Van (Ce Saene huttnrecht§e MJddelharnis, een tocht door het verleden Toegangshek duinpad Kwade Hoek blijft voor fietsers gesloten LITI E bis 1 kievit warmte (010) 2741135 De Vries A J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Opvolging voorzitter HDG Goedereede wacht af: Politie 24-uurs telefoon: FIETSENKIJKDAG IN OUDDORP VASTGOED Sinterklaas in Stellendam De PvdA in Middelharnis 70e Jaargang VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 No. 6656 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 4833 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 21,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 -Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 9Snister !)orritsma, dat vindt 'kjwd 'ngoejen, fieitgczeit toen z'inde Buurtc l^zcam dat zegeen pCannen heit d'r eige te èemoejen mit dat gesnor van Mrport otterdam! (Dat de l([eine Cucktvaart daer van fieur mag èCuve fieit Jorritsma in 't openèaer verteCd 't Is voornaem dat ze de scüae niet tüiC verscfiuve mar ze Caet vCiege op d'r eige veid 'Dit iiberaoie punt is 't einde van de scène die op ^iak^e veut weerstand keitgebrockt Affijn, 't vütgveldis voorCaopeg van de 6aene degróóste Iqjuzae is noe uut de Cockt. Van dit tonêêtis wel 'n Cuckije 6Cuve kange want as 'n mens d'rgoewd bit stille stoet l^nje de clou zo van de mure lange deur 't stukjaopt watje noemt 'n róojen draed. Sis je de speulers de revu 's loet passere. 'Wie zouwe dan die l<iluckt kao voorgesteld in mesckien nog steeds d'r rollen rippetere 'Kpmbrienkz 'Brouwer, 'Wolf- Sleurienkjn Van 'PeltF 'Kwuj 't Is !Holdert, m 'n l<;enne zacktjesan èedaere If^lèggegraeg m 'n penne pasjes neer mar mckt 'r nog wat weze van dejaere dan zegge ''Ei!in dan beginne 'kjwe.er. 'Maarije. van !Me[issant Als u meer wilt dan de laagste prijs vooralle zekerheid! Na een periode van ruim 29 jaar hoopt ds. J. T. Cazander per 1 januari 1998 zijn functie van predikant-voorzitter van de Stichting Hervormd Diakonale Gezond heidszorg Goeree-Overflakkee neer te leggen. De Stichting HDG is hem grote dank ver schuldigd voor zijn inzet en betrokken heid bij met name de totstandkoming van het verpleeghuis 'De Samaritaan' en de bejaardenhuisvesting 'Het Oudeland'. Als zijn opvolger is benoemd de heer G. Joppe, thans secretaris van het bestuur. Het secretariaat zal, eveneens per ge noemde datum, worden waargenomen door de heer C. Wielhouwer, lid van het dagelijks bestuur. Jan Both schreef het met graagte: Voor de Middelharnisse gemeen schap is 't zo kwalijk niet dat gemeente-archivaris Jan Both een tikkeltje erfelijk belast is, voor hemzelf ook niet trouwens, want hij heeft er z'n hartstocht-, en de gemeenschap heeft er al meerdere - historische - boeken aan overge houden. Sinds dinsdag is er daar een aan toegevoegd: 'Middelhar- nis, een tocht door het verleden'. Zoals iemand op zoek kan zijn naar een speld in een hooiberg, zo zoekt Jan Both, al vijftien! jaar, naar een oude foto waar op het huis aan de Steneweg voorkomt waarin zijn vader Frans is opgegroeid, en nóg heeft'ie hem niet gevonden. Al zoekend heeft hij wél een flink aantal oude foto's opgespoord waarvan een deel de inhoud vormt van het nieuwe fotoboek; aan de bijschriften heeft uitge ver Van Geyt uit Stekene (B) geen 'tittel of jota' hoeven te wijzigen want Jan is een uiterst nauwgezette archivaris die niet van veronderstellingen-, maar van zekerheden uitgaat. Het boek (30x21 cm) bevat op 95 pagina's ruim 180 foto's met tekst waarvan u zeker mag weten dat het allemaal klopt. Zo wethouder Slootweg, die het eerste exemplaar in ontvangst nam, z'n leraar zijn had doen gelden, dan had Jan Both zeker een 10 gekregen. „Hij is ijverig en bescheiden en hij doet z'n werk heel per fect", waardeerde de heer Slootweg, in 't dagelijks leven leraar geschiedenis op de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Mau- rits'. Het eerste exemplaar was derhalve in goede handen, want behalve in de vaderlandse geschiedenis, is de heer Slootweg ook hevig in de lokale-, en regionale geschiedenis geïnteresseerd en, wist hij, velen met hem. Het nieuwe Het nieuwe fotoboek gaat van hand tot hand, hier wordt het eerste exemplaar door boekhandelaar L. Vroegindeweij (r) aan wethouder Slootweg aangeboden. Midden de auteur Jan Both boek wist hij 'buitengewoon goed geschreven en getuigend van een zorg vuldig en gedetailleerd onderzoek', een tien dus van de 'meester'. Boekhandelaar de heer L. Vroegindeweij kon het daar volstrekt mee eens zijn en het is dan ook met trots dat hij het boek op de Flakkeese markt aanbiedt. Zelf heeft Jan z'n beweegredenen nog wat uitgelegd, maar liever dan te praten verdiept en verliest hij zich in de stapels foto's waarover hij inmiddels beschikt, alleen nog niet die van het huis aan de Steneweg. Hij zou het jammer hebben gevonden wanneer de schoonheid van z'n verzame ling niet verder zou reiken dan alleen maar in z'n albums opgeborgen te zijn, waarom hij het met de uitgever gauw eens geworden was. En alweer werd er over een vervolg gepraat al heeft Jan over z'n medewer king daaraan nog geen toezeggingen gedaan. Het bundelen en uitgeven van de artike len die hij voor ons blad 'Eilanden Nieuws' schrijft leek ook een goede sug gestie! ,,Het boek zal z'n weg wel vinden", heeft wethouder Slootweg terecht veron dersteld en zo zal het inderdaad gaan. 't Zal gaan naar Middelhamissers van nu en Menheersenaars van toen die naar alle richtingen zijn uitgezworven en die 't met een vleug van heimwee weer terug zullen zien, het dorp uit voornamelijk het begin van deze eeuw, toen de verkeers drukte nog verre was, de boot nog voer en de tram nog reed. Toen de vissers- vloot nog in de haven lag en de kofjeko- kertjes zich, in al hun kwetsbaarheid, lie ten portretteren. 't Is een pracht boek geworden met nogal wat foto's die nooit eerder gepubliceerd zijn geweest. In de boekhandel te koop voor 64,90. 't Is trouwens haast Sinterklaas. Het tot dusver nog onverbiddelijke hek Het was niet een recreatief uitstapje dat kortgeleden door een groep Statenleden, ambtenaren. Water schapsbestuurders en Natuurbeschermers naar Goe- rees' beschermd duin werd gemaakt, 't was veel meer tot lering dan tot vermaak. Het gezelschap ging zelfs op de pedalen, vier kilometer over het duinpad dat zich strekt vanaf, ter hoogte van, de Oosterweg tot aan het Plaatje. Met dat pad is wat vreemds aan de hand en daarover ging deze middag het gesprek. Twee van de vier kilometer mogen wor den gefietst, de laatste twee kilometer mógen worden gelopen maar dan nog slechts door leden van de Stichting Natuurmo numenten. Een stevig hek houdt fietsen buiten het gebied, tot onvrede van die fietsers en van Goereese bestuurders die hun ongenoegen over de sinds jaren bestaande situatie regelmatig laten horen. „Als de vogels en de konijnen spreken konden zouden ze zeg gen: ópen dat hek!" zo heeft wethouder Visser op locatie zelfs 't beschermd gediert' als getuigen opgeroepen, want Goeree vindt het van de gekke dat de fietsers halverwege een onver biddelijk halt wordt toegeroepen, 't Liefst zouden die doorped- delen naar 't Plaatje en vandaar desnoods tot aan 't noordelijk puntje van ons land, want tot zover strekt een fietspad langs de hele Nederlandse kust. Alleen de twee kilometer door de Kwade Hoek ontbreken, maar de keten moet wél gesloten worden en ook daarover is het die middag gegaan, gaat het zelfs al twintig jaar! De Provincie heeft er ƒ750.000,- voor over om een nieuw fietspad aan te leggen, tweehonderd meter verder landin- van waaraf fietsers niet verder mogen waarts, nét buiten het beheersgebied van Natuurmonumenten, de instantie die hardnekkig weigert z'n pad voor fietsers open te stellen. Zo had Goerees' gemeentebestuur dat graag gezien, in het nieuwe bestemmingsplan had de gemeente het door Natuur monumenten beheerde pad dan ook als fietspad aangemerkt, o-jaar GS hebben dat afgewezen; een door de gemeente nadien ingesteld Kroonberoep is ook de weg van afwijzing gegaan, maar nu het puntje bij het paaltje komt, nu er 750.000,- aan een nieuw pad dreigt te worden besteed nu hebben enkele Pro vinciebestuurders zich toch achter de oren gekrabd; zou niet toch...? Om zich ter plekke op een en ander te oriënteren zijn de be stuurders op het duinpad - zelfs onder een dreigende lucht - op de fiets gestapt. Wethouder Visser heeft, staand tussen de duindoorns 'met donderende stem' (zegt de columnist in 'Binnenlands Be stuur') z'n mening verkondigd, 'ópen dat hek'. In de raadsge- lederen wordt uitgave van 750.000,- pure geldverspilling ge noemd. „Als de Zuid Hollandse Staten het echt willen dan kan de bestemmingswijziging (zoals door de raad gewild) alsnog tot stand komen en kan ƒ750.000,- aan iets anders worden be steed, zegt columnist Statenlid Lucas Bolsius. Op 3 december vergadert de Statencommissie over het heikele onderwerp om een beslissing te nemen, het hek open (voor toeristische fietsers die alleen maar op rust zijn gesteld) of een nieuw pad a 750.000,-. Eén van beide gaat er komen, want het fietspad langs de kust, van het Noorden van ons land tot in Frankrijk, moet compleet gemaakt worden. Op zaterdag 29 november 1997 zal tus sen 10.00 en 15.00 uur op het politiebu reau te Ouddorp weer een fietsenkijkdag worden georganiseerd. Bent u uw fiets kwijt, komdan gerust - bij het politiebu- ru - kijken of de fiets gevonden is. AKTIEÜ! Knöps B.V. GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal uit schuur Tussen 10 en 17 november 1997 is uit een schuur aan de Molenweg te Middel hamis een fiets gestolen. De dader heeft door het uittikken van de schamierpeni- nen de deur in zijn geheel uit de post ge nomen, waarna hij de fiets heeft meege nomen. Aanrijding met gewonde Op dinsdag 18 november 1997 om streeks 14.25 uur reed een 76-jarige in woner van Stad aan het Haringvliet op zijn fiets over de Lieve Vrouwepolderse- dijk. Op de kruising van die weg met de Tilsedijk gaf hij aan een 19-jarige in woonster van Middelharnis op haar mo torfiets, geen voorrang, waardoor een aanrijding ontstond. De bestuurder van de fiets werd voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Graffiti In de nacht van 16 op 17 november 1997 is in de gemeente Oostflakkee weer een 'schilder' actief geweest. Op verschillen de lokaties zijn auto's, muren en garage deuren bespoten met witte verf. Zaterdag 22 november a.s. arriveert Sint Nicolaas in Stellendam. Hij zal verwel komd worden door de Fanfare De Hoop en naar wij hopen veel kinderen. Sint en zijn Pieten komen aan bij Restau rant "t Wapen van .Stellendam' om 13.00 uur. Na een rondrit door het dorp is er van 14.00 tot 15.30 uur een kindermiddag voor kinderen tot en met 10 jaar in 't Haegse Huus. Op 24 november a.s. komt de PvdA naar het Diekhuus te Middelhamis. Misschien kunnen we eens praten over allerlei actu ele zaken. Of over zaken waar u het niet mee eens bent? Of misschien wilt u alleen maar wat weten? Of misschien wilt u geholpen worden met Sinterklaas gedichten. Zelfs dat willen we proberen. Dat kan allemaal op maandag 24 novem ber in het Diekhuus, van 7.00 tot 8.00 uur. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAQE - FOTOGRAFIE ^^3 B^SEPESI czi en en en izn W^ en en en czi ezi ezi c=] en m I OUDDORP - WeststTBat 35 - Teiefoon (0187) 6816121 Fax 683734 RENESSE'Prlntshop-Hogezcom 172-Tohhon (0111) 462400 Vingerling3 - 3241 EB Middelharnis-Tel. (0187)482518 Audio - video apparatuur - Elektrische huishoudeiijke app. Autobedrijf A. J. van Rumpt bv lvlolendijl< 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 6115 53 Fax:(0187)6122 80 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico Middelharnis Telefoon (0187) 482222 Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 M Middelharnis Tel. (0187)48 2606 Accountants kANTooR Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187)687066/Fax6842 13 Lid van: Loon salaris- administratie a Oudedagsvoorz. NOVAA voor u uw personeel

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1