Jeduthun' maakte indrukwekkende Lutherreis naar Duitsland Musisch tweeluik te Dirksland H.S.V. 'De Viscromte' Programma fotoclub De Rarekiek Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 4 NOVEMBER m- Dinsdag 21 oktober. Kwart voor zeven. Gefluister, geroezemoes in de vroege morgen bij het gemeen tehuis in Middelharnis. Gesjouw met koffers, tassen. 'Goede mor gen', 'al wakker' hoort men van alle kanten, 'heb je er een beetje zin in?' Ja zeker, anders was ik niet meegegaan. De Hervormde zangvereniging 'Jeduthun' maakt zich op voor een Lutherreis. Twee luxe touringcars uit Herkingen komen er aan, koffers en tassen inladen en om zeven uur vertrekken we naar de stad Weimar in het voormalige Oost- Duitsland. Via Nieuwe Tonge en Oude Tonge waar we nóg twee solisten opha len, vervolgen we de reis naar Dintel- oord waar we nog een aantal koorleden oppikken, die op deze reis (en nog een aantal andere koorleden), voor de nodige hilariteit gezorgd hebben. Het wordt een lange busreis. Na een koffiestop met ge bak vervolgen we onze reis naar Dillen- burg. Het slot, waar Willem van Oranje in 1533 geboren werd te midden van de ruï nes, werd een toren ter gedachtenis aan de prins gebouwd. In deze toren bezoe ken we het Oranjemuseum. Onderweg genieten we van de mooie natuur met zijn schitterende herfstkleu- ren in de heuvels. Spontaan wordt er door enkele koorleden psalm 72 ingezet: De bergen zullen vrede dragen, de heuvels heilig recht. Om ongeveer half acht arriveren we, na een rondrit door het stadje Weimar, bij het restaurant voor de warme maaltijd. Voldaan en verkwikt rijden we naar het hotel, waar we moe maar met veel indrukken onze hotelkamers opzoeken, om uitgeblust heerlijk onder de lakens (dekbedden) te kruipen. Woensdag 22 oktober Na een heerlijke douche en een stevig ontbijt, vertrekken we om half tien naar het concentratiekamp Buchenwald, 8 km ten noordwesten van Weimar op de Ettersberg. Het kamp werd gesticht in 1937 en werd op 11 april 1945 door het derde Ameri- kaase leger bezet. In totaal zijn ca. 250.000 mannen van alle Europese en enige niet-Europese nationaliteiten in Buchenwald binnengebracht. Kort voor de bevrijding waren er ca. 50.000 gevan genen, waarvan ca. 29.000 in de laatste dagen zijn geëvacueerd en grotendeels omgekomen. In totaal zijn in Buchenwald 56.500 ge vangenen omgekomen. De grootste in druk maakte het cellencomplex, een cel met martelattributen en hoe een predi kant in een cel van twee bij één meter het evangelie probeerde te verkondigen via het raampje van zijn cel. Zo zagen we het crematorium en zoveel andere ont hutsende delen van het kamp. Ontdaan en onder de indruk verlieten we het concentratiekamp Buchenwald om verder te gaan naar Amstadt waar we het poppenmuseum 'Mon Plaisir' en de Bachkerk bezocht hebben. In de Bach- kerk zongen we spontaan het lied 'Als ik komtot U'. In de Bachkerk met zijn ge weldige akoestiek, heeft Johan Sebas- tiaan van 1703-1707 als organist ge speeld. Jammer voor Bart-Jaap dat hij daar niet even achter kon gaan zitten, een geweldige ervaring had het kunnen zijn. Als laatste op deze dag werd de Dom kerk in Erfurt aangedaan, waar Maarten Luther tot priester is gewijd. We mogen ook op deze dag terugzien met veel indrukken, leerzaam en mis schien met enige emoties, met name Buchenwald. Donderdag 23 oktober Vandaag een lange busreis voor de boeg. Het volgende doel is Wittenberg, onge veer 200 km van Weimar. Om ongeveer twaalf uur arriveren we in Wittenberg. Als we uit de bus stappen heb je het idee van 'Je voelt je op historische bodem'. We hebben in Wittenberg nog heel wat tastbare herinneringen van Luther kun nen zien. Zo is de slotkapel nog te zien en het klooster waar Luther het grootste gedeelte van zijn leven gewerkt en ge woond heeft, wat nu het Lutherhaus is en het belangrijkste museum van de Duitse Reformatie. Ook buiten het klooster vindt men nog tal van overblijfselen uit de reformatie- De Luther stube in kasteel de 'Wartburg' bij Eisenach tijd. In de Collegienstrasse staat nog het huis van Luthers vriend Melanchton. Meteen daarna het oude universiteitsge bouw en de Mariënkirche, waar Luther regelmatig preekte. Ook bezochten we de slotkapel waar Luther de vijfennegen tig stellingen aangeslagen heeft. Nu zijn die stellingen op koperen platen aan de deur vastgenageld. Het was zeer indruk wekkend. Door deze deur mocht nie mand naar binnen. In de kerk voelde je bij elke stap histori sche grond. Een wereld van gedachte gaat dan open. Dichtbij de preekstoel was het graf van Luther, waar hij ruim 451 jaar geleden is bijgezet. Vanuit Wittenberg vertrokken we naar Eisleben, zoals Luther dat ook op 17 januari 1546 deed om naar zijn geboorte streek te gaan, het graafschap Mansfield. Het zou voor Luther zijn laatste reis wor den, want een maand later, op 18 febru ari, stierf hij te Eisleben op een kleine afstand van de plek waar hij geboren was. Nu maken we ongeveer dezelfde reis om te zien, wat er viereneenhalve eeuw geleden gebeurde en wat er van daag aan de dag nog herinnert aan die gebeurtenissen. Ondanks de lange busrit hebben we toch nog een moment stil kunnen staan bij zijn geboortehuis en sterfhuis, dat maar enkele straten van elkaar vandaan ligt. Ook dit zijn nu musea, maar helaas kwa men we hier voor gesloten deuren en hebben we iets van de gevels kunnen zien. Ongeveer zeven uur gingen we weer op weg naar Weimar. Na een enerverende rit heb ik, als schrijver van deze reis, aan de volgende regels moeten denken: 'k Stel mijn vertrouwen op den Heer mijn God. Want in Zijn hand ligt heel ons levenslot. Toen we bij het hotel kwamen was de nieuwe dag inmiddels een kwartier oud, dus was het tijd om de voorzitter (Wim Melissant) toe te zingen die jarig was. In de hal werd hij toegezongen en mocht cadeaus en felicitaties in ontvangst ne men. Vermoeid en op de plaats van bestem ming zochten we onze kooi weer op. Vrijdag 24 oktober Deze dag wordt een bijzondere dag, met enkel en alleen hoogtepunten. Ten eer ste: een jarige voorzitter. Ten tweede: twee warme maaltijden. Ten derde: een koorconcert in de slotkerk te Eisenberg. Maar eerst kregen we 's morgens de gelegenheid de stad Weimar te verken nen. Een stad met in het oude stadsdeel de stadtkirche vormt het middelpunt. Van de bijzondere gebouwen die er te zien waren zijn: Goethemuseum, Franz Listzmuseum, Granach-haus en het Schiller-haus. 's Middags op weg naar Eisenberg. Tij dens de busrit die ongeveer een uur duurde, gaf onze dirigent Mar van der Veer een hele mooie uitleg over het leven van Maarten Luther. Om twee uur arriveerden we in Eisen berg, waar we ontvangen worden door de heer Hans Jurgen Heyl. De heer Heyl geeft uitleg over het ontstaan en restaura tie van de SchloSkirche, waar we 's avonds een concert zullen geven, met dank aan reisleider Arie voor de ver taling. Daarna inzingen, maar waar het aan lag weten we het niet, misschien de kou in de kerk, maar een goede generale was het niet. Maar daarom niet getreurd... om met de busschauffeur Jan te spreken, mochten we toch nog even in Eisenberg rondkijken. Hier en daar zagen we zelfs raambiljetten voor de eta lageruiten hangen: Chorkonzert in der Schlofikirche zu Eisenberg mit dem niederlandischen Chor 'Jeduthun' von der Insel Goe- ree-Overflakkee. Leitung: Mar van der Veer und der Chorgemeinschajt Hainspitz. Leitung: Hans Linke. Zelfs de dag- en streekbladen maakten er melding van: Niederlandischer Chor kommt nach Eisenberg stond er in de EISENBERG UND UMGEBUNG. Ook het streekblad, Wochenblatt für Eisenberg Stadtroda melde het Chor konzert als volgt, Hollander in der Schlofi kirche. Wat waren we trots om dat te zien in het verre Eisenberg, zelfs de etalage werd op de foto vastgelegd. Half zeven werden we verwacht in het plaatselijk schoolgebouw, omkleden was het motto, Damen und Herren apart meldde de heer Heyl. Ondertussen grote hilariteit in beide kampen. Ook het duit- se koor Hainspitz was inmiddels in het schoolgebouw aanwezig. Opstellen op perden de beide dirigenten. Ja maar we missen nog een bas, aha daar komt'ie, Voortman was opgesloten door de heer Heyl. In kolonne gingen we door de strasse naar de Schlofikirche. Binnen was het nu lekker warm, en de kerk zat vol. Zeven uur. Het concert kon beginnen, één grote opstelling met het duitse koor was heel mooi om te zien. Nu ging het wel goed, wat werd er goed gezongen. Zelfs het derde couplet van 'De vrede van God', in het duits 'Der Herr sei mit dir', kwam er zelfs heel ontspannen en verstaanbaar uit. Ook het duitse koor Hainspitz gaf een goede presentatie tijdens het concert, alles a capella en uit het hoofd. We hebben als koor Jeduthun een hele goede indruk achtergelaten gezien de reacties in de kerk. We mochten zelfs als toegift het Luthers Avondlied nog ten gehore brengen. 'Heer blij bij ons, want het is avond en de nacht zal komen'. Er had geen mooier slot kunnen zijn van deze avond. Ook de solisten Betty, Liesbeth en Da nielle hebben daarin hun steentje bijge dragen. Ook Bart-Jaap gaf een goede re gistratie met het orgel, met verloofde Klazina als tussendirigente. Want diri gent en organist konden elkaar niet zien. Slotkerk in Eisenberg waarin 'Jeduthun' een concert gaf De H.S.V. 'De Viscromte' heeft op zaterdag 1 november zijn jaarlijkse boot- visdag gehouden. Tussendoor is er een wedstrijd gehouden van drie uur. Er waren 36 vissers en twee controleurs/ meters. Hier volgt de uitslag van de eer ste 15 deelnemers. 1. H. Maan295 cm 2. A. Abrahamjan223 cm B. Berkenbosch223 cm 3. J. Jordaan160 cm 4. C. Jordaan154 cm 5. J. Bruggeman151 cm J. Mastenbroek151 cm 6. W. Schaaf150 cm 7. A. Schaaf149 cm 8. L. Breederveld140 cm 9. L Tanis132 cm 10. J. Lugtenburg126 cm 11. R. vanKempen114cm 12. G. v.d. Bosch110 cm 13. J. van Zanten109 cm 14. P. Gootjes103 cm 15. H. Jordaan83 cm De volgende bootvisdag is op zaterdag 14 november 1998. Om teleurstelhngen te voorkomen, geef u vroegtijdig op, zodat u verzekerd bent van een plaatsje op de boot. Kosten p.p. 25,- excl aas. Bij B. Berkenbosch, tel (0187) 602551. De 40 jaar oude of jonge club, 't is maar net hoe je het bekijkt, heeft twee leden in haar midden die vanaf het eerste uur lid zijn: Cor en Aad Campfens. Ieder club- seizoen wordt aan een van de leden ge vraagd, een historisch overzicht van zijn of haar foto- en diawerk te laten zien. Het jubileum was een goede gelegenheid om dit aan Cor en Aad te vragen. Fotografie van Usland en Namibië komt later in november aan bod. Jan en Riet Elen uit Spijkenisse komen dan op be zoek met dia's over deze gebieden. Het programma voor de maand novem ber ziet er als volgt uit: Vrijdag 7 november: Clubleden Aad en Cor Campfens laten een historisch over zicht van hun fotowerk zien. Vrijdag 21 november: Bezoek van gast- fotografen Jan en Riet Elen met dia's van IJsland en Namibië. Informatie: (0187) 484271 487096. ondanks dit gebrek ging het iedereen goed af. Hierbij kon men trouwens mer ken dat Bart-Jaap en Klazina echt op el kaar ingespeeld zijn. Bij deze mogen we de dirigenten niet vergeten, Klaus Linke en Mar van der Veer die alles in goede banen geleid heb ben. Het moment was daar om enkele cadeaus te overhandigen. Uit handen van dirigent Klaus Linke ontving Mar van der Veer een wandbord als darik voor het optreden met zijn koor 'Jeduthun'. Anderzijds overhandigde reisleider en koorlid Arie Numan namens de holland- se delegatie een Goudse kaas aan Klaus Linke, die moeite had overeind te blijven vanwege het gewicht van de kaas. Na enkele woorden met elkaar gewisseld te hebben, met duitse maar ook Zierikzeese gasten die toevallig deze avond aanwe zig waren, namen we afscheid. Diese Abend war wunderbar. Zaterdag 25 oktober Half acht maken we ons op om de terug reis te aanvaarden. We doen eerst nog de Wartburg aan. Via Eisenach rijden we naar de Wartburg. Vanaf de autobahn is de Wartburg al te zien. De rots waarop de burcht gebouwd is, torent hoog boven de bosrijke omgeving uit. De Wartburg met omgeving maakt deel uit van een uitgestrekt natuurreservaat. We stoppen aan de voet van de Wartburg. We moe ten een hele klim afleggen naar boven. Inspannend was het wel, vooral voor de ouderen onder ons. Boven aangekomen hebben we een schitterend uitzicht over de omgeving. Het rotsplateau waarop de Wartburg is gebouwd ligt op 410 meter hoogte en omvat verschillende gebou wen. De Wartburg is misschien wel het mooiste en in elk geval het beroemdste kasteel van Duitsland. Door de poort komen we op de eerste binnenplaats. Eerst nog een groepsfoto maken. Huisfo- tograaf Jan Maliepaard legt het geheel vast. De gids is inmiddels erbij gekomen. Draagbare radio in de armen voor het af draaien met Nederlandse tekst. Op de tweede binnenplaats bevindt zich het hoofdgebouw, daar begint de rondlei ding. Via verschillende afdelingen komen we in de slotkapel. Bitte, mogen we een lied zingen, vraagt Van der Veer aan de gids. Ja das ist gut, en we zingen het toepasselijke lied: 'Een vaste burcht is onze God'. Hierna komen we in de zangerzaal, een prachtig gerestaureerde ruimte in de Wartburg, wat een lust is voor het oog. Ook de andere vertrekken maakten in druk op ons, zoals de feestzaal met de drie grote open haarden. Aan het eind van de rondleiding komen we door een lange gang om naar het vertrek te gaan waar we het meest benieuwd naar waren: naar de echte Lutherstube. Daar sta je toch wel even stil te kijken. We zien de tafel, die waarschijnlijk geschonken is door nakomelingen van de familie Lut her. Op de grond zien we een walviswer- vel, mogelijk uit Luthers tijd, gebruikt als zitplaats of voetenbankje. Boven de tafel zien we het portret van Luther zoals hij meestal afgebeeld wordt. Daaronder Luther vermomd als jonker Jörg in de tijd die hij op de Wartburg doorbracht. Op de tafel zien we een opengeslagen Bijbel. Onder glas een afdruk van het Nieuwe Testament zoals het werd uitge geven in 1548. 'Waar is de inktvlek', hoor je zo links en rechts. Tevergeefs geen vlek te bekennen. Maar een van de aanwezigen weet het en wijst het aan. Daar, naast de schoorsteen, links vlak boven dat afgebrokkelde pleisterwerk. En inderdaad met een beetje fantasie zou je daar de vage resten van een vroegere inktvlek kunnen ontwaren. Ook de dui- velsgestalte waar hij met de inktpot naar gooide, konden we nog ontdekken. Via het ingerichte museum naderden we het einde van het bezoek aan de Wart burg. Nog even de foto's ophalen die aan het begin van het bezoek gemaakt waren en weer terug naar de bussen. De busschauffeurs Jan en Leen staan al met smart op ons te wachten. Foto's van de burcht worden in de bus bekeken en van commentaar voorzien. Ja, de burcht was toch de mooiste. Inmiddels is het half twaalf, een enkele tussenstop en lunchstop, rijden we verder richting Oberhausen. Nog een grensstop. Inwisselen van Marken voor degenen die ze kwijt wilden. De bus rijdt snel richting Arnhem en Kesteren voor de warme maaltijd. Voor zitter Wim bedankt de busschauffeurs Luthers werkkamer Jan en Leen voor de vakkundige wijze van besturen van de bussen en overhan digd de opgedane fooi. 'Samen delen', zo sprak Wim. Ook Arie Numan werd niet vergeten voor de taak die hij op zijn schouders heeft genomen als algehele reisleider. Voor het laatste traject rich ting Middelharnis hoor je de kreet: 'jam mer dat alles voorbij is'. Wat was het fijn met elkaar om te gaan als groep. Daarom namens het bestuur: iedereen bedankt voor zijn of haar bijdrage op welke manier dan ook aan deze Luther reis. Om in de geest van Maarten Luther dit reisverslag te beëindigen, wil ik als schrijver van dit verslag de volgende re gels als dank voor deze reis meegeven: Het past ons, dankbaar te gedenken wat God, door Luther, heeft gedaan. Die weerstand en verzet trotserend, voor 't Woord heeft op de bres gestaan. Nagekomen bericht uit de Duitse pers ten aanzien van het koorconcert: Twee koren betoverden op vrijdagavond in de 'slotkapel' het publiek met een ge meenschappelijk concert. De kerk was tot op de laatste plaats bezet. Naast de in Eisenburg bekende koorgemeenschap 'Hainspitz' onder leiding van Klaus Linke, konden de bezoekers het Neder landse koor 'Jeduthun' beluisteren. De van het eiland Goeree afkomstige zange ressen en zangers werden geleid door Mar van der Veer. Zij gaven in Eisenberg hun eerste buiten landse concert; Ten gehore kwamen werken van Bach, Handel en anderen zoals eigen composi ties. De wens van de Nederlanders om met een Duits koor een avond te organi seren werd vrijdag 24 oktober met veel succes verwezenlijkt. M. J. V. d. Boogert Op D.V. zaterdag 15 november a.s. hopen het vocaal ensemble 'Magni ficat' O.I.V. Rinus Verhage en Wim Diepenhorst (orgel) een concert te verzorgen in het prachtige kerkge bouw van de Ned. Hervormde ge meente te Dirksland. De aanvang is 20.00 uur. De toegangsprijs is slechts 5,- en kinderen t/m 16 jaar mogen zelfs gratis naar bin nen. Het prograirima dat uitgevoerd zal wor den is te beschouwen als een tweeluik. Tijdens het ene 'luik' kunt u luisteren naar Engelse cathedrale muziek. Prachti ge vier- en vijfstemmige anthems van componisten als Boyce, Ireland en Bain- ton zijn hoogtepunten uit deze traditie. Naast de fraaie noten die gecomponeerd zijn voor het kooraandeel in deze wer ken, is het opmerkelijk, dat ook de stevi ge orgelpartijen in deze stukken essen tieel zijn voor het geheel. Zonder de andere composities te kort te doen moet gezegd worden, dat de an them 'Greater love hath no man' van John Ireland wel zeer indrukwekkend is. Ireland (1879-1962) schreef dit werk in 1912 en het kenmerkt zich door een snel le afwisseling van stemmingen. Het opent bijvoorbeeld met een eenvoudige melodie, maar al spoedig slaat de stem ming om en snelt de muziek naar een eerste climax bij de tekst 'love is strong as death'. Elke beschrijving geeft maar een globale indruk, zodat u gewoon maar moet komen luisteren om deze muziek te ondergaan. Tijdens het tweede 'luik' luistert u naar muziek van Duitse bodem. Dit tweede luik is op zich ook weer in tweeën te splitsen. Aan de ene kant wordt u gecon fronteerd met de vraag uit het bijbelboek Job 'Warum is dat Licht gegeben dem Mühseligen, und das Leben den betrüb- ten Herzen' in een indringende toonzet- ring van J. Brahms (1833-1897), een componist die dit jaar herdacht wordt. In deze compositie, waarin de vraag naar de zin van het menselijk lijden centraal staat, biedt de afsluitende koraaltekst 'Mit Fried und Freud ich fahr dahin' een troostrijk perspectief. Aan de andere kant ontmoeten we nie mand minder dan Bach met bijvoorbeeld een tweetal prachtige koralen voor orgel en koor. Ook wordt het programma beëindigd met Bach. Het koor zet alles op alles om het indrukwekkende - twin tig minuten durende - motet 'Jesu, meine Freude' tot klinken te brengen. In dit werk maakt Bach gebruik van twee tekstbronnen, te weten: het kerklied 'Jesu, meine Freude' (1653, J. Criiger) en de brief aan de Romeinen. Deze bron nen gebruikt Bach om en om, en in het midden van het stuk zingt men 'Dir aber seid nicht fleischlich, sondem geistlich'; de essentie van de gehele tekst. Daarin is het kerklied een aansporing om de betrekkelijkheid van het aardse leven in te zien en zijn de bijbelteksten een oproep tot de geest om zich tot God te verheffen. Bach gebruikt in dit motet met superieur meesterschap alle barokke technieken van tekstuitbeelding en reto- nek. In het bovenstaande bent u nogal eens het getal twee tegengekomen. Het vocaal ensemble 'Magnificat', dat deze avond organiseert, hoopt dat u niet in tweestrijd staat om dit concert te bezoeken, maar nodigt u uit om - als publiek en als mu- sicerenden - samen naar deze muziek te luisteren. Zo u wilt: Een tweeluik wat bestaat uit hoorders en vocale/instrumen tale uitvoerenden. 'Magnificat' heeft op korte termijn 2 of 3 bassen nodig, daarnaast zouden 1 of 2 tenoren welkom zijn. Mocht u houden van deze muziek, het graag willen zingen, koorervaring heb ben en van blad kunnen zingen, neemt u dan eens contact op met de dirigent Rmus Verhage (484704) of met de voor zitter Tini Oosterhuis (483828) en kom eens luisteren op een repetitie-avond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 4