EHAI1DEI1-niEm/5 Bouwend Flakkee kan trots zijn op nieuw opleidingscentrum ^■■■Ilil Fietspad door de 'Kwade Hoek'? Controles onder grondse tanks Kerstconcert Kerstzangavond Kleindierenshow in Ouddorp Good-Luck faalt Ingezonden Kerstversieringen maken Leerlingwerkplaats groeit uit tot opleidingscentrum 2e Blad DINSDAG 2 DECEMBER 1997 No. 6659 De heer H. C. Teune uit Leiden, weekendbewoner van de Oostdijk- seweg te Goedereede, heeft in een brief aan het college van B en W z'n verbazing uitgesproken over de ontwikkelingen over een mogelijk fietspad door de 'Kv^ade Hoek'. Hij meent een prestigestrijd te bespeuren en geeft onderstaand zijn zienswijze weer. Laat vogels en andere dieren, kortom de hele natuur, rustig in de 'Kwade Hoek' leven, zoals het nu is. De huidi ge rust is een voorwaarde om de natuur in dit gebied te behouden. Laat eveneens wandelaars rustig genie ten van de bestaande paden, inclusief het inspectiepad. Laat fietsers vanaf en naar Ouddorp via de Oostdijkseweg rijden. Immers het begin van de Oostdijkseweg is reeds grotendeels een fietspad met zeer beperkt gemotoriseerd verkeer (alleen voor bewoners) en het verlengde van de Oostdijkseweg, de Stellingweg, is dat eveneens. Een mogelijk alternatief is een rechte doorsteek aan het einde van het huidige fietspad in de duinen rechtstreeks naar het pompstation. Het pad ligt er reeds als wandelroute. Laat de automobilisten op de provin ciale weg blijven rijden of op de wegen door de weilanden, waar het zicht op elkaar goed is. Wat zijn hiervan de voordelen? Er vindt een scheiding plaats van vier soorten land- en weggebruikers. Vooral de vogels, en daar gaat het vooral om in dit kwetsbare gebied, zijn hiermee gebaat. Het vreselijke autosluipverkeer op de Oostdijkseweg, vooral in de weeken den, wordt uitgebannen. De rust voor de bewoners, die er vroeger was, zal terugkeren. Alleen autorijden op de Oostdijkseweg is toegestaan, mits men daar moet zijn. Het komt de veiligheid van de bewoners zeer ten goede; de weg is niet zo breed en er wordt meest al te hard gereden. Fietsers, die nu al veel op de Oostdijk seweg rijden, zullen dan pas echt gaan genieten. De kosten zijn praktisch te verwaarlo zen. Hooguit enige verkeersborden en mogelijk één 'Amsterdammertje' of een 'Leienaartje' om doorgaand ver keer te blokkeren bij het parkeerterrein naast de toegang tot de 'Kwade Hoek' aan de Ouddorpse zijde (immers de meeste wandelaars in de 'Kwade Hoek' komen van de 'overkant'). Nadelen weet de heer Teune niet te bedenken, waarom hij hoopt dat z'n aan bevelingen weerklank zullen vinden. Op dinsdag 9 december a.s. organiseert Wijkgroep Zuid Middelhamis een avond waarop onder deskundige leiding kerst stukjes of andere kerstversieringen kun nen worden gemaakt. Deze avond begint om 20.00 uur en duurt ongeveer 2 uur. De kosten zijn afhankelijk van de hoeveelheid of groot te van de versieringen die worden gemaakt, maar bedragen maximaal 35 gulden per persoon. Deze sfeervolle avond zal worden gehouden in het gebouw van peuter speelzaal Pippeloentje, Kastanjelaan 3 in Middelhamis. In verband met de aanschaf van materia len is opgave vooraf noodzakelijk. Dat kan tot maandag 1 december a.s. Afgelopen week werd door de milieu dienst ISGO in samenwerking met de politie een aantal controles uitgevoerd op de naleving van het Besluit Ondergrond se Tanks, afgekort als BOOT. Diverse particulieren en bedrijven hadden daar toe tevoren van het ISGO al de nodige aanschrijvingen ontvangen. Kortweg komt het er op neer dat deze tanks door een KIWA gecertificeerd bedrijf verwij derd dienden te worden, of dat deze aan bepaalde eisen dienen te voldoen. Eisen die overigens al gelden vanaf 1996 en betrekking hebben op bescherming van de bodem! Bij deze controles bleek toch dat sommi gen zich niet aan de regels hadden gehouden. Respectievelijk tegen een landbouwer uit Nieuwe Tonge werd pro ces-verbaal opgemaakt terzake het zelf standig saneren verwijderen) van een tank, terwijl een particulier in Oude Tonge alles liet voor wat het was. Dat bleek ook het geval bij een bedrijf in Melissant. Beiden kregen proces-verbaal. Deze controles worden in de komende periode voortgezet. Mochten betrokke- Het dameskoor Toonkunst uit Mid delhamis geeft samen met gospel koor In Touch uit Sommelsdijk op 13 december a.s. een kerstconcert in de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. Het dameskoor zingt vierstemmig mooie en bekende kerstiiederen in verschillende talen. Het overbekende Joy of the World van G. F. Handel, samen met de tenor Jan Ossevoort Good King Wenceslas, On Christmas Night en Cantique Noël, in het engels bekend als O Holy Night. Dit werk mag op geen enkel kerstconcert ontbreken. Als nederlands werk staat op het reper toire; Kerstlied van Bernard Diamant, Ere zij God, Een kind geboren in Bethle hem en In 't Stalleke van Bethlehem. Verder zingt het koor het Oostenrijkse Es wird Schön Cleich Dunkel en het franse La Vierge la Crèche van César Franck. De tenor Jan Ossevoort uit Den Haag is een veel gevraagd solist. Bij verschillen de concerten van het dameskoor heeft hij zijn medewerking al verleend. De instrumentale begeleiding is in han den van de pianist en organist Andries Stam uit Vlaardingen. In Touch is een interkerkelijk gospelkoor van ongeveer zestig enthousiaste leden en staat onder leiding van de dirigent Ad de Joode. Het repertoire bestaat uit ne derlands- en engelstalige liederen en treed regelmatig op in kerken en daarbui ten. Het is een met zorg samengesteld pro gramma onder leiding van dirigent W. Chr. Meyboom uit Brielle, deze dirigent heeft al veel geslaagde concerten op zijn naam staan. Wij hopen u te mogen verwelkomen op zaterdagavond 13 december a.s. om acht uur. De zaal is open vanaf half acht. De entree bedraagt 5,00. nen nadere informatie wensen over de BOOT-regels, dan kan contact opgeno men worden met het ISGO te Middelhar- nis, tel. 488111. THOLEN - Op D.V. zaterdag 13 decem ber a.s. hoopt het Christelijk Kamerkoor 'Chantez a Dieu' uit Tholen een kerst zangavond te organiseren in de Ned. Hervormde Kerk te Poortvliet. Aan deze avond zal ook het jongerenkoor 'Laudate Dominum' uit Kapelle haar medewer king verlenen. De leiding van beide koren berust bij Paul Heijboer. Het is voor het eerst dat het kamerkoor een voor het publiek toegankelijke kerst zangavond organiseert. De toegang tot deze avond is gratis. Een gedeelte van de onkosten zal worden voldaan uit de sponsorgelden van verschillende plaatse lijke grote bedrijven. Het openingswoord zal worden verzorgd door ds. Egas. Het kamerkoor zal deze avond op het orgel begeleid worden door Eric Quist en het jongerenkoor door Jan Kodde. Naast koorzang door beide koren, die ook gezamenlijk nog een aantal stukken ten gehore zullen brengen, worden de toe hoorders die op deze avond aanwezig zijn, uitgenodigd voor de samenzang van enkele kerstliederen. Deze samenzang zal op het orgel begeleid worden door de plaatselijke organist Jaap de Graaff. Het repertoire van de koren zal voornamelijk bestaan uit kerstmuziek, o.a. van Franck en Willcocks, welke laatste wel bekend is van de engelse koormuziek. De kerstzangavond begint om 19.45 uur en alle lezers zijn hartelijk uitgenodigd deze avond te komen beluisteren! Grote kleindierenshow in Ouddorp geor ganiseerd door 'Nut en Genoegen' van kippen, konijnen, duiven, watervogels enz. In vele kleuren en rassen. Op vrijdag 5 en zaterdag 6 december met ongeveer 650 dieren, waaronder vele zeldzame watervogels, gehouden in m.f.g. 'Dorpstienden', parkeerplaats Dorpstienden. Ook dit jaar weer rad van avontuur, ver loting met als hoofdprijs een rijk gevulde boodschappenmand. Toegang gratis. Geopend op vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 29 november j.l. stond voor Good-Luck de eerste uitwedstrijd van de zaalcompetitie tegen NIO op het pro gramma. Al vanaf de eerste minuut was het NIO dat de toon zette. NIO was er met de gedachten meer bij dan Good-Luck. Al in de vierde minuut kreeg Good-Luck een strafworp tegen. Dit schudde sommi gen wel een beetje wakker, want binnen vijf minuten kwam Good-Luck door sco res van Marcel Kievit, Cor Bom en Leon de Bonte op een 1-3 voorsprong. Good- Luck ging zelfs nog door, want dioor een fraai doelpunt van Marjon Soeteman kwam Good-Luck op 1-4. Daarna was het NIO dat scoorde, maar door goed spel van Marja van Splunter en Dineke Sprong kon Cor Bom van afstand inschieten. Dit leek het moment voor NIO om echt iets terug te doen, het kwam al snel gelijk tot 5-5. NIO zette zelfs door tot een ruststand van 7-6. Na rust was het weer NIO, die de toon zette. Good-Luck miste scherpte en had moeite met het afronden van de kansen. Vooral Petra van der Valk en Nico Over- duin hadden veel pech bij het afronden van de kansen. Door veel inzet van Heidi Kamerling wist Good-Luck nog wel te scoren, maar dit was niet genoeg. Good- Luck liet NIO z'n gang gaan en wist nog uit te lopen tot 14-9, maar door een fraai afstandschot van Jan-Willem de Vos werd de nederlaag nog beperkt tot 14-10. MIDDELHARNIS - AI jaren kampt de bouw met het probleem dat leerlin gen die na de LTS opleiding de school verlaten, eigenlijk nog geen stuk gereedschap op de juiste wijze kunnen toepassen. Vroeger werd men als het ware gericht 'klaargestoomd' voor het vak. Door overheidsmaatregelen is de studie nu veel algemener van opzet geworden. Daardoor dreigde op den duur een stuk vakmanschap te ver dwijnen. Na jaren van voorbereiding en ontwikkeling is donderdagmiddag een eilandelijk Opleidingscentrum geopend. Waar kon dit beter gehuis vest worden dan in het pand, waar in 1903 de Ambachtsschool haar deuren voor de eerste Flakkeese leerlingen opende? In het begin van de tachtiger jaren had den veel bouwbedrijven, door het slechte economische klimaat, een zeer beperkte werkvoorraad. Derhalve was men terug houdend met het in dienst nemen van schoolverlaters. Deze hadden immers recht op een arbeidsovereenkomst van 2 jaar, waarin zij naast werken ook in de gelegenheid gesteld moesten worden zich middels studie verder in het vak te bekwamen. Dit was -mét daarbij het gemis aan vakkennis van schoolverla ters- aanleiding voor de 15 NVOB bouwbedrijven op het eiland, om de 'koppen bij elkaar te steken'. Zo ont stond in 1985 het samenwerkingsver band SSPB (Stichting samenwerkings verband patroons bouwnijverheid). In 1992 werd een leerlingwerkplaats gere aliseerd. Deze werd ondergebracht in een oude fietsenstalling van de Technische School. Aanvankelijk startte men met ongeveer 10 leerlingen. Inmiddels heeft dit aantal de vijftig overschreden. Praktijkgericht De leerlingen worden in dienst genomen door het samenwerkingsverband. In een tweejarige opleiding gaan ze per week één dag naar school. De andere dagen zijn ze werkzaam bij de lid-bedrijven. Hier dienen ze in totaal 7 praktijktoetsen met goed gevolg te volbrengen. Niet ieder bedrijf is echter in de gelegenheid de leerling met alle facetten van het vak in aanraking te laten komen. Daarom rouleert zo nodig een leerling-timmer- man of metselaar over meerdere bouw bedrijven. Op deze bedrijven dragen één of twee goed onderlegde vakmensen zorg voor de dagelijkse begeleiding. Voor de onderdelen die in de praktijk nauwelijks aan de orde komen, maar wél tot de verplichte lesstof behoren, biedt de leerlingwerkplaats uitkomst. Hier onder wijst een leraar de cursisten op specifie ke onderdelen. Het geheel wordt bege leid door een coördinator. Daarnaast zorgt een opleidingscommissie van de Stichting Vakopleidingen voor onder steuning bij het invullen van de werkmap (die bij het maken van de praktijkop drachten moet worden bijgehouden) en voor een sociale begeleiding van de leer lingen. Nadat de primaire opleiding met goed gevolg is afgerond, kan deze met een vervolgopleiding worden uitgebreid. Deze duurt ook twee jaar en is qua syste matiek hetzelfde. Sinds twee jaar bestaat ook de mogelijk heid van de zgn. voorschakelklas. Leer lingen die bijv. eerst een MAVO oplei ding hebben gevolgd, maar daarna toch de bouw in willen, of diegenen die reeds gewerkt hebben in een andere sector, maar willen omscholen, gaan gedurende Han Kroon en Han Blok openen de deur met de sleutel die zij zojuist van directeur Schlüter ontvingen Good-Luck faalde, doordat het de scherpte, die er in de vorige wedstrijd in overvloed was, erg miste. 3 tot 6 maanden de gehele week naar het opleidingscentrum, waar ze enigszins met het vak vertrouwd gemaakt worden. Blijkt men na deze periode geschikt te zijn voor dit werk, dan kan men door stromen naar de primaire opleiding. Een werknemer in de bouw heeft vol gens de CAO recht op 2 scholingsdagen per jaar. Op deze dagen kan men cursus volgen voor o.a. EHBO of het veilig- heidscertificaat, maar ook gerichte vak cursussen, waaronder de opleiding tot leermeester- behoren tot de mogelijkhe den. Deze zgn. 35B cursussen worden ook door het SSPD verzorgd. Snelle groei De leerlingwerkplaats groeide binnen enkele jaren geheel 'uit zijn jasje'. Er werd met ruimte gewoekerd, maar uit eindelijk besloot men uit te zien naar een andere locatie. Toen men hoorde dat de Technische School het oude gebouw wilde afstoten, was het lot gauw beslist. Onder de bezielende leiding van Han Blok en Han Kroon werd het pand inge richt teneinde te gaan dienen als oplei dingscentrum van de SSPB. Naast de praktijkopleidingen geeft ook het Albe- da-collega de wekelijkse theoriedag vanaf dit schooljaar in het gebouw. De NVOB afdeling Goeree-Overflakkee is één van de kleinste afdelingen in den lande. Als men bedenkt dat de afdelingen op Voorne en Putten en de Hoekse Waarde allebei ruim 40 aangesloten bedrijven tellen en voor deze scholing aangewezen zijn op resp. Rijnmond en Dordrecht, is het begrijpelijk dat de Flak keese bouwbedrijven met enige trots het Opleidingscentrum geopend zagen wor den. Daartoe kwam directeur Schlüter vanuit het schoolgebouw met de sleutel en overhandigde die aan Blok en Kroon, welke vervolgens de deur voor het toege stroomde gezelschap openden. Schlüter wees in zijn toespraak tot het bestuur en belangstellenden er op, dat in dit gebouw de bakermat is gelegd van de huidige generatie bakkers, schilders, metselaars, timmermans, enz. Hij was bijzonder ver heugd dat juist de SSPB het, voor de Technische School overbodig geworden gebouw, in gebruik nam. "Het pand heeft zijn oude bestemming weer", zei hij, "namelijk die van 'oude ambachtelijke opleiding'. Op de Technische School kunnen leerlingen aan het vak ruiken. Na deze scholing kan men op Goeree-Over flakkee naadloos doorstromen naar de opleidingen van de SSPB." Wat hem betreft zou de SSPB een nieuwe naam krijgen, nml. "Samen Sterk voor Prima Bouwonderwijs!" H. Mackloet memoreerde als voorzitter van het bestuur in het kort de vooraf gaande geschiedenis. Hij stond stil bij het ontstaan en de ontwikkeling van de stichting. Met nadruk wees hij op het pionierswerk van wijlen Han de Geus en Maart Verduin, die resp. als coördinator van het eerste uur en secretaris van de opleidingscommissie enorm veel werk hebben verzet ten behoeve van het samenwerkingsverband. Donderdagmiddag kon iedere belangstel lende zien hoe bouwend Goeree-Over flakkee bouwt aan de toekomst! Hij had zoeven, toen hij naar de plank kwam gelopen, over hem kunnen strui kelen. Hij knielde verbaasd bij de roerio- ze gestalte neer. Hannes was uit de sloot gekomen, hij was dus niet verdronken. En plotseling riep Gijsbert juichend de naam van Rina. Hannes lag voorover en Gijsbert keerde hem om. Toen was Rina er ook en samen zagen ze hoe Hannes de ogen opsloeg en Rina aankeek, en daarna dadelijk de ogen sloot voor het hemelvuur. De donder ratelde en de slagen galm den door de ruimte. Het begon te regenen, het water stroomde neer, zodat ze in een ogenblik doorweekt waren. Rina kwam bij Gijsbert staan: „Nu ik weet, dat hij niet verdronken is, ben ik niet moe meer". „Wat een geluk, dat het zo gegaan is", zei Gijs bert. Hij bukte zich en tilde Hannes onder zijn armen op. „Lopen", zei hij en de jongen liep. Hij stak zijn handen voor zich uit, hij liep met de ogen gesloten tussen Gijsbert en Rina in. Ze namen zijn armen en leidden hem voort. Ze spraken niet in het land, ze gingen zwijgend verder langs de Achter- dijk tot ze op Oudervreugd kwamen. Toen ze voorbij de lichte keukenvensters liepen, begon Hannes te gillen. De volgende middag kwam Rina uit het dorp fiet sen. Ze was op weg naar Van Bemmel. Een kwar tier geleden was de bakker bij haar geweest om te vertellen, dat Hannes 's morgens naar het gesticht was gebracht. Ze had dadelijk haar fiets gepakt, ze moest bij vrouw Van Bemmel zijn. Ze keek over het land, dat vochtig lag onder een lage, grijze lucht. Hier waren ze in de nacht op de Achterdijk gekomen met zijn drieën. Wat was het toch, dat hij zo rustig met hen meeging en dadelijk toen hij thuiskwam was gaan gillen en slaan en trappen? Gelukkig dat Van Bemmel en haar vader juist van hun vergeefse tocht door het land waren thuisgekomen, want Gijsbert had hem alleen nooit binnengekregen. Het was een krankzinnige nacht geweest. Met inspanning van al hun krachten had den ze hem in de bedstee gekregen, maar hij was blijven staan en trappen tot het bijna tijd was ge weest om te melken. Toen was hij in een bewuste loze slaap gestort en zij hadden dodelijk vermoeid en verslagen in de keuken bijeen gezeten. De buren waren gewaarschuwd en steeds hadden twee mannen de wacht gehouden. En het was nodig ge weest, want zodra hij ontwaakte, was hij weer gaan gillen en trappen. Gegeten had hij niets. En nu was hij dan weg. Rina zette de fiets in de schuur en ging de boerde rij binnen. Er was niemand in de keuken. De man nen zouden wel in het land zijn en de boerin sliep misschien. Voorzichtig opende ze de deur naar de slaapkamer en zag vrouw Van Bemmel liggen. Ze stond bij haar en zag neer op het oude, vermoeide gezicht dat soms trilde. Ze zou maar naar de keu ken gaan om te zien of ze daar wat doen kon. Maar toen ze weer bij de deur was, vroeg vrouw Van Bemmel: „Is daar iemand?" „Ja", zei Rina zacht. ,,Ik ben gekomen, ik kon het thuis niet meer uithouden". Ze ging zitten op een stoel, die vlak bij het bed stond. „Heb je het gehoord?" „Ja", zei ze. ,,Hij is weg". De boerin keek Rina aan en zei: „Ik ben blij dat je gekomen bent. Nu hoef ik niet meer voor Hannes te zorgen en nu is het nog veel moeilijker gewor den om alleen te zijn. Kijk me eens aan, Rina. Vertel je me alles? Het is nu stil, er zal niemand komen. Ik heb vannacht veel meer in angst geze ten om jou, dan om hem. O, wat was dat een ont dekking. Ik hoorde de wagens aankomen en liep naar buiten om het hek te openen. De mannen zei den, dat jullie achter de wagens aanliepen. Maar toen ze me voorbij gereden waren, zag ik niets. niets. En de mannen kwamen en och.maar vertel nu, Rina; als je me niet eerlijk alles vertelt, zal ik geen rust meer hebben". En Rina vertelde, ze hield niets terug. De boerin lag stil te luisteren. Ze dankte God, dat het zo gegaan was. Doch toen Rina zweeg, vroeg ze: „En heeft hij in het land niet gegild?" „Nee, dat deed hij pas toen wij het erf opliepen". „Ik ben je er dankbaar voor, Rina, dat je alles tot het laatste toe eerlijk hebt verteld. Luister nu naar mij. Ik, die Hannes van zijn kinderjaren af duizend keer het woordje 'lief' heb voorgezegd, omdat ik zo graag wilde, dat hij het eens een enkele maal tegen mij zou zeggen - want dan zou ik immers geweten hebben, dat hij begreep dat ik zijn moeder was en altijd voor hem zorgde - ik heb hem dat woordje nooit horen zeggen. Rina, als jij later een kind krijgt, lach dan een beetje om de pijn van het lichaam. En als je huilen wilt, huil dan van blijd schap als je kind gezond is en goed. Je zei, dat hij pas begon te gillen toen jullie het erf opkwamen? Begrijp je het dan niet, Rina? Dat deed hij toen hij mij zag". Balder, de vee-arts, moest even ongelovig grijnzen toen hij tegen de middag thuis kwam en in de apotheek op het notitic-bloc de mededeling las. Hij nam het bloc in zijn hand en keek nog eens. Ja, het stond er: Van Hemert, varkens enten, vlekziekte. 's Middags reed hij er heen. Op het erf trof hij Van Hemert aan en samen liepen ze naar de varkens- schuur. Balder zette zijn tas op de grond en ging op zijn gemak op een der hekken zitten. ,,U hebt geen haast vanmiddag", stelde Van He mert vast. ,,Je hebt een uitstekende opmerkingsgave, Van Hemert", zei Balder. „Maar ik voeg er aan toe, dat jij niet de enige bent die deze gave bezit". Hij begon omslachtig een sigare.t te draaien en zei ondertussen: „Voor ik overga tot de behandeling van mijn patiënten, zou ik graag even van gedach ten wisselen met hun heer en weldoener". „Met mij?" vroeg Van Hemert. „Met jou", zei Balder en stak zijn sigaret aan. Hij blies de rook ver voor zich uit en terwijl hij het blauwe pluimpje nakeek, vroeg hij: ,,Je bent lid van de kerkeraad, nietwaar?" „Nee, van de kerkvoogdij". ,,Dus als ik het goed heb, is het jouw zorg te waken voor de stoffelijke belangen van de kerk". ,,Zo zou je het kunnen zeggen. Toen mijn vader stierf, werd ik gekozen". „Haha. Van vader op zoon. Het is dus een kwestie van geslachten". Van Hemert knikte, maar toen vroeg hij toch: „Wat heeft dat met mijn varkens te maken?" „Dat weet ik ook niet. Op zulke kerkvoogdijverga deringen wordt natuurlijk nog wel eens over ande re dingen gesproken dan over de kerk. Ik heb horen vertellen, dat er kortgeleden uitvoerig gehandeld werd over het al of niet geoorloofde van het inenten tegen vlekziekte. Er waren boeren vóór. Er waren boeren tégen. Gemoedsbezwaren. Naar ik heb horen veriuiden behoorde zekere Tijs van Hemert tot de laatste groep. Zijn negativisti- sche houding moet hij zeer positief gedemon streerd hebben, onder andere door met de vuist op de tafel te slaan, zodat de karaf met water, waar van alleen de dominee gebruik mag maken, rin- keld omviel, zonder echter te breken. De koster mocht de rommel opruimen". (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3