CDA-ers na werkbezoek met voldoende huiswerk naar Den Haag ^s^fl-& Mr L. J. den Hollander (86) plotseling overleden Zonneboilerprojekt een groot succes Kinderoppas voor koorreis WV Ouddorp aan Zee doet een oproep Nationale voedselactie groot succes AA^fAlNNAARD 70e Jaargang DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 No. 6655 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Met het plotseling heengaan van advocaat Mr L. J. den Hollander te Middelharnis hebben zijn echtgenote en z'n 5 zonen een dierbaar man en vader-, Goeree-Overflaltkee een ver maard ingezetene-, en de Nederland se Advocatuur haar zeer gerespec teerde oudste nog practiserend lid verloren. In de tuin voor het l^antoor den Hollander Advocaten aan de Oostelijlie Achterweg is de driekleur dan ook halfstok gehesen. Mr 'Rens' den Hollander is donderdag 13 november overleden; toen hij van kantoor naar huis liep heeft de dood hem overvallen, hij werd - gestorven in het harnas - aangetroffen met bij zich de bescheiden van de zaak waaraan hij werkte. Z'n belangstelling voor de advocatuur en voor z'n kantoor, voor z'n medewerkers vooral, is nooit één dag van hem geweken. De overledene was geen geboren Flak- keeër, z'n wieg heeft in Westkapelle gestaan, maar hij heeft zich met het Flakkeese volk en land geheel vereen zelvigd. Een van de 10 kinderen (8 zo nen) was hij van burgemeester L. j. den Hollander die tot 1948 burgemeester van Middelhamis is geweest. Als enige uit het gezin heeft zoon Laurens voor de Advocatuur gekozen. Hij studeerde in Leiden af al op z'n 22e, bij z'n verscheiden op 86-jarige leeftijd was hij 's lands oudst praktise rende advocaat, waartussen een lang bedrijvig leven waarin hij een respecta bele reputatie opbouwde. Vooral ge noot hij bekendheid in de agrarische wereld wat hem in den lande de bij naam de aardappel-advocaat heeft op geleverd, een naam die hij overigens met ere heeft gedragen. Het kantoor dat hij in Middelhamis be- Scr., eigenlijk bij gebrek aan ander emplooi, heeft zich sterk uitgebreid, momenteel zijn er 13 Advocaten aan verbonden onder wie 3 van de 5 zonen, één zoon, H. C. den Hollander, heeft een bloeiend kantoor in Amsterdam, een andere zoon, dhr. L. X. den Hol lander te Ouddorp, heeft een beroep buiten de advocatuur geambieerd. Kleindochter Nathalie Laurence den Hollander, dochter van J. M., is advo cate in het Amerikaanse New Orleans, meerdere kleinkinderen van de overle dene hebben een Rechtenstudie aange vangen. Maandag 17 oktober, gisteren, zou de heer den Hollander 59 jaar met z'n van origine Belgische echtgenote getrouwd zijn geweest; het boeket bloemen dat hij voor deze gelegenheid al had be-steld staat nu bij zijn opgebaard lichaam. Hij was voor z'n gezin en voor z'n om geving een inspirerend man. In tal van plaatselijke en regionale verenigingen heeft hij zitting gehad en leiding gege ven, o.a. was hij vele jaren lang voorz. van de Schippersvereniging 'Schutte- vaer', hij was voorz. van de Rode Kruis-afdeling, beijverde zich voor de komst van de jachthaven, voorz. van het Wetenschappelijk Genootschap en o.a. mede gemeente. jprkliter van de Exodus- Vanuit die kerk zal morgen, woensdag, z'n lichaam ten grave worden gedra gen. De familie den Hollander doet dat in besloten kring, nadat een - wel voor belangstellenden toegankelijke - rouw dienst gehouden zal zijn, aanvang half twaalf in de Exoduskerk. aan alle organisatoren van evenementen Hierbij wil VVV Ouddorp aan Zee graag een oproep doen aan alle organisaties die zich bezig houden met het organiseren van evenementen op Goeree-Overflak- kee. Zoals bekend brengt VVV Ouddorp aan Zee ieder jaar de Blaeuwe Stapper uit waarin een overzicht wordt gegeven van dé evenementen en attracties die gedu rende het jaar worden georganiseerd. Ook volgend jaar zal deze wederom wor den uitgegeven. Echter, als aanvulling willen wij graag een tweewekelijkse kalender gaan uitbrengen die iedere don derdag, gedurende het gehele jaar, zal verschijnen. Hierdoor krijgen alle evenementen de mogelijkheid om vermeld te worden (ook die welke spontaan tussentijds wor den georganiseerd) en kunnen de bewo ners van Goeree-Overflakkee en onze gasten op een goede en volledige manier ^^3 ^^H Kerkdiensten Ger. Gem. DIRKSLAND - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbel kring). STAD aan 't HARINGVLIET - don derdagavond 7.30 uur de heer J. Schipper, Veenendaal. OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur ds. C. de Jongste, Tholen, bediening Heilige Doop. worden geïnformeerd over de mogelijk heden die op Goeree-Overflakkee te bezoeken zijn. Indien u informatie heeft over een evene ment, laat u het ons dan weten zodat wij het kunnen verwerken. Alvast bedankt voor uw medewerking. VVV Ouddorp aan Zee Postbus 6,3253 ZG Ouddorp Tel. (0187) 68 17 89 Fax (0187) 68 37 83 e-mail: info@vvv-ouddorp.org Bazar in het verzorgingshuis De Goede Ree te Sommelsdijk op vrijdagmiddag 21 november wordt de bazar geopend voor alle bewoners van de Hervormde Dia conale Gezondheidszorg. De dag erna, zaterdag 22 november, is iedereen van harte welkom. Deze bazar zorgt elk jaar voor een gezel lige sfeer in het verzorgingshuis. Het huis staat bol van allerlei activiteiten, er is van alles te zien en te koop. Poffertjes, pannenkoeken, kruukplaetjes en natuurlijk de overbekende poters. Er is volop en voor de prijs hoeft u het niet te laten. Tevens is er een grote rommelmarkt die dit jaar voor het eerst op de Ie etage, boven de ingang van het verzorgings huis, gehouden zal worden. Gesorteerd en overzichtelijk worden de kopjes, bloempotten en ook bijzondere curiosa u aangeboden. Op deze bazar kunnen verschillende spellen gedaan worden; een lot kan ge kocht worden en een naam geraden. En zo voor de decembermaand, kunt u alvast uw kerstster en/of kerstkaarten kopen bij de speciale kerstkraam. In De Goede Ree is de winterse sfeer te voelen, zelfs aan zwarte Piet is al ge dacht. Kortom, u begrijpt het natuurlijk al: ook u bent van harte welkom op zaterdag 22 november van 10.00 tot 16.00 uur. Tot ziens! OOLTGENSPLAAT Op ruim 600 plaatsen in Nederland wer den dit jaar voedselpakketten ingezameld voor de mensen in Oost-Europa. Ruim 3000 vrijwilligers waren bij de actie betrokken. Op basis van de ervaringen van vorig jaar en de acties die nog plaatsvinden, zal het aantal pakketten de 25.000 ruim overschrijden. Dat is meer dan vorig jaar. Naast voedsel is ook reeds 40.000 ingezameld voor de transportkosten. De pakketten worden deze winter naar de allerarmsten in Rusland, Oekraïne, Albanië, Roemenië, Moldavië en voor malig Joegoslavië gebracht. De voedselinzamelingen werden in supermarkten, kerken en scholen gehou den. In Ooltgensplaat werd actie gehouden bij Supermarkt Jumbo. Totaal werden hier bij 25 dozen voedsel ingezameld en ƒ56,60 voor de transportkosten. Een groot deel van de pakketten wordt in november en december verspreid. De rest wordt van januari tot april naar Oost-Europa gebracht om de mensen te bemoedigen gedurende de lange winter die daar heerst. Met in totaal 53 aanmeldingen op heel Goeree-Overflakkee is de inschrijving van het zonneboilerprojekt van de ge meenten afgesloten. Tot 31 december zullen nu de laatste offertes nog wor den uitgeschreven en de systemen wor den geplaatst. Niet iedereen zal uitein delijk overgaan tot de aanschaf van een zonneboiier. Tot nu toe zijn er in totaal ongeveer tien zonneboilers ver- liocht bij de twee deelnemende instal lateurs H. C. Doornhein uit Herkingen en Firma van Wijk uit Goedereede. Voor de gemeenten op Goeree-Overflak kee was het de eerste keer dat werd deel genomen aan een dergelijk projekt. Door de grootschalige aanpak van het geheel werden een aantal zaken centraal gere geld vanuit de gemeente Rotterdam. De publiciteit en de informatieverstrekking naar burgers toe is namens de gemeenten uitgevoerd door het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Over flakkee. In het begin van de aktie zijn er veel aan vragen geweest voor een informatiepak ket. Uiteindelijk zijn 53 aanmeldingen binnengekomen bij het meldpunt in Rot terdam. Voor de regio Goeree-Overflak kee is dit geen slechte score. Zeker niet als deze stand vergeleken wordt met de hoeveelheid aanmeldingen uit andere gemeenten met veel meer inwoners. Goeree-Overflakkee stond hoog geno teerd. De doelstelling van 750 zonneboilers over alle deelnemende gemeenten wordt niet gehaald. De reden hiervan is nog niet bekend. Het vermoeden bestaat alleen dat het waarschijnlijk te wijten is aan de hoeveelheid publiciteit die per ge meente aan het zonneboilerprojekt is ge geven. Door de enorme tijdsdruk heeft niet iedere gemeente alles goed kunnen voorbereiden. Hieruit kan nu alvast de conclusie getrokken worden dat voor eventuele vervolgprojekten de voorberei dingstijd veel ruimer moet zijn. De inschrijving van de aktie is inmiddels ten einde; de aktie zelf daarentegen nog niet. Op dit moment wordt druk gewerkt aan het opmaken van de offertes. De deelnemende installateurs hebben het enorm druk dus kan het voorkomen dat het wat lang duurt voordat een klant be zoek krijgt van een installateur. In princi pe was het zo dat alle systemen voor 31 december geplaatst moesten worden. Dit was in verband met de hoogte van de landelijke subsidie. Na 31 december is deze bewuste subsidie voor het standaardsysteem waarschijnlijk 198,- lager. Zodra een systeem na 31 december pas geplaatst kan worden door de installateur valt de totaalprijs voor de klant dus 198,- hoger uit. Helaas zul len er een aantal klanten zijn waar dit voor gaat gelden, maar deze worden vooraf hiervan op de hoogte gesteld. Al met al kan toch geconcludeerd wor den dat de aktie bijzonder geslaagd is. Na 31 december zullen onder alle deel nemers vanuit de gehele regio Rotterdam 5 zonneboilers verloot worden. De win naars krijgen hun geld voor de aanschaf van het zonneboilersysteem terug. Wel licht valt een van deze prijzen op Goe ree-Overflakkee. Een deel van het gezelschap, onder wie de Tweede Kamer-leden mevr. M. van der Hoeven en de heer C. Bremmer; en de Statenleden de heer P. Visser en de heer L. van der Sar op het ziekenhuisterrein CDA Kamer- en Statenleden hebben vrijdag, begeleid door bestuurders van de CDA Statenkring en van gemeente lijke CDA afdelingen een werkbezoek aan Goeree-Overflakkee gebracht. In dat gezelschap een Vlaardingse mevrouw, helemaal verrukt van het - kleinschalige - ziekenhuis te Dirks- land, echt helemaal verrukt... Groot geluk was haar vorig jaar ten deel gevallen toen ze oma werd van het liefste kleinkind van de hele wereld, geboren..., in het Dirkslandse ziekenhuis! Haar Hel- levoetse dochter had voor opname in dat ziekenhuis gekozen en nu was oma er, op werkbezoek... Over de zorg en aandacht die moeder en boreling gekregen hadden alle lof, oma liep haast op wolkjes. Heel goed kon ze 't begrijpen, van al die advertenties, die dankbetuigen voor alle ontvangen 'lief devolle zorg', maar nou, achter de scher men, hoorde ze van een niet aflatend ach terhoedegevecht, geleverd door de direc tie om 't hoofd boven water te houden, zo graag zou oma het ziekenhuis beter gunnen. Toen alg. dir. v. d. Ridder daarbij dan ook de hulp inriep van de lands- en pro vinciebestuurders besloot ze dat op haar gerekend mag worden. Gelukkig staat het bestaansrecht van het ziekenhuis niet meer ter discussie kon directeur v. d. Ridder vertellen, maar de bestaansmogelijkheid is wat twijfelachti ger. „Uit een situatie van een bijna faillisse ment zijn we weer net boven de nullijn uitgekomen", prees ook dir. patiënten zorg V. d. Heiden, altijd op zoek naar mogelijkheden de efficiency te verhogen, o.a. door samen te werken met het Rot terdamse Zuiderziekenhuis. Het investeringsbudget is te karig en het ziekenhuis eigenlijk te kleinschalig want natuurlijk brengt die kleinschaligheid, de lage bezettingsgraad van alle kostbare apparatuur, extra kosten mee. Om de geldverstrekkers te overtuigen is er een onderzoek uitgevoerd en jawel, de on derzoekers rapporteerden dat de gedane investeringen 'buitengewoon nodig-', en de nog levende verlangens 'uiterst reëel' genoemd moesten worden. In 1995 werd twee miljoen extra ontvan gen maar het investeringsbudget blijft structureel ontoereikend en daar zou 'Dirksland' zo graag verandering in zien, om als 'dierbaar' ziekenhuis te kunnen overleven. Met grote waardering werd herinnerd aan de actie die vanuit het Flakkeese volk is gehouden voor de CT scan die er, vanuit het Investeringsbudget, nog lang niet ge weest zou zijn. Het ontvangen van een structurele klein- schaligheidstoeslag zou gewenst zijn om te voorkomen - zei dhr. v. d. Ridder - dat er straks een prachtig ziekenhuis staat waarin 70 miljoen is geïnvesteerd, maar dat er voor de aanschaf van apparatuur geen geld is". Naar Goedereede In Goedereede werd het gezelschap in het raadhuis ontvangen, aanzienlijk later dan was gepland, maar in 't ziekenhuis waren hen de problemen ook met zoveel nadruk op het hart gebonden. Weth. Visser bedekte de verlate intocht in Goerees' bestuursbolwerk met de mantel der liefde, hij begreep het wel..., het ziekenhuis daar kom je niet zo mak kelijk uit weg-, maar de gemeente Goe dereede daar wil je helemaal niet meer uit weg, dat moesten de bezoekers maar even onthouden. Over de aanleg van een Tweede Maas vlakte ging het vervolgens en de bedrei ging die daarvan - vooral van de Zuid variant - voor Goeree uit gaat, voor toe risme en voor de visserij. Over het beheer van de Haringvlietslui- zen en de zorg die Goeree-Overflakkee kent over de inlaat van zout water, in het grote zoetwaterbekken van het Haring vliet. De onzekerheid over de vorming van de Stadsprovincie Rotterdam waarbij N.B. weth. Visser aantekende te hopen dat dat er nooit van zal komen en we, als Flak- kee, bij Zuid-Holland mogen blijven. Te spreken over een vliegveldlocatie kon, met opluchting, van de agenda worden afgevoerd. De CDA bestuurders mochten hun ach terban dan wel verzekeren dat processen nauwlettend worden gevolgd en dat heel alert wordt opgetreden, de achterban heeft hen z'n zorgen toch nog maar'es op het hart gedrukt. Dhr. A. J. Baart uit Melissant mocht zich de nestor van het gezelschap noemen, vandaar z'n vaderlijk en bewogen oproep aan de stemmers het CDA steun te geven opdat dat, oud en jong ten zegen, weer in 's lands regering plaats zal mogen nemen; het gebed mag daarbij zeker niet vergeten worden. Goeree-Overflakkee B.V. MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK Bijeenkomst 'De Christenvrouw' Wij hopen op D.V. woensdag 19 novem ber weer bij elkaar te komen in 'De Hoeksteen', deze avond zal namens de Hartstichting spreken mevr. J. de Mees ter, zij zal een en ander toelichten aan de hand van dia's. Aanvang 19.45 uur. Gas ten hartelijk welkom. HERKINGEN Zitting kerkvoogden De kerkvoogden van de Hervormde Ge meente te Herkingen zijn voornemens op zaterdag 22 november a.s. de jaarlijkse zitting te houden voor de betaling van erfpacht- en zitplaatsgelden. Zij hopen daartoe 's morgens van 10 tot 12 uur en 's middags van 3 tot 4 uur aan wezig te zijn in het Hervormd Vereni gingsgebouw, Scharloodijk 35. Desge wenst kan het verschuldigde ook worden overgemaakt op postrekening 617560 of bankrekening 3420.11.162 ten name van Kerkvoogdij Herv. Gemeente Herkin gen. VIJF KERSTCONCERTEN VAN DEO CANTEMUS IN DE DOELEN Deo Cantemus, het uit 350 leden bestaande Chr. Gemengd koor, hoopt in december traditiegetrouw de allerwegen bekende concerten in de grote zaal van 'de Doelen' in Rotterdam te geven. Deze concer ten, die aanvankelijk onder leiding stonden van Arie Pronk, worden sinds enige jaren gedirigeerd door Cor de Haan. De data waarop de concerten worden gehouden zijn: dinsdag, 9 december; dinsdag, 16 december; woensdag, 17 december; maandag, 22 december en dinsdag 23 december. Naar wij vernamen zijn de kaarten voor de verschillende avonden uitverkocht, behalve die voor 9 december. Voor die avond zijn er nog enkele verkrijgbaar. Wie graag een Kerstconcert wil bijwo nen en nog geen kaart heeft, kan zich voor de betreffende avond wenden tot de heer A.Voogt, tel. 0186-614527. Naast Deo Cantemus werken mee: het Gereformeerd Kerkkoor Alblasserdam; het Gereformeerd Kerkkoor Zwijndrecht. Van alle drie de koren is Cor de Haan de dirigent. Verder: Margaret Roest, sopraan; Sander Heutinck, bariton; Andre de Jager, orgel; Jan Mulder piano en een strijkorkest onder leiding van Marco Bons. MIDDELHARNIS - De komende maan den staan enkele leerlingen (15-17 jaar) van de christelijke scholengemeenschap 'Prins Maurits' klaar om in de avonduren van dinsdag tot en met vrijdag op de allerkleinsten te passen. Dit initiatief is ontstaan naar aanleiding van een koor- reis die in juni 1998 gehouden zal wor den. De leerlingen willen graag door middel van diverse acties het geld voor deze reis bij elkaar krijgen. ,,Voor wat, hoort wat", is in deze maanden hun lijfspreuk. Uiteraard zijn aan deze actie regels ver bonden, zoals: - De oppastijden, van 19.00 tot 23.00 uur (dit i.v.m. het uitgerust op school komen). - De kosten 4,50 per uur. - De actie geldt met name voor de dor pen Middelharnis/Sommelsdijk en Dirksland. Zoekt u een betrouwbare oppas en bent u geïnteresseerd in de actie? Bel dan vanaf week 48 naar de volgende nummers: (0187) 485624/485303. OOSTFLAKKEE PvdA kandidatenlijst 1. J. van der Mast; 2. R. Maliepaard; 3. P. J. van Dijke geb. Van Daalen; 4. F. J. Stam; 5. G. Sonius. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUOK) - REPORTAOE - FOTOORAFIE h^^^^B [m izzi czi CZ3 [zzi cd cu czn czi I OUDDORP- Wesistraat 35- Telefoon (0187) 681612/Fax 6B3734 RENESSE-PrIntshop-HogeTOom 172-Telehon (0111)462400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraof 32-34, 3241 AA Middelharnis Iel. (0187)48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1