LITIE Eerste steen gelegd van acht seniorenwoningen (010)2741135 3iSa ^_a Waterschap Goeree-Overflakkee past voor '98 geen verhogingen toe Werk voor de Griend Kledinginzameling De politie waarschuwt...? Politie 24-uurs telefoon; Getuige gezocht Extra kerkdiensten GerefGemeenten JUL^rAlNNAARD ^^^VASTGOED Kandidatenlijst RPF OostfJafdtee Promotie W. J. Blok aan Universiteit Wageningen Wegenbeheersplan geeft straks werk aan de winkel Woningbouwvereniging schenkt speeltuin 'De Flipjes' f 10.000- 70e Jaargang DINSDAG 2 DECEMBER 1997 No. 6659 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Reéaktïe eaadffliiHslratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Höófdred^teur; A.:^::^nwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 r^ CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 ■■::^i?l8üB' Dijkgraaf en heemraden van het Waterschap Goeree-Overflakkee hebben voor '98 een klinkende begroting gepresenteerd. De omslagtarieven hoeven niet te wor den verhoogd en de kwaliteit van het voorzieningenniveau hoeft ook zelfs geen onsje minder, heeft heemraad financiën dhr. C. Quist nog'es benadrukt. In de Ver. verga dering van vrijdagmiddag, de 68e, werd de begroting met graagte vastgesteld. Over de begrotingscijfers, sluitend met nog ruimte voor een post onvoorziene van 222.000,- heeft de Ver. vergade ring z'n grote tevredenheid betuigd. De omslagtarieven konden als volgt wor den vastgesteld; c.q. gehandhaafd blijven voor ongebouwd 189,76, voor ge bouwd 4,18 en ingezetenen 114,46. Hoofdingeland J. A. van Nieuwenhuij- zen heeft - een niet geslaagde - aanval op het tevredenheidsgevoelen ingezet. Voordeel is pas te halen wanneer Goe ree-Overflakkee bij de Provincie Zeeland wordt gevoegd, heeft hij beweerd, maar de cijfers, een voordeel van tachtig gul den per ha ongebouwd, hebben Dijkgraaf Goekoop niet geïmponeerd. Hij verweet dhr. van Nieuwenhuijzen appels met peren te vergelijken, maar dhr. van Nieu wenhuijzen liet zich niet zo gemakkelijk z'n ilusie ontnemen, hij hield z'n bewe ring staande dat de W 7 Waterschappen waartoe ook Goeree-Overflakkee behoort tot de duursten in Nederland behoren. Hoezeer Dijkgraaf Goekoop ook verschillen in voorzieningen tussen "Goeree-Overflakkee" en de "Zeeuwse eilanden" aanwees, zij geen zoet water, "Goeree-Overflakkee" wel, het bracht dhr. van Nieuwenhuijzen er niet toe in te stemmen met de keus bij een Provinciale herindeling bij de Provincie Zuid-Hol land te willen blijven behoren. "Cijfer matig" meende dhr. van Nieuwenhuijzen het voordeel van naar Zeeland te gaan te hebben aangetoond. Bij gehouden stem ming bleek die mening overigens niet door de meerderheid van de vergadering te worden gedeeld, 16 persisteerden bij de eerdere keuze voor Zuid-Holland, 11 verkozen te gaan naar Zeeland, de waar schuwing ten spijt dat bij een evt. samen voeging niet automatisch ook voor "Goeree-Overflakkee" lagere tarieven zullen gelden. Het Zuiveringsschap gaat er miljoenen investeren en die zullen toch doorbere kend gaan worden en als 't goedkoper wordt zal dat ten koste gaan van het voorzieningspeil en het onderhoud ervan. De geringschatting voor de W 7 zoals de dijkgraaf die in de woorden van dhr. van Nieuwenhuijzen meende te hebben beluisterd nam hij hem echt kwalijk, maar dhr. van Nieuwenhuijzen kroop daarover niet in z'n schulp. "Ik heb het niet zo op de W 7", maakte hij duidelijk, hij vond dat die best een toontje lager zouden mogen zingen zolang ze bij 's lands duursten behoren. De behandeling van de begroting had een vlot verloop, zo ook het verkeer op het door het Waterschap beheerde wegennet. Te vlot, benadrukte de dijk graaf in z'n openingswoord. Snelheidsmetingen hebben uitgewezen dat 28% van het verkeer de maximum snelheid van 80 km overschrijdt, 1,5% reed zelfs harder dan 120 km per uur. In het concept wegenbeheersplan, waar van de uitvoering op termijn zo'n acht ton zal gaan kosten, wordt er van uitge gaan dat de maximum snelheid - behalve op doorgaand verkeerswegen - tot 60 km zal worden teruggebracht en binnen de bebouwde kommen tot 30 km per uur. Het Waterschap heeft 250 km aangemeld voor de 60 km limiet en voor het aan brengen van voorzieningen subsidie aan gevraagd. Welke voorzieningen dat zul len moeten zijn is nog niet helemaal dui delijk, "want", zei heemraad wegen dhr. Jacobs, "je kunt niet overal remdrempels aanleggen, in de donkerte van de polder wegen zouden de auto's daar over de kop gaan. Algemene beschouwingen werden niet gehouden, maar over heel wat begro tingsonderdelen werden vragen gesteld, zoals over de mogelijke wijziging van het spuiregiem in het Haringvliet. Over de effecten van het inlaten van zout water wordt een MER rapportage gemaakt waarin niet alleen schadeloos stelling, maar ook het aanbrengen van nieuwe voorzieningen voor de aanvoer van zoet water zal worden bedongen, welke voorzieningen er alsdan getroffen moeten worden is nog niet te bezien. In de risicoparagraaf ook een passage over het herstel van de betuiningen in de cutterleidingen (hoofdwatergangen). Met de landinrichtingsdienst is een afkoop som van 640.000,— overeengekomen, maar die zal misschien onvoldoende blij ken te zijn, de kosten kunnen één mil joen gulden bedragen. Graskarpers Zelfs de graskarpers zij in deze begro tingsvergadering "in beeld" geweest. Landelijk bestaan twijfels over de doel treffendheid van hun aanwezigheid, maar anderen zien schadelijke gevolgen omdat de uitwerpselen vervuiling zouden geven.maar D en H achten het gebruik van de karpers onder bepaalde omstan digheden en in beperkte hoeveelheden acceptabel, vooral daar waar mechanisch onderhoud niet mogelijk is. Er wordt een proefproject opgezet om de effecten van het gebruik van graskarpers op de water kwaliteit in beeld te brengen. Paperazzi Als je 't geloven mag zijn paperazzi- fotografen ook op Goeree-Overflakkee actief. Ze kwamen ter sprake na een klacht over de - gemeentelijke - rioolwa- ter-overstorten die het polderwater ver vuilen. Heemraad Stehouwer had daar voorbeelden van, zodanig zelfs dat na flinke hoosbuien dode vis in de water gangen wordt aangetroffen. "Je zou je af kunne vragen waarom het Zuivering schap niet dat fotografeert inplaats van als een soort paperazzi met telelenzen de sproeikarren te fotograferen". De gemeenten werd door de dijkgraaf wat gerehabiliteerd want zij maken berg- rioien met grotere capaciteit waardoor overstort minder voor zal komen. Op zondagmiddag werd door de kust wacht post Ouddorp de bemanning van de reddingboot Griend opgepiept. Op de Grevelingen t.h.v. de Kabbelaarsbank zat een catamaran in de problemen. De bemanning van deze boot kon niet meer tegen de wind in naar de haven van Den Osse varen. Door de Griend werd de catamaran naar voornoemde haven gesleept. Op maandagmorgen werd de bemanning van de Griend wederom opgepiept. Op een zandbank voor de kust van Schou- wen-Duiveland zat de kotter OD 3 vast. Inmiddels was ook de bemanning van de reddingboot Graaf van Bylandt van het station Burghsluis opgepiept. Met assis tentie van de kotter KG 6 lukte het om de vastgelopen kotter los te krijgen. Na inspectie bleek dat er geen schade was waarna het vissen kon worden voortge zet. De SSTR (Samen Strijden Tegen Reuma) houdt in de gemeente Dirksland op maandag 8 december a.s. een inzameling van gebruikte kleding, schoeisel en huis- houdtextiel. De SSTR is een vereniging van en voor reuma-patiënten. In ons land wonen naar schatting 400.000 mensen, die lijden aan één of andere vorm van reuma, een ziek te, die vrijwel altijd gepaard gaat met pijn. Medisch gezien valt er niet veel meer aan te doen, dan het verstrekken van pijnstillers. Een medische en para medische behandeling in een kuuroord echter brengt in bijna alle gevallen ver lichting van pijn en een beter functione ren in het dagelijks leven met zich mee. Helaas zijn er in ons land (in tegenstel ling tot het buitenland) maar weinig zie kenfondsen en particuliere ziektekosten verzekeringen, die een behandeling in een kuuroord in hun pakket hebben opge nomen. De SSTR heeft zich ten doel gesteld een reuma-patiënt door middel van een financiële tegemoetkoming in de gelegenheid te stellen een kuuroord te bezoeken. De verkoop van de ingezamelde kleding stelt de SSTR daartoe in staat. Wilt u de reuma-patiënt helpen, maakt dan gebruik van de gele (milieu-vriendelijke) plastic Al enige malen is bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van een portemonnee uit een tas welke in een winkelwagentje stond. Terwijl de eigenaar van de portemonnee in een supermarkt boodschappen doet en even de tas onbeheerd laat staan, slaat de dief zijn of haar slag. De politie waarschuwt hiervoor. Laat uw portemonnee niet onbeheerd. Draag deze liefst onder uw kleding, bijvoorbeeld in een binnenzak of heuptasje. Het zakkenrollersgilde is zeker in deze tijd van het jaar erg actief. GEMEENTE MIDDELHARNIS 28/11 Aanrijding met letsel nabij de ro tonde Kon. Julianaweg/Langeweg te Sommelsdijk. Een 36-jarige inwoner uit Sommelsdijk verleende als fietser geen voorrang aan een 46-jarige inwoner uit Sommelsdijk die met zijn personenauto naderde vanaf de Langeweg. De fietser werd met een enkelfractuur afgevoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. 30/11 Werd er ingebroken in een woning aan de Oranje Nassaustraat te Middelhar- nis. De dader(s) verschaften zich de toe gang via een raam aan de achterzijde van de woning. Uit de woning werden diver se goederen ontvreemd. GEMEENTE DIRKSLAND 29/11 Een 24-jarige inwoonster uit Som melsdijk fietste over het fietspad langs het Korteweegje. De jeugd fietste ge vaarlijk, waarna zij ten val kwam. Een pijnlijke plek op het been was het ge volg. 29/11 V/erd er ingebroken in een woning aan de Bosdreef te Dirksland. De da- der(s) verschaften zich de toegang door een deur te forceren. De gehele woning werd doorzocht. De buit bestond uit en kele sieraden. GEMEENTE GOEDEREEDE 29/11 Werd er een personenauto openge broken aan de Molentienden te Ouddorp. Uit de auto werd een radiocassetterecor der weggenomen. Dit gebeurde eveneens aan de VisserstraafEmmaweg/Dorpsweg te Ouddorp, alwaar een telefoon en ra diocassetterecorder werd ontvreemd. GEMEENTE OOSTFLAKKEE 29/11 Werd er ingebroken in een woning aan het Lincolnplein te Oude Tonge. De dader(s) verschaften zich de toegang door een deur te forceren. Onbekend wat er is ontvreemd. 30/11 Ontving de politie een serieuze melding van een voorbijganger dat er op de parallelweg van de Bosweg te Oolt- gensplaat een aap zat. Gezien de be trouwbaarheid van de melding een on derzoek ingesteld. Helaas zonder resul taat. Wie heeft mij geholpen bij een aanrijding tussen een brommer en een busje op donderdag 27 no vember 1997 in Stellendam op de Schoolstraat? Jaco Akershoek (0187)682811 zak, die voorzien is van de naam van onze vereniging en van de naam van de dag van inzameling. De zakken, die enige dagen van te voren in de bus worden gedaan, moeten vóór 9 uur 's morgens buiten gezet worden. Wethouder Lokker legt de eerste steen, daarbij geassisteerd door voorzitter van de woningbouw Braber. STELLENDAM. De fikse regenbuien die vrijdagmid dag neervielen, hebben voorzitter van de woning bouwvereniging P. A. Braber en wethouder A. C. Loklter niet weerhouden om de eerste steen te leggen bij de acht seniorenwoningen aan de Blazer te Stellendam. Eendrachtiglijk hebben ze vakkundig de steen in de specie gelegd, daarmee symboliserend met welke nauwe samenwerking de bouw van deze wonin gen tot stand is gekomen. Aan de Blazer gaan prachtige woningen vertijzen, dat is nu al - terwijl m.en nog volop aan het bouwen is - goed te zien. Nadat de steen gelegd was, draalde het gezelschap beslist niet. Wind en regen maakten de bouwplaats nu niet tot de meest geliefde plaatsjes. Een iedere zocht dan ook zo snel mogelijk de gezellige ambiance van 't Haegse Huus op, waar het droog en warm was. Met de bouw van de woningen zal het aantal huurwoningen van de vereniging de 1100 overschrijden. De acht woningen maken deel uit van een zogenaamde bouwstroom. Deze voor ziet in de bouw van een dertigtal woningen in de gemeente Goedereede. De bouwstroom, gaf Braber te kennen, is geboren uit noodzaak. De woningbouwvereniging moet betaalbaar blij ven kunnen bouwen. In een tijd waarin de rijksoverheid de subsidiekraan steeds verder dicht draait en er daarnaast steeds zwaardere eisen gesteld worden aan de kwaliteit van het bou wen, is dat beslist geen gemakkelijke opgave. Deze problema tiek vereist een creatief zoeken naar mogelijkheden. De woningbouwvereniging zag een oplossing in het in één keer aanbesteden van meerdere woningen en niet, zoals voorheen gebeurde, per project. De vereniging en gemeente sloegen, na allerlei besprekingen, uiteindelijk de handen ineen. De acht te bouwen huurwoningen van de vereniging aan de Blazer te Stellendam zouden gecombineerd worden met een aantal te bouwen koopwoningen. Architectenbureau Vroegindeweij uit Middelhamis maakte een plan. Aannemingsbedrijf Gebr. v.d. Nieuwendijk schreef als laagste op het project in en kreeg de bouw van de in totaal 30 woningen toegewezen. Met de eerste steenlegging van de seniorenwoningen werd deze middag de start gegeven aan de bouwstroom. Door deze creatieve samen werking tussen gemeente en woningbouwvereniging is het volgens Braber gelukt om een achttal zeer aantrekkelijke woningen te kunnen bouwen voor een redelijke prijs. Met het duurzaam-bouwen principe wordt bij de bouw van deze woningen sterk rekening gehouden. De Flipjes Een bijzonder hoogtepunt was deze middag wel het cadeau wat Braber voor de gemeenschap in gedachten had. "Eén van de doelstellingen van de woningbouwvereniging is de leef baarheid in de gemeente, waar mogelijk, te verbeteren", zo zei hij. Het bestuur had niet lang na hoeven te denken om daar een geschikt doel voor te vinden. Met plezier overhandigde hij dan ook aan Speeltuin de Flipjes een cheque van maar liefst 10.000,-, wetende dat deze speeltuin zich voor hoge kosten ziet gesteld en het dus zeker goed zal kunnen gebruiken. Nu al ijspret? Ja, want zaterdag 13 december gaan we met het OJW naar de Uithof in Den Haag. Dus haal snel je schaatsen uit het vet, want dit mag je niet missen! We gaan met z'n allen in de bus, die 's middags 12.00 uur zal vertrekken bij de Hoeksteen in Middelhamis. We zullen om ongeveer 17.30 uur weer terug zijn. De kosten voor dit evenement zijn 15,- per persoon. Geef je maar snel op bij Simone, tel. 483526. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer (bed. H. Doop). DIRKSLAND - dinsdagavond (heden) 7.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbel lezing). MIDDELHARNIS - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke (bed. H. Doop). NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Wa- geningen. Goeree-Overflakkee B.V. Bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen in maart 1998 zal de RPF voor het eerst in haar geschiedenis ook in Oost- flakkee vertegenwoordigd zijn. Tijdens een eind oktober gehouden ledenverga dering heeft de RFF-kiesvereniging Oostflakkee de volgende kandidatenlijst opgesteld. 1. G. J. van der Valk, Oude Tonge 2. J. D. van der Welle, Oude Tonge 3. mw. M. M. de Groot-Ras, Den Bommel 4. K. Knoester, Ooltgensplaat 5. J. Dogterom, Ooltgensplaat 6. P. Leroy, Achthuizen 7. B. Bakelaar, Langstraat 8. mw. C. J. Groenendijk-Breevaart, Oude Tonge 9. A. J. Kom, Oude Tonge 10. A, van Putten, Ooltgensplaat 11. H. Klem, Oude Tonge 12. T. van Kempen, Oude Tonge 13. mevr. S. J. Korteweg-Noom, Ooltgensplaat 14. Arianne Klem, Oude Tonge 15. K. J. Goedegebuur, Oude Tonge Op 5 december 1997 hoopt ir. W. J. Blok S.zn. uit Randwijk te promoveren tot doctor in de landbouw- en milieuweten schappen aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. De titel van het engelstali- ge proefschrift is "Early decline of aspa ragus in the Netherlands: etiology, epide miology and managemenf Het is een studie naar de oorzaken van de zgn. her-inplantziekte van asperges en de niet-chemische bestrijding daarvan. Het proefschrift levert een wezenlijke bijdrage aan de oplossing van een groot praktisch probleem van aspergeteelt in Nederland. De daarvoor geschikte gron den zijn maar beperkt aanwezig, zodat steeds vaker oude aspergepercelen opnieuw ingeplant moeten worden. Dit- levert echter na enkele jaren als gevolg van de her-inplantziekte vervroegde sterfte van het gewas op en dus economi sche schade. De heer Blok volgde zijn vooropleiding aan de Chr. S.G. "Prins Maurits" te Mid delhamis en aan de "Guido de Brés" te Rotterdam. In 1988 slaagde hij met lof voor het doctoraal examen fytopatholo- gie (plantenziektekunde). Sindsdien is hij wetenschappelijk onderzoeker in dienst van de landbouwuniversiteit en van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. De bij het proefschrift gevoegde stellin gen bestrijlcen naast het onderzoeksveld ook aspecten van de relatie tussen weten schap en levensbeschouwing. CCOSOSCOS>OOCC<SCCOCOSiSOOSOOSOCOS0600Q0600eOeCiOQCCiOC0900CCOC< VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUnO REPORTAQE - FOTOORAFIE ^^3 Q^I^^S] iOitj cjizjcjczicziizncziiinizzi OUOpORP - Weatstmat 3S - TMWbon (0187) S816121 f=ax 683734 E-pTlntshop-Hogazoom172-Tahfoon(0111)4S2400 «5 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Voor de koop of verkoop van uw woning DoetinchemsestroGt 32-34, 3241 AA Middeltiarnis Tel. (0187)48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1