ENECO huibrechtse Luud Barendregt al 50 jaar gedreven kerkorganist Twee jubileums bij familie Bas van Eek te Middelhamis kievit warmte 31^0. {\^i>, De Vries Kerstkaarten- bezorgaktie Volkskerstzangavond in Middelhamis Schuivende motor raakt wachterden Uitstel aanleg fietspad op kop van Goeree VASTGOED verlaagt energietarieven maar stijgende energiebelasting doet voordeel teniet Kerstzegels occult? 70e Jaargang VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 No. 6660 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 21,75 JAARABONNEMENT 57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De Statencommissie voor Ruimtelijke Ordening en Volksliuisvesting, Ver keer en Vervoer en Economische Aan gelegenheden heeft besloten tot uitstel van de aanleg van een fietspad langs het natuurgebied de Oostduinen/de Kwade Hoek. Op initiatief van één van de betrokken partijen, de Vereniging Natuurmonumenten zal er de komen de drie maanden gewerkt worden aan een beter alternatief voor het fietspad. Dit alternatief moet rekening houden met de belangen van de natuur en de recreanten én winst opleveren voor beiden. Het tracé en de aanleg van het provincia le fietspad vormen al jaren een punt van discussie tussen de provincie Zuid-Hol land, het Waterschap Goeree-Overflak- kee, de gemeente Goedereede, Rijkswa terstaat, de Vereniging Natuurmonumen ten, de Stichting Duinbehoud en de Ver eniging Natuur en Landschapsbescher ming Goeree-Overflakkee. Uit een der betrokken partijen uitgevoer de haalbaarheidsstudie is uiteindelijk een tracé naar voren gekomen langs de zuid zijde van de zeereep. De aanleg van dit tracé kost circa 750 duizend gulden. Het nieuwe fietspad zou deels worden aange legd op het bestaande graspad en gebrui kers van het fietspad zouden het natuur gebied de Oostduinen/de Kwade Hoek niet kunnen betreden. Dit tracé stond woensdag op de agenda van de Staten commissie voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, Verkeer en Vervoer en Economische aangelegenheden. De commissie stemde niet in met het voor stel. De betrokken partijen hebben drie maanden de tijd om een alternatief te ontwikkelen dat meer recht doet aan de belangen van natuur en recreanten. "De komende drie maanden moeten wij met elkaar studeren op een voorstel, dat echt 'winst' betekent voor alle partijen", aldus Jaap Wolf gedeputeerde voor P,uirntelijke Ordening, Goeree-Overflakkee B.V. ENECO verlaagt per 1 januari 1998 de tarieven voor elektriciteit, gas en warmtelevering. Het elektri citeitstarief gaat met 0,15 et. per kWh omlaag op het dagtarief enmet 0,1 cent voor het verbruik in de nacht en het weekend. Het gas- tarief zakt met 1,2 cent per kubie ke meter. ENECO verlaagt de ver kooptarieven voor elektriciteit op basis van doorgevoerde kostenver lagingen en voor gas vanwege gewijzigde inkooptarieven, die halfjaarlijks worden aangepast aan de ontwikkeling van de olie- en dollarprijs. Het voordeel dat de energiegebruiker verkrijgt, wordt echter teniet gedaan door de stijging van de energiebelasting op aardgas. De basisprijs van elektriciteit voor klein verbruikers in het leveringsgebied van ENECO is per l-l-'97 15,55 cent per kWh (was 15,7 cent). Voor levering tegen nachttarief (via een dubbele meter) is.dit 4,3 cent (was 4,4 cent). Bovenop de basisprijs komt de voor het maken van de elektriciteit benodigde brandstofkostenvergoeding van circa 5 cent, de toeslag voor het BedrijfsMilieu- eActiePlan van 0,2 cent en de energiebe lasting van 9,95 cent voor het verbruik boven 800 kWh. Tevens dient BTW te worden betaald. Het vastrechtbedrag voor elektriciteit wordt niet gewijzigd. ENECO verlaagt per 1 januari de basis prijs voor gas op basis van een verlaging van het inkooptarief. De gasprijs bedroeg 43,8 cent en wordt verlaagd tot 42,1 cent per m\ Per kubieke meter gas komt bovenop de basisprijs 2,155 cent brandstoffenbelas ting, 0,45 cent BMAP toeslag en voor het verbruik boven 800 kubieke meter gas per jaar de energiebelasting van 9,53 cent (was 6,4 cent). Het vastrechtbedrag voor gas wijzigt niet. Over het gasver- bruik wordt BTW berekend. Als u meer wilt dan de laagste prijs vooralle zekerheid i NOVAA INGEZONDEN: In het Eilanden-nieuws van dinsdag j.l. roept bijbelhuis "de Korf' de bevolking op de kerstpostzegels '97 te boycotten. Het gebruik van deze zegels, gewijd aan het fenomeen "telepathie", ziet men bij het bijbelhuis als een "occulte uiting". Het "occulte" (geheime, verborgene) karakter van postzegel-plakken ontgaat me een beetje. Hun bezwaren tegen tele pathie kan ik echter niet vatten: telepa thie gedachten overbrengen; dat is bid den toch ook? Mijn eigen telepathische vermogens zijn overigens ontoereikend, vandaar dit briefje... Prettige feestdagen! J. Verbiest, Dirksland AKTIEÜ! Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico Knöps B.V. 't Gesprekje met Luud Barendregt (64) uit Middel- harnis is op bijna niks uitgelopen... Lijfelijk was 'ie dan wel aanwezig, maar z'n geest verwijlde nog in de Grote Kerk van Dordrecht waar ze hem vori ge week donderdag heen hadden gevoerd, samen met echtgenote en leden van de Orgelcommissie van de Gereformeerde Kerk van Middelhamis. Z'n 80-jarige leermeester D. J. Swart had daar het orgel beroerd en ook zelf heeft de heer Barendregt op de orgel- bank plaats mogen nemen en letterlijk alle registers open getrokken, de manualen gekoppeld en zó mooi en vol gespeeld dat het 'm 'door de ziel' was gegaan. Niks is er van 't gesprekje terecht gekomen, alleen het orgel heeft gesproken, vastgelegd op een videoband die als een kost baar kleinood wordt bewaard. 't Speelde zich af ter gelegenheid van het gouden kerkorga- nistenjubileum dat door de heer Barendregt werd bereikt. 32 jaar daarvan bespeelt hij het orgel van de Gereformeerde kerk van Middelhamis, niet het schoonste instrument - 'puur surrogaat' werd het electronische instrument donder dag nog genoemd - maar onder de handen en de bezieling van Luud Barendregt klimt het tot hogere orde op en weet de organist met z'n eenvoudige instrument de gemeente "de lofprijzing op de lippen te leggen', een constatering die de heer Swart zo van harte heeft gemaakt toen hij de jubilaris heeft toegesproken. De heer Swart noemde het een 'heilig ambt', zó kerkorganist te mogen zijn en de gemeente te begeleiden in het zingen van woorden van eeuwig leven. Ook ds. Out heeft 'z'n' jubilerend kerkorganist waarderend toegesproken en voorgesteld hoe de Heere troont op de lof zangen van Israël, lofzangen die worden begeleid, gestuurd en opgezweept door instrumentalisten, van wie de heer Barendregt er één is, een heel gedrevene. Bij alle genoegen dat de heer Barendregt er aan beleeft, is hij ook wel eens bedroefd. "Ik hou m'n hart vasf'zegt 'ie, als 'ie vanaf de orgelbank ziet - en beluistert - dat de jon gere generatie zelfs de bekende psalmmelodieën niet meer meezingt, terwijl ze hém, de heer Barendregt, zo uit 't hart gegrepen zijn. Ze lijken niet meer aan de volgende genera tie te worden overgedragen, "en echt..., dat bedroeft me", zegt de jubilerende speler die 't zo van harte heeft gedaan, al die vijftig jaren waarin hij nooit één dienst heeft overge slagen, zich altijd zaterdagsavonds al prepareerde en door ds. Out ook een beetje als de trouwste kerkganger werd gewaardeerd. Het zullen naar schatting tussen de 4300 en 4500 diensten zijn, waarin hij het orgel heeft bespeeld, zeer van harte en voor die zegen heeft de heer Barendregt in het front van de gemeente zijn Schepper gedankt. Ook voor z'n vrouw Annie die al die jaren z'n 'orgelverslaving' heeft verdragen; nooit was er ook maar één woord van kritiek geweest. Kennelijk vindt de gedrevenheid van de organist z'n weer slag op de gemeente, want de heer Barendregt heeft haar, de gemeente, een compliment gegeven voor de manier waarop gezongen wordt. "We zijn de best zingende gemeente van Flakkee, van Nederland, zelfs wel van de hele wereld!", heeft de heer Barendregt haar verzekerd en natuurlijk kan het nooit meer kapot tussen de gemeente en haar briljante organist die z'n eenvoudige, electronische instrument tot ongekende prestaties aanzet, er zelfs een loepzuiverklokkenspel op ten gehore brengt! Een prachtig cadeau heeft hij tenslotte uit handen van Jan Wagner, de voorzitter van de Orgelcommissie, gekregen. Alle delen van het 'Kommentar zum Neuen Testament', dus als u hem voortaan wat weinig ziet, dan leest hij uit die delen, geïnteresseerd als hij is in de Nieuw-, en overigens ook Oud-Testamentische geschiedenis en dan speelt natuur lijk de videobeeld en zal de heer Barendregt weer 'tot in de ziel' geraakt zijn. Stoor hem dan maar niet, dan is 'ie 'elders'. Een lang en muzikaal leven werd hem toegewenst. Zo gauw hij zich van 't leven hewust werd, in de twintiger jaren is dat geweest, moet Basje van Eek uit Middelhamis begrepen hebhen dat'ie niet met een gouden lepel in de mond geboren was. In het ouderlijk gezin moesten 9 mondjes worden gevuld, in een tijd die de voortekens van de naderende crisis in zich droeg; schraalhans was er keukenmeester----- Er was in 't gezin van Eek ook geen geld om de jongens een vak te laten leren, maar Bas was nogal schrander, die redde zich wel. Bij fietsenmaker Beja Jenik (een vrijgezelle Hon gaarse vluchteling), een van de zeventien fietsenmakers in Middelharnis-Sommelsdijk, kon hij aan 't werk, voor één schraal guldentje in de week. Later kwam er een kwartje bij en zelfs heeft hij er nog 3,50 per week verdiend, want erkende Jenik: "Je verstaat het vak". De fietsenmakerszaak was gevestigd in een monumentaal vroeger pakhuis voor de visserij in de Spuistraat, de Singel in de volksmond, maar op een ochtend toen'ie weer aan 't werk wilde trof de jonge Bas van Eek de zaak totaal ontruimd. "D'r was zelfs geen schroefje meer", herinnerde hij zich en nooit meer is'ie er achter gekomen waar z'n baas Jenik gebleven is, letterlijk was'ie met de Noorderzon vertrokken en niemand heeft 'm in Middelhamis ooit nog teruggezien. Lienekee Buurveld, de eigenaar van het pandje, wilde wel aan Bas van Eek verhuren als iemand tenminste borg stond voor die ene gulden huur die ze vroeg per week. Met drie kwartjes is de jonge Bas (hij zal 17 zijn geweest) toen begonnen. Vee handelaar Klaas Vroegindeweij bracht uit Rotterdam onderde len voor hem mee en aldus woekerend heeft Bas zich een bestaan venvorven en eenmaal zover heeft hij de Melissantse Dingena Neels tot vrouw genomen. In de krant van dinsdag stond hun advertentie, op 10 dec. zijn ze 50 jaar getrouwd en op dezelfde datum zal dhr. van Eek 60 jaar zelfstandig fiet senmaker zijn. U weet nu hoe zich het begin heeft toegedragen en Bas heeft nog zoveel meer verteld. Dat 'ie zaterdagsmiddags, na vijven, na al 't gedane werk, z'n klantjes langs ging om te zien of er die week wat van de lopende rekening kon worden afgeschre ven. Soms leverde dat kwartjes op en soms een gezwollen neus, maar 't heeft zolang niet geduurd of Bas van Eek heeft het lek boven gekregen. Z'n werkplaats had een grote zolder en daar heeft'ie wel'es een voorraad van 50 nieuwe fietsen gehad, allemaal betaald en dus allemaal van Bas. Zoon Kees werkt alweer 26 jaar mee in de zaak, ook met hem is 't wat wonderlijk gegaan, want 't heeft zoveel niet gescheeld of Kees had de MTS afgemaakt, om bijna aan 't eind toch voor de fietsenmakerszaak van thuis te kiezen. Mede door de inbreng van Kees is de zaak, in 1969, naar de Westdijk verplaatst, 't was in de Spuistraat toch te klein geworden, en inplaats van spijkers bij Dirk Verkerke kocht hij het hele pand van Verkerke die verhuizen ging. Die spijkers had Bas willen kopen om ze in z'n Spuistraat werkplaats in de balken te slaan, om spullen aan te hangen. De Fa. van Eek heeft goed geboerd in de Nieuwstraat. In '76 werd het pand van bakker Arensman aangekocht en vader en zoon hebben nog dagelijks volop werk, al heeft vader Bas wat gas temg genomen, hij is ook 77 en heeft zeventien operaties ondergaan, twee hartinfarcten en een hartstilstand. Bas van Eek, "Basje" zeggen de meesten is een gelovig man, het is de mens gezet 6 dagen te arbeiden en zo doet hij dat. Nergens in de Bijbel word over een oudedagsvoorziening gesproken en voor Bas dus ook geen AOW of enige verzeke ring, 't Wonder is geschied dat hij dat allemaal zelf kan beta len. Toen een chimrg hem vroeg wie de operatie betalen zou, heeft Bas van Eek de man gerustgesteld: "M'n Vader zal betalen" heeft'ie toen verzekerd en daar heeft de chirurg vreemd van opgekeken, maar Bas heeft naar Boven gewezen, daar waar hij Zijn Vader weet. Die hem door het leven heeft gedragen, al 77 jaar lang. Je zal Bas dan ook niet op horen scheppen, wel naar Boven zien wijzen. Christelijk Jongerencafé Morgen zijn we weer open! Kom langs voor een gezellige zaterdag avond, een goed gesprek met je vrien den, een drankje met een hapje, of een spelletje biljart, 19.30 uur. Kaai 2, Dirks land. Ook dit jaar organiseert de aktiekommis- sie van de Geref. Gem. te Ouddorp een kerstpostaktie. u kunt uw kerstkaarten en andere decemberpost inleveren voor 0,50 per stuk. Wij zorgen ervoor dat uw post op de plaats van bestemming komt. Dit geldt voor de dorpen: - Ouddorp - Goedereede (en Havenhoofd) - Stellendam - Melissant De kaarten kunnen op 13 tot 17.00 uur), 15 en 16 december ingeleverd worden bij: Fam. E. v. d. Bok, Duinkerkerweg 10 en t.m. 16 december bij: Boekhandel Akershoek, Hoenderdijk 9. Aktiekommissie Ger. Gem. Ouddorp Houdt u van zingen of luisteren naar het zingen, dan kunt u beslist de volkskerst zangavond op 13 december niet missen. Een oud gebruik wordt nieuw leven ingeblazen. Jarenlang was het de gewoonte dat mensen kort voor kerst op een centrale plaats bij elkaar kwamen om samen kerstliederen te zingen. Jong en oud, kerklid of geen kerklid, zonder onderscheid is ieder welkom om samen door middel van het lied stil te staan bij de geboorte van onze Heiland. De restauratiecommissie van de Ned. Herv. kerk te Middelhamis heeft deze draad weer opgepakt en organiseert op zaterdag 13 december een volkskerst zangavond in de Ned. Herv. kerk te Mid delhamis. Er treedt op deze avond geen koor op, want het samenzingen van veel oude en enkele nieuwe kerstliederen staat echt centraal in het programma. De organist die de samenzang zal bege leiden is niemand minder dan de beken de Paul Kieviet. Verder zal de samen zang nog ondersteund worden door het machtige geluid van enkele trompetten. De trompettisten zijn de heren H. Kom en H. Mackloet. Houdt u van zingen, zing dan mee op 13 december. De aanvang is 19.30 uur en vanaf 19.00 uur is de kerk al open. SOMMELSDUK - Twee kinderen uit het gezin P. Jongeneel, Mariska (5) en Gerlinde (2) zijn woensdagmi idag net na twaalven, verwond door een motor die op z'n zij was geraakt en ütuurloos hun kant uitschoof. Dat gebeurde toen de kinderen, de oud ste op haar eigen fietsje, de jongste bij haar vader Paul Jongeneel in het stuurzit- je, gereed stonden om vanaf de ingang van "de Samaritaan" de Kon. Julianalaan over te steken. Voor hen van rechts naderde op de Kon. Julianalaan een motor, de berijder Jan Kagchelland had rechtsaf willen gaan, maar door nog onverklaarbare reden ging hij onderuit waarna de motor nog tientallen meters doorschoof en het groepje wachtenden raakte. Het oudste meisje is woensdagmiddag geopereerd aan een bovenbeenbreuk, het jongste kind bleek een hersenschudding te hebben opgelopen. De vader en een wachtende vrouw uit Sommelsdijk kwa men er met lichte verwondingen af. De motorrijder liep ontvellingen op; hij zou juist zijn motor in de winterstalling heb ben willen plaatsen. Die is nu voor tech nisch onderzoek door de politie meege nomen. De fietsen die werden geraakt werden zwaar beschadigd. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestract 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 VingerlingS - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187)482518 Audio - video apparatuur - Elektrische huishoudelijl<e app. Accountants kANTooR Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187) 68 70 66 Fax 68 42 13 Lid van: Jaarrekeningen Fiscale aangiften Middelhamis Telefoon (0187) 482222 VOOR BEELD EN GELUID COMBJ FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAQE - FOTOQRAFIE WVmt |M.|j.| RTJgJ CU en nzi czi w^ tm CU czj [=:3 [Tj [zn cu izzi czj OUDDORP- Woststraai 35 - T«hfoon pTBT) 681612/Fax 633734 RENESSE - Printshop - Hogezoom 172 - Tetefoor, (0111) 462400 centrale vervi/arming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1