EIÜVriDEII-IIIEUWS blauu/dmk (/oor toekomst Tiengemeten Demonstratie Eilanden-Nieuws Voedselactie voor Oost Europa PTT Post Trekt Tientjes uit de beurzen van alle Nederlanders die een postbus bezitten houtdraaibank, figuurzaag machine en freesbank OPHALEN OUD PAPIER LET OP! 4e Blad VRIJDAG 31 OKTOBER 1997 No. 6650 Bereikbaar We stappen weer op de fiets en rijden in noordwestelijke richting. Een reiger die een eind verder als een standbeeld bij een sloot stond, klapwiekt weg als we dichterbij komen. We kijken over het polderlandschap van Tiengemeten, kaal, droge sloten, maar weids. Over enkele jaren zullen deze geteerde wegen er waarschijnlijk niet meer zijn en de polders zullen begroeid zijn met allerlei struiken en jonge boompjes. Ongelofelijk nog, maar wel waar. Het is de bedoeling dat Tiengemeten bereikbaar blijft voor het publiek. Er zal dus een veerdienst blijven bestaan. In welke vorm moet nog nader bekeken worden. Verver: "Het gebied moet bereikbaar blijven. Er zijn maar weinig gebieden in Nederland meer, waar de mens nog zo intensief van de natuur kan genieten, zonder storende achtergrond geluiden. Hier rijden geen auto's, treinen, brommers, etc. Hier heerst volkomen rust. We hopen dat vele mensen daarvan zullen komen genieten." Natuurmonumenten zal een aantal wandelroutes gaan uitzetten door het gebied en de districtsbeheerder hoopt dat er ook enkele uitzichtpunten zullen komen. De fiets zal waarschijnlijk wel mee mogen naar het eiland, maar auto's en brommers zijn taboe. Dit is een vervolg op liet enkele weken geleden geplaatste artikel: 'Tiengemeten, een eiland om tot rust te komen' Niets verstoord de stilte. Geen auto's, geen treinen,zelfs mensenstemmen ontbreken. Het héél hoog in de lucht overvliegende vliegtuig is nauwelijks te horen. De enkele zeilschepen die op het Haringvliet voorbij varen, plegen ook geen aanslag op de rust. De wind strijkt zachtjes langs ons heen, we voelen het nauwelijks. Alleen het wateroppervlak van het poeltje voor ons beneden aan de dijk, rimpelt iets. De rietstengels die er in de buurt staan, wiegen voorzichtig op de maat van de wind. Een paar schapen die op de dijk grazen, komen langzaam naderbij. Op korte afstand blijven ze staan en kijken ons nieuwsgierig aan. Als ze ons een poosje van top tot teen bekeken hebben, vervolgen ze hun weg. Het zijn de enige gasten die we deze middag hebben. Samen met Bert Verver, districtsbeheer der van Natuurmonumenten, zitten we op de buitendijk aan de zuidkant van het eiland Tiengemeten. We kijken over de zogenaamde Blanke Slikken heen naar het Haringvliet. Achter ons ligt het polderlandschap, nu nog in gebruik voor het boerenbedrijf; binnenkort natuurgebied. Juli 1996 koos de provincie, na jaren twijfelen, natuurontwikkeling als bestemming voor Tiengemeten. De vereniging Natuurmonumenten werd aangezocht als beheerder. Eén januari jl. werd de 'vereniging eigenaar van Tiengemeten. Het eiland is een belangrijke schakel tussen diverse waardevolle natuurgebieden langs het Haringvliet. Nu Tiengemeten natuurgebied zal worden, ontstaat er een aaneengesloten stuk natuur van duizenden hectaren land en water, een zogenaamd 'Wetland', wat zelfs internationaal van onschatbare waarde is. Blauwdruk Tiengemeten is een 1000 ha groot, waarvan ongeveer 300 ha buitendijks ligt. Het buitendijkse gebied, de Blanke Slikken genaamd, is al sinds 1985 in beheer bij Natuurmonumenten. Deze slikken waren voor de afsluiting van het Haringvliet in 1970 een omvangrijk rietgebied. Nadat er vanwege de afsluiting een vrij constant waterpeil in het Haringvliet ontstond, werd het gebied droger en daardoor ongeschikt voor de rietcultuur. Het gevolg was dat het terrein verruigde. Toen Natuurmonumenten het half de jaren tachtig in bezit kreeg, trof men de Slikken dan ook in deze staat aan, met zeer weinig variatie en bijzonderheden. Door een zorgvuldig beheer met matige begrazing door Charolais-koeien, is de gevarieerdheid van de begroeiing sterk toegenomen, zodat men vandaag de dag vanaf de buitendijk aan de zuidkant van het eiland kan genieten van de Blanke Slikken, die nu begroeid zijn met riet, struweel en bos. Onder andere komen soorten als wilg, vlier, meidoom en els voor. Ook kruiden als heemst en guldenroede zijn veelvuldig in het terrein te vinden. Verver vertelt, terwijl onze ogen over het gebied dwalen, dat er sinds kort de eerste orchideeën zijn gevonden. "De Blanke Slikken zijn eigenlijk een blauwdruk van wat we van de natuurontwikkeling op Tiengemeten zelf mogen verwachten", zegt hij. "Omdat op een aantal plaatsen de dijk aan de westkant van het eiland verlaagd wordt, zal het water meer invloed krijgen in het binnendijks gebied. Door de verschillende waterhoogtes in het Haringvliet, zullen op de laagste plaatsen binnenmeertjes en poelen gaan ontstaan. Een deel van het eiland zal moerasachtig worden. De hoogste delen zullen alleen bij een zéér hoge waterstand onder water lopen. Het is de bedoeling dat wij de randvoorwaarden voor de natuurontwikkeling scheppen en dat de natuur zelf de rest doet. We verwachten dat de polders van Tiengemeten er oppervlakkig beschouwd hetzelfde uit zullen gaan zien, als de Blanke Slikken nu. De variatie van slikken, poelen, meertjes, struweel, riet, en op den duur hoog opgaand bos, zal echter aanzienlijk groter zijn." Vogelleven "Even kijken wat daar vliegt", zegt Verver, terwijl hij de verrekijker pakt. We turen zelf ook mee en als de vogel wat dichterbij gekomen is, blijkt het de buizerd te zijn die we deze middag al eerder boven dit gebied zagen foerageren. "Het is een ideaal broed- en foerageergebied voor zeer vele vogelsoorten", vertelt de districtsbeheerder verder. "O.a. broeden hier soorten als de bosrietzanger, de bruine kiekendief, gele kwikstaarten en niet te vergeten een honderd paar zeldzame blauwborsten. Heel bijzonder is ook dat op de Blanke Slikken de middelste zaagbek jaarlijks met jongen wordt waargenomen; een soort waarvan slechts weinig exemplaren meer in Nederland broeden." In de bosschages en het rietland, vinden vele zang- en roofvogels een geschikt onderkomen. Ook diverse soorten uilen worden waargenomen. De visarend is een regelmatige gast op Tiengemeten en zelfs de zeearend kan met een beetje geluk gezien worden. Op de slikken en aan de oevers vertoeven vele watervogels. In de winter bezoeken kolganzen, grauwe ganzen, brandganzen en heel soms roodhalsganzen Tiengemeten. 's Zomers zijn er lepelaars te zien. Verver: "De gevarieerdheid in vogelsoorten en ook de aantallen zullen met de natuurontwikkeling op het eiland nog behoorlijk toenemen, verwachten we. Het wordt straks echt genieten hier!" Naast vele vogelsoorten leven ook o.a. op het eiland een klein aantal reeën en de Noorse woelmuis, die van vochtige en ruige vegetaties houdt. Als we in de buurt van een boerderij komen, zweeft plotseling een bruinachtige vogel over ons heen. "Een sperwer", zegt Verver, terwijl we de vogel nakijken. Even later staan we te genieten van het prachtige uitzicht over het oude haventje van het eiland. Rondom het haventje, gelegen aan de Noordwestkant van Tiengemeten, zijn een aantal boerderijen en huisjes gevestigd. Een boer is met vrouw en kinderen bezig aardappelen te sorteren. De tractor die de sorteerband aandrijft, is het eerste door mensen veroorzaakte lawaai, dat we sinds uren vernomen hebben. We maken een paar foto's van het haventje, wat ligt te dromen aan het Haringvliet. Het heeft al jaren geen functie meer. Waarschijnlijk zal met de inrichting ook gekeken worden of er op het eiland iets gecreëerd kan worden voor de waterrecreant in de vorm van bijv. de aanleg van een bescheiden haventje voor jachten. Verver wijst ons het huisje van eilandopzichter Paul Veerman, die al jaren deze functie vervult en dat nog enkele jaren, tot aan zijn VUT-gerechtigde leeftijd, zal blijven doen. Henk Mayer, opzichter van Natuurmonumenten, is met zijn medewerkers nauw betrokken bij de dagelijkse gang van zaken op het eiland. Het beheer van de natuurterreinen met alles wat daaraan vast zit, rust op zijn schouders. Het lijkt ons schitterend de natuurontwikkeling die hier plaats zal gaan vinden zo van dichtbij te kunnen volgen. Overigens zal met de inrichting pas begonnen worden, als alle boeren een alternatieve bestemming op het vasteland hebben gevonden. Rust Rond vier uur in de middag arriveren we aan de haven, waar de veerpont zo dadelijk zal aanleggen. Het is nu wat drukker met mensen dan toen we in het begin van de middag aankwamen. Diverse moeders staan hun kinderen op te wachten, welke dagelijks met de pont over moeten varen naar de vaste wal om de school te bezoeken. Een aantal paarden in een wei nabij de haven, staat stilletjes te dromen in het heerlijke zonnetje. Een musje wipt op een paal en kijkt nieuwsgierig om zich heen. De wind doet z'n veertjes zachtjes trillen. Het vogeltje knipoogt naar het zonnetje, alsof het wil zeggen, je doet goed je best vandaag. In de verte komt de pont aan, geladen met tractors en wagens. Over enige tijd zal dat beeld voorgoed tot het verleden behoren, mijmeren we stilletjes bij ons zelf. Even later nemen we met enige weemoed afscheid van het schitterende eiland Tiengemeten. Een pracht eiland! Als u écht tot rust wilt komen, moet u er beslist eens een daagje naar toe gaan. Het is aan te bevelen. Indien u meer informatie wilt hebben over Tiengemeten en over de bereikbaarheid van het eiland, kunt u bellen met de informatietelefoon van Natuurmonumenten: Tel. 035-6559955. Henk Koppelaar een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! In het kader van 'Demonstratie in de winkel' is er a.s. zaterdag 1 november een demonstratie met PROXXON mini-gereedschap in de winkel bij 'v. d. Kamp' aan de Westdijk in Middelharnis. PROXXON is een van de betere merken op het gebied van precisie gereedschap pen zowel voor de professional als voor de amateur. Zij leveren kleine boorma chines, zaag- en slijpmachines alsook freesbank en draaibanken. Om de kwaliteit van de machines te laten zien heeft fa. 'v. d. Kamp' de importeur gevraagd de nieuwste aanwinst van PROXXON alsook de zware figuurzaag machine en de freesbank te demonstre ren. De heer Buys zal zaterdag 1 november a.s. van 13.00 tot 17.00 uur aanwezig zijn om deze machines te demonstreren en zonodig verdere uitleg over te geven. De precisie-houtdraaibank van PROX XON heeft een afstand tussen de centers van 450 mm. Centerhoogte 76 mm. Zij is voorzien van een traploze toerentalrege- ling van 500-5000 toeren/min. Ideaal voor zeer kleine werkstukken. Voor iedere modelbouwer is deze de monstratie een bezoek zeker waard. SOMMELSDIJK Op zaterdag 1 november komen de leden van het mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs vanaf 9 uur. Wilt u het gebun deld langs de straat zetten? In Melissant en Stad aan 't Haringvliet Door bemiddeling van de E. Markten in Melissant en Stad aan 't Haringvliet wordt in die dorpen - volgende week van 3-8 november - een voedselactie voor Oost Europa gehouden. De actie wordt door Dorkas hulp Nederland ge coördineerd. Deze Christelijke hulporga nisatie verleent noodhulp in door o.a. oorlogsgeweld getroffen gebieden. Met de voedselhulp die thans op stapel staat worden inwoners van Roemenië rond de Kerst verrast met een compleet levensmiddelenpakket met heel nuttige bestanddelen. Wie mee wil doen kan zo'n pakket voor 14,- laten versturen. Vrijwilligers halen volgende week de in vullen strookjes en het bedrag van 14,- op om tal van gezinnen die in armelijke omstandigheden verkeren rond de Kerst wat extra's te kunnen geven. Volgende week zaterdag 8/11: Christelijk Groot kampvuur op Jonseren- het Ouddorpse strand. Heb je dus zin om vol- caje .y" gende week uit te waai- .■-■■' en? Geef je dan nu vast op. Bel 602550 of 603800. We vertrekken om 20.30 uur bij GAJUS. P.S. Het café zal ook open zijn. Heb je dus geen zin in strand, kom dan gewoon even langs om wat te drinken. Ingezonden: Die postbussen, dat was destijds een meevallertje voor de PTT. De burgers en ondernemers die zo'n bus hadden, kwa men zelf de post op het postkantoor ha len, dat scheelde over heel Nederland ge rekend een heleboel salaris wat niet uit betaald hoefde te worden, omdat er min der postbodes nodig waren, die anders al die post die afgehaald werd, dan zouden moeten gaan brengen bij de burgers, de kantoren en de fabrieken. Door dat niet uit te geven loon, waren de postbussen dan ook gratis.logisch! Nu is er (denken we) een goochemerd geweest bij die PTT die op het idee kwam de postbussen moeten we veran deren, dan kunnen we daar mooi geld voor gaan vragen. Ja, ja. Er kwam name lijk een mooi briefje, dat we zonodig an dere postbussen moeten hebben en of we daar dan maar 25 keer een tientje voor willen betalen. Die PTT die weet het. De postbussen zouden groter worden. Waarom, alle pos kan besteld worden in die bussen en als er eens (een of twee maal per jaar) een wat groter stuk is, dan kan er in de bus een briefje worden gelegd of men even aan het loket die post wil afhalen.er is immers toch altijd een postambtenaar bij die postbusafdeling. De PTT doet zomaar! Stel je voor dat wij aan onze brievenbussen thuis eens een in plastic verpakt koekje hangen (in plastic voor de hygiëne) dat zou wel leuk zijn voor de postbesteller toch... maar dat kost wel geld, of de PTT maar 250,- op onze giro wil storten. Zou de PTT dat zomaar nemen? Moeten wij ons die 25 tientjes dan zo maar aan laten leunen, moeten wij ons die verandering van pos bussen dan zomaar aan laten leunen. In ons bezit zijn nog ansichtkaarten met een postzegel van 1% cent, waar we nu 70 cent voor betalen. Welke ondernemer kan zijn product voor Wi cent verhogen tot 70 cent, of in die verhouding? Wij dachten dat de PTT genoeg geld had en ieder jaar grote winst maakt op de post van de ondernemers! Als de PTT dan zonodig de postbussen denkt te moeten veranderen... laat de PTT dat dan zelf betalen en de kosten niet afwentelen op hun klanten. Er was ook nog een mooi (DUUR?) foldertje waarin verteld werd dat er wel ondernemers voor waren. Is er bij U geïnformeerd, bij ons niet en als er bij 50 van de 50.000 geïnfor meerd is zegt dat nog niets. We willen graag twee dingen weten, is er bij u geïnformeerd? Dan kunnen we nagaan of dat zinnig was en we willen graag uw ongenoegen weten met deze maatregel. Stuur ons s.v.p. een briefkaart waarin u uw ongenoegen aangeeft naar ons buro, wij zullen dan de PTT een en ander laten weten hoe hun postbushou ders er over denken en dat (naar we den ken) de meerderheid er niet op zit te wachten om zomaar ongewild 25 tientjes uit te geven aan de PTT. Adres: L. R. Euro TJULF Postbus 8138, 6710 AC EDE Aan wie meewerkt betuigen we onze dank. De weidsheid van de huidige polders van Tiengemeten Btanke Stikken, ■r^s'ji

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7