- en schaakver. Dirksland Damver. ENEO'52 SCM Infolijn: 0900 - 1593 f UUR FOTOSERVICE Wesisiraat 3 f Ouddorp DINSDAG 9 DECEMBER 1997 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 FAMILIEBERICHTEN JAN LEEN PADMOS Wij zullen zijn grote inzet en betrokkenheid bij de kerk missen en hem altijd in onze herinnering bewaren. Wij leggen zijn vrouw, kinderen en zijn zuster in Gods handen en hopen dat zij de troostvolle aan wezigheid van de Here mogen ervaren. Namens de kerkenraad, ds. J. Koster, preses C. Oost, scriba Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze zuster, schoonzuster en tante, mevrouw A. FRIS-VROEGINDEWEU in de leeftijd van 81 jaar en 6 maanden. Sommelsdijk: C. Vroegindeweij-van 't Hof A. Wielhouwer-Vroegindeweij Ouddorp: Joh. Vroegindeweij N. Vroegindeweij-Westhoeve neven en nichten Sommelsdijk, december 1997 Uitslagen van 8 december DAMMEN afdeling 1 H. Keuvelaar - C. van Welie3-0 J. Stolk - G. Smits1-1 C. van Prooyen - M. van 't Geloof 0-3 J. Knöps - Joh. Wolfert0-3 afdeling 2 A. Los - C. v.d. Kroon1-1 M. Poortvliet - W. Nieuwland3-0 W. Stolk - H. de Munck3-0 A. van Rossum - J. v.d. Groef1-1 SCHAKEN H. Zorge - A. Knöps1-0 H. Logmans - J. C. de Jong1-0 W. Stolk - A. van Rossum0-1 W. L. Knöps - W. de Vos0-1 D. Wolfert - J. Trommel1/2-1/2 Ct 0^ ln^/\^oners van \X.\^ Ouddorp en Goedereede MIDDELHARNIS - Om meer kinderopvangplaatsen buitenschoolse opvang voor leerlingen van 4 tot 12 jaar te creëren heeft het rijk extra geld ter beschik king gesteld. Om te peilen hoe de behoefte en de meningen over buitenschoolse opvang in de regio lig gen, is een dubbelzijdig vragenformulier met elf invul- vragen opgesteld. Voor vrijdag 12 december 1997 wil len de opstellers de vragenlijsten graag weer retour ontvangen. De formulieren kunnen op school ingele verd worden of met een antwoordnummer terugge stuurd worden naar het ISGO. Hoewel de enquête in overleg met de scholen verspreid is onder de ouders van huidige basisschool-leerlingen, kunnen ook aan staande ouders en ouders van leerlingen jonger dan drie jaar, als toekomstige doelgroep voor kinderop vang/ buitenschoolse opvang, een enquêteformulier aanvragen bij het ISGO: tel. 488162. Stimulans kinderopvang Met een specifieke Stimuleringsregeling vanaf het begin van de jaren negentig heeft de rijksoverheid het opzetten van kind plaatsen voor kinderopvang gestimuleerd. Met deze gelden is ook op Goeree-Overflakkee een brede voorziening voor kinder opvang opgezet. De Stichting Kinderopvang-voorzieningen Goeree-Overflakke verzorgt op het kinderdagverblijf Harlekijn- tje aan de Molenlaan in Sommelsdijk diverse vormen van kin deropvang voor baby's en peuters; d.w.z. voor kinderen tot vier jaar. Ook bemiddelt zij via het Gastouderbureau voor opvang in een thuissituatie. Tekort aan kindplaatsen Mensen met een bijstandsuitkering die kinderen ouder dan vijf jaar hebben, zijn tegenwoordig verplicht om te solliciteren. Om een plaats op de arbeidsmarkt te kunnen krijgen, moet er echter wel onderdak zijn voor de kinderen. Maar ook om nu en in de toekomst een arbeidsplaats te kunnen behouden kan het van belang zijn dat er kinderopvang is. Daarnaast kan (externe) kin deropvang van belang zijn als er in de thuissituatie grote pro blemen zijn en vakgerichten begeleiding nodig is. Geconsta teerd is dat er voor de schoolgaande jeugd te weinig mogelijk heden voor kinderopvang zijn. Behoefte en cultuur Om hier iets aan te doen heeft het rijk extra geld ter beschik king gesteld. De gemeenten kunnen hiermee aan de slag gaan. Om een beter zich te krijgen op de behoefte en meningen over buitenschoolse opvang en kinderopvang hebben de vier gemeenten op Goeree-Overflakke, de Stichting Kinderopvang voorzieningen Goeree-Overflakkee en het ISGO een enquête opgesteld. 0/4 tot 12 jaar De doelgroep voor de enquête buitenschoolse opvang vormen in principe alle huidige én toekomstige leerlingen in het basis onderwijs. Aanstaande ouders en ouders van kinderen jonger dan drie jaar, zijn echter voor een dergelijke enquête als totale groep moeilijker te bereiken. De enquête richt zich daarom in eerste instantie op de ouders van de leerlingen in het basison derwijs. Per gezin is een enquête verspreid. Via de vragenlijst wil men te weten komen of er behoefte is aan buitenschoolse opvang en zo ja, waar deze behoefte het grootst is. Alle menin gen over kinderopvang zijn welkom. Ook zij die geen specifiek voorstander zijn van professionele kinderopvang willen we vra gen hun mening door te geven. Pas dan ontstaat een echt beeld rond de kinderopvang in deze regio. Voor 12 december retour De organisatie van de enquête ligt bij het ISGO. Voor vragen over de dubbelzijdige enquête kan men bellen naar het ISGO, tel. 488162. Voor de verspreiding van de vragenlijsten is conta- act opgenomen met de scholen. Nu de enquête verspreid is, wacht men eerst de antwoorden af. Zoals vermld in de enquête moeten de antwoorden voor vrijdag 12 december a.s. terugge stuurd worden. Dat betekent dat de enquête voor die datum weer op school kan worden ingeleverd of naar het antwoord nummer van het ISGO kan worden gestuurd. De verwerkte ant woorden kunnen richtinggevend zijn voor eventuele toekomsti ge activiteiten ten behoeve van eventuele extra kindplaatsen buitenschoolse opvang in de regio. De opstellers bedanken bij voorbaat al degene die de enquête hebben ingevuld. Uitslagen van 8 december Afdeling 1 C. Visbeen - J. Looy1-1 B. v.d. Spaan - H. v. Heukelen0-2 A. het Jonk - H. Visbeen0-2 Afdeling 2 H. de Geus - Bemadette Visbeen0-2 mw. T. de Geus - P. Kom0-2 J. Koppelman - B. Grootenboer0-2 Carlo Visbeen - J. Non0-2 A. Brooshooft - M. Wiegel0-2 OUDDORP: De Ouddorpse miniatuurscheepsbouwers Krijn Zandburg, Krijn de Ronde, Peter Zandburg en Klaas Groenendijk hebben zaterdag een drukke dag beleefd. Hun nieuwste creatie, wellicht 's lands grootste minlatuurkotter, de GO 8, werd voor het eerst aan 't water toevertrouwd. Aan de bouw van de kotter ligt een "gedegen" vakmanschap van 28 jaar ten grondslag. Zolang geleden is het al dat de Krijnen Zandburg en de Ronde op de garagezolder hun eerste schip bouwden en al doende is hun vakmanschap een waar meesterschap geworden. De "Eben Haëzer" is maar liefst 2.50 mtr. lang en weegt, met stalen kiel, tweehonderd kilo. Geen wonder dan ook dat de nacht vóór de proefvaart voor de bouwers niet al te rustig is geweest, 's Ochtends vroeg werd dan ook al begonnen en met behulp van takels is het gelukt de boot van en 's middags weer terug op de zolder te krijgen. De proefvaart van de radiografisch bestuurde-, en door een 100 watt electromotor aangedreven kotter vond plaats in het ondiepe water van de ijsbaan aan de Hofdijkseweg. Er heeft zich een motorisch mankement voorgedaan waaruit de bou wers hebben geconcludeerd dat óf de inbouw van een tweede motor óf het aanbrengen van een ander formaat tandwiel nodig is. De polyether kotter, gebouwd naar schaal 1:16 heeft voor het overige prachtig gevaren. De bokken kunnen worden neer gelaten en zelfs kunnen aan weerszijden van het schip de netten buiten boord worden gezet. Er is een visueel alarm in geval er een storing op zou treden. Op 't water van de ijsbaan voer zaterdagmorgen een stukje Hollands glorie, een pracht stuk vakmanschap van vier enthousiastelingen die aan de bouw vele uren hebben besteed. Het prachtige schip zou het waard zijn op een openbare representatieve plek een mooie plaats te krijgen. Elk kwartier wordt er in Nederland een auto gestolen. Dat zijn allang niet meer alleen dure auto's. Ook middenklassers, maar vooral goed kopere en/of oudere auto's zijn een gewilde buit", zegt ing. Tjip A. Koopmans van de Stich ting Certificering Motorrijtuigbeveiliging (SCM) ter gelegenheid van de grote campagne, waarbij de Stuurgroep Autocriminaliteit met de SCM de autobezitters wijst op het belang van een goed anti-diefstalsysteem voor hun kostbare bezit. De Stuurgroep Autocriminaliteit is een initiatief van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheer sing met participatie van de ministeries van Binnenlandse Zaken, Justitie en Verkeer en Waterstaat, de RDW, Politie, Verbond van Ver zekeraars, ANWB, RAI en BOVAG. Een goede beveiliging is een anti-diefstalsysteem, dat is ingebouwd door een erkend inbouwstation. Hiervan telt ons land er nu ruim 3.500. Verschuiving leeftijd gestolen auto's Verzekering eist goed gekeurd beveilingssysteem Certificaat als waarborg Steekproefsgewijze controle Onderzoek naar diefstaloorzaken Indien uw auto onverhoopt toch gestolen wordt, ondanks de beveiliging, is het uitermate belangrijk dat u zo snel mogelijk de politie en uw verzekeringsmaatschappij of tussenpersoon waar schuwt. In de eerste uren na de diefstal is de kans dat uw auto gezien kan worden het grootst. Dus hoe sneller u belt, hoe groter de kans dat uw auto wordt teruggevonden. In Nederland, maar ook in het buitenland. Bel daarom direct het VAR (Vermiste Auto Register) in Apeldoorn, telefoon: 055 - 5777888. Want het Lam Dat in het midden van de troon is, zal hen weiden en hen voeren naar waterstromen des leven en God zal alle tranen van hun ogen afwissen. Openbaring 7:17 De kerkenraad van de Gereformeerde Kerk Oud- dorp heeft met droefheid kennis genomen van het zeer onverwachte overhjden van hun oud-kerken- raadsUd De vuurwerkfolder die deze week bezorgd is, kunt u inleveren (voor de voorverkoop), bij Afhalen en verkoop van het vuurwerk vindt gewoon plaats op 29, 30 en 31 december in de Tabaks-shop van de Cl 000 te Ouddorp. Tjip Koopmans: "Doordat steeds meer nieuwe auto's bij aflevering over een anti-diefstalbeveiliging beschikken in de vorm van een elektronische startblokke ring, zien we twee tendensen: de totale diefstalcijfers lopen langzaam terug, maar het aandeel van oudere auto's in de diefstalcijfers stijgt fors. Daarom voeren de deelnemende partijen in de Stuurgroep, samen met SCM nu een campagne onder de titel "Niet te starten, met te stelen", waarbij de aan dacht wordt gevestigd op de 4.000 erkende inbouwbedrijven van beveili- gingssytemen. Hier kunnen de automobi listen terecht. We willen met name de bezitters van auto's van zo'n drie tot tien jaar oud bereiken en uiteraard de eigena- Laat autodieven en inbrekers na de inbouw van een anti-diefstalbeveiliging zien dat uw auto inet een SCM-TNO goedgekeurd systeem is beveiligd. Plak de bijgeleverde driehoekige sticker op de achterruit van uw auto om ze af te schrik ken. Plak echter nooit een sticker op uw auto, die aangeeft welk merk of type beveiligingssysteem is ingebouwd. ren van nieuwere auto's, die nog geen startblokkering aan boord hebben". Hij vervolgt: "Volgens de richtlijnen van de Europese Unie moeten vanaf oktober 1998 alle nieuw geproduceerde auto's zijn uitgerust met een anti-diefstal sys teem. "Veel nieuwe auto's bezitten nu al zo'n startblokkering. Professionele die ven weten dit en verleggen hun interesse naar de wat oudere auto's. Zo'n drie kwart van de autodiefstallen betreft nu de oudere categorie. Die zijn eenvoudi ger open te breken en mee te nemen. Bovendien zijn die ook gemakkelijk te verkopen in de traditionele afzetgebie den, zoals Oost-Europa. Dergelijke auto's vallen er minder op dan splinter nieuwe modellen. Maar om als autodief aan een behoorlij ke omzet te komen, heb je dan wel meer auto's nodig. Dit betekent dat er in de 'ideale categorie' dus meer gestolen moet worden. Met dit gegeven moeten bezitters van de oudere auto's rekening houden". "De SCM speelt een belangrijke rol in deze actie. SCM is opgericht door het Verbond van Verzekeraars, als onafhan kelijk instituut om de beveiligingssyste men voor motorvoertuigen te certifice ren. We bewaken dus de kwaliteit, niet alleen van de systemen, maar ook van de wijze van inbouw. Sinds 1993 adviseert het Verbond van Verzekeraars haar leden-verzekeringsmaatschappijen om een SCM-goedgekeurd beveiligingssys teem te eisen alvorens een verzekering tegen diefstal te accepteren. Dat zie je dan ook gebeuren: eerst een duidelijke toename van het aantal systemen met een SCM-certificaat, en geleidelijk aan ook een afname van de diefstalcijfers. Inmid dels zijn we zo ver dat de diefstalkans van een voertuig met een SCM-goedge- keurde beveiliging kleiner is dan éénvijf de van de "normale diefstalkans', ver klaart ing. Koopmans van het in Capelle a/d IJssel gevestigde SCM Nederland. "De Stichting Certificering MotoiTijtuig- beveiliging verkoopt zelf geen anti-dief stalsystemen, maar registreert de inbouw van deze systemen door de uitgifte van certificaten. Deze certificaten worden door de inbouwbedrijven na inbouw van een goedgekeurd beveiligingssysteem aan de klant gegeven. Het inbouwbedrijf geeft de gegevens van de betreffende auto en het bijbehorende certificaat geheel geautomatiseerd aan ons door. Wij leggen deze gegevens vast, zodat we weten dat er in die betreffende auto een goedgekeurd systeem is ingebouwd en dat het is gedaan door een erkend inbouwbedrijf. Zodat iedereen daar dus ten volle op kan vertrouwen". "Bij de inbouwbedrijven werken speciaal opgeleide monteurs, die deze door SCM en TNO goedgekeurde systemen mogen Elk kwartier wordt er in Nederland een auto wijst met name de bezitters van oudere auto's van een startonderbreker. inbouwen. De goedgekeurde systemen zijn ook herkenbaar aan het oranje zegel 'SCM-TNO goedgekeurd' op de centrale besturingseenheid (het zwarte kastje) van het systeem. Namens SCM zijn constant zo'n 85 con troleurs op pad. Zij controleren steek proefsgewijs of de systemen goed zijn ingebouwd en of het inbouwbedrijf nog aan alle criteria voldoet". "Door de grote hoeveelheid aan gege vens kan de SCM veel onderzoek doen naar de diefstal van voertuigen, die voor zien zijn van een beveiligingssysteem. Uit dergelijk onderzoeken blijkt dat de diefstalkans van deze auto's mim vijf keer zo klein is als van niet-beveiligde auto's. Als zo'n beveiligde auto toch nog wordt gestolen, blijkt echter dat ruim 60 procent verdwijnt na woninginbraak of diefstal waarbij de sleutels ontvreemd zijn. Veel autobezitters laten bij thuiskomst hun autosleutels bij de voordeur liggen op een kastje of stoel. Voor een dief een klein kunstje om bij inbraak deze sleu tels, waaraan dan levens de afstandsbe- gestolen. De landelijke actie startonderbreker op de nut en noodzaak van het laten inbouwen diening of de codesleutel van de starton derbreker hangt, te bemachtigen en hier mee de auto te stelen. Het feit dat een startonderbreker de dief stal bemoeilijkt, blijkt ook uit het feit steeds meer beveiligde auto's worden gestolen nadat bij en inbraak of diefstal de sleutel verkregen is, benadrukt ing. Tjip Koopmans van de SCM tot slot. Het Vermiste Auto Register (VAR) is een samenwerkingsverband van het Ver bond van Verzekeraars, de Nederlandse Vereniging van Autoleasebedrijven. BOVAG," RDW en het RDC Data- centrum. Sinds kort beschikt de Stichting Certificering Motorrijtuigbeveiliging over een speciale Autodiefstal Infolijn. Via telefoonnummer 0900 - 1593 (1 gulden per minuut) kunt u hier alle gewenste Informatie krijgen over het voorkomen van diefstal van alle mobiele objecten, dus van personenauto's, bedrijfswagens, caravans en motoren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3