EIÜVriDEII-IHEmi/S Fysiof itness: sport op maat helpt je snel weer op de been NIEUWS uit de kerken Raad Middeiliarnis stelt Verordening Winkeltijden vast Nian het land Maurits-cd krijgt 'tweede druk' Uitslagen Damver. 'Denk en Zet' Expositie Hans Dolieslager Vogelvereniging Vogelvreugd CPB afd. 'Flakkee' VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 No. 6653 Geblesseerd? Last van rug, knieën, enkels of schouders? Geen reden om bij de pakken neer te zitten. Want dankzij Fysiofitness kan wie last heeft van lichamelijke klachten of blessures nu zélf iets doen om snel weer op de been te zijn. Fysiofitness is een initia tief van fysiotherapeut Jannet Verha gen - van FysioActief in Ouddorp - en Hans van Dam van sport- en fitnes scentrum Mega Sport in Oude Tonge. 'Fysiofitness staat voor op maat gesne den, individuele training', zegt Jannet Verhagen. 'Het is bij uitstek geschikt als overbrugging tussen blessures en klachten en je opnieuw fit voelen'. Fysiofitness is speciaal gericht op men sen met lichamelijke klachten of mensen die lichamelijke klachten hebben gehad. 'Daarbij gaat het om alle klachten aan het bewegingsapparaat, zoals dat heet', zegt fysiotherapeut Jannet Verhagen. Sa men met Hans van Dam van Mega Sport verzorgt zij vanaf begin november lessen fysiofitness bij Mega Sport in Oude Tonge. 'Bij dat soort klachten moet je bijvoorbeeld denken aan rugklachten, nekklachten en problemen met gewrich ten zoals bijvoorbeeld knieën en schou ders'. Waarom is fysiofitness voor die groep mensen beter dan gewoon fitness? 'Ge woon fitness kan wel, maar je ziet vaak dat mensen dan te hard van stapel lopen of juist die oefeningen gaan doen die niet goed zijn. Bovendien zie je bijna altijd dat mensen die klachten hebben of heb ben gehad niet goed durven sporten'. Hans van Dam vult aan: 'Fysiofitness is er bovendien niet in de eerste plaats op gericht om mensen aan het sporten te krijgen, het is met name bedoeld om mensen beter te laten functioneren in het dagelijks leven'. Mega Sport heeft sinds kort een aparte ruimte binnen de sportschool waar fysio fitness kan worden beoefend. Jannet Verhagen: 'We kunnen nu met aparte groepen werken zodat je de mensen beter in de gaten kan houden en kan begelei den. Bovendien is het voor mensen die net beginnen prettiger als ze op hun gemak, onder elkaar, aan sport kunnen doen zonder het gevoel hebben 'opge jaagd' te worden'. Hoe ziet een les fysiofitness eruit? Jannet Verhagen: 'Als iemand voor de eerste keer komt, meginnen we met een anam nese. Dat komt neer op een vraaggesprek om erachter te komen hoe de klachten zich bij iemand uiten. Je onderzoekt iemand niet, maar vraagt bijvoorbeeld wat voor klachten hij of zij heeft bij het tillen, zitten, bukken of lopen. Zo pro- Zilveren medaille voor twee door Rumptstad Industries geproduc. Jandbouwwerktuigen op de internationale landbouwtentoon- stelling 'Agritechnica '97' introduceert Rumptstad Industries twee werktuigen die onderscheiden zijn met een zilveren medaille vanwege het innovatieve karak ter. Het betreft de Hassai Kompakt poot/ freescombinatie en de Rumptstad RSQ 2000 frontschoffel. Met behulp van de Hassai Kompakt kan in één werkgang gepoot en gefreesd wor den. De Hassia Kompakt is speciaal ontwor- beer je een beeld te krijgen van wat iemand in het dagelijks leven wel en niet kan. Daarna stellen Hans van Dam en ikzelf een trainingsschema op. Dat sche ma valt grofweg uiteen in twee delen: training met behulp van fitnessappara- tuur en speciaal op die persoon gerichte oefeningen. De trainingen zijn erop ge richt om - zoals wij dat noemen - de belasting- belastbaarheid te vergroten'. Wat wil dat zeggen? Verhagen: 'Belas ting en belastbaarheid moeten in even wicht zijn, zowel lichamelijk als geeste lijk. Ga maar na: als je langdurig teveel of onder hoge druk werkt, kun je steeds minder hebben. Of als je bijvoorbeeld een keer 'door de rug bent gegaan' kan die rug daarna minder belast worden. Is het evenwicht er niet, dan is er grote kans dat je klachten krijgt. Waar je iets aan kan doen is de belastbaarheid: die proberen we op te voeren zodat de belas ting ook omhoog kan. Met andere woor den: als je goed, gericht traint, wordt je lichaam sterker'. Fysiofitness is niet aan leeftijd gebon den. 'Iedereen kan klachten hebben', zegt Hans van Dam. 'Of je nou vijftien bent of vijfenzestig'. Verhagen vult aan: 'Omdat de lessen op de persoon worden toegesneden, is fysiofitness geschikt voor iedereen. Ook voor mensen met een lichamelijke handicap'. De lessen starten begin november bij Mega Sport in Oude Tonge. Voor meer informatie: Mega Sport, Kaai 14, 3255 AG Oude Tonge, tele foon (0187) 64 29 51. pen voor middelzware gronden en perce len op hellingen. Door de combinatie van poten en frezen/rugopbouw wordt een nauwkeurige positionering van de poter in de rug bereikt. De Hassia Kompakt is uitgerust met een nieuw model beker, die continu gerei nigd worden door speciaal ontworpen reinigingsborstels. Voorts is de pootaf- stand traploos instelbaar door middel van een pootcomputer. De Rumptstad RSQ 2000 Frontschoffel is uitgevoerd met een uniek besturings mechanisme, Course Control, waardoor een zeer hoge capaciteit en nauwkeurig heid bereikt wordt. Voor beide werktuigen is octrooi aange vraagd. De nieuwe dubbel-cd die de koren van de Prins Maurits-scholengemeenschap uit Middelharnis hebben uitgegeven 'Lean on me' was enkele dagen na de uitreiking aan een vertegenwoordiger van de Tsjechische ambassade al uitver kocht. Vandaar dat besloten werd om zo spoe dig mogelijk over te gaan tot een herper sing. Naar het zich nu laat aanzien zullen de nieuwe cd's over twee weken weer beschikbaar zijn. De cd is niet in de handel verkrijgbaar. Men kan de cd's alleen verkrijgen via de koorleden of via de oudercommissie van het koor, tel. (0187)603604. De cd 'Lean on me' wordt uitgegeven in samenwerking met het koor Gaudea van het Gymnasium uit de Tsjechische stad Liberec. 27 oktober 1997 Afdeling 1: C. Polder - C. SpeeO - 3 Afdeling 2: A. Verolme - P. van Brussel3 - O J. Lodder - J. v. d. Kooij1 -1 F. Noordijk - A. Krijgsman1 -1 Afdeling 3: G. Zaaijer - J. Holleman1 -1 H. Noordijk-J. Verbiest1 - 1 G. M. Koese - J. A. Gebuis3 - O DEZ - Lammerenburg2- 14 NED. HERV. KERK Aangenomen het beroep door de Provinciale Kerkver gadering Gelderland als predikant voor buitengewone werkzaamheden (docent en stage coördinator Chr. Hogeschool en de Theologische Hogeschool van de Geref. Bond, beide te Ede) P. Koeman, wonende te Bameveld; naar Gameren A. C. Rijken te Houten; het beroep door de Generale Synode als zendingspredikant voor de arbeid van docent Oude en Nieu we Testament en Systematische Theolo gie aan het Seminario Teológico Bautista in Manaqua, Nicaragua M. J. G. Baan, 1.1. predikant te Midwolda (part-time); naar Barneveld (wijk 5) D. Breure te Wilnis; naar Rotterdam-Centrum als pre dikant voor bijzondere werkzaamheden (pastoraat in het Oude Noorden) B. Goe- deking, wonende te Utrecht; naar Uddel G. Mulder te Sommelsdijk. Bedankt voor de benoeming als geestelijk verzor ger van verzorgingshuis 'Huis ter Leede' te Leerdam en 'Open Vensters' te Amei- de W. Groenenboom te Everdingen. Toegelaten tot de evangeliebediening en niet beroepbaar J. van Leeuwen-Pet, Kennemerland 254, 9405 LS Assen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar K. Bakker-Slettenaar, Busken Huetstraat 10, 3532 GV Utrecht, tel. (030) 2963091; D. F. Blom, Schaarbeeklei 74, Vilvoor de, België; D. Neven, Prinsengracht 862- I, 1017 JN Amsterdam; C. H. Oechies, Morsweg 48, 2312 AE Leiden; W. Quak, Hanenburglaann 42-B, 2565 GT 's-Gravenhage; J. W. van der Vlist, Si- tiolaan 219, 3914 PL Doom; S. H. Vos, De Grutto 24, 7905 BC Hoogeveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Haulerwijk C. A. Dn van der Meulen te Ruinerwold-Koekange; te Zoetermeer Middenstand heeft geen belangstelling voor opening op zondag Toen Middelharnis' gemeenteraad donderdagavond de nieuwe Verorde ning Winkeltijden vaststelde was dat voor twee raadsvertegenwoordigers aanleiding over de ondernemerssector een schrikbarend boekje open te doen. „Van de 70.000 kleine ondernemers leven er 45.000 onder de minimum be staansgrens", heeft de heer W. v. d. Kamp, als landelijk beeld, geciteerd uit het blad 'de Ondernemer'; van alle werkende armen is de helft zelfstandig ondernemer, wordt in genoemd blad nader vastgesteld. Niet weinig keek de raad van die infor matie op, winkeliers blijken dan ook geen behoefte te hebben aan ruimere openstelling van hun zaken, al mogen die voortaan tussen 06.00 en 22.00 uur geo pend zijn. Op zon- en feestdagen is win- kelopenstelling niet toegestaan; voor max. 12 zon- en feestdagen per kalender jaar kunnen gemeenten vrijstelling en ontheffing van deze verplichte winkel- sluiting verlenen, maar er is geen behoef te aan gebleken. In de nieuwe Verordening heeft de raad de winkeliers wel de mogelijkheid gege ven op tweede Paas- en Pinksterdag geo pend te zijn. Open zijn op Hemelvaartdag had ook mogelijk geweest maar de winkeliers hebben duidelijk gemaakt ook daar geen behoefte aan te hebben. De nieuwe Verordening kreeg aller in stemming al meende de heer Rijvers (VDB) nog wel te moeten vragen hoe het College zou reageren op meerdere aan vragen voor opening op zondag. Dat zou gewoon dan bekeken worden..., maar de vraag lijkt vooralsnog hypothetisch, er bestaat geen enkele behoefte aan. „Méér open zijn betekent voor de onder nemers méér personeel", begreep mevr. Groenendijk, terwijl menig winkelier het toch al niet zo makkelijk heeft", over woog ze. Weth. mevr. Van Eek kon het er hele maal mee eens zijn: „wanneer een winkel open is gaat er altijd wel iemand naar binnen, maar dat wil dan zeker niet zeg gen dat er echt behoefte aan bestaat", vond ze. Ze gelooft er niet in dat ruimere openingstijden ook grotere verkoop tot gevolg zouden hebben. Uit de ondernemerswereld wist dhr. L. Vroegindeweij (VVD) dat 80% van de ondernemers geen opening op zondag wil. De landelijke tendens is dat men (de 20% die wél open is) graag terug wil naar het gesloten zijn op zondagen, te meer omdat de verkopen er niet door blijken te worden opgekrikt. De zondagsopenstelling gaat overigens ten koste van de kleinere kernen, wist de heer Vroegindeweij, terwijl die toch al weinig bevolkingstoename kennen en het besteedbaar inkomen niet omhoog gaat. Al vindt de heer Rijvers het een verkeerd uitgangspunt je af te vragen of het de verkoop vermeerdert, ,,we groeien toe naar een 24-uurs economie en de burger mag op flexibiliteit van ook de onderne mers rekenen", vindt hij, maar weth. mevr. Van Eek bleek meer met de onder nemers begaan. „Een treurige zaak", vindt ze het dat zoveel ondernemers onder het bestaansminimum zitten. Voor dat karig bestaan moeten ze steeds langer werken en voor hen die zelfs op zondag werken gaat ook nog'es een groot deel van het sociale leven verloren. Koopmanschap? Van de diaconie van de Ned. Herv. ge meente te Nieuwe Tonge werd a 25,- per m^ een perceel grond (423 m') aange kocht i.v.m. de nieuwbouw van het Ver enigingsgebouw 'Ons Dorpshuis'. De diaconie heeft daarbij een gemeentelijke bijdrage a 6.787,50 bedongen t.b.v. de reconstructie van de brug over de kerk- gracht. Dat had overigens niet de sympa thie van de fractie VDB: „zoiets pleit niet voor de burgerzin van de diaconie, zo'n vorm van koopmanschap verwacht je niet van een diaconie. „Dat zijn ook maar gewone mensen", suste mevr. Groenendijk. BOSSESCHOOL Een bedrag van 240.000,- (10% van de bouwkosten) werd beschikbaar gesteld als voorbereidingscrediet voor de bouw van de nieuwe Bosseschool. De architec tuur zal worden ontworpen door Albert en van Huut te Amsterdam, „een archi tect van wie je wat mag verwachten", verzekerde de voorz. mevr. burg. Sleur- ink, het ontwerp wordt in december ver wacht. De Zevenster Aannemersbedrijf Wielhouwer b.v. zou graag een drietal nieuwe woningen bou wen aan de Zevenster te Stad aan 't Ha ringvliet waarom de raad werd gevraagd een voorbereidingsbesluit te nemen. Aan het oorspronkelijke voornemen vier woningen te realiseren werd door GS goedkeuring onthouden, maar het lijkt dat het nieuwe plan betere kansen zal hebben. Ook de raad, minus de VDB fractie, stemde er mee in. De heer v. d. Berg (VDB) vond ook drie huizen nog te mas saal in de Zevenster, „de massa valt daar volstrekt uit de toon", zo motiveerde hij zijn weerstand. Er wordt een artikel 19 procedure gestart waarin gelegenheid bestaat bezwaar aan te tekenen, maar het lijkt weth. mevr. Van Eek dat daar nauwelijks gebruik van zal worden gemaakt. „Het is niet de be doeling er drie kastelen-, maar drie gewone huizen te bouwen", zo verwierp ze de bedenkingen van de VDB fractie. als geestelijk verzorger van de inrichtin gen van het Ministerie van Justitie drs. A. F. de Oude te Rotterdam-Lombardij- en, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Almere-Oost Jac. Ophoff te Siegers- woude-Frieschepalen; te Hengelo Jt. Janssen te Groningen-Zuid; te Opende i.c.m. Surhuisterveen G. J. Slotman, kan didaat te Zeewolde; te Bruchterveld M. A. van Leeuwen, kandidaat te IJmuiden. Aangenomen naar Schildwolde (wijk west) G. F. Overweg te Vrouwenpolder; naar Smilde drs. E. J. Oostland, kandidaat te Kam pen. te Surhuisterveen P. W. Hulshof te Delf zijl en J. Nutma te IJmuiden. Beroepen te Doesburg en Doetinchem en Nijme gen drs. A. Wagenaar te Aalten. Bedankt voor Bussum G. van Roekei te Nieuw- Vennep; voor Naarden J. Westerink te Bunschoten; voor Heerde H. H. Klomp teNunspeet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop M. Karens te Werkendam, die bedankte voor 's-Gravenzande; te Rotterdam-Zuidwijk-Pendrecht-Lombar- dijen H. Paul te Oostkapelle; te Zwolle A. Bac te Bodegraven, die bedankte voor Goudswaard. Bedankt voor Aalst G. Mouw te De Valk-Weker om. in Kunstuitleen Hellevoetsluis Van 15 november t/m 21 december exposeert Hans Dolieslager zijn meest recente werk in Kunstuitleen Hellevoetsluis. Hans Dolieslager, woonachtig te Goede- reede, is niet alleen bekend in de regio, maar exposeert al enkele jaren met veel succes overal in het land. Het landschap is voor Hans Dolieslager een nooit opdrogende bron van inspira tie. De bindende factor in zijn werk is het landschap van de Kop van Goeree - De Kwade Hoek; de polders, bomenrijen en velden met klaprozen. Hij vat de sfeer die de omgeving uitstraalt bij mistig weer, de ochtendnevel over goudgeel ge was of over de slikken. Hans Dolieslager streeft ernaar de dingen achter het direct waarneembare te laten zien. Niet het landschap zelfheeft het laatste woord! Het geëxposeerde werk bestaat uit gra fiek en schilderijen, o.a. in pastel en acryl. Kunstuitleen Hellevoetsluis nodigt u uit voor de opening van deze expositie op zaterdag 15 november 1997 om 16.00 uur. Het openingswoord wordt gesproken door Wim van Willegen, bestuurslid van SKB Zuid-Hollandse Eilanden. Tot ziens in de Kunstuitleen! Kunstuitleen Hellevoetsluis Oostzanddijk 3 (gebouw 'De Veste') Hellevoetsluis THOLEN Vogelvereniging Vogelvreugd in Tholen organiseert dit jaar de Provinciale kam- pinschappen van Zeeland op 18, 19 en 20 december 1997 in Sport- en Gemeen schapcentrum Meulvliet, Zoekweg 8 in Tholen, er worden 1500 vogels ver wacht. De opening is op 18 december om half en wordt verricht door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, de heer Van Gelder. De openingstijden zijn: 18 december van 19.30 tot 22.00 uur 19 december van 10.00 tot 22.00 uur 20 december van 10.00 tot 18.00 uur De toegang is gratis. Ook is er deze dagen een compleet inge richte tuin met vijver aangelegd en is er een schilderijenexpositie van een stal Thoolse kunstenaars. De Christelijke Plattelandsvrouwenbond afd. 'Flakkee' houdt haar volgende ver gadering op D.V. donderdag 13 novem ber a.s. in het Dienstencentrum, Doetin- chemsestraat 27 te Middelharnis. Aan vang 19.30 uur. Als gastsprekers hebben we uitgenodigd de heer en mevr. Van Driel uit Capelle a/d IJssel met als onderwerp: 'De ge schiedenis van het boek' (van kleitafel tot tekstverwerker). Mocht u belangstelling hebben, dan bent u als gast hartelijk welkom. Het bestuur -9- „Dat maakt de zaak veel eenvoudiger. Want je moeder heeft mij gezegd, dat ze zo graag wilde, dat je met een flinke boe rendochter ging trouwen. Ze vroeg mij daar met jou over te willen praten, omdat ze het heel moeilijk vond het tegen jou te zeggen. Ze wist niet of ze er goed aan deed. Misschien hang ik wel te veel aan het geld, zei ze. Nu weet je alles. Ik be loofde je moeder iets, en nu moet ik mijn woord houden. In vertrouwen wil ik je waarschuwen voor Bergman. Ik krijg vaak de indruk, dat hij het ware, eenvoudige geloof haat. En daarbij komt dan het bezwaar van je moeder. Neem geen overhaaste stap, maar kom, vóór je iets anders doet, eens bij mij praten. Je kunt dat aan je moeder verplicht, en ik ben blij, dat ik nu nog iets voor haar doen kan. Ze was een bekommerde ziel, ik hield van haar". Gijsbert knikte. Hij zou komen, beloofde hij. Toen Stijntje, die alleen in de keuken met naaiwerk bezig was, Gijsbert zag binnenko men, veegde ze vlug met haar schort langs haar ogen, en zei verbaasd: „Heb je je verkleed? Je bent toch niet van plan weg te gaan?" „En als ik het wel van plan was?" „Dan zou ik het schande vinden. Die heeft een week geleden zijn moeder begraven, en die gaat nu alweer uit. En het is al zo laat, je kunt beter naar bed gaan. Je moet natuurlijk op een meisje uit. Nooit naar iemand omgekeken en nu kan er geen avond meer gewacht worden". „Zag je wie daar achterom ging, Stijntje?" „Ja, Willem natuurlijk". „Dan zullen we de vergadering maar sluiten, vind je niet?" Stijntje bleef een ogenblik voor zich uit zitten kij ken. Ze wist zelf niet of ze boos was omdat hij nu al uitging of omdat hij haar niet verteld had welk meisje hij op het oog had. Maar plotseling sprong ze op van haar stoel en snelde haar broer na de deel op. Hij wilde de buitendeur openen toen ze hem bij de arm greep. „Is het Rina Bergman?" vroeg ze. „Hoe weet je.hoe kom je daar bij?" „Ja, nu heb je je verraden". „Dat geloof ik ook. Maar van wie heb je het ge hoord?" „Van niemand. Toen je wegliep, dacht ik er ineens aan, dat je vaak naar Bergman ging na het onge luk. Wist moeder het?" „Ja. Oom Barend vertelde het haar". „En heeft ze het niet verboden?" „Nee, verboden heeft ze het niet". „Je zegt het zo aarzelend". „Ja", zei hij, „dat moet ik wel. Maar verboden heeft ze het niet, daar kun je gerust op zijn". „Ga dan toch, jong, je kunt er toch niet midden in de nacht aankomen". Hij fietste vlug het erf af. Het was een moeilijke week voor hem geweest. Als zijn moeder leefde, zou ze zich hevig verzet hebben, maar hij zou Rina toch gezocht hebben. Toen hij een paar dagen geleden een boodschap in het dorp deed - het was al avond en Rina zou wel thuis zijn - had hij Piet Versteeg de Kerkstraat in zien fietsen. Zou Piet, had hij gedacht, naar Rina gaan? Had hij er niet over horen mompelen, dat Piet achter Rina aan zat? De volgende dag had hij geweten wat hem te doen stond: naar Rina gaan. Hij had nog een dag ge wacht om zich op de proef te stellen en geen over haaste stap te doen, zoals hij de dominee beloofd had. Maar wat viel er anders te doen dan naar Rina te gaan? Hij kon er wel met oom Barend over gaan praten, zoals hij eerst van plan was geweest. Of naar de dominee gaan en hem alles gaan uitleggen. Doch dat had immers geen zin, zolang hij er niet zeker van was, dat Rina hem liefhad. Eerst naar Rina, en dan zou de rest vanzelf wel goed komen. Als het dan met Rina maar in orde was. Als zij maar niet strak keek, als zij maar wilde praten met hem, en luisteren naar hem. Hij reed langs Hovenhof en plotseling was het of hij Barend Versloot beter begreep. Alsof hij veel dichter bij hem stond. Als Rina bleef weigeren, en hem bleef aankijken zonder hem te zien, zoals zij dat de laatste keer had gedaan, zij met haar vreem de, mooie ogen - dan zou hij later de opvolger van zijn oom zijn. Een verstandige boer, die veel las, die vergaderingen kon leiden, maar die een somber bestaan had, omdat er diep in het hart alleen maar sombere gedachten leefden. „Nu ik Rina liefheb, begrijp ik ineens veel meer", dacht hij, „Maar ik ben bang voor de somberheid". Hij reed door de Kerkstraat, waar, in de zachte avond, de mensen nog op de stoep zaten te praten. Hij wist, dat ze hem nakeken en dat ze ijverig zou den gaan gissen, wat hij nog zo laat bij Bergman moest doen. Hij twijfelde er niet aan of ze zouden de oplossing wel vinden. Hij zette de fiets tegen de heg en terwijl hij het klinkerpad naar de woning afliep, keek hij naar links en zag het kerkhof liggen, donker onder het hoge geboomte. Vreemde, verwarde gevoelens beklemden hem toen hij de deur opende en 'volk' riep. Daar er geen antwoord kwam, liep hij het portaal door. Ze zouden wel in de tuin zitten; naar bed waren ze in elk geval nog niet. Hij opende de kamerdeur, maar voor hij opnieuw riep, hoorde hij de keukendeur opengaan en zag Rina binnenko men. Haar armen maakten even een schrikbewe- ging, maar het volgende ogenblik stond ze bij hem. Zij legde haar hoofd en haar hand tegen zijn borst en ze snikte zacht. ,,Dat je toch gekomen bent - ik houd van je - ik wil bij jou zijn", fluister de ze. Gijsbert keek over haar hoofd heen de donkere kamer in. „Nu ben ik blij en bedroefd tegelijk", dacht hij, „maar ik zal niet somber zijn". Hij nam haar in zijn armen en ze stonden dicht bij een. Hij voelde haar warme lichaam vertrouwelijk en goed tegen zich aan en een diepe rust daalde in hem na de weken van verwarring. Daarna liepen ze de tuin in, waar Bergman nog op de bank zijn pijp zat te roken. „Vader", zei Rina. „Gijsbert is gekomen". „Dacht ik het niet", zei hij langzaam. „Moet ik opschuiven, of is er geen plaats voor drie men sen?" „We gaan een eindje wandelen". De koster keek hen na. Ze liepen gearmd en gin gen de Vlietka op, waar ze in de waarder worden de schemering verdwenen. Bergman stond op en keek over de donkere, geu rende bloemen naar het kerkhof. „Verleden week maakte ik het graf voor een vrouw. En nu vinden haar zoon en mijn dochter elkaar. Nooit staat het leven stil. Ik zal het eenzaam krijgen". Hij ging naar binnen en beklom het krakende trap je naar de zolder. Nadat hij zich ontkleed had, lag hij lange tijd op zijn knieën voor de bedstee. Hij bad voor zijn dochter en de jonge boer, die langs de Vlietka liepen, terwijl de dauw over de velden trok, en die elkaar hun geheimen vertelden. Dominee Kuilman schoof zijn stoel achteruit en stond op van achter zijn schrijftafel. Hij liep een paar maal heen en weer door zijn studeerkamer en keek op zijn horloge. (wordt vervolgd) CHR. GEREF. KERKEN Tweetal

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3