DEMAGOGIE Extra boomfeestdag Melissant en Dirksland Sinterklaas bingo Toko in ziekenKuis na heropend Voor dief aangezien...! Winterse maaltijd in Den Bommel WomtmmMiti 1^2. K-<a, '■■■or2: Financieel maatwerk CDA-kandidatenlijst VASTGOED WD-kandidateniijst 70e Jaargang DINSDAG 25 NOVEMBER 1997 No. 6657 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Ingezonden: Het fietspad door de Kwade Hoek houdt de gemoederen in onze ge meente nogal bezig. Een veel ge hoord argument is dat dit stukje fietspad de laatste ontbrekende schakel in de kustroute tussen Frankrijk en Denemarken zou zijn. Dat is natuurlijk klinklare onzin. Om te beginnen loopt de route in Frank rijk en België voor het grootste deel, op vele tientallen kilometers van de kust verwijderd. Voorts, als we ons even tot Nederland beperken, zien we ook daar allerlei 'doorsteken'. Sterker nog, zelfs op sommige trajecten waar al fietspaden in de duinen liggen, heeft men niettemin bewust de beweg wijzering zodanig ingericht, dat de rust in deze gebieden verzekerd blijft. Zo blijven het Nationale Park 'de Kenne- merduinen' en het natuurgebied 'het Zwanenwater' in Noord Holland in hun geheel van de route uitgesloten. Ook de 'Boswachterij Haamstede' en 'Het Zwin* in Zeeland blijven buiten schot. Dus het is niet zo uitzonderlijk als een zelfde maatregel ook op ons eiland is toegepast. Temeer daar het hier gaat om een tamelijk kwetsbaar gebiedje, waarop de druk van bezoekers de laatste 15 jaar toch al enorm is toegenomen. Men moet daarbij bovendien bedenken dat in het kielzoog van fietsers meestal snorfietsen en scooters volgen (om van crossfieters en idem brommers nog maar te zwijgen!) Op sommige van onze Waddeneilanden heeft dit laatste al tot een ware plaag ge leid, waardoor aan flora en fauna aan zienlijke en vaak onherstelbare schade werd toegebracht. De illusie dat klaphekken of verbodsbor den deze ontwikkclin*^cn zuilen afrein men, wordt helaas door de praktijk ge logenstraft. Een goed voorbeeld daarvan is de huidi ge fietsroute langs de Oostdijk. Op het traject naar Ouddorp (waar dus alleen ge fietst mag worden) komt men immers regelmatig brommers, scooters en soms zelfs auto's tegen...! Nee, als de Provincie ZH en de gemeente Goedereede zich daadwerkelijk willen inzetten voor het behoud en de verster king van de natuurwaarden op de kop van ons eiland, lijkt verdere onsluiting van dit toch al relatief kleine natuurge bied, daarmee volledig in tegenspraak. R. Louis, Goedereede P.S. Voor alle duidelijkheid: het zgn. NIMBY (not in my backyard) motief speelt hierbij voor mij geen rol! W. F. Buijze Legal Financial Consultant General Oostelijke Achterweg 52 3241 CM Middelhamis Telefoon (0187) 47 01 21 Ingezonden: Alarmsystemen zijn in winkels en bedrij ven een noodzakelijk onderdeel van de inventaris geworden, die door specialis ten zijn geïnstalleerd. Hoe er mee om te gaan blijkt voor som mige detaillisten nog een duistere zaak. Mij overkwam het volgende bij een tuin centrum in Dirksland. Na mijn aankoop afgerekend te hebben verliet ik de zaak en jawel: het alarm ging af. Hoewel het tuincentrum vrij geregeld door ons wordt bezocht en ik aanvanke lijk nog aan een grap dacht, veranderde ik van het één op het andere moment van klant naar dief. Werd richting kantoor geloosd in een optocht van eigenaar tot personeel, nagestaard door winkelend publiek. Hoe ik de man ook probeerde te overtuigen, zakken leeghalen enz., de politie werd gebeld en gevraagd langs te komen i.v.m. een winkeldiefstal. Niet: wij denken aan diefstal, nee ik was een dief! In de wachttijd tussen politie bellen en de aankomst ging de beschuldiging nog veel verder, misschien een portemonnee van de Hema? (ondertussen is mij duide lijk gemaakt dat die 2 systemen niet op elkaar reageren). Of misschien schoe nen? Hoe dan ook, zijn gelijk was het gelijk. De politie fouilleerde mij, niets te vinden en opnieuw door het bewuste alarmsys teem en weer reageerde het alarm (het publiek trouwens ook). Daarna zonder sleutels en oonemonnee erdoor. Bingo! geen alarm-reactie. Toen ik mijn portemonnee nakeek, vond ik een kaartje met daarop een artikelstik kertje, van een gekocht en betaald arti kel van een heel ander bedrijf, waar het alarm wel reactie op gaf Mij werd aangeboden het pand door een achterdeur te verlaten. Kennelijk begreep men nog steeds niet dat, wanneer je niets te verbergen hebt, je niet door een ach terdeur wegsluipt. Mijn weekend was verprutst, je voelt je enorm vernederd en machteloos als je zo wordt behandeld. Controle in een zaak is prima, maar zo autoritair en zelfverzekerd iemand be schuldigen gaat alle perken te buiten. Een cursus 'hoe ga ik met mensen om' is voor dit bedrijf zeker van toepassing. MIDDELHARNIS 1N. M. van Eck-Knape. 2. J. R. Dillingh. 3. M. van Sluis. 4. G. H. de Gooijer. 5. M, van den Boogert. 6. Drs. P. Visser. 7. G. P. M. van den Boogert-de Vrij. 8. A.H.Hutink. 9. T. Gille. 10. J.C. Wagner. 11. C. I. de Visser. 12. C. A. Zuidwijk. GOEDEREEDE D.V. zaterdag 29 november zijn jullie allemaal van harte welkom in De Ark te Goedereede. Deze avond hopen we een diaklankbeeld te vertonen met de titel 'Om Uws levens wil'. Dit diaklankbeeld gaat over de taak die we hebben als rent meester op deze aarde en hoe we omgaan met ons lichaam. Dit diaklankbeeld nodigt jullie uit voor een discussie. Ben je 15 jaar of ouder en nieuwsgierig geworden? Kom dan en neem je vrien den en/of vriendinnen mee. Het pro gramma begint weer zo rond 20.15 uur, de zaal is om 19.45 uur geopend. Tot ziens op de 29e november! De Ruiter's speculaas: de beste OOLTGENSPLAAT - In de t.v.-uitzen- ding zaterdagavond van de VARA kwam bij de presentatie KASSA, een consu mentenmagazine, waarbij het product speculaas aan bod kwam, als eerste De Ruiter's Bakkerij uit Ooltgensplaat uit de bus. Uit een vóórselectie van veertien soorten speculaas werd de echte banket bakkers speculaas van De Ruiter als nummer één gekwalificeerd. Een prachti ge onderscheiding voor dit oude en bekende familiebedrijf De verkoop van dit speculaasje, gestoken in een stijlvolle rode verpakking gaat ver over de lands grenzen, vooral naar landen als Austra lië, Amerika, Canada, Nieuw Zeeland en andere waar veel Hollanders Vv'onen. De productie met de twee ovens in de fabriek aan de Dorpsweg is één miljoen speculaasjes per dag! Als 't gaat om de juiste instelling, hart voor je werk-, dien stig aan-, en vriendelijk voor je klanten, dan kan menig winkelier jaloers zijn op de personeelsbezetting van de toko in het Van Weel Bethesda ziekenhuis te Dirksland. Die moge dan niet al te groot zijn, die ambitie die er aan ten grondslag ligt is er zeker niet minder om! Geen van de dames, komt op de loonlijst voor, ze doen 't alle maal pro Deo en wanneer ze nodig zijn hoeft het ziekenhuis dat maar even te laten weten, dan zijn ze er. Mevr. Pleysier, hoofd van de Civiele Dienst had gistermiddag een mooie gele genheid daarover haar waardering te laten horen. Ter gelegen heid van de heropening van de - verruimde - toko waren alle dames bij elkaar - „geen schokkend regionaal fenomeen", wist mevr. Pleysier - maar toch vond ze 't zeer de moeite waard om er even bij stil te staan, prachtig-, en zo eigen aan Flakkee, vond ze de mogelijkheid zoveel vrijwilligers bij elkaar te kunnen trommelen om samen, geheel onbezoldigd, zo'n onmisbaar stukje werk te laten gebeuren. Maart 1991 ging de toko van start, zó klein behuisd dat er jarenlang met de artikelen van hot naar her moest worden ge-sjouwd, maar nu is de toko wat vergroot en kan die met een stalen gordijn worden afgesloten, om - elke dag, behalve zondags - van 15.30 tot 19.15 uur opengesteld te worden. Er worden tijdschriften ver kocht (via 'de Luifel') en bloemen (via 'Hogchem') speel goedjes, wenskaarten, koele frisdrank en verfrissingen, kort om, al die dingen waaraan je als patiënt behoefte hebben kunt. Misschien wordt het assortiment nog wel uitgebreid maar gis termiddag heerste er vooralsnog alleen maar tevredenheid over wat al is bereikt. De dames gingen zonder morren samen op de foto, voor de toko waarin ze op toerbeurt dienst doen. Wethouder Eshuis heeft het werk niet geheel aan de jeu, In de gemeente Dirksland is de nationale boomfeestdag in maart een jarenlange traditie, die in stand wordt gehouden met het planten van een mooi assortiment bomen door de schooljeugd. De kernen Melissant en Dirksland beleefden op 19 november een extra vroege boomfeestdag, toen leer lingen van de basisscholen Roxenisse, de Regenboog, de Inktvis en Prins Maurlts in totaal 247 bomen in de grond zetten. Niet wachten Aanleiding tot deze uitzonderlijke boomplantdag was de kale aanblik van pas aangelegde of gereconstrueerde straten. De heer J. Groenendijk van de afdeling Weg-en Waterbouw van de gemeente Dirksland: "In Dirksland is in de Oranjelaan, B.C. Zaaijerlaan en Beatrixlaan de riolering vernieuwd en de weg gereconstrueerd. Nu ziet het er netjes maar kaal uit. Daar om vond het gemeentebestuur het een goed idee om niet tot volgend jaar maart te wachten met de aanplant van nieuwe bomen. In Melissant is het bouwrijp maken van het bestem mingsplan Noorddijk afgerond. We hebben daar in de nieuw bouw op voorgaande boomfeestdagen al veel aangeplant en dat wilden we nu afmaken. Het is voor de bewoners van een nieuwbouwwijk ook leuk als hun woonomgeving meteen aan gekleed is met bomen". Planters Door 134 jeugdige boomplanters werden de kale straten aan gekleed met lijsterbessen, sierappels, sierperen, wilgen, eiken, meidoorns, iepen, haagbeuken, sierkers en krentenboompjes. Met enige aanwijzingen en wat hulp van de medewerkers van Weg-en Waterbouw lukte dat prima. Wethouder Eshuis was erbij om van al die bomen iets te ver tellen. Hij legde uit waarom op een bepaalde plaats sierappels komen te staan en ergens anders meidoorns. Hoe oud een boomsoort kan worden en waarvoor het hout gebruikt wordt als een boom rooirijp is. Van de iepen die in Melissant werden geplant werd verteld dat het een soort is die niet ziek wordt. Dit iepenras is ontwikkeld in de Dorskamp, een onderzoeks centrum voor bomen. De wethouder deed ook nu weer een beroep op de jeugd om vernielingen aan bomen tegen te gaan. Voor de boomplanters was het planten van eiken en haagbeu ken te zwaar, daar was de kraanwagen al aan te pas gekomen. De scholieren wisten de rest van het karwei, zoals het goed vastzetten van de jonge bomen, vakkundig op te knappen. En ze zullen lang eer van hun werk hebben. De haagbeuken zijn overgelaten; hij stak ook zelfde handen uit de mouwen langzame groeiers maar ze kunnen wel 150 jaar oud worden. De eiken die in Melissant geplant werden - moeraseiken en zuileiken - worden ongeveer 100 jaar. Ook bomen die 'maar' 40 jaar worden zijn natuurlijk de moeite waard. Hovenier Voor de keuze van de diverse boomsoorten is de gemeentelijk hovenier, de heer C. Adriaanse, verantwoordelijk. Hij selec teert de bomen op eigenschappen die ze geschikt maken voor de plaatsen waar ze komen te staan. Terwijl de heer Adriaanse een oogje in het zeil houdt bij het bomen planten vertelt hij ons: "Bomen hebben verschillende eigenschappen. Bijvoor beeld: Is het een snelle groeier, heeft hij veel bloesem, hoe groot wordt een boom uiteindelijk, hoe groot wordt het wortel- stelsel? Wilgen groeien goed en hard, maar dat worden grote bomen en daarom kun je ze niet op alle plaatsen zetten. We hebben gekozen voor veel inheemse rassen, bomen die in deze streken van nature voorkwamen. Er zijn ook boompjes die speciaal voor ons klimaat zijn gekweekt. Er worden nu 12 krentenboompjes geplant die nieuw gekweekt zijn. Bomen blijven interessant". Zorg voor bomen In het gesprek met de heer Adriaanse werd nog eens beklem toond hoe belangrijk bomen voor de leefomgeving van de mensen zijn. De plantende leerlingen van de basisscholen had den dat al begrepen. Met zorg zijn de bomen de grond in gegaan en iedereen ver trouwt er op dat er goed op de bomen gelet zal worden. En dat niet alleen voor het mooi, want bomen zorgen voor de zuurstof die mensen nodig hebben om te leven. Wie voor bomen zorgt, zorgt voor zijn toekomst. De gemeente Dirksland werkt systematisch aan een mooi en goed bomenbestand, daarbij geholpen door de schooljeugd. Bij de landelijke boomfeestdag 1998 is de gemeente Dirksland naar verwachting wederom present, wanneer het Austinplein woonrijp is gemaakt. Dan kunnen daar de leerlingen van groep 8 van de Herkingse basisschool hun bomen planten. De afdeling Weg- en Waterbouw van de gemeente presenteer de zich op de boomplantdag van 19 november in een opvallen de nieuwe outfit. Toen we daarover een complimentje maak ten was het antwoord: "Dat is in het kader van de ARBO-wet. Niet voor 't mooi maar voor de veiligheid". Niettemin gaven de kleurige jacks een feestelijk tintje aan een herfstige boom plantdag. Coeree-Overflakkee B.V. Op donderdag 4 december a.s. organi seert de SWOO (Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee') een WIN TERSE MAALTIJD in 't Westeriicht, Oranjestraat 35. Mevr Zoon is bereid om deze maand de maaltijd te verzorgen. Dus we gaan smullen van zuurkoolstam- pot met een balletje gehakt en een lekker toetje. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, de maaltijd kost 6,- per persoon. Ook 50- plussers van Ooltgensplaat zijn van harte welkom. U kunt zich voor 1 december aanmelden bij de fam. Zoon, tel. 611574. MIDDELHARNIS De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie te Middelhamis, maakt met genoe gen bekend dat op de Kandidaatstellings vergadering 12 november jl. de Groslijst t.a.v. de Gemeenteraadsverkiezingen 4 maart 1998 is vastgesteld. De eerste 10 kandidaten zijn: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Leen Vroegindeweij, Middelhamis. Ria Zoomers-Zaaijer, Middelhamis. Dingeman van Es, Nieuwe Tonge. Jan Westhoeve, Sommelsdijk. Coby van Gurp-Labeur, Stad. Ko Jacobs, Middelhamis. Hans Kastelein, Sommelsdijk. Paul van Lint, Sommelsdijk. Gies Barkel, Middelhamis. Arie Springvloet-Dubbeld, M'hamis Vrijdag 28 november organiseert de D.K.V. een bingo in de kantine van de Manege aan de Hofdijks weg te Ouddorp. Voor iedereen heeft Zwarte Piet een ka- dootje in de zak zitten. Vanaf 19.30 uur is iedereen welkom, de bingo begint om 20.00 uur. We spelen 15 ronden met vele mooie prijzen en met een knipoog naar de kerst. Ook spelen we nog een superronde met als hoofdprijs een schitterende bood- schappenmand. Kinderen tot 12 jaar die met hun ouders meekomen spelen 15 ronden voor maar één tientje! Dus kom allemaal op vrijdag 28 novem ber en breng iedereen mee, dan weten we zeker dat het een gezellige avond wordt. Wilt u voor deze avond nog inlichtingen, beh u ons dan even: (0187) 683811 of 684473. :..iN?.i'''P B/p H. V. d. Waal, Oude Tonge Voor de koop of verkoop van uw vi/oning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 M Middelhamis Tel. (0187)482606 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - arUDtO REPORTAGE - FOTOQRAnE en C3 c=i C3 ^^^^^^^i c^ c^ c^ en c=i czi en TZZi c=i OUDDORP - Waststimt 35 - Tatefoon (0187) SB16121 Fax 683734 RENESSE - Pilntshop - Hogazoom 172 - Tote/oon (Dl 11) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1