EHIVI1DEt1-l1IEmi/5 Sluitende begroting 1998, maar tocli 'zoigelijlte gevoelens' in Oostflakkee Nieuwe opname SGP- jongeren FLAKKEE BEANTWOORDING Geen bijgeluiden... ^.fRKSLANDS 2e Blad DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 No. 6655 Het was, donderdag, voor het laatst dat de gemeenteraad van Oostflak kee de begroting voor het komend jaar met z'n dertienen (van wie 11 aanwezig) heeft vastgesteld. Met ingang van de volgende zittingsperiode - eerste vergadering 23 april 1998 - wordt het aantal raadsleden met 2, tot een 15-tal uitgebreid, twee begeerlijke zetels waarvan nieuwkomer RPF er stellig een zal willen bezetten. Met de begroting 1998 wordt ook de Collegeperiode 1994-1998 afgesloten. Het lijkt met enige vergenoegzaamheid, maar wethouder Andries heeft dat tevre denheid genoemd, dat het College in de aanbiedingsbrief opmerkt dat na een periode van consolidatie er weer enig perspectief bestaat op het strategisch ont wikkelen van de ge-meente, al betekent dat niet dat voorts alle zorgen verdwenen zijn. „Instandhouden van de basis en adequaat reageren op externe ontwikke lingen zullen voortdurend aandacht vra gen". Er is druk gecijferd om een voorzien begrotingstekort van 500.000- weg te werken. Dat is gelukt door voorgenomen investeringen uit te stellen. Zelfs behoeft nauwelijks belastingverhoging te worden toegepast; de hondenbelasting, woonfo- rensenbelasting, toeristenbelasting en rioolrechten stijgen met de inflatiecor rectie van 2%. De tarieven onroerend goed belasting dalen met 4% en de afval stoffenheffing daalt met 43% voor een éénpersoons huishouden en met 27% voor een meer-persoonshuishouden. Een en ander is volgens de beschouwing van de PvdA fractie conform de belofte die het College bij de aanvang van de coalitie heeft gedaan: „Verhogen indien noodzakelijk, verlagen indien mogelijk". De honderd gulden van paars heeft verla ging mogelijk gemaakt. M.b.t. de tarieven afvalstoffenheffing zou de voorzitter overigens de vorming van een egalisatiereserve raadzaam heb ben gevonden, maar vorig jaar heeft de raad die gedachte afgewezen. Vlo in de pels Niet een luis-, maar een vlo in de pels vormde de teneur van de algemene be schouwing zoals die door de Vrije Lijst Oostflakkee werd gehouden. Niet zoveel plaats daarin voor groot optimisme, inte gendeel, de VLO vindt het optimisme zoals door het College verspreid 'een erg goedkope manier om aan de weg te tim meren', maar toch... het klinkt de VLO 'als muziek in de oren' dat er weer voor uitzichten zijn om een nieuw beleid te ontwikkelen. Ook in de CDA fractie geen al te grote euforie of 'halleluja stemming', zoals het kabinet die hanteert, over een aantrek kende economie, lang niet iedereen pro fiteert daarvan, bovendien gaan de men sen ondanks/dankzij de welvaart steeds meer klagen en zich aan elkaar ergeren met zelfs doodschoppen van willekeuri ge voorbijgangers als gevolg. De CDA fractie is best wel gelukkig met de sluitende begroting, had eigenlijk niet anders verwacht. Een redelijke tevreden heid over het gevoerde beleid en de vooruitzichten die er zijn, toch ook wel bezorgdheid over o.a. dreigende tekorten op de recreatieplannen en de stagnerende woningbouw. Ook over de veiligheid trouwens. Onder de burgers ontstaat een toenemend ge voel van onveiligheid, waarom ook de verschijning van meer politie op straat gewenst zou zijn. Wat mevr. Van Rossum nog meer te melden had was zo hoopgevend niet: Uit cijfers van de GGD blijkt dat de burger van Oostflakkee in verhouding met de overige bevolking van de Zuid hollandse eilanden, meer slaap- en kal meringsmiddelen gebruikt, meer ern stig overgewicht heeft, meer gokt en minder sport, meer Oostflakkeese inwoners hebben problemen met een zaamheid. Coalitie De PvdA beschouwing ademde tevre denheid uit over de gebleken samenwer king - sinds 1994 - met de coalitiepart ners CDA en SGP, al zijn er 'natuurlijk ook moeilijke momenten geweest'. In de beschouwing werd vastgesteld dat er in de bijna voorbije coalitieperiode veel werk is verzet, er was zelfs 'resoluut en adequaat' opgetreden b.v. inzake de opheffing van de MAVO, de gemeente werd voor een financiële ramp behoed en 'de Bron' kreeg een mooi nieuw school gebouw. Alvast werd in de beschouwing de hoop uitgesproken dat de kiezers in Oostflak kee de continuïteit van dit beleid op de juiste manier (zullen) weten in te schat ten. Toch ook best wat zorgjes in de PvdA beschouwing over de toeristische recre atie b.v. maar het oordeel over de coali tieperiode heette 'overwegend positief te zijn. Het vertrek van de gemeentese cretaris wordt door de PvdA fractie be schouwd als een zwarte bladzijde in het boek van de lopende bestuursperiode. In de beschouwing zoals door de VVD fractie - geen coalitiepartner - gegeven werd niet al te veel waardering gehoord, al was er voor het College best wel respect. Werd niet het plan Heerenpolder van tafel gehaald en het bouwen in de Molenpolder dreigt eveneens ontluiste rend te worden. De ontwikkeling van het ambitieuze recreatieplan voor Oude Tonge is in de loop van 1997 gestopt, opnieuw, vindt de VVD, een strategisch project dat gedurende de Collegeperiode een zachte dood is gestorven. De VVD stelt vast dat het bestuur van de gemeen te Oostflakkee is gewijzigd van een stra tegisch beleid in een geheel op beheer sing afgestemd bestuur. Een hot-item voor de VVD is te hebben kennis genomen van de onrust die het bestuur van het MBO College heeft over de gesprekken die er zijn door de gemeente Oud-Beijerland over de vesti ging van een MTS aldaar terwijl MBO Oude Tonge daarop heeft gerekend. De gemeente Oostflakkee reserveert al sinds 1986 - kosteloos - een groot stuk grond naast de MEAO in Oude Tonge. Over de aanwezigheid van de SGP in Oostflakkees' gemeenteraad heeft de heer Van Gurp het 'wonderlijk' uitge sproken, wanneer hij zag naar de huidige maatschappij waarin secularisatie en individualisme hoogtij vieren. Het gezag van de Bijbel, waarnaar de SGP tracht te handelen wordt steeds meer naar de rand van de samenleving verbannen. Ook in financieel opzicht blijft waak zaamheid geboden, maar de SGP zal ervoor staan de leefbaarheid in de kernen te bewaken. Al vindt de SGP het daarbij veel ge bruikte begrip 'welzijn' voor velerlei uit leg vatbaar. Het moet daarin niet alleen over het stoffelijk-, maar zeker ook over het geestelijk welzijn van de mensen gaan. Wet Voorzieningen gehandicapten Aan de begrotingsbehandeling vooraf werd een - korte - raadsvergadering ge houden waarin met name de Evaluatie van de Wet Voorzieningen gehandicap ten nogal wat bespreking kreeg. Het gesprek daarover werd geopend door de heer C. L. M. de Wit toen hij voorzag dat er steeds meer gebruik van de rege ling zal worden gemaakt, met name ook t.g.v. de vergrijzing van de bevolking. Het wordt ieder graag gegund, maar praktijk is dat de Overheid de nodige middelen maar mondjesmaat verstrekt, anders dan in de eerste jaren toen door de gemeente een reserve kon worden aangelegd. Die reserve zal in de komen de jaren zeker moeten worden aange sproken, vreest wethouder Maliepaard, hij voorziet zelfs een 'sterk negatieve balans'. Het zal ook nodig worden om eenmaal aangebrachte voorzieningen zo optimaal mogelijk te gebruiken waarmee hij bedoelde dat, m geval van overlijden van degeen die van de gebouwelijke aan passing gebruik maakte, de woning weer ter beschikking zou dienen te worden ge steld. Brandweerkazerne Als plaats voor de nieuw te bouwen brandweerkazerne te Ooltgensplaat werd een stuk tuingrond vooraan de Langeweg aangewezen, de oppositie van de heer v.d. Ree ten spijt. Hij en z'n fractiege noot Tekenbroek vinden dat zo'n kazer ne totaal niet thuishoort in het landelijk gebied, mar op een afgeschermde locatie. Bovendien is de kazerne gesitueerd dwars voor een aantal woningen die daardoor hun vrije uitzicht op de polder wordt ontnomen. De raadsmeerderheid volhardde in de keus van de locatie, hoezeer het ook spij tig wordt gevonden dat uitzicht wordt ontnomen, maar dat is, aldus wethouder Andries, al eerder zoveel anderen over komen. De bedoelde locatie wordt de beste geacht vooral als het gaat om de snelle bereikbaarheid van o.a. de Paralel weg en het Hellegatsplein. Ten gerieve van de Langewegbewoners zal ernaar gestreefd worden de kazerne goed in de omgeving in te passen. Het gaat om het behoud van mensenle vens, wist ook mevr. Van Dijke die zich daarom niet kon voorstellen dat ook maar iemand de plaats af zou wijzen en de brandweer naar de andere kant van het dorp zal willen verwijzen, ,,dat scheelt 5 a 10 minuten", verzekerde ze. De heer v. d. Ree heeft als dat metter daad zó lang zou duren geen illusies dat, bij brand, zijn woning aan de Voorstraat nog tijdig zal worden bereikt. Voor volgend jaar staat overigens voor de brandweer Ooltgensplaat de aanschaf van een nieuw blusvoertuig op het pro gram. Groenplan Het plan 'Reconstructie Stationsweg' te Oude Tonge is aanmerkelijk vesoberd, niet meer ƒ400.000,- maar ƒ94.000,- (incl. BTW) werd nu gevraagd. De 80 bomen zullen overigens niet meer dan 8.000,-kosten. Mevr. Van Rossum verbaasde zich er over dat het groenplan dan tóch bijna een ton moet kosten. De heer de Vries (VLO) vond het ok een 'geweldige hap' geld en weinig waardering had ook de heer P. v. d. Ree. Hij vond dat het Colle ge veel zou kunnen besparen door het planten eigenhandig te doen. Wethouder Andries betreurde het dat over het planten wat badinerend wordt gedaan. Br is teeltaarde nodig, auto's en een kraan en dat kost geld met alles wat erbij te pas komt. Hij weet het bedrag in elk geval voldoende onderbouwd en het geeft een fraaie entree tot het dorp. Het wordt een 'juiste, goeie en keurige' aan kleding. De plannen zijn door de omwonenden geaccepteerd, dankzij een goed overleg dat er met hen geweest is. Dhr. v. d. Mast sprak daar z'n waardering over uit. College en raad hopen trouwens dat - binnen het budget - wat betere bomen kunnen worden aangeschaft, er zal een zorgvuldige keuze worden gemaakt, dat werd door het College verzekerd. Rond zeven uur 's avonds heeft het Col lege zich gezet aan de beantwoording van de door de raad gestelde vragen. In het Fort had de raad zich onder de culi naire leiding van gastheer Klaas Baas een uurtje voortreffelijk vertreden zodat de veragdering energiek kon worden voortgezet. Ook daar ontbraken de heer Breeman (SGP) en de heer P. Heintjes (VLO). .En zo gebeurde het dat wethouder Ma- liepaard met de Collegiale reacties begon, a l'improvice omdat de tijd voor beraad ontbroken had. Inderdaad vindt ook wethouder Maliep aard dat verenigingsgebouwen efficiënter gebruikt zouden kunnen worden. Zeker geldt dat ook voor 'Bommelstee'; beter functioneert het Centrum in Ooltgens plaat en evenzo het 'Buurthuus' in Acht- huizen. Door een extern buro wordt een onderzoek gedaan naar de mogelijkhe den en onmogelijkheden van 'Grutters wei'. Er wordt eilandbreed een geïntegreerd jeugdbeleid ontwikkeld, zelfs praten de christelijke verenigingen daarin mee, waarin wethouder Maliepaard een hoop gevend perspectief ziet. De Openbare basisschool 'de Regen boog' herstelt zich momenteel qua naam en faam, verzekerde de wethouder On derwijs. Hij hoopt dat de school weer in de vaart der volkeren omhoog zal komen; het is goed te constateren dat het leerlingental weer langzaam stijgt. De betrokkenheid van de ouders is groot dat wordt als zeer positief ervaren. Nog te gemakkelijk wordt geredeneerd dat een Openbare school slechts tot de ver antwoordelijkheid van de ge-meente zou behoren. Zolang het MBO Oude Tonge bestaat is grond voor de toevoeging van een MTS gereserveerd gehouden. Sinds het Albe- da College het MBO heeft overgenomen is duidelijk gemaakt dat voor de vesti ging van een MTS geen enkel perspec tief bestaat. Het verhaal Oude Tonge/ MTS is over, moest de heer Maliepaard met spijt vaststellen, de grond is ook niet langer gereserveerd gehouden. Dat ze inmiddels nog niet is bebouwd stuit op het contingentenprobleem. De marathonzitting is door radio de Vrije Vogel live uitgezonden. ,,U gaat de lucht in", werd burgemeester Van Pelt gezegd toen om 14.00 uur de uitzending begon en de burge meester begreep de zwaarte van dat moment. De raad was er door 'de Vrije Vogel' op attent gemaakt dat alles wat tijdens de vergadering via de discussie-apparatuur zou worden gesproken direct zou worden uitge zonden, ook sommige (bij) geluiden uit de raadzaal. Een waarschuwing tegen het doen van uitspraken of het maken van geluiden die beter niet op de radio hadden kunnen komen. De centrumpositie van Middelharnis, ook die kwam ter sprake, wordt alge meen erkend, maar het is bepalend hoe je als grote broer, in taal en toon, met de kleintjes omgaat om tot een harmonieuze samenwerking te komen, vindt de heer Maliepaard, kennelijk heeft hij daar wat moeite mee, alsof Middelharnis alleen maar de lusten en niet de lasten van z'n centrumfunctie wil dragen. 'Zo z'n eigen gedachten' heeft hij gehad bij het lezen van de klacht van de Middelharnisse wethouder mevr. Van Eek over de last die het voortgezet onderwijs aan Middel harnis geeft, terwijl Oude Tonge heeft aangeboden de - inmiddels verdwenen MAVO - als dependance van de MAVO Middelharnis in stand te houden. Met spijt wordt de overlast voor de om wonenden van de bouw op de Ventjager te Ooltgensplaat erkend. Overleg heeft nog onvoldoende positieve gevolgen gehad maar de duur van de overlast is voorts beperkt want er komt een nieuwe ontsluitingsmogelijkheid. M.b.t. Suyssenwaard, het recreatieproject te Oude Tonge, zei weth. Andries er in te hebben geloofd, maar helaas moet wor den geconstateerd dat het moeilijk is een project van deze omvang van de grond te krijgen. Men zal zich moeten beraden op een alternatieve invulling van het terrein. Vanuit Den Bommel is de vraag geko men of de haven van Den Bommel uitge baggerd kan worden. Door de gemeente zal een en ander worden onderzocht. In dit kader is het interessant te herinneren aan het mogelijk voornemen de haven(s) te privatiseren. De kosten van de havens worden momenteel geïnventariseerd. In het bestemmingsplan 'landelijk ge bied' zal worden vastgelegd wat het gebruik mag zijn van leegkomende agra rische gebouwen, gedacht wordt aan zo mogelijk bestemmingen die van de vroe gere agrarische bestemming zijn afge leid. Niet ontevreden Het compliment over de begrotingsposi tie speelde voorzitter burgemeester Van Pelt terug naar de raad omdat die het - sobere - beleid gerealiseerd heeft, waar dering voor de raad sprak daaruit en dat wilde de voorzitter graag hebben gezegd. De reserve positie is weliswaar niet flo rissant, maar anderzijds loopt de gemeente ook niet op het scherp van de snede. De aanwezigheid van hondenpoep en te hard rijden in de bebouwde kom blijkt de grootste irritatie voor de bewoners te zijn. Het was met spijt dat de voorzitter moest vaststellen dat beide irritaties door de eigen bevolking veroorzaakt worden, ook dat wilde de voorzitter gezegd heb ben. Op de Hellegatsplaten komt schrikdraad om de dieren te beschermen tegen de mensen. Tussen schrikdraden door zal men kijkhutten kunnen bereiken die ook weer niet voor massaal bezoek bestemd zijn. De aanwezigheid ervan is bij de natuurliefhebbers inmiddels genoegzaam bekend. Het algemeen sturend karakter van de algemene beschouwingen zou de voor zitter overigens liever hebben gehoord bij het bespreken van de Voorjaarsnota, wijziging en bijstellen van de begroting zou dan mogelijk zijn, maar de raad had ook nu weer anders gehandeld; de voor zitter gaat er overigens van uit dat het vast een keer goed komt. Vliegveld Over het vliegveld op Flakkee was in de beschouwingen heel wat te doen geweest, burgemeester Van Pelt zei er het zijne over: Hij zou het van een burgemeester een onjuiste stap hebben gevonden het Provinciebestuur - op eigen titel - te hebben gezegd een vliegveld niet te willen, het is niet aan de burgemeester-, maar aan de raad zich daarover uit te spreken. Jammer vindt de raadsvoorzitter dan als bur gemeester van bijna hoogverraad te worden beschuldigd terwijl hij er Het Dirkslands Mannenkoor, uitgaande van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland, is in 1983 opgericht. Het koor telt op dit moment zo'n 115 leden. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan hoopt het koor in maart 1998 een nieuwe CD/MC te presenteren die als titel draagt 'Heilig is de Heere'. De opname is gemaakt in de monumen tale St. Maartenskerk te Tiel. De nieuwe CD/MC bevat zowel Psalmen als geeste lijke liederen (o.a. Psalm 25; Psalm 100; U bid ik aan; Heer' wees mijn Gods; Psalm 136, Heilig is de Heere en vele andere). De dirigent van het koor is Frans Cornet. Organist is Michel de Wit. Op deze nieu we opname zullen ook de trompettist Max van Middelkoop, trombonist Ton Plieger en Frans Cornet als bariton-solist te horen zijn. De CD/MC kan vanaf nu besteld wor den. Tot 21 maart 1998 geldt een jubi leumkorting. De prijs van de CD is ƒ35,- (later 37,50). De prijs van de MC is 15,- (later 17,50). Bestelt u bij een van de koorleden, dan wordt uw bestelling gratis thuisbezorgd. In alle andere gevallen worden de ver zendkosten (CD 3,20 MC 2,40) in rekening gebracht. Telefonisch of schriftelijk bestellen kan bij de verkoopcommissie van het DMK, p/a A. Koppelaar, West Achterweg 16a, 3245 BJ Sommelsdijk, tel. (0187) 483017, b.g.g. (0187) 483282). 21 november aanstaande hopen we onze 2e bijeenkomst van dit seizoen te hou den. Hans Tanis, al 6 jaar voorzitter van LVSGS/SGP jongeren hoopt dan te spre ken over 'Na 4 jaar paars'. In het voorjaar van 1994 is het paarse kabinet aangetreden. Het einde van de regeerperiode van dit paarse kabinet komt in zicht, want 1998 is weer een verkiezingsjaar. Dit is een goed moment om voor dit ka binet over de afgelopen 4 jaar de balans op te maken. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Hoflaan te Middelharnis en begint om 20.00 uur. Zoals altijd is iedereen, dus ook vrienden en vriendiimen, van harte welkom. We hopen op een gezellige en leerzame avond. OUDDORP OPBRENGST COLLECTE De gehouden collecte t.b.v. het diabetes fonds Nederland heeft in ons dorp ƒ4531,25 opgebracht. Ieder die daaraan bijdroeg en de collecte mede verzorgde, daarvoor hartelijk dank. alleen maar blijk van heeft gegeven zijn plaats te kennen door niet de plaats van de raad te hebben ingeno men. Rond negen uur kreeg de raad gelegen heid het College van repliek te dienen waarna het College een finale beant woording heeft gegeven waarna de (ongewijzigde) vaststelling eindelijk daar was en de zitting om 21.40 uur kon worden besloten. ilHll -7/- Maar wat waren er anders een geheimen in zo'n dorp. Je zou denken, dat er alleen in de grote wereld het een en ander voor viel, van diefstal en echtbreuk en van dat soort dingen. Ho, maar dan vergiste je je. Elk klein huisje van het dorp en elke boerderij had zijn bewoners en al die mensen hadden hun eigen geschiedenis. Hij kon er nooit genoeg van horen. Kon er iets plezieriger zijn dan zelf aan de kant en bui ten schot te staan en de doopceel van anderen te lichten? En zo had hij dan vanmorgen rustig op het bankje tegenover het vuur gezeten en daar had me die smid, tussen twee slagen op het witgloeiende hoef- ijzer door, gezegd: „En die Gijsbert van Kralingen heeft maar heel verkering tegenwoordig". Hij dreef het paard opnieuw aan, hij moest naar huis. Er moest gepraat worden gehandeld. Als het tenminste niet te laat was. Tijs van Hemerts sluwe oogjes loerden over de kop van het paard. Nu stond hijzelf in het middelpunt van een van de ge schiedenissen. Hij had voor zichzelf alles al mooi uitgedacht en met geen sterveling had hij er over gepraat. Geldzaken zijn geldzaken en Verman mocht denken, dat hij alles wist, hier had hij toch geen flauw vermoeden van. Maar dat Gijsbert zo plotseling verkering zou krijgen met de dochter van die kale koster, daar had hij helemaal niet op gerekend. Dat zou het hele plan wel eens kunnen doen mislukken. Eindelijk was hij dan thuis. Brr, hoorde hij daar de motor van de vee-arts loeien? Wat moest die vent bij hem doen? O ja, zeker nog even naar de rood- bonte kijken. Van Hemert stapte vlug van de brik, om het paard bij het hoofdstel te grijpen. Daar kwam de vee-arts al aan. „Morgen, Van Hemert", zei Balder en hij zette de motor af. „Morgen, meneer. Was dat wel nodig om nog een keer bij de roodbonte te komen kijken?" Nodig?" vroeg Balder. Natuurlijk was het nodig. Ja, begrijp me goed, niet voor de roodbonte, want die maakte het best, maar voor mij. Ik heb een zware reparatie aan mijn motor gehad, en wie zal dat betalen, als de boeren het niet doen? Ik rij dat ding niet voor mijn plezier". „Ook niet voor het mijne". „Nee, maar voor dat van de roodbonte. Hij geeft weer best, hoorde ik van Willem". ,,Ja, daar mag ik niet over klagen. Maar wat anders, hebt u dat ook al gehoord van Gijsbert van Kralingen?" „Dat hij met Rina Bergman gaat?" „Ja?" „Ja, dat wist ik". „Dus dan is dat toch zo! Begrijpt u zo'n jongen?" „Ik wel. Ik kan dadelijk twintig boeren noemen, die slechter hebben gekozen". „Ja, maar de centen, meneer Balder. Of dacht u, dat er bij die Bergman wat zat?" ,,Boerendaggelder en koster?" zei Balder lang zaam en nadenkend. „Nee, dan kunnen we enig bezit wel uitsluiten, dacht je ook niet? En toch be grijp ik het van Gijsbert". Tijs' ogen begonnen te glimmen. Hij meende te weten waar de vee-arts op doelde, maar hij wilde het hem toch graag horen zeggen. „Nou, waarom dan?" „Omdat centen koud zijn om mee te vrijen". Op hetzelfde ogenblik sloeg Balder zijn motor aan. Het paard dribbelde wat op zij en Van Hemert kreeg geen kans de wegrijdende vee-arts nog wat na te roepen. Hij leidde het paard aan het hoofdstel naar de wagenschuur. „Die halve gek heeft nog gelijk ook", mompelde hij. „Wat dat betreft heeft Willem het met Stijntje ook goed getroffen. Maar die Rina... precies d'r moeder!" Hij voelde zich in het geheel niet bezwaard, dat hij al die tijd met jaloersheid aan die jonge kerels dacht. „Ja, ja, die prettige tijd was maar gauw voorbij. Was het dan geen goed ding als je bij het ouder worden geld bezat? Waar zou een ouwe boer zich anders aan warmen?" Toen hij Willem uit de varkensschuur zag komen, riep hij hem. Ze gingen naar binnen en zaten aan de ronde keukentafel. Van Hemert zei niets, tot zijn vrouw koffie had ingeschonken. „Groot nieuws", begon hij. „Wist jij er nog niets van, Willem?" „Wat bedoelt u?" „Dat van Gijsbert van Kralingen". „Dat hij met Rina gaat, ja, dat wist ik". „Wist je dat, en kon je dat dan voor je houden, vertel je dat dan niet aan je eigen vader en moe der? Jongen, jongen, hoe is het mogelijk". „Stijntje vertelde het me, maar ze zei, dat ik er nog maar niet over moest praten". „Nou, maar ik weet het dan toch. Wat een geluk dat ik vanmorgen naar de smid moest". Hij schoof zijn stoel dichter bij de tafel en begon zachter te praten. „Heb jij het er met Stijntje al eens over gehad, dat je gauw wilde trouwen?" „Over trouwen hebben we natuurlijk wel gepraat, maar we wachten in elk geval tot volgend jaar". „Zo, nou, je rekent er maar op, dat je dit jaar nog trouwt. Nee, vrouw, hou jij je er maar buiten. Van Kralingen en ik hadden natuurlijk een boerderij kunnen kopen. Maar nu vrouw Van Kralingen dood is, zou Hein, als Stijntje er uittrok, alleen achterblijven. Weet je wat ik gedacht heb? Dat jij maar op Welgelegen moest introuwen. Van die ouwe man zul je geen last hebben, en dan ben jij geborgen. Maar als je wacht tot volgend jaar, gaat Gijsbert natuurlijk ook trouwplannen maken en dan is het niet mogelijk om uit te rekenen wie er dan op Welgelegen komt. Je gaat vanavond naar Stijntje en je praat er over. Dan jal ik morgen wel eens met de ouwe boer gaan praten". Zomermiddag. Vrouw Van Bemmel keek de wegrijdende wagens na. Op de bok van de eerste wagen zaten Bergman en Rina. Berg man stuurde het kalme paard, dat Van Bemmel gekocht had ter vervanging van het schichtige dier. dat een paar maanden geleden op hol was gesla gen. Op de tweede wagen, die met een touw aan de eerste was vastgebonden, zaten Van Bemmel en Hannes. Ze gingen naar het hooiland en zouden proberen tegen melkenstijd met volgeladen wagens terug te keren. Toen het bolderende lawaai kleiner werd in de wijdheid van de polder, keerde de boerin zich om en liep naar de achterdeur van de boerderij. De zon brandde fel en er was geen wind. Een paar kippen liepen traag tokkend naar de schaduwzijde van de hooiberg. Verder was er geen geluid en geen be weging op het erf. Ze kwam in het donkere, koele achterhuis. „De hitte en de stilte liggen zwaar op alles", dacht ze. „Ik kan alleen van de stilte genieten als het rustig is in mijn hart". Ze nam de stopmand en ging in de keuken een sok zitten stoppen. Ze was van plan geweest te gaan rusten, maar ze wist, toch niet te kunnen slapen. Terwijl ze een lange, zwarte draad van een kluwen trok, dacht ze aan het werk buiten. Hannes was er ook bij, ze moest het nu maar overgeven. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3