Gemeente Middelharnis als eerste accoord: lening (9 miljoen) van "Binnenliof wordt overgenomen! Kerstaktie voor Polen Internationaal ansichtkaarten festival in Rotterdam (010)2741135 Het sneeuwklokje is er weer Kollektanten-avond Maurits feliciteert Maurits en Marilène Videoband Omloop Goeree-Overflakkee Gezellige clubshow van "Nut en Genoegen" Ouddorp Politie 24-uurs telefoon: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 9 DECEMBER 1997 De raad van Middelharnis heeft donderdagavond een paar keuzes moe ten maken, dure keuzes waarmee een uitgaaf van zeker twaalf miljoen gulden was gemoeid. "Hebben we die wel?", heeft raadslid v. d. Kamp gevraagd en "nee" moest daarop het antwoord zijn, vandaar dat ook van reserves werd afgeknabbeld. De Alg. reserve zakt dan ook tot 1,3 miljoen "nauwelijks verantwoord", zo word door het college erkend en daar moet dus snel verbetering in komen. Overname lening Binnenhof De exploitatie van het werkvoorzienings schap :Binnenhofwordt zeer bezwaard door de geldlening van bijna 9 miljoen die het Schap jaarlijks ruim 7 ton rente kost en, in 2004, zal moeten worden afgelost. De 4 eilandelijke gemeenten werden 't erover eens dat die lening maar 't best kan worden overgenomen ("betalen moeten we toch"), en donderdagavond beet Middelharnis het spits af, de raad nam 4.480.000,— voor z'n rekening, in de verwachting dat de overige gemeen ten zullen volgen. Dhr. V. d. Berg (VDB) en ook z'n frac tiegenoot Rijvers bleken daar niet hele maal gerust op; met de "intergemeente lijke verhoudingen" heeft dhr. v. d. Berg niet zulke vertrouwenwekkende ervarin gen. Ook vindt VDB dat de gemeentelij ke toezegging pas geëffectueerd zou moeten worden wanneer ook de toege zegde wijziging van bestuursvorm gestalte heeft gekregen, maar daar zal nog zeker een half jaar mee gemoeid zijn. VDB vond er aanleiding in zich - als enige - tegen het voorstel uit te spre ken. De overigen gingen wel accoord, op hope dat de Min. van Sociale Zaken nu alsnog de steunaanvrage zal honoreren, immers stelt hij die afhankelijk van de bereidheid die de gemeenten zouden tonen. De raad was er best wat onthutst over, zóveel miljoenen uit de knip, "als er niet gauw wat aan onze alg. reserve wordt verbeterd bevinden we ons straks in dezelfde situatie als het "Binnenhof", waarschuwde dhr. Holleman (lijst Hoog- zand)". Over een "grote financiële aderlating" sprak dhr. L. Vroegindeweij (VVD) en de daling van de reserve noemde hij dra matisch, maar hij en anderen begrepen dat aan de ingreep niet te ontkomen was, dat die zelfs, met dhr. v. d. Ketterij "ver standig" kon worden genoemd. Het onderzoek naar de bestuurlijke struc tuur zal "buitengewoon grondig en zorg vuldig" moeten zijn, heeft wethouder Slootweg in zijn beantwoording toege zegd, maar v. d. Berg heeft omtrent "Binnenhof' al zoveel beloftes gehoord; "die passen al lang niet meer in onze schoenendoos". De raad stemde met het voorstel in, 't is goed om "Binnenhof" meer lucht te geven waarmee ook de stemming op de werkvloer gediend zal zijn. "t Is al veel beter en misschien komt het nog'es hele maal goed met Binnenhof', is uit de raad opgeklonken. De Randweg Een krediet van maar liefst 7 miljoen werd beschikbaar gesteld voor de uitvoe ring van de aanleg van de Zuidelijke Randweg, de landschappelijke inrich ting, de gemeentelijke portie in de aanleg van een nieuwe rotonde, de bouw van een bergbezinkleiding en de uitbreiding van het parkeerterrein/carpoolterrein. Dhr. v. d. Ketterij (SGP) vertolkte het gevoelen van de hele raad: "een behoor lijk krediet". De raad hoopt nu maar dat, ter compen satie van zo'n kapitale uitgaaf, het indus trieterrein Oostplaat met 20 ha zal mogen worden uitgebreid; "anders heb ben we een probleem", begreep dhr. L. Vroegindeweij. Inclusief bijkomende werken en grond aankopen zal de Randweg de gemeente straks 12 miljoen hebben gekost, bere kende dhr. B. Kleingeld, maar met dhr. Rijvers vond hij dat de weg er moet komen; "de Rottenburgseweg en Molen weg worden oases van rust", voorzag hij en die rustige woonsfeer wordt de aan- wonenden gegund, ook door weth. Sloot weg, wetend dat de situatie nu, qua geluidsbelasting, volstrekt inacceptabel is. Als de Randweg er niet zou komen zou de gemeente toch geluidsbeperkende maatregelen moeten nemen, aan weg en aan woningen. Een te zware geluidsbe lasting zal ook het lot vellen over de woning van voorheen Nautica Sport, de woning zal daarom worden gesloopt. En inderdaad..., 't zal mooi zijn als de Provincie instemt met de vergroting van industriegebied "Oostplaat" zodat de gemeente 20 ha grond zou kunnen ver kopen, vindt ook weth. Slootweg, maar Middelharnis zal aan een mindere ver koop niet failliet gaan. De bestemmings-reserve bedraagt overi gens nog zo'n 27 miljoen. Wellicht kun nen daarin wat verschuivingen worden aangebracht, maar die zullen onvoldoen de zijn. De alg. reserve zal structureel verbeterd dienen te worden. Voorstellen daartoe kan de raad bij de behandeling van de voorjaarsnota tegemoet zien. Aankoop van 1,3 miljoen Het woonhuis en naastgelegen stenen schuur van dhr. A. E. Struik aan de Kaai te Sommelsdijk, werden aangekocht voor 1,3 miljoen, de totale oppervlakte onder de percelen bedraagt 732 m^: "een heel groot bedrag voor zo'n stukje grond", mokte dhr. v. d. Kamp. Hij vond dat er voor de Westplaat "dat prestigieu ze bestemmingsplan" al met heel veel geld is gesmeten, "maar dit slaat alles", vond dhr. v. d. Kamp. Hij en z'n fractie genoten van lijst Hoogzand gingen dan ook niet accoord. Dhr. V. d. Berg vond het bedrag "gigan tisch", maar zei hij: "we kunnen niet meer terug". Ook dhr. Vroegindeweij was ervan geschrokken, "vier ton meer dan de getaxeerde waarde", begreep hij. Weth. mevr. van Eek heeft de stemming toch wat bedaard, want het was minder erg dan werd voorgesteld en zéker is er niet met geld gesmeten, wierp ze dhr. v. d. Kamp tegen, in de Everdina werd ook meermalen onder gunstige voorwaarden grond verkocht. De gemeente heeft de grond van dhr. Struik nodig en het kan hem niet kwalijk genomen worden dat hij het beste verkoopresultaat probeert te behalen. Nieuw raadslid CDA vertegenwoordiger dhr. A. H. Hutink heeft - om gezondheidsredenen - zijn raadslidmaatschap per 1 jan. a.s. opgezegd. Hij zal worden opgevolgd door dhr. M. v. d. Boogerd. Na onder zoek van zijn geloofsbrieven werd tot toelating besloten. Van dhr. Hutink zal volgend jaar, wan neer de bestaande raadsformatie op 30 maart aftreedt, afscheid worden geno men. De raadsvoorzitter burg. mevr. Sleurink maakte haar behoefte kenbaar dhr. Hutink voor zijn getoonde inzet dank te zeggen. Fietsverhuur Door de heer R. Osinga te Oude Tonge is medewerking gevraagd - eerst aan het college, nu aan de raad - om op het voormalige terrein van het Waterschap te Battenoord zijn fietsverhuurbedrijf "Topolino" te vestigen. B. en W. hadden medewerking geweigerd en nu adviseer den ze ook de raad afwijzend op het ver zoek te reageren. Het college vindt dat er nog te weinig inzicht bestaat in de toe komstige recreatieve ontwikkeling in bedoeld gebied; ongewenst vindt het col lege het om in een incidenteel geval op die ontwikkeling vooruit te lopen met het gevaar andere plannen te doorkruisen. Dhr. Osinga zou er overigens ook een woning willen bouwen. Het voorstel heeft heel wat langer in beslag genomen dan dat waarin 7 mil joen werd gevraagd. De bespreking werd zelfs door twee schorsingen afgewisseld, maar het resultaat was dat het college voorstel tot weigering van medewerking werd aangenomen. Dat had er aanvankelijk niet op geleken toen vanuit de fractie VDB, VVD en Lijst Hoogzand alle sympathie voor het plan van dhr. Osinga werd uitgesproken. Bedoelde fracties vonden het geheel pas sen in een vorm van rustige recreatie zoals men zich die bij Battenoord voor stelt, maar anderen wilden een "integrale afweging" aan de hand van het bestem mingsplan waaraan wordt gewerkt. Daar werd men het tenslotte over eens dat getracht zal worden de situering van een fietsenverhuurbedrijf aldaar in het bestemmingsplan in te passen. Dat lijkt - volgens weth. mevr. v. Eek - de veiligste weg voor zowel de gemeente als aanvra ger, omdat de Provincie uitermate zorg vuldig wikt en weegt waar in het buiten gebied nog zou kunnen worden ge bouwd, ook al gaat het in het onderhavi ge verzoek om slechts één woning. Het college-voorstel werd in meerder heid aangenomen. Aimeke Nieuwland heeft in haar ach tertuin aan de Patrijsstraat te Som melsdijk jaarlijks één sneeuwklokje dat zich met grote trouw elk jaar weer laat zien. 't Heeft al op 30 nov. z'n kopje boven de grond gestoken. Wat vroeg misschien om er een lentebode in te zien maar toch, hoop doet leven. Vrienden van de Hartstichting, afd. Ouddorp Vorige week was er in de zaal 't Hae- ventje van verzorgingshuis "de Vlied- berg" in Ouddorp een contactavond voor alle vrijwilligers van de Oud- dorpse Vrienden van de Nederlandse Hartstichting. Zij zetten zich al jaren Toen zaterdag 29 november de verloving van Prins Maurits en Marilène van den Broek bekend werd, vonden de leeriingen van de "Prins Maurits" in Middelharnis dat ze daar best een verlovingskaartje aan konden besteden. Honderden leerlingen bezorgden hun felicitatiekaart in de schoolbus en samen zijn ze naar de Prins en zijn verloofde gestuurd. Als je zoveel jaren de naam van deze prins aan de school verbon den hebt, leef je graag met deze blijde gebeurtenis mee...... in voor dit goede doel door jaarlijks in de maand april de Ouddorpse straten en wegen af te gaan om te collecteren voor de Hartstichting. De avond werd geopend door mevr. H. v.d. Wende-Klijn die iedereen hartelijk welkom heette en het hoofddoel van deze avond kenbaar maakte, namelijk het afscheid van de coördinator van de jaar lijkse collecte in Ouddorp, dhr. L. M. Steenbergen. Alvorens dit gebeurde werd zijn opvolger, dhr. A. Braber, oud- direkteur van de Rabobank West-Flak- kee, voorgesteld. Hierna was het woord aan mevr. M. Ver steeg welke namens de Nederlandse Hartstichting aan 18 dames en 2 heren een oorkonde uitreikte wegens 10 jaar of langer rondgaan voor de landelijke col lecte. Naast de oorkonde kreeg de collec- tant(e) een fraaie roos. Dhr. Steenbergen werd uitdrukkelijk in het zonnetje gezet voor zijn accurate werk gedurende heel veel jaren. Naast zijn oorkonde ontving hij een attentie namens de Hartstichting terwijl zijn vrouw in de bloemen werd gezet. Dhr. Kamphuis sprak dhr. Steenbergen woorden van dank toe voor zijn aandeel in de reanimatie-cursussen, die thans worden gecoördineerd door mevr. v. d. Wende met administratieve ondersteu ning van mevr. Sj. Koese. Vervolgens gaf mevr. T. Voogd-Koole een historisch overzicht van de werk groep tot heden. Mevr. Heppe diëtiste van de Hartstichting gaf daarna voorlich ting over verantwoorde voeding als bij drage in de bestrijding van hart en vaat ziekten. Tot slot werden er in groepsverband hap jes gemaakt welke vervolgens onder het genot van een drankje smakelijk werden geconsumeerd. De werkgroep Ouddorp van de Hart stichting kan terugzien op een geslaagde collectanten-avond. Vrijwillig(st)ers voor de jaariijkse col lecte kunnen zich nog steeds melden. Vele handen maken licht werk. Informatie op telefoonnr. 0187-683101 (A. Braber). De uitzending via de kabelkrant Goeree- Overflakkee van een samenvatting van de videoband van de Omloop '97 is een succes geweest. Daarom heeft de exploitant van de kabel krant besloten, dit op vrijdag 12 dedem- ber a.s. om 19.00 uur te herhalen. De verkoop van deze videoband loopt uitstekend. Wanneer op een verkoop adres de band is uitverkocht, dan kan men deze altijd ter plekke bestellen. De mogelijkheid bestaat nog extra banden bij te maken. De reacties op de hele band zijn zeer positief. De band is te koop bij de VW- kantoren. Boekhandel Vroegindeweij in Ouddorp en Middelharnis, Sigarenmaga- zijn 't Hoekje te Oude Tonge, Meinster v.d. Welle te Den Bommel en bij het postkantoor te Ooltgensplaat. Ook dit jaar was het weer een gezelli ge drukte op de tentoonstelling van Nut en Genoegen. Het dierenaantal was dan wel iets minder dan het jaar ervoor maar voor een Clubshow mag 613 toch een mooi aantal worden genoemd. De dieren waren ook dit jaar weer van goede kwaliteit ook het predikaat U, van Uitmuntend werd dit jaar weer meerdere keren toegekend. Ook de andere dieren het zij met iets minder hoog predikaat waren, door de vele kleuren en rassen niet minder mooi om te zien. De Jeugdleden hebben ook weer de nodi ge dieren ingezonden hieronder ook een kampioen bij de Cavia's Jeanet Grinwis, met een zwarte man jong. De overige kampioenen die hun prijs zaterdag uitgereikt kregen zijn, bij de Grote Hoenders dhr. A. Dekker met een Australorp, bij de Kriel Hoenders dhr. L. L. Tuk met een Hollandse kriel bij de Watervogels Gedomesticeerd dhr. J.J. de Ligt met een Indische loopeend bij de niet Gedomesticeerde dhr. M. Kap met een Europese pijlstaart bij de Konijnen dhr. A. Tieleman met een grote Lotharin- ger bij de sierduiven kropperrassen dhr. A. J. Klink met een Steiger kropper bij de niet kropperrassen dhr. J. Leune met een Ned. Schoonheids Postduif, bij de Postduiven Show klasse dhr. P. v. Alphen met een Vrouw Oud bij de vlieg klasse dhr. A. Klijn met een Man Oud. Zaterdag om ongeveer 21.00 uur konden de dieren weer worden meegenomen ook de zaal moest weer leeg maar met vele helpende handen was dit vlug gebeurd. Verder wil het bestuur iedereen bedan ken die op wat voor manier ook heeft medegewerkt om deze tentoonstelling te doen slagen ook de ondernemers van Ouddorp en omstreken en de bevolking mede door hun steun zal ook deze show weer met een goed Financieel resultaat worden afgesloten en ziet de vereniging de toekomst vol vertrouwen tegemoet. De uitslag van de Grote verloting is Ie pr. 1873; 2e 755; 3e 1917; 4e 762; 5e 1204; 6e 958; 7e 1693; 8e 1466; 9e 686; 10e 1859; 11e 1530; 12e 640; 13e 726; 14e 1538; 15e 635. De boodschappen- mand is gevallen op Groen no: 487. De prijzen van de tafel in de zaal kleur rose Ie 174; 2e 131; 3e 66; 4e 107; 5e 198; 6e 59; 7e 181; 8e 159; 9e 24; 10e 146; 11e 68; 12e 5; 13e 147; 14e 50; 15e 10; 16e 14; 17e 26; 18e 35; 19e 114; 20e 192; 21e 80. De prijzen kunnen worden afgehaald bij Dierenspeciaalzaak Fauna Food, Dorps weg 33, Ouddorp. De Poolse stad Wroclaw heeft maar een handjevol protestanten. TViest dat juist deze groep zo zwaar getroffen is door de watersnood van deze zomer. Het interieur is totaal verwoest. Bij de dominee en zijn gelovigen na de ramp ontsteltenis en wanhoop, er werd zelfs gedacht aan stoppen. Zeker toen bleek dat ze overal tevergeefs aanklopten om hulp. Maar na enkele weken werd schoorvoetend begonnen met sloopwerk. En toen brach ten twee afgevaardigden van het Polen Depot uit Nieuwe Tonge de kollekteopbrengst van de Remonstrantse Kerk uit Sommelsdijk en kon een begin worden gemaakt met het herstel. Zaterdag gaan Jan Blok en Henk Huizer van het Polen Depot weer naar deze kerk om daar te overhandigen een bedrag van 3000 gulden, bijna geheel opge bracht door de Remonstrantse Kerk. Maar ook de armlastige kerkgangers en de Zondagschool worden niet vergeten. In de kerkdienst van a.s. zondag krijgen allen een Kerstpakket. Gevuld met kleding, zeep, waspoeder, shampo, koffie en snoep voor de kinderen. Wilt U ons helpen en spullen voor deze aktie brengen bij: Langeweg (Ingang GEBAR) Nieuwe Tonge Zwaluwstraat 28 Sommelsdijk Pr. Bemhardlaan 40 Middelharnis J. W. Frisostraat 19 Middelharnis Eik 4 Melissant Gen. Snijderstraat 20 Nieuwe Tonge De organist van de kerk vraagt nog om een electrisch orgel (met voetpedalen). Theo Struik en Jola gaan naar Grusziadz en zullen daar een kindertehuis voorzien van Kerstpakketten. De vrachtwagen met kleding, rolstoelen en fietsen gaat naar de psychiatrische inrich ting en een kindertehuis te Elk. Stichting Polen Depot, Jan Blok Ina van Eesteren Theo Struik J. v. d. Marel Henk Huizer Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes GEMEENTE GOEDEREEDE Vernielingen Op vrijdag 5 december werden van fiet sen welke geplaatst waren bij de bushal tes aan de Bemhardweg en de Stations weg te Goedereede de banden lekgesto- ken en de achterlichten vernield. GEMEENTE MIDDELHARNIS Woninginbraak Op 5 december 1997 is in de vroege avond ingebroken in een woning aan de Pr. Constantijnstraat te Middelharnis. De slaapkamers werden overhoop gehaald en een kluis en sieraden werden wegge nomen. Auto's te water Op 6 december 1997 zijn op de Oude- landsedijk te Middelharnis twee auto's van de weg geraakt en in de sloot terecht gekomen. De inzittenden, een inwoner uit Dirksland en een inwoner uit Middel harnis, kwamen ongedeerd uit hun auto's. Takelwagens hebben de auto's op het droge getrokken. Aanrijding met gewonde Op 6 december 1997 vond op de Lange weg te Middelharnis een aanrijding plaats tussen twee auto's welke bestuurd werden door een inwoner uit Herkingen en een uit Stellendam. De aanrijding ont stond nadat de bestuurder van een van de auto's afsloeg ter hoogte van de Groene weg en daarbij zijn tegenligger niet had gezien. Beide bestuurders bleken alcohol te hebben gebruikt. Een bestuurder is aangehouden en overgebracht naar het politiebureau en de andere bestuurder is voor behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. Rijden onder invloed Zaterdagavond werd een inwoner uit Herkingen aangehouden die met zijn auto op de Langeweg te Middelharnis reed, terwijl hij alcohol had gebruikt. De man werd aangehouden en op het politie bureau bleek dat hij teveel had gedron ken. Met een proces-verbaal is hij later weer heengestuurd. Zaterdag 13 december organiseert de Nederlandse Vereniging van Prentbriefkaartenverzamelaars in het kader van het zesjarig bestaan een groot internatio naal Ansichtkaartenfestival van 9J0 tot 16.00 uur in de zalen van Stadion Feyenoord, Olympiaweg te Rot terdam-Zuid. De vereniging bestaat zes jaar en organiseert Ansichtkaarten beurzen in heel Nederland met het doel verzamelaars in con tact te brengen en het verzamelen te bevorderen. Op deze beurs zijn meer dan een miljoen oude ansichten van vóór 1900 (nog met de hand ingekleurd) tot heden. Dorps- en stadsgezichten, buurtschappen, maar ook z'n 700 onderwerpen zoals molens, watertorens, trams, treinen, lucht- en scheep vaart, padvinders, koningshuis, fantasie en vele andere varië teiten kan men bij de meer dan 100 standhouders aantreffen. Taxaties - De bezoekers kunnen de door hen meegebrachte ansichten gratis laten taxeren. Expositie - Tijdens de beurs is er een expositie oude ansichten van oud-Rotterdam te bewonderen. Dit grootste ansichtenkaartenfestival van Nederiand mag geen verzamelaar missen. Een ontmoetingsplaats voor nieuwe en gevorderde verzamelaars. DE TOEGANG IS GRATIS, EVENALS HET PARKEREN. Hel totaal vernielde interieur van de kerk. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2