KLACHTEN DAAR RED DUIVEN- SPORT Restanten uitverkoop Kievit Reactie Zuidhollands Landschap op Nota Koersbepaling Werkgroep van de Ned.Hartstichting JE LEVENS MEE Schaakvereniging De Zwarte Pion Expositie in de Bewaerschoie te Haamstede PREDIKBEURTEN Feestelijke opening Peter Wildeman Muziek te Tholen Gebr. De Waal Rollen GOLFBORD INPAK- VOUWDOZEN ZIJN ECHT ALARM Droogbloemcreaties en borduurwerken Uitvaartverzorging 0187-601166 0181-488088 Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 14 NOVEMBER 1997 De Stichting Het Zuidhollands Land schap heeft GS de volgende reactie ge stuurd op de Nota Koersbepaling her ziening streekplan Zuid-Holland Zuid. Het Zuidhollands Landschap hoopt hiermee de natuurbelangen een goede plaats te geven binnen de ruimtelijke afweging in deze regio. Natuurvisie Zuidhollands Landschap Het plangebied valt grotendeels binnen het mondingsgebied van Rijn en Maas, bestaande uit de getijdenrivieren Oude Maas, Noord, Spui en Dordtse Kil en de grote wateren Haringvliet en Hollandsch Diep. Hoewel de getijdenwerking als gevolg van de Deltawerken beperkt is, blijkt de ecologische waar^ie van dit deltasysteem nog steeds hoog. Zo zijn er nog altijd flinke arealen slikken, gorzen en grien den aanwezig, met name langs de Oude Maas. Dat is de enige getijdenrivier in Nederland waar de karakteristieke levensgemeenschappen nog in samen hang voorkomen: kaal slik - biezen - riet - grienden. Verder is er het Haringvliet, dat van groot belang is voor watervogels. Een den- en ganzensoorten vinden hier rust, veiligheid en voedsel, in aantallen die maken dat het gebied van internationale betekenis is. Grote delen van het bene denrivierengebied vallen dan ook onder de Ecologische Hoofdstructuur van Ne- deriand (EHS). Nieuwe Maas/ Nieuwe Waterweg Het Zuidhollands Landschap ziet kansen om de potenties van de Rijn/Maasmon- ding verder te benutten voor natuur én recreatie. Dat begint al in de stedelijke omgeving. Zo kan via de natuurlijke in richting van stepping stones langs de Nieuwe Waterweg (Eschpolder, Brienen- oordeiland. Quarantainegebied, Land tong Rozenburg en Oranjebuitenpolder) een parelsnoer van groene elementen dwars door de Maasstad worden gereali seerd, die het open achterland verbindt met de kust. Hiermee wordt niet alleen de functie van ecologische corridor in gevuld, ook biedt deze benadering prima mogelijkheden om inwoners kennis te laten maken met 'wilde' natuur vlak bij huis. Haringvliet/Hollands Diep Op grotere afstand van de Randstad ten slotte is er genoeg ruimte om via groot schalige binnendijkse natuurontwikke ling de natuurkerngebieden Biesbosch, Tiengemeten en de Haringvlietmonding met elkaar verbinden. In combinatie met het openen van de Haringvlietsluizen kunnen rede estuariën getijdengebieden ontstaan met hersel van zoet-zoutgra- diënten en een kenmerkende natuur van schorren en slikken, naar het oosten toe overlopend in uitgestrekte riet- en bie- zenvelden. Ruimte voor water Het Zuidhollands Landschap steunt de inzet van de prvincie om het aspect water een volwaardige plaats te geven in de ruimtelijke inrichting. Door vergroting van de kom- en waterberging langs de grote wateren en rivieren worden veer kracht, veiligheid en natuurontwikkeling gediend. Binnendijks biedt het opzetten van zoet water in diepe polders een meer eigentijds en duurzaam alternatief voor het doorspoelen tegen zoute kwel; zuini ger omgaan met zoet water wordt im mers steeds belangrijker. Nagegaan dient te worden op welke wijze het vergroten van het areaal zoet oppervlaktewater bin nendijks een oplossing biedt voor de zoetwaterbehoefte bij een gewijzigd beheer van de Haringvlietsluizen. De provinciale inzet om het landschap vanaf de oevers meer beleefbaar te maken valt eveneens in goede aarde; dit past prima in ons streven naar een water gebonden ontwikkeling van natuur en recreatie in de overgangszone van Rand stad naar Delta. Hoeksche Waard De Nota Koersbepaling voorziet voor de Hoeksche Waard een havengebonden bedrijfsterrein van 250 ha, een glastuin- bouwlokatie van 265 ha in Cromstrijen, een A4-zuid, een Hogesnelheidsspoorlijn (HSL), een Betuweroute; en een vlieg veld. Op enkele punten gaan we nader in; in het algemeen valt op dat in deze indrukwekkende opsomming gekwantifi ceerde claims voor groen ontbreken. Haven gerelateerd bedrijventerrein Volgens de Nota Koersbepaling is er een tekort aan Haven gerelateerd bedrijven terrein in de Rotterdamse regio. De re cente discussie over het eventuele ruim tetekort van Mainpot Rotterdam hebben wij van dichtbij gevolgd. Dit omdat de uitkomsten van die verkenning ingrijpen de gevolgen kunnen hebben voor het meest soortenrijke natuurgebied van West-Europa: de Duinen van Voorne, beheerd door het Zuidhollands Land schap en de Vereniging Natuurmonu menten. Een belangwekkend document in die dis cussie is het rapport van het Centraal Planbureau: 'Economische en Ruimtelij ke versterking van Mainport Rotterdam'. Conclusie was dat de ruimtebehoefte ge middeld enkele honderden hectares be draagt voor chemie, distributie en contai ners, waarbij alleen voor chemie sprake is van een zekere urgentie. Wij verzoeken u dan ook aan te geven wat u exact verstaat onder de term 'Ha ven gerelateerd bedrijventerrein'. Mocht u sectoren in gedachten hebben waarbij zich daadwerkelijk een ruimtebehoefte manifesteert, dan verzoeken wij u de Hoeksche Waard als alternatief aan te dragen in de komende PKB/MER-proce- dure en integrale afweging plaatsvinden van de verschillende mogelijkheden en hun effecten op natuur en milieu. Daarbij heeft het innovatief omgaan met de nog aanwezige ruimte binnen de Rotterdamse regio als voordeel dat schade aan de dui nen wordt voorkomen en dat de Oude Maas voldoende armslag houdt. Goeree-Overflakkee In de Nota Koersbepaling wordt de vraag gesteld of een sterkere recreatieve en toe ristische functie van Goeree-Overflakkee bespreekbaar is. Op dit eiland van kust, rust, natuur en ruimte is het Zuidhollands Landschap voorstander van kleinschalige recreatie. Met name Flakkee biedt moge lijkheden om de recreatieve druk op de Kop van Goeree af te leiden. Het Zuidhollands Landschap staat afwij zend ten aanzien van kleine luchtvaart op de Delta-eilanden vanwege de negatieve effecten op de omringende vogelrijke na tuurgebieden. Voor de kwetsbare gan zensoorten en kleine- en wilde zwanen die hier voorkomen, is juist instandhou ding van rust, de openheid en foerageer- gelegenheid van levensbelang. Vandaar ook dat het rijk hier richtingge vende uitspraken over heeft gedaan (SGR, PKB 4.2.3.1.). Met de aanleg van een vliegveld komt bovendien het pro vinciaal beleid ten aanzien van milieube- schermingsgebieden voor stilte op losse schroeven te staan. Het voorstel is tenslotte moeilijk te rij men met het door de provincie onder schreven Integraal Beleidsplan Voordelta (IBV): een vliegveld op deze plaats zal immers van invloed zijn op de Voordelta. De IB V-doelstelling om de kleine lucht vaart boven de Voordelta te beperken, komt hiermee onder druk te staan. afdeling Middelhamis Reanimatie is een cruciaal wapen in de strijd tegen hart- en vaatziek ten. Onde reanimatie verstaat men de uitwendige hartmassage en de mond-op-mond beademing. Deze directe hulpverlening bij hartstil stand door omstanders, in afwachting van professionele zorg, kan levensred dend zijn. Daarom stimuleert de Hart stichting het reanimatie-onderwijs aan de bevolking van ons land. Ook bij verdrin king, verstikking of een ander ongeval met hart- en/of ademstilstand is reanima tie levensreddend. In Nederland worden op zo'n 400 plaat sen reanimatiecursussen georganiseerd, verspreid over alle provincies. Een in drukwekkend aantal, waardoor iedere belangstellende landgenoot in zijn of haar directe woonomgeving terecht kan. De rol van de werkgroep in het reanima tie-onderwijs is het organiseren van cur sussen, deze te stimuleren of te onder steunen. De plaatselijke werkgroep is het contactadres waar de bevolking zich kan opgeven en waar de instructeurs te horen krijgen waar en wanneer ze worden ver wacht. De werkgroep van de Nederlandse Hart stichting, afdeling Middelharnis-Som- melsdijk, organiseert op 8 en 15 decem ber 1997 een reanimatiecursus. Deze j wordt gegeven in verpleeghuis 'De Sa maritaan' te Sommelsdijk. Aanvang 19.15 uur. De kosten zijn 25,- per per soon. Heeft u interesse, dan kunt u zich aan melden bij: Fam. L. Dijkgraaf, Pr. Bea- trixlaan 5, Middelhamis. tel. 483311 of bij Jannie Joppe, Berkenlaan 21Middel hamis, tel. 482318. MIDDELHARNIS RSB-competitie (november 1997) De tweede wedstrijd van het derde team van De Zwarte Pion moest op 4 novem ber jl. in Ommoord gespeeld worden tegen het vierde team van S.O. '81. De goede prestatie van de eerste ronde vond echter geen navolging. De wedstrijd ging met 5^/^-2% verloren. Het tweede team verging het beter. Uit werd afgelopen maandag in Oud-Beijer- land met SVi-AVi gewonnen van Beijer- land 1. Daarbij moet wel aangetekend worden dat een en ander niet zonder het nodige geluk gepaard ging. Zo ging de tegenstander van Jan van Genderen met nog één zet te spelen door de vlag en mocht ook Anton Visser niet klagen dat een gewonnen staand pionneneindspel door zijn tegenstander tot remise werd verknoeid. Huishoudelijke competitie (10 november 1997) Groep 1: A. L. Mourik - J. van de VeldeV2 - V2 R. van Hooff-1. Lagendijk1 - O Groep 2: M. Bom - P. LesuisO - 1 Groep 3: L. C. Stmik - A. L. van MaurikV2 - Vi J. L. Minnaar - H. K. SmitO - 1 R. Wolters - L. Neleman1 - O L. Stolk - F. van de Wetering1 - O J. Noordijk - B. LoosjesV^ - Vi Droogbloemcreaties van Ina van Ber gen en borduurwerken van Roos de Vries staan centraal tijdens de exposi tie die van zaterdag 8 tot zaterdag 29 november wordt gehouden in de Be waerschoie aan de Weststraat in Burgh-Haamstede. Het is al weer een jaar geleden dat Ina van Bergen met bloemstukjes van ge droogde materialen in de Bewaerschoie exposeerde. In die tussentijd heeft ze weer nieuwe creaties bedacht van heel veel verschillende materialen. Er is nu wat abstracter werk te zien in natuurlijke aardse kleuren, dat door zijn eenvoud een heel aparte uitstraling heeft. Dit jaar heeft ze vooral gewerkt met bo dems van zonnebloemen, grassen, grote en kleine vruchten en in elkaar gedraaide takken. Verder heeft ze veel bladeren gebmikt als ondergrond of gestoken tussen ander droogmateriaal. Ina van Bergen heeft al verschillende exposities verzorgd, onder andere in 'Theetuin de Bongerd', de bibliotheek van Poortugaal, in het 'Klein Looge- ment' te Goedereede en bij de V.V.V. te Ouddorp. Roos de Vries haar hobby is borduren. Haar onderwerpen zijn bloemen, portret ten en beren. Ze werkt gemiddeld 3 a 4 maanden aan een werkstuk. Ze heeft eerde rin de Cornelia Stichting te Zierik- zee geëxposeerd. Haar man Ed de Vries werkt mee aan de afwerking en het inlijs ten van haar werkstukken. De expositie van droogbloemcreaties en borduurwerken is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. P^ Nog even alles op een rijtje. A.s. zater dag wordt er door het OJW een gezellige maaltijd verzorgd. We beginnen deze avond om 19.00 uur. Na een overheerlijke maaltijd kun je nog genieten van een mooie film. De kosten van deze avond bedragen ƒ7,50. Opgeven kan tot vrijdagavond 20.00 uur. Wees dus snel, en bel Hanne- ke en Niels (487850) of Gerdie (487653). Tot zaterdag! Vogelbeurs Middelhamis Zaterdag 15 november houdt de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging weer een vogelbeurs in het Dienstencentrum aan de Doetinchcmsestraat 27 te Middelhar- nis. Iedereen is welkom van 13.30 tot 16.30 uur. Er is een handelaar aanwezig. Toegang gratis! Zondag 16 november 1997 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman (voorberei ding Heilig Avondmaal) en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. G. van Loon (voorbe reiding Heilig Avondmaal) en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 19 november, Dorpskerk: 19.30 uur kand. P. C. Hoek, Amemuiden - Ger. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. A. M. den Boer - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. K. Baas en 18.30 uur dhr. J. van Lambalgen - Doopsgezin de Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (Dank- dag) 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Roseboom, Bruchem- Kerkwijk (beroepen predikant) en 18.00 uur ds. A. Beens, Katwijk aan Zee - Ger. Kerk 10.00 uur (H.A.) en 18.30uurds.J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. G. Blom en 18.00 uur ds. C. M. Visser, Boven-Hardinxveld - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 ur ds. C. J. Veltman, Hengelo - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. C. Verhoef, IZB en 18.00 uur ds. D. Ph. C. Looijen, IZB - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur ds. H. Veldhuizen, Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. C. de Bie, Papend- recht en 15.30 uur Samenzangdienst - Rem. Ger. Gem. 110.00 uur ds. T. J. Barnard - Herv. 'Exodus' Gem. lO.OOuurds. LH. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. P. Schravendeel, Ferwerd - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 16.45 uur ds. H. van Dijken - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur dhr. H. Wul fraat. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder, voorbereiding Hei lig Avondmaal en 18.00 uur kand. W. Stijf, Hoofddorp - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. K. Groenendijk, Dussen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. de Moor en 18.00 uur ds. W. A. Boer. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk, Dussen en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur ds. I. Meyer, Rotterdam en 18.00 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. W. van Bennekom, Hilver sum en 18.00 uur kand. N. den Ouden, Nederhemert - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student A. Schot, Nieuw-Beijerland - Ger. Kerk 9.30 uur ds. H. Vollmuller, Zuidland en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis, Rotter dam. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove (dankstond voor gewas en arbeid). ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDUK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Extra lierlidienst Ger. Gem. DIRKSLAND - dinsdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbellezing). THOLEN - Op vrijdag 21 en zaterdag 22 november wordt er in Tholen een muziekwinkel geopend onder de naam Peter Wildeman Muziek. Deze naam is afgeleid van de Thoolse musicus Peter Wildeman. Wildeman is een bekende musicus. Zowel op het gebied van orgel, piano en koordirektie verwierf hij bekendheid. Hij is dirigent van 7 koren, waaronder een groot jongeren koor uit Goes. Peter volgde zijn orgelstudie bij Leen Schippers, Jan Bonefaas en aan de Schu mann-Akademie. Koordirektie volgde hij tijdens zijn MEAO-opleiding bij Cees het Jonk en Piano-opleiding bij Nan de Cock. Naast zijn vele concerten compo neert en arrangeert Peter veel vocale en instrumentale muziek. Toen Peter in aan raking kwam met Domus-orgels (een klassiek elektronisch orgel) werd hem geadviseerd om een muziekwinkel te starten in Tholen. Peter huurde een ruim te aan de Voltstraat en richtte deze ruim te in met een complete Domus- en Vis count serie. Dit zijn klassieke elektronisch gesampel- de orgels. Hiernaast zijn er enkele pia no's en kleine muziekinstrumenten zoals blokfluiten, dwarsfluiten, gitaren en pan fluiten. Ook klassieke keyboards zijn er te verkrijgen en accessoires (gitaarsna ren, plectrums etc). Hiernaast is er veel bladmuziek voor allerlei instrumenten te verkrijgen. Uiteraard heeft Peter maar een klein gedeelte van de totale bladmu ziek in huis, maar in principe kan alle bladmuziek besteld worden. Tevens heeft Peter veel interesse in 2e hands orgels. Hij ruilt daarom graag or gels in. Niet alleen nieuwkoop-orgels heeft Peter in huis, maar ook occasion- orgels. De officiële openingsdagen zijn dus vrij dag- en zaterdag 21 en 22 november. Vrijdag gaan de deuren open om 16.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Iedereen die komt krijgt een klein presentje. Er zal deskundig advies worden gegeven door diverse organisten. Op zaterdag middag zal de bekende musicus Martin Mans enkele orgels demonstreren en tevens zal er op 2 orgels tegelijk worden gespeeld (Martin Mans en Peter Wilde man). Deze combinatie is niet vreemd, want Martin en Peter gaven dit jaar een reeks dubbelconcerten door Nederland. Zo ook zaterdagavond 22 november in de koorkerk te Middelburg. Overigens zijn de officiële openingstij den van de winkel anders dan tijdens de openingsdagen. Na de officiële opening worden de openingstijden: vrijdag 13.30 tot 20.00 uur en zaterdag 10.00 tot 17.00 uur, andere dagen op afspraak. Men moei dan even bellen, tel. (0166) 602911 of 604228. De winkel is erg makkelijk te bereiken; vanaf de Thoolse brug rijdt u Tholen in, bij het Shell-station slaat u 2 maal linksaf en u bevindt zich in de Voltstraat. Nogmaals, een ieder is van harte welkom! Het elektronisch constate ren van de duiven is door het NPO in Nederland goedgekeurd. De vraag is nu voor welk systeem er nu gekozen moet worden. De toonaangevende P.V. De Snelpost te Dirksland geeft daarom een tweetal demonstratie-avonden, te weten op dinsdag 18 november (UNIKON) en op donderdag 27 novem ber (TIPES). Beide avonden beginnen om 20.00 uur in het in- korflokaal van P.V. De Snelpost in de Spuikolk te Dirksland. Een ieder die belangstel ling heeft is van harte wel kom. Papierwaren- bedrijf 66 en 70 m. rol BRUINE 50x32x17 WITTE met los deksel; 23x35x6 Neem telefonisch kontakt op met (0187)48 20 77 Na een geduldig gedragen lijden is van ons heen- gegaann onze buurman JAN VAN DEN NIEUWENDIJK De Heere sterke Riet en Gert-Jan in dit zware ver lies. De buren: D. Melissant M. Faasse J. van Tigchelen Sommelsdijk, 13 november 1997 Heden nam de Heere, tot ons groot verdriet, na een ernstige ziekte uit ons midden weg onze lieve onvergetelijke oom en oud-oom JAN VAN DEN NIEUWENDIJK echtgenoot van Maria Petronella Verbiest in de leeftijd van 64 jaar. Wij wensen tante Rie en Gert-Jan veel sterkte toe. Randwijk: Wim en Joanne Simon, Ard, Paul, Jonathan en Geerten Middelhamis: Herman en Tonny Rianneke Amemuiden: Elza en Peter Marinda en Daniël Middelhamis: Gerda Corina Ouddorp: Middelhamis: Middelhamis: Sommelsdijk: Dirksland: Jacolien en Wim Jan en Gerwin Gert en Karin Jonieke Aimemarie en Hans Marjolien Sander Marike Sommelsdijk, 13 november 1997 dag nacht bereikbaar: Wij verzorgen voor u alies rondom de uitvaart o.a. Thiuisopbaring met koeling. Levering en plaatsing van grafmonumenten. M. L. Kievit Meidoom 4 Melissant 0187-601166 D. N. Kievit Burg. Letteweg 36 Oostvoome 0181-488088 Al meer dan 25 jaar een vertrouwd adres. 1-1-2 Nederlandse Hartstichting

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2