V'i P& Kamolcon VIVANT en RITMO Gebr. De Waal Restanten uitverkoop Goed, beter... Mitsubishi Van Splunter Renault startgarantie na winterbeurt Gebr. De Waal Restanten uitverkoop App. rollen BLOEMPAPIER TAALPRAATJE bu^uweVERPAKKINGSPULP- SCHAALTJES ioxi6 FRUITSCHAALTJES ^,1':^ PLACEMATS Stabiele prestatie 'One More Voice' UITSLAGEN 4e dressuur- wedstrijd manege Ouddorp Krentenbroodactie in Goedereede App. rollen BRUINKAFT 70 cm FOURNITUURZAKJES hardstyreenVLEESSCHAALTJES De Gewasbeschermer van der Wal B.V. FAMILIEBERICHTEN JOHANNES FRANKEN DANKBETUIGING Nu ik na de chemokuur langzaam wat mag -; opknappen wil ik ook namens de kinderen, u allen heel hartelijk danken voor al het medeleven dat we ontvangen hebben en nog mogen ontvangen. De vele attenties in welke vorm dan ook vanuit de gemeente, van het eiland en van buiten het eiland. Namen kunnen we niet noemen, maar het was om stil van te worden. De Heere heeft nog wonderlijk uit- en doorgehol- :i pen, in ziekenhuis en thuis. Al zijn de zorgen niet weg, we mogen wel zeg- gen: 'Eben-Haëzer'. -■ Nogmaals onze welgemeende dank, ook namens de kinderen, J. M. Korevaar-Drooger Westdijk 13a Papierwarenbedrijf 10x16 en 13x20 Telefonische reakties: (0187) 48 20 77 Reeds en aantal malen nam het Christelijk Vocaal Ensemble 'One More Voice' deel aan het Neder lands Korenfestival. Zo ook zater dag 15 november jl. Het festival werd dit jaar gehouden in de mooie, net gerenoveerde Jurriaans-zaal van De Doelen te Rotterdam. De organi satie was, zoals altijd, in handen van de Koninklijke Bond van Zang- en Oratori umverenigingen in Nederland. In de jury zaten Kamiel Cooremans, Jitze Nicolai en Ad de Groot, op het gebied van de klassieke muziek, drie grote namen. Ieder koor werd beoordeeld op zuiverheid, klank, uitspraak, tempo, ritme, originaliteit, enz. enz. Zo kreeg je dus een goede beoordeling door een pro fessional waarmee je als koor weer aan de slag kon. De 'harde kern' van het koor, merkte al tijdens het inzingen ('s morgens om 08.30 uur!) dat in de jaren dat 'One More Voice' niet had deelgenomen aan het festival, het niveau van zowel deelne mende koren als gezongen muziekstuk ken sterk was gestegen. Gelukkig wist 'One More Voice' zich, ondanks een aantal wisselingen binnen „Veilig in Jezus armen" Met droefheid geven wij u kennis dat de Heere na een kortstondige ziekte tot Zich heeft genomen mijn geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moeder en oma, zuster, schoonzuster en tante EMMA BUIJZE Chr. S.G. voor ath/havo/mavo/(i)vbo 'PRINS MAURITS' te Middelharnis Kon. Julianaweg 57 3241 XB Middelharnis Tel. (0187)48 27 45 Postbus 181 3240 AD Middelharnis Het bestuur van de Chr. S.G. 'Prins Maurits' zoekt i.v.m. ziektevervanging docenten m/v voor a. natuur-Zscheikunde voor 22 lesuren in de onderbouwklassen. b. wiskunde voor 7 lesuren in de brugklas c. geschiedenis voor 30 lesuren waarvan 4 uren in de examenklas mavo Ingangsdatum: zo spoedig mogelijk. Voor genoemde vacatures geldt dat sollicitanten de grondslag van de school dienen te onderschrijven. Sollicitaties zo spoedig mogelijk aan het post adres van de school, Postbus 1813240 AD Middelharnis, t.a.v. de rector, de heer J. Boot. Inlichtingen bij J. Boot, (0187) 48 56 24 of O. Quist, plv. rector, (0187) 48 53 46 (of op het telefoonnummer van de school). Sperwer 2a 3245 DK Sommelsdijk Tel. (0187)48 25 37 Leasing Financiering Inruil Reparatie (ook ruiten) ANWB gekeurde occasions MITSUBISHI MOTORS bij Mobedriff Ramoco B.V. Een wintercontro- lebeurt bij Renault- dealer Autobedrijf Ramoco B.V. is de beste waarborg voor RENAULT een winter lang zor geloos autorijden. Een aan deze in spectie verbonden startgarantie geeft maximale zekerheid en het recht op gratis hulp bij mogelijke problemen. Bovendien kan elke klant profiteren van lage prijzen voor eventueel te vervangen onder delen. Deze bijzonder aantrekkelij ke winteractie is onlangs gestart. 'De wintercontrole kost slechts 35,-. Daarvoor inspecteren wij de auto gron dig. Onder meer de V-snaren, de ontste king, het koelsysteem, de verlichting, de remmen en de uitlaat worden gecontro leerd. Mocht er iets aan de hand zijn dan geven we een reparatie-advies. Is alles in orde dan krijgt de berijder een startga- rantiepas', aldus Autobedrijf Ramoco B.V. Dit pasje is de sleutel tot optimale zeker heid als Koning Winter Nederland in zijn greep heeft. Het geeft recht op starthulp tijdens de openingstijden van de dealer. Buiten de openingsuren kan de klant de Renault Route service (06-0303) bellen, waarna een sleepdienst de auto naar een Renault-dealer brengt. De starthulp en sleepdienst zijn gratis, voor zover het gaat om gebreken aan de bij de winter- beurt gecontroleerde zaken. Een groot aantal onderdelen is in de ac tieperiode extra aantrekkelijk geprijsd. Het gaat hierbij om uitlaten, banden of accu's. De prijzen zijn vaak zelfs lager dan die bij universele autobedrijven. 'Bij ons', voegt Autobedrijf Ramoco B.V. er aan toe, 'is men verzekerd van originele onderdelen, die worden gemonteerd door goed opgeleide monteurs. Zij kennen elke Renault door en door, dat is toch geen onbelangrijk pluspunt', besluit Autobedrijf Ramoco B.V. De winteractie duurt tot en met 31 janu ari 1998. Het pasje voor de startgarantie is geldig t/m 1 april 1998. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. De Waal Woonwinkel - Antiek «®- Voor interieurideeën en adviezen ïs- Pracht collectie meubel- en gordijnstoffen 1^ Mahonie meubels Schemerlampen, unica's die u nergens anders vindt. Zandpad 148, MIDDELHARNIS, telefoon 48 60 88 Verkoping vrouwenver. 'Ora et Labora' Papierwarenbedrijf geRI. sulfiet; neutraal bedrukt 50, 60, 70 cm. App. ROLLEN wit 30 en 40 om 11x17 en 15x22; neutraal bedrukt Telefonische reakties: (0187) 48 20 77 1 Robbert is thuis We danken hierbij alle doktoren en per- fl soneelsleden van het Sofia- en het Zuider- ziekenhuis, f Tevens hartelijk dank i^ aan allen voor uw il belangstelling in de afgelopen weken. Als u ons wilt bezoe- -| ken, wilt u dan even ;I:- bellen om te kijken wanneer het beste I uitkomt? Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer! Zaaitarwe, nog uit voorraad leverbaar Voorlichting en Informatie naar akkerbouwers en veehouders over: - Produktlerechten - Uitrijrechten - Gewasbescherming Zaalzaden professioneel recreatief Granen consumptie veevoer Pootgoed Meststoffen Plastic etc. Dagelijks bereikbaar voor informatie, toepassingstechniek en scherpe prijzen op tel.nr. (0187) 60 12 00. POP Het woord pop als benaming voor het geliefd kinderspeelgoed toont in veel talen verwantschap. Pop is oorspronke lijk afgeleid van het Latijnse pupa. Daar uit ontstond behalve ons woord pop, het Franse poupé, het Duitse Puppe en het Engelse puppet. Vroeger werden de Duitsers in ons land wel 'poepen' genoemd. Vooral de hane- kemaaiers, die in de hooitijd de boeren kwamen helpen bij het maaien van het gras, een soort van loonmaaiers. Dat woord Puppe heeft niets met pop te maken, maar is waarschijnlijk een ver bastering van Bube, een Duits woord voor jongen. Als kinderspeelgoed is de pop vooral bij de meisjes in trek. Om aan te duiden dat een meisje nog erg jong is, kwam de uit drukking in zwang 'zij speelt nog met de pop'. Daaruit ontstond later de zegswijze 'ga met je pop spelen'. Dat werd gezegd door ouderen als een jong meisje meende te kunnen meepraten of meedoen bij zaken waarvan ze nog weinig of geen verstand had. In sommige streken was het de gewoonte ten teken dat er een kind was gestorven, een pop uit te steken. In figuurlijk verband kreeg pop de bete kenis van liefhebberij, stokpaardje. Ver gelijk: speelpop. Cats: „Ik weet niet dat er iemand leeft, die niet zijn kintsche poppen heeft". De spreekwoordenkenner Tuinman meldt daarover het spreek woord 'men moet zich wachten van de pop een afgod te maken'. Uit die slechte gewoonte ontstond de zegswijze 'elk dunkt zijn pop het schoonst'. Tegenwoordig verouderd en vervangen door 'elk dunkt zijn uil een valk te zijn'. De ouders vinden hun eigen kinderen het mooist en verstandigst. Vroeger bezigde men vaak de zegswijze het 'zoveel koppen, zoveel poppen'. Daarvoor in de plaats kwam 'zoveel hoofden, zoveel zinnen'. De betekenis is: bij bepaalde vraagstukken heeft ieder een eigen mening. Pop en vooral het verkleinwoord poppet je en popje komt nog steeds voor als be naming voor kleine porseleinen beeldjes. Bekend was een herder en een herderin netje in rococo-kostuum aan weerszijden van de pendule op de schoorsteenmantel. Van zo'n tere afbeelding is de vergelij king afgeleid 'zo net als een pop'. Gewoonlijk gezegd van een vrouw, die fijngebouwd, erg precies en keurig ge kleed is. Het is net een pop. Vandaar 'een popje op de kas' een zo teer pronk- popje, dat men het ternauwernood durfde aanraken, waardoor het geld in de kas en de portemonnee bleef. Behalve de bekende modepop in etalages en figuurlijk een benaming voor overdre ven aan mooie kleren hechtende vrou wen en meisjes (vandaar 'een pop op straat, een slons in huis'), komt pop voor als wassen beeld, dat een beroemd per soon voorstelt. In dit verband zijn vooral de poppen in het kabinet van Madame Tussaud beroemd en het is voor de betrokkene een hele eer als men daarin een plaats heeft veroverd. Verder is de pop bekend als marionet. De poppenkast is oorspronkelijk afkomstig van het ouderwetse spel tussen Jan Klaassen, Katrijn en de onontbeerlijke veldwachter. Enkele spreekwoorden en zegwijzen ontlenen hieraan hun bestaan, zoals 'het is alle dagen geen kermis al dansen de poppen', in de betekenis van het is niet altijd feest, er moet ook wel- eens worden gewerkt. Zeer bekend is het ook thans nog veel gebezigde 'daar heb je de poppen aan het dansen'. De ruzie zal losbreken en de moeilijkheden gaan beginnen. Verder 'poppetje gezien, kast je toe (dicht)'. Letterlijk de poppenkast is voorbij, het gordijn wordt gesloten. Figuurlijk: iets moois laten zien om iemand nieuwsgierig te maken en het dan even plotseling weer weg te sluiten. Ten slotte: 'wel van het spel spreken, maar geen poppen noemen'. Pop heeft tal van andere betekenissen, zoals pasgeboren kind. Vandaar 'om een pop moeten', voor zwanger zijn. Ook 'een popje halen' of 'een popje kopen'. De uitdrukking 'uit popjes roeien gaan' betekende hulp bieden bij een bevalling. Vroeger riep de vroedvrouw daarbij de hulp in van twee naaste buurvrouwen. Vandaar 'popje kijken' voor een kraam visite afleggen. Bekend is de pop als stadium in de ont wikkeling van een insect. Cats: „De rups dient in de pop gedood". Het enige mid del om een plaag te voorkomen. Tenslot te is het ook de populaire benaming voor een gulden. Waarschijnlijk afkomstig van het borstbeeld op de munten. Pop heeft zeer veel samenstellingen opgeleverd. We noemen slechts sinter klaaspop en sneeuwpop. We besluiten met het woord 'poppenstront', dat enkele zegswijzen kent, zoals 'poppenstront maken' in de betekenis van nodeloze drukte maken en 'van geen poppenstront gemaakt zijn'. Dat wil zeggen niet te fijn- gebouwd zijn om bij zwaar werk de han den uit de mouw te steken. 21 NOVEMBER 1997 EILANDEN-NIEUWS Biz. 3 Dankbaar voor alle^ wat hij voor ons, in zijn lang en gezond leven, heeft betekend, geven wij kennis van het zeer onverwacht overlijden van mijn lieve man, onze zorgzame vader en super opa 15-12-1912 t 19-11-1997 Tine Franken-van der Plaat Fineke - Job van der Weijden-Franken Marijke - Karel Franken-van Klaveren Hilde - Jépé Mast-Franken Marco, Threa, Lobke, Monique, Bram, Maaike, Jur, Mirjam, Willy, Peter, Annelien, Paul, Nienke, Carolien, Peter, Kevin, Jeroen, Anouk, Saskia, Jeroen 7943 LD Meppel, 19 november 1997 Engelgaarde 29 De rouwdienst zal gehouden worden op maandag 24 november om 10.30 uur in de aula op de alge mene begraafplaats, Zomerdijk 10a te Meppel, waarna aansluitend de begrafenis aldaar zal plaats vinden. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren. ;S;K*J:-**3Kns^**-:S»-:»c-3KS*-:s;»KSSKfi*;s*^^^^ I 3244 BM Nieuwe Tonge echtgenote van Hendrik Matthijs den Boer in de leeftijd van ruim 66 jaar. Oude Tonge: H. M. den Boer J. A. den Boer M. C. den Boer-Ouwens Matthijs Nieuwe Tonge: M. P. Hobbel-den Boer G. Hobbel Manon 20 november 1997 Donkereweg 5, 3255 LC Oude Tonge Gelegenheid tot condoleren: zaterdag 22 novem ber van 19.00 tot 20.00 uur in het Herv. vereni gingsgebouw 'Diakonia', Kolfweg 1 te Oude Tonge. De rouwdienst, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op maandag 24 november a.s. om 13.00 uur in 'Diakonia'. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Oude Tonge. Liever geen bezoek aan huis - Geen bloemen Mochten wij u vergeten zijn een rouwkaart te stu ren, gelieve deze advertentie als zodanig te be schouwen. l A SOMMELSDUK het koor, goed staande te houden in de categorie B voor Klassieke Muziek. Dit mede dankzij de professionele en moti verende leiding van onze dirigent Wil lem Chr. Meyboom. De jury prees in het bijzonder het 'mooie stemmenmateriaal' en de muziekkeuze van het koor. 'One More Voice' bracht het Gloria uit de Missa Brevis van G. P. da Palestrina als verplicht werk ten gehore. Als vrije werken stonden Psalm 43 van Felix Mendelssohn Bartholdy en 'Op het ont vangen van nieuwen haring' van Herman Strategier op het programma. Gesteund door het juryrapport en uitge rust na alle festivalperikelen staat de vol gende uitdaging voor 'One More Voice' weer klaar, nl. de kerstconcerten van 1997. Dressuur klasse L 1. Nanja Mastenbroek156 pnt. 2. Lizet Bevaart154 pnt. 3. Louise Hendriks154 pnt. 4. Annelies van Oosterom..152 pnt. 5. Bianca Hameeteman151 pnt. 6. Jolanda de Gans150 pnt. 7. Lisa V. d. Velden146 pnt. 8. Nienke Klip145 pnt. Dressuur klasse L/M paarden 1. Erna v.d. Valk169 pnt. 2. Esther Tamerus165 pnt. Dressuur M pony's 1. Steffanie Tamerus161 pnt. 2. Linda Grinwis160 pnt. 3. Linda Grinwis156 pnt. Dressuur klasse B, proef 12 1. Geke van Wijk162 pnt. 2. Marieke van Splunter158 pnt. 3. Jacintha de Gast156 pnt. 4. Sanne van Wijk156 pnt. Dressuur klasse B, proef 10/11 1. Esther Brinkman166 pnt. 2. Leontien Bakelaar157 pnt. 3. Marleen Klijn156 pnt. 4. Jacolien Sperling155 pnt. 5. Agnes Vlietland154 pnt. 5. Chantal Breeman154 pnt. 6. Martijn Akershoek153 pnt. 7. Marloes Morel152 pnt. 8. Linda Troost149 pnt. Dressuur klasse B, proef 9 1. Arlette Wagenaar159 pnt. 2. April Reders158 pnt. 2. Saskia Breen158 pnt. 3. Jacomine Aleman157 pnt. 4. Marleen van Lenten156 pnt. 4. Hilda Nauta156 pnt. 5. Rozemarie Grinwis154 pnt. 5. Fleur Bulthuis154 pnt. 6. Elbert Keizer150 pnt. Dressuur klasse B, proef 8 1. Teuny Bekker170 pnt. 2. Sonja Schouten159 pnt. 3. Nicolette Hermsen156 pnt. 4. Marloes Verheijen155 pnt. 5. Hanna v. d. Velden152 pnt. 6. Michelle Lokker150 pnt. 7. Leanne Grinwis147 pnt. NIEUWE TONGE Op D.V. woensdag 26 november hopen we onze jaarlijkse verkoping te houden. Er is van alles te koop, o.a. prachtige handwerken, wigwamcake, koekjes, olie bollen, advocaat, boeken en nog veel meer. We nodigen u uit om zelf te komen kijken. U kunt er gezellig een kopje koffie of thee drinken. U bent hartelijk welkom van 's morgens 10 uur tot half 12, 's middags van 2 uur tot half 5 en 's avonds van half 7 tot half 8 in verenigingsgebouw 'Elim'. De opbrengst is bestemd voor de houten brug naar de kerk. Zaterdag 22 november hopen we een krentenbroodactie te houden t.b.v. het kerkdak. Bakker Bleumink hoopt deze broden te bakken, zodat u echte kwaliteit aan de deur krijgt. Een brood kost 6,00. Woont u buiten de gemeente? Geen nood, reserveer nu uw brood, wij bren gen het u graag. Tel. 492501 en 492672. Verkoop vanaf 9 uur. "Kpop nu een he.eriijkJ>TOO(i van 'Bkuming en wees zo voor de ksTkyoogdij een ondersteuning Dressuur klasse B, proef 7 privé 1. Karin Veentjer159 pnt. 2. Michelle Rothuis158 pnt. 3. Astrid Schroevers157 pnt. 3. Willemien Baauw157 pnt. 4. Esther Filius151 pnt. 5. Therese Huyers147 pnt. Dressuur klasse B, proef 7 manege 1. Janetta Westhoeve152 pnt. 2. Yvonne Huizer150 pnt. 2. Aline van Dam150 pnt. .•i-.**.-»-..'i'..v..;j:..;J:..:^.:iK^ajy:-^:--;»:--;»:-;>K»:- i-i; We zijn dankbaar dat j| onze zoon nu in zijn f_ eigen wieg mag lig- I gen. Cor en Ellen Menheer-Schippers Cappelerij 19 3252 CG Goedereede Tel. (0187)49 37 53

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 17